De directeur komt nu zelf De Bretons zijn de Friezen van Frankrijk JHet is goed reizen in dat land Dé heersers van het Kremlin zijn voorzichtig geworden mm Op de kohJisd Holland festival .Voor het behoud van iaal en zeden "1 Architect Dudok wordt 65 jaar Zaterdag 2 Juli 1949 3 Bezoek aan de markt tn fraaie oude ccstuums. Wees op uw hoede TJj*ET doet ons, twintigste eeuwers. -*-1, een beetje vreemd aan, 'wan neer wij door de medici worden gewezen op het pokken ge va ar. De xn eesten van ons kennen, gelukkig maar, de pokken alleen maar van horen 2eggen. Wij weten uit boeken en uit overlevering, dat het een zeer besmettelijke en zeer on aangename ziekte is en allerminst ongevaarlijk, een ziekte, die in vroeger eeuwen talrijke slachtoffers maakte en eigenlijk nog niet zo erg lang geleden uit Europa werd ver dreven dank zij de koepokinenting, een uitvinding van Jenner, De eer ste mededelingen omtrent haar be staan1, zijn wij aan de Arabieren verschuldigd (570 n. Chr.J. Sedert de achtste eeuw richtte zij onder de Europese volkeren verschrikkelijke verwoestingen aan. Vóór dé uitvin ding der koepokinenting in de 18e eeuw' veroorzaakten de pokken in Engeland nog een tiende van de gehele mortaliteit, in Frankrijk stierven in 1796 nog 24000 mensen aan deze ziekte. Lang voor de inenting tegen pok ken geregeld werd toegepast, had men reeds pogingen gedaan de ziekte tegen te gaan door gezonden opzettelijk te besmetten, omdat men waargenomen had, dat een derge lijke infectie gewoonlijk gunstiger verliep dhn een toevallige. Het was de eerste poging ons tegen de pok ken te beschutten. Pa.s Jenner open de de wereld de ogen voor het belang en de veiligheid van vacci natie, nadat hij had waargenomen, dat melkers, die pokpuisten san de handen hadden gekregen, bij 't mel ken van koeien die met pokken be smette uiers hadden, later tijdens een pokkenepidemie vrij bleven. Hij entte toen met opzet mensen met de pokstof van de koe en van de ingeente puisten op de arm, weer andere mensen. Na de inenting bleken deze personen onvatbaar te zijn voor een inenting met smetstof van natuur lijke pokken; de vaccinatie had het pleit beslecht. Helaas zijn in de laatste tijd in alle landen (maar vooral in Enge land en Nederland) gevallen van encephalitis na de inenting waarge nomen, die in ons land zelfs geleid hebben tot de opschorting van de bepaling in de wet, dat kinderen niet op school mogen worden toe gelaten zonder te zijn ingeënt. De kans op deze ernstige ziekte is zeer gering, ongeveer 1 op de 5000 in entingen. Thans, nu er pokkenge- vallen zijn waargenomen, is het te betreuren, dat zovele kinderen niet tegen de ziekte zijn bewapend. De oproep der medici is daarom niet zonder grond. Enting en herinen ting, voóral van hen, die door hun beroep met het buitenlands verkeer in aanraking komen, is dringend gewenst. Het staat buiten twijfel, dat de inenting een voortreffelijk middel is om de pokken te bestrij den. Nu er in Indonesië, in Italië en in Engeland enkele gevallen zijn j gesignaleerd, kan men niet voor- j zichtig genoeg zyn. Zonder in een paniekstemming te vervallen, kun nen wij zeggen; wees op uw hoede! Yale Glee Club Onder bescherming ■van de ambassa deur van Amerika, de heer Bartich. zong het studentenkoor van de Yale Universiteit te Carolina in de Ridder zaal, een der oudste historische Haag se monumenten. Aldus tevens een uit zonderlijke omlijsting voor dit concert dat behalve door de gezant en de wet- hauder van O" K en W door de vele i andero autoriteiten werd bezocht. Hoor deze Gleeclub, G9 leden tellend en geleid door Marshall Bartholomew, werd een afwisselend program van volks, en studentenliederen ten gehore gebracht, veelal in bewerkingen van l?" de dirigent. Deze Amerikaanse „spes patriae" weet wat muzikale discipline 'liis en beschikt over vele mooie stem- Jmen, zoals in sommige der soli te con- stateren was. Over het algemeen spreekt uit de ge hele zangwijze een zekere naïveteit en •ook distinctie, In de a-capella-koren was de strijd i met de zuiverheid merkbaar, hoewel <ie accoustlek vrij goed is in deze zaal. Marshall Bartholomew hield alles vast in de hand en -gebaarde zonder over daad, Jammer dat de negro-spirituals te veel „uit hun doen." gehaald waren. Kostelijk was het muzikale grapje van de treinjiaboOising. In „The demon of the Gibbet", een compositie van Hlndeznith speciaal voor deze zang club kon men nauwelijks de maker i herkennen. Met de wederzijdse volksliederen werd besloten. Ben grotendeels uit. studenten be staand auditorium toonde zich zeer voldaan over het gebodenc. De tour nee gaat nü verder naar Kopenhagen, v Wij hopen dat goede herinnering aan Holland met hen gaat. Aan de Hagenaar Charles Bres- sers is 200.— toegekend als aan- xnoedigingsprijs voor zijn toneelstuk ..Hier verandert niets". De prijsvraag j was uitgeschreven door het tijd schrift „De Nieuwe Spoel" ter ver horing van het repertoire van het amateurtoneel. Een eerste prijs werd 1 niet toegekend. (Van onze bijzondere correspondent) ("^.UINCAMP (Cöte du Nord), Juni 1949. Het uiterste westen van Frankrijk, dat Bretagne heet, is een streek met een eigen cultuur, met eigen klederdrachten en volksgebruiken en met een eigen taal. Wie 's avonds om tien uur aan het Gare Montparnasse te Parijs In de expres naar Brest of Lannion stapt, die passeert 's morgen in de vroegte de taalgrens, die ongeveer van St. Brieuc naar La Roche Bernard loopt. Ten Westen daarvan wordt Bretons gesproken, het zuiverst in Finistèrc en de omgeving van Vannes, minder zuiver in de buurt yan Guincamp. aan wijdde, In tegenstelling tot Wales is Bre tagne bovenal een katholiek land. St. Anne is er de patrones van en St. Anne d'Auray is de plaats, die aan haar is gewijd. In andere stad jes en steden echter worden weer ontelbare andere heiligen vereerd. Steeds weer opnieuw is ér het een of andere grote „Pardon" of de een of andere processie. De 26ste Juli is het de feestdag van St. Anne. Dan komt de aartsbisschop van Hennes de Bretonse hoofdstad- naar St. Anne d'Auray en dan is heel het land op de been. Iedereen trekt op zijn mooist uitgedost in lange stoeten over de wegen en. dan ziet men overal de oude Bretonse costumes dragen. Deze klederdrachten zijn een van de grote aantrekkelijkheden van Bretagne. Men zal ze onder meer het komend weekeind kunnen be wonderen tijdens het „Grand Par don de Noire Dame de Secours" in Guincamp, 'wanneer in dit stadje van ongeveer tienduizend inwoners grote feestelijkheden worden ge houden. Oh, mijn Bretagne Maar al worden deze karakteris tieke klederdrachten op gewone werkdagen niet meer algemeen ge dragen, geheel verdwenen zijn ze niet. Op de markt, die Zaterdag j,l. in Guincamp werd gehouden heb ik ze nog in menigte gezien, de oude Bretonse mutsen, die verschillen al naar de plaats van herkomst van de draagster. Er waren fraaie hoge mutsen van de vrouwen en meisjes uit Quimpel, mooie kanten mutsen van. de Paimpolaise en mutsen uit Guincamp zelf. Gemakkelijk kan men zich voorstellen welk een schitterend gezicht het moet zijn, wanneer de Bretonse meisjes bij deze mutsen ook hun costumes dra gen en samen met de jongemannen oude Bretonse dansen uitvoeren. Een erg geliefde dans in Bretagne is de „Jabadoa". Voorts kent men er ontelbare andere, reidansen en quadrilles. Dansers en. danseressen worden meestal begeleid door de z.g. „biniou" en de „bombarde". De „biniou" is een klein soort trom pet, de „bombarde" is niets anders dan de bok in Schotland bekende doedelzak Ik schrijf deze regels in de trein tussen St, Brieuc en Lamballe. De avond valt. Als ik uit het coupé raampje kijk, zie ik links het Ka naal en het smalle strand van Bre tagne met zijn grote zwerfstenen, Uit de Atlantische Oceaan komt een dikke nevel op zetten, die boom gaarden en boerderijen, torentjes en valleien aan 't oog onttrekt, 't Heeft er veel van of de fantastische figu ren uit de oude volksverhalen ko men rondwaren over het Bretonse land. De trein stpot. Ergens in een klein stadje. Er klinkt muziek. Een oude Bretonse boer speelt op de biniou het „Kousk breiz Izel", het sombere lied „Rust zacht, oh mijn Bretagne" Voor het behoud van deze Bre-, tonse taal, voor de handhaving der oude costuuros, liederen en dansen, strijdt de „Mouvement Breton", de Bretonse beweging, die men kan vergelijken met de Friese beweging in ons land, Evenals deze draagt zij een cultureel, artistiek en lite rair karakter. Zij wil de Bretonse literatuur bevorderen en zij heeft het weten te bewerkstelligen, dat sinds, het vorig jaar October.het onderwijs in het Bretons op de lagere scholen is ingevoerd, zij het dan facültatief. Maar deze beweging streeft geen enkel politiek doel meer na. Voor alles: Fransen! Het'is waar, dat er voor de oorlog door enkele, weinig representatieve personen in Bretagne 'n klein kran tje werd uitgegeven, waarin 'n se paratist standpunt werd verdedigd. Hei zou echter 'n-grote vergissing zijn te menen, dat de bewoners van Bretagne er ook maar. iets voor zou den voelen zich van Frankrijk af te scheiden. De dagen, dat de Bretons onder leiding van hun aanvoerder Wiomarc'h ten strijde trokken tegen het machtige rijk van de Me- rovingers zijn immers te lang voor bij. De Duitsers, die dachten, dat deze dagen terstond zouden her leven, wanneer de Franse staat maar eenmaal krachteloos was ge maakt en de Bretons een weinig werden aangemoedigd, hebben zich daarin, zoals in zoveel andere din gen, grondig vergist. De inwoners van Bretagiie zijn weliswaar voor alles Bretons, maar zij zijn bovendien en daarnaast Fransen, evengoed als de bewoners van de Midi of van Auvergne. Net als al hun overige landgenoten he- ben zij vol vreugde de geallieerde tankcolonnes, na de invasie, over hun wegen zien trekken en vol enthousiasme hebben zij zodra zij konden in 1944 de geliefde tricolore uitgestoken toen de Amerikanen hun kleine stadjes binnenkwamen. Maar al zijn de Bretons dan Fransen door dik en dun, zij heb ben wel een eigen volkslied, dat „Brcgoz ma zadou" heet, hetgeen ■„Oud land mijner vaderen" be tekent, Het is zeer merkwaardig, dat dit Bretonse volkslied gezongen wordt op precies dezelfde wijs als het volkslied van. Wales in Groot- Brittannië, al zijn de woorden dan ook anders. Henry Kerfant, burge meester van Guincamp, vertelde mij, dat er tussen het Keltische Bretagne en' het Keltische .Wales meer punten van overeenkomst zijn en dat het Bretons en het Welsh zo veel op elkaar lijken, dat een'bewo ner van Plougastel en een Welsh man elkaar zonder al te veel"moeite kunnen verstaan. Alle muzen waren er Evenals de literatuur van Zuid Wales beeft»ook de Bretonse lite ratuur vaak een fantastisch en mys tiek karakter. Dat geldt bovenal van de oude sagen en legenden, waarin figuren als de tovenaar Merlïjn en Ankou, de compagnon van de dood, een grote rol spelen. Pierre Loti, Anatple le Braz, Emest Renan, Frangofs Ménèz, Charles le Goffic en Cbateaubriant, die op het ka steel van Gambourg woonde en werkte, zijn de grote Bretonse schrijvers. Naast hen moet vooral niet worden vergeten Louis Aubert uit St. Brieuc, die weliswaar geen Breton van geboorte is, maar zich zo voor land en volk interesseerde, dat hij er een reeks van werken Tien jaren R.W.Ï. voor Gerbig ZWOLLE. Het Bijzonder Ge rechtshof in Arnhem, zitting hou dende in Zwolle, heeft uitspraak gedaan in de zaak van de Duitse Hauptsturmfuehrer O. C. Gerbig, die een der verantwoordelijke hoofd personen ïg geweest in het drama van de Woeste Hoeve op 8 Maart 1945, waarbij 117 gijzelaars zijn doodgeschoten. Gerbig werd ver oordeeld tot tien jaar R.WJ. met af trek. De eis was levenslang. 120 MILLIOEN KOMT ONBELAST OVER DE GRENS Middeleeuwse kunst uit W esl-Duitsland Vijf massale meubelauto's passeer den Donderdag de Belgische Ne derlandse grens op weg van Brus sel naar Amsterdam. „Wat is de waarde van het vracht je?". vroegen de douane-beambten. „Een kleinigheidje", wes het ant woord, „slechts 120 millioen De douanebeambten sloegen niet steil achterover van verbazing. Ze waren al voorbereid op dit trans put, dat een deel van de kunst schatten bevatte, die drie maanden lang op de grote expositie „Kunst kamers van de middeleeuwen" in het Rijksmuseum le Amsterdam te Amsterdam te zien zullen zijn.' Langzaam trokken de wagens over onze wegen, begeleid door een cordon van motorpolitie, op weg naar de hoofdstad. Vier van de wa gens arriveerden tegelijk onder de poort van het museum, de vijfde kwam een uurtje later, want de hoogte van deze Belgische wagen was zo groot, dat hij niet onder vele viaducten door kon cn dus een om weg moest maken. De meeste kunstschatten, voor con groot deel afkomstig uit West-Duits tand, hebben 3 maanden op een ex positie in Brussel gestaan. De ten toonstelling in Amsterdam wordt uitgebreider. Er wordt dezer dagen nog een zending verwacht uit Fin land, die ó.m. het 14e eeuwse Sint Barbara-altaar bevat, dat thans in het Nationale Museum in Helsinki staat. Voorts komen er kunstschat ten uit eigen land: van Utrecht Maastricht cn Groningen. Uit de langste wagen kwamen twee deuren in Romaanse stijl, af komstig van de in de laatste oorlog vernielde Sankta Maria im Kapitol- kerk te Keulen, die elk vijf meter lang zijn en 750 kg. wegen. Frits Schuman dirigeert in Zuid-Afrika PRETORIA Frits Schuurman de nieuwe eerste dirigent van het Stedelijk Orkest- van Johannes burg, wordt met de Klipfontein 19 Juli te Durban verwacht. Hij zal zijn eerste concert dirigeren in de stadszaal te Joh nesburg op 9 Augustus, als een „welkom" met de gecombineerde stedelijke en ra dio-orkesten. De burgemeester van New Or leans (de grote Amerikaanse zee- havenstad). majoor De Lesseps Mor rison. vertoefde Donderdag verge zeld van zijn echtgenote te Amster dam;. Hier zat de majoor aan een noenmaal aan, dat door burgemees ter d'Aüly was aangeboden. Op uit nodiging van burgemeester d'Ailly hebben ook burgemeester Oud en zijn echtgenote aan deze maaltijd deelgenomen. Schutte heeft In het Heysel Sta dion een internationale omniumwed strijd gewonnen. Hij werd eerste ln alle vier manches. DF, KINDERKRANT" *7 IJ zat een -uurtje te verzinnen ds rechtop (zo zitten Hertoginnen En zei toen: Ha, ik heb een -plan Kom Adolf, word eens wakker, man, Bind jij die kind'ren aan een touw en laat ze naar beneden, gauw! En Adolf kwam uit zijn verveling en pakte toen de kleine ttweeling hij liet ze zakken van de berg de tweeling jammerde wel erg, en ging na» 't brullen en na» 'i zeuren, maar ja, het zou en moest gebeuren. De hinders waren vreeslijk bang, maar och, het touw toas sterk en lang. en veilig landden ze beneden. Mooi, zei de Hertogin tevreden, Nu wij, maar och, dat was een strop! Er was geen touw meer, het was op.' De Hertogin hing uit het nest en keek eens Oost en keek eens West, toen zei ze, fluisterend en hees: Ik durf niet, Ik heb hoogtevrees! Daar zaten ze nu met z'n tweeën de tweeling uxis allang fbenejen, de arendsjongen piepten schel, de arendouders keken fel, de ooievaar was weggegaan, hoe kwamen zij hier ooit vandaan? Ochoch, de arme Hertogin wat zat zij er weer vreeslijk in! De ooievaar was onderwijl teruggevlogen naar de Nijl, hg kwam aan'tkindertjeshureau en riep: Hse, directeur, Hajo.' De-directeur kwam aangerend: Wat heerlijk, dat je er weer bent, Johannes, lieve ooievaar hoe gaat het tochvertel het maar, hoe gaat hettoe vertel eens iets- van de familie Paskowie'.s. Johannes trok een zuur gezicht en eci: Ik deed alleen myn plicht. Maar och, die Hertogin,-meneer, die Hertogin, die wou niet meer, die Hertogin, dat is zo'n bitse! ze joeg me wegen nou, daar zit ze.... en toen Johannes uitgelegd had wat iedereen zo ai gezegd had, toen zei de directeur.* Farbleu, ik vind het toch een beetje sneu, als ik jou nu dus mag geloven, dan zit de Hertogin nog boven? Kom mee, we gaan haar redden, vlug ik klim wel even op je rug! Hij klom jluks op de ooievaar zo vlogen ze dus met elkaar daar vlogen ze, zo snel ze konden totdat ze 't arendsnest tceer vonden, het toas er heus om van te schrikken: daar zat die Hertogin te snikken, en daar zat Adolf, de lakei die zat er ook niet fleurig bij, en daar benee, bij de kamelen, de kindertjes, met luide kelen! Johannes riep: Daar zijn ze al, we brengen jullie in het dal.' ft Is nog niet uit) V Begaafd bouwmeester, vol durf en grootse ideeën W. M. DUDOK DAT DB, HUiVBRSUMSE gemeente architect W. RL Dudok op 6 Juli 65 jaar wordt, is op zich zel£ misschien niet zo'n belangrijk feit, doch het is een welkome gelegenheid, om hem als bouwmeester en stedebouwkundige eens op een andere wijze in het licht der publieke aandacht te zetten, dan de laat ste tijd veelal het geval Is geweest. Zijn structuurplan voor Den Kaag heeft cri- tisch commentaar in velerlei toonaar den uitgelokt, waarbij misschien te wei nig is gereleveerd, dat hij als bouw meester tot de uitnemend-begaafden behoort, die het land met vele uitingen van zijn kunst en kunde heeft verrijkt. Wanneer wij daarvan een drietal mo numentale scheppingen het eerst noe men, is dat geenszins omdat het Impo nerende van een gebouw bepaald wordt door zijn omvang. Doch zijn Raadhuis in Hilversum, het Bijenkorf-gebouw in Rotterdam en de Schouwburg in Utrecht hebben alle drie zó sterk hun eigen ka rakter, dat bij voorbaat de gedachte ia uitgesloten als zou een bepaalde, hoewel op zich zelf verdienstelijke eenzijdig heid in hoofdzaak het kenmerk zijn van Dudok's scheppingen. Aan dit voor een architectenleven niet onbelangrijke oeuvre zou nog een vierde monumen taal gebouw zij» toegevoegd, nl. het LiCïdse Stadhuis, indien op het laatste ogenblik een der raadsfracties geen po,- litieke salto mortale had gemaakt, het geen voor de door de Raad aangewezen bouwmeester, die een zeer geslaagd ont werp had ingediend, aanleiding was om zich terug te trekken. VAN EEN ARCHITECT, die zo zicht baar zijn stempel heeft gedrukt op het bouwkunstig uiterlijk van ons land, en dit, zij het op geheel andere wijze, ongetwijfeld ook zal doen door zijn grootse conceptie van het nieuwe aange zicht van Den' Haag. kan men zich. niet afmaken door hem vooral te Willen bin den aan de talrijke objecten, van zijn Hilversumse werkzaamheid, waarbij sommigen dan de neiging hebben qm sterk de nadruk te leggen op de schil derachtigheid van zijn architectuur, In- - door: - dr. M. v. Blankenstein Het is jnist bijtijds, dat lieden zoals Zjdanof, Molotof en hun vrienden uit de dagelijkse leiding van de internationale politiek van Rusland verdwenen zijn. Wel tronen de meesten hunner nog in de posities in het Politburo waaraan zij hun feitelijke macht ontleenden. Als die macht echter nog de oude geweest was, zouden zf niet uit de Raad vaa Volkscommissarissen zijn weggedrongen. Hun macht berustte indertijd op een samengaan van Russisch messia- V""* nisme en Russisch imperialisme. Zij konden deze twee, vaak in dezelfde de enige, cn misschien zelfs niet de mensen werkende geestelijke stromingen, wereldrevolutie en Russische bedenkelijkste. De economische po- wereldheerschappij beloven. En niemand kon deze belofte een illusie litfek van Moskou in zijn vazallen- noemen, In de wankelyke politieke en economische omstandigheden, wereld, die op een omgekeerd wer- waann de wereld, onmiddellijk na.de oorlog, verkeerde. kend plan-Marshall lijkt, terwijl de Sodoei"VabSlfeiS0nd?kVofi v,eeIbflOVen,Je SfrianhSfwXhL wekt Fur»™*» anrfpn m nï^f w slapping en daarmede gepaard stemmingen, waarvan wij de gloed Europese landen en met het econo- gaande sociale ziekteverschijnselen, kunnen aflezen van een thermo- SVSj boUfllrrt '«keert in oen monetaire Lter die levormd wordt door de plan-Marshall bevorderd is, \er- crisis. Dit zijn. alles dingen, die de afzetting, vervolging, zelfs uit- d^Mrako^ ™°r onyerzettelijken te Moskou zeker roeiing van a lier trouwste werktui- P f het handhaven van hun positie gen van gisteren. Met zoiets in de SrtnSSl z°udfP hebben vergemakkelijkt, rug waagt men geen groot avon- o ^Is zij ze bijtijds in het geding tuur. Naarmate een speculatie op S™ ï?1 *Je~ hadden kunnen brengen. In het de moeilijkheden v?n het Westen £0 l -kracllt®n verre Oosten zijn de gebeurtenis- te verleidelijker lijkt, zal Stalin nog dan die van Molotof en de sen voortgegaan, de loop te nemen oppassen voor Russische regeer- S?£ j v00^ de Russische bolsjewiko- ders met neiging voor deze verlei- vandaar de imperialisten het gunstigst is. ding te bezwijken. Naarmate Mos- verschuiymg. kou's politiek de internationale s J? al zeide, kwam die juist Het ligt voor de hand te vragen: spanning zou doen groeien, konden bijtijds. Op het_ ogenblik had er is er dan geen gevaar dat de radi- allicht die moeilijkheden in de wellicht reeds iets kunnen ontbre ken aan de overtuigende kracht J~i 1 IJ dor argumenten, die voorzichtiger 1^11000X611 1110£611 OllS 001X1661 machten het overwicht hebben O 75 verschaft te Moskou. In Amerika 7?7Z?r 4)flï*fïY1&I~kOioT} neemt de werkloosheid toe. De IvvfZV Ut>I VI UCt/Dt'C/i' vooruitzichten zijn er niet meer wat zij geweest zijn. Dit heeft niet en- caalsten te Moskou in de macht westelijke wereld slinken, wy kei 2ijn. eenvoudig, voor-ieder be- worden hersteld? Groot lijken de weten het nu^ eenmaal, helaas: xekenbaar effect. Groter schroom kansen daarop niet, omdat er Oorlogsgevaar is een patent mid- ïnzake de steun aan West Europa, uiteenlopende redenen waren voor del tegen slapte in bedrijf en werk- inzake de technische kant van het de ommekeer die hun de leiding loosheid, om het even of dit gevaar Atlantische Pact, verhoogde nei- uit handen nam. Het was niet en- uit oorlogszucht of uit oorlogsvrees ging tot isolationnisme kunnen de kei teleurstelling over de gang van ontstaat. Op den duur wreekt zich uitwerking ervan zijn. Men zegge zaken in het Westen; Rusland zelf deze „opleving'maar dat kon voor niet dat .het plan-Marshall er te kon het tempo niet volhouden dat Rusland te laat zijn. onmisbaarder voor Amerika, door het had gekozen. Het vond dit be- Ware Molotof nog in- het bezit blijkt: reacties van de openbare leid ook, tegenover de wiïskrachti- van de leiding geweest, dan ware mening, die nergens machtiger zijn ge politiek van Washington, te ge- hij. nu wellicht, moeilijker .weg te dan in Amerika, hebben veelal vaarljjk geworden. En daaraan is krijgen; nu hij die.kwijt is, hoeft meer met emotionele prikkels dan niets veranderd. Rusland is zeer de zelfde oorzaak niet zijn kans op met strenge logica te doen, buiten adem geraakt in de wed- terugkeer te verbeteren. Er staat Overeenkomstige verschijnselen loop, en wordt aangemaand tot te veel tegenover, doen zich, onvermijdelijk, in Euro- voorzichtigheid door allerlei ver- Onder deze omstandigheden zal pa voor. In Engeland toont een schijnseleru Tito is daarvan niet Moskou zich met al te veel aan trekken van de verkiezingsneder lagen der communisten in ver schillende westerse landen Mos kou heeft zelf daartoe meegewerkt, door de anti-nationale verklarin gen, die het zijn trouwe volgelin gen in die landen heeft laten af leggen. Als de wereldrevolutie tij delijk moet worden opgeborgen, is niet de omvang van de opgebor gen kern van gewicht, doch de deugdelijkheid ervan. Dictatoriale bewegingen hebben geen meerder heid of sterke minderheid nodig, als de toestand hun vergunt, de greep naar de macht te doen. Dat leren jonge ervaringen in allerlei landen. Een onverwaterde aan hang, die blindelings bevelen ge hoorzaamt, wat deze ook zijn, die is het wat Moskou steeds bij de hand wil hebben. Het heeft te slechte ervaringen opgedaan met vurige communisten die tenslotte zelf mede willen denken en oor delen. In alle satellietlanden heeft het daar last mee, nadat het deze kwalijke lieden in Rusland zelf heeft uitgeroeid. Het is Moskou niet om sociale verbeteringen in zijn geest te doen, in andere landen. Het verloochent de arbeider of de „onder imperia lisme zuchtende inboorling" onbe schroomd, wanneer dit dienstig is voor een accoord met een regering van ongelovigen. Het wil alles (voor Rusland), of niets. Geen tus sentrap, die slechts ketterij aan kweekt, heeft waardè. Een onvoor waardelijk trouwe kern, die slechts in actie zal worden gebracht als de omstandigheden zich daartoe lenen, is het enige Jiuttige en no dige. De kans van slagen moet ab soluut zijn zoals zy het in de sa tellietstaten scheen te wezen. Zelfs China voldoet nog niet, blijkens de niet-erkenning van de communisti sche regering door Moskou. Mos kou is heel voorzichtig geworden. En bet heeft steeds verkondigd en getoond, te kunnen wachten. Overeenkomstig deze dingen moet men de politiek van Moskou beoordelen. Wat ons voordelig er voor kan lijken, hoeft dit in de ogen van het Kremlin nog niet in bevredigende mate te wezen. En wat ons tegenslag voor Moskou lijkt, zoals communistische verkie- eingsnederlagen, hoeft dit in de ogen %an Moskou niet te zijn, zo lang de omwenteling toch niet aan de orde is. derdaad: ,aan zijn scholen in Hilver sum, aan zijn Raadhuis, aan het uitbrei dingsplan dier gemeente, is dit kenmerk tot op zekere hoogte typerend. Doch dat hier geen sprake is van het kunstig verbergen van een soort zwakheid, ge- tulgen de innerlijke structuur van deze gebouwen en het ontwerp voor het Leidse Raadhuis, dat helaas niet vol doende bekend ls geworden om overtui gend te bewijzen, dat het niet per sê noodzakelijk js om achter de zeventien- de-eeuwse .gevel, welke Leiden in elk geval aan de Breestraat wilde gehou den. in archaïserende stijl te bouwen. De aïsluiting van de Coolsingel te Rotterdam, zoals hij vóór de oorlog was, door de Bijenkorf helaas als gevolg van het ■bombardement tot te beschei den afmetingen teruggebracht de wij ze, waarop de Utrechtse Schouwburg uit het water omhoog rijst, de grote ge dachte. welke het Structuurplan van Den Haag beheerst, getuigen van dc grote begaafdheid van deze bouwmees ter en van ziln durf, die volkomen aan sluit aan zijn grote vitaliteit, welke hem op 55-jarige leeftijd een strijdbare figuur doet zijn, die in de botsing der meningen omtrent het Haagse plan de vonken van zijn jeugdig vuur heeft doen rondvliegen. Op deze leeftijd pleegt men in Ne derland met pensioen te gaan. De con clusie ligt voor de hand. dat Dudok daaraan nog geen behoefte heeft, hetgeen voor Nederland als een geluk mag wor den beschouwd. GEORGES STAM VOLGT ANDRIESSEN OP Door het bestuur van het Con servatorium en de Muziekschool van „Toonkunst" te Utrecht is be noemd tot directeur van deze bei- dr instellingen als opvolger van de heer H. Andriessen, de heer Geor ges Stam, directeur, der afdeling vakopleiding van de muziekschool te Leeuwarden, tevens dirigent van het Toonkunstkoor aldaar. De heer Georges Stam, die 43 jaar oud is, werd geboren te Rot terdam. studeerde aan het conser vatorium te Amsterdam en werd organist van de "Grote Kerk te Leeuwarden. Hij is voorts voorzitter van de Nederlandse Organistenvereniging, lid van de Raad voor de Kunst, be stuurslid van de Vereniging Kerk muziek, lid der commissie voor het afnemen van Staatsexamens voor muziek en vervult nog diverse an dere functies in het muziekorga nisatie-leven. In het openluchttheater te Bloe- mendaal zal de Engelse toneelgroep „The Voung Vic Company" op 14, 15 en 16 Juli voorstellingen geven van Shaekespeare's „As you like it". Het gezelschap bestaat uit 40 personen; Jean Wilson en Pierre Lefèvre vervullen de hoofdrollen. De regie berust bij Geen Byam Sbaw. PAROOLKALENDER Het eerste deel is een vis, het tweede deel is een woordje, waar mee veel sprookjes beginnen, het. derde deel is een lekker stuk var ken. Het geheel eet je iedere dag. Welk woord is dat? Dat was het raadsel voor mijn jeugdige vriendjes en vriendinnetjes van 6 tot 10 jaaT. Er waren tal vaa goede oplossingen {boterham) ver gezeld van leuke prentjes- Prijswinnaars zijn ditmaal: Mar jan van Dijk, Noorderhaverikade 3ai M. A. v. d. Vate, Beukelsweg 25a. Rotterdam. De jongens en meisjes van 11—15 jaar hebben zich vermaakt met een visite-kaartjes-raadsel, waarvan de uitkomst was; die renarts, apotheker, verpleger. De gelukkige prijswinnaars zijn: Wim v. d. Graaf, p./a. Drooglever, Gaarde 30, Hoog vliet; John Opmeer, Hooidrift 77, Rot terdam. •Tot de volgende keeri Japie Parool I DE KNOKPLOEG-FILM WORDT VERTOOND Parlevinkers van Brosse Gezien het succes van de eerste voorstellingen in-het raam van het Holland Festival heeft de Werk- commissie Film thans definitief een tweede bijzonder programma sa mengesteld, dat wordt vertoond op Zaterdag 9 Juli a.s. des avonds 8 uur in het Kurhaud, Schevexnngen en op Dinsdag 12 Juli des avonds 10 uur in Theater Tuschicski» Amsterdam. .Ter vertoning worden gebracht de door het Departement van O., K. en W. bekroonde film „Parle vinkers" van Y. Brusse en de LO. LKP-film van Max de Haas, een grote gespeelde documentaire, wel ke het werk van de Landelijke Organisatie voor Hulp aan Onder duikers en Landelijke Knokploe gen in beeld brengt. Tevens de première van de Ita liaanse film „Fietsendieven" van Vittorio 'de Sica, welke op het Filmfestival van Venetië bekroond DE ,J!ÏEUW AMSTERDAM kwam op 20 mijlen van Nan- tucket in aanvaring met een vis sersboot. De botsing was geluk kig niet ernstig. Het vissersvaatr tuig kon op eigen kracht naar Nantucket varen. Van een red dingboot uit wordt de schade aan de „Nieuw Amsterdam" op genomen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3