HET ROTTERDAMSCH PAROOL Op de Nederlandse vloot heerst oorlogstoestand Vermeulens rede aanval op kerk, land en regering Economische crisisbedreigt Brits socialistisch program Zware aanval van vliegtuigen vanmorgen afgeslagen Nederlanders uit Djokja r NVV acht bewezendat de KAB prijs stelt op handhaving van het verbod Mobilofoon doet haar intrede bij Ned. Spoorwegen Wêè&PHrP Op dst küMsd 9e Jaargang no. 148 Eed. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. Ó930Q Abonn.prijs: per weet 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Woensdag 29 Juni 1949. Uitgave. N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398Ó44 - Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur; W. B. Er Schaper yLOOTMANOEUVRES DER WESTELIJKE UNIE (Telegrafisch van onze verslaggever aan boord H-IMs. „Zeehond") Sinds gisteren bestaat op de Nederlandse oorlogsvloot, welke deel neemt aan de eerste grote marine-manoeuvres van de Westelijke Unie» de grootste internationale vlootoefenlngen, ooit in vredestijd gehouden, de oorlogstoestand. Dertien Nederlandse oorlogsbodems onder comman do van sehoot-bij-naeht .1. J. L. Wiilinge, wiens vlag gehesen is op H.Ms. kruiser „Tromp", lagen gistermorgen vroeg al in Rotterdam en Nieuwe- diep te «achten op het sein van vertrek. Maar de verbindingen met de Nederlandse marine-autoriteiten aan wal waren toen al verbroken, wat betekende, dat de operatie „"Verity", die feitelijk op de Nederlandse kust begon, reeds een aanvang genomen had. Honderd oorlogsbodems rx.et 22.000 man personeel Enkele minuten over negenen werden in de Waalhaven de Ne derlandse -onderzeeboten „Tijger- haai" en „Zeehond" ontmeerd. Zij waren de eerste van de 98 Britse, Franse, Belgische en Nederlandse aan de operaties deelnemende oor logsbodems. die zee kozen. Later lichtten ook de elf andere Neder landse schepen op de rede van Nieuwediep het anker, voorop de „Tromp", met daarachter aan bak boord de „Vulkaan" en aan stuur boord. de „Soemba"; de „Vulkaan" en de „Soemba" ieder als leider De slachtoffers van. het ongeluk ■met de Roermond" zijn, voor zóver de stoffelijke overschotten zijn geborgen, opgebaard in het ziekenhuis te Bart, Italiaans ma rinepersoneel droeg de kisten. daarheen. MOEILIJKE TAAK voor Van Zeeland P RINS-REGENT KAREL VAN BELGIE heeft met de op dracht tot. vorming ener nieuwe regering aan de katholieke staats man en econoom Paul van Zeeland een bijzonder moeilijke taak op de schouders gélegd. In theorie staan de formateur drie mogelijkheden open: een tweeledige regering van de CVP met de socialisten, een tweeledige regering van de CVP met de liberalen en een drieledige regering van katholieken, socialis ten en liberalen. In feite echter komt.de laatste oplossing nauwe lijks in aanmerking daarvoor lopen de economische inzichten in het bijzonder tussen socialisten en liberalen te ver uiteen. Maar ook een nieuwe Rooms-rode of een Kooms-liberale regering zullen moeilijk te vor men zijn. In het bijzonder wordt de positie In bet zoeklicht de formateur - -"f bemoeilijkt door het feit, dat de katholieken, nadat zij bij de laat ste verkiezingen opnieuw enige winst geboekt hebben, thans meer* dan ooit geneigd zijn, de konings kwestie op de spits te drijven. „Het is onduldbaar, dat bij de hui dige politieke verhoudingen dc cri sis, die met betrekking tot de ko ningskwestie bestaat, voortduurt", schrijft de „Nieuwe Gids" en het toonaangevende katholieke orgaan voegt er nadrukkelijk aan toe, dat een volksraadpleging over de te rugkeer van de koning nu niet langer uitgesteld kan worden. Ge zien de grote tegenstand, diet ra socialistische en ook in brede libe rale kringen tegen een oplossing van de koningskwestie door mid del van een referendum bestaat aan de ene eii de katholieke hals starrigheid aan de andere zijde, schijnt België een langdurige re geringscrisis tegemoet te zullen gaan. En het is geenszins uitgeslo ten, dat men ten slotte toch weer een beroep zal moeten doen op het oude paard Spaak om onder een of ander modus vivendi het bewjna op zich te nemen. Veel bewolking Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond .(opgemaakt te 10 uur). Vanavond of vannacht veel bewolking met op enkele plaat sen enige licht regen of motre gen. Morgen overdag weer op-r klaringen en droog weer. In het binnenland iets frisser maar in de kustgebieden plaatselijke ho gere temperaturen. Zwakke tot matige wind tussen Noord-West en Noord-Oost. 30 Juni: Zon op 4.23. onder 21.04, Maan op 8.54, onder 23.50. van drie mijnenvegers. Het convooi werd links geflankeerd door de „Queen Wilbelmina" en rechts door de „Johan Maurits". De „Piet Hein" voer als dekking in de ach terhoede. Voor de veie badgasten aan de Noordzeekust moet het een fantastisch schouwspel geweest zijn het Nederlandse smaldeel te zien voorbijvaren. Van het ogenblik van het ver trek af, zijn „Tijgerhaaï" en „Zee hond" aande ene zijde en het grote Nederlandse smaldeel, waar bij zich gisteravond om tien uur vier Belgische mijnenvegers voeg den, vijanden geweest. „Ernst" be gon het pas diep in de nachtte worden, toen het Nederlands-Bel gische convooi naar het Westen draaide, op weg naar de Engelse Zuidkust. Vanmorgen werd het convooi, dat uitgebreid was met vier Belgische mijnenvegers en drie Britse des troyers, aangevallen door vliegtui gen. Om kwart over vier meldde het radarschip „Soemba" vijande lijke vliegtuigen: Nederlandse Mit- cbell-b ommen werpers, die tien mi nuten later, laag over het water scherend, het convooi attaqueer den. De „Piet Hein", die de achter hoede afsloot, kon de „eerste klap" uitdelen en trok een der bommen werpers naar zich toe. Onmiddellijk' vroeg de „Tromp" jager bescher ming van het dichtst bij zijn de be vriende vliegveld en inderdaad: elf Belgische Spitfires kwamen het convooi te hulp, niet echter dan nadat de Mitchell-bommenwérpers enkele malen laag over het convooi hadden gescheerd. Op een doel, dat 500 meter achter de „Piet Hein" werd gesleept, kwamen tweemaal bommen neer. Een half uur daarna waren de snelle Spitfires boven het convooi en werd de aanval der bommenwerpers afgeslagen. Om kwart voor zes werd het sein „all clear" gegeven. Na de slag stoomden vriend en vijand gezamenlijk op naar de Pen zance Baai, waar de 98 schepen met 22.000 man .aan boord, zich zullen verenigen tot een enkele zeemacht- Oefeningen gedurende twee dagen in deze baai, bedoeld om de bui tenlandse officieren te gewennen aan de Britse bevelvoering, worden gevolgd door een tocht naar de Golf van Biscaje. Daar zullen de luchtmachten van de vier landen zich bij de vloot voegen. Op 7 Juli zullen de twee groepen schepen naar Portland Harbour koersen ter bespreking van de re sultaten van manoeuvres. De vol gende dag zullen de vier vloten uit elkaar gaan. De manoeuvres staan onder be vel van admiraal Sir Roderick R. McGrigor de opperbevelhebber van de Britse thuisvloot. Aan boord van het vliegdekschïp „Implaca ble". De Franse commandant is vice-admiraal R. G. Labert aan boord van de kruiser Montcalm, terwijl het vlaggescbip van de Bel gische commandant, It. E. Poskin, de mijnenveger 1S1 is. Oelf va S/jca/e Li"* Grensrechters gerechtelijk vervolgd BEN HAAG. Enige tijd geleden diende de Bovenkerkse voetbalvereni ging Roda een protest in tegen het niet- toekennen van een geldig doelpunt ge scoord in een beslissingswedstrijd. Dit doelpunt was aanvankelijk: door de schei.dsrech.ter toegekend, maar de Blauwe Vogels, de tegenpartij, beweer den. dat de grensrechter even te voren de vlag had gezwaaid, omdat het leder buiten het speelveld was terecht geko men. m de zitting van de protestcom missie van de A.V.B. zouden de beide grensrechters verklaringen hebben afge legd, die, volgens het standpunt van Roda, niet zouden stroken met de feiten en evenmin zouden overeenkomen met vroegere beweringen. Dezer dagen werd een buitengewone algemene vergadering belegd en daarin besloten de Bovenkerk eis met alge mene stemmen om het bestuur der ver eniging te machtigen de beide grens rechters gerechtelijk tc doen vervolgen. Het motief is, dat de grensrechters door het afleggen van onjuiste verklaringen Roda opzettelijk schade hebben toege bracht. Inmiddels Is de zaak aanhangig ge maakt bij de officier van justitie te Am sterdam. Bij verdere informatie is gebleken, dat Roda geschrapt zal worden als Ud van de onderafdeling van de K.N.V.B., aangezien deze vereniging inbreuk op de reglementen heeft gemaakt. Bij toe treding tot de bond of één van zijn on derafdelingen is men onderworpen aan de bepalingen, welke zeggen, dat men niet de hulp van de strafrechter mag In roepen, aangezien geschillen in intern verband moeten worden beslist. Botsing tussen blanken en negers in Washington WASHINGTON. Maandag en Dinsdag is het in openbare zwem- gelegenheden te V/ashington tussen jonge negers en blanken tot een handgemeen gekomen. Groepen blanken demonstreer den tegen het voornemen van de overheid om het rassenonderscheid af te schaffen. Ten gevolge van de voorgevallen incidenten schijnen de bevoegde ambtenaren voorlopig van een beslissing te hebben, afge zien. „Nieuw Amsterdam" in aanvaring NANTUCKET (Massachusetts). - De 36.667 ton metende „Nieuw Amsterdam" van de Hollanö-Ame- rika-lijn is gisteren bij dikke mist 30 km ten Z-O. van het lichtschip van Nantucket in aanvaring geko men met een vissersvaartuig uit New Bedford. Volgens de kust wacht hebben zich geen persoonlij ke ongelukken voorgedaan. Het vissersvaartuig had een bemanning van 12 koppen. De „Nieuw Am sterdam" was met 953 passagiers aan boord op weg naar Hoboken. De „Nieuw Amsterdam" heeft haar reis voortgezet, nadat was geble ken, dat de vissersboot met pompen drijvende kon worden gehouden en er geetf ionmiddellijk gevaar be stond. Dé schade aan de „Nieuw Amsterdam" is onbetekenend. Naar wij van de zijde van öe Hol- Jand-Amerika-Ljjn vernemen is de schade aan de „Nieuw Amsterdam" zo gering, dat het schip, dat heden nacht te New York arriveerde, zon der vertraging zijn vaarplan kan handhaven. Vermisten vanRoermond1 door sterke stromen weggespoeld BARI.Een duiker is er in ge slaagd, het wrak van de „Roer mond", dat op ongeveer 25 meter diepte ligt,- binnen te dringen. Hij vond échter geen verongelukten. Naar men thans meent, zijn de stoffelijke resten van de tien men sen, die men in de romp waande, door de sterke stromen wegge spoeld. In aanwezigheid van Nederland se en Italiaanse technici is gisteren een motor van de „Roermond" naarv de oppervlakte gebracht. Uit het feit. dat de propeller geheel verwrongen was, blijkt, dat hij nog draaide, toen het toestel in het wa ter terecht, kwam, zo zei een func tionaris. De bergingswerkzaamhe den moesten korte tijd later op nieuw worden uitgesteld. ^Verhoging uitkeringen aaii rentetrekkers DEN KAAG De Rijksver zekeringsbank heeft de werkzaam heden, verbonden aan het toe kennen van verhogingen van uit keringen krachtens de invaliditeits wet en 'van kinderbijslagen apn rentetrekkers, thans geheel voltooid. Zij. die bedoelde-verhoging of kin derbijslag nog niet ontvingen, kun nen zich tot het bestuur van de Rijksverzekeringsbank wenden. Dit geldt in het bijzonder voor de ren tetrekkers met kinderen van 16 tot 21 jaar, die dagonderwijs volgen, aangezien aan deze rentetrekkers de kinderbijslag slechts op aanvrage wordt toegekend. Voor kinderen met een wezenrente wordt de kinder bijslag slechts gegeven, indien en voor zover deze bijslag de rente overtreft De op de renten verleen de kinderbijslagen zijn intussen met terugwerkende kracht tot op de da tum van toekenning van de bijslag verhoogd met ƒ1.per kind per maand. Met de betaalbaarstelling hiervan is reeds begonnen. Spanning is groot mn beide zijden DJOKJA. Dinsdagavond zijn voor de laatste maal zwaar bewa pende Nederlandse patrouilles door de stad getrokken, vandaag zullen Republikeinse soldaten, onder het wakend oog van de UNCI, hun taak overnemen. Behalve Neder landse soldalen, UNCI-employé's en enkele Indonesische burgers, die daartoe speciaal verlof hadden gekregen, mocht gisteravond nie mand zich op straat vertonen. De enige buitenlanders, die in de stad achter blijven en dus de rood witte vlag zullen zien hijsen, züjn vijftien neutrale militaire waarne mers van de UNCI-staf en de cor respondent van Associated Press Kenneth Dikes. Al deze mensen zijn voor het eerst in de achttien maanden.dat zij al in Indonesië zijn, bewapend. Volgens het gemeenschappelijke plan, dat door middel van de UNCI tot stand kwam, zullen de Nederlandse 'troepen van de Zui delijke buitenwijken naar het Noord-Westen van Djokja trek ken, waar zij langs de evacuatie- weg naar Magelang zullen gaan. Onder aanvoering van de sultan van Djokjakarta zullen de Repu blikeinen onmiddellijk daarna de stad binnentrekken. De afstand tussen de Nederlanders en de Re publikeinen zal nooit kleiner zijn dan ongeveer een halve kilometer. De sultan heeft de verwachting uitgesproken, dat deze „operatie" volkomen zal slagen, omdat naar 2ijn oordeel één verdwaald schot de lont in het kruitvat zou kunnen zijn. Ass- Press meldt, dat de good will, die aan de conferentie-tafels te Batavia heerst, in Djokja nog niet is bereikt. De spanning aan beide zijden is groot Nederlandse leger-ofi'icieren waarschuwden, dat er moeilijkheden zouden kunnen komen als zij uit Djokja weg zijn en de communistische groepen niet met de Republikeinen willen sa menwerken. Amerikaanse militai re waarnemers, die in nauw con tact staan met de sultan en de troepen die hem trouw zijn, reke nen er op, dat de sultan de mili taire bezetting aan kan en de te rugkeer van Sukarno en Hatta kan voorbereiden. Nee toch.Heus De 60-jarige blinde heer C. de Boer uit Ermelo is heden morgen in Amsterdam gestart voor een voetreis naar Brussel. Hij wordt alleen vergezeld door zijn geleidehond „Baska", een kruising van bouvier en herder. Film, pers, radio en ANWB oefenen controle op de tocht uit. Bij het Bemse Veer aan de Maas wist de heer Overdijk uit Vlijmen gisteren met een gewone hengel een zalm uan maar liefst 21 pond te verschal ken. Een vishandelaar kocht het beest van de gelukkige hen gelaar voor 126 gulden. Een heer in Nashville (Ten nessee), die opgaf dat hij 108 jaar oud was, fctwaro een rijbe wijs halen. „Hoe bent u toch zo oud geworden?" vroeg de nieuwsgierige ambtenaar aan 't loket. „Door me uitsluitend met m'n eigen zaken te bemoeien," was het antwoord. Ruim twintig jaar geleden of ferde de toen 24-jarige meneer Arfcill in Engeland een deel van zijn bloed om een vrouw het leven te redden. In het testament van haar echtgenoot is hij thans bedacht met een som van circa zesdui zend gulden. j Noodregering za] gezag aan Sukarno teruggeven BATAVIEen woordvoerder van de Republikeinse delegatie heeft verklaard, dat de noodregering van dr Sjafruddin Frawiranagarain bij zondere zitting bijeengekomen is en besloten heeft, dat het regermgs- gezag nog steeds in handen is van de noodregering. Hjj voegde hier aan toe. dat de berichten, dat de noodregering haar mandaat terug gegeven had aan Sukarno en Hatta niet juiat waren. De noodregering heeft evenwel, volgens de woordvoerder, besloten, het regeringsgezag terug te geven aanSukarno en Hatta, zodra zij in Djokja z(jn teruggekeerd. Hierna zal daar de regering, het werkcomi té van het republikeinse parlement en het opperbevel van de Republi keinse strijdkrachten een gezamen lijk beslxut genomen worden ten aanzien van de van Royen-Rum- verklarfng. AMSTERDAM „De rede, die de NW-secretaris Vermeulen In Genève heeft gehouden tegen het episcopaal verbad voor katholieke arbeiders om lid te «orden van het NVV is niet alleen een aanval op de bisschoppen en de katholieken, maar ook op ons land en onze regering," zei Dinsdagavond de heer P. J. S. Serrarets, hoofdbestuurder van de KAB in een radiorede, die hij van Genève uit hield voor de KRO. De heer Serrarens vertoeft Jn Genève als technisch adviseur op de Interna tionale Axbeidsconferenfle. Kupers Vrijdagavond voor de VAR A-microfoon DEN HAAG Op initiatief ran de Ned. Spoorwegen neemt de PTT op het ogenblik proeven met een Mobllofoonlnsiallatie, aangebracht op de „Van Hasselt" van de bootdienst EnkhuizenStavoren, Deze proeven hebben ten doel practtsche eryaring op te doen in verband met het voor nemen van de Ned. Spoorwegen, In de toekomst nieuw te bouwen trein stellen, welke gaan lopen op de grote trajecten in Nederland, met een dergelijke installatie uit te rusten. varende op de „Van Kasseit", op roepen. Dc kosten zijn gelijk aan die van een interlocaal gesprek over de langste afstand Indien er van deze inrichting een ruim gebruik wórdt gemaakt, bestaat de kans, dat de proefnemingen ook tot de an dere boten van de dienst Enk huizen—Stavoren worden uitgebreid Proef op „Van Hasselt" schitterend geslaagd Gisteren in de namiddag heeft een technisch^ambtenaar van de afd. ra- dio-contröle van 't hoofdbestuur der PTT de heer H, Lubsen. die zich aan boord van de „Van Hasselt" bevond, door middel van de mobilofoon ver binding gehad met het lid van de directie der Ned. Spoorwegen de heer G. F, H. Giesberger, Het ge sprek was van zeer goede kwali teit. De heer Xubsen deelde mede, dat de kleine moeilijkheden, die zich bij de eerste proefnemingen hadden voorgedaan, geheel bleken te zijn overwonnen. Na deze zo goed geslaagde proefneming is besloten, binnen' enkele 'dagen aan de reizi gers, varende met de „Van Hasselt", de mogelijkheid te bieden, zich tele fonisch in verbinding te. stellen met hun families, kantoren of relaties. Ook omgekeerd kan. men van alle plaatsen uit telefonisch een reiziger Als toelichting op zijn aanklacht zei de heer Serrarens, dat de heer Vermeulen in tegenwoordigheid van delegaties uit de hele wereld heeft verteld, dat Nederland wel in dc Grondwet de vrijheid van vereni ging waarborgt, maar haar niet handhaaft, want, zo zei de heer Ver meulen volgens de heer Serrarens de bisschoppen kunnen daar vrije lijk tegen in gaan en dingen doen, welke Nederland, een democratisch land, onwaardig zijn en die in strijd zijn met de constitutie van de In ternationale Organisatie van de Ar beid, die Nederland heeft aanvaard. De heer Vermeulen acht het bis schoppelijk verbod ook in bet strijd met het charter van de Verenigde Naties en met de verklaring der Rechten van de Mens, die Neder land eveneens heeft aanvaard. De heer Serrarens noemde het zeer merkwaardig, dat de beer_ Ver meulen, „tenvijl hij zijn land in de modder trapte", tevens in zijn rede dc sociale vrede roemde, die te danken, is aan de samenwerking tussen de drie grote vakcentrales en de werkgeversorganisaties in de Slichting van de Arbeid. „De hou ding van de heer Vermeulen is niet alleen een belediging voor de Kerk en voor het Vaderland, zij is tevens een uitdaging "aan de organisaties der katholieke en christelijke arbei ders, die tot ergernis van de heer Vermeulen samen sterker zijn dan het N.V.V. Dit was niet de daad van een leider, die verantwoorde lijkheid weet te dragen'', besloot de heer. Serrarens. Verweer In een uitvoerige verklaring heeft het N W-bestuur nogmaals met klem er op gewezen, dat het protest van de heer Vermeulen geen aanval op het Episcopaat of op de vrijheid van de Kerk betekent, doch een ver weer tegen een „grievende en on rechtvaardige bejegening, het NVV al jaren aangedaan." Het optreden van pater dr. Stok man die in Genève tegen de rede van de heer Vermeulen te velde trok acht het NVV-bestuur ver bazingwekkend. Pater Stokman zei daar, volgens het NVV-bestuur,' dat hij in dit geschil niet kan of wenst te interveniëren, maar hij nam het Verliezen in Indonesië DEN'HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd.' K.N.-.I.-L, gesneuveld Sold. G. Ge- laang; Sold. J. A, Rumagit; Korp. A. Adoe; Sold, Abdoel allen afkomstig uit Indonesië. Algemene havenstaking in Londen uitgeroepen LONDEN. Naar aanleiding van uitsluitingsmaatregelen in de Sur- rey-haven te Londen heeft het sta kingscomité besloten tot uitroeping van een algemene staking in alle. Londense havens. Tl Am. raih Vv.'51;' LONDEN. In gnedingelfchte Londense financiële kringen werd gis teren voorspeld, dat een interne Britse economische crisis zal uitbreken, welke mogelijk zou kunnen leiden tot een politieke crisis. Aangenomen, wordt, dat de Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps, enkele zeer drastische voorstellen overweegt, ten einde het pond sterling en hetgeen van de Britse goudreserves over is te beschermen. Deze voor stellen zouden omvatten duurder geld, beperkingen van invoer uit dol- largebfeden en vooral ingrijpende verlagingen der regeringsultgaven. Dit zou practlsch neerkomen op een ommekeer in het kostbare program ma voor sociale voorzieningen van de Britse socialistische regering. Men neemt nog steeds aan, dat Cripps liever zal aftreden dan een aanbe veling doen tot devaluatie en dat hij zal aftreden zelfs indien Engeland onder drang van buiten tot devaluatie zou worden genoodzaakt. Minister Stikker: „Een moeilijk probleem" Volgens ramingen van particu liere bankiers zullen de Britse gaud- en dollar** serves op 30 Juni minder dan 400 millioen pond ster. ling groot zijn tegen 471 millioen aan het einde van Maart en 552 millioen toen het plan-Marshall in werking trad. Wanneer dergelijke verliezen 20uden aanhouden, zou den de reserves in 18 maanden vol komen uitgeput zijn. De" Britse staatsfondsen gaven gisteren enig herstel te zien, nadat aanvankelijk, tijdens de handel op de Londense effectenbeurs, de beurswaarde opnieuw met 100 millioen pond sterling was vermin derd. Sedert de ineenstorting, die veroorzaakt werd door de groeien de vrees ten aanzien van de Britse goud. en dollarreserves, ongeveer tien dagen geleden begon, hebben de Britse staatsfondsen ongeveer 500 millioen pond sterling van hun beurswaarde verloren. Gistermiddag' om 14,15 uur ver trok met de KLM-Convair „Jan Steen" minister Stikker naar Pa rijs voor een bespreking met ver tegenwoordigers der overige Mar shall-landen- De moeilijkheden in het betalingsverkeer met Enge1- land hebben deze bespreking, die op zeer korte termijn is samenge roepen, bespoedigd. Minister Stik ker is van-mening, dat er een com promis gevonden moet worden, daar op 80 Juni de bestaande over eenkomst afloopt en een begin moet worden gemaakt met de ver deling van de nieuwe Marshall hulp. Voor Nederland nemen be halve minister Stikker aan de he den begonnen besprekingen deel de heren Hirsehfeld en Spieren burg. Sir Stafford Cripps verte genwoordigt Engeland. „Het zal afhangen van bet verloop van de besprekingen of ik Vrijdagmorgen terug kan," aldus zei minister Stik ker bij zijn vertrek, „maar het probleem ligt moeilijk, bekijkt u de beursberichten uit Engeland maar eens". De grootste moeilijkheid bij de Parijse conferentie draait om de vraag of de overschotten in de handel tussen de Marshall-landen onderling in dollars of goud moe ten worden afgerekend. België, een van dè grootste crediteurlanden, eist dit, maar tot nu toe hebben de Britten pertinent geweigerd aan dit verlangen te voldoen. Alle hoop is nu gevestigd op een compromis voorstel, dat door de Franse mi nister van Financiën, Petsche, zou zijn uitgewerkt en de steun heeft van de Amerikaanse vertegenwoor diger Harriman. Waarnemers zijn er van overtuigd, dat het behoud van de Europese solidariteit en de voortzetting van de Amerikaanse hulp aan het oude vasteland in ruime mate zullen afhangen van de beslissingen, die te Parijs 2ullen vallen. Dit lijkt een speelgoedstadje, maar is de Australische stad Maitland, die door een hevige overstroming is geteisterd. Van het station zijn. alleen nog de naamborden en de ronde koepels van wachthuisjes te zien. Loco motieven en wagens staan byna geheel ovder water. Zestien honderd huizen zijn in M'aïtiand onbewoonbaar gemor den, doch er zijn geen inwoners verdron ken. bisschoppelijk optreden in bescher ming door o.a. te zeggen, dat een. katholieke arbeider, die tot het NVV toetreedt, zijn geloof zou ver liezen. Het NVV-bestuur meent, dat dr. Stokman „met deze door geen enkel bewijs gestaafde bewering ver buiten zijn. boekje is gegaan". Verder acht het NVV-bestuur de mededeling van de KAB en bet CNV, dat zij de heer Vermeulen niet meer wensen te erkennen als de Nederlandse gedelegeerde te Genè ve. feitelijk onjuist en „een slag in de lucht", omdat deze afgevaardig de door de regering is benoemd." Overigens is het zonder meer dui delijk, dat het NW zich niet door andere vakcentrales .kan laten voor schrijven, wie het als arbeiders-af gevaardigde wenst voor te dragen," zegt het NW-bestuur verder. Grievend onrecht Het NW heeft het bisschoppelijk verbad altijd als een grievend on recht gevoeld en dat nooit onder stoelen of banken gestoken. Nu dit ookvoor het internationaal forum is gebracht stellen de beide confes sionele vakcentrales de samenwer king discutabeL Dit blijft, volgens het NVT, geheel voor de verant woordelijkheid van deze beide vak centrales. Het NVV-bestuur is 2eer verbaasd, dat het CNV zich solidair verklaar de met de K A3. Het weet. dat ook vele protestants georganiseerde ar beiders grote bezwaren hebben te gen het bisschoppelijk verbod. Ove rigens acht het zonneklaar bewe zen, dat de KAB, door zich onvoor waardelijk achter de. bisschoppen te scharen, prijs stelt op handhaving van het verbod. De NVV-voorzitter E. Kupers, zal Vrijdagavond om 7 uur voor de VAR A-microfoon de heer Serrarens van'repliek dienen. Paul van Zeelafi<J Belgisch kabinetsformateur BRUSSEL. De prins-regent heeft Paul van Zeeland, minister van staat (CVP) met de vorming van een kabinet belast. Op de vraag of hij reeds een plan had, antwoordde de formateur, dat h(j een en ander nog moest over wegen, maar dat hij reeds telefo nisch de contacten had opgenomen. Van Zeeland zal Woensdag om 11.30 uur in het parlement de pers ont vangen om mededelingen te doen van de eerste resultaten van zyn besprekingen. Van Zeeland, die van 1935 tot 1937 premier ls geweest, is een des kundige op economisch gebied. Vonnissen van Ivaper en Schaap voltrokken DEN HAAG, De gratie-ver- zoeken van A. Kaper en P. Schaap, beiden tot de doodstraf veroordeeld door het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden, zijn afgewezen. De vonnissen zijn voltrokken. Zo komen we er niet IN de Rijkswerkplaatsen worden reads enkele jaren honderden ongeschoolde arbeiders in öe gele genheid gesteld 'n vak te, leren. De cursus, die zij volgen, leert hun de elementaire grondslagen van het handwerk en als zij eenmaal de werkplaats met goed gevolg verla ten, zijn hun kansen om in het be drijf te worden opgenomen, aan zienlijk groter dan toen zij werk zochten zonder over enige vakken nis te beschikken. De vergoeding, die deze mensen gedurende de cur sus ontvangen, is niet groot en loon kan men het nauwelijks noemen. Daarom is het voor velen een op offering. die pas waarde krijgt als zij de poorten van het bedrijf zien. opengaan en zij werk vinden, dat volgens de geldende maatstaven, wordt gehonoreerd. Deze Rijks werkplaatsen voorzien zonder twij fel in een dringende behoefte. Zo wel de maatschappij, die om vak mensen vraagt, als de werknemer, worden er mee gediend. Bepaalde bedrijfstakken, die met een. groot tekort aan geschoold personeel kampen, kunnen uit dit, zij het dan geringe reservoir putten. Want ge ring is het en aanvulling van enig belang kan eerst plaats vinden, wanneer de ambachtsscholen een hoger percentage geschoolde jonge mensen afleveren. Er zit echter ^en. positieve kant aan deze herscholing en daarover zou - men tevreden kunnen zijn als een voorbeeld uit de praktijk van het bedrijfsleven niet alle voorzichtige, verwachtin gen ontkrachtte. Op het congres van de Algeme ne Ned. Bou«arbeidersbond, dat vorige week te Arnhem, werd ge houden, is medegedeeld, dat grote groepen arbeiders het bedrijf-ver laten om elders werk te zoeken. Van 1 Juli 1945 tot 30 Juni 1948 nam het aantal bouwarbeiders met ruim 10.000 af. Dit is toch wel een. ernstig verschijnsel, des te ernsti ger, omdat onze wederopbouw de steun van bouwvakarbeiders niet kan ontberen. De oorzaak van deze desertie is een zuiver materiële; zij is te zoeken in het uitblijven van een CAO, in het op de. lange baan. schuiven van een noodzakelijke verbetering in de tariefregeling voor het stucadoorsbedrijf. Het zijn. kwesties, die nu al jaren slepen en. waarvan overeenstem mine omtrent het invoeren van een landelijke ta riefregeling voor de volkswoning- bauw en de montagebouw pas zeer onlangs in beginsel werd bereikt met de werkgeversorganisaties in het houwbedrijf. Maar intussen is het kwaad geschied. Enkele dui zenden bouwarbeiders, teleurge steld door het uitblijven van een regeling, verlieten het bedrijf. Een stad als Rotterdam moet nu met kunst en vliegwerk proberen de vakmensen, die voor de weder opbouw nodig zijn, aan te trekken. In de kern is dit ook al een kwes tie van beloning. Het is daarom te wensen, dat aan deze wankele toe stand thans een einde komt. De re gering heeft grote plannen, om ons land binnen tien jaren uit de wo ningmisère te helpen. Om dit pro gramma te kunnen verwerkelijken zijn materialen en vakmensen no dig. Met de materialen gaat het langzaamaan beter, maar wanneer men enerzijds een poging doet het aantal vakmensen op te voeren en. aan de andere kant een politiek voert, waardoor zij weer weglopen, dan schieten wjj niet hard op. De woningnood laat zulke experimen ten niet toe.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1