C Raad aanvaardde beeld van Starreveld maar niet als oorlogsmonument In de avondzitting viel de beslissing Schiedammers staken 375 jaar geleden \daardingen in brand heöen KAPSTER K. V.P. en A.R. stemden tegen C.H. U. was verdeeld DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB SMISFE Het is zo lang geleden, dat het. nu ook vergeven en vergeten is AGENDA v Vïaardingen Slagerij Siieker een nette halfwas Koeriersters 2 Dinsdag 5 Juli 1949 DE BEGROTINGSDEBATTEN Het meest op de voorgrond (redende feit van de begrotingsdebatten in 1649 ui leker ook 'n de toekomst blijven de kwestie van het Sehiedamse oorlogsmonument. Nadat door enkele fracties het standpunt taw. hiervan was uiteengezet, Jtwoi» het geheel Maandagavond in stemming- De heer Sabel (PvdA) had echter voordien het voorstel Kedde (CPN) tot het zijne gemaakt, waarby het beeld wel wordt aanvaard, doch niet als oorlogs monument. Over dit voorstel had de Raad rich allereerst uit te spreken. De KVP en AR waren ook hier tegen ir. v, d. Toom had bij niet-aan- vurden een voorstel tot plaatatng in het Sted. Museum in portefeuille doch. bij d« CRU bicken meer voorstanders dan gedacht waxen, jodat met 1653 stern men besloten werd tot plaatsing van het beeld van Starreveld In het Jubanapark. Het eigenlijke -iorlofsmomiment zal In de Kop van de Plantage big ven, maar er komt een nieuwe muur. B. cn W, aan het woord over hun beleid In de middagïlttmg hebben Maandag allereerst B. en W. gele genheid gekregen zich uit te spre ken over de aanhangig gemaakte kwesties. Mevr. Benthem-de Wilde wees algehele onbekendheid van de ouders met de mogelijkheid van gemeentesteun bü de studie van hun begaafde kinderen, van de hand. Zij wilde liever zeggen, dat het wellicht te weinig bekend is en daarom zal er op de scholen nog eens extra aandacht aan worden geschonken. Het personeel van het Bijzonder Kleuteronderwijs krijgt geen wet telijke pensioenregeling had mr van Kinderen (KVP) gezegd en inderdaad is dit momenteel zo, ver telde de wethoudster, die echter de gewenste Rijksregeling niet kan maken en voor een gemeentelijke pensioenregeling, waarbij de leer krachten zouden zijn gebonden aan een gemeente bij verhuizing naar elders zouden alle rechten op pensioen in Schiedam onherroepe lijk vervallen voelt zij niets. Afwachten is dus hier de bood schap. "Wie van de wethouder van Gemeentewerken een uitvoerig verweer verwacht zou hebben, vooral als antwoord op de aanval len van diverse zijden op de ver kiezingsactie van de CHU, kwam bedrogen uit Op in de pers ge plaatste artikelen gaat een goed raadslid niet in, kreeg de heer Hoogendam te horen. Wanneer de andere heren van mening waren, dat de CHU alle arbeid voor zich had opgeëist, dan wilde de heer^z. d. Kraan hen enkel maar wijzen op de verslagen van de verkiezingsbij eenkomst in. het Verenigingslokaal, ■waar de wethouder wel degelijk heeft naar voren gebracht dat wat bereikt was door het College, in ge zamenlijke arbeid was gedaan met de andere party en. De gepubliceer de tekening zou voor een ieder ter inzage hebben gelegen. Van het zakelijke betoog van de heer v. d. Kraan noteerden we zijn noodkreet over het tekort aan woonruimte, dat ook weer zijn. te rugslag heeft op nieuwe werken, want toezicht houdend technisch personeel is heel moeilijk naar Schiedam te krfjgen. Volgens de wethouder is een strakke lijn bij het in uitvoering brengen van gro te plannen wel mooi maar niet al tijd aan te houden. Hij wees in dit verband op het GGD-gebouw aan de Tuinlaan, dat de strakke lijn ook al weer doorbreekt. Het memorandum over de stads uitbreiding gaat uiterlijk 1 Septem ber verschijnen. De stationsplan nen gaan voorlopig nog niet door, dus kan er ook niets aan de spoor wegovergang in de Qverschiese- straat worden gedaan. In de ha vencommissie zullen straks ook Schiedammers hun zienswijze naar voren kunnen brengen. De aula op de Alg, Begraafplaats moet drin gend vernieuwd worden, maar het moet nogal wat kosten, dus wil men er nog «ven mee wachten. ïn het blad van de Schiedamse Ge meenschap mist de wethouder tot dusver artikelen van technische hoofdambtenaren van de gemeen te, die volgens afspraak ook in dit blad zouden schrijven. Hij wilde het bestuur van de Gemeenschap eraan herinneren, dat de verleende steun van de gemeente aan dit blad dit jaar als proef is bedoeld, Het plan-Bosch voor de bouw van een nieuw ziekenhuis in Nieuwland en de onderbrenging van het stadhuis in het bestaande ziekenhuis aan de Nassaulaan, werd door de heer van der Kraan deze middag het eerst bestreden. Het zou nog niet de laatste keer ziin. want o°k de burgemeester bleek later hier erg tegen gekant. De heer Van der Kraan zag een on mogelijkheid om tot vestiging van een ziekenhuis in Nieuwland te ko men, daar hier reeds zoveel open bare gebouwen zijn geprojecteerd. Wanneer we aan de verlangens voldoen, zo reide hij. dan bouwen we de eerste hoek in Nieuwland vol met openbare gebouwen. Er komen 51 montage-woningen Wethouder Kramers, die bij deze begroting voor het eerst sinds de aanvaarding van zijn ambt aan het woord kwam. had verheugend nieuws. Zaterdag is er toestem ming ontvangen van het Departe ment voor de bouw van montage- woningen in Tutndorn Kethel. Naar htf later nop mededeelde, zullen er voorlopig 53 komen. Om de zaak met spoed te laten verlopen, zal de Raad In de vergadering van heden avond voor de bouw hiervan in principe een besluit moeten nemen. De woningen worden van het z.g, Airey-systeem, dat ln de practijk bewezen heeft, dat het het best aan de verlangens voldoet. De wethou der gaf toe dat bij montaiebouw een zekere uniformiteit niet kan worden vermeden, doch het zal de •taak van de stedebouwkundipe ziin om dit bezwaar zoveel mogelijk met groen en door de wtfze van plaatsing te laten wegvallen. Sprekende over het inschakelen van de woningbouwverenigingen, constateerde de wethouder reeds wat meer activiteit op dit punt in den lande. Hij gaf de toezegging, dat ook in Schiedam alles in het werk zal worden gesteld om tot de gewenste inschakeling te komen, maar dan dient er ook van de zijde van de woningbouwverenigingen alle medewerking te worden gege ven. Verkoop van huizen, zoals de beer Bosch dat had bedoeld, is mo menteel nog niet mogelijk. Er zijn Vrijdag ook opmerkingen gemaakt over de huren van de flat woningen voor kleine of onvolledi ge gezinnen aan de Vlaardingerdijk volgens de wethouder zal per week voor deze woningen straks f 9.35 moeten worden betaald. Dat is dan f 6.huur en f 3.35 voor centrale verwarming, warm water, lütge- bruik enz. De medezeggenschap Tijdens een. bijeenkomst in da Plantage heeft prof. Schermerhorn de landelijk bereikte overeenstem ming aangaande de medezeggen schap betitelt als 't beruchte „halve ei". Mr. van Bochove, de wethou der van Financiën kwam tot geen andere uitkomst. Nog steeds is er van het College geen voorstel uit gegaan aangaande deze medezeg genschap, maar de wethouder voelt hiervoor in de gegeven omstandig heden ook niet veel voor. Liever had hij de taak van de dienstcom missie wat vaag omschreven. Inde eerste vergadering, zouden dan de diensthoofden en de personeelsor ganisaties htm event, wensen en bezwaren naar voren kunnen bren ger.. Mr. van Bochove zag voor het College in deze een reglementeren de taak weggelegd. Nu de landelij ke regeling zo teleurstellend is, zal nog worden getracht een oplossing te vinden naar het voorbeeld van Rotterdam, Nog dit jaar zullen de Raad voorstellen bereiken en wan neer wordt medegewerkt, zal op I Januari de medezeggenschap van het gemeente-personeel een feit kunnen worden. De heer Mak (AR) had Vrijdag enkele aanmerkingen gemaakt over de wijze van debatteren van mr. van Bochove. Deze voerde aan, dat wat er leeft in een bepaalde groep zo duidelijk en zo goed mogelijk naar voren moet worden gebracht. Spr, had niet de indruk, dat hij buiten de schreef was gegaan, maar de wijze waarop de heer Mak ge meend had hem te moeten beris pen. geleek de wethouder ook niet de juiste. Dat de Rijksbijdrage niet zo hoog was als oorspronkelijk geraamd is, behoeft geen verwondering te wek ken, want bij het laatste ging men uit van nog niet gedane uitgaven. In Rotterdam was het verschil tus sen raming en werkelijkheid maar liefst tien millioen. Voor de begroting voor 1950 dit jaar nog wordt ingediend, zal aan de raadsleden nog gelegenheid wor den gegeven dieper inzicht te krij gen in de toestand van de gemeen- te-financiën. Mr. Peek aan het woord Mr, Peek zit al J^el wat jaartjes aan het hoofd tod de gemeente raad en hij weet maar al te goed, hoe vaak de begrotingsdebatten als welkome gelegenheid worden aan gegrepen om de sluizen der wel sprekendheid eens wijd open te zet, ten. Hij kon dan ook niet anders dan verheugd zijn over de beschei denheid, die de Raad zich op dit punt had aangemeten, Spr. had wel iets gemist bij de gevoerde bespre kingen en wel de wens om de auto. nomie van de gemeente zo spoedig mogelijk weer te herstellen. De ge bondenheid aan hogere organen is thans meer dan ooit aanwezig. Die Kethelse wijkraad is nog iets waar mee de Raad nog niet direct klaar zal zijn, ook ai is men algemeen van oordeel, dat een Wijkraad als zodanig niet nodig is. Voorkeur geeft het College in ieder geval aan een spontaan gegroeid orgaan. Voor Duplex-woningen voelt de gemeente niet veel, want logischer is het in Schiedam grotere huizen te bouwen voor omvangrijke gezin nen en de vrijkomende woningen te bestemmen voor kleine gezinnen. De slechte verkeerssituatie op de Singel heeft de volle aandacht. Wellicht komt er een parkeer- en stopverbod vooi een richting. Financiële bezwaren van de R.ET- verhinderen momenteel het door trekken van de tramlijnen naar het einde van de Broersvest. De bouw van een nieuw gemeen te-ziekenhuis kon wei eens aanlei ding worden tot scherpe tegenstel lingen in de Raad, want de wijze waarop dit onderwerp is behandeld liet duidelijk uitkomen, dat hier van confessionele zijde nogal wat voorbehoud zal worden gemaakt. Natuurlijk heeft dit niets te maken met de wenselijkheid van een nieuw ziekenhuis, wat boven alle twiifel is verheven, doch het gaat wel om de verhouding gemeente* ziekenhuis en particuliere zieken huizen. De K.V.P. denkt hierbij aan de dr. Xoletstlchting en de C.H.U. en A.K. weten van plannen voor de bouw van een Prol. Christ, zieken huis in Schiedam. Mr. Peek gaf een beschouwing over de mogelijkhe den van zïekcnhulsbotxw en zijn uiteenzetting werd een bevestiging van onze vermoedens. De burgemeester achtte het plan van de heer Bosch onaanvaard baar. In de eerste plaats zouden de verbouwingskosten van het be staande ziekenhuis te groot worden en bij nieuwbouw op dezelfde plaats zou men ook weer op grote moeilijkheden stuiten. Op het Em- maplein kunnen de huizen zeker niet bmtiÉi tien jaar worden afge broken et? een schouwburg midden op een plein is een onding. Er is voor de ziekenhuisbouw een landelijke commissie ingesteld, die naar de behoefte van een bepaalde streek bepaalt waar ziekenhuis- bouw moet plaatsvinden. Wanneer we uitgaan van een bevolkmgsvo lume van 110.000, aldus mr. Peek, zouden we verpleeeruimte van 660 bedden mogen hebben. Op de oude plaats kan het gemeente-ziekenhuis nooit groter worden dan 400 bed den. Verplaatsing naar Nieuwland noemde spr. zeer kostbaar en zo als we uit zijn woorden mochten opmaken, zou hij zelf nieuwbouw of uitbreiding op de oude plaats prefereren, De heer v. d. Toorn (K,V.P„> had eerst de principiële kant willen bezien van deze zie kenhuisbouw, doch mr. Peek stelde hem op dit punt in zoverre gerust, dat dit asn de orde komt voor de Raad een beslissing over de bouw of verbouw zal hebben te nemen. Replieken met politieke klear Bij de replieken is de politiek meer op de voorgrond getreden dan daarvoor het geval was, doch over het algemeen hield men zich aan een zakelijke afwikkeling van de onderwerpen. De heer Sabel (P. v. d. A.) nam het voorstel Kedde om het beeld van Starreveld wel te plaatsen maar niet als oorlogsmo nument, over en voegde hieraan toe een voorstel tot het oprichten van een eenvoudig monument aan de Kop van de Plantage over Te gaan. Spoed, spoed en nog eens spoed, was zijn mening over de bouw van een nieuw gemeente-ziekenhuis. Ook hij wilde geen schouwburg op, de v.m. begraafplaats. Over de aula op de begraafplaats is nu reeds zo vaak gepraat, laten we nu eens tot daden komen, zei de heer Sabel, die een voorstander van de bouw van een grotere aula is. Over die C.H.U. was hij ook nog niet uitgepraat, want een cliché maakt men niet van een gekleurde tekening, zoals die ter inzage heeft gelegen. Tegen de heer Hoogendam (A.R.), die de P. v. d. A. samen werking met de C.P.N. had verwe ten in andere plaatsen hadden leden van de P. v. d, A. C-P*N,-wet- houders in het zadel geholpen zei de fractievoorzitter van deze partij, dat hii oak wist van A.R-- hulp om C.P.N.-wethouders te kie zen, zoals in Amsterdam en Op- sterland- De heer Hoogendam loopt echter al wat jaartjes in de Raad 125, Wanneer kapi tein Barker op de brug komt, ziet hij op een kabellengte afstand het Amerikaanse linieschip. Zijn hart gaat sneller kloppen. Zou er einde lijk hulp komen opda gen? Maar meteen be- ïrijpt hij de bedoelin gen van de Japanners: hij moet met zijn man nen op de brug gaan staan om de Amerikaan de indruk te geven, dat er niets aan de hand is. Kijk, het linieschip laat een sein waaien en vraagt de klipper zich bekend te maken. On middellijk hijsen de Jappen het naamsein en op de brug van het Amerikaanse oorlogschip zegt de commandant tegen zijn eerste officier: „O, dat is de Zephir» dat schip ken ik wel. Kijk, daar staat kapitein Barker op de brug." Hij zwaait een paar keer ten groet en Moetsji-Foetsji, die met een pistool in de hand kapitein Barker dwingt die groet tQ be antwoorden, grinnikt als de Amerikaan rus tig zijn koers vervolgt, zonder in te grijpen. Dié krijgslist is gelukt I' Een avondzittbjg van meer dan drie nor Is nog nodig geweest om het vraag- en antwoordspel van de gemeenteraad af Ie maken. De heren Bosch (V.VJM, De Wag en aar (C-H.U.) en Van Kinderen (K.V.P.) brachten dff spreekbeurten van de raad tot een einde, waarna men achter de groene tafel nog gelegenheid had de laatste open vragen, die er zeer weinig wa ren, weg te nemen. Daarna was het ogenblik aangebroken om een be slissing te nemen inzake het oorlogsmonument. Voor het zover was, zyn cr echter nog wel enige dingen van belang gezegd. Debatten over ziekenhuis ntet ™er zovfel noal; en plaatsing monument in de Plantage ..Op de oude plaats kunnen wij geen ziekenhuis bouwen, zoals er een moet worden gebauwd", merkte de heer Bosch op en hü meende er nog bij te moeten zeggen, dat wat de bouw in Nieuwland betreft, het er helemaal aan ligt wat men voorrang wil verlenen. Over zijn eigen verdraagzaamheid kon de heer Bosch niet direct zo ontevreden zijn, want lans had hg in plaatsen vertoefd met een katholieke meer derheid. waar hij meestal had moe ten verwijlen in gebouwen, waarin beelden "varen aangebracht, welke voor hem onaanvaardbaar waren. De heer De Wagenaar zorgde voor velen nog- voor een verrassing, toen hij aankondigde dat hij zelf voor plaatsing van het beeld van Sterreveld in'het Julianapark was, doch dat in zijn fractie hierover verdeeldheid heerste. Met de heer Van Kinderen wierp hij zich nog wat op de pensioenen voor het bij zonder kleuteronderwijs. Nadat de heer Mak zich teweer had ges tela tegenover de heren Van Bockhove en Fabel verhuisden wij weer naar achter de bestuurs tafel, waar mevr. Benthem zat te popelen om een politiek debat te houden, doch dit overliet aan mr. Van Bockhove, die het echter maar kort maakte. Van belang was zijn opmerking aan het aürea van de heer Mak, dat de wethouder, zo hg zich over de vroegere colleges in minder prij zende zin had uitgelaten, hg daar bij de integriteit, deskundigheid en toewijding niet in hét geding had gebracht, dus wel de mentaliteit, welke er teen heerste. Mr. Peek hield tenslotte .bij de ziekenhuis kwestie de veilige kant aan, door te zeggen, dat wij rustig het oor deel van de commissie in deze heb ben af te wachten. Het doornemen van de volledige begroting was hierna de enige taak. die noe restte. Enkele opmer kingen werden nog gemaakt, zoals door de heer Van Lith (P. v. d. A.}, die de adviseur voor de volkshuis- mee en liet zich voor één gat niet vangen, ,,'k Weet er niks van") antwoordde hij, „dus kan ik slecht hierop Ingaan. In ieder geval zou het mijn scherpste afkeuring heb ben wanneer het waar zou zijn." Zoals reeds opgemerkt, maakte ir v. d. Toorn (K.V.P.) voorbehoud voor de bouw van het ziekenhuis. Alleen in het museum kan de K. V. P. het beeld van Starreveld zien en nergens anders. Tot de heer Bosch was de opmerking gericht, dat zijn houding m strijd was met liberale verdraagzaamheid, want men hield totaal geen rekening met de ver langens van een derde deel van de bevolking. Het ita.at niet In 6e geschiedenisboeken, dat "Vïaardingen op 2 Juli 3574 door de Schiedammers werd geplunderd en gebrandschat, maar zeker Is hei dat deze gebeurtenis de oorzaak is geworden van een vete. dfe eeuwen lane heeft bestaan tuwen e belde Maassteden. Nu Schiedammers en Vlaar- dlngers als broeders samenwonen, is Het wel aardig de oude geschiedenis, on 375 jaar geleden, op te balen. ijl alles wat ze maar mee konden nemen, en wat hun nog overgeble ven was, bij elkaar, en vluchtten. Deels ging men over de Maas naar Voorns en Putten, deels de kant van Schiedam op. Daar viel de wan hopige vluchtelingen echter een warme ontvangst ten déél. Het Schiedamse krijgsvolk, dat meestal bestond uit een hoop oude vrijbui ters, beroofde hen van alle bezittin gen en mishandelde hen. Wie nog terug kon vluchtte naar Voorne en Futten, om daar een toevlucht te zoeken. Toen de Schiedammers hoorden dat er vrijwel geen mens in Vlaar- i dingon was achtergebleven, trok bet j krijgsvolk op 2 Juli onder aanvoe- ring van een snijder, Benjamin gé- heten, en een wever, zoals de kro niek zegt, op Vïaardingen af, sloeg daar huis aan huis open en plunder den alles. Ook Vlaardïngs belang rijkste gebouwen werden niet ge spaard. Zij trokken naar de Markt» waar het ijzerwerk uit de Kerk en de klokken uit de toren werden ge stolen, Het Weeshuis, het Zusteren- klooster, het Stadhuis, de brouwerij, alles kreeg een beurt en tenslotte stak men de stad in brand. Van de kerk bleven slechts de muren staan. Toen men de stad verliet, was ér weinig meer over dan wat smeulen- DE SNIJDER BENJAMIN LEIDDE PLUNDERING Vïaardingen had het niet best in de winter van 1574. De Spanjaarden hadden de stad heroverd op de Wa tergeuzen. en hielden hem bezet- Verschil tussen mijn en dijn kenden deze heren niet, en daar politie of krijgsgerechx toen nog niet beston den, kon dé bevolking niet veel an ders doen dan lijdelijk toezien. Ge lukkig bracht de lente verandering. Requeaens gaf bevel dat de Spaan se soldaten de stad zouden verlaten en opmarcheren naar Maastricht, waar Lodewijk en Hendrik van Nassau met een leger aankwamen. De Vlaardingers konden eindelijk weer vrij ademhalen en men begon te repareren en op te bouwen wat de vijand had vernield. Lang duur de de pret echter niet Lodewijk en Hendrik werden verslagen, het be leg van Leiden werd weer opgeno men en men wierp het oog op de Maaslundsluische schans, om die weer te veroveren. Op de vlucht. Toen de Vlaardingers hoorden» dat de Spanjaarden, nog geen drie maanden na hun vertrek, alweer in aantocht waren, pakten ze in aller- Voor Vïaardingen waren de ram pen echter nog niet voorbij. Kort daarna kwamen de Spanjaarden nog in het overgeschoten deel huishou den en toen vervolgens, om Leiden te verlossen, de Maasdijk en de Useldgk werden doorgestoken en het land in de omgeving onder wa ter raakte, scheen de ellende niet te overzien. In December verlieten de Spanjaarden eindelijk Vïaardingen en zij zijn er niet meer terug ge weest, Daar Vïaardingen zo goed ge- légen. was voor de handel en de vis serij besloot men de stad te herbou wen. In het overblijfsel van de toren werd in 1580 een nieuwe klok opge hangen, die echter niet lang ge bruikt schijnt to zijn. Om de verbrande kerk te herstel len werden vijf personen, op last van de regering en mét toestemming van de predikant, het land door ge stuurd om te collecteren. Deze ont vingen 10% van de opbrengst voor de moeite, maar moesten de reis op eigen kosten maken, Deze inzame ling bracht echter niet genoeg op, want toen men in 1583 tot de kap gevo-derd was, kon men niet ver der vanwege de financiën. Een ver zoek aap de Staten, 1200 gulden te mogen inhouden op de belasting en de gronden van de kerk te verkopen werd afgeslagen. Na veel moeite vond men tenslotte een manier om het geld toch bij elkaar te krijgen en kon eindelijk de kerk worden voltooid. De vete tussen dé Vlaardingers en Schiedammers is in de loop der eeuwen zozeer vervaagd, dat men in Vïaardingen de Schiedammers nu geen kwaad hart meer toedraagt. In tegendeel, op velerlei gebied is er thans samenwerking tussen de twee de resten en brokstukken van mu- nijvere Maassteden. vesting niet meer acht. De heer Collee (C.P.N.) weet in de naaste buurt een paardenstal in een nauwe steeg, die daar aller minst op zijn plaats is en de heer Willemse (K.V.P.) wil van de Ap- pelmarktbrug een noodbrug maken. B|j de stemming over het voorstel Sabel om bet beeld van Starreveld ln het Julianapark te plaatsen en een nieuw monument te zeL\n in de Plantage, verklaarden de K.V.P. en A.R. zich tegen, evenals wethou der V- d. Kraan (C.H.TJ-). Kefc voor stel werd aangenomen met 17 tegen 12 stemmen. Een credlet van 5200.— voor het fundament kwam er ook. In principe werd tot de bouw van een herdenkingsbeeld in de Planta ge met algemene steramen beslo ten, doch de benodigde gelden hiervoor werden nog niet beschik baar gesteld. Volgens de berekening moet het circa vijftig duizend gul den kosten, met de beplanting er b(j en dat leek de raad wel wat rijke lijk veel. Het staat wei vast dat er nu geen gedenktekens komen op de begraafplaatsen. Hier zullen de graven van de oorlogsslachtoffers worden voorzien van grafstenen. Films: Passage-th eater: Da. 2. 7, 9, uur, Za. en Zo. 1.45, 4.15, 7 en 9.30 u: Mr. Miniver (14 jr.), Mcmopole. Da, 2, 7, 9, Za. 2, 5, 7. 9, Zo. 3, 5. 7, 9 u: Met revolver en zweep (74 jr.). Vergaderingen: 5 Juli. Stadhuis, 7.30 u: Gemeen teraad. Sport: 6 Juli. Boshoek-terrein, 8 uur: Handbalwedstrijd D.W.S.—Fre- deriksberg (Denemarken). 7 Jjili, Plantage: 5.30 u: Start Amateurs voor Ronde van Schiedam: 6.30 uur: Start be roepsrenners. Examen:. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieurs examen voor civiel ingenieur de heer AWerff. Voor het prop. exa men voor scheepsbouwkundig inge nieur de heer J. M. Dirk Zwager, beiden te Schiedam. Plantage-concert De Muziekvereniging Gusto", zal Woensdagavond in de Plantage een concert geven. Het programma luidt: 1. Skymaster Marsch, R. Sennema; 2. Maskerade Ouverture, G, H. Boc- dijn; 3. Cythere Fant. Ouverture, F. Popper; 4, Donau Wellen Wals, Iva- nov;Ce: 5. Gemaskerd Bal-Suite in 4 delen, J. Beekbergen; 1. Introduc tie et Gavotte, 2. Valse Elegante, 3. Intermezzo, 4. Marchc et Finale; 6. Een mooie herfstdag Legende P-B. Bisselïnk; 7. Marionetten Wachtpa- rade W. Kuhn arr. S. P. v. Leeu wen', 3. Vogelkoopman, C. Zeiler arr. S. P. v. Leeuwen; 9. Potpouri Popu laire No. 10 G. Renaud; 10. Rotter dams Glorie, J. Hulsbergen, arr, P. J. Ooraes. Damclub „Schiedam'' Bekeruitslagen: J. Levering—J. v. Tilborg W. VerhaalJ. v. d- Watering T. v. Duikeren—J. C, Onink Bordenuitsl-sen: A. Struik—'L Mast W, VermeulenD, Zonneveld M, v. NoordennenJ, v, Leeuwen 0—2 0—2 0—2 0—2 2—0 0—2 HENGELSPORT Het Baarsje hield Zondag een on derling concours ïn de Schie. De prijzen werden gewonnen door: 1. D. Voets, 7 stuks 443 gram; 2. J. v, Walsum. 5 fituks 266 gram; 3, K. Kok, 4 stuk3 184 gram; 4, J. Zuid- geest, 3 stuks 119 gram; 5. A. v. Veelen, 1 stuks 52 gram. GEMEENTE-PUBLICATIE BEKENDMAKING Het gebruikelijke spreekuur Bureau Huisvesting, Nieuwatraat 12 zal op Donderdag 7 en 14 Juli a.S- niet plaats vinden. Burgerlijke Stand GEBOREN: Eddy z v A M Vuijk en D Weiss: Thomas H z v Th H Bijloo en D de Groot; Bert C z v E C v Zomeren en A Heusdens; Marga- retha dvH Kooij en A JVC y Beek; Dirk z v D v Linden en A Roest; Antonius JGzvAJvd Maarel en J H Hille: Mirjam J Th d v L C Keijdra en JAM Kloppers; Lam- berdina dvJv Elsëcker en 5 M J Reypert: Johanna Th A H d v J Th Krowinkel en J F Wennekers; Wil- helmina B M d v W Westhof en A M M Krowinkel. OVERLEDEN: P v Eijk, 81 J.; Th H M Verwaijen, 2 j. A Schiedamse bevolking wordt doorgelicht In de raadsvergadering van Maandagmiddag heeft burge meester Peek medegedeeld, dat waarschijnlijk in Januari 1950 ook in Schiedam een aanvang zal worden gemaakt mei het bevol kingsonderzoek op tuberculose. Er ls een stichting gevormd, welke dit bevolkingsonderzoek districtsgewUs ter hand neemt. Met het bevolkingsonderzoek ln Schiedam denkt men in ongeveer anderhalf Jaar gereed te z(Jn. Het Koel- en Vrieshuis B. en W. stellen aan de Raad voor te besluiten tot het deelnemen in de N.V. Koel- en Vrieshuis „De Ijsvogel" alhier, in oprichting, met een bedrag cab. 50.000 waarvoor de gemeente Vïaardingen d. pari worden verstrekt 50 3% cumulatief preferente aandelen elk nominaal groot 1000.—. Bovendien stellen B. en W. voor een 10-jaVige lening te verstrekken groot 200.000 on der hypothecair verband tegen een rente van 3J£% rente per jaar. B. en W. stellen voorts voor de kapi- taaldienst van de gemeentebegro ting 1949 aan te vullen met een nieuwe post tot een bedrag van 250.000 genaamd „Deelname ln en verstrekking van een geldlening aan da N.V. Koel- en Vrieshuis „De Ijsvogel". Waterpolo De afgelopen week was druk voor de Vlaardingse poloapclera en -speelsters en gezien de jongste resultaten, vielen deze nu nog mede. Alleen de dames, die tot nu toe al haar wedstrijden gewonnen had den, wisten geen punten te behalen. Zij kwamen tweemaal uit tegen R. 1. de toekomstige kampioene -van de 3e kl. K.N.Z.B» Zowel in de op Dinsdag gespeelde thuiswedstrijd als in de uitwedstrijd op Vrijdag, boden de V.Z.C.-sters behoorlijke tegenstand, zodat de Rotterdamse dames slechts met 20, resp. 21 wisten te winnen. Zowel het le als 3e herenzevental wisten hun eerste punt te behalen. V.Z.C. 1 deed dit Donderdagavond in de „Spoorhaven" door met 22 gelijk te spelen tegen Maas 1. De Rotterdammers mochten met dit resultaat meer dan tevreden zfln, want met iets beter schieten had den onze stadgenoten zeker kunnen winnen, V.Z.C. 3 moest Woensdag helemaal naar Alphen a/d Rijn om zijn punt te halen. Ir een gelflk- opgaande wedstrijd werd met 3—3 gelijk gespeeld tegen A.Z.C. 2. De resultaten van V.Z.C. 2 wa ren 1 overwinning en 1 nederlaag en wel Dinsdags te Vïaardingen een 42 overwinning op S.V.H, 4 en Zaterdagmiddag- te Rotterdam een 4—1 nederlaag tegen R. 2. Deze week ls het wel zeer rustig; alleen V.Z.C. 3 komt te water en wel op Vrijdagavond in Den Haag tegen Zian 4, De feesten op 7 Juli Donderdag viert het Koninkiyk Echtpaar zijn koperen bruilofts feest in huiselijke kring op Soest- d(jk. Vïaardingen wil een flinke bij drage schenken aan het cadeau, dat het Koninklijk Paar ter gelegen heid van dit koperen feast zal worden aangeboden. Daarom orga niseert het Comité tot viering van de Nationale Gedenkdagen a.s. Donderdag op het feestterrein aan Rotterdam in badpak Zo'n tien minuutjes zonnebrand op de opperhuid boven en beneden de zwembroek mag ik wel, maar ze krijgen mi] niet voor een ganse dag stoven en bakken en braden op het zand of in het gras. Mijn vrouw daarentegen ver koopt voor een brons velletje grif haar ziel aan de zon en laat zich willig als een korenaar beschijnen en verkleuren. Nou, Zondag konden de zonzieken hun hart ophalen. Al vroeg was mijn vrouw naar het Kralingse strandbad getogen met proviand voor de hele dag, maar laat ik nu 's middags om een uur of één tot de ontdekking komen, dat zij de zonnebrandolie vergeten had mee te nemen. Dag fijne stoel in de schaduw op het balkon, dag mooi boek, ik moet even een boodschap gaan doen, even die olie gaan uitreiken aan de vrouw, even een satijnen huid gaan redden van verwoesting door blakering, 't is hard maar plicht. Nou, daar waren wij dan aan het grasstrand van de Kralingse plas. Hebt ge wel eens ln een wei met madeliefjes één speciaal madeliefje moeten zoeken? Een toer hè. Maar niet moeilijker dan het ontdekken van die éne zonnebaadster temid den van een stuk of dertig duizend andere zonnebaadsters in één of tweedelig bad- of zonnepakken, zij aan zij uitgestrekt in het gras. Het vervelende is dat men niet staande zonnebaadt, want dan zou den de verschillen, in bouwstijl, waarin de vindingrijke natuur haar schepselen op trekt, de zoeker veel sneller op het spoor van de ver trouwde omtrekken brengen. Thans bleef mij niets anders over dan een kruistocht tussen de wirwar van armen en benen, die, wilde ik daar niet de ganse middag vergeefs blij ven speuren, tamelijk nauwkeurig bekeken moesten worden. En dat zul je nu altijd zien: pas tussen de laatste tien corpussen kwam ik aan het goede adres. Gut, wat aardig van je, zei mijn vrouw landerig en verdoofd van het bakken, het was echt niet no dig geweest hoor, ik heb wat olie gekregen van die aardige meneer daar. Nou, staande op de weg heb ik nog even gekeken naar zonneba dend Rotterdam. En toen ik mij af wende hoopte ik dat dr. Oudkerk achter me zou staan. Ik verzeker u dat hij'geen spoor van een verdach te glans in mijn oog had kunnen ontdekken DESIDERÏUS. de Broekweg een feestavond, waar van de opbrengst zal worden ge zonden aan het Comité, dat zich belast met de aankoop van dit huw eiy ksgeschenk. Van Dyk's Amusementsorkest zal concerteren, waarna behalve enkele voorfilms van het Koninklijk Ge zin vertoond zal worden „De onbe kende Echtgenoot" met Jeanne Durbtn in de hoofdrol. Het schaakkampioenschap De wedstrijden om het schaak kampioenschap van Vïaardingen behoren weer tot het verleden. Hoe wel de deelname ln de eerste groep groter had kunnen zijn, z|jn de wedstrijden geslaagd. De heer W. Korpershoek bereikte ongeslagen de bovenste plaats en heeft hiermee bewezen, de titel van kampioen al leszins verdiend te hebben. Zoals bekend, is de heer Koroershoek Ud van het Vlaardingse Schaakgenoot schap, Tweede werd de heer Bon- gers van H.V.O. In groep 2 werd de heer T, v. d. Caay eerste (H.V. O.), terwijl hier de tweede plaats werd veroverd door de heer Van Wijngaarden. De prijsuitreiking zal Donderdagavond om half acht plaats vinden in da bovenzaal van het Zeemanshuis. SCHIEDAM Gevraagd zo spoedig moge lijk, prima kapster en een aankomende kapster, Kap salon „De Ruiter" L, Kerk straat 13. Schiedam. Hoogstraat 5 - Schiedam heeft plaats voor die vooruit wil Nette werkman, 42 j. KG. zoekt kennismaking met net meisje of wed., 1 kind gt:en bezwaar. Br. no. S 5520 bur, van dit blad. Laten liggen in telefooncel van Ostaoelaan: port, met inhoud. De heer die na die matroos heeft opgebeld, wordf verzocht de port. te rug te bezorgen Jan Var- meerstr. 16b, daar volledig signalement bekend is. Bijlessen Grieks, Latijn en de moderne talen: C- F. de Jong. Lange Nieuwstraat 37, tel. 67828. Nei gepens. pers, bjs.a, Br. no. S 5515 bur, van dit blad. „JoJa" Het verbeterde La- tcxcorset, zonder baleinen, geheel elastisch, meer steun, onverslijtbaar. Mevr. van Maaren, Hoogstraat 117. Rol films, Kodak. Agfa, Ge- vaert en Leica films, qoK chemicaliën. Afdruk- en vergrotingspapier. Het foto- adres: J. G, WiUebrand, Rotte ret .dijk 205. Glasplaten voor ronde ta fels en thecmeubelen. Glas ln lood, verzilveren van ver weerde spiegels en moder niseren. Advies gratis. Vsri Loopik's Glae Industrie, Boterstraat 39. Tel, 68945. Mahonie bureau en stoel, h.- costuums. zw, en gr. gr, m„ 2 albums met postz., bloe mentafeltje, pendule en cou pes. Singel 17S. In pacht aangeboden: Cafe taria annex patat frites, centr. Schiedam. Benodigd Kapitaal 2000.—. Br. no. 128 bureau van dit blad. Te koop: ameublementen, kamersi, 1 p. ledik,, 1 p. 3 d. verenbed. radiokast enz. Verkoophuis Kreupelstr. 6, Tel, 67882. Te koop: een kinderwagen. prijs 45. Adres: Aleidastr. 50a. Na 7 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2