Twaalf- en- half jaar vorstelijk gezin 1 Bewogen geschiedenis van een stil zomerslot Hoogte- en dieptepunten in dc historie van het Huis ten Bosch J Moderne verdedigingstaktieken bij convooien afdoende Toch nog een succes voor de Tijgerhaai Donderdag 7 Juli 1949 Het staat daar nu nog even stil en waardig in de Icale vlakte als enkele jaren geleden tussen het dichte en machtige geboomte. Men proeft uit die. rust niets van de be wogen geschiedenis die het Huis ten Bosch in de drie eeuwen van zijn bestaan meemaakte. Maar Iaat ons teruggaan in de geschiedenis en zien onder welke omstandighe den de „Koninklijke Lust" werd gebouwd Frederïk Hendrik staat ophet hoogtepunt-yan zijn roera. In bin nen- en buitenland wordt hij ge- eer d als. een onvolprezen krijgsman, die met .zijn doorzettingsvermogen slaagt in'al zijn ondernemingen. In tegenstelling tot zijn broer, de een voudige krijgsman Maurits. is hij aak een minnaar der kunsten en een verfijnd levenskunstenaar met een beminnelijke manier van optreden. Hij; en zijn echtgenote. Amaïia van Solms.. verkozen het lommer van het Haagse Bosch boven de simpele ambtswoning aan het Bin nenhol Dat zou een uitgelezen plaats kunnen zijn voor een zomer- pavilioen. Van de «Kamer van Reeckeninge van de Graaf fly kheit" verkreeg de Prinses in Mei 1645 toestemming een deel aan het ..echtcreynde van het Haechsche Bosch" in gebruik te nemen en zij mocht het naar wel gevallen „uitroyen, verplanten er. betimmeren". Inmiddels had de jonge bouw meester Pie ter Post met adviezen van Jacob van Campt-n reeds een voornaam en stijlvol ontwerp ge maakt. Daarbij had de Prins cn in het bijzonder zijn kunstzinnige echtgenote een actieve rol gespeeld. In Mei van hetzelfde jaar werd dc eerste steen gelogd door de Ko ningin van Bohemcn. de echtgenoot van de z.g- winterkon.r.g Frerirrtk van de Paltz, wier hofdame Amaïia vroeger geweest was. Voor bet genouw bestaande uit een grote twee etages hoge zaal met een achtkante koepel en enkele ne ven-vertrokken voltooid was stierf Fredrik Hendrik in 1647. Nu besloot de Prinses terstond op de wanden van de grote zaal het roemrijke leven van de Prins te doen vereeuwigen door Vlaamse en Hodandse meesters der Barok. Ja cob van Campen, betast met de co ordinate e, blindeerde om- de be schikking te krijgen over grote muurvlakken zes ramen, die nu van huiten den dode indruk gingen ma ken. Het huis kreeg als naam Oran jezaal. Tot haar dood rn 1675 ver- bleet Amaïia van Solms iedere zo mer bij het mausoleum van haar betreurde echtgenoot. Zij voerde er een sierlijker en deftiger hofhouding dan menig gekroond hoofd in die tijden. Na de dood van Willem III, de kinderloze stadhouder, die het Loo prefereerde boven de Oranjezaal, werd het Huis aanvankelijk als erf deel aan de Koning van Pruisen toegewezen. Later echter werd erf stadhouder Willem IV door een schikking weer eigenaar Deze liet het gebouw door bouwmeester Ma rot uitbreiden met twee vleugels. Hoewel deze poogde zijn bouwstijl aan 4e passen aan het oorspronke lijke werk, kan men slechts vast stellen dat Pieter Posts meesterwerk er door verminkt is. Vooral de voor bouw met de gepleisterde gevel haalt niet bij Posts ingangspartij. Ook de kruiskozijnen werden door de -cfauifraammode verdrongen. Een jaar nadat de stadhouder er stierf, in 1752, verdrongen zich dui zenden Hagenaars op het voorplein en in de oprijlanen om een glimp op te vangen van de hoge gasten die per karos arriveerden en voer het bordes uitstegen cm de plechtigheid bij te wonen, waarbij de jonge Prins Willem V de versierselen van de Engelse Orde van de Kouseband overhandigd werden door een bui tengewoon gezant van zijn grootva der. de Koning van Engeland, Ge orge II. Deze plechtigheid werd weer' ge volgd door rouw. De moeder van de jonge stadhouder stierf in het Huis ten Bosch. In 1772 werd de latere Koning Willem I hier geboren. In deze tijd moeten ook de Chinese en de Japanse salon ingericht zijn- In de Franse tijd beleeft het lust huis een tijd van diepe neergang.- Kostbaarheden werden door de Fransen weggevoerd. Nadat de Ba taafse republiek het gebouw enige tijd als museum had gehandhaafd, werd het enige tijd een gevangenis èn later door de Franse soldaten voor de meest weerzinwekkende doeleinden misbruikt tot raadspen sionaris Schimmelpehninck. en Lo- dewijk Napoleon het weer als paleis Groot was hez enthousiasme en het medeleven van het Neder landse volk toen de verloving van prinses Juliana en prins Bern- hard bekend werd. Dit manifesteerde zich, toen het verloofde paar de Cineac in Den Haag bezocht om zichzelf op het witte doek te zien. De menigte kon amper door de politie fïi bedwang gehouden worden (foto 10). Tijdens een rijtoer na de opening van de Staten- Generaal op 15 September 1936 kwam het paar handen, te kort om de toejuichingen te beantwoorden (foto 5). De belangstelling voor het koningshuis nam nog toe op de dag van het huwelijk. Rijen dik stonden de Nederlanders, van .heinde en verre gekomen, om een glimp op te vangen van de trouwstoet. Vaak was het niet meer dan een glimp, voorkomende op een spie geltje van een periscoop, het instrumentdat op 7 Januari 1937 meer waarde had dan wat ook (foto 3). Slechts een select gezel schap was het vergxmd bi; de plechtigheid zelf aanwezig te zijn. in de kerk werd het huwelijk ingezegend door de grijze dominee Welter flinks ap foto Ij. Tussen het prinselijk paar ziet men Ko ningin Wilhclmina, naast deze de moeder en broer van prins Bern- hard. Een jaar later juichte heel Nederland weer: een prinses geboren Beatrix, zij die geluk brengt, werd de eerstgeborene genoemd. Tien tallen foto's maakte de gelukkige vader van haar, o.a. foto 7, een zeer geslaagde. Niet lang daarna kwam'een moeilijke tijd. De komnklitke famine verliet hei land. Terwiil de koningin in Londen het land bleef be sturen en voorbereidingen trof voor een ^erugkeer naar Nederland., vertoefde de prinses met haar kinderen in Canada. Hier kon zij -irh geheel aan haar gezin wijden (foto 9), iets wat zij later, toen zij het koningschap van haar moeder overnam (foto 3) moest be perken omdat regeringszaken veel van hanr tijd innamen.r Toch bleef zij zoals zij het zelf bi; haar inhuldiging reide vóór alles moeder, moeder van vier schattige dochters (foto 4). Slechts met moeite kon zij zich het vorige jaar vrijmaken om een vacantie te genieten in de bergen, maar toen toas het gezin dan nok weer een gezin zonder meer los van regeringszaken, (foto 6). Soms kon het gezinsleven gekoppeld worden afin de ambteWke bezigheden, zoals tijdens hei bezoek aan Friesland met de' Piet" H°in. het. schip, dat het NerJ»rTondse uotk aan het prinselijk paar schonk bij zijn huwelijk (foto 2). Tien foto's kunnen niet bfi benadering de belevenissen gedu rende een belangrijke, periode in een Vorstelijk nezin weergeven. Deze opnamen, voor een belnnorijk deel afkomstig uit een album van Koningin Juliana persoonlijk, wWen dan ook slechts een pr^ep riin. een greep uit de jaren van verloving tot koperen huwelijks feest. VL_ inrichtten. Koning Willem I bracht zijn laatste regeringsjaren bij voor keur in zijn geboortehuis door. Weer een tijd later werd het de residentie van Koningin Sophie, die van bet paleis uit ten grave gedraeen werd. In hel middelpunt van dc belang stelling van heel de wereld slaat het paleis in 1902 als de eerste Vredes conferentie op initiatief van Czaar Nicolaas in de Oranjezaal plagts heeft, Hoewel een allegorische voor stelling van de triumph van een vredessiichter de zaal beheerste, werd door de gedelegeerden weinig op de conferentie bereikt. De Verenigde Staten, Frankrijk, Engeland en Polen hebben Woensdag te Londen een overeenkomst onder tekend, volgens welke Polen een aandeel zal hebben in de verdeling' van het door de Duitsers geroofde goud. Een'40 tons kraan, is in de Ham- burgse haven gekanteld, waardoor zeven havenarbeiders gedood en vier andere" ernstig gewond werden. Beveiliging gevraagd van onbewaakte overweg DEN HAAG. De K.N.A.C. heeft de Nederlandse Spoorwegen verzocht de levensgevaarlijke over weg te M'jdrecht in de provinciale weg UithoornMijdrecht spoedig te doen voorzien van een automa tische flikkerlicht-installatie. Men zal zich herinneren, dat binnen een week tijds op deze overweg twee dodelijke .ongelukken gebeurden.' Vertrouwensmotie voor Griekse regering .ATHENE. De nieuwe Griekse regering van Diomedes heeft Woens dag in het parlement met 199 tegen 72 stemmen en 2 onthoudingen een votum van vertrouwen gekregen. De nieuwe regering bestaat uit 12 populisten, 1» liberalen, 2 unionisten en een partijloze minister. De vlootmanoeuvres (Telegrafisch, van een onzer redacteuren aan boord van de „Zeehond") Ware het oorlog geweest, na mijn telegram van gisteren zou er voor mij geen meer zijn gekomen. Dan was het ook niet gebleven bij de vier handgranaten, waarmee één van de jagers van het escorte der Westelijke Unie-vloot Woensdagmorgen tegen elven onze „Zeehond" buiten gevecht stelde, juist toen we na het passeren van het eerste jagerscherm meen den ook het tweede scherm verschalkt te hebben en we ons klaar maakten om de „Maidstone" te torpederen. Tevoren had de bijzondere activiteit van zes jagers van het eerste escorte ons stoutste plan van oefeningen, n.l. een poging om de carrier „Arromanehes", die de kern van het escorte vormde, reeds veredeld. We schreven reeds, deze dag zou de zwaarste worden. Niettemin, bij de tweede aanval, nu op het convooi zelf, leek alles goed te gaan. Alles was al klaar voor het vuren en we wachtten nog slechts op de. goede positie van ons doel, toen plotseling een jager ons in de gaten kreeg, die doorlopend peilend in volle snelheid in onze richting vloog. Onder oorlogsomstandigheden waren we misschien nog wel weggekomen. Nu hoorden we na enkele minuten vier harde klappen, een geluid alsof - het luik met een oorverdovende slag dicht viel. Ware het geen oefening geweest, dan was het daar beslist niet bij gebleven. gende maanden. En dan naar huis, mede vereist, wil zij niet aan ge vaar van decimering bloot staan, dat de kans op het winnen van de oorlog, en van de vrede daarna, ge lijktijdig vermindert. Deze zaken 'zijn in Nederland misschien wel enigszins uit het oog verloren. Daarom is het een der veie positieve kanten van de „operatie Verity" die hierop eens duidelijk'te aandacht vestigt. De voortdurende activiteit van de leidingsvloot is vermoedelijk de oorzaak dat ik het dagelijks over zicht van de resultaten Woensdag avond laat nog niet heb ontvangen. Onze kleine'onderzeeboot kon daar door moeilijk beoordelen hoe het verloop van de acties is geweest. Door lichtseinen brècht de „Tijger- haai" ons vanmiddag op de hoogte dat zfl de jagers zo heeft ver schalkt, dat zij midden tussen het' convooi kwam te liggen. Daar be land, heeft de bemanning van de Nederlandse boot list en kunde aan geluk weten te paren, zodat de „Vulkaan" voor de „hektorpedos" en de „Theseus" In het veld van de boegbutzen kwam te liggen. Britten op bezoek Uit die posits t de „Tijger- haai" twee sch. t het convooi vernietigd. Er. ace kwam voor de Nederland? ü.lerzceboten het einde van de «n leningen. Vandaag vindt op de „Implacable" in Port land onder leiding van admiraal McGrigor de eerste bespreking van de resultaten plaats met allé com mandanten en oudere officieren. De definitieve ontleding en het trekken der lessen volgt in de vol- Sedert bjj de Duitsers de ge woonte is ontstaan om bij een aan val een misleidende olievlek naar de wateroppervlakte te sturen om de aanvaller te doen geloven, dat de U-boot was gezonken, zijn de ge allieerden niet eerder tevreden dan dat er stukken en brokken aan de oppervlakte komen. Nu zakten wij tot op vijftig meter en bleven daar achter het convooi aanvaren, mjj de tijd latend te realiseren dat de bovenwater-vloot na het eerste grote offensief van de onderzee boten door de ontwikkeling van het geallieerde escorte-systeem en door de nieuwe technieken zeer goed te verdedigen is, mits er maar vol doende escorte-vliegtuigen zijn. Marine op peil Dat maakt voor ons in Neder land, die wat buiten ons land ge beurde slechts door matglas konden bekijken, nog eens duidelijk van hoe een onschatbare waarde de over dracht van vijftig Amerikaanse tor pedojagers aan Engeland In het be gin van de oorlog is geweest. En ook, dat vooral de naties met een handelsvloot als-wij, gehouden zijn tot opbouw van de Marine, die bij een onverhoopte, volgende oorlog wezenlijk kan bijdragen tot Instand houding van de lifelines van ons en de bondgenoten, zonder uit het oog te verliezen, dat herstel van de han delsvloot voorop moet staan als mede de bescherming die deze vloot BLIJ HERDENKEN (Vervolg van pag. K) En de jubel was. oprecht, onder alle richtingen en gezindten. Ge noeg van de rouw der voorbije ja ren, nu echt plezier. En Juliana, Zij straalde die dag, ziedaar onder 'de vorsten eens een menselijk, eerlijk lachend gezicht.. Iedereen zag dat Zij gelukkig was. Tijdens da.bruidsdagen was er een groot galaconcert in het Gebouw geweest; dagen tevoren was ervoor gerepeteerd. Er ging een nrtooi bal let, voorts de operette De Verloving bij Maanlicht van Offenbach. Wij len Dr. Joh. Wagenaar dirigeerde; ook Dr. van Anrooy en Dr. Kapi tein Walter Boer. De schittering in de zaai met vorstelijke personen en het Corps diplomatique was onder die zee van licht' oogverblindend. Nogmaals, dat feest ligt lang ach ter ons; maar hoezeer die toejui chingen waarachtig gemeend wa ren, werd door de uitkomsten be wezen. Herinneren we ons slechts, hoe 'ons volk .meeleefde toen het prin selijk gezin verblijd werd met de geboorten van de prinsessen Bea trix en Irene, hoezeer we in onze gedachten verwijlden bij de vorste lijke bannelingen in Canada, toen wc clandestien de geboorte vernamen van prinses Margriet, herdenken we de dag dat de jong ste telg uit het Oranjehuis, prinses Marijke, op de vrije vaderlandse bodem het levenslicht aanschouw de. Denken" we terug aan de ver jaardag van Prins Bernhard, 29 Juni '40, toen, barse moffendreige- menten ten spijt, elke ware Neder lander zich tooide met de witte anjer. Én thans, bij het Koperen. Huwe lijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard, gevoelen we meer dan ooit ons aan ons Vorstenhuis verbonden door een onverbreek bare band van historie en moedig gedragen leed. samen met drie Britse onderzee boten, „Andrew", Aeneas" en „Trespasser" van de vijfde Britse submarine-flottielje, die met ons, Zaterdag om vijf uur V middags, in Rotterdam aankomen, waarheen ook twee Britse torpedojagers van het vijfde destroy er-flottielje gaan. Onze gasten blijven voor een on officieel 'bezoek tot volgende week Donderdag in de Rotterdamse haven. Paus Pius de twaalfde zal op Zondag 17 Juli over radio-Vatïcaan een toespraak houden tot de inwo ners van Berlijn,-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 21