m Dr. Drees dankt het C.N.V. voor sociale arbeid Tactiek van Belgen was j uist Debutant Schroeder wint Wimbledontitel Blijvende verwijdering tussen vakcentrales zou schade zijn voor ons volk DE RADIO - PROGRAMMA'S In kort bestek Radio-programma Lambrecht zegevierend in Brussel over de streep SS Dit week-eind droog weer Na felle strijd met Tsjech Drohny Zaterdag 2 Juli 1949 S UTRECHT Duizenden mensen hadden 2ich Vrijdag- in do met vlaggen getoo.de Beatrixhal van de Jaarbeursgebouwen verzameld om bet veertigjarig jubileum van het Christelijk National Vakverbond te vieren. Daartoe waren ook de minister-president, dr, kV. Drees en de J,JrKos' Uicttinek, Scbokking en Wijcrs naar Utrecht gekomen. Zij had den niet de Commissaris der Koningin jn de provincie Utrecht, dc heer M. A. Reinalda, en de Utrechtse burgemeester, jhr. mr. C. J. A. de Raiiitz, met andere officiële gasten op het met bloemen en palmen versierde podium plaats genomen.. De minister-president deelde mee, dat de Koningin de heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V. had be noemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Herdenking van het 40-jarig bestaan In zjjn herdenkingsrede herin- nerde de heer M. Ruppert er aan, dat het jubileum, van het C.N.V, niet betekent veertig jaar Christelijke sociale actie. Die was er al eerder, zoals er ook al voor de oprichting van het C.N.V. Christelijke vakbeweging was. Het C.N.V. heeft de klassestrijd verworpen en als er thans een stuk overleg en sarr. vorking tot utïng komt in bedrijL .rganisaties en in een uniek instituut als de Stichting van de Arbïed, dan is daarin de in vloed verdisconteerd van de begin selen der christelijke-sociale vak beweging, zei de heer Ruppert. Hij noemde de namen van de mannen, die aan het CNV hun beste krach ten gaven een lange rij, w.o. die van Kater, Talraa, Kuyper, Slote- maker de Bruine, Slins en Kuppert. Dank der regering Di. W. Drees, met lütd ap plaus begroet, greep gaarne de gelegenheid aan om namens de regering een woord van dank te spreken. Het contact met de vak beweging is zo nauw, 20 veelvuldig en zo vruchtbaar dat er voor de regering alle reden is om van. haar belangstelling te doen blijken. Spr. had zich voorgesteld te wijzen op de goede samenwerking tussen de drie vakcentrales. Maar dit ogen blik lijkt na het gebeurde ïn de laatste dagen daarvoor misschien een minder juist moment. Een te genstelling in de grondslag die al tijd aanwezig is geweest is dezer dagen in versterkte mate naar voren getreden. Het zou tot schade van ons land zijn als daardoor de. samenwerking blijvend zou wor den verstoord. Dr. Drees overzag de periode van 1909—1949. Wel waren in 1909 al enkele van de ergste misstanden geëindigd, maar nog waren de ar beiders in de Staat niet gelijkbe rechtigd. Nog waren er te lange arbeidstijden, geen geregelde va- carctiea en geen Invloed op. de arbeidsvoorwaarden. Op al deze terreinen is de vakbeweging tot grote zegen geweest. De arbeidsvrede is van onschatbare waarde zei dr. Drees. Zij heeft voor dc arbeiders enerzijds nieuwe mo gelijkheden geopend, maar ander zijds de besturen 'voor'grote moei lijkheden geplaatst, waarbij een rijpheid werd geëist die moest worden voorbereid in de jaren van opbouw. Nog zullen ons grote moeilijk heden wachten. Wjf zullen rekening moeten houden met een economie, waarbij de afzetmogelijkheden klei ner worden. Goed vertrouwen en nauwe samenwerking 2ullen nodig zijn. Slachtoffers van de „Roermond" Vrijdag 2ifii vela Nederlandse slachtoffers van hét ongeluk met. dé „Roermond" begraven. De steward P. J. Overbeek is op 7V-gvllet" WJ Amsterdam ter aarde e-.teld. In de aula sprak de KLM-che -.teward F. Idema, de KLM was vertegenwoor digd door de heren M, Korsten en dr Witlenberger. De kist waarin het stoffelijk over schot lag van de heer F. G. Dikkers die in Delden ig begraven was overdekt met een schat van bloe men. Vele vooraanstaande figuren uit de textiel-industrie waren bij deze "begrafenis aanwezig. De stoffelijke overschotten van het echtpaar Hasselt en. hun drie jarig zoontje zijn bijgezdt in de fa milie-grafkelder te Zwollerkarspal. De kisten waren met de Nederland se vlag en tientallen bloemstukken bedekt Vóór de begrafenis van het echt paar Broos en hun zoontje Herman is in de- gereformeerde kerk te Gro ningen een rouwdienst gehouden. Aan het graf sprak de heer Dal- meyer namens de directie van de Bataafse Petroleum Mij. Op de begraafplaats „Heiderust" te Worth-Rheden zijn de heer en mevrouw Van Dort begraven. Hon derden familieleden en belangstel lenden volgden dd beide baren. Aan de groeve spraken vertegenwoordi gers van de firma „Jacoberg", waar bij de heer Van Dort 35 jaar in dienst was. MINISTER-PRESIDENT DREES K.A.B. verzet zich tegen doordraaien van groente UTRECHT. In verband met het feit, dat uit diverse berichten blijkt, „dat, niettegenstaande vele landge noten zich in het gebruik van groente nog steeds moeten beper ken, af en toe grote hoeveelheden van dit voedsel aan vernietiging worden prijsgegeven", heef t het ver- bondsbestuur van de Katholieke Ar beidersbeweging zich gewend tot het hoofdbestuur van de Neder landse Katholieke Boeren- en Tuin- deTsbond. Gevraagd wordt om in overleg met de regering na te gaan, hoe in dit euvel, dat door grote, la gen van ons volk niet wordt begre pen, kan worden voorzien.' Achttien jaar geëist tegen aanrander van Togliatti ROME. De apenbare aanklager heeft achttien jaar gevangenisstraf geëist tegen de student Antonio Pal- lante, die indertijd op de Italiaanse communistische Leider Falmiro To gliatti een moordaanslag pleegde. De aanklager zei, dat de aanslag „in koele bloede voorbereid" was en „de hoogste straf achttien jaar verdiende". Twintig jaar geëist tegen kampbewaker Keizer ZWOLLE. - Twintig jaar rijks werkinrichting is* geëist tegen de 29-jarige kapper H. Keizer uit De nekamp, die in 1941 tot de Waffen- SS toetrad, aan het Oostfront vocht, daar een oag verloor en ten slotte een „baan" kreeg in het con centratiekamp te Amersfoort. Hier zou hij om. de overleden Amster damse wethouder S- R. de Miranda hebben mishandeld. Keizer ont-' kende dit echter. De verdediger mr. Sybrandy zei, dat de bekentenissen van Keizer destijds onder pressie door en ge weldpleging van de PRA zijn tot stand gekomen. Aan dc Vrije Universiteit te Am sterdam slaagde voor het candi- daatsexamen theologie de heer B. G. Mees—Ten Oever te Rotterdam. De. chauffeur R. van der Vis, is Vrij dag in de haven van Oude Schild op Texel door een kraangrijpcr omklemd en op slag gedood. De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft de regering verzocht af te zien van de Invoering van. een huurbelasting en van verhoging van het registratie recht, De Zwolse treln-machinist M. K. <8 veroordeeld tot é$n maand voor waardelijk, omdat hij aansprakelijk was gesteld voor een. spoorwegongeluk bij Meppel. Nederlandse mariniers heb ben het „amphibische" kamp op Texel in gebruik genomen. In Nijmegen komt een nieuwe groenten-, fruit- en vruchtenveiling. De Ver. voor Vreem delingenverkeer heeft een standbeeldje laten ontwerpen ter nagedachtenis van het legendarische jongetje Hans Blin ker, die enige eeuwen geleden in de dijk bij Spaarndam een gaatje zou hebben ontdekt, daarin zijn duim state en zo een groote overstroming voorkwam. Zes Amsterdamse jongens zitten nu al in de cel. beschuldigd van verscheidene roof overvallen. Half September wordt in Amsterdam een. congres gehouden ge wijd aan ons drinkwater. De Ameri kaanse filmheld Richard Dix heeft ent- ge dagen voor vacantie in. Den Haag vertoefd. Bernard Baruch, Ameri kaans staatsman en broer van de Ame rikaanse ambassadeur in ons land, zal Nederland bezoeken. Dr. Valentine door ons land onderscheiden DEN HAAG De Koningin heeft het vertrekkende hoofd van de Marshall-missie in Nederland,, dr. A. Valentine, benoemd tot groot-officier in de orde van Oran je Nassau. Van deze hoge onder scheiding werd hedenmiddag door minister Lieftinck mededeling ge daan tijdens een hmch ten huize van minister Stikker, Minister Lieftinck verving hier bij zijn collega van Buitenlandse Zaken, die te Pa."ij3 vertoeft voor een inter-Europese conferentie. ingMed.) VOORKOMEN BETER DAN GENEZEN! Zelfs de best georganiseerde actie voor veilig verkeer kan niet voorkomen, dat er nog dagelijks vele ongevallen voor komen, iül kan, U aoA ou&dxunenl Met een ongevallenpotls in Uw berk voorkomt U geen ongeval, maar het kan dan niet voorkomen, dat er finan ciële zorgen uit voortkomen. Een ongevallenpolis van de N.V. Nieuwe HAV Bank te Schiedam geeft U die zekerheid Vraagt -nog HEDEN mlWirfngew I ZATERDAGAVOND HILVERSUM I (KRO) 19.— nws 19.15 Maria Visitatie 19.25 Amusementsork. 19.45 reg. tlitz. 20.nws 20.05 gewone maa 20.12 gr. pl. 29,20 lichtbaken 20.45 dag der gidsen 21.Zomersproeten 21.45 krulaklankpuszle 22.— From. ork. 22.30 wij luiden de Zondag In 23.nws 23.20—24.piano en ork. HILVERSUM II CV ARA) 19.— arti stieke staalkaart 19.30 lezen in de bijbel 19.45 Passepartout 20.nws 20.05 din gen van de dag 20.12 Varia 20.15 Accor- deola 20,45 De Golfbreker 21.45 socialis tisch commentaar 22,— Stradiva-sextet. 22.25 mensen, die wij wel eens ontmoe ten 22.40 orgelspel 23)nws 23,15—24.— gr. pl. ZONDAG 3 JULI 1949 HILVERSUM I 8.— nws 8.15 (NCRV) fluit, viola da gamba en clavecimbel a.30 morgenwijding 9,25 NCR V-koor 9.30 nws 9-45 (KRO) hobo met Halle- ork. 9.55 Hoogmis 11.30 clavecimbel 11.40 omroepkarnerork 12.15 apologie 12.35 José Iturbi 1240 Amusementsork. 12,55 Zonnewijzer 13.nws 13.20 Amu sementsork. 13.4S boekbespreking 14.— Rotterdams Fhilh. ork. 14.25 Partijpoli tiek 14.35 koorconcert 15.20 kroniek beeldende kunsten 15.30 violoncelrecl- tal 16.10 sport 1B.25 vespers 17.IKOR uitz. 18.30 reg. ultz, 19.(NCRV) Ne- derl kamerkoor 19,15 kent gij Uw bij bel 19.30 nws 19,45 (KRO) actualiteiten 19,50 boekbespreking 20.— Opera Don Giovanni 22.45 avondgebed 23.nws 23.15—24.— gr. pl. HILVERSUM H 8.— nws 8.15 (VARA) postduiven 8.17 soc. strijdlied 8.20 Boston Prom. ork. 8.30 voor de tuin 8-45 Barcarole 9.10 postduiven 8:15 men vraagt fi-45 geestelijk leven 10.— Zondagshalfuur 10-30 IKOR-kerkdienst 21.45 berichten 12.— (AVRO) Muslcor- da 12.30 Zondagclub 12.45 muziek uit Suriname 13.— nws 13.15 The Ayro- leans 13.50 even afrekenen, beren 14. violoncel en plano 14.05 boekbespre king 14.30 radio pkllh. ork, 13.45 film praatje IS.Harmoniekapel 1630 sportrevue 17.tussen kerk en wereld 17.20 een mooi kerklied 17-30 (VARA) Amsterd. vrouwenkoor 17.50 Jascha Heifet» 18.— nws 18.15 sport 18.30 Wim Ibo's cabaret 19.radiolympus 19.30 Paul Godwin 20.nws 20.05 (AVRO) reportagedienst 20-15 pop. orkestmu ziek 21.— hoorspel 21.35 The Roman cers 2210 radio-puzzle 23.30 zomer avondmelodie 23.nws 23.15 Skymas- ters 23.45—24.George Melachrino en orkest. MAANDAG 4 JULI 1949 HILVERSUM I 7.— nws 7.15 och tendgymnastiek 7.30 (NCRV) Lend. Ph ilh. drk. 7,45 een woordvoor de dag. 8.nws 8.15 te deum laudamus 8,45 Arthur Rubinstein 9.15 bezoek bü zieken S.30 gr. pl. 10.Sachsische Staatskapelle 10.30 morgendienst II.— Het Nederlands sextet 11.20 van oude en nieuwe schrijvers 11.40 zangrecitat 12.10 Metropole-ork. 12.30 land- en tuinbouw 12.33 Metropole-ork. 13.— nws 13.15 Mandolinata 13.45 violoncel 14.— schoolradio 14.35 radio Fhilh. ork. 15.zangrecital 15.30 St Louis Symph ork. 16.bijbellezing 16.45 schoolzang- wedstrdjd' 17.45 reg. uitz. 18.— De Vjjf Zapakara's 18.15 sport 1?.30 reg. ultz. HILVERSUM II (AVRO) 7.— nws 7.15 Operetteklanken 8.nws 8.15 gr. pl. 8.55 vóór de vrouw 9.— Dallas symph. ork, 9.30 waterstanden 9.3S gr. pL 10.morgenwijding 10.15 arbeids vitaminen 10.50 Andrew Sisters 11.— op de uitkijk 11.15 orgelconcert 12. De Kwintetspelers 12.30 land- en tuin bouw 32.33 in 't spionnetje 12-38 piano duo 13,nws 13.16 De Papavers 13.50 Marek Weber en ork. 14.wat gaat er om Ir de wereld 14.20 trio Fasquier 15.Bonbonniere 16.solistenconcert 16.45 Latijnse muziekculturen 17.30 voor de padvinders 17.45 Lond. Philft. ork. 18.nws 13,15 Tony Murena 18.30 5kymaaters. Tour de Fra nee nu Tour de Belgique BRUSSEL De Tour de France is voor enige dagen Tour de Belgique geworden, want de tweede étappe Hep van Reims naar Brussel over 273 km. Zoals ie verwachten was hebben de Belgen er alles op gezet om deze etappe te winnen cn dat is gelukt. Lambrecht van de Belgische a-ploeg ging ais eerste over de eindstreep in de tijd van 8 uur 37 min. 58 sec. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat dit het geval zou zijn, want toen de rennerskaravaan het Belgenland binnentrok werd het enthou siasme van de inwoners, die zich overal in dichte drommen langs de wegen hadden geschaard, enigszins bekoeld door het feit, dat niet een Belg doch een Italiaan, in casu Ausenda, aan kop lag. De Hoog te laat binnen Tot aan Wavre (na 241 km> wa ren het geen Belgen doch Fransen, die de toon aangaven, met name Bruïe. Caput en Marineïli, De ver klaring moet gezocht worden in het feit, dat de Belgen een afwachtende houding de beste tactiek achtten. Dit maal gaf de uitslag hun gelijk want Lambrecht kon in laatste instantie profiteren van de vermoeidheid der koprijders en als eerste over 'de eindstreep gaan. waarmee hij te vens de gele trui verwierf. Reeds twee uitvallers Gisterenochtend waren 113 ren ners te Reims gestart. Alleen de Suanjaard Capo en de Luxemburger Kemp waren uitgeschakeld. Tot aan Mezières-CharleviHe (90 km> ï."ag men de Belgen en ook de Italianen vrij we] voortdurend aan het hoofd van het peloton, met de kennelijke bedoeling om iedere uit- fooppoging prompt te fnuiken. In de eerste heuvels van de Ar dennen werden de zaken nas serieus aangepakt. Het waren Dé Mulder en Ausenda die er tussenuit fik ken. en dit ging des te gemakke lijker, omdat, het peloton niet rea geerde. Zij namen een voorsnrong van ruim 3 min. en dank zij een gesloten overweg konden sij nog verder uitlopen., omdat de bomen net voor het peloton neergingen De Mulder viel later terug en Ausenda ging alleen door. waarbij hij zijn voorsorone zelfs tot 3 min vergrootte. Tenslotte gingen twee Fransen, Caput en Brule, hem ach terna en haalden de Italiaan 15 km vóór Namen in. Later voegden Jo- maux en Marineïli zich bij deze kovgraeo. waarin Ausenda het nu ook niet meer kon bolwerken. Ten slotte ging Marineïli alleen door. maar hij bleef niet lang alleen want achter hem was de ncbtervolgïns ingezet en kwamen Tcisrcire. Oe- kers, Lambrecht en Rieci snel «ro zetten. On 20 km van de finish werd Marineïli door Ockers en Lam brecht ingelopen. Ockers, die door dorst werd gekweld, stapte 7 km voor het eindpunt af om te drinken, wat hem twee kostbare minuten kostte. De- beide anderen kwamen samen in het Heyselstadion aan waar Lambrecht in de sprint Mari neïli klopte: De Nederlanders kwamen als volgt in Brussel binnen: 72. De Ruiter in 8.49.59; 78. Pauwels zelfde tijd; 109, Lambrfchts 9 uur 54 sec.; 110. Syen 9.03.17; 111. De Korver zelfde tijd. Dè laatste drie zaten dus weer gevaarlijk .,4n. de achterhoede. De Hoog. die bólt 'de eerste dag niet fortuinlijk gereden bait kwam na de sluiting van de controle bin nen met een achterstand van dik een uur op de winnaar, nl. 9 tinr 30,35. Hij heeft echter kunnen aan tonen, dat zü'n achterstand, te wijten was aan panne van de auto van rijn ploegleider zodat hfj heden toch heeft mogen starten. De uitslag van de tweede étappe, Reims—Brussel, 273 km, luidt: 1, Lambrecht (België a) 8.37.58; 2. Ma rineïli (He de France) z.t.; 3. Teis- Sierc (Frankrijk a) 8 39,14; 4. Kint (België a) 8.39,17; 5. Ricci (Italië a) z.t.; 6. Ockers- (België a) 8.39.31; 7. JTomaux (België a> 8.40,40; 8. Tassin (West-Noord-Fr.) 8.40.42; 9. Kubler {Zwits.). 8.41,15; 10. Bartali (Italië a) z.t.; XI. Coppi (Italië a) z.t. Het algemeen klassement na de tweede étappe luidt: 1. Lambrecht (België a) 23.51,22; 2. Marineïli (He de France) 13.52.39; 3. Jomaux (Bel gië a) 13.54,34; 4. Teisselre (Frank rijk a) 13.55,02; 5. Dussault (Centr. Z.W.-Fr.) z.t; 8. Ricci (Italië a) (Inges. Med. i Hij frommelde het papier weer zorgvuldig ineen en liet het op de zelfde plaats vallen. Toen liep hij cm bet bureau heen en begon alle laden te onderzoeken. „Verder geen briefpapier," mom pelde hij. „Hoor eens, zus, die Jap kan er niets mee te ftiaken hebben. Die heeft Leith dat vel papier ge bracht en is toen verdwenen. Het was toch niet beschreven toen je het in haar handen zag?" „Neen." „Dan kan ri) het niet gedaan heb ben. Leith heeft er op geschreven, nadat de Jap weg was. Bewijst dat zij daarna in leven is geweest Kloi>t." Hij keek op zijn polshorloge. „Kïnoemé," zei Eva, „KInoemó zou zo iets niet kunnen doen." ,J3c heb toch al gezegd dat rij het niet gedaan heeft?" Hij scheen kwaad te rijn. „U bent dus al die tijd in de zitkamer geweest. Nog naar buiten gegaan7" „Neen." „Wie zijn hier in en uit gegaan terwijl u bier wachtte?" „Niemand." „Niemand!" Hij scheen te schrik ken. Opnieuw keek hij haar merk waardig scherp aan. De bruine man rende naar de deur, luisterde, rukte hem toen open en keek de zitkamer rond. Zonder zich om te draalen blafte hij*. „Weet u dat zeker? Niet in slaap ge vallen?" „Er is niemand In af uit gegaan. "Hij kwam terug. Zijn handen wa ren tot vuisten gebald. „Dan de Jap weer. Hoe lang is ze hier binnen geweest?" „Geen tien seconden. „Maar dat is waanzin! Zijn ge zicht werd rood van woede. „Karen is vermoord terwijl u In die kamer zat. U zegt dat er niemand, langg is gekomen. Maar hoe is de moorde naar dan binnen gekomen? Zelfs al had hij zich verborgen toen de Jap binnenkwam, hoe is h dan ontsnapt? Vertel me dat eens als je kunt." „Ik weet het niet," Mi Eva. Haar hoofd deed zeer, denken was erg moeilijk. Het scheen niet belangrijk.* Hij werd steeds kwader. Waarom was hij zo kwaad? „Goed dan. Moor denaar niet door de zitkamer naar buiten." Hij scheen met zichzelf te debatteren. „Maar hij moet naar buiten zijn gegaan hij is er nu niet. Hoe? Door die ramen? Alle maal getralied. En er is geen deur naar de gang. Alleen die ene deur naar de zitkamer. Verdorie!" ,J)at is niet waar," rel Eva suf. „Er is nog een deur." „Waar?" Hij draaide zich om; zijn ogen doorzochten de kamer. „Maar kom er niet aan, alstu blieft" „Waar Is 't?*' „Karen Karen vond nooit goed dat er iemand ook maar aan raakte." Hij stond nu vlak bij haar. zo woedend dat zij zijn hete adem es haar voorhoofd kon voelen. „Waar?" snauwde hij. „Achter het lakscherm." zei Eva met een huilstemmetje. „Het scherm staat er voor." Met twee sprongen stond hij er voor, rukte het scherm opzij. „Waar komt hij op uit? vlug!" „De de zolderkamer. Daar zat Karen gewoonlijk te schrijven. Er is nooit iemand boven geweest zelfs mijn vader niet Alsjeblieft doe het niet..,." Het was een doodgewone deur. Hij bewoog zich niet. raakte de deur niet BHn. Hij bleef staan kijken, draaide rich toen om; „Er zit een grendel voor. Aan deze kant van de deur." Hü was nu niet kwaad meer, alleen op zijn hoede Eoals hij ook was geweest toen hij de kamer binnenkwam. „Hebt u die grendel verschoven?" I L. Oude Hooft 5,65 1 fi. advocaat 4,05 l fl. lim. siroop 1,40 Samen voor f 10, „Ik ben niet bij de deur geweest Waarom wat Hij lachte weer, kort en droog. „Ik ik begrijp u niet" flui sterde Eva. „Het ziet er niet te best voor je uit schat," zei hij, „Je kunt je testament we! maken." Er klonk een gruwelijk geluid uit de erker. Het deed beiden van" schrik verstijven. Eva voelde dat haar haren een voor een rechtop gingen staan. Het klonk als gorge len, zwak maar afschuwelijk.... en levend. „O hemel," fluisterde Eva. „Zij zij is Voor zij zich had kunnen bewegen knielde hij naast Karen neer. Haar ogen waren open. en zo fel riaarden zij naar Eva, dat Eva zelf ha ar ogen sloot. Maar zij opende ze weer, want zij kon nog steeds het rochelen horen dat uit de gapend verwonde keel kwam. zonder dat de lippen in het minst bewogen. De man zei hees; „Miss Leith. wie heeft u Hij beëindigde zijn zin niet. De ogen werden glazerig en iets roods gutste uit Karen's mond. De man stond op. „Ik zou gezworen hebben dat re dood was, Dromn.el! Zo taai alsHij zweeg cn haalde een sigaret te voorschijn. Dó afge brande lucifer stak hij in zijn zak. „Het ziet cr kwaad voor je uit. n/n engel." Zijn koude ogen waren weer onderzoekend op haar gericht, nog steeds wikkend en wegend. „Wat bedoelt u?" stamelde zij. „Ik begrijp „Ze leefde nog toen u hier kwam. Tussen de tijd dat de Jap wegging en de telefoon belde, kan niemand door de zitkamer de slaapkamer zijn binnengegaan, dat hebt u zeil gezegd. Niemand kan door die ge traliede ramen er uit rijn gekomen. Niemand kan door de deur naar het cr.lderkamertjc- ontsnapt zijn, want die is nan de binnenkant gegren deld. Wat dan? Er is geen andere manier om er uit te komen. Reken het zelf maar uit." (Wordt vervolgd) 13.55.05; 7. Tassin (W.N.-Fr.) 13.55,07; 8 Ockers (België a) 13.55,19; 9. Ro- bic (W.N.-Fr.) !3.56j26; 10. Moline- ris (Z.O.-Fr.) 13.58.27; 11. Kubler (Zwits.) 13.57,03: 12, Bartali (ItaliO a) z.t; 13. Coppi (Italië a) z.t.; 59. De Ruiter (Ned.) 14.05,47; 81. Pauwels (Ned.) 14.13.23; 90. Syen (Ned.) 14.16.42; 104. De Korver (Ned.) 14.25.28; 110. Lambrichts (Ned.) 14.34.18. Het ploegklassement riet er na dc tweede étappe als volgt uit: 1. België a 41.41.15; 2. lie de Fran ce 41.48,21; 3. West Noord-Frankrijk 41.48,56; 4. Italië a 4L49.ll; 5. Frank rijk a 41.50.44; 6. Z.O.-Frankrijk 41.51,41; 7. België b 41.52,25; 8. Cen trum Z.W.-Frankrijk 41,59,53; 9. Ita lië b 42.04.00; 10. Zwitserland 42.21.36, II, Nederland (De Ruiter. Pauwels, Syen) 42.35.52; 12. Luxemburg 42.53.33: 13. Spanje 43,08.08. Nederlanders hadden pech De Nederlandse ploeg heeft gis teren wel zeer onfortuinlijk gereden. De étappe' was zeer zwaar, als ge volg van de overstelpende hitte, maar daar kwam voor einze land genoten nog 'n verwonderlijk groot aantal lekke bandjes bij. Nauwelijks was de een geholpen en weer opge stapt, of een ander moest aan de kant gaan staan en een nieuwe tube omleggen. En indien er een prijs beschikbaar was gesteld voor de grootste pechvogel, dan zou die on getwijfeld aan De Hoog ten deel zijn gevallen, want hij beeft zeker tien keer een van zijn banden het zipn begeven. De Korver. Syen en Lambrichts hadden ook hun deel in de deveine. Men zag 'ben meestal samen, trou we broeders in het ongeluk, en rij kwamen met grote achterstand bin nen. De Ruiter en Pauwcis konden zich lange tijd in bet hoofdpeloton handhaven, voordat ze terrein ver loren. om tenslotte een minuut of twaalf achter de winnaar te arri veren. geen slechte prestatie. Acht stayers starten voor titel achter motoren ■s GRAVENHAGE. Dooc de Nederlandse Wielren Unie zijn de vólgende renners aangewezen voor deelneming aan de wedstrijd om het op Zondag 10 Juli op de Sta- dionbaan te Amsterdam te verrijden kampioenschap achter motoren; Van Amsterdam, K. Bakker, De Besi Bijster, Van Gente, Materia, Pronk Remkes en Reuter. Reserve is Meester. Neumeier uitgeschakeld LONDEN. In de halve finale van de diamond sculls verloor de WiSiem 3 skiffeur Neumeier met drie lengten van de Amerikaan KeUy. Keily noteerde een tijd. van 8 minuten 12 seconden. Neumeier begon kort na de start iets uit te lopen. - Bij Remenham Barrier (600 yards) lag hij iets voor,, maar Kelly kwam steeds beter op dreef en leidde na een halve mijl met een halve meter. Bij het baken van de mijl waren het 2 lengten geworden. Neumeier begon nu te* spurten maar de Amerikaan bleef de/repliek echter niet schuldig. De afstand tussen de twee werd nu weer groter cn in prach tige stijl.' met indrukwekkend krachts vertoon, ging Kelly met 3 lengten voor sprong het eerst dcor de finish. Kelly is favoriet voor de Diamond Sculls daar zijn landgenoot Trinsey uit Philadelphia tat dus ver geen grote in druk gemaakt hepft. Dualmeet van Paithena en Dynamo Paithena en Dynamo hebben Don derdagavond een dualmeet gehou den tegen de Deense da mes vereni ging Nike en de herenvereniglng At- tila. De tweekamp eindigde bij de dames in het voordeel van de Rot terdamse vereniging met 4036 pnt Over veertien dagen.ontvangen deze Rotterdamfee verenigingen een Zweedse herenploeg. ..GOUDEN HANDEN'.IN VOOR BEREIDING. De nationale ten toonstelling op het gebied der uryctijd-bestcding .Gouden Han den', die van 28 Juli tot en met 6 Augustus te Ede tuordt gehou den, belooft zeer interessant te toorden daar haar grote cer- scJieidcnheid van inzendingen, waaronder er vele zijn die getui gen van bnitengeufoon vernuft, grote artisticiteit en oneindig ge duld. Dit prachtig model van het zeventiende eeuiose zeilschip ,,D Halve Maen" werd vervaar digd door de 17-jarige Jan van Os uit Utrecht. Hij deed twee jaar over dit fraaie teerfestuk. Zeven en twintig jaar oud ts de winnaar van het heren enkelspel in Wimbledon. Met trots beziet Ted Schroeder uit California de beker, welke hem werd over handigd door de hertogin van Kent rechts Wandelaarsc en fietsers toch jas meenemen (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT We zullen het wel droog houden tot en met Zondag. Dat is het goede nieuws, dat wjj kunnen melden, ofschoon dezomer nog steeds aarzelt door te zetten. Perioden van zonneschijn en vrij zwaar bewolkte lucht wisselen el kaar af in deze dagen. Dat komt, omdat een gebied van hoge druk van de Atlantische Oceaan steeds weer op ons af golft, maar iedere golf, die vrij veel waterdamp, dus wolken, van de Oceaan meevoert, heeft vrijwel steeds vlak voor onze kust zijn grootste kracht verloren. De wolken, die zich wel steeds boven ons land vertonen, lossen meestal vrij snel op onder invloed van de zonnewarmte. De wind blijft zo'n beetje uit het Noorden rvaaien. Een ding is dus wel zeker: fiet sers en wandelaars kunnen zich gereed maken om dit weekeind er op uit te trekken. Voor alle zeker heid jassen meenemen, de wolken zouden zich wel eens niet meer willen oplossen maar een buitje kunnen neerlaten. Nogmaals: veel kans daarop bestaat er niet Het Amerikaanse stoomschip Will Rogers, dat Maandag wegens machineschade de haven van Charleston binnenliep, heeft Don derdag de reis naar Rotterdam voortgezet. LONDEN. De Amerikaan Ted Schroeder, een debutant op Wim bledon, heeft beslag weten te leggen op de titel in het enkelspel, het geen neerkomt op het winnen van het wereldkampioenschap. Hij sloeg de Tsjechische schoolmeester, Drobny, in vijf sets met 36, 60, 63, 46, 64- De Amerikaan dankt in hoofdzaak zijn succes aan zijn grote snelheid en aan zijn wonderbaarlijk anticipatie vermogen. Dc finale werd bij schitterend weer en voor stampvolle tribunes gespeeld. Onder de toeschouwers bevonden zich koningin Mary de hertogin va» Kent, die Schroeder de Wimbledoncup uitreikte, prinses Margaret en de Hertog van Edinburgh. Noch Schroeder, noch Drobny i maakten eep nerveuze indruk. In het begin had de Amerikaan nogal moeite met de daverende service van de Tsjech, die tot 4—2 uitliep. De volgende game nam deze op love, maar daarna liep Schroeder in de achtste game uit tot 4015. Toen vervolgens Drobny de bal in het net sloeg raakte de umpire to taal de kluts kwijt- Hij gaf de game en de set aan Drobny maar herstelde zijn fout snel toen er een koor van protesten uit het publiek opsteeg- Drobny won echter de set met 6—3. Het was een heel andere Schroe der, die de tweede set met 64) won sin.'amper 13 minuten. .Door prachtig plaatsen wist hij Drobny telkens tot fouten te dwingen. Met de eerste twee cames had Schroe der nog enige moeite, maar hierna won hij onweerstaanbaar de vier volgende. Drobny begon de derde set vol strijdlust, maar de volleys en lobs van de Amerikaan waren feilloos. Er waren weinig rallies want beide spelers trokken, als zij enigszins de kans kregen, onmiddellijk naar het net. In de vierde set was de uitslag lang onzeker. Het keerpunt kwam in de derde game toen Schroeder fouten begon te maken. Hij liep echter een achterstand van 31 in, waarna hevig om de zevende game werd gestreden. Na ettelijke malen deuce won Drobny de game en 'de set. Onder grote spanning traden beide spelers voor de beslissende set f.i-n. Alles was nog mogelijk, want beiden waren "ol strijdlust. Bij 33 brak Schroeder door de service van zijn tegenstander heen en won ook zijn eigen service. De taaie Drobny maakte er echter 54 van, doch toen zag men Schroeder op zijn best. Met gemillimeterde volleys en zeer harde passingshots won hij zijn service op love.hetgeen hem de zo zeer begeerde titel bracht. De strijd duurde 1 uur en 40 min. Na afloop verklaarde zowel Schroedër als Drobny niet tot de beroepssport te zullen overgaan. Verdere uitslagen luiden: Dubbelspel dames halve eind strijd: Gussy Moran en Pat Todd (V.S.) si. Shirley Fry cn mevr. H. Hihbany (V.S.) 60, 75; Louise Broug en Margaret Dupont Osbor ne. titelhouders, si. Joy Gannon en Betty Hilton (G. Br.) 6—2, 6—2. Gemengd dubbelspel halve fina- ies; Bromwicb (Austr.) en Louise Brougb (V.S.) si- Worthington en Thelma Long (Austr.) 61, 62; Sturgess en Sheila Summers (Z. Afr.) si. Sidwell (Anstr.) en Mar garet Dupont (V.S.) 64, 79, 6—3. Dubbelspel heren, halve eind strijd: Gonzales en Parker (VS.) si. Patty (V.S.) en Sturgess (Z.A.) 6—3, 6—1, 3—6, ^-7, 7—5- Waterpolo H Zwarte Plasje Zondagmiddag 3 uur zullen Ih het Zwarte Plasje te Hillegersberg d« volgende wedstrijden; .worden ge houden: Hoofdklas; S.VJL—Z H.C. Res. Hoofdklas: S.VJL 2—KP.C. 2- Nieuws uit randgemeenten De Overschiese zangen, en langere#- sen van de Groen van Prinstererschooï. die meegedaan' hebben aan de Jubileum zangwedstrijden van de N.CJt.V. van uit de Prinssenkerk te Roterdaxn. wisten niet het hoogste aantal punten te behalen- Daar de totaalnlt- slag nog niet bekend is, Is er evenwel nog kans op een prijs. OkkleVemie van het Saenredamplein heeft met succes voor de tweede keer deelgenomen aan de Avond-vierdaagse. De reizende ploeg van de Distri- butiedienst houdt op 4, 6 en B Juli zit ting op het Raadhuis. Er is een afdeling Overschie op gericht van dc Nederlandse Bond Pro Rege, Het doel is hulp te verlenen aan het militaire tehuis Walphaertebocht 70. Voorzitter is ds. H. van Reken, seer. G. M. Hopman, Overschieseweg 3fl en pen ningmeester A. C. de Groot, Burg. Boa straat 12. Voor de vijf-jarige H.B.S. slaag den mej. H. Halzhauer en de heer C. Hartog. Voor het gymnasium de heren Lex van Gelder en N. Hoogendhk. KRIMPEN a. d. IJS BEL Op het D.C.V.-tournooi wordt Zondag een juniortoumooi gehouden voor B- en C-jnniores. De A-juniores zijn volgen de week aan de beurt. Er worden twaalf' wedstrijden gespeeld. Naast de organi serende vereniging D.C.V. nemen deel: D.H.Z., Feijenoord en Hillesluis, elk. met twee elftallen. Jehova's getuigen in het Stadion bijeen Onder auspiciën van de Watch Tower Bible Tract Sdciety, bij kantoor Nederland, houder Jehova'i getuigen 1, 2 en 3 Juli een theocra tische districtsvergadering (natio naal congres) in het Stadion Feyen- oord. De deelnemers/sters brengen deze dagen door met het luisteren naar voordrachten, met gezang en godsdienstoefeningen. Op Zondag, de laatste dag van 't congres wordt in het Stadion een waterdoop ge houden. Voor de deelnemers van buiten de stad is in de ruimten on der de tribunes slaapgelegenheid gemaakt. SCHOOLKORFBAL Onder auspiciën van de Raad vodï de Lichamelijke Opvoeding worden Woensdag 6 Juli op het sportcom plex Vreelust (Oud~Mathenesse) korfbalwedstrijden gehouden, waar een groot aantal lagere schooltwaalf- tallen aan deelnemen. De wedstrij den beginnen om tien uur ea eindi gen 's middags om ongeveer drie uur. Er zyn "deze dag maar liefst constant tien velden in gebruik. Op elk veld spelen twee maal tien twaalftallen elk 25 minuten. Dat be tekent dus honderd wedstrijden op een dag! Is het wonder, dat er een scheidsrechterstekort dreigt? Verder zullen minstens 2400 kinderen (na tuurlijk verdeeld over de gehele dag) hun voetstappen op Vreelust zetten. Om maar niet te spreken van belangstellende ouders, vriend jes enz. Voorwaar geen gemakkelij ke opgave voor de competitie leider de heer M. J. Leijerweerd. Voor elk 's GRAVENHAGE. - Het club- kampioenscbao van Nederland cp da weg zal dit jaar worden gehouden op Maandag 26 September op do Veluwe. De organisatie is in handen van de A.S-C. Olympia.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5