Hermes D.Y.S., slecht op dreef, verloor van Rood en Wit C J> JONGSTE KANTOORBEDIENDE Vlaardingen was motorstad s Stadgenoten kwamen tot 146 runs DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Geslaagde internationale Haringrit en groots K.N.M.V.-feest WALDO Droom van Frans beeldhouwer na 21 jaar verwezenlijkt AGENDA SCHIEDAM MÖNOPO LE TH EAT EK Complot in Quebec Koerierster; Plaatst een Koerierster Maandag 27 Juni 1949 Het Haarlemse Rood en Wit, dat in de ranglijst van de eerste klasse van de Neder landse Cricket Bond lager ge klasseerd stond dan Hermes. is er gisteren in geslaagd onze stadgenoten, een volkomen ver diende nederlaag toe te bren gen. Van het Herm es-elftal, dat verteden week tegen ACC zulk een prachtige overwin ning behaalde, is nu niet veel goeds te vertellen. Practisch was het elftal ongewijzigd, het resultaat van de wedstrijd van gisteren was echter ditmaal slecht. Van het uitstekende fielden van verleden week was gisteren geen spoortje te be kennen. Integendeel, over het hele elftal scheen een zekere matheid te liggen. Er werden zeer vele korte nans cadeau gedaan, het vangen was veel minder dan verleden week; kortom, het elftal had ditmaal niet de nodige spirit om het lot een overwinning te brengen. Ook ditmaal was het begin van de Herm es-innings verre van safe, Stolk, waarop iedereen altijd zijn hoop gevestigd heeft, was reeds met de derde bal van de wedstrijd ver trokken. Hij soeelde een bal van Hagenaar, die in de lucht iets af week, te nonchalant en werd in de slip gevangen. Een slechte start. Spoedig daarop vielen de wickets van A. v. d. Ende en J. Keuzen kamp. Stand 317. Het is altijd ty perend voor het Kermes-elftal, dat, wanneer het een slechte start heeft, de andere batsmen daardoor zoda nig geïntimideerd worden, dat zij zich gaan ingraven en hun gewone spel niet tot ontplooiing kunnen brengen. Een geluk was het, dat Tettelaar zich hiervan niets 'aan trok en de bowlerij geducht onder handen nam, Wel had hij niet over het nodige geluk te klagen, maar in dit stadium van de wedstrijd vorm den zfjn' vieren en zessen een be langrijke morele steun voor de na hem komende batsmen. Hij zorgde voor hard. hoog en ver vuurwerk en de telegraaf ging dan ook met sprongen in de hoogte. Hij zag ver schillende batsmen koraen en gaan, maar toen het totaal inmiddels tot 94 gestegen was, werd hij toch ten slotte op extra-cover van een hoge slag gevangen. Zijn aandeel in deze 94 runs bedroeg 56. Stand 94 voor 7. Hierna heeft aanvoerder Nolet, met goede steun van Scheffer en vooral van v, d. Hammen, ervoor gezorgd, dat Hermes zijn innings nog een flink stuk boven de hon derd beëindigen kon. Nolet en v. d. Hammen hielden namelijk tot de lunch stand, het totaal was toen 145 voor 9- Direct na dit interval kwam echt ei het einde, toen Nolet voor een zeer nuttige 32 door Bijle- veld gebowled werd. Het Hermes totaal bereikte aldus nog het alles zins dragelijke aanzien van 146 runs De innings van Hood en "Wit, die hierna volgde, bleek de innings te zijn van de aanvoerder van de Haarlemmers, Th. A. van Baas- bank. "Wel slaagde de Hermes-aan val er in, spoedig drie batsmen te doen sneuvelen, zodat op zeker ogenblik de telegraaf een stand aanwees van 3 voor 14. Van Baas- bank liet zich echter niet verschal ken. Ondanks veelvuldig changen van captain Nolet scoorde hij rijn runs op aantrekkelijke en snelle wijze, waarbij vooral zijn off-dri- ves opvielen. Hierbij moet direct worden vermeld, dat de fielders van Hermes hem hierbij trouw assisteerden, door hem zeer vele singles te laten scoren. Hij slaagde er daardoor bijna steeds in het bowlen aan zich te houden. Toen de theepauze aangebroken, was, was er met een stand van 80 voor 6 nog Schiedam sloeg HHC Vol goede moed trokken de zwart-witten Zondag met groot gevolg voor de weede maal naar Haarlem om daar het sterke HHC III te gaan bekampen. In de eerste innings van deze strijd zorgde Dik Molenaar met een harde line-drive voor het eerste punt en Fred Zon neveld zette de Haarlemmers maar meteen voor 0 aan de kant. In de tweede innings werd deze voor sprong echter weer in een 21 achersand voor de Schiedammers omgezet. Na de derde slagbeurt kwam de balans weer in even wicht en mat de stand 22 was de strijd nog volkomen open. In de volgende innings was het Schiedam.weer, die een 3—2 voor sprong wist te nemen. Daar de 5e innings geen punten opleverde bleef deze mooie stand ongewijzigd en onder grote spanning brak de zesde slagbeurt aan, waarin de pitchers echter zo sterk overheer- ten, dat er geen punten gescoord konden worden. Nog steeds bleef deze grote spanning heersen, want in de 7 e innings scoorden zowel HHC als Schiedam beide een punt. zodat met de stand 43 de achtste en laatste Innings aanbrak. In deze laatste slagbeurt legde de Schie dammers er op de hem bekende manier duchtig het hout op en me de door enkele fouten in het veld werk van HHC bracht onze eerste honkbalelub de stand op niet min der dan 10-—3 jn hun voordeel. Daar de thuisclub nog een punt wist binnen te halen eindigde deze buitengewoon spannende wedstrijd met een 10—4 overwinning voor v. d. Toren c.s.. die echter na af loop door HHC's captain werden gewaarschuwd voor de revanche, die de Haarlemmers Zondag a.s. reeds op de „Boshoek" willen ha len. Met Poot er op uit Het personeel van Poot's vlees- warenfabrieken aan. de Westerkade was Zaterdag een dagje uit. Met een touringcar vertrok het gezelschap om zeven uur 's ochtends via Utrecht naar de Veluwe. waar o.m. het Ud- delermeer, Woéste Hoeve en de Grebbeberg werden bezocht. Op de terugweg werd bij Haastrecht nog vlug even een kersenboomgaard veroverd Om elf uur 's avonds keerde men in Schiedam terug. van alles mogelijk. Hierna bleef echter H. Winter zijn aanvoerder trouw assisteren. Dc honderd kwam op het bord en langzaam maar ze ker naderden deze twee batsmen het totaal van Hermes. Wel mocht H. Winter het niet meer beleven met aanvoerder van Baasbank de winning-hit te scoren. Hij werd na melijk met zijn persoonlijke score op 34 door v. d. Hammen gecleand." Stand 7 voor 134. Samen met nummer 9 op de mat slaagde van Baasbank er echter in met een vier de winning-hit te scoren, zodat Rood en Wit met 3 wickets in de meerderheid bleef. De gedetailleer de cijfers waren: Hermes DVS 146 runs. waarvan C. Tettelaar 56. A. Scheepmaker 10. A. M. Nolet 32 en P F. v. d. Hammen 11. Bowlingcijfers Rood en wit; P. Hagenaar 257, H. Winter 2—20, D. Bijleveld 6-58. Rood en Wit 149 voor 7 gesloten, waarvan Th. A. van Baasbank 62 not out. P. Ugtenstein 13 'en H- Winter 34 Bowlingcijfers Hermes-DVS; P. v. d. Hammen 347. C. Tettelaar Verdere Hennes-resultaten Ook het tweede elftal van Her mes slaagde er niet in het in Den Haag tegen Quick tot een overwin ning te brengen. Hoewel Quick in baar eerste innings slechts 67 runs scoorde, beantwoordde Kermes 2 dit met47 runs. Het laagste to taal tot nu toe m dit seizoen ge scoord. Wel werd nog even ge tracht op dc tweede innings een beter resultaat te verkrijgen, maar met een stand van 51 voor 2 werd STUDIECOMMÏSSnT" STADS R F.BOU WIN G Door het gemeentebestuur is kort geleden een commissie in geste 3d ter bestudering van de bebouwings- voorschriften voor de bebouwde kom. In deze commissie, aan het hoofd waarvan wethouder C. Kra mers staat, hebben zitting wethou der H. v. d. Kraan. mr. M. J. M. van Kinderen, ir. G. C. de Lange en P. J, M. Mekkes van het Bureau van de Stedebouwkundige Dienst in Zuiö- Holland, ïr. H. B. J. Aücema. ir. A. Siebers uit Ulvenhout, mr. dr, ir, M. M. van Praag. mr. H. Snoep, C. M. van der Stad en ir- L. A. de Haas, resp. stedebouwkundige en architect bjj Gemeentewerken. Als secretaris van deze commissie treedt op de heer C- Bruni. De eerste arbeid van de commis sie heeft bestaan uit een bestude ring van de bebouwing van. de Zijl straat in verband roet het aanhan gige bouwplan van de Schiedamse Werktuigen- en Machinefabriek. Voor de bebouwing van de Zijlstraat zijn bedrijfjes toegelaten met boven woningen. Deze vorm dient als af scheiding tussen de percelen langs de Noord vest, welke voor stadsin dustrie zijn bestemd en de stadswij ken, welke Oostelijk hiervan zijn gelegen. Na vaststelling van de bebou- wingsvoorschriften bleek echter de totstandbrenging van kleinindustrie in de Zijlstraat op grote moeilijkhe den tc stuiten, aangezien bijna alle percelen langs deze straat in handen zijn van een van de eigenaren van hef: aangrenzende gebied voor stads industrie. Deze heeft de percelen dringend nodig voor de uitbreiding van zijn stadsindustrie. In verband met de noodzaak van deze uitbreiding bovendien rees de vraag of de bewoners van de boven de bedrijfjes te bouwen wo ningen niet teveel last zouden on dervinden van de aan de Noordvest gelegen stadsindustrie heeft de Commissie het gewenst geoordeeld, langs de Noordvest-zijde van de Zijl straat in het algemeen geen wonin gen voor te schrijven, doch een ge matigde vorm van stadsindustrie toe te laten, met dien verstande echter, dat bedrijfsruimten uitsluitend op de begane grond moeten zijn gele gen uitsluitend moeten worden in gericht als kantoor, schaftlokaal, toonzaal tif dienstwoning. Belastingconsulent bleek oplichter Enkele dagen geleden is naar wij vernemen door de politic aangihonden de Schledatnse belas tingconsulent K. IV. TV., die zich schuldig heeft gemaakt aan oplich ting. Hij is voorlopig ingesloten op het hoofdbureau van politie. Door verscheidene Schiedamse middenstanders werd de boekhou ding van hun bedrijf in handen ge geven van de belastingconsulent W., die voor verdere afwikkeling zorg droeg. Zo zouden ook door W. steeds de bedragen voor de omzetbelasting worden voldaan. Het geld hiervoor werd door deze inderdaad geïnd, doch naar thans bekend is gewor den is dit mmmer bij de belastingen voldaan. Bij enkele middenstanders ontstond argwaan teen men van de zijde van de belastingen met aan maningen en zelfs met dwangbeve len in ce bedrijven verscheen. De politie werd in de zaak gekend en deze heeft direct een onderzoek in gesteld In de administratie van W., waarbij moet zijn gebleken, dat ér een bedrag van tien mille door IV, is verd.iisterd. Zijn wij juist ingelicht, dan is het tekort nog groter, daar W. ook nog op vele plaatsen geld heeft geleend. Ook hiervan schijnt niets meer aan wezig te zijn. ZIJ KOMEN PER KOTA INTEN NAAR HUIS Met het ttoepentransportsehip Kota Inten, dat op 15 Juni uit Tandjong Friofc vertrok en Woensdag 13 Juli in Rotter dam verwacht wordt, komen de volgende Schiedammers mee: sold. E. de Bruin. Lorenziaan 3a; sold. P, C. Heiden, West Franksnlandsestr. 6SA; serfit, H. Kroos, Eendrachtstraat 42 B; sold. L. van Leeu wen, Roosbeek 19; sold. H. de Ligt, Schiedamseweg 211 (Kethel); sold, J. v. Os, Nieuwe Buurt 17; sergt. Chr. Fii, "Westvest 84: sold. A. j, v. d. Zee. Fr. Haverachmidtlaan 42; sold, T. v. Schijn- del, van Leeuwenhoeckstraat 54 B; sold. M. van Stijn, Van Leeuwenhoeckstraat 54 A; sold J. J. Bonte, van Leeuwen hoeckstraat 70 (I); mam. II A. de Koek. Roterstraat 22 C: mam. II J. B. God schalkMlddelhamlssestr. 31; J. Urgert, Plein Eendracht 11A, Teneinde een zo vlot mogelijke debar- katie te bevorderen worden familieleden en vrienden niet tot het debarkatiB- terreln en het schip toegelaten. Bet afhalen van militairen met eigen ver voermiddelen kan eveneens niet worden toegestaan. De volledige passagierslijst van de Kota Inten ligt op ons bureau ter Inzage. j 333, R. Dcllow 126 en J. Schef fer 0—24. van verder pogen afgezien. Hermes 2 verloor dus op de eerste innings met 20 runs. Van deze 47 runs scoorden vein Wie ringen en J. Bra- venboer er resp. 12 en 11. De wickets werden genomen door H. van Meurs 522. P. Bors- boom 320 en S. v, d. Schouw 1— 17. Hermes-DVS 5 verloor in de Za terdagmiddag-competitie van de i Rotterdamse Cricket Bond in i Schiebroek met 21 runs van VOC 4. 1 Hermes 5 scoorde 60 runs. VOC 4 j 81 runs. Het zesde elftal kwam uit tegen Excelsior 3. Excelsior 83 runs. Her- mes-DVS 6S runs, een laagte record. EXCELSIOR BEHAALDE ZEGE OP VOC Met vier runs en acht tvickefs overwinnaar Een met twee invallers spelend Excelsior wist gisteren van V.O.C. te winnen. Excelsior trok het eerst naar de wickets, waar A. en J. Oos terhalt de eerste war er. om de VOC- aanval tc bestrijden. Beiden lieten keurig batten zien en vooral J. Oos- icrholt bewees, dat hy het nog niet verleerd is. Alleen A. Oos ter holt was niet ztf fortuinlijk en toen het scoringbord 37 aanwees werd hij door J. Nieuwenburg gebowld. Hier na was Beukers aan de beurt, die toen het scoringbord 70 aanwees na 12 runs aan het Excelsior-totaai te hebben toegevoegd. L-B.W. ging op het bowlen van Nieuwenburg. Even voor de lunch viel het wic ket van J. Oosterholt. die roet een zeer verdienstelijke 60 waarvan 5 x 6 en 3 x 4 door van Eek gevangen werd. Alleen H. ter Braak kwam nog met 11 in de dubbele cijfers, zodat dus het totaal van Excelsior 118 werd. De bowlingcijfers van V.O.C. wa ren: Bongers 027. Lechman van Bennekom 319. J. Nieuwenburg 4—37 cn A. Terwiel 122, E, van Erp Taalman Kip 16. Nu was het de beurt aan V.O.C. Het openingspaar was spoedig ver trokken. Toen het scoringbord 13 aanwees, werd A. Nieuwenburg door J. Dries gebowld, zijn score bedroeg 10 runs. Spoedig hierop volgde T. v. Eek 13 die door P. Middendorp achter het wicket werd gevangen. Door het goede bowlen van Ex celsior en hét uitstekende keepen van P. Middendorp kon niemand van dé overige batsmen in de dub bele cijfers komen. Het totaal van V.O.C. werd 41. De bowlingcijfers van Excelsior waren: J. Oosterholt 426 en J. Dries 6—15. V.O.C. ging nu voor de tweede maal in. om te proberen de wed strijd op de tweede innings té win nen. Het batten van V.O.C. was niet geheel zonder fortuin en zelfs wer den nog enige vrij gemakkelijke vangen gemist. Zij brachten het op 133 waarvan T. van Eek 37, Konert 34, J. Stroo 12 en A. Lochman van Bennekom 12. De bowlingcijfers van Excelsior waren: J. Oosterholt 158, J. Dries 551, H. ter Braak 010. Excelsior had nu nog 5 kwartier te spelen en moest in die tijd 60 runs maken. Zij begonnen zeer rustig, ris keerden niets en brachten het dan ook tot 60 voor 2 waarvan A. Hoen- derop 11 en J. Dries mét 30 not-out bleef. 2x63x4. De bowlingcijfers van V.O.C. wa ren A. Terwiel 03, J. Nieuwenburg 0—12, A. Lochman van Bennekom 19, J. Stroo 1—23 en E. van Erp Taalman Kip 04. 118, Kees Touw deelt kapitein Barker mee, wat hij zoeven heeft ge_ hoord, „Ze willen de „Zephir" als kaperschip uitrusten," zegt hij; „en die schurk beweerde, daj de gevangenen ook nog een rol moesten spelen. Wat hij daar mee bedoelde, weet ik met. Het eerste slacht offer zal een Chinese jonk zijn, die in deze haven ligt en die mor gen uitzeilt met een kostbare lading."1 Kapi tein Barker overlegt dan langdurig met zijn vrienden, wat hun te doen staat. Maar voorlopig is alles nog ondui- de rijke Mohammedaanse Chinees Lx-Twan, die sprek, want het luik van hun gevangenis wordt delijk. ,,Ik geloof, dat ik die jonk wel ken," zegt is verbannen door de heerszuchtige keizerin- geopend en Moetsji-Foetsji daalt de ladder af. stuurman Lynx, „dat schip is het eigendom van regentes Tse-Sji." Dan staken zij snel hun ge- Ronde van Schiedam nu in Juli Nu de Koninginnedag niet meer* In Augustus valt, is de organisatie van de Ronde van Schiedam, het wielerfestijn, dat de laatste Jaren al een soort traditie is geworden, wel wat in het gedrang ge komen. Rennersclub Schiedam en Oranjever eniging hebben echter gemeend, dit mooie initiatief niet het slachtoffer van de omstandigheden te moeten laten worden en zo vindt er ook dit jaar weer een Ronde van Schiedam plaats. Het parcours is verlegd naar de Plantage, waar op 7 Juli de amateurs om half zes 's avonds starten voor een wedstrijd over 30 km. Voor een 100 km tocht starten om half zeven de beroepsrenners. B. Spruyt uit Vlaardingen op de Kota Inten De enige Vlaardinger, die met het troepentransportschip Kota Inten mee komt, die op 15 Juni tut Tandjong Priok vertrok cn Woensdag 13 Juli te Rotter dam verwacht wordt, is sold..JB, Spruyt, IVIarkt 1. Zoals bekend worden familie leden en vrienden met tot het debar- katie-terrein en schip toegelaten. Ook mag men de militairen niet met eigen vervoermiddelen afhaien. De volledige passagierslijst ligt op 003 bureau ter inzage. Een huis in Dulcimerstraat Wanneer we eens willen genie ten van de fijne humor, die over het algemeen de Engelee film zo veel reliëf geeft, dan is het kijken naar de film, die van vandaag af t.e.m. Donderdagavond in het Pas sage-theater draait, een goede ge legenheid. De Onafhankelijken maakten deze kostelijke film, die het midden houdt tussen een de tective- en een gewone speelfilm, in de Pinewood-stuöio'sZonder de nadruk op het een of onder te leggen dwarrelt de camera door het huis Dulcïmertstraat 10 en we maken kennis met alle beivoners ervan. Met de jongen, die het slachtoffer wordt van zijn psy chische gesteldheid, /het rentenie rende echtpaar friet de knappe dochter, de garderobe-juffrouw en da niet te vergeten de pension houdster, die Alaster Sim ontmoet ais het grote Medium. Vooral de laatste houdt de film ondanks alle spanning op een luchtig niveau, dat in deze zomerse dagen wel dadig kan aandoen. Maar hij is er alleen niet, want eenmaal bezig met het in het zonnetj ezetten van extreme geestelijke- groeperingen, wisten de regisseurs blijkbaar van geen ophouden. Het resultaat werd een amusante moord-historie, die het aanzien meer dan waard is. VLAARDINGEN. Zaterdag ontving Vlaardingen bijna 700 motor rijders en automobilisten, die met vier stempels op hun deelnemerskaart hun plaquette af kwamen halen in het Handelsgebouw bij het grote station. Het waren niet alleen Hollanders, die deel namen aan deze internationale Haringrit, die werd georganiseerd door Motor- en Autoclub „Vlaardingen". Er waren Belgen, Zwitsers en Denen die uit alle mogelijke plaatsen kwamen. ZWITSERS WERDEN WINNAARS. De vlaggen waren uitgestoken en de muzielvcorpsen H.V.O. en Voor waarts zorgden voor een. uitsteken de stemming. Dè deelnemers wer den hartelijk ontvangen en hadden niets dan lof voor de prima organi satie van deze sterrit. Nadat men in het Handelsgebouw zijn aan komst had gemeld, begaf men zich naar de zaal Harmonie, waar witte brood en eerste klas nieuwe haring werden geserveerd, en waar men ook de gelegenheid had wat van de reis uit te rusten. Om 6 uur begaven de buiten landse deelnemers, op verzoek van het bestuur der Motor- en autoclub „Vlaardingen", zich nogmaals naar het Handelsgebouw, waar zij wer den toegesproken. De heer A. v. d. Windt, voorzitter, heette de aanwe zigen welkom en hoopte, dat men de volgende keer in nog groter getale naar Vlaardingen zou komen. De burgemeester van Vlaardingen, mr. J, Heusdens verheugde zich erover, dat zoveel vertegenwoordigers uit andere landen hadden ingeschreven voor deze tweede haringrit. Achter eenvolgens in het Nederlands, Duits, Frans en Engels sprekend heette bij de bezoekers welkom. Hij wenste de voorzitter geluk met het welslagen van de haringrit en zwaaide hem lof toe voor de perfec te organisatie. De heer C, Joh. Bruinsma, alge meen voorzitter der K.N.M.V., voer- de na de burgemeester het woord. Hi) meende, dat thans de grondslag voor de haringrit was gelegd en dankte de burgemeester vooc de medewerking, die hij had verleend. Aan het slot van deze korte bijeen- (Ingez. Med.) IXSroUCTEUaS-MFLOMA K.H.A.C. AUTORIJSCHOOL Egbert Koopmans ten grave gedragen In de ochtend van 22 Juni overleed hier ter stede op de leeftijd van 82 jaar de oud-bestuurder van de coöperatie DJ3.S.. de heer E. Koopmans. Aan een buitengewoon werkzaam leven Is hier mede een einde gekomen. Als bestuur der van verscheidene organisaties, o.a. van .Kunst voor het Volk", de Vnjzin nig democratische bond en als lid van de gemeenteraad had hij zich een goede reputatie verworden. Maar zijn grootste liefde had toch de Coöperatieve bond en in het bijzonder de DES. De heer Koopmans heeft daarin een staat van dienst van 39 Jaar, namelijk drie jaar als lid van de raad van toe zicht en 36 jaar als bestuurslid. Men kan de coöperatie te Schiedam bijna niet denken zonder de heer Koopmans. Wie in de Kethelstraat kwam, kon hem Ja ren achtereen daar aantreffen 's och tends op zijn dagelijkse tocht. Toen hij de leeftijd van 80 jaar had bereikt, trok by zich uit de bestuurs werkzaamheden terug. In de algemene vergadering van de Coöperatie van 21 Januari 1947 nam hij afscheid. Daar werden toen zeer waarderende woorden gesproken ert zijn grote ver» diensten in het licht gesteld. Zaterdagmorgen ts in tegenvroordig- held van familieleden vrienden en be denken zijn stoffelijk overschot ten grave gedragen. Een rouwdienst, onder leiding van ds. Schouwink. ging vooraf, Aan de groeve werd het woord gevoerd door de heer C. Schriel, namens bestuur en commissarissen der Coöperatie DES. Voorts door de heer A. Leenman s. de vroegere bedrijfsleider en ten slotte door ds. Schouwink. De oudste zoon van de overledene, de heer A. Koopmans sprak een dank woord. GTBSCHIED. BOYS Dinsdag speelt GTB voor de S. V.D.P.W. serie op 't terrein Laan- slootseweg een wedstrijd tegen Schied. Boys. Aanvang 7 uur! DUIVENSPORT Zaterdag verzond „Het Zevende Wijk" de vogels in Prov._ en Na tionaal verband voor een wed vlucht van Chateroux uit, afstand 604 km. Uitslag eerste 25 prijzen: M. v.è Riet 1 4 12; Hofman 2 7; J. Boejaaren 3 6 10; Lamoot 5; Han. Wassen 11 13 20; Bos en Zn. 14 17; M. Lindeman 15; Platje 10: Goed hart 18; Zwijnenburg 19; Niessink 21; K. Been 22; Nie 23; de Graaf 25 en Sluys en Zn. 25. GEMEENTE-PUBLICATIE Uitslag Gemeenteraadsverkiezing De Voorzitter van het Centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de Gemeenteraad van Schiedam maakt bekend, dat vanaf heden ter secretarie der ge meente (Afd. Algemene Zaken ten Stadhuize) voor een ieder ter in zage is nedergelegd het besluit van dat bureau, waarbij de uitslag der verwkiezing is vastgesteld. komst werd nog meegedeeld, dafc de Zwitsers de prijs hadden gewonnen, die door de N.V. Havenbedrijf „Vlaardingen Oost" was beschik baar gesteld, voor die ploeg, die de grootste afstand had afgelegd, nl. 730 km. Het was intussen tijd geworden voor de maskeradeoptocht, die in Vlaardingen Oost begon en zich na een mars door de stad naar het feestterrein begaf. De Prins yan Oeteldonck met zijn hofhouding, zijn hofkapel, hofnar en adjudan ten heeft een feestelijk intocht in "Vlaardingen gemaakt. Duizenden, hadden zich langs de straten op gesteld en heetten Zijne Doorluch- te Opgeblazenheid welkom. 's Avonds op het feestterrein, waar de festiviteiten werden voortgezet ivas veel publiek en be kende artisten deden het feest uit stekend slagen. Om 11 uur begon in de Harmonie het grote cabaret programma met bal. Het was Zon dagmorgen 5 uur, toen de laatste bezoekers de zaal verlieten. Doodstraf tegen Berg is gehandhaafd DEN HAAG De Bijzonders Raad van Cassatie heeft het beroep verworpen van de 42-jarige Karl Peter Berg, tjjdens de bezetting commandant van het concentratie kamp Amersfoort. De door het Am sterdamse Bijzondere Hof opgeleg de doodstraf acht de Raad een ge rechtvaardigde straf, omdat „Berg het loven van honderden gevange nen in Amersfoort tot een voortdu rende kwelling Leeft gemaakt en bovendien nog schuldig is aan het afslachten van Russische krijgsge vangenen, en andere afschuwelijke woorden." De Raad heeft nog geen beslis sing genomen in de zaak tegen Jo seph Johann Kotalla, die kampbe waarder in Amersfoort was. Voor de strafmaat definitief vast te stel len het Amsterdamse Bijzondere Hof heeft Kotalla tot de doodstraf veroordeeld achtte de Raad het gewenst een psychiatrisch rapport te lat enuftbrengen. De zaak werd derhalve voor onbepaalde tijd ge schorst. Bestuur Humanistisch Verbond Het nieuwe bestuur van het Humanis tisch Verbond, gemeenschap Rotterdam, is a,v, samengesteld: dr G. W. Huygens, voorz.; J, M our Us, 2e voorz.; G. Visser, Franselaan 190a, secr.: G. Smit, penn.; mej. M. A. van Ceerensteyn, mr H. van Geuns, L. G. de Meyer, J. Reddmgius, mr A. Stempels. Burgerlijke Stand Geboren: Klazina d. v. J. M. Ottens en P. J. Steffen; Johannes H. M. N. z. v. H. A. v. Leeuwen en C, T. P. M. Brands; F re rich z, v. A. Men sin ga en p. C. Spruljt; IevenJ. kind van P. J. Ste- houwer en A. W. Rost. Overleden; J. v. Ja are veld, 64 j.; J. M. H. L. v. Aarssen, 52 j., vr. v. J. Mole naar; R, Kremers, 1 mnd. In Amerika had men er geen cent voor over Wist u, dat het bekende vrij heidsbeeld in de haven van New York niet werd gegoten, maar werd vervaardigd uit niet minder dan driehonderd, bronzen platen, die elk 2.25 cm. dik waren? Wist U, dat dit reusadhtige beeld voor dat het zijn plaats innam op de New Yorkse rede, meer dan zes maanden lang in een onaanzienlijk Parijs straatje heeft gestaan, waar het torenhoog uitstak boven de meeste der omringende gebouwen? En wist u, dat er in het hoofd van dit wereldbekende standbeeld plaats is voor veertig volwassen mensen? In October van dit jaar viert „Miss Liberty" haar 63ste verjaar dag, maar van de zomer zal het juist 65 jaar geleden zijn dat zij officieel ten geschenke werd gege ven aan het Amerikaanse vcik. Het heeld is een cadeau van Frankrijk aan de Vei enigde Sta ten. twee lor.den, die beiden de vrijheid liefhebben en die destijds al, op sommige tijdstippen 1?an hun geschiedenis nauw met eikaar in contact waren gekomen. De maker van het beeld is de Franse beeldhouwer Frédenc Auguste Bartholdi, die al op 31- jarige leeftijd beroemd was om> de grote beelden, die hij had gescha pen, Het Pïan> vriendschappe lijke gevoelens van het Franse vólk jegens het Amerikaanse op een dergelijke manier te uiten, kwam bjj hem op in 18C5, toen hij ir. Parijs aan een diner zat. Vele, vele jaren duurde het voor hij zijn droom verwezenlijkt zag. Bijna vijf jaar iang liep hij met de gedachte rond, voor hij er in slaagde haar gestalte te geven. Pas na de FransDuitse oorlog van 1670, toen hij een bezoek aan de Verenigde Staten bracht om daar inspiratie op te doen. kon hij aan het werk gaan. Hij had zich ver zekerd van de steun van de Frans- Amerikaanse Unie te Parijs en er was afgesproken, dat Amerika nen voor het voetstuk van het standbeeld zouden zorgen. Het Franse volk toonde zich spoedig zeer vrijgevig. Uit alle provincies van Frankrijk stroom den de gaven binnen. Huismoeders offerden, schoolkinderen en arbei ders. Er werden weldadigheids bals en fancy-fairs georganiseerd en lang voordat het beeld voltooid was waren de kosten reeds gedekt. Met de gelden voor het voetstuk ging het minder vlot. De Amerika nen bleven lelijk in gebreke en 11 jaar na de afspraak met Bartholdi had het New Yorkse comité nog pas de helft van de benodigde som bijeen. De burgers van de stad waar het beeld zou komen te staan, toonden maar heel weinig interes se Dat veranderde pas toen Joseph Pulitzer, de bekende Amerikaanse publicist, .in 1883 in het New Yorkse blad „World" een campag ne begon. In elf maanden was toen het ontbrekende bedrag in het be zit van de commissie. Het werk aan het voetstuk kon beginnen. Het eigenlijke beeld werd in de werkplaatsen van Gaget, Gauthïer en Co. te Parijs vervaardigd. Het is 46,25 meter hoog en toen het biina was voltooid vulde het zo ongeveer een hele straat. Het voet stuk heeft een hoogte van 47,17 meter en is van liften voorzien. Binnen in het beeld voert een wenteltrap omhoog tot onder de diadeem en als u ooit in New York komt kunt u deze beklimmen en genieten van een schitterend uit zicht over Manhatten. Toen het beeld pas op Bedloe's Island was opgericht kon men zelfs nog hoger gaan, tot aan het platform aan de top van de flambouw. Maar in la ter jaren werd dit verboden. Op 28 October 1886 werd het beeld door president Grover Cle. veland uit naam van het Ameri kaanse volk aanvaard. De onthul ling geschied door Bartholdi zeif. Er werd die dag een groot vuur werk afgestoken In de New Yorkse haven, dat „Miss Liberty" helder verlichtte. Een en twintig jaren v/aren voorbijgegaan sinds met de constructie van het beeld werd begonnen Afrikaanderplein tegen het Transit Camp Dinsdagavond half acht zal op het Afrikaanderplein een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen een JceureHtkl \*an spelers, die aan het zomeravond voetbal op het Afrikaanderplein deelne men en een sterk Engels leger-elftal uit het Tranclt Camp in Hoek van Holland. Het Enj?eis elftal is als volgt samen gesteld: Doel: Sgt. Pearson; achter: M. Q. N. S. Wilkinson en Sgt. Sparrow; halflinieGJL Gillet. Sgt. Gee, Sgt. Clark; voor: Dor. Murray. Sgt. Stock ton, Cpl. Watson, Sgt. Conroy en S. Q. M. S. Wynn. Het Keurelftal: Doel: A. Seelkes iHorrlcanes); achter: "M. J. v. d, Meyde en J. Schmltz, aanvoerder (beiden E.S.V. Pret,); halflinie: Fr. de Kruis (De Mussen), R. v. d. Horik en J. Bol (belden Overmaas); voor: A. Ronteltrap (De Mussen), A. Stolk (F.S.V, Pret.), J. C. Bakker (Overmaas), J: Hofman (D.E.H.). J. Laats (T,B£.). Concert: 29 Juni, Julianakerk, 8 uur: Concert Chr. Mannenkoor tg.v. verjaardag Prins Bernhard, Films: Passage-theater: Da. 2, 7, 0, uur, Za. en Zo. 1.45, 4,15, 7 en 9.30 tu Een huis in de Dulcimerstraat (ie jr.). Monopole, Da. 2, 7, 9, Za. 2, 5, 7 9. Zo. 3, 5 7 9 u: Sensatie om Tosca (14 jr.). Bijeenkomsten: 2 Juli, Corner House, 46 uur: Receptie S.V.V. t.g.v. kampioen schap v. Nederland. Vergaderingen: 1 Juli, Stadhuis, 7,30 u: Eerste begrotingsvergadering Gemeen teraad. Marktberichten Aardbeien 637fl; spplnazie B—18: spitskool 78; aardappelen 8.9—10.30: rabarber 6.10—8.20: andijvie 16—19; postelein S14: ehalotten 20; tomaten 69—96; tuinbonen 1720: starabonen 1.531.60: snijbonen 80110 kromme komkommers 613; pruimen 80105; alles per kg; sla le srt 1.50—4,10; bloemkool la 810: T 68; komkom mers I a 10—13: I 9—11: 7—8; IH 6 7; meloenen 801.perziken 1017 alle per stuk; selderij 2.I0+-4; peter selie 1.80—360; kroten 2,30—4.60; peen 1315: bonenkruid 1-603.80; middel- prijs aardappelen 79,50. VISSERIJBERICKT SCHEVENINGEN Binnen van de haringvisserij de log gers Srh 104 met 22 last van 4 sche. pen. Sch 106 15 last van 5 schepen. Seh 189 23 last van 5 schepen. Sch 180 22 la9t van 6 schepen. Sch 312 21 last van 6 6Chepen. Sch 333 15 last eigen vangst. Vangstberiehten van hedenmorgen uit zee: Sch 195 1 k. Sch 246 1 k. Sch 254 noir 80 mlJL Sch 3dl 1 R. Sch 263 1 k. Sch 339 1 k. Sch 23 15 k. Sch 274 6 k. Sch 332 I k. Sch 264 13 k. Sch 77 230 mijl afgelegd. Sch 32 1 k. Sch 40 1 k. Sch 49 1 k. Sch 51 1 k. Sch 233 1 k: Sch 5 1 k. Sch IS 1 k. Sch 25 1 k. Seb 30 2 k. Sch 84 l k, Sch 130 1 k. Sch 210 1 k. Sch 248 1 k. Sch 250 1 k. Sch 297 3 k. Sch 107 17 k. Sch 353 13 k. Sch 225 1 k. Sch 443 nog 130 mill. Sch 83 1 k. Sch 66 2 k. Sch 97 2 k. Sch 140 2 k. Sch 242 1 k. Sch B 12 k.-Sch 14 3 k. Sch 110 2 k. Geen vangst hadden: Sch 342. Sch 402. Sch 412 Sch 56. Seh 365, Sch 201. Seh 4. Seh 75 Sch 8. Seh *8. Srh 133 Srh 247 Sch 285. Sch 35. Sch 89, Seh 249. Seh 390. sch 37. Sch 20. Srh 314. Seh 79. Sch 141. Sch 186 Sch 2S4. Sch 381. Sch 50. Seh 64. Sch 73. Sch 89 Srh 138. Seh 275, Sch 3. Sch 47. Sch 125 en Sch 325. VI 40 7 k. VI 50 1 k. VI 61 4 k. V! 70 5 k. VI 71 3 k. VI 79 3 k. VI &0 1 k. VI 83 1 k. VI 84 1 k. VI 07 1 k. VI 112 i k. VI 114 2 k. VI 165 1 k. VI 190 2 k VI 196 1 k. VI 199 1 k. VI 206 1 k. VI 207 1 k. Geen vangst hadden: VI 14. VI 29. VI 53. VI 86. VI 200, VI 203. VI 208. VI 215, Besommingen Jcustvissers van 25 Juni 1949; Sch 11 1670.—. Soh 65 f 1540.—. Sch 38 f 410.Sch 12 f 260.—. Arm 8 f 140.—. Arm 14 320.—. Th 47 f 310.—. Kw 215 f 330.—. Od 1 f 70.—. SI 16 f 100.—. SI 40 f 180.—. SI 8 100.—. Aan de advertentie-afdeling van DE SCHIEDAMMER Lange Haven 141 - Schiedam Naam: Adres: Datum van aankomst in Neder land: Naam van boot: verzoekt gratis te plaatsen on derstaande advertentie in De Schiedammer ter grootte van vijf regels. Tekstvan de advertentie (duidelijk schrijven s.v.p.) Datum: Handtekening: ATTENTIE! Alleen teksten die betrekking hebben op het zoe ken van werk. komen hiervoor In aanmerking. HELMUT DANTINE: Een volmaakte misdaad Een adembenemende oplossing Toegang 18 jaar Gevraagd op Handels- en Fabriekskantoor te Schiedam: Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen over genoten, echoolonderwijg en vorige betrekkingen onder letters S.S.V. bureau van dit blad. Terrein met werkplaats te huur, aan water gelegen. Br. no. S 5479 bur. v. d. bl. Te koop: 1 electrische boi ler Therma, 50 liter, 220 volt 600 watt; 1 slaapkamer ameublement met spiraal matras, 3 delig bedrtel, pe luw en 2 kussens, sonder kast; 1 tweepersoons ledi kant met spiraalmatras. 3 delig bedstel. peluw en 2 kussens, 1 nachtkas!ie en 2 stoelen. Comel, BK Laan 265 b, 's avonds van 68 u.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2