Versierd glas OUDE CERAMIEK De verzameling tekeningen en prenten Int Constigh Werck Van internationale vermaardheid Bibliotheek geeft op vele vragen antwoord De jeugd is welkom in Boymans HONDERD JAAR MUSEUM BOYMANS 5 KUNSTHANDEL" IN de beneden-verdieping van het Museum-Boymans bijna geheel be stemd voor de Kunstnijverheid: aarde werk, glas, zilver en enige meubelen wordt een belangrijke plaats aan de Majolica toebedeeld. Van het aardewerk vindt men hier niet alleen het „Delfts" uit de 17e- en 18e eeuw, maar ook de minder bekende en veel oudere ceramiek uit Perzië, 13c eeuw: Klein Azië, 18e eeuw; Spanje dat onder de heerschappij der Moren kunst werken heeft vervaardigd met een sterk Arabisch karakter en Italic, waarvan de plaatsen Faënza, Florence, Siena, Deruta Pot, afkomstig uit de beroemde ver zameling Pringsheim, Florence, om streeks 1400 HET gebeurt wel eens dat een Boy mans-bezoeker, lichtelijk be dwelmd of verontrust misschien door de ontmoeting met zo veelzijdige en onbekende schoonheid, de klacht uit: is er dan niemand, die me meer kan vertellen van deze ontzaglijke wereld? Meer dan de catalogi, die ik als cons ciëntieus kunstbeschouwer zo toege wijd heb bestudeerd? Ze zijn me een gids geweest bij dit bezoek. Maar toch, van deze beeldhouwer en van die schilder, van dit grafisch procédé zou ik graag veel meer willen weten. Na tuurlijk, niet alle kopers van een toe gangskaartje worden door zo'n ken- nisdritt bevangen; maar ten behoeve van hen. die dat verschijnsel wel mee maken, 'zou een practisch. aangelegd persoon graag wegwijzers in het mu seum zien aangebracht, wegwijzers naar de bibliotheek. Want behalve kunstschatten bezit Boymans ook boeken over kunst, die zijn te vinden in de mooie, lichte bibliotheek in de aula-vleugel. Naar deze bijna verdekt opgestelde boekerij zou men iedereen wel willen sturen, niet om het prachtige uitzicht op de tuinen en het water aan de achterzijde van de Westersingel, maar om de zeer vele mooie en lezenswaardige werken, die er zijn te vinden. Op de reproducties raakt men niet gauw uitgekeken: er is een grote en zeer fraaie collectie. Ook de tekenin gen en de prenten van het museum worden in deze afdeling bewaard. «Vie op de hoogte wil blijven van de tijd schriften-literatuur, treft op de lees tafel vele binnen- en buitenlandse periodieken aan. Waarom dan geen practische wegwijzers? Uit eveneens zeer practische overwegingen heeft de directie dit tot dusver niet willen doen. Deze boekerij is geen gewone uit leenbibliotheek. Zij is en wordt opge bouwd voor de museum-staf zelf. Het beheer van het museum, het inrichten van tentoonstellingen, de" samenstel ling van catalogi, dat alles vraagt een omvangrijke documentatie. Men vindt er dan ook veel vakliteratuur wat niet wil zeggen, dat er vóór leken- beiangstellenden niet veel valt te ge- nieten Maar met of zonder wegwijzers, Boymans heeft een welvoorziene bi bliotheek en men is er hartelijk wel- kom: voor het vragen van inlichtingen, het museum betreffende, vooral voor het raadplegen van de literatuur, aio er in ruime mate aanwezig is. en vele andere in gothiek en renaissance, de mooiste voorbeelden van potten bakkers- en versieringskunst ons hebben nagelaten. Dat Italië en ook Spanje sterke inwer king Rebben gehad op onze Nederlandse aardewerk-industrie, die ook in andere plaatsen dan in Delft bloeide, o.a. in Rot terdam, tonen ons de borden, zalfpotten, „albarelli" en de tegels uit de 16e en be gin 17e eeuw. De hierbij afgebeelde Ma jolica werd in de laatste 9 jaren verwor ven en is een uiterst waardevol bezit van het Rotterdamse Museum. T~NE glas-collectie is, op enkele uitzon- deringen na, geschnnken door een stadgenoot tussen de jaren 1910 en 1918. Hier laat de gouden eeuw veel schoons zien; de roemer voor de goudgele rijn wijn, evenals de fluit houden stand naast het glas gemaakt ,A la fagon de Vcnisc". Men versiert deze door met de diamant te tekenen of in kloeke letters te schrij ven, b.v.: „Van 't veel Drinken, komt 't krom Hinke". Willem van Heemskerck, de onovertroffen calligraaf, is ernstiger wanneer hij op zijn glazen of op do diep groene flessen zegt: „Des Levens lamp is maer een damp", of „Nooit wyn sondep droesem". De afgebeelde roemer uit pl.m. 1800 werd in 1611 door een vaardige hand (misschien van Roclant Savery?) ver sierd met de diamant, en voorzien van het wapen van Prins Maurits. Wanneer Roemer, eind I6e eeuw. De achterzijde stelt voor Orpheus, zün tier bespelend, temidden, der dieren. de 18e eeuw het Boheemse- en Engelse glas brengt, het z.g. flintglas dat zwaar der is, ontstaat een andere wijze van ver sieren; men stipt met oen diamantje en zingt lof op de „vriendschap", „de harmo nie", „de graanhandel", „de kraamvrouw" of geeft talloze malen het portret weer van Willem V, zoals Wolff dit deed in 1774. Tenslotte is er nog een kleine verzame ling van fraai Romeins glas, een ver scheidenheid van vorm en schoonheid van kleur, B. R. M. de Neeve TIJDENS de zomermaanden heeft niet de Kunst, maar de Sport de beste kans op belangstelling van de schooljeugd. Is dus in deze examen- en vacantietijd het jeugdig bezoek aan Boymans niet zo druk, in de winter is dit niet onbevredigend te noemen en vaak kan men klassen kinderen door de museumzalen zien dwalen, in stille bewondering vüOj- waf de eeuwen aan schoons hebben nagelaten. De museumdirectie stelt dit zeer op prijs en tracht dit bezoek te stimuleren; door de uitgifte van abonnementen voor schoolgaande kinderen en door het be schikbaar stellen van een deskundige, die de jeugdige kunstliefhebbers voor licht. De ervaring heeft bewezen dat dit uitstekend voldoet en zowel leer lingen als leraren maken van deze ge legenheid graag gebruik. Natuurlijk betekent het bezoeken van .musea een extra belasting van het toch al overladen lesrooster en het is begrij pelijk, dat tal van leraren om deze reden de voorkeur geven aan het hoog nodige, waardoor de kennismaking met de kunst in het gedrang komt. Toch laat het zich ook verstaan, dat de scho lieren na een middag culturele ontspan ning frisser en energieker de dagelijkse dingen aanpakken. Zou deze winst, ge voegd bij die van het opvoedend en smaak-vormend karakter van het mu seum-bezoek niet groter zijn dan het verlies aan lesuren? Oudadijk 159 - Rotterdam - (Tramlijnen 16—1722) Uitsluitend werk van vooraanstaande kunstenaars op het gebied van gra fiek en kunstnijverheid. Telefoon 24048 Schotel uit Spanje, Malaga, omstr. 1400 VOOR het grootste gedeel te opgeborgen in dozen en portefeuilles en slechts tentoongesteld wanneer bij zondere exposities hiertoe aanleiding geven, neemt het bezit van tekeningen en prenten een minder specta culaire plaats in. Toch be hoort dit bezit tot de kost baarste schatten van het Mu seum. Reeds in de verzame ling van F. J. O. Boymans vormden de tekeningen zeker niet hel onbelangrijkste ge deelte. Wij brengen slechls bladen in herinnering als het fijne vroege Vrouweportret je, op naam gesteld van Jan van Eyek, de allegorische voorstelling van de Tempe- rantia en de verschillende „naer het leven" studies van Pieler Bruegel de Oude eu de reeks tekeningen van Rembrandt. Door de noodlottige brand van 18(54 heeft ook dit deel van de verzameling gevoeli ge verliezen geleden. Aan kopen uit de jaren na ddze brand o.a. Rubens' mach tige schets voor de gravure „Le Christ aux coup de poing" en de zeer belang rijke cn uitgebreide verza meling tekeningen door Wil lem van do Velde de Oude hebben deze leemten gedeel telijk weer aangevuld. Eerst door hdt waarlijk vorstejfjke geschenk, door de heer D. G. van Beuningen, van het grootste gedeelte van de vermaarde collectie F. Koe- nigs neemt het Museum Boy mans op dit gebied een zo vooraanstaande plaats, ook internationaal bezien, in. \7eLE zijn de tentoonstol- lingen geweest in de jaren tussen 1934 cn1 1938 uit deze verzameling in het Mu seum Boymans samengesteld: vrijwel geen belangrijke ex positie van tekeningen kon buiten onze grenzen worden georganiseerd, of er werd een beroep gedaan op de collec tie Koenigs. Niet alleen kan de tekenkunst van Neder landse en Vlaamse meesters van de 15c tot deï 17e eeuw, zoals Rogier van der Wey- don, Hieronymus Bosch, Pieter Bruegel de Oude, Ru- bons en Rembrandt, aan de hand van prachtige voorbeel den worden bestudeerd, maar ook de Italiaanse scholen van de 15e tot de 17e eeuw, even als de Franse tekenkunst van de? vroegste tijden tot cn met Cézanne, zijn op een wijze vertegenwoordigd, die in A. Watteau, 1654 1724, Studieblad rood krot, Collec tie Koenigs, Stich ting Museum Boy- mans. ons land haar weerga niet vindt. Het vrijwel totale ver- lies in 1804 van de portefeuil les met buitenlandse mees ters had niet schitterender aersteld kunnen worden. OOK de verzameling prent kunst is in de laatste 25 jaar in omvang en betekenis zeer gegroeid. Dat de bezoe ker van het Musoum Boymans thans het grafisch werk van tal van grote meesters, zoals Lucas van Leydcn, Albrecht Dürer, Rembrandt en Goya kan raadplegen en zich zo een rijker cn vollediger beeld van deze kunstenaars kan vormen, dankt het Museum in de eerste plaats aan dd schenking van dr. A. J. Do- mela Nieuwenhuis in LÜ23. Het legaat Montauban van Swijndregt in 1929, dat bo vendien een omvangrijke collectie 18 eeuwse aquarel len en tekeningen bevatte, bracht een uitbreiding van dè verzameling grafiek met ruim 1250 bladen. Tenslottd moet met grote erkentelijk* held de daadwerkelijke be langstelling worden vermeid van onze oud-stadgenoot dr. 'J. C. J. Bierens de Haan. 'Deze gestadige groei is een dos te verheugender ver schijnsel omdat een goed voorzien Prentenkabinet een onmisbare hulpbron is voor: vrijwel elke wat dieper gaan-ï de kunsthistorische studie,)1 In dit opzicht sluit het Pren tenkabinet van hdt Museum; Boymans harmonisch aan bij de zich eveneens steeds uit-, breidende bibliotheek. Drs, J. C. Ebbinge Wubben

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 12