M0.&R A LV O O R WAT IS EIGENLIJK KUNST? Gezellig winkelen in een Amerikaans warenhuis Een zuigeling vraagt om zijn rechten Anna Blaman over verbod van „De eerste Lady Chatterley' Kakel-patroon Een he-man Nylonkousen worden per drie stuks verkocht r Troetelen, wiegen, zingen, strelen Hamburg tegen restitutie van schepen aan Lage Landen Het zouden 480 tank e.a. schépen zijn „Roermond" neergestort Vrijdag 24 Juni 1949 5 jV/T-N ral menigeen in ver- Icgenheid brengen als men met de Vraag aankwam: „Wat is eigenlijk kunst?" Ik heb mezelf nu eens in alle ernst die vraag gesteld en toen kwam ik tot de volgende definitie: Kunst is de getuigenis van waarheidsliefde in een aan het onderwerp adequate en daar door schone vorm, Nu zal deze definitie wet ergens tekort schieten, maar een getuigenis is kunst stellig altijd. En hoe belang rijker de kunstenaar is hoe belang rijker zijn getuigenis is. Zo is D, H. Lawrence een belang rijk kunstenaar. Hü schreef o.a. ..Lady Chatterley 5 lover", in het Nederlands vertaald door de schrijf ster Jo Boer. Een bock voor kinde ren en geestelijk onrljpon is het niet. Het blykt ook geen boek te zijn voor Til burgenaars. Evenmin als er bepaalde schilderijen van Van Don gen geschikt geacht worden voor Rotterdammers, Een dergelijke cen suur dupeert niet in eerste instan tie de kunstenaar, die door het scheppen van dit werk zijn getui genis dan immers al beeft afgelegd, maar wel die arme stedelingen, die 't kennis nemen ervan moeten ont beren en afgescheept worden met een brevet van morele onmondig heid en onzuiverheid. Er is een tijd geweest, dat de vrouw om de maatschappelijke er kenning van een zekere evenwaar digheid aan de man vocht. Breekt nu de tijd aan, dat Tilburgenaars en Rotterdammers moeten vechten om de erkenning van morele evenwaar- digheid aan ben, die in andere ste den wonen? Twee nikkers tn tuinen uol zonlicht. Een traliehek viet weinig doorzicht, Strepen met vlekken, Kalkoenen met plekken, Maarnooit Nw 'n jurk waar- voor IK zwicht. „Waar", vraag ik onwijs, „is de asbak?" Als man moet je zoiets niet vra gen in een vrouwen-zaakje. Maar waar moet ik met de peuk heen? Ik heb 'm al eens in een spelde- bakje gemikt en één keer (gejaagd! achter een duro passpiegel uitge trapt. -• Ik zal er nooit aan wennen. Want de blonde, bruine en zwarte liefjes, die jurken keuren, roken niet. Nog nooit heb ik Ma of doch ter, zus of nichtje in een modezaak zien roken. Daarom: géén asbakje. Want een man hóórt er niet thuis, vinden zij. Maar als er ergens een man be hoort te zijn dan juist in de mode zaken. De volijverige, knappe vendeuse ziet In ieder jong dirg een moge lijke rivale. Kan het haór schelen of het kind de juiste jurk draagt? Moet zij voor haar salaris soms de winkelende schone op haar voor deligst tooien? Neen, als man val je hinderlijk op tussen de paskamers en bij de rek ken met creaties. Zij denken mis schien, dat ik er een onder mijn jas wil knopen- En net als ik naar de asbak zoek (die er niet is), grijpt de blonde verkoopster haar kans. Zy houdt de achttienjarige, die van Ma haar eerste uitgaansjurk mag kopen, een gruwelijk-groen, ge val voor. Het kind volgt haar commando's, knijpt schutterig de hals van de jurk onder haar kin en de vendeuse omarmt haar om de jurk achter langs om haar middel te spannen. Zo staat het stel voor de levens grote spiegels: Ma, gelukzalig van trots dat héar dochter zo'n dure jurk raag kopen. Zij let niet eens op kleur en model. Dochter: verlegen, krom en har kerig met de belachelijke lap tussen kin en middel als een afzakkend schort. Verkoopster: „Juist uw maat, en het kléurt zo aardig. Even later komt de bakvis uit de paskamer: één grote mislukking in gifgroene uitvoering met te laag middel en een gelaatskleur om do politie te waarschuwen. Verlegen, tript ze naar Ma. Zy krijgt niet eens de kans om wat te zeggen. „Dat is leuk", zegt Ma, „Dia ne men we." Maar vanavond op het fuifje gichelt do wijze schoolvriendin in haar frisse effen jurkje-van-niks: Moet je haór zien! Zij lijkt wel zestig. En Ma zal niet begrijpen waarom zuslief haór dure jurk niet meer kan zién..... f - A NNA BLAMAN, die men met de wijze waarop haar de Van der Haogtprijs werd toegekend dermate op het hart heeft getraptdat voor haar een aanvaarding niet meer mogre- fijfc was, hebben we een oor deel gevraagd over een andere ergerlijke ingreep. Jo Boers vertaling van D. ff. Lawrence zijn .,Lady Chatterley's Lover" is ri.lt in Tilburg in beslag ge nomen.. De boekhandelaar, die dit tn stellig nagenoeg geheelde wereld beken-de boek, in zijn étalage durfde hebben, kreeg een boete van twintig gulden subs, tien dagen hechtenis. Kantonrechter mr. De Kroon's oordeel was: „Zinnen prikke lend in de zin der politieveror dening." „Op Allard zijn ze allemaal be liefd," vertelt zoontje. Dit is een nieuw geluid en ik zwijg voorzichtig. Een zak vol dollars, een zee van tijd en het möet zalig winkelen in Ameri ka zijn. Zeker voor de nïet-Amerikaanse, die niet meer gewend is aan de enorme grote keuze en verscheidenheid van alle artikelen. Daar ik noch de tyd noch de zak met onontbeerlijke dollars bezat, bleef mijn winkelen beperkt tot een vluchtig bezoek aan een van Hollywood's voornaamste winkelstraten cn een twee-tal grote warenhuizen in New STork, Een bezoek aan een Amerikaanse dames- en kinderconfectiezaak is ove rigens heel prettig. Alle damc9- en kinderkleren zijn volgens maten In rekken opgehangen en de klant heeft toestemming onbeperkte tüd iets uit te zoeken. De verkoopsters komen pas in actie, als men geslaagd in of als men een speciale wens beeft. Er was natuurlijk in alle winkels in Hollywood een overvloed van zomerkleren- Heel schattige kinder jurkjes, rokjes en blousjes voor kleine meisjes, waarvan de motie- ven en de kleurcombinaties aller aardigst waren. Je hart ging open, als je er aan dacht je eigen kleine meid in een dergelijk jurkje ge kleed te zien Ook voor jongens was er heel leuke kleding. Stevige korte broeken en een grote keuze in blou ses met allerlei motieven, waarvan sommige dd herinnering opwekken aan het oude Californische leven. Desondanks in kleuren, die niet te schreeuwend zijn. De dameskleding is uiteraard in gesteld ap het heel zonnige klimaat van California. Als men hieraan niet denkt, is het een vreemd gezicht op straat dames en meisjes te zien lo pen in jurken, waarbij schouders en armen onbedekt blijven. Het maakt de indruk alsof do straat een bal zaal is. De modeschoen, die met bandjes om de enkel wordt vastge maakt, is zwart met bijna geen hak. Het moet een prettige schoen zijn om te dragen, omdat hij licht is, maar het ontbreken van een goede hak, lijkt me op de duur niet goed. Déze lange winkelstraat in Holly wood was een aaneenschakeling van allerlei soorten winkels. Opvallend was, dat het in het algemeen niet druk in de winkels was. Een avond in de week blijven de zaken 's avonds geopend en dit schijnt het tijdstip te zijn, dat velen gaan winkelen. Naast de zomerkleren kan men het hele jaar ook winterkleren ko pen, want het klimaat in Log Ange les in dusdanig, dat de avonden en. nachten heel koel zijn vanwege, de uit zee komende bries. Het is hier door te begrijpen, dat de bontwin kels voortgaan met nieuwe model len te exposeren, zelfs al is het mid den in de zomer. Deze Hollywoodse straat was er een voor Jan en alleman, maar Los Angeles kent vele modehuizen, waar de filmsterren komen en hier kost 't eenvoudigste jurkje een paar hon derd dollar. De keuze van de kleren is échter buitengewoon groot en men kan voor betrekkelijk weinig geld zeer aardige mantels, jurken, rokken en blouses kopen. Wie over de warenhuizen van New York spreekt, denkt natuurlijk met een aan het warenhuis Macy, Een zaak met een wereldnaam cn een jaarlijkse omzet, die in de miliioe- nen dollars loopt. Ze leveren alles en het verhaal gaat, dat als men een nijlpaardje van bepaalde afmetingen wenst, de verkoper zal zeggen: „We hebben het momenteel niet in voor raad, maar over enige dagen kan het geleverd worden". Fanny zegt: „Van de Amerikaanse blouses ykan men 'n hele week dromen". (Eigen foto) Het is een warenhuis, waarin men kan verdwalen en er kopen is pas voordelig, als men de hele indeling kent Het kan namelijk beat gebeu ren, dat men meent een koopje te hebben gevonden en later op_ een andere afdeling iets veel aardigers goedkoper aantreft. Handig is bij het binnenkomen een formulier te vinden, waarop do koopjes van da worden aangekondigd. Hoeft mén toevallig iets dergelijks nodig, dan heeft men een onverwacht ge lukje. Het was in dit warenhuis, dat ik een goed beeld kreeg over welke practische dingen de Amerikaanse huisvrouw, mits zij het geld heeft, kan beschikken. Prachtige keuken uitrustingen, grote fornuizen met ovens: kortom het moet ideaal zijn met dése practische dingen te wer ken. Ik zag ook theedoeken, die van papier waren gemaakt. Men kan ze, hoe vreemd dit moge klinken, was sen, hoewel ze niet zo lang mee gaan als onze theedoeken. Maar veel wat in Amerika wordt gemaakt,-is hierop berekend. Als een man bij voorbeeld nieuwe sokken nodig heeft, koopt bij nieuwe en worden de oude weggegooid. Nylon is-natuurlijk eveneens een materiaal, waarvan men alles heeft gemaakt- Het ondergoed is een droom en van de blouses kan 131611 een héle week dromen. De nylonkousen worden niet per paar, maar per drie stuks verkocht, zodat als een kous sneuvelt, toch een paar overblijft. Het is_ veelal zelfs gewoonte, dat men drie paar koopt van een soort, waarop niet alleen korting wordt gegeven, maar waardoor men nooit in de verlegen heid zit. Trouwens in dit opzicht behoeft men helemaal geen angst te hebben, want op vele plaatsen stations cn vliegvelden kan men nylonkou- sen uit de automatiek betrekken. Naar ik vermoed een wensdroom van. al onze vrouwen. „Waarom zeg je nies?" vraagt hij kregel „Ik denk," knik ik, „wat is beliefd eigenlijk?" „Nou, dat je ze aardig vindt," praat hij verlegen. „Mij vinden ze naar". „Je speelt ook zo de baas. Laatst bij Femke had je aldoor ruzie. Dat doet die Allard vast niet." „Allard is anders", zegt hij drome rig. De Woensdag daarop staat er een. opvallend ventje in de keuken. Zo dra hij praat en me aankijkt is het geen ventje meer maar een klein mens. Hij heeft helle blauwe ogen en een vreemde koele stem. „Ik kom bier spelen, ik heb genoeg brood", ,,'t Is Allard," gilt zoontje even later binnenstuivend. „Allard je weet wel Aan tafel is de gast stil. Nauwge zet kauwt hij die boterhammen uit het blikje en weigert alles wat van ons is. „Wil je een stuk koek?" „Nee mevrouw, ik denk niet dat ik dat nodig heb Af on toe beziet hij me peinzend, 't Zusje dat zich erbarmelijk uit slooft, van Sinterklaas Kapoentje zingt cn broodkorsten <jp de grond smijt, krijgt een vage glimlach. Daar moet ze het maar mee doen. Eindelijk gaan ze spelen. Ik snap niets van deze jongen doch ik doe mijn best met limonade cn een koek je en als zoontje zeurt: een ijsje. Tot slot komt hij goedendag zeggen. „Dag Allard", doe ik hartelijk, „kom je nog eens gauw..." Hij bekijkt me critïsch. „Denk niet dat ik daar zin in heb, mevrouw." „Wat een naar jochie", raas ik te gen zoontje als de deur dicht valt. „Als jij zo wordt wil niemand meer met je spelen". En zoontje onzeker: „Maar wel zulke meisjes, mam. Die zijn allemaal heel erg beliefd ,JZREKEL" VAN CARVEN Car ven, de donkere plotseling beroemd geworden jnodekoniij.- gin van Parijs noemde dit com plet ,jDe Krekel". Waarschijnlijk omdat het zo kunstig in elkaar gevlochten is. Let op die asyme- trische knoopsluiting van rok en pakje. De vianneqidn staat, als was ze de eigenaresse, bij een ontstellend fraaie auto. Zo een, die men na- en bekijkt al kun je hem in geen duizend jaren ko pen. Iets dergelijks is het met de creaties van Carvcn. Doch dat mag niet hinderen. Mocïe-novellette ZE ZIJN EK DOOR! Toela- tings-examen, overgang, eind-examen, middelbaar dit en hoger dat-examens tot in het on eindige. Maar nu is dat geblok voorbij, de angst en spanning zijn geweken en thans is er een zo mogelijk even geslaagde va- cantie voor de boeg. Met sport natuurlijk. Wandelen, zeilen en veel tennis. Ook hierbij spreekt de mode den woordje mee, zij het niet zó dwingend als bij een japon voor een gala-avond in een badplaats. Bij het tennis- costuum is zelfs alle dwang ta boe. Het moet los zijn cn mee geven bij elke beweging. Benen noch armen mogen enige belem mering ondervinden bij het spel. Dus korte rokken met veel ruim te. Of shorts voor wie nog onder de twintig is of den jongensach tig figuur heeft. Men. kan ook over de shorts een rokje dragen, dat met grote knopen sluit, die tijdens het spelen losgeknoopt worden. De ceintuur mag in geen geval strak om het middel zit ten, want dat hindert» bij het serveren. Het m dis je, dat juist de bal weggeslagen heeft, is het best gekleed: geen mouw, maar een losse val over de schouder, geen ceintuur, eon voldoende wyde rok en een band, die het al te weerbarstige haar belet om ovdr de ogen te vallen. Ook het kleine dmg in shorts draagt een praktisch tennis-tenue. Zij 2ijn de winnende .partij, want haar tegenstanders hinderen elkaar bij het net en zullen door de te strakke ceintuurs en de mouw tjes zeker bij het terugslaan van de bal belemmerd worden. fc (Nadruk verboden) K. de R. V- Er was sens een Mudje, dat verzorgd wsri volgens koele en nuchtere regels. Het werd zoveel mogelijk in de wieg gelaten. De, moeder liet het niet éénmaal nat liggen. Soms kreeg het zelfs de fles tn de wieg. He» was geduldig en zoet. Je hoorde het niet. „Dat komt omdat tk er nooit mee sol," zei de moeder trots. „Niemand komt er aan. JVï n man ivu er wel eens mee stoeien maar dat wil ik niet. Zo iets loindt te veel op en het went eraan", 't Was geen ziek kindje maaT wel bleek en lusteloos. >t Zoog op drie vingers tegelijk en toen de moeder hem ook ave troost ontnam, kwijnde het. In een zeer moderne vrouwen kliniek in Amerika nam men het op. Het kreeg er een schommel- wieg, het werd er vertoeteld, ge koesterd en toegezongen, 't Mocht slapen zo lang 't wilde en werd het wakker dan streelde de verpleeg ster het over z'n bol om de schok ap te vangen. Met het vingerzuigen ging het nog door zoals gewoonlijk het geval is bij babies, die in het begin van hun leven liefde ont beerden doch men liet dit tenmin ste toe. 't Kreeg niet altijd maar schone luiers aan. Zes op een dag was voldoende. En ziet hoe het ge dijde. In het boekje „De rechten van de zuigeling" vertelt Dr. Margaret van de geheel nieuwe methode en van onze vele fouten. Dat „laat maar huilen, dan weet de baby dat hij z'n zin niet krijgen kan", dat „in de wieg laten en vooral niet strelen" het is allemaal even fout. Een kind, al- dus de schrijf ster, kan niet zonder bemoe dering d.w.z. wiegen, zingen en koesteren. Het leeft "niet alleen om te drinken en verschoond ta worden. Vooral tegen dat ver schonen heeft ze vele grieven. „Al die moeders en verpleegsters die hun tijd verspillen met pogin gen om de baby droog te houden, dat ze niet beter weten. Het is be slist onnodig, behalve ter gerust stelling van de volwassene, die het kind behandelt. Voor baby zelf is het zolfs nadelig. Veel moeders be roemen zich erop. dat zij veertig luiers per dag gebruiken om baby van zijn geboorte af zindelijkheid te leren. In werkelijkheid doen ze precies het tegenovergestelde. Tenzij baby het koud heeft of de huid ge schaafd is, wordt hij er niet door gehinderd dat hij nat is. Zes Luiers per dag is meer dan genoeg. Vast gesteld is dat koppigheid, eigenzin nigheid, gierigheid teruggrijpen ap moeilijkheden bij te vroeg zinde lijk maken. Om nog niet te spre ken van hardnekkige slordigheid en weigering om zich te wassen of overdreven zindelijkheid met dwanggedachten over baden, later. De moeder of verzorgster die de baby te vroeg, te plot seling of te streng tot zin delijkheid wil dwingen kan verschillende soorten zenuw spanningen bij het kind te weeg brengen. Zo ook is het ontstellend om te ontdekken dat veel mo derne moeders niet weten dat er bij een baby gevoelshonger bestaat. Vaak stellen zij zich voor reeds in de derde maand naar haar werk terug te ke ren. Deze scheiding is zeer nadelig voor het gevoel van veiligheid van de baby. Borstvoeding is in dit licht gezien een immuniteit tegen angst en dat is belangrijker nog dan de chemische bescherming, die men eraan toeschrijft. De moeder is nooit misbaar bij het kind van onder het jaar, ook al wordt dit met de ties gevoed. Baby moet haar met kort op elkaar volgende tussenpozen zien en haar stem ho ren. Ook is het belangrijk als ze eens bij een scheiding (zoals het in slaap vallen) aanwezig is. Zit ze naast de wieg of box of reddert ze in de kamer dan geeft dit haar kind een onschatbaar gevoel van veiligheid. En veilig moet het kind zich voe len. Het mag ook nooit teleurge steld worden of te kort gedaan. Daarom is het verkeerd het zoge naamd te harden door koude ba den, weinig kleren bij koud weer en een koude slaapkamer. Deze er varingen die bij volwassenen sti mulerend kunnen werken zijn schadelijk voor een baby onder 't jaar. De omgeving moet voor hem geschikt gemaakt worden en niet omgekeerd. Een van do grootste fouten van onze me thode van kin derverzorging noemt de schrijfster het over het hoofd zien van de iol van de vader. Als het enigs zins mogelijk is diént de vader op een vastgesteld uur de verant woordelijkheid over te nemen. Hierdoor voelt het kind zich vei liger. Ook Vaders simpele aanwe zigheid op het „gezelligheidsuurtje" ongeveer half zes is van enorme betekenis. Voor wie de baby verwacht of heeft is dit stellig een boekje om onmiddellijk te kopen. Het is uit gegeven bij L. Stafleu, Leiden, de prijs is i 3,90. En voor haar wier kinderen al gyoter zijn is het niet onaardig om te zien hoeveeï ze hebben fout gedaan. En hoeveel pleizierige dingen haar door een streng systeem werden, ontnomen. HAMBURG. In de gemeente raad van Hamburg is Donderdag de klacht vernomen, dat Nederland en België door middel van hun eis tot teruggave van 480 tank- en vracht schepen streven naar de „hegemonie over de Duitse waterwegen" De zitting was grotendeels gewijd aan de door genoemde landen ge stelde (risen, die het herstel beogen van hun binnenlandse scheepvaart, waaraan de nazi's gedurende de oor log ernstige schade hebben toege bracht. De gemeenteraad van Hamburg heeft uiteraard geen stem in het ka pittel bij het al- of niet-toekennen der gevraagde restitutie, aangezien de beslissing hierover bij het mili taire bestuur ligt De raad bracht echter zijn afkeurende houding tot uiting ten opzichte van de verlan gens der Lage Landen en vroeg om een „snelle regeling van het pro bleem", omdat het voor Hamburg een economische zowel als den po litieke noodzaak is, gelijk de raad zijn opvatting formuleerde. Van de 480 schepen met een to tale tonnage van 400.000 ton waarvan hier sprake is, worden er 290 als „directe restitutie" opgeëist. Nederland maakt aanspraak op' 190 andere schepen, omdat deze gebouwd zijn met steun van Nederlandse Zes gewonden bij brand en ontploffing te Leiden LEIDEN Donderdagmiddag werd de Leidse brandweer gealar meerd voor een uitslaande brand bij de kunst vuurwerkfabriek van de firma Kat aan de Haarlemmer- trekvaart. De brandweer rukte, ge zien de aard van het bedrijf, met groot materiaal uit. De brand bleek te zijn ontstaan in het kan toorgebouw, dat afzonderlijk staat van de eigenlijke fabriek. Een pak fosfor-Iueifers, dat werd overhan digd, was plotseling door onbeken de oorzaak tot ontbranding geko men. Be enorme steekvlam, die uit het pak te voorschijn schoot, zette het kantoorgebouw in enkele ogen blikken in lichter laaie. Wonder boven wonder deden zich tijdens hel ontstaan van deze brand geen ernstige ongelukken voor. Slechts een kantoorbediende werd licht ge wond en moest naar het Acade misch Ziekenhuis worden gebracht. De brandweer bluste het vuur met drie stralen. Het kantnor brandde geheel uit. Tijdens de nablussing heeft zich echter een hevige ontploffing voor gedaan, vermoedelijk tengevolge van het ontbranden van op de zol der opgeslagen vuurwerk. Daarbij werden vijf personen gewond, nl 3 arbeiders en 2 brandweerlieden. Een van de arbeiders kreeg le vensgevaarlijke brandwonden en voor zijn leven wordt gevreesd. Van de kantoorinventaris werd zo goed als niets gered. „P.I." 's chief-president ■(Tijgesproken De Rotterdamse rechtbank heeft Ro bert Th, F. Lombert te Maastricht, de 26-jarige chieC-president van „Particu lier Initiatief" de vereniging tot het doen van charitatieve werken (ln het bijzonder op Curacao) vrijgesproken. Z: achtte de tenïastegelegde oplich ting meermalen gepleegd niet bewezen. De Officier van Justitie had tegen Lombert 12 maanden gegist, waarvan 7 maanden voorwaardelijk met onder toezichtsielllng der R.K. recjassenn en van een psychiater. (Ingez. Wied.) Zouden wij vijftien jaar garantie durven geven op een spiraal die niet van het beste materiaal was gemaakt? Jarenlang dezelfde spiralen verkopen geeft vertrouwen en een streepje vóór bij de fabrikant. Deze week kunt U hiervan profiteren, want wij hadden de eerste keus bij een bij zondere aanbieding, Weet U dat de normale prijsvandezespiraalf45.501s. Wacht dan niet langer maar koop deze tweepersoons spiraal. Alléén deze week voor M ATHENESSERLAAN (DUKZICHT) J Scheepshypatheekbauken en voor komen in het Nederlandse Scheeps register. In een aan de raad uitgebracht rapport wordt gezegd, dat ia de „di recte restitutie" zestig olietankers begrepen zijn of meer dan zestig procent van de huidige Duitse tank- vloot. Het vasthouden van Neder land en België aan hun eisen, zo zegt dit rapport, toont aan dat de beide landen streven naar „hege monie over de Duitse waterwegen, speciaal op het gebied van de olie- transport". Een der raadsleden zeide, dat de kwestie der scheepsrestitutie op be treurenswaardige wijze de betrek kingen tussen Duitsland en dd eisende landen, speciaal Nederland en België, benadeelde, Directeur Plesman was 1 met vacantie -fc- Vervolg van de voorpagina ter ook nog niet, niet meer eigenlijk dan een sterk vermoeden. Enkele kwartieren later betrad echter het hoofd van de stationsdienst, de heer Thoenus, de zaal met een zeer ern stig gezicht en voor de reeds zeer verontruste wachtenden kwam toen de rampzalige tijding. Diepe wanhoop Een onbeschrijfelijke wanhoop maakte zich van velen van hen meester. Onder deze ongelukkiger* bevond zich de echtgenote van de gezagvoerder, mevrouw Plesman, Vele van de familieleden konden het bericht aanvankelijk nauwelijks in zjjn volle betekenis verwerken, ter wijl van anderen zich een diepe wanhoop meester maakte. K.L.M.- grondstewardessen waren onmiddel lijk aanwezig om hen bü te staan. Pogingen van de K.L.M. om intus sen een overzicht van de gebeurte nissen te krijgen strandden de eer ste uren volkomen. Contact met Batavia om de passagierslijsten te krijgen, en met Cairo. Rome en Bari kwam slechts zeer moeizaam tot stand. De K.L.M.-vertegenwoordi- ger te Rome was bovendien reeds op weg naar Bari en kon dus geen na dere gegevens verstrekken. De invaar getroffen directeur van de K.L.M., dr. A. Plesman, die met vacantie in Twenthe vertoefde, was intussen onmiddellijk naar Den Haag gereisd, waar hij 's middags aankwam en de leiding in handen nam, hoe ontzaglijk zwaar ook voor hém persoonlijk deze slag was. Be sloten werd een vliegtuig met KX.M.-deakundigen,. medici en ex perts van de Rijksluchtvaartdienst naar Bari te zenden om een onder zoek in te stellen. En zo vertrok om zes uur de Douglas DC-4 „Edam", ander commando van de algemene chef van de vliegdienöt N. S. Sluy- ter met dr. Slotboom, de Amster damse tandarts Ebea, de inspecteur van de Rijksluchtvaartdienst ir. Kamminga, diens assistenten Schip per, Van der Wal en Goossen en met de deskundigen van de Ma- louin. J, J. van Balkom, rnr A. C. Kooreman, H. J. W. van der Meu- len, J. Edwards en P. M, "van Dara aan boord. Donderdagnacht om tien minuten over half twaalf reeds landde de ,Edam" te Bari, hoewel dit vliegveld voor dergelijke zware vliegtuigen geen uitgezochte lan dingsplaats is. Dit laatste houdt men ook in het oog bij de beoordeling van da moge lijke oorzaken van 't ongeluk. Men kan hier nauwelgka aannemen, dat de gezagvoerder van de „Roer mond" een landing op dit vooral voor een Constellation kleine vlieg veld wilde ondernemen. Dit voor nemen schijnt hij trouwens ook niet telegrafisch kenbaar te hebben ge maakt aan Schiphol noch aan Bari- Andere telegrammen, die op een noodtoestand aan boord konden wij zen, zijn niet uitgezonden- Na het telegram, dat de jonge Plesman aan zijn vrouw liet zenden met het utir van zijn vermoedelijke aankomst, schjjnen er geen andere meer te zïju uitgezonden, althans niet naar Schiphol, Dit alles moet er wel haast op wijzen, dat het ongeluk zich aan de „Roermond" volkomen bjf verras sing, ook voor de Inzittenden, heeft voltrokken. En wat dit betreft be vestigen de berichten uit Bari, vol gens welke nog zeer kort voor hot ongeluk een telegram met de in Code geseinde boodschap „alles wel" werd uitgezonden, deze veronder stelling. 5000 meter hoog In deze berichten wordt nog eens opnieuw ongeveer 5000 meter als da vlieghoogte aangegeven, hetgeen thans wel als zeker mag worden aangenomen. Welnu, op deze hoogte heeft zich de rampzalige gebeurte nis voorgedaan, die aan de 33 inzit tenden het leven heeft gekost- Vast staat nog niets, doch uit de mede delingen, dat er rook uit vele delen van het vliegtuig kwam, dat stuk ken van het vliegtuig hoog in de lucht werden geslingerd en dat het vliegtuig onmiddellijk als een vlin-' der door de lucht dwarrelde, maakt men op dat zich blijkbaar een zeor ernstige ontploffing aan boord heeft voorgedaan. Vermoedelijk in de ba gage van de passagiers, veronder stelt de Lockhead-fabriek. Dat lijkt ons echter eeu uit de lucht gegre pen veronderstelling. Vooralsnog lijkt het waarschijnlijker, dat de ex plosie zich in. een der delen van het vliegtuig zelf voordeed. Uit het on derzoek zal dit echter nader moeten blijken, als de ligging van het wrak dit tenminste mogelijk maakt. Gisteravond laat zijn de deskundU gen van de K.L.M. in een bespreking waarbij dr. plesman aanwezig wa3, btjeen gekomen om de gegevens over 't ongeluk en de beschikbare rap porten over de technische toestand van de .Roermond" te bestuderen. Daarbij kon gebruik worden ge maakt van gegevens, welke de be manning, die de „Roermond" van Batavia naar Cairo heeft gebracht, nog ter beschikking kon stellen. Met uitzondering van Hans Ples man was nameljjk de gehele beman ning van de „Roermond" ln Cairo uitgestapt, terwftl een zogenaamde slipcrew, een uit een ander vlieg tuig overgebleven bemanning, de rampzalige reis voortzette-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3