V0ORAL VOOR IJL-: V V HAREN Hollywood wil elke vrouw filmster maken Over gladde en gekookte .45000.- „Ik was zo zenuwachtig alsof ik naar de tandarts ging" Gemist Overgeslagen Onvoorzichtigheid met benzol veroorzaakte grote schade PHILIPS aJbelo«"1en Op ds liDhksd Vrijdag 1 Juli 1949 3. HET SCHOONHEIDSSALON-AVONTUUR fjET zal mijn Amsterdamse "kapper waarschijnlijk pieteier doen, als iïc verklap, dat myn krullen niet te Hollywood maar te Amster dam tot stand kwamenIk zwichtte echter te Los Angeles voor het ver leidelijke aanbod en welke vrouw zou dit niet eens een behande ling mede te maken in een dar beroemdste beauty-parlours van Holly wood. Een huis, dat een grote reputatie geniet, omdat het vele bekende vrouwelijke jilmstars onder zijn clientèle kent. Het was myn eerste ervaring op dit gebied en hoewel altijd wordt beweerd, dat sport je zenuwen staalt, kwam ik die Woensdagmiddag toch zenuwachtig de zaak binnen. Ik had namelijk geen idee wat mij letterlijk en figuurlijk boven het hoofd kwam te hangen en voelde mij enigszins als tijdens een visite bij de tandarts, wanneer men van te voren evenmin weet of dc behandeling pijn zal meebrengen. De eerste indruk was deftig en, geheimzinnig, want de grote hai was in een schemerig licht gehuld en in het midden zat, als de bu- xeauliste van een bioscoop, een juf frouw, keurig in. witte jas gestoken, die de taak had de klanten te ont vangen en hui* wensen te horen. Rechts en links in de hal waren vele gemakkelijke zitjes, waarop eenige heren der schepping met vermoeide gezichten zaten te wach ten. Toen mijn echtgenoot deze ze tels en rustbanken zag en er een probeerde, zei hij onmiddellijk: „Vraag in hemelsnaam hoe lang het duurt, want die dingen zijn ge maakt om in te wonen". Het ant woord overtrof zijn ergste vermoe dens en hij verdween met de be lofte over een paar uur te infor meren, hoe het er voor stond. Enfin, na mijn jas te hebben uit gedaan, leidde men mij naar een kamertje, waar de eerste vraag luidde, hoe ik mijn haar gedaan wilde hebben. Als ik zeg het te willen houden zoals het is, wordt er even gecon fereerd en luidt dc beslissing, dat dit waarschijnlijk voor mijn haar ook het beste is. Eén nul voor mijn eigen kapper. Dan begint het lieve leventje. Eerst haar wassen met een hoofd- massage, die ik verrukelijk vind, waarna op het moment dat mijn krullen worden gezet een tweede juffrouw een karretje voorrijdt en mijn nagels onder handen neemt. De tijd is goed berekend, want bei de dames zijn vrijwel gelijk klaar. Voor het haardrogen wordt ik naar een lange gang gebracht en hier ontmoet ik het eerste nieuwe. Over mijn schouder heeft men na melijk een snoer met een schake laar gehangen, waarmede ik de temperatuur zelf kan regelen, zo dat ik geen angstkreet behoef te uiten als het te heet wordt. De make up Als het haardrogen klaar is, wordt mijn haar niet direct uitgekamd, maar breekt het grote moment aan. van mijn make-up. ïk wordt weer naar een ancLer kamertje gebracht, neem plaats in een. hoge gemakke lijke stoel en dan trekt de juffrouw van leer. Eerst een geziqhtsmassa- ge. waarna ze allerlei verschillende crèmes op mijn gezicht uitsmeert. Alle kleine ongerechtigheden blij ken als sneeuw voor de zon te zijn verdwenen. Minder prettig is de volgende be handeling van mijn wenkbrauwen, die mij tranen in mijn ogen brengt. Mijn hele gezicht verandert van uitdrukking als de wimpers worden Zij goochelt twaalf lange uren Met babyhinders, slager buren HIJ werkt zich idem overstag Beducht voor onverhoeds ontslag Bij 't avondlicht (Met zuur gezicht); Jk snap het heus niet (vrouw) (man) Waar bij JU nu zo moe van?" ZELFPORTRET van Bertus Aafjes Twee en dertig, lang, wat smal. Eerste grijze haren al. Meestal vredig van gemoed Soms een hart dat plotsling bloedt. Ogen, eensklaps danbevreesd. (Er is zoveel meer geweest). (Uit de Lyrische Schoolmeester, Opgedragen aan zijn tweeling zusters. Uitgegeven bij De Ceder Fanny denkt: „Is dat mijn eigen gezichtof een masker bijgekleurd. Ze lijken veel langer dan anders en de Ideur van de ogen wordt donkerder. Dan komt de mond aan de beurt, waarbij een. penseel te pas komt. Zo tussen de behandelingen door, denk ik steeds, dat het maar goed is thuis niet de zelfde taak te hebben, want hoe ik krijgen, weet ik heus niet. Mijn ge- dan mijn werk zou moeten klaar dachten dwalen ook enige malen naar mijn echtgenoot, die thans al enige m*en in Hollywoods straten ronddoolt. Als alles klaar is en men houdt een spiegel voor mijn ge zicht, ken ik mezelf nauwelijks te rug. 't Is natuurlijk mijn eigen ge zicht, maar het lijkt wel een mas ker en het is zo'n vreemd gevoel, dat ik nauwelijks durf te lachen. Het kwam me voor, dat ik zo naar de film kon, want knap behoef je niet te zijn, dat maken ze je daar wel. Als ik helemaal klaar ben, krijg ik de gelegenheid nog eens precies te 2ien hoe de piake-up gebeurt, want ook onze chaperonne, me vrouw Evelyne Hall, had het voor elkaar gekregen, dat zy werd be handeld. Met mijn neus er boven op, zie ik hoe de lippen worden ge penseeld. Dit bewijs van interesse wordt beloond. Op crêpe papier maakt men een afdruk van mijn lippen. Ik krijg het patroon mee naar huis en ik neem mij stellig voor het eens na te maken. Drie uren zijn inmiddels voorbij gegaan als we de zaak verlaten en ik ben vanzelf heel nieuwsgierig hoe mijn andere helft het resultaat vindt. Zijn reactie is precies als de mijne, want hij vindt onze beide gezichten maskers geworden en hij is er helemaal niet enthousiast over. Dat het inderdaad een masker is, ontdek ik 's morgens bij het op staan. Overal zwarte vegen en rode strepen, die ik gelukkig onder de douche kan weg werken. Neen, ik houd toch eigenlijk meer van mijn eigen gezicht met een klein beetje opmaak dan van een dergelijke make-up. Om ïiog niet te spreken van de finantiële conse quenties, want de behandeling die ik onderging kostte 25 dollar en dit is veel, als je bedenkt, dat een nacht slapen de hele make-up in de war brengt. Maar het was een interessante ervaring, die ik niet graag gemist zou hebben. Sladslivrei ,,lk houd niet van die stads- livrei" zei laatst een leuendig oud dametje. „Al die jonge din gen in mantelpakken, 't Is mij te fantasieloos". Niet slecht zulk 'n knuppel in het hoenderhok der mantelpak-vereerders. Eigenlijk wel eens goed ook, mant dat dure correcte mantelpak „waar aan je je leven lang wat hebt en waarvoor je zon moeten sparen, waarmee je altijd gekleed bent, waar je niet buiten kunt" is inderdaad wel tent erg op de voorgrond gedrongen. Van dit op deze Parijse foto durf ik echter niet veel kwaad te zeggen. Daar zit vaart in en durf. Maar ais 't zo duur is dat het twintig jaar mee moet; dan maar liever niet. Kinderkleren in Amerika Hollandse moeders, met welk een verbazing zoudt ge hier bij het uitgaan van de school de heï-ge- kleurde en naar onze opvattingen enigszins bedenkelijk uitziende kleding van de kinderen bekijken. Het blijkt mode tc zijn onder de jongens en meisjes om zo noncha lant mogelijk gekleed te gaan. Talloze jongens lopen in ge kleurde hemden met korte mou wen. Deze hemden zijn dan be drukt met vreemdsoortige figuren, vogels, palmbomen e.d. en gewoon lijk wapperen ze vrolijk boven hun broek. De meisjes dragen kreuke lig katoenen jurken of pretentie loze op ongelijhhangende, verscho ten rokjes. Buiten de schooluren dragen zij de z.g. „dungerees"; dit zijn broeken van een vaal blauwe of rode, grove stof, waarvan de pij pen tot even over de kuit reiken cf tot die hoogte worden omgesla gen. Een overhemd-vormige blouse wordt er los overheen gedragen. Een minder flatteuze dracht is nauwelijks denkbaar, maar zij zijn er dol op en de moeders houden vol, dat het practisch en goedkoop ^'Diezelfde meisjes zijn, als ze naar een partijtje gaan, allerliefst om te zien met haar blote schou ders en broze figuurtjes in een wolk van organöi. Ook in dit op zicht is Amerika een land van uitersten. Sophie Hoedt-Winkler Prins Hij is weer langs geweest. Of IK soms Dat is al maanden zo. De ene avond komt zij langs en de an dere hij. Hij komt een boek lenen en zij komt „zo maar even". Maar allebei praten ze honderd uit over de zwarigheden van de dag en het groeiend onbegrip tus sen hen. Ik kan dat nooit zo helemaal begrijpen want wat is er voor be tere remedie tegen verveling en nodeloos irriteren tussen (jonge) man en (jonge) vrouw dan een normale dosis zelfbestuur? HIJ doet natuurlijk vermoeid en gewichtig als hij thuis komt. Hij weet wel, dat hij eigenlijk maar een onbelangrijk manneke is maar desondanks of juist daarom wil hij de huiselijke ruimte vullen met geposeerde gewichtigheid. Niet op ingaan. Dat zeg ik dan tegen haar. Laat maar kreunen. Maar zij wil van haar kant ook zo graag de martelares spelen en staat al achter de deur klaar met eindeloze gruwelverhalen over een melkboer, een verloren hoepel en een lekke gasslang. En feilloos als in een goed gemaakte film-thriller worste len zij er elkaar direct bij hun eerste contact ónder. Hij zwijgt gepiqueerd omdat zij hem niet zó belangrijk vindt en zij mokt stil letjes omdat hij zo onverschillig doet. Moet dat nu zo maar door gaan? Dat vragen zij MIJ, die daar niet in kan komen. Natuurlijk niet. Maar als zij nu eens ophield met hem te modeleren naar haar smaak en HIJ nu eens leerde, dat zij en zijn thuis de enige wonder lijke bezittingen in een wereld vol waanzin zijn, zou dan de vlotte toon en de intieme stijl van vroe- gei niet spontaan herleven? Als HIJ nu eens zijn papiertjes vergat en weer een vlieger ging piakken OMDAT dat zo moeilijk is en zij in hem weer eens de roman tische schooljongen van toen zag, zou HIJ dan niet in haar ogen op nieuw die grappige sterretjes zien die alléén schijnen als Humeur en Pose, dat armzalig-zure tweetal, grondig vermoord zijn? En als HIJ een MAN is, een échte, die werkt omdat er geleefd moet worden en niet omgekeerd, dan moet hy zijn krachten eens op dat venijnige tweetal beproe ven. Want het is altijd nog beter de ochtend-bus te missen dan iedere avond de énige verbinding met haar: het feestelijk moment van de thuiskomst en de eigen verse avond-dag van hem-en haar... Op 't vexjaarspartijtje naast ons is zoontje niet gevraagd. Keesje is er en Hennie en Bram en nog een troep meisjes In feestjurken. „Ik wil niet eens met die grie ten," gromt zoontje .Maar als ze zingen en spellen doen in de tuin naast de onze, zit hij zo sip te kij ken, dat ik hem binnen roep. Doch kribbig gilt hij: „Nee." Buurvrouw is boos op ons. Ze heeft een brief geschreven vol uit roeptekens. Ze heeft per ongeluk dat stukje van die hut gelezen. Die krant zat orn de bloemkool, 't Heeft zo r-oeten zijn. Als 't dikke zusje uitgeslapen is heeft 't feest naast ons een hoog tepunt bereikt. Op een blad wordt een taart met kaarsen de tuin in gedragen. Gekweld ziet zoontje toe. 't Dikke zusje is echter niet te houden. Ze stort zich op 't hekje, gelokt door al dat lekkers en blije. „Oh kijk-nou-es" kraait ze ho ning zoet. Buurvrouw is er niet bij en zus je wordt door vertederde meisjes over de heg getild. Daar landt ze in een kring, vlakbij de taart en huppelt mee van „zakdoekje leg gen, niemand zeggen Dit is zoontje te veel. Verslagen komt hij binnen. Ik maak snel limonade en pak de koektrommel. ,Zoek maar lang uit," zeg ik „Ze hebben daar rooie limona de," vertelt hij triest, „die lust ik geeneens." Zo zitten we samen in de kamer, dat is ongewoon op zulk een uur. „Mam," vraagt hij, „blijf jij nog lang bestaan?" „Waarom wil je dat weten?" ,,'t Is om later," aarzelt hij," als ik nog eens niet gevraagd wordt en jij bent er niet. "Wat moet ik dan?" „Later ben je getrouwd, Dan zit je met je vrouw „En als die vrouw nou gevraagd wordt en ik niet!" „Dan neem je een boek en een sigaret en een kop koffie. Je zet de radio aan. Je benen leg je op dat lage tafeltje, net als Vader dat doet en je blijft lekker alleen in je huis." Ik zeg dat maar zo en ik raak de roos. Glanzend van tevredenheid kijkt hiï me aan. Hevig blij met dat straks: zelf een groot mens te zijn. Buiten zingen ze: „Ik heb de hete nacht gewaakt..." Mode-novellette Nu is het volop zeilt ij d. De Kaagweek staat voor de deur. En. alles wat van water houdt, trekt thans naar de meren. Net als voor hen, die tennissen is voor de zeilers een eerste ver eiste, dat zij door geen banden af stroken in hun bewegingen, be lemmerd worden. Als de zon schijnt en u bent voldoende in gevet, dan kunt u met het uiter ste minimum van een badpak volstaan, maar verstandiger is om een soort mouwloze hansop te dragen, die met stevige banden aan uw schouders hangt. Die ban den gaan dan vanzelf over in dc zakken van de broek. De pijpen zijn drie kwart lang en sluiten onder de knie met een manchet op dezelfde wijze als bij de mili taire rijbroek. Maar vergeet nooit, dat u, als u in Holland zeilt, op alle weer wind voorbereid dient te we zen. Want nauwelijks is de zon onder of het wordt dampig en kil. Dan moet er een warm kle dingstuk bij de hand zijn, evenals voor die dagen, wanneer er plot seling een koude wind opsteekt. Een trui is voldoende maar prak tischer en aardiger is een wijd hangend wollen of flanellen hemd met een liggende kraag, die opgezet kan worden, drie kwart mouwen met wijde man chetten en twee borstzakjes, waarvan op het linker een. anker of ander scheepvaart-embleem is geborduurd. Kies geen kleuren, die spoedig verschieten maar liever een tint die vrolijk afsteekt tegen het water en zijn groene boorden. Of ga helemaal in het wit. Dat flat teert bijzonder tegen de gebruin de huid. (Nadruk verboden) K. de R, EEN EERLIJK BOEK Donderdagmiddag heeft een korte maar felle brand gewoed in een. achter de winkel gelegen opslagruimte van dc kunsthandel en antiqui teiten-firma „De Ikoon" aan de Eendrachtsweg. Een grote partij anti quiteiten werd door het vuur vernield. De juiste schade is nog niet be kend, maar men kan aannemen dat ze duizenden guldens zal bedragen* De eigenaar was verzekerd. Magazijn van kunsthandel uitgebrand Als er morgen een stel kisten dure Parijse jurken voor bijna mets verkocht zouden worden al leen aan jonge vrouwen en meis jes met glad, nog nooit geperma nent haar, werd dat niet eens een vechtpartij. "Want we leven sinds lang onder de tirannie van de krul. Kleine meisjes krijgen de avond voor een feestje een bol vol pa pillotten af mogen een permanent halen bü de kapper. Glad haar hebben en houden is welhaast een schande alsof er pieten in zitten. „Iedereen heeft 't haar dat bij z'n gezicht past", zei vroeger ra'n moeder, die zoiets met gezag zeg gen kan want ze heeft smaak. En hoewel die stelling niet opgaat, ze ker is dat er massa's gezichten door al dat gekroes en gegolf ge weld aan wordt gedaan. Hieraan hebben ook de kappers schuld. Nu heeft de heer C. L. Anth. van Uden een eerlijk boek geschreven „Leerboek voor Haarhygiëne" heet het en het is bedoeld voor alle kappers in Nederland „die hun clientèle werkelijk willen helpen en niet alleen op geld belust zijn", 't Gaat natuurlijk over de perma nent, vooral de haar verzorging, bestrijding van haaruitval eb roos, genezen van beschadigingen door verven etc. komen ter sprake. De schrijver dringt bij z'n collega's op strikte hygiëne aan en ontneemt hen de illusie dat haren door pre paraten gevoed kunnen worden. „Onlangs," aldus schr, „bracht ik een bezoek aan een „Instituut voor haaronderzoek" en kwam daar te spreken over het probleem van ,öe haaruitval. Dit laatste zou ab soluut te genezen zijn met het door dit instituut in de handel gebrach te midddel. Op mijn vraag echter hoe of het werkte hoorde ik zoveel onzin als een mens mogelijk maar bij elkaar kan brengen. Het haar werd gevoed op een wijze onge veer als de baby ni. met de fles. Het aantal preparaten in de han del met „haarvoeömg" of „weten schappelijk haarvoedende of haar opbouwende stoffen" is legio. We zullen maar direct zeggen "dat al die middelen nog nimmer een haar gevoed hebben. Haar wordt door het bloed gevoed, via ons voedsel in samenwerking met vitaminen, hormonen en ons zenuwstelsel. Men kan vitaminen in tabletvorm innemen. Beter nog is rauwkost. Omdat alle haarwaters met voe dende bestanddelen en ,,haargroel- Mej. C. C. die omstreeks kwart over een alleen in de winkel was, wilde een grote inktvlek uit een tapijt halen. Ze had daartoe in een drogisterij een middeltje gekocht, maar dit bleek niet te helpen.- Ze haalde daarom een bus uit de kel der, waaruit ze haar patroon ook wel eens wat had zien schenken om een vlek te verwijderen. Ze goot iets van. de inhoud, benzol, in een schaaltje, maar terwijl ze dit deed, kwamen de ontsnappende dampen bij-een waxine-theelichtje dat er naast stond, en met een plof sloeg de vlam op de bus over, waaruit de brandende benzol zich door de hele kamer verspreidde, Mej. C. kreeg een lichte zenuw schok en werd door een buur vrouw naar een arts gebracht. Aan de brand werd in de conster natie niet gedacht. Zo kwam het, dat personeel van de firma Muus, middelen" in de vorm van lotion of crème, boerenbedrog is, is het dc plicht van elke haarspccialist hiertegen stelling te nemen en ze zeker niet zelf te vefkopen. Haren, uitgevallen na ernstige ziekten of bevalling, na zenuw overspanning en overlading van de geest (bij studerenden) komen van zelf terug als het lichaam zich her stelt. Is echter roos de oorzaak dan moet deze bestreden worden. Hoe eei hoe beteT, de uitval bij roos gaat onder de dertig langzaam doch daarna meestal veel sneller. Als bestrijding raadt de schrijver het volgende aan: dagelijks wassen met alcalivrije shampo, droog wrij ven en de huid masseren met een preparaat dat een olie bevat die in samenstelling de gezonde huidtalg evenaart en sulfer wat een sterk genezende werking heeft. Tegelijk neemt men tabletten in waarin baarvormende elementen zijn ver werkt en men eet öe eerste drie weken rauwkost. Ook aan 't grijs worden is een artikel gewijd. Hier zou pantotheenzuur, een vitamine der B. groep kunnen helpen en bij jonge mensen hoogtezon. Haarverven is een kunst, die niet uit een boek zo maar te leren rs. Men moet door schade en schande wijs worden. Slechts een v/sarlijk vakman mag men het toe vertrouwen. Zo ook de permanent. Schrijver geeft toe dat elk haar door permanenten te lijden heeft. Hier dus de vraag: hoe véél kan bet verdragen voor het bedorven is? Gezien de uitvoerigheid waar op ingegaan wordt op de behande ling van „te lang gekookt en dus verkoold haar" komt dat nog wel eens voor. Doffe kroeskoppen in straten en trams bewijzen het tevens. Leerboek voor Haarhygiëne" door C, L. Angh. van Uden met medewerking van een huidarts. "Uitgegeven door het Nederlands Genootschap voor Haarhygiëne. Menno druk Sn eek. Rechtspositie van het RET-personeel B. en W. hebben de Gemeente raad voorgesteld het afzonderlijke rechtspositiereglement voor het trampersoneel in te trekken en het reglement op de rechtstoestand van het personeel der gemeente Rotterdam te wijzigen. Die wijzi ging komt hierop neer, dat de ambtenaar in dienst van de RET me teen geldboete van ten hoogste ƒ1.kan worden, gestraft wegens door B. en W. nader aan te geven tekortkomingen Hoger loon voor de gemeentewerklieden B. en W. vragen de Gemeente raad op de begroting 1949 een cre- diet van 125.000 beschikbaar te stellen te regelen uit de onvoor ziene uitgaven. Dit crediet is nodig voor een aanpassing van de lonen van de werklieden in dienst van de gemeente Rotterdam aan die van het Rijkswerkliedenpersoneel, op genomen in de loonklassen A, B en C en de loonklassen D, E en F. Rotterdams delegatie ter Van Dijck-herdenkmg Het college van. Burgemeester en Schepenen van. Antwerpen heeft het Gemeentebestuur van Rotterdam uitgenodigd zich door een delegatie te laten vertegen woordigen bij de feestelijkheden welke te Antwerpen plaats hebben ter ere van de schilder Anthonie van Dijck ter gelegenheid van de 350ste verjaring van diens ge boorte. In verband daarmee begeven zich Zondag a.s. 3 Juli naar Ant werpen de wethouders de heren J. van Tilburg, A. J. van der Vlerk en H. E. van den Brule alsmede de gemeentesecretaris mr. M, Sme ding. Op die dag trekt de omme gang uit aangevuld met een histo rische Van Dijckstoet en tevens wordt een tentoonstelling geopend van Van Dijck's werken. VEILING KOOPLIEDEN PROTESTEREN Enkele vendu-huizen te Rotter dam zijn er toe overgegaan de pro visie van de veilinghouders van 10 procent tot 12% van de veiling- prijs të verhogen. Deze maatregel werd billijk geacht met het oog Op de stijging der sociale lasten en bij komende kosten. Iin andere grote steden zou zelfs 15provisie wor den berekend. Van de verhoging van het percentage te Rotterdam en Schiedam was reeds enige tijd spra ke. De bond van kooplieden die re gelmatig de veilingen bezoeken kwam tégen de verhoging in het ge weer. De kooplieden voelden zich door de verhoging van de provisie in hun bestaan bedreigd. Door hun bond werd aan de betrokken vei linghouders voorgesteld, het per centage alleen voor particulieren te verhogen. Dit voorstel werd afge wezen. Donderdagmorgen heeft een aan tal kooplieden daarop getracht een veiling in een venduhuis aan de Heemraadssingel te saboteren. Dit is hun gedeeltelijk gelukt. De veiling-directie heeft als tegenzet een aantal kooplieden in kort geding Donderdagavond verliep de vei- gedagvaard. ling zonder incidenten. Er zijn thans opnieuw besprekin gen gaande tussen de bond van koopheden en de veiling-directies. Deze iaatstcn zouden echter niet van plan zijn de provisie ver hoging weer ongedaan te maken. f Inarz Mod i „Keesie" is terecht Hoera!: Keesie, de geit van Simon Kooke van de Diergaardesingel is tërecht, Het beestje was zoveel als de buurtgeit, dus het is duidelijk dat de vreugde groot was, toen. het bericht bekend werd. Men was al bezig geweest gelden in te zamelen voor een nieuwe geit, maar dat is nu gelukkig niet nodig. Het_ blijft echter een raadsel, hoe Keesie uit zijn hof heeft weten te ontsnappen. Toen Simon, 's morgens bij het schuurtje ging kijken stond het deurtje open en de steen die er voor hoorde ter liggen lag een heel eind verder. Daarom werd aangenomen dat Keesie gestolen was. "Woensdag nacht zag een agent de geit in haar centje op de Statenweg wandelen. Het beestje werd naar de stal aan de Goudserijweg gebracht en daar kon het Donderdagavond door een verheugde Simon worden gehaald. die naast De Ikoon is gevestigd, gealarmeerd werd door het geluid van brekend glas. Toen men ging kijken, stond de hele achterkamer van De Ikoon in vuur en vlam. Ogenblikkelijk werd de brandweer gewaarschuwd en intussen richtte een knecht alvast een tuinslang op de brandende kamer. Autospuit 12 en gereedschapswagen 2 waren spoedig op de Eendrachtsweg en het personeel had het vuur met een straal op de waterleiding wel dra onder ae knie. De gehele inventaris van het vertrek was echter reeds een prooi der vlammen geworden. De eigenaar van De Ikoon be vond zich buitenslands. (Inoez Med.) Op veler verzoek sluit de inzend termijn niet op 2 Juli doch op 2 Augustus ns. Voor een vlotte vaststelling der beloningen is het aan te bevelen niet tot de laatste dag te wachten met inzending van Uw formulier. Zeepost voor Indonesië DEN HAAG. Er bestaat gele genheid zeepost te verzenden naar Indonesië met het m.s. „Oranje" dat 4 Juli van Amsterdam vertrekt. De correspondentie moet uiterlijk 1 Juli ter post worden bezorgd. De „Oranje" zal de haven Villefranche aanlopen. Er bestaat gelegenheid luchtpost voor de opvarenden naar dëze haven te sturen. Laatste da tum van ter post bezorging 6 Juli, In Port Said zal geen luchtpost aan de opvarenden worden uitge reikt. Taak en plicht WAT gaat er met onze gedemobi liseerde soldaten gebeuren? Hoe komen zij aan werk? Wat kun nen wij voor hen doen? Het zijn vra gen. die ons allen persoonlijk aan gaan en die "het onderwerp zijn ge weest op de bijeenkomst, die de Na tionale Demobilisatieraad te Utrecht heeft gehouden. De vragen zijn ur gent Iedere maand zullen wij nu een aantal jongens uit Indonesië kunnen verwachten. Zij moeten te ruggebracht worden in de maat schappij en wij zullen snel maat regelen moeten treffen om hun die terugkeer te vergemakkelijken. Er begint al enige beweging te ko men. De Spoorwegen gaven reeds een voorbeeld door de gedemobili seerd en in de gelegenheid te stellen vier weken lang het land door te reizen om werk te zoeken. Verschei dene dagbladen hebben een gratis advertentie aangeboden. Deze gestes betekenen nog geen werk, maar zij geven wel uitdrukking aan het ver langen om te helpen. „Een taak en een plicht voor land en volk", noem de de mimster-president het m zijn. m Utrecht uitgesproken rede. Deze woorden kunnen met worden mis verstaan. Het ligt weer eens aan ons of wy ze kunnen waar maken. Het appèl richt zich, zonder dat de verantwoordelijkheid van de re gering voor de terugkerende solda den wordt uitgeschakeld of verzacht, voornamelijk tot het bedrijfsleven. Het particuliere initiatief zal zijn beste beentje moeten voorzetten. Wij verhelen ons niet, dat zulks gemak kelijker is gezegd dan gedaan. Het advies om b.v. eens een man in dienst te nemen, die men wellicht zou kunnen missen, is hier een voor beeld van. Niet, dat het geen oplos sing zou zijn. Het is even goed een. oplossing als de tot dusver getoonde bereidwillighid om tot herplaatsing over te gaan van hen, die enkele jaren geleden voor de dienstplicht waren opgeroepen. Wat wij moeten voorkomen is, dat er met de jongens zal worden geleurd. Dit werkt de primerend en is weinig bevorderlijk voor hun zelfvertrouwen. Het is veel beter openhartig met hen te spreken en hun een inzicht te geven m de werkelijke toestand dan dat bij hen verkeerde illusies worden gewekt. Natuurlijk, dal ontslaat ons niet van de verplichting hen vooruit te hel pen. Zij hebben behalve goede raad, daadwerkelijke steun nodig. Zij moeten met hel gevoel krijgen, dat zij alleen staan. Die verantwoorde lijkheid ligt ook bij ons. De huip aan de gedemobtliscerden kan tot gevolg hebben, dat de samen stelling der personeelsbezetting moet veranderen, dat vrouwen worden vervangen door mannen Dit hoeft geen miskenning te zijn van het recht der vrouw om in het bedrijfs leven werkzaam te zijn, hoogstens kan het een verschuiving betekenen van laken. Wij zouden het misschien allemaal anders willen, maar de be staan le verhoudingen storen zich daar niet aan. Het is nu eenmaal geen germge opdracht om binnen een jaar 30.000 soldaten een plaats te geven in net productieproces. Wij zullen er ui kunnen slagen als wij éen zyn en Dereid tot handelen. De redevoeringen die te Utrecht wer den gehouden, vormen slechts een inleiding. De sprekers zelf zullen er we! van overtuigd geweest zijn, dat zij er met redevoeringen alleen niet zullen komer. Niet praten, maar doen. Met een warm hart. Opdat taak en plicht vervuld worden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3