HET ROTTERDAMSCH PAROOL Oorlogsvloot houdt zich schuil, vandaag komt grote slag Pokken op troepentransportschip „Kota Inten" r Overdracht souvereiniteit nog dit jaar mogelijk Diepen-Beechcraft werpt boven zee penicilline uit Stralend weer begunstigt de oefeningen big;'Complot van valse munters in OZO DU^-arbeiders opgenomen in Werkloosheidsverzekering Parijs ingerekend Bonnenlijst Drie patiënten in ziekenhuis te Aden, één zieke overleden v Djokja zonder Nederlanders Groente wordt goedkoper 9e Jaargang no, 149 Red en Adm, Lange Haven 141, Schiedam Tel 69300 Abonn prijsi per week 0-32 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door de stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Donderdag 30 Juni 1949. Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro» 398644 Bankier? Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur; W, B. F. Schaper MANOEUVRES DER. WESTELIJKE UNIE Nieuwsgierig vliegtuig trekt belangstelling van radaroperateur '(Telegrafisch van onze ver slaggever aan boord van de onderzeeër „Zeehond") 25 mijl Z.O. van Portsmouth. De Nederlandse vloot, die nu in convooi onder de Engel se Zuidkust opstoomt, glijdt als het ware over een oceaan van parket. 'Als glimmend op gepoetst ligt Het Kanaal reeds de ganse dag onder een stra lend blauwe hemel. Voor vijandelijke vliegtuigen, zou het convooi slechts weinig ge heimen te verbergen hebben. Dat mag voor de commandanten een onaangenaam gevoel zijn, kunnen zich door dezelfde omstan digheden echter overdag tegen aan vallen van onder de waterspiegel vr\j afdoende beschermd achten. Zouden wij Dinsdag met de „Zee hond" onder water zijn gegaan, het zou vrijwel zeker een halszaak zijn geworden indien we het hadden ge waagd onze periscoop binnen tref zekere afstand van net goed be schermde convooi boven het water oppervlak te steken. Zó glad is de zee, dat op formi dabele afstand alle overboord ge worpen prullen bakens lijken. Dat is zeker geen weer voor nieuwsgierige periscopen. De „Tggerhaai" en de „Zeehond" hebben zich Dinsdag dus maar onledig gehouden met oefe ningen in formatie-houden en het bepalen van de fouten van de radlo- peiler, die vlak onder de kust van het eiland Wight is opgesteld. Met mijn ogen dicht heb ik op de brug van de „Zeehond" langzamer hand de positie van de „Tijgerhaai" Runnen bepalen, die het flottielje van twee leidt; meer dan 24 uur lang precies rechtuit over het kom pas, vijftien graden over bakboord of vijftien graden over stuurboord,ri "I i 1 i op de vingers van één hand te tel len. Twintig minuten, nadat de klip pen van Wight Dinsdagmorgen in zicht waren gekomen liet de „Tij gerhaai" 2ich echter eens van een ■t glijdt de Tromp", het v laggeschip van de Nederlandse oorlogsvlootdoor het spiegelgladde toe.-.er van het Kanaal. Vandaag ontmoeten on ze schepen de Franse, Belgische en Britse ulo ten, dan gaat de grote slag beginnen. andere kant kennen. Dat gaf me de opluchtende zekerheid, dat we toch niet een soort varende prentbrief kaart zjjn. Verkenning Het is moeilijk te geloven, dat we ons thans in een der drukst bevaren wateren ter wereld bevinden. De oorlogsvloot van de Westelijke Unie houdt zich voor ons nog tot Don derdag schuil Slechts éért keer dachten we verkenning buiten het programma te krijgen, toen uit de richting van de Needles met grote snelheid een Britse torpedojager bleek echter, dat die niet in de ge allieerde vloot was opgenomen en we konden volstaan met netjes front te maken over bakboord. Voor het overige alleen een enkel nieuws gierig vliegtuig, waarvoor we in oorlogstijd liever onder water waren verdwenen, doch dat nu slechts de persoonlijke belangstelling van de radar-operateur had. Voor ons komt Donderdag het grote ogenblik als we veertien meter beneden de waterspiegel op het convooi gaan liggen wachten om onze slag te slaan. Voor het convooi betekent dat een nieuwe krachtproef na de „vliegtulgaanval" van Woensdagmorgen. Na dat opwindende dag-begin Woensdag werd het convooi de ganse stralende dag niet meer las tig gevallen. Urenlang gleden de schepen door het vlakke water en eerst 's avonds werd men op de escorte-schepen extra waakzaam men naderde de gevaarlijke zone van Portsmouth, een van de vele geduchte marine-bases aan de Zuidkust van. Engeland. Reeds ge ruime tyd werd ons convooi daar verkend en geschaduwd door Britse fregatten. Aanval begint In de late avond van Woensdag en Donderdagmorgen vroeg heeft het geallieerde convooi, bestaande uit Belgische mijnenvegers, Britse torpedobootjagers en het Neder landse smaldeel, felle aanvallen van vijandelijke schepen doorstaan. Zie verder pag. 2 Directeuren van Schiphol en Amsterdamse havens AMSTERDAM. De Amsterdam se gemeenteraad heeft tot directeur van de wereldvluchthaven Schip hol benoemd de heer U-F.M. Del- laert, tot dusverre bedrijfsdirecteur van SchiphoL Ir. C. J, Tuyn, tot nu hoofd-inge- nieur, is benoemd tot directeur der Amsterdamse havens. Nee toch...? Heus! Eiber gen gebeuren zeldza me dingen onder de koeien. Bij de weduwe Grooters heeft een koe een tweeling ter we reld gebrachtwat al een zeld zaamheid is. Maar een unicum is, dat een koe van de veehan delaar Mol 8 dagen geleden een kalf het leuensltcht schonk en nu nog eens een volslagen kalf heeft gebaard. ■55- Veehouder Poelsma in Lut- kewierum heeft by het maaien van zijn land het nest van een kwartelkomng ont dekt, een zeer schuwe weidevo gel, die in ons land uiterst zei den voorkomt. Helaas werd het uit 5 eieren bestaande broedsel door de maavmachine vernie tigd. De Nederlandse cineasten C. van Sjjn en J. H. Soer heb ben midden in t woeste Atlas gebergte een aapmensge- j'itmd. Het toezen heejt de fi guur van een mens, maar de schedel can een aap. Het fcan niet praten en stoot slechts smakkende geluiden uit. Om oud te worden, moet men ceel urfjn drinken, zegt de 103-jarige mevrouw Ciffert uit Reading. Mijn grootmoeder deed het ook en werd 210 jaar en mijn vader, eveneens een flinke wijndrinker, bracht het tot 95 jaar. MINISTER VAN MAARSEVEEN: BATAVIA. Minister Van Maarseveen ïs met de Constellation „Gouda" naai Nederland vertrokken. Hij -werd uitgeleide gedaan door ecu zeer groot aantal autoriteiten, onder wie het lid der republikeinse delegatie, dr. Leimena. In antwoord op de vraag of hij gelooft, dat de overdracht der souvereiniteit voor het eind van 1949 mogelijk zal zijn, antwoordde de minister bevestigend. Optimistisch t.a.v. de toekomst In een verklaring voor de pers zeide hij o-a., dat zijn bezoek aan Indonesië van korte duur moest zijn „omdat mijn aanwezigheid in Nederland, in het bijzonder met het oog op de voorbereiding van de Rondetafelconferentie, wordt ver eist". De minister deelde verder mede, dat hij in de 10 dagen van 2ijn verblijf in Indonesië getracht heeft, zo intens mogelijk kennis te maken met de Indonesische samen, leving in al haar aspecten. Hij zeide in het btjzonder te zijn ge troffen door de toewijding en de geest van discipline onder de Ne derlandse strijdkrachten, die ook onder moeilijke omstandigheden het bewijs hebben geleverd, dat Nederland en Indonesië ten volle en onvoorwaardelijk op hen kun nen bouwen. Evenzeer heeft w (Van onze parlementaire redacteur) Hef was zeven uur gisteravond toen de veldslag om de amendementen op de verplichte werkloosheidsverzekering in de Tweede Kamer beslist was. Minister Joekes had enige amendementen overgenomen en de rest, voor zover van communistische oorsprong, nas gesneuveld met alleen de stemmen van de C.IUN.-fractie voor. Ook de heer Vanden Born Arb.) had geen succes met zjjn amendement om de premie voor de wachtgeld- verzekering alleen door de werkgevers te laten betalen. ons flottielje koers zette. Het aangebracht. Onder de naam van Interna tional Airways is in Zuid-Afrika een maatschappij opgericht, die zich ten doel stelt met zes viermo torige Skymasters diensten te on derhouden voor luxe-vacantietrips. Elk vliegtuig zal 42 passagiers kun nen vervoeren. Bar en bioscoop zullen in de vliegtuigen worden DE KEIZER en de communisten BAO DAI heeft zich dezer da gen uitgeroepen tot keizer van de door de Fransen in het leven geroepen staat Vietnam in Indo- China. Het is niet waarschijnlijk, dat deze proclamatie, behalve mis schien in de grotere steden van het land, veel indruk op de bewoners zal hebben gemaakt. In de gebie den, waarover hij verondersteld wordt te regeren Annam, Ton kin en Cochin-China, drie van de vijf provincies van Indo-China bezitten de Franse troepen slechts de controle over enige steden en sommige verbindingslijnen. Maar in de landelijke districten berust de macht bij' de guerilla's, die' trouw zijn aan de zogenaamde re publiek Vietnam, die onder leiding staat van Ho Tsjl-Minh en andere communisten. "Wanneer de Fransen drie jaren geleden bereid waren geweest, Bao Dai enige macht te geven, zou het volk van Noord- Indo-China zich waarschijnlijk niet aan de lei ding van com munisten toever trouwd hebben. Zoals de zaken er op het ogenblik voorstaan, verke ren de Fransen in een veel moei lijker positie. Noch hun belofte van een semi-onafhankelijkheid voor Vietnam, noch Bao Dai's ver klaring, dat de monarchie kan worden vervangen door een repu bliek, indien de bevolking dit wenst, schijnt in staat te zijn vol doende aanhang voor de keizer te winnen. De Fransen hebben de zelfde fout gemaakt als de leiders van de Kwomintang in China maakten: zij stelden dc poging om enthousiasme te wekken voor een beweging, die het tegen het com munisme zou kunnen opnemen, te lang uit en de gevolgen zullen mis schien even catastrofaal zijn. In het zoeklicht In het Zaid-Oosten warm weer Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te dé Bilt geldig van Donderdagavond tot vrijdagavond (opgemaakt te 10 uur). Voor de Noordwestelijke helft van het land: aanvankelijk afne mende maar later weer toene mende bewolking, Cp de meeste plaatsen overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk tussen Noordwest en west. Iets hogere temperaturen aan vandaag. Voor dé Zuidooste lijke helft van het land: droog en overdag vooral aanvankelijk zon nig en warm we#r. Zwakke of matige wind hoofdzakelijk tussen Noordwest en Noordoost. PARIJS. Na een langdurig on derzoek, dat met medewerking van de Antwerpse politie en de Neder landse recherche is ingesteld, heb ben de Parijse commissaris Banha- mou en 2ijn mannen een einde ge maakt aan de bedryvigheid van een bende valse munters, die valse Bel gische, Nederlandse en Zwitserse bankbiljetten en valse dollars in Europa in omloop brachten. De bende had zetel in het ca fé „Le due d'Aumale" in de avenue de la Rochefoucauld te Parijs, Op 4 Juni arresteerde de politie in Ant werpen een der valse munters, de 36-jarige Jean Dirk Meyer, die leef de onder de naam Roelof van Buur. De 22ste Juni werden drie Neder landers en een Belgische aangehou den in een grote Amerikaanse auto. Zij waren in het bezit van valse Zwitserse bankbiljetten, die zij zo juist, in de Due d'Aumale hadden ontvangen. Het waren de Nederlan ders Johannes Pieters, 34 jaar, Cor nells Verdaasdonck, 34 jaar, Johan nes Bockhoom, 33 jaar en de Belgi sche Clara Bussers. 25 jaar. Alle vier werden door de Belgische en Neder landse politie gezocht. Op 27 Juni werden in Parijs nog vijf andere medeplichtigen gearres teerd. Bovendien treft de Franse politie de laatste voorbereidingen om een wijdvertakt internationaal complot in verdovende middelen op te rollen, aldus verneemt United Press te Pa rijs van officiële zijde. De smokkel in verdovende mid delen is een millioenenaffaire die haar vangarmen uitstrekt over zes Europese landen en waarschijnlijk een depot heeft in de Verenigde Sta ten. De politie weigerde in dit stadium details over de zaak ts verstrekken, maar deelds mede, dat binnen twee Voor het tijdvak van 3 tot en met 10 Juli 1949 geeft eik der volgende bonnen recht op het kopen van: VOEDINGSMIDDELENKAARTEN 905 201 Vlees (A, B. 100 gram. vlees 202 Vlee» (A, B)300 gram vlees 203 Vlees (D): 100 gram vlees 204 Algemeen (A, B, D): 250 gr. rijst 206 Algemeen CA, B): 20D gr. kaas of 250 gram korstloze kaas 214 Algemeen <D)r 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas BONKAARTEN ZA, ZB. ZC.ZD.ZE, MD, MH 90S (btjz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter R. (Ingez. Med.) weken enkele opzienbarende arres taties tegemoet gezien kunnen wor den. Franse poli tie-autori Leiten ver klaarden, dat zij het onderzoek heb ben verlegd naar Marseille en dat zij de volle medewerking genieten van de Amerikaanse, Italiaanse. Belgi sche en Nederlandse politie. De verdovende middelen, voorna melijk cocaïne en morfine, uit het Verre Oosten, werden vanuit Mar seille verscheept naar andere Mid dellandse zeehavens, een gedeelte ging over land naar de grote West- enropese steden. De mogelijkheid dat een gedeelte ook per schip naar de Verenigde Sta ten werd gezonden werd geenszins uitgesloten geacht. „Wij menen dat het een grote ben de is, die zeer goed georganiseerd is, maar gelukkig hebben we nu zo veel troeven in handen dat we hopen binnen korte tijd enige flinke klap pen te kunnen uitdelen," aldus een hooggeplaatste Franse politie-autori- teit. Geen premievrijdom voor arbeiders in de wachtgeld- verzekering Bij de thans nog bestaande wachtgeldfondsen wordt de premie door de werkgevers betaald, terwgl het Rgk een. subsidie van vijftig procent bijdraagt. Deze fondsen vee! minder werknemers omvattend dan de nieuwe verplichte wacht- gelctverzekering zijn door de on dernemingen gesticht. Daarbij wer den zij medé'geleid door de over weging, dat het voor een bedrijf van belang is, als het weet, dat het na een periode van malaise weer be schikken kan over zijn vertrouwde werkkrachten. Ook naar de mening van de heer Van den Bom hadden de werkgevers meer belang bij de nu voorgestelde wachtgeldregeling dan de werknemers, maar minister Joekes bleef op het standpunt staan dat de gezamenlijke betaling der premie de bed rijf sgem eenschap ver- Belgen weer ter stembus? BRUSSEL. Het is mogelijk, dat de Belgen nog eens moeten stem men, nu om te kennen te geven, of zij koning Leopold al of niet terug willen op de troon. »Faul van Zee land heeft n.l. tijdens een perscon ferentie gezegd, dat zijn pogingen, om een kabinet te vormen,geba seerd waren op het volledige pro gramma van de C.V.P. Bij dit pro gramma is inbegrepen een referen dum over de terugkeer van koning Leopold naar België, Als hij vast houdt aan dit punt van het pro gramma van de C.V-P. zal Van Zee land een op één partij steunend kabinet moet§n vormen of de libe ralen er toe moeten overhalen, in de regering zitting te nemen. Spaaks socialistische partij zal hier tegen krachtig verzet bieden. sterkt en eveneens het verantwoor delijkheidsgevoel der arbeiders. De meerderheid der Kamer bleek het met hem eens en verwierp het amendement met 45 tegen 31 stem men (Arb. en C.P.N.). De arbeiders van de D.U.W. zy'n, doordat een mede door leden der P.v.d.A. getekend amendement van de heer Andriessen (K.VJ?,) door de minister overgenomen werd, in de verplichte werkloosheidsverzeke ring opgenomen. De minister is be voegd groepen aan te wyzen, welke er buiten 2iillen vallen. Dit is de omgekeerde procedure van het wetsvoorstel, dat de mlnlst^rhnach- tigde om de groepen aan tt wijzen, die in de verzekering zouden wor den opgenomen. Het overgenomen amendement heeft vooral psycho logische betekenis, omdat de D.U. W.-arbeiders daardoor als volwaar dige arbeidskrachten blijven be schouwd. Ofschoon naar de mening van de ministers de deel-vissers ender de wet vallen, nam hjj een amende ment-Stapelkamp (A.R.) over, waardoor dit uitdrukkelijk wordt vastgesteld. Een oelangrijk amendement-An driessen, mede door de P.v.d.A. ge steund, verzachtte de bepaling, dat bij staking of uitsluiting geen werk loosheidsuitkering wordt gegeven, door eraan toe te voegen „tenzij het bestuur van de bedrijfsvereniging anders beslist". Daarmede kan das worden voorkomen, dat stakers op sleutelposities van een bedrjjf an dere arbeiders tot slachtoffers ma ken De minister nam het amende ment over en hetzelfde geschiedde met een amendement-Andnessen, dat de bedrijfsverenigingen recht op beroep geeft op de minister tegen bepaalde aanwijzingen van het Werkloosheidsfonds. De stemming over het wetsont werp had in het late avonduur niet meer plaats. Het is van zodanig belang, dat het in een goed-bezette Kamer behoort te worden aange nomen. DEN HAAG. Aan boord van het troepentransportschip „Kota In- ten", op weg van Batavia naar Nederland, hebben zich vier ziektegeval len voorgedaan, die zeer sterk in de richting wijzen van pokken. Drie zIJken zijn opgenomen in een ziekenhuis in Aden. Helaas is één patiënt reeds voor Aden overleden. Alle maatregelen zijn getroffen, opdat de ziekte zich niet zal uitbreiden aan boord. De opvarenden zij" opnieuw gevaccineerd. Een militaire arts en een hoogleraar in tropische ziekten zijn van Nederland uit naar Egypte gevlogen om de medische staf aan boord te versterken. Herinenting familieleden repatrïërenden sterk aanbevolen Naar aanleiding van het boven staande deelde dr. C. Banning, ge neeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid ons het volgende mede: Reden tot grote ongerust heid is er niet. Toch blijkt thans duidelijk, dat Nederland bloot staat aan het gevaar - van import van pokken. "Wij moeten ons tegen deze ernstige ziekte zo goed mogelijk wapenen. Dringend wordt degenen, die door hun werkzaamheden met pok lijders in aanraking kunnen komen, aangeraden, zich zo goed mogelijk te beschermen. Dit kan geschieden door zich te laten herinentan, d.w.z. zij dia vroeger reeds één of meer malen zijn ingeënt, doen verstan dig zich. nu weer aan die kleine in greep te onderwerpen. Bij herin enting is het gevaar van de zoge naamde postvaccinal© hersenont steking vrijwel nihil. Tot de cate gorieën aan wie herinenting wordt aangeraden behoren behalve artsen en verplegenden allen die hun werk in de havens en vlieg velden hebben: havenarbeiders, haven- en rivierpolitie, loodsen, douane-ambtenaren, handelaren, die aan boord van schepen komen, enz. Familieleden van uit Indiö repa trïërenden wordt aangeraden zich ook te laten herinenten. Personen ouder dan 1 jaar, die nog nooit zijn gevaccineerd moeten zich nu nog niet laten vaccineren. Inenten van kinderen onder het Jaar wordt nog eensfzeer dringend aanbevalen. Van andere zeer deskundige zijde vernemen wij, dat het gevaar van „pakker-import»' vrij gering is. On danks het feit, dat de inentingstoe stand in ons land slecht is. Er zijn plaatsen, tvaar de laatste jaren geen tien procent van de jonge kinderen gevaccineerd zijn! Maar de hygiëni sche maatregelen, die steeds geno men. worden bij aankomst van een schip, waarop patiënten zijn die lij den aan een verdachte ziekte, blij ken vrijwel altijd afdoende om uit breiding van ziekte te voorkomen. En die maatregelen zijn nog eens dubbel scherp als men weet met pok ken te doen te hebben, gelijk nu hoogstwaarschijnlijk met de zieken aan boord van de „Kota Inten" het geval is. Onze Zegsman vermoedt, dat het schip, zodra het in Rotterdam arri veert, in quarantaine zal gaan en dat de opvarenden wel niet eerder verlof zullen krijgen van boord te gaan voordat zeker is dat zij' niet lijden aan pokken. „Het gevaar voor uitbreiding ia al tijd groot, als iemand van boord van een schip is, met vele familieleden en vrienden in aanraking is geweest en daarna pas blijkt pokkenpatiënt te zijn. Dit is nu vrywel uitgesloten. Men behoeft dus niet ongerust te zijn! Natuurlijk is het uiterst raad zaam alle medewerking te verlenen aan dc maatregelen, die de hoofd inspecteur van de Volksgezondheid neemt." De slechte inentingstoestand in ons land wijt deze deskundige aan het feit, dat inenting tegen pokken niet meer verplicht is. Wel oefent men een sterke aandrang uit op de ouders om hun babies van onder het jaar te laten vaccineren. Helaas slaan vele vaders en moeders deze goede raad in de wind. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft be kend gemaakt, dat de gezamenlijke chefs der militaire staven „zonder voorbehoud hun steun geven" aan het plan der regering om voor 1.130.000.000 dollar aan wapens te leveren aan de landen van het Noord-Atlantisch pact. zeide de minister op mij indruk gemaakt de grote liefde voor In donesië, voor land en volk, waar mede het sterk gereduceerde amb tenarencorps een bijna bovenmen selijke taak verricht. Ook de moed en de volharding in de kringen der ondernemers, die aan de econo mische heropbouw van Indonesië arbeiden, dikwijls met gevaar voor eigen leven, verdient bijzondere waardering. „Mijn besprekingen met de Re publikeinse autoriteiten en leden der B.F.O. hebben mij de overtui ging gegeven, dat het inzicht alge meen wordt, dat de huidige moei lijkheden door gemeenschappelijke krachtsinspanning kunnen worden overwonnen, om op korte termijn te worden besloten door de over dracht der souvereiniteit. die In donesië zijn onafhankelijkheid zal geven en de traditionele goede be trekkingen tussen Nederland en Indonesië, zowel in het verband der Unie als daarbuiten, zullen be stendigen. Ik vertrek derhalve uit dit land met de innige hoop, dat de moei- lnkheden, welke vier jaren lang de wederopbouw van Indonesië heb ben vertraagd, spoedig tot het ver leden zullen behoren". De minister zeide ten slotte: „Als men nagaat, wat in weerwil van deze hoogst ernstige moeilijkheden sedert 1945 m Indonesië tot stand is gebracht, zal men zich een idee kunnen vormen van hetgeen straks in eensgezindheid zal kunnen wor den bereikt, wanneer deze moei- lijkheden zullen hebben opgehou den te bestaan". De minister wordt morgen ora 15,15 uur op Schiphol verwacht. Slachtoffers „Roermond" naar.Nederland gebracht BABI. Gisteren is met mede werking der plaatselijke autoriteiten uitgeleide gedaan aan de stoffelijke resten van elf te Bari verongelukte Nederlanders. Er werd zowel een Booms-Katholieke als 'n Protestant se godsdienstoefening gehouden. Een zwijgende menigte stond langs de hoofdstraten van Bari. toen de lichamen' der slachtoffers van "het ongeluk met de „Roermond" naar hef vliegveld werden overgebracht, waar een speciaal toestel, de ..Edam", stond te wachten. De kisten der om gekomenen waren overdekt met bloemen van de Italiaanse regering, de Nederlandse diplomatieke auto riteiten, de gemeente Bari. de K.UVI, en burgers. De burgers van wie velen weenden, wierpen rozen en anjers voor dc lijkwagens. De heer M. S. Broos, me' rouw A. Broos— Mul en H. Broos worden, begraven Vrijdag l Juli om 14 uur m Ten Boer (Gr.), Morgen is hei rul-ers' D-Day, Slaken we allen een verzuch ting: gelukfctg, dat is voorbij. Weet je nog?, en we gaan herinneringen ophalen: de Con si's. de Zuid-Amerikanen, de Burleighs, de Belgische shag en ga zo -maar door. Maar ook deze hebben toe gerookt, dank zij de Engelse 'piloten, die dp pakjes boven. Nederland Iteten vallen. OZO! DJOKJA Woensdagmiddag om. half zes zijn alle Nederlandse troe pen uit Djokja te Medari aange komen. De ontruiming der stad ge schiedde zonder incidenten. De sol daten brachten de nacht in Medari door, vanmorgen zijn zü naar hun bestemming buiten do residentie Djokjakarta vertrokken. De opera" tie gebeurde onoer leiding van ko lonel Van Langen, terwijl generaals majoor Meyer, territoriaal com mandant van Midden-Java, even» eens aanwezig-was. De wegtrekkende Nederlands* troepen weiden op een afstand va» ongeveer 300 meter gevolgd door soldaten van de TNI. De sultan van Djokjakarta, die gekleed was in khaki-umform met de onderschei" dingstekens van Republikeins gene» raai, had persoonlijk de leiding van de bezetting der posten, die de Ne» derlanclers hadden verlaten. Djokja bood een doodse aanblik. Alle" winkels waren gesloten, de zakenlieden hadden de blinden voor dc ruiten gesloten, Schipper van KW. 73 was levensgevaarlijk ziek DEN HAAG. Gisternacht werd door Schevenin gen-radio eon be richt opgevangen van de Sch. 107, ziqb bevindendé ten Noorden van de Doggersbank. waarin het schip meedeelde, dat het kanitein Jacob van Beelen van de Kw. 73 aan boord had genomen, die een dusda nige neusholte-ontsteking had ge kregen, dat voor zijn levpji gevreesd moest worden. Nog dezelfde nacht werd per radio gesproken met dr Prins van het Rode Kruis Zieken huis in Den Haag. die méedeclde, dat het enige redmiddel een peni- cilline-injectie kon zijn. In allerijl belde de rederij gistermorgen Ypen- burg op met de bedoeling om met een helicoptere de schipper van boord te laten halen. Helaas bleek de te vliegen afstand (ruim 400 mijl) te groot voor het hefschrocf- vhegtuig, zodat men het plan, om de scbippér in het ziekenhuis ie Den Haag de penicilline toe te dienen, moest laten varen ,cn andere op lossing werd gezocht en gevonden, met als resultaat, dat gisteren om 11 uur de Beechcraft PH-NCN van Aero-Holland van Ypenburg kon De Britse premier Clement Atl- Jee, mos peet b?j c?e doop va» de drie maanden oude Charles Ar thur Simon Jenkins, zoon van het Labour pariementsltcl voor South wark Roy Jenkins, de auteur van een levensbeschrij ving van Attlee. starten met aan boord twee water dicht gesloten blikken, inhoudend een hoeveelheid penicilline, injec tiespuiten plus naalden en verder* medicamenten, dit alles bevestigd aan enkele reddingsboeien. Na anderhalf uur vliegen bevond het toestel zich boven de als vér- moedel yk juist aangegeven plaats, maar het duurde nog ruim een half uur. voordat men de logger, die als kentekenen twee rood-wit-blauwe vlaggen in top voer, had gevonden. Achter elkaar werden de twéé blik ken overboord geworpen en spoedig daarna gaf men op de logger ta kennen, dat de reddingbrengende penicilline goed cn wel aan boord was gekomen. DEN HAAG Woensdag zijn de prijzen op de Venlose groenten- veiling plotseling vrü sterk ge daald. In groothandelskringen ver wacht men, dat de groenten ook in de kleinhandel binnenkort wel met 10 tot 30 procent goedkoper zullen worden. Erg tevreden zijn de exporteurs niet over de eerste resultaten van de uitvoer naar Duitsland. In Ven!o zijn Woensdag enkele dui zenden kisten kool, peen en sla doorgedraaid. Men neemt aan, dat er in Duitsland weinig belangstel ling bestaat voor groenten van da koude grond, wel voor kasproduc- ten. Sommige exporteurs overwe lf endan ook, of het niet wenselijk is de regering om beschermende maatregelen te vragen, anderen achten een co ntin gen tering over de exporteurs de beste oplossing. Dat er in Duitsland niet veel in teresse zou bestaan voor onze groenten van de koude grond, het geen de exporteurs beweren, vindt in tuinderskringen niet veel ge loof. Zij vermoeden eerder, dat de exporteurs niet veel voor uitvoer naar Duitsland voelen omdat de winst vrij gering is. Puntenvrije uitverkoop van textiel (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling in de tweede helft van Juli een puntenvrijc uitverkoop van textielgoederen te houden. Waarschijnlijk zal hierbij, evenals bij vorige gelegenheden, een prijs korting verbonden zijn.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1