D HET ROTTERDAMSCH PAROOL' Djokja waarschijnlijk op 1 Juli weer republikeins Wij kunnen communisme ongetwijfeld aan r Anna Blaman weigert de Van der Hoogtprijs Ontruiming door Nederlandse troepen begint op 24 Juni Voedingsvetten spoedig vrij J Auto verbrand na botsing Prinses Astrid' loopt op mijn Storm teistert Japan 9e Jaargang no, 14-2' Red. en Adm. Law.© Haven 141, Schiedam Tel- 69300 Abonn.prils: per week 0.32 per kwrfrtaal 4,10, loss© nummers f 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Woensdag 22 Juni 1949 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 39BÖ44 Bankier: Amsterdamsche Bank te Botterdam Directeur: B. de Vries - Hoofdredacteur; W. B. F, Schaper SCHEIEDER BLIJFT VRIJ DEN HAAG Scbreieder bUjlt vrij en zal niet verder worden ver volgd. De Bijzondere Raad van Cassatie liecft het beroep verwor pen van de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwar den tegen het vrijsprekendvonnis van dat Hof. BATAVIA De Nederlandse regering zal vandaag de troe pen bevelen, de evacuatie van de residentie Djokja op 24 Juni te beginnen. Indien de evacuatie geen belemmering ondervindt, zal de Republikeinse regering in slaat zijn, naar Djokja terug te keren op of omstreeks 1 Juli, Aldus deelde volgens Aneta de heer Van Royen mede in een hedenmiddag gehouden formele vergadering van de delegaties. Sinds op 7 Mei de voorlopige overeenkomst is bereikt hebben de Nederlandse en Republikeinse sub commissies tezamen met de UNCI de bijzonderheden daarvan uitge werkt tot men tenslotte in een im passe geraakte over het bevel tot staken van het vuren, aldus ver meldt verder A.P. Volgens de oorspronkelijke over eenkomst zouden de republikeinen van hun kant bevel geven tot sta ken van liet vuren en aandringen op bijwoning van de Ronde Tafel conferentie in Den Haag voor het herstel van de regering te-Djokja. De UNCI heeft de meningsver schillen geheim gehouden, maar Hatta en Soekarno hebben de vo rige week verklaard dat de Neder landers verzochten het bevel het vuren te staken tot in bijzonderhe den uit te werken, alvorens de re publikeinen dit aan de regering te Djokja zouden voorleggen. Naar uit welingelichte bron wordt verno men, hebben de in de afgelopen vijf dageii gehouden geheime informele besprekingen geleid tot het bijleg gen van meningsverschillen over het bevel tot staken van het vuren. Gemeld wordt thans dat de repu blikeinen vóór hun terugkeer naar Djokja zullen instemmen met de algemene principes van het bevel tot het staken van het vuren en na het herstel van de-republikeinse re gering deze verder te when uit werken. Sultan Hamangnu Buwono zal vandaag per UNO-vliegtuig van Djokja naar Batavia gaan, om daar deel te nemen aan de conferentie, die vandaag gehouden zal worden over de overdracht van Djokja aan de republiek;' De sultan heeft de verantwoor delijkheid voor orde en rust in die gebieden, als de Nederlanders ver trokken zijn, aanvaard. Hij ver klaarde in nauw contact te staan met de guerillastrijders en de weg te kunnen voorbereiden voor een vreedzame terugkeer Van de repu blikeinen te Bangka. De verwachte inter-Indopesisèhe conferentie zal ver schillend è'tvëkèh düré'rf;r-'Som mige politieke waarnemers ver wachten dat in verband hiermede de Ronde Tafelconferentie te Den Haag niet voor het einde van Au gustus of September zal kunnen worden gehouden. Datum opheffing van de distributie onbekend (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Het ministerie van Landbouw stelt, zo vernemen wjj, een onderzoek In naar de vraa;_ op welke datum de distributie van voedingsvetten kan worden opge heven. Tijdens de besprekingen is zeifs het voorstel geopperd de v dingsvetten, waartoe boter, marga rine, vet en olie worden gerekend, reeds op 2 Juli vrij te geven. De beslissing is echter nog niet geval len en in sommige kringen heeft men de indruk, dat deze datum moeilijk te bereiken zal zijn. Zeer onwaarschijnlijk werd geacht, dat aan opheffing van de rantsoenering van voedingsvetten de beëindigin; van de kaasdistributie zal worden verbonden. Kaas is een te attrac tief exportproduct om het op de binnenlandse markt aan een te gro te vraag bloot te stellen. Westerse Unie In bet zoeklicht Samen oefenen Zijn broeders hoeder te zjjn, zjjn land, zijn. weerbaarheid en z'n taal te kennen is evenzeer-de plicht van ieder lid van de W.TT. als hem te steunen bij zijn economische moeilijkheden. De grote marinemanoeuvres die eind Juni en begin Juli van zich zullen doen spreken zyn een afspie geling- Van die plichten, „want", heet het daarbij, „hoe dekken wf elkaar, hoe bijten wij voor; elkaar de spita af, hoe beschouwen wij op een en dezelfde manier een convooi, hoe seinen en spreken wij één taai? Laat ons ons hierin trainen in het Kanaal, het Nauw van Calais en de Golf van Biskaye". Een Luxemburgse vloot bestaat riiet en dat be hoeft geen ver wondering te ba- ren; dit arme con tinentale iqjkje is niet groter dan Drente. De Belgische vloot is klein; veel meer dan enkele mijnenvegers heeft onze zuiderbuur niet; de Belgische bijdrage is dus zwak-defensief. Onze eigen vloot, al is ze nog niet groot, kan aanvallend, defensief en begeleidend werk verrichten; haar bemanningen hebben een goede naam; over de bekende praestaties in de oorlogstijd behoeven wij hier, thans, niet te stoffen. De Franse vloot herstelt zich van de rampen van Oran en Toulon. De Britse beheerst wel niet meer alle zeeën, maar West-Europa zou weer loos zijn als Engeland z'n enorme marine niet had. Als onder de vleugels van een kloek verzamelt de Navy te Pen zance de andere vloten en daarna gaat men een complete oorlogsles uitwerken tot er einde aan de manoeuvres geblazen wordt in de baai van. Weymouth. Honderd schepen in één hand, gaan grote manoeuvres houden, tegen niemand, maar ten bate van. de veiligheid van het Westen, het nieuwe "Westen van ons aller toekomst. Wjj zijn roS al benieuwd naar het rapport der bevindingen van deze manoeuvres! Meest zwakke wind •—Weersverwachting, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond (opgemaakt te 10 uur). Over het algemeen veel be wolking, maar overwegend droog weer. Meest zwakke wind Uit Noordelijke richtingen. De zelfde of iets hogere tempera tuur dan vandaag. 23 Juni; Zon op 4.20. onfier 21,04. Maan op 1.56, onder 18.32. SUKARNO IN EEN INTERVIEW: Bij aanval op Republiek zal geen hulp worden gevraagd aan Nederlanders BANGKA. „De herstelde Republiek zal ongetwijfeld in staat 2ijn het communisme te bedwingen", zei ir. Sukarno tijdens een Interview, dat hjj en Mohammed Hatta gaven aan vijftien Amerikaanse en vier Nederlandse journalisten. „Wij zullen de bevolking tonen, dat onze nationalistische poli tiek de juiste is." „Als de communisten een aanval van binnen Of van buiten op de Republiek beginnen", aldus antwoordde hij op een vraag, „zullen wij wel niet de hulp der Nederlanders inroepen, want wtf voelen ons sterk genoeg". Ir. Sukarno zei verder over het communisme in Indonesië, dat dit niet is los te maken van het vraag stuk var» het kolonialisme. Volgens de Republikeinse-president hebben de communistische leerstellingen alleen post gevat by enige leiders. De grote meerderheid van hun vol gelingen zijn nooit waarlijk com munisten geweest. Dat de Christen Sjaxifuddin zich onderworpen heeft aan'de leiding van Moskou bewijst alleen, dat hij wanhoopt aan.-de mogelijkheid, om jnet^de Nederlan ders tot een overeenkomst te ge raken". „Indien, de hoop om met de Ne derlanders tot een accoord te ko men algeheel zou teloor gaan, kan worden verwacht, dat de commu nistische beweging In Indonesië in kracht zou toenemen", zei Sukar no. „Het verlies van het vertrou wen in de Nederlanders en, de eco nomische noodtoestand zijn de voornaamste oorzaken van de. groei van het communisme in Indonesië". - Hij legde er de nadruk op, dat de Republiek het symboolis van het Indonesisch nationalisme. De uitschakeling van de Repuhlieb betekent volgens hem een active ring van hét communisme. „Ik acht het zeer betreurens waardig, dat, nadat de Van Royen- Rum-overeenkomst was gesloten, die toch tot stand kwam onder mijn persoonlijke garantie en die van. Mohammed Hatta, de Republikein se regering ijiet onmiddellijk is her steld," zei irl Sukarno verder. Als redenen voor deze vertraging zag Dr. W. Drees, de minister-presi de»;?, vervulde hedenmorgen al vroeg zijn stemplicht op één der Haagse stembureaux. Treinvertraging tussen Utreclit en Arnhem In de afgelopen nacht is nabij de Heuvelsche Steeg tussen Maars- bergen en De Klomp de as gebro ken van een wagon van de goede rentrein UtrechtArnhem. Een ploeg arbeiders is dadelijk met de opruimingswerkzaamheden begon nen, zodat vanmorgen het trein verkeer over enkel spoor kon wor den hervat, zij het dan ook met een kwartier vertraging. Men hoopt vandaag de beide sporen vrij te krijgen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. MOH. HATTA hij de evacuatie van een deel der burgerbevolking uit Djokja de redenen daartoe en het aantal men sen, dat daarbij betrokken was, achtte hij sterk overdreven en de moeilijkheden bij het vinden van een juiste formulering voor de or der „Staakt het vuren". Bij" het accoord van Batavia heeft de Nederlandse regering zich ge bonden geen nieuwe deelstdten tc stichten. „Nauwelijks echter was de inkt der handtekeningen onder de overeenkomst droog, of de Neder landers erkenden de instelling van een Panitaya-comité, voor de status van Tapanuli," zei Sukarno. „De Nederlanders beweerden wel, dat dit gebeurde om verkiezingen voor te bereiden, maar m.i. staaf deze erkenning gelijk aan het stichten van een afzonderlijke staat Tspa- nuli buiten de Republiek." „Tengevolge van het tijdverlies gaat het gunstige effect van de overeenkomst verloren", vervolgde Sukarno, „de gevoelens der bevol king jegens het accoord zijn reeds aanmerkelijk bekoeld, het wan trouwen steekt opnieuw de kop op". Desondanks bleek Sukarno niet pessimistisch, hij. hoopte alleen dat de besprekingen in Batavia spoedig" tot een resultaat zouden leiden. (Dit is inmiddels waar schijnlijk geschied. Red.) Sukarno bleek verder van mening, dat vele ingewikkelde moeilijkheden, die zich nu nog voordoen, gemakkelij ker tot een oplossing kunnen wor den gebracht als de Republikeinse regering maar eenmaal in Djokja is. Geen contact Mohammed Hatta verklaarde o.a. dat de Republikeinse regering geen contact heeft met de Republikeinse militaire leiding. Nee toch.Heus De Ku Klux Klan, het ge heime en geheimzinnige wre kersgenootschap in de USA heeft concurrentie gekregen.': in witte lakens gehulde man nen rammelen in Alabama iedereen afdie hen niet aan staat. Er zijn at stadjes waar men 's nachts niet meer rustig durft te gaan slapen, •x- Vijf kamperende jongens in Northamptonshire hadden ge noeg van de natuur en gin gen echt oorlogje voeren" met geweren en 100 patronen. Na 88 schoten werd er een dodelijk getroffen en toen was Leiden natuurlijk in last. Aan wie de schuld?... x- Waar kunstrijden al niet goed voor is! Op de Hoky te 's Hage kon men verleden jaar een Hongaarse kampioene, An drea Kekessybewonderen, en binnenkort hoopt zy weer in Nederland te zijn, want zij heeft Boedapest weten te ontvluchten met medenemingvan haar schaatsen. Belgische deskundigen heb ben ontdekt, datket zoge naamde waarheidsèerum aan geklaagden wel tot praten brengt doch niet tot de waar heid zeggen; veeleer ontstaat er een toestand, dat de ingespote- nen „niet meer weten wat zij zeggen en zwetsen als kippen zonder kop". Zulke middelen zijn er meer.' Zapotocky beticht Beran 'van opzettelijke onwil PRAAG. De Tsjechoslowaakse minister-president Antonln Zapo tocky heeft in een voor de Praagse radio-omroep gehouden toespraak aartsbisschop Joset Beran ervan be schuldigd gebruik te maken van de instellingen der kerk, om het streven van de vijanden van de staat te be vorderen; ook zou de aartsbisschop het publiek hebben opgehitst door middel van valse voorlichting. Zapotocky verklaarde, dat aarts bisschop Beran poogt „de rust en orde in de Tsjechoslowaakse staat te verstoren, terwijl hy er verder naar streeft het volk af te houden van zijn ingespannen arbeid om de volksdemocratïsche republiek op te bouwen en de opgestelde economi sche plannen ten uitvoer te leggen". Volgens Zapotocky - hadden de Tsjechoslowaakse bisschoppen ge weigerd met de staat tot welke overeenkomst ook over vraagstuk ken betreffende de godsdienst te. komen. „Zij wensen geen orde en rust in het land, zij willen de onrust en de ontbinding", verklaarde biJ. De politiek behoort niet tot het domein der kerk.fDe regering zal de bisschoppen niet toestaan de'vrij heid van overtuiging van vader landslievende priesters te Schenden, zij zal de duizenden geestelijken be schermen, die de republiek getrouw zijn." „Tegen kwaadwilligen, ophitsers en aanstichters tot het bedrijven van wanordelijkheden zal, overeen komstig de bestaande wéttige bepa lingen en het recht van de staat worden opgetreden". Beide inzittenden gedood ZWOLLE. Dinsdagmiddag om streeks half vijf is een kleine per sonenauto even ten noorden van Wijhe op de dijk tegen een met stenen heiaden vrachtwagen gere den, werd totaal versplinterd en vloog vervolgens in brand. De inzittenden kwamen om- het le ven. Vermoed wordt dat de kleine per sonenauto met te grote snelheid een bocht nam en daardoor is gekanteld en tegen de vrachtauto is opgereden. De personenauto werd tien meter door de vrachtauto meegesleurd. Nadat de Wijhese brandweer het vuur had geblust, kon men vaststel len dat de twee inzittenden om het leven waren gekomen. Zij konden echter eerst niet worden geïdentifi ceerd. De auto was een .Minor", afkom stig uit Overijsel. De chauffeur van de vrachtauto kwam met de schrik vrij; hij was de enige ooggetuige. Wegens brandgevaar was het ver keer op de weg geruime tijd ge stremd. De slachtofers zijn de heren G. luim wijnhandelaar en J. Blei, rij wielhandelaar, beiden uit Zwart sluis. Bezoldigingsbesluit van terugwerkende kracht 's-GRAVENHAGE. Het Ko ninklijk Besluit, waarhij het Bezol digingsbesluit 1943 voor Rijksambte naren in werking zal treden, zal, naar ons ter ore komt, zeer binnen kort verschijnen. Het bezoldigings besluit zal van terugwerkende kracht zijn tot 1 Januari 1848. WEER GROTE BRAND IN AMSTERDAM Dikke mist verhinderde het blussingsiverk AMSTERDAM, Urenlang heeft de brandweer gestreden te gen een buitengewoon hardnekki ge brand, die de magazijnen van de firma Lethem Bros and Mellin, handelaars in tapijten, dekens, gordijnstoffen en manufacturen, welke aan de Nieuwe Zijds-Voor- bürgwal is gevestigd, grotendeels heeft verwoest. "Een dikke gele mist, die zelfs boven de Dam hing, maakte het de brandweerlieden vrijwel onmogelijk het vuur dicht te naderen. In de vooravond werd 'de brand ontdekt. Hij woedde op de derde étage, maar tastte weldra ook de vierde en de vijfde verdieping aan. De brandweer trachtte het vuur van alle zijden in te sluiten en moest daarbij gebruik maken van rookmaskers. Pas om even over half acht, toen het dak met groot geraas instortte en de rook hoog in de lucht kon uitwijken, was het mogelijk van ladderwagens af vol op wster te geven. Toen was het pleit spoedig beslecht, om half ne gen. konden de spuitgasten meiden: „Brand meester". De derde verdieping uitgebrand, de vierde niet helemaal. De schade groot. en geheel vijfde s zeer Beurzen voor aanstaande leraren 's-GRAVENHAGE. Voor die studenten, die zich bereid verklaren na afloop van hun universitaire stu die zich 10 jaar lang als leraar in dienst te stellen bij het voorberei dend hoger en middelbaar onder wijs, zal de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen beurzen verstrekken voor de universitaire studie. Allen, die momenteel aan een uni versiteit studeren - met behulp van een renteloos voorschot, behoeven voor ieder jaar, dat zij bij het voor bereidend hoger en middelbaar on derwijs' als leraar werkzaam zijn, geen terugbetaling van dit voor- schat te doen. In volle vaart stoomden Duinkerker sleepboten de /iat;e». uii nacr het zinkende wrak van de „Prinses Asinti", die Dinsdagmiddag op een magnetische mijn liep. Honderden overlevenden van deze ramp sprongen in uolle zee over op de sleepboten. Velen hadden reeds zwemvesten aangetrokken.... Ontroerende taferelen op de wal by Duinkerken. Kleine kinderen met hun speelgoed- uast tegen zich aan geklemdzoeken hun ■moeders. Verkiezingsdienst op Koolas van „De Schiedammer Hedenavond van 6 uur tot 12 uur De verkiezingsdienst van „De Schiedammer" zal op de Broersvest, hoek Lange Kerkstraat, de uitslagen bekend maken van de gemeen teraadsverkiezingen, via luidspreker en op aanplakborden. Ook nu weer zal er worden gezorgd voor een juiste en snelle berichtgeving. Ter afwisseling zal gramofoonmuziek ten gehore worden gebracht en worden er enkele filmpjes gedraald. Vooral ditmaal staan de raadsverkiezingen in het middelpunt van de belangstelling en velen zullen zich zo spoedig mogelijk op de hoogte willen stellen van de eventuele verrassingen, die deze ver kiezingen zullen opleveren. Men verzuirae dan niet vanavond te komen zien en luisteren. Er is plaats voor duizenden. Vanavond op de Broersvest hij het Koolas „Deze aanmoediging eerder een ontmoediging" - ■-l™. LEIDEN. De Commissie voor Schone Letteren van de Maatschappij der Nederlandse letterkunde neeft Anna Blaman voor haar roman „Eenzaam Avontuur" voorgedragen voor de "Van der Hoogtprijs, maar de schrijfster bij voorbaat heeft gemeend, op .principiële gronden, deze prijs te moeten weigeren, In de vergadering der Maatschappij, die Dins dag hier werd gehouden, vroeg de voorzitter dan ook het punt: „Toewij zing Van der Hoogtprijs" van de agenda af te voeren, omdat de prijs niet kon worden toegekend. Mr. A. Hertzberg ontvangt W. Franckenprijs Deze merkwaardige moeilijkheid is ontstaan door de wijze, waarop het advies der Commissie voor Schone Letteren tot stand is geko men.. Twee van de vijf ledën wa ren er'nameljjk.tegen, een van hen had ethische-bezwaren, de tweede aesthetisehe, De meerderheid, die dus vóór toekenning was, verklaar de „eerst na hetoverwinnen van een zekere aarzeling tot baar be sluit te zijn gekomen". Zij zag wel enig bezwaar in de op de spits ge dreven eenzijdigheid vah het door Anna Blaman gestelde probleem, waarbij h-i. aan de volheid van het leven misschien te weinig recht wordt gedaan. In de-brief aan de Maatschappij, waarin Anna Blaman-haar besluit meedeelt, zegt zij om., „dat het ontvangen van een aanmoediging soms bijzonder aangenaam is. In dit geval wordt zij gegeven op een wijze, die eerder ontmoedigt dan. aanmoedigt." De schrijfster zegt dan verder, dat „tegenover de lof van de commissie bezwaren staan, die voor een groot deel niet het ar tistieke raken." Zij vindt hierin aanleiding de Maatschappij te ver zoeken haar weigering niet alleen als een persoonlijke reactie te zien. maar haar te beschouwen als een principiële afwijzing van de crite ria, die dit advies in belangrijke mate hebben bepaald. De Maatschappij heeft de Wij- naendts Franckenprijs - voor een essay, groot 500.toegekend aan mr. Abel J. Hertzberg voor zijn boek „Amor Fati", waarin deze auteur zijn verblijf in het concen tratiekamp BergenBelsen heeft beschreven. Koningin Juliana is benoemd tot beschermvrouwe der Maatschappij, Prinses Wilhclmina tot buitenge woon erelid en Henriëtte Roland Holst tot erelid. ANNA BLAMAN Suezkanaal wordt breder en dieper PARIJS. Het bestuur van de Suezkabaal-maatEchappij deelde op de Dinsdag te Parijs gehouden jaar lijkse vergadering van aandeelhou ders mede, dat de maatschappij voornemens is het kanaal over een afstand van 11 km te verbreden, om de schepen in staat te stellen elkaar te passeren, zonder dat het verkeer in een van biride richtingen behoeft te worden stilgelegd. Het bestuur verwacht, dat voor de uitvoering van het project 2 a 3 jaar nodig zul len zijn. Het kanaal zal voorts dieper wor den gemaakt, waardoor de maxi mumdiepgang der schepen 50 cm- groter zal worden. Het verkeer door het Suezkanaal omvatte volgens het jaarverslag der maatschappij in 1848 55-081.00 ton scheepsruimte. Dit was. 50% meer dan in 1947, dat in dit opzicht reeds den recordjaar was. De toeneming bestond voornamelijk uit tanksche pen, die de helft van het totaal ver keer vormden tegen 17% in 1938. P-f in cassatie tegen vonnis verraders Stijkelgroep (Eigen berichtgeving) De procureur-fiscaal bij het Haags Bijzonder Gerechtshof, mr. P. de Gruyter, heeft cassatie aan getekend tegen het vonnis van het Hof. waarbij de verraders van de Stijkelgroep, de Hagenaars Van Dam en Van Wezel, tot 20 jaar ge vangenisstraf werden veroordeeld. Mr. de Gruyter had tegen hen de geëist. 2 uur zal voor de ï.O. Jmpetitie om het kampioenschap vèn de afd. Rotterdam van de KNVB worden gespeeld de wedstrijd Dirksland-—de Groen Witten. Prinses Wilhelmina stelt te Goor ten toon GOOR. De commissaris der Ko ningin in de provincie Overijsel ir. J. B. G- M. ridder De van der Schue- ren,zal Donderdag 7 Juli a.s. te Goor een tentoonstelling openen van schilderijen, aquarellen en tekenin gen, vervaardigd door HJK.H. prin ses Wilhelmina. De tentoonstelling duurt tot en met 31 Juli; zij wordt gehouden in een gebouw der N.V. Twentse StDomblekerij. BERLIJN De leiders van de Berlijnse spoorwegstaking hebben de aanbeveling van de Westelijke commandanten tot hervatting van het werk op de door de spoorweg directie aangeboden voorwaarden, van de hand gewezen. Men besloot tot voortzetting van de staking. Vijf opvarenden gedood, zes zwaar gewond DUINKERKEN Vtjf Belgische zeelieden zijn gedood en zes ande ren zwaar gewond, toen Dinsdag middag het Belgische passagiers schip „Prinses Astrid" even buiten Duinkerken op een mijn-liep. De boot, die 2950 ton mat, is een uur na de ramp gezonken,. Hjj was op_ weég van Ostende maajv-Dover. A' De „Prinses Astrid" onderhield een dienst over het Kanaal.-Er wa ren 218-passagiers aan boord, de bemanning bestond u?.t 55 koppen. Onmiddellijk nadat het schip Óp de mijn 'was gelopen zond hei SOS- seinen uit. De stoomboot „Cap Ha- did", die in de Duinkerker..haven lag, en ookenkele sleepboten 'voe ren dadelijk uit om assistentie te verlenen. Voordat de „Prinses As trid" zonk waren alle opvarenden door de andere boten overgenomen. Toen bleek, dat verscheidene leden van de bemanning met zware brand- .won den waren overdekt, omdat ka-r kende olie over hen heen was ge-, stroomd. Dc ernstig gewonden zijn dade lijk aan wal in ziekenauto's naar het hospAaal vervoerd. Eén der passagiers meende, dat het schip op een .magnetische mijn was gelopen. Het midden van het schip werd ge troffen, waardoor waarschijnlijk de ketel explodeerde en de kokende olie over de stokers en machinisten, stroomde. Onmiddellijk werden de reddingsboten uitgezet Ondanks de hevige schrik brak er geen paniek aan boord uit Daarom is het te danken, dat er nog niet meer slachtoffers zijn. De vrouwen en kinderen werden, het eerst aan boord van de red dingsboten gebracht. Drie kwartier na de explosie was iedereen van. boord. De meeste passagiers hébben, hun bagage verloren. Wel 225 mensen gedood, 1400 vermist TOKIO. Een wervelstorm, die niet de voorspelde loop nam, heeft gisteren Japan geteisterd. Wel 225 personen kwamen om het leven, onder wie 128 passagiers van een veerboot. Bijna 1400 personen worden vermist. Het Japanse meteorologische in stituut had aanvankelijk voor de storm gewaarschuwd, doch trok de waarschuwing in toen het scheen, dat hij buiten de eilanden om 20u passeren. De vissers voeren uit, 1300 boten gingen verloren. De veerboot werd getroffen mid den tussen twee Zuidelijke eilan den. Slechts één Amerikaan en één Japanner van de 82 passagiers en. de bemanning van 48 koppen over leefden de ramp. Ex-kroonprins F riedrich krijgt ..Huize Doorn" niet DEN HAAG- De Raad voor het Rechtsherstel heeft het beroep van de Duitse Kroonprins tegen de beslissing van het Nederlandse Beheersinstituut, dat hem op 28 Mei 1048 een non-enemy verkla ring (ontvijanding) ontzegde, ver worpen. Prins Friedrieh Wilhelm von Hohenzollern zal dus „Huize Doom" en ander voormalig bezit van zijn vader in Nederland niet terug krijgen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1