c D STADSNIEUWS Militaire maatregelen alleen worden niet voldoende geacht gemeenteraad deed, Voor 50 jaar Vlaardingën AGENDA Bedrijvigheid in Djokja DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB F rans-Amerikaanse economische besprekingen in Parijs Nadruk moet liggen op het scheppen van hetere economische verhoudingen In kort bestek Provinciale Staten willen een oever-verbinding met Goeree pMitieeechhc Kerknieuws 2 Woensdag 6 Juli 1949 ER WAT KORTER OVER i Pruf. v. d. Broek sprak over Cultureel Centrum I N"U do behandeling van de begro- ting achter de rug is, had de ge-i meenteraad Dinsdagavond t\jd om! eeo lange agenda met over het al- gemeen~pm»ten van minder belang, i af te verken. Ondanks hot feit. dat1 er in het geheel geen opmerkingen werden gemaakt, was er toch nog voor een verrassing gezorgd. Bn dei rsy _i~r, - voorgedragen benoemingen Was ook m'J - r j, een voordracht van hot Co-lege van - !f°'e'r.:J"de ...De bekende lange ajstands- rijder Cordanp ral 23 duit op de icteierhaan van het sportte rretn te 's-Graeenhage een match ryden tegen een nader aan te iryscn bul- ïoiJnudsche icieïrenner JEhF het proces Dreyfus zal er plaats rvn voor 275 journalisten en 3 50 roeschotueers. Schoutrburg-O/ficierenner- cenigi^g. directie Le Gras en Has pels. Donderdag, 6 Juli. De Vod denraper ran Parys. Drama in 9 ...lege Curatoren van het Stedelijk Gym nasium ter benoeming van een' lid van dit college m de vacature dr. H. Faber. Op de voordracht was eerst geplaatst dr. J. Ris Dzn. en als nummer twee stond mr. P. San ders vermeld, pr. Ris kreeg li stemmen. De Raad hechtte goedkeuring aan de bouw yan 51 Airey-woningen in KftheL Nu de heer C Kramers de heer Alberts als wethouder is opge volgd. kwam m verschillende com missies een vacature te ontstaan. De heer Willemse (KVP) werj m zijn plaats benoemd tot lid van de commissie voor de Gemeentelijke Woningdienst en van die voor Stadsontwikkeling en Stadsuitbrei ding. Wethouder Kramers word lid- voorzitter van da Commissie voor het Algcmeen-Handels-Entrepót. De verdere voorstellen, die bui ten de benoemingen aan de orde kwamen, werden ahe met algemene stemmen aangenomen, zodat mr. Peek <!e vergadering reeds vroeg kon sluiten. Voor de raadsleden be tekende dit echter nog niet het sein van vertrek, want prof. ir. 3. H. v. de Broek heeft aan de hand van lichtbeelden en tekeningen een uit voerige uiteenzetting gegeven over de bouw van een Cultureel Centrum in de Plantage. Een grote maquette van het ontworpen gebouw was ook aanwezig. Op de lezing van prof. v. d. Broek komen wij nog nader terug. (fngez, MsdJ De Ronde van Schiedam Oorspronkelijk lag het in de be doeling van de Rennersclub Schie dam, de traditionele Ronde van Schiedam te organiseren op 30 April, de verjaardag van H.M. Ko ningin Juliana. Daar er op die dag te Rotterdam reeds een wielerwed strijd werd gehouden, verkreeg men hier geen toestemming. In overleg met het bestuur van de Oranjever eniging, onder wier auspiciën de Ronde van Schiedam tot nog toe is georganiseerd, werd besloten, deze jonde te houden op Donderdag, 7 Juli. Het samenvallen met de offi ciële datum van de koperen brui loft van H.M. de Konxngm en ZKH Prins Bernhard is volkomen toe vallig. Op verzoek van de autoritei ten in Den Haag organiseert de Oranjevereniging op die dag, noch op andere dagen enige festiviteit ter ere van dit koperen feest. De Ronde van Schiedam begint Donderdagavond om 8 uur. Dan zullen de amateurs tegen, elkaar gaan strijden over een afstand va" 100 km. Om 7 uur zullen de nieu welingen starten voor een wed strijd over 30 km. Ditmaal is het parcours niet dat van de Stadhou derslaan, doch zal worden uitge legd rond de Plantage. Film vol avontuur in Monopole De man met de zweep volvoer' zijn heldendaden ditmaal in de film „Met revolver en zweep" en die ti tel zegt heus niet teveel, want zo als Cheyenne ook nu weer met de oude Fuzzy moet vechten om een bende schurken onschadelijk te ma ken. die de vriendschap tussen twee families vernietigde en twee ver liefde harten van elkaar verwij derd houdthet gaat weer van dik hout zaagt men planken. De twee vrienden moeten nog langer mee dan vandaag en zo komen zij dan ook, met de verliefden natuur lijk, ongeschonden uit de strijd. Plantage-concert Het Stedelijk Muziekcorps zal Donderdagavond om 8 uur in de Plantage ter gelegenheid van het 12^2 jarig huwelijk van H.M, Ko ningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard een concert geven. Het programma luidt: Wilhelmus, Bruiloftsmars, F. Mendelsohn; Feestmars, v. d. Glas; Officer of the Day, Hall; Neerlands taptoe, Roe- Zen; Rem- Grenadiers, Bouwman; Turf in je ransel, Dunkier; Colonel Bogey on Parade, Alford; Holland jubelt, Maas; Hippe Detmold, Maas. G.T.B. 2—O.V 2 Morgenavond speelt G.T.B. op terrein Baanslootsweg voor de S.V.D.P.W.-serie tegen O.V.. Aan vang 7 uur. Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmus z.v. K. de Vries en. E. J. v. Mourik; Antonie a. v. J. Th. de Vaal en J. Figee; Melcher J. A. z. v. A. Janse en A. Triel; Neeltje J. d. v, J. h. M. Os- teïholt eft N. J, Riedijk. Overleden: N. J. Riedijk, 32 vr. v. J. L. M. Osterholt; P. Dekker, 01 j. weduwe van S. Bruggeling; K, P. Eijke, 55 j. vr. v. J. H. Kos ten. hoofdrol menzon u.' ran. Eysden— VtnSc, Maandag 10 Juli. Onze Don Juans. Kluchtspel met zang in 4 bedrijven met Willem van Zuylen. Films: Passage-theater: Da. 2, '7, 9. uur. 2a en Zo, 145. 4.15, 7 en 9.30 u: Mr Miniver <34 jr.). Monopole. Da 2. 7, 9, Za. 2. 5, 7. 9r Zo. 3, 5, 7. 9 u: Met revolver en zweep 114 jr.J, Sport: 6 Juli. Boshoefc-terrem, 8 uur: Hanöbalwedstryd D W.S.—Fre- der tksber (Denemarken). 7 Juli. Plantage: 5,30 u: Start Amateurs voor Ronde van Schiedam; 6.30 uur: Start be roepsrenners. Bijeenkomsten: S Juli- Werf Bosch, Havendijk. B uur: Pnjsuitr. watersp.ver. „De Nieuwe Waterweg", Cascotnfc-terv 2 vla ras. 1 18.50. f 22.30, f 24.T0, 1 2;.5fl, t 38.30. f 44.-. j CamriWOERffOM BKOfcxSVblD 137.139 5 examens Aan de Vrije universiteit te Am sterdam slaagde voor het candi- daats-examen Ned. Ietteren de heer R, O. X. Kraan te Vlaardingën. Tawali studentenscliip SUR ABA JA Omstreeks 11 Juli zal het m.s. „Tawali" als stu dentenschip uit Tandjong Priok naar Nederland vertrekken. Ket schip heeft enkele verbouwingen ondergaan en is speciaal ingericht voor het vervoer van mannelijke studenten en scholieren, die iiv Ne derland gaan studeren. De maal tijden worden volgens cafetaria- systeem verstrekt. Er kunnen 150 passagiers meereizen. Lichte vonnissen voor nazi-misdaden TUEBINGEN Er. Otto Mauthe, een vrogere hoge ambtenaar aan het ministerie van Binnenlandse Zaken van Wurttunberg, is tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld „wegens zijn aandeel in het doden van meer dan 10.000 gees teszieken in gaskamers. Dr. Stog- mann. vroeger hoofd van het Zwiefelten-gesticht, waar de pa tiënten werden vergast, werd tot twee jaar en dr. Fauser, een vrouw van de vrouwenafdeling tot vijf tien maanden veroordeeld. De laat ste heeft haar straf reeds in voor arrest uitgezeten. Vijf andere be schuldigden werden vrijgesproken. In afwachting van de komst van Soekarno DJOKJA. Nadat deze stad twee dagen lang een uitgestorven beeld vertoonde, ts Zondag plotse ling de bedrijvigheid in de straten teruggekeerd. De winkels werden geopend en de muren van openbare en particuliere gebouwen begonnen schun te gaan onder talto2e aan plakbiljetten met propagandistische strekking. Buitendien verschenen nieuwe jeeps, bemand met militai ren van de T.NJ., in de hoofdstra ten. Nieuwe Republikeinse troepen ti-okken de stad bmnen. Onder deze nieuwe troepen bevonden zich twee Neder]andse deserteurs, die beiden door cc correspondent van Aneta werden ondervraagd. Zij waren in 1S46 naar de T.N.I. overgelopen en hekleden thans de rang van eerste luitenant. Beiden zijn afkomstig uit Amsterdam. Het zijn Harry Hulskar thans genaamd Harry Dermav/an, en Freddy Wee- renstijn. Dinsdagmiddag werd de T.N.L-generaa] Sutomo (Bung To- mol te Djokja verwacht. De passars worden weer druk bezocht, terwijl voedsel verkrijg baar is tegen vry vaste prijzen. De koers van de Indonesische gulden is ten opzichte van de Republikein se gulden aanzienlijk gedaald: Maandag kreeg men tachtig Ru- piahs voor een gulden en Dinsdag nog slechts vijftig. Suiker, tabak en sigaretten zijn schaars. De voorbereidingen voor de aan komst van Sukarno en Hatta zijn in volle gang. Portretten van hen ziet men allenvege. 128. Moetsjl-Foetsjl heeft zoveel plezier in hei welslagen van zijn list dat hij luidkeels moet lachen om die rare kapitein Barker, die wit van woede moet a^n- j zien, dat het Ameri- kaanse schip aan de ho rizon verdwijnt. ,.Ge hebt er toch gèen be zwaren tegen, kapitein" 2egt de Jap, ,,om thans xveer naar uw verblijf benedendeks te gaan? Ik hoop. dat de frisse lucht o goed heeft ge daan?" De gevangenen worden weer weggeleid en dan laat Moetsji- Foetsji alJe zeilen bijzetten, want het is nu wordt het geschut in stelling gebracht en ge- zfeht en Li-Tvvsn zal geen kans hebben ona zaak spoedig de jonk in te halen. Inmiddels laden. Nog diezelfde dag komt de jonk in het nu nog te ontkomen 4..4 Een mooie stoel voor het koninklijk gezin 'S-GRAVELAND. De inwo ners van 's Graveland en Anke veen voelen zich op bijzondere wijze verbonden met het koninklijk ge zin, omdat deze dorpen destijds van zeer nabij getuige waren van de vorstelijke verloving, die van uit „Sperwershof" in 's-Graveland bekend werd. Derhalve werd tot de Koningin het verzoek gericht of men ter ge legenheid van het koperen huwe lijksfeest een geschenk mocht aan bieden. Hierop is welwillend be schikt. Het cadeau, een fauteuil, waarin onder meer de wapens der beide gemeenten zijn gegraveerd, is hedenmorgen door de particulier secretaris van de Koningin in ont vangst genomen. Nabij station Amersfoort trein uit rails gelopen AMERSFOORT. Gisteravond omstreeks tien uur is op het empla cement Amersfoort tijdens een ran geerbeweging een electriseh trein stel met éen truckstel ontspoord. De beide hoofdsporen naar Apeldoorn en Zwolle werden versperd. Er de den zich geen persoonlijke ongeval len voor. De treinen uit het Noorden cn Oosten reden tot de plaats van het ongeluk. Daar moesten de reizigers overstappen in een treinstel dat hen naar het station Amersfoort bracht, In omgekeerde richting ging het ver keer op dezelfde wijze, Om een uur hedennacht was de storing weer op geheven. De oorzaak van de ontsporing is nog onbekend. Een jaar lang Surinaamse citrusvruchten PAP.AJIAF.IBO, De Neder- landse regering- en het gouverne ment van Suriname zijn overeenge komen, dat Nederland de vrije in voer zal toestaan van citrusvruch ten uit Suriname tussen 1 Juni 1949 en 1 Juni 1950. Volgens raming kan in deze periode Suriname 225.000 krat leveren. In het belang van de Surinaamse citruscultuur zal Ne derland. de citrus-import uit andere landen uitsluiten van 1 Juni tot l December 1949. In Nederland zal de maximum prijs .alsmede de distributie en de centrale import worden afgeschaft, doch Nederland heeft zich het recht van wederinstelling daarvan voor behouden in geval van excessen, In. welk geval de prijs zal worden be paald na gemeen overleg tussen Nederland en Suriname. Zatopek komt tegen Finland uit PRAAG. De Tsjechische ploeg die op 12 en 13 Juli in de atletiekwed strijden in Helsinki tegen Finland zal uitkomen is samengesteld. Aan het hoofd staat Emil Zatopek. Zatopek zal In Helsinki op de 5000 cn 10,000 meter uitkomen tegen de Fin Viljo Helno. Oplossing gezocht uit financiële impasse PARIJS De Amerikaanse minister van financiën, John Sny der, die thans persoonlijk een uit weg poogt te vinden uit de Euro pese üollarcrieis, heeft Dinsdag een onderhoud gehad met zijn Franse collega Maurice Petsche. Naar men gelooft, aldus de Pa- rjjse correspondent van Reuter, wordt in het vooralsnog geheime plan, dat door minister Petsche aan de Amerikaanse minister van fi nanciën is overhandigd, en dat het Europese herstel wil bevorderen voorgesteld de goudprijs te brengen van 35 op 55 dollar per ounce. Git bronnen in de omgeving van de Franse minister van financiën werd vernomen, dat in het plan ook ge vraagd wordt de Amerikaanse douanetarieven te veriagen. De Franse regering meent, dat de voorgestelde verhoging van de goudprijs de handelsbalans van het sterlinggebied met ongeveer 300 mtllioen dollar per jaar zou verbe teren en dus een belangrijke bij drage zou vormen tot de oplossing van de Britse dollarcrisis. Naar men gelooft heeft de Fran se minister van financiën er ook op aangedrongen, dat Europese goede ren op de Amerikaanse markt op concurrentïebasi5 worden toegela ten en dat dus de Amerikaanse ta rieven worden verlaagd. In sommi ge gevallen worden Europese pro ducten met tot 30 of 40 procent van hun waarde belast. Een andere ver wachting omtrent het besprokene suggereert, dat Engeland, Frank rijk en andere Marshall-landen trachten tot een soort „super- Marshallplan" te komen voor voortgezette en ruimere Ameri kaanse dollarhulp nadat het eigen lijke Marshallplan in 1952 eindigt. Het is voorts een bekend feit, dat Snyder veel belangstelling heeft voor het vinden van een uitweg uit Engeland's dollarcrisis. Financiële experts wijzen er In dit verband op, dat de Fransen er zich. wel van be wust zijn dat een economische cri sis in het sterlinggebied Frankrijk regelrecht zou treffen. Engeland is een van Frankrijks beste klanten. Architect Dudok 65 jaar HILVERSUM Vandaag is de architect W. M. Dudok te Hilver sum 65 jaar geworden. De heer Dudok, die door een speciaal raadsbesluit nog voor vijf jaren als gemeente-architect aan Hilver sum verbonden blijft, zal Donder dagmiddag 21 Juli in de burger zaal van het Hilversumse raadhuis door het gemeentebestuur worden gehuldigd. INTENSIEF WERKEN de Zeeu wen aan de wederopbouw van hun door de oorlogshandelingen geteisterd land cn hun steden. Middelburg, dat zeer te lijden heeft gehad, vertoont een beeld van noeste arbeid en ueeï ^371 wat geschondentwerdt is hersteld of wordt gerestaureerd. De Lan ge Jan' staat in een korf van metalen sfeigeTe. De uitwendige restauratie van de Nero. Kerk (op de achtergrond) is bijna vol tooid. VOORLOPIG VERSLAG ATLANTISCH PACT 1 1 a AM «parefAHlrtn# ITO*, Ja 4 O Amtl. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. BfJ het afdelingsonderzoek van de Tweede Kamer over het Atlantisch Pact betuigden zeer vele leden gaarne hun instem ming met opzet en strekking. Met de regering waren zij van oordeel, dat hiermede een nieuwe mijlpaal Is bereikt in de samenwerking" met volken, die met ons een gemeenschappelijke beschaving bezitten. Deze samenwerking schijnt op beperkter schaal gemakkelijker te verwezen lijken dan In de Verenigde Naties. Naar de mening van sommige leden was in het Atlantisch Pact geen versterking van de Verenigde Naties te zien, terwijl van andere zijde ronduit werd gezegd, dat het een bewiis is van het tekort schie ten der V.N. Zij hadden gaarne ge zien, dat dit in de beweegreden van het verdrag ook openlijk was verklaard. Daarentegen werd door valg leden erop gewezen, dat door dit verdrag bewezen wordt, dat lering is getrokken uit het tekort schieten van de oude Volkenbond, Toen de universele collectieve vei ligheid niet uitvoerbaar was heeft men het middel der regionale ver dragen verzuimd met het gevolg dat de aanvaller uit de tweede we reldoorlog de gelegenheid kreeg om verschillende landen een voor eer) onder de voet te lopen. De mogendheden, die het Atlan tisch Pact hebben gesloten, zijn naar het oordeel van vele leden daartoe gedwongen door Sowjet- Rusland., van welks agressieve en expansieve politiek zij vele voor beelden geven. Het pact dient de collectieve verdediging en de ver dedigingsvoorbereiding. doch deze is geen doel, maar middel. Herin nerd wordt aan de resolutie van de Partij van de Arbeid, waarin het verdrag onvoorwaardelijk is aan vaard, doch tevens de wens is uit gesproken, dat de betrokken landen een duidelijk progressieve politiek zullen voeren. Ook van andere zij de werd verklaard, dat bewapening alleen niet voldoende is, doch dat de nadruk moet liggen op het scheppen van beter economische en sociale verhoudingen. De kamerleden van de C.P.N. die zich rechtstreeks stelden tegen over de hiervoor weergegeven be schouwingen, waren van mening, dat een belangrijke aangelegenheid als de onderhix'ige niet eerder be hoorde te wordan beslist dan nadat de kiezers door kamerontbinding en daarop volgende verkiezingen de gelegenheid zouden hebben gehad om er zich over uit te spreken Huns inziens is het Atlantisch Pact in werkelijkheid een verdrag van agressie tegen de Sowjet-Unie, die Nederland op geen enkele manier bedreigt. De gedachte, dat voor het slui ten van zulk een verdrag eerst de kiezers zouden moeten worden ge raadpleegd werd door de voorstan ders van het verdrag afgewezen. Bovendien is uit de reactie der openbare mening voldoende duide lijk gebleken, dat het Nederlandse volk met uitzondering van de com munisten met het pact instemmen Vele voorstanders van het ver drag achtten het in het bijzonder zowel voor de grote als voor de kleine landen van betekenis om de preventieve werking, welke ervan uitgaat. Intussen werd van ver schillende zijden betoogd, dat het verdrag op zich zelf niets be tekent, ja zelfs een vergroting van risico mee zou brengen, Indien het niet gevolgd werd door een zeer doeltreffende uitvoering, welke In de eerste plaats bestaan moet in een hermilitarisatie van West-Europa. Vele leden vroegen naar de voornemens der regering ter aan vulling van het pact om de vrede te bevorderen. Zij doelden hierbij op versterking van de democrat! sche invloed In het militaire appa raat en op een aan de militaire de fensie aansluitende sociale en eco nomische politiek, welke bevorder lijk Is voor vredelievende verhou dingen. UNCI: „geen klachten" BATAVIA, De UNCI rappor teerde vandaag dat de evacuatie van de Nederlanders uit Djokja karta pi de overdracht van de macht in de republikeinse hoofd stad aan de sultan van Djokja zich tussen 24 en 30 Juni zonder ernstige Incidenten voltooid heeft. Het rapport is gebaseerd op de mededelingen van de-militaire waar nemers der UNO, die posten hadden ingenomen in de corridor tussen de zich terugtrekkende en de binnen komende partijen tijdens de machts- w.sseting. Europese faridgekampioen- schappen PARUS De resultaten van de wed strijden gespeeld voor de tweede ron de van het Europese bridgekampioen- seftap i ui den: Zweden won van Finland met 69 matchpunncn: Italië won van Ierland met 63 matchpunten: Gr. Brittannië won van Frankrijk met 18 matchpun ten: Denemarken won van Belgso met 13 matchpunten; Noorwegen speelde gelijk met IJsland. NederlanJ Wiis deze ronde vrij. Nederlandse tennissers verliezen in Amsterdam AMSTERDAM, De Nederlandse tennisspelers, die aan het Wimbledon- taurnooi hebben deelgenomen, speel den gisteravond ap de banen van het tennispark „De Nieuwe Meer" met Wilton en Llnck enige wedstrijden tegen de Amerikaan Cochell en de Australiër Ilarper, Bovendien wordt over enige dagen ook de Austraft&r Brown In ons land verwacht. De uit slagen lulden; Enkelspel: Cochell (V.S.) Slaat Van Swol 6—3 6—3, 6—3, mri H, "Wilton slaat Llnck 6-^J, 6—1, 7—5. Dubbelspel: Cochell en Harper slaat Van Swol en. Rinkel 60 6—4, 62. Heerenveen, de bekende Friese ge meente, bestaat in 1B51 400 jaar. Er zul len dan daar grote feesten worden ge houden. w In Zwolle worden op 34 Juli internationale rookwedstrijden gehou den. Dertig Denen, die r-u san reis door Frankrijk en BelgLe maken, nemen daaraan deel. Van 18 Augustus wordt in het Zendmgscentrum te Baarn een internationale jeugdconferentie ge houden. Twintig jongens en meisjes uit Noord-Oost-Engeland komen in Ne derland hun vacantic doorbrengen. Zij gaan o.m. naar Den Haag. Rotterdam, Scheveningen enz. De Niwm zendt met de „Johan van OldenbarneveJdt" bijna 300 ritnboeklsten naar Indonesië. In de Arnhemse raadzaal is een nieuw statieportret van Koningin Juliana op gehangen, dat geschilderd is door de Arnhemse kunstenaar J- C. Tiele. Ruim vierhonderd Laura- rijders gestart ALPHEN A/D HIJN" 486 lnschril- vingen waren voor do tweede Airhen- se wielervlerdaagse ontvangen. Maar 45 Inschrijvers Heten bU de start voor de eerste rit verstek gaan. zodat uitein delijk 441 dames en heren, waarvan de oudste 74 en de jongste 16 jaar was. In de richting van Leiden ver trokken. Vla Leiden, Voorschoten en Wasse naar werd pal tegen de wind in naar Katwijk gereden maar daar was het leed dan ook wel geleden. Er waren er, die deze 116 km In min der dan 6 uur aQegden, maar het me rendeel gaf er terecht de voorkeur aan het wat langzamer te doen en ten vol le van het vele natuurschoon, wat deze eerste rit de deelnemers bood. te ge nieten. Heden wordt over Amsterdam naar Hilversum gereden en van daar over Vreeland en Uithoorn terug naar Alphen aan de Rijm een tocht van 121 Ruim 600 doden: somber einde van Amerika's Independence-day NEW YORK. - De viering van de Onafhankelijkheidsdag is ditmaal al heel ongelukkig verlopen. De Verenigde Staten vieren die dag al tijd met uitgaan, kermisachtige feesten, enz., maar als Independen ce Day meer dan 600 doden kost, vraagt menigeen zich af, of het niet wat kalmer zou kunnen. Het ver keer nam van die ruim 600 doden 270 voor zijn rekening; de hitte en het zoeken van afkoeling op en in het water kostten meer dan 200 do den. Door het omslaan van het weer, sloegen ook ettelijke pleizier- vaartuigjes om. Drank, twist en on bezonnenheid waren oorzaak dat ruim 130 doden het totaal tot boven de 600 deden stijgen. Uit Rome wordt gemeld, dat on geveer 200.000 Italiaanse textielarbei ders voor 24 uur in staking zijn ge gaan. Zn eisen een nieuw arbeidscon tract. De staking zou zowel door de communistische als de met-communis tische vakbonden worden gesteund. De Italiaanse metaalbewerkers- bond heeft bevel gegeven tot een 24- uur staking ingaande heden als pro test tegen onbevredigende arbeids voorwaarden. Geen subsidie voor de veerponten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het belangrijk ste punt, dat in de gisteren ge opende zitting van Provinciale Sta ten van Zuid-Holiand «er sprake zou komen, werd van de agenda af gevoerd cn uitgesteld tot nader or der. Dit was het voorstel tot wijzi ging van twee artikelen van het ambtenarenreglement, een kwestie die door de gehuwde ambtenares met angst en vrezen tegemoet wordt gezien. Het probleem ten aanzien van de veren van en naar Goeree en Overflakkee, nam men echter dubbel en dwars onder de loupe. Een motie, waarin dr van Praag (Arb.) suggereert met het rijk be sprekingen te voeren om zo spoe dig mogelijk te komen tot een oe ververbinding met Goeree-Over- flakkee, werd aangenomen. Na de opening der zitting werden allereerst de twee nieuwe leden S. Groenendijk (CPN) en W. C. van der Meer (Arb.) beëdigd. Bij een van de eerste punten der agenda was een voorstel om subsidie te verlenen in de kosten van herstel van monumenten. De grootte van de subsidie voor de restauratie van de Oude Kerk te Delft bracht ver schillende Dclftenaren in bewe ging. Zowel mr, G. E. van Walsum (Arb.) als mr. G. van Baren (Ar.) achtten een subsidie van 10.000 per jaar aan de lage kant. Maar de heer Th. P- J. Elssn (KVP) meen de, dat het niet veel nut heeft de subsidie te verlenen, daar de kerk voogdij dar Nederl. Herv. Gem., zijns inziens niet in staat zal zijn de Oude cn Nieuwe Kerk, die zij be heert, voortdurend te onderhouden. Niettemin werd het voorstel, dat ook omvat jaarlijkse subsidies voor de restauratie van de Nederl. Herv. Kerk te Maasland en voor herstel van het brugwachtershuisje bij de Hoge Brug te Overschie, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Met een woord van dank aan vaardde men vervolgens een schil derij van de kunstenaar Roeland Koning uit Wassenaar, als eerste bijdrage tot verfraaiing van het in~ terieur van het nog te bouwen pro vinciehuis. Goedgekeurd werd daarna het voorstel om van 1950 tot 1952 aan het tarief voor de veren Briele Rozenburg en RozenburgMaas sluis maandkaarten voor wande laars en fietsers in te voeren, recht gevend op twee overtochten per dag, respectievelijk voor f 3.25 en 4.75. Ook het voorstel om over te gaan tot verbouwing van de veer boot „Hoofdingenieur van Elzelin- gen" (veer MaassluisRozenburg) kwam er door, evenais dat tot over dracht van het afgesneden wegvak van de provinciale weg Schevenin gen—Noord-Hollandse grens aan de gemeente Katwijk, De heer van der Brugge (Ar.) was niet tevreden over het voorstel om zijn motie betreffende een on derzoek naar de mogelijkheid van financiële medewerking aan verla ging veerkosten Goeree en Over flakkee, te verwerpen. De heer Kranenburg (CH), die de heer van der Brugge steunde, noemde Goe ree—Overflakkee het meest geïso leerde deel vaji Nederland. Daarna diende dr van Praag zijn motie in- Namens Gedeputeerde Staten be. toogde mr Bolsius (KVP) dat een verlaging der tarieven de provincie 150.000 tot 200-000 zal kosten, De door de heer Van der Brugge be oogde subsidie achtte hij onverant woordelijk, daar de financiële ca paciteit van Zuid-Holland na de oorlog is teruggelopen van 13 tot 9 mülioen gulden. De motie-dr, van Praag juichte spreker echter toe. Nadat de heer Van der Brugge nog had getracht aan te tonen.dat een subsidie van f 125.000 verant woord is, werd zijn 'motie met 28 tegen 34 stemmen verworpen. De motie-dr. van Praag daarentegen werd met 60 tegen 3 stemmen aan genomen. Het Egyptische ministerie van landbouw wil gebruik maken van rook bommen om de katoen wonnen en an dere parasieten te vereïrijven die de katoenoogst bedreigen, De democratische senator Humphrey uit Minnesota heeft bii de Amerikaanse senaat een resolutie ingediend waarin cfe oprichting van een Gandhi-menu» ment t® Washington wordt gevraagd. De handel tussen TsieehosIowaRUe On Rusland is gedurende de eerste helft van 1949 met 45 procent gestegen Het gerecht te Sacrahafa heeft een ambtenares van de huisvestinga- organisatie veroordeeld tot 17 maanden Gevangenisstraf wegena het aannemen van steekpenningen en het verlenen van bemiddeling bij het onrechtmatig verkrijgen van woongelegenheid. De politie van Se villa (Spanje) heeft 50 Ieden van een clandestiene communistische partij gearresteerd. De communisten zouden in verbinding ge staan hebben met guerrilla-strijders in Andalusië. De politic nam tevens een druk kerf], propaganda-materiaal en do cumenten van de organisatie in beslag. Zo maar schelden. Bizonder ontevreden met 's we relds loop en zich zelve, had deze Joost op een avond troost gezocht in het glas, nadat hij zijn vrouw met verwijten overladen had, zo maar verwijten, voortspruitend uit een toestand van algemene de pressie. Joost had dat wel meer, zei hij, in zo'n bui van weerzin tegen alles en allen kende zijn ste keligheid geen grenzen en wie zijn pad dan kruiste werd mikpunt van zijn gal spuwer ij., Die bewuste avond had Joost mokkend en sputterend aan een paar tapkasten staan tanken en daarna in de avondstraat vol gas gegeven aan zijn gramschap. Hij was op een hoek van de straat gaan staan om iedere voorbijgan ger met scherpe woorden onder schot te nemen. Tegen een argeloos passerende vrouw had hij geroe pen: zo, oud lijk, wat doe jij zo laat op straat, ga naar je hok, daar hoor je. Zonder zich aan. de dronkemanspraat te storen was de vrouw verder gegaan en ook een man die van Joost te horen kreeg dat hij een typhus- lijder was en een vuile communist had zich van dat gebral niets aan getrokken. Evenmin als een dame, die, ware het maar voor de helft waar geweest wat Joost haar toe dichtte, zich niet meer in het pu bliek had kunnen vertonen. Maar een zekere Hendrik, die ook al zo wat moois te horen kreeg van Joost, liet het er niet bij zit ten. Zeg dat nog eens, gebood hij Joost. Deze had niet alleen zijn woorden herhaald maar er nog een flink schepje opgelegd, zeg gende dat Hendrik bovendien een. vuile S.S.-beul geweest zou zijn, een dief, een vrouwenmoordenaar en dat hij lijdende was aan een, paar nare, slepende ziekten, dit laatste meer als bijkomstigheid. Hoort u dat heren, had Hendrik gevraagd aan een paar mannen, die zich om de schelder geschaard hadden, heimelijk hopende op een stevige rel met vuistwerk. De heren knikten dat zij het verstaan hadden, waarop Hendrik met een zeker pathos uitriep: dan bent u mijn getuigen, wacht even daar komt een agent aan. Hendrik had er hier in het zaal tje ook prima getuigen aan. Zij beaamden volkomen zijn beschul diging tegen Joost en wisten ook nog haarfijn te vertellen wat die rare snijer zoal meer er uit geflapt had tegen andere voorbijgangers. Joost had nu veel spijt van zijn rare gedrag, hij had er niets van gemeend, zei hij, zomaar, omdat hij de p. in had, waren die woor den over eijn lippen gekomen en ook wel door het spraakwater, zei Joost, maar dronken was hij niet geweest. Vijftien gulden boete, sprak de rechter, en voortaan de mensen met rust laten. Als je per se wat schelden wil, ga dan maar voor de spiegel staan, en dan maar goed letten op het gekke gezicht van die man tegenover je. Nefl. Herv. Kexk Beroepen: te Benschop N. B. N. Boutshoorn te Bennekom; tc Nljvordal (toez.) (vac. W. Glashouwer) J. v. Kui ken te Baarn; te St. Fan eras J. Haitsma, laatstelijk Geref. pred. te Noord-Schar- woude; te Blokzijl (toez.) J. J. Stoutjes- djjk te Zevenhuizen (Z.H.): te Hecrlcn- Waubaeh (toez.) M. Janzen te Tubber- gen; te Ouderkerk a. d. IJssel J. J. Poot te Barneveld, Bedankt: voor Wijk bij Duurstede A. Barendrecht te Klundert; voor Oost- wold-Mldwold A. C. v. d, Kreeke te Tiel. Gcref. Kerken Beroepen: te Idskenhulzen C. v. d. Boom te Berkum; te Wonswerd F. H. Vonk te Veenwoudsterwal. Geref. Kerken art 31 K.O. Tweetal: te Zoutespui Th. Hofi te Grootegast en Th. C. F. V. Kamp te Alblasserdam-Nieuwlekkerland. Bapt Gemeenten Aangenomen: naar Noordbergum H. D. Hooghwinkel te Arnhem. Beroepen: te Utrecht G. Brongers te Enschede. Oud-Geref. Gemeenten Beroepen: te Grafhorst W. v. Dük te Capelle aan de IJssel. De opslagplaats van het rubber fonds te Band]ermasin is Zondagmid dag door brand vernield. Hierin be vonden zich honderden tonnen voor export bestemde rubber. Dinsdag ziln 50 Zwitserse burgers door de rechtbank te Boekarest we gens belastingontduiking veroordeeld tot gevangenisstraffen van 2 maanden tot 3 Jaar en tot boeten van 200.000 tot 7.500 000 lel. SCHIEDAM Aangeb. kinderstoel en kin- derledikantje. v. Haagen. Bilderdjjkstraat 30B. Te koop i.g.stz. Singer trap- naaimachine. Te bez. 's avonds na 6 uur. Adres te bevr. onder no. S 5527 bur, van dit blad. Te koop mooie mod. witte kinderwagen. Hoogstraat 113, Schiedam. Te koop: 70 iveckpotten in. ketel, 1 p. 1, br. jongenssch. m. 41, 1 p. d. sch. m, 39. M. Knipscheer, Marconlstr. 3 B. Te koop: Am. grenen mast met stagen en spanschroe- ven., gaffel, giek, grootzeil en. fok. Kortedijk 115, Vlaardtn- gen. Baby-Commode, mooi gel. nw. 35.—. Ombouw 27.50, eiken boekenkast, kinder speeltafeltje, stoeltje. Tus senbroek, Edlsonstraa-t 31a. 2e nette meisjes b.ZA. op klein beschaafd maat-atelier voor japonnen, liefst Schie dam of omstreken. Br. onder no. S. 5525 bur. van dit blad. Verf! Loodwit, zinkwit, ja- panlak, standverf, stopverf, plamuur, vernissen, v. Kat- wijk's Verfhandel, Broers- veld 37 t/o Passage, Verf! Wij leveren alle kleu ren verf, onverschillig wel ke tint. v. Katwijk's Verf handel, Broersveld 37 t/o

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2