Britse landadel heeft moeite om rond te komen We zoeken naar landelijkheid en vinden een ontluisterde korenmolen VERKOOPSTERS Vroeger stonden langs de Dordtse straatweg deftige buitenverblijven Krachtig werk van V.H.Elenbaas Zes Dordtenaren exposeren in het Schielandshuis Van dansvloer naar rolschaatsenbaan Nieuwsgierige dagjesmensen bron van inkomsten Wijziging ambtenaren-reglement goedgekeurd Honkbal, een mooi en spannend spel van slaan en rennen De misdeelden Op d& kohJisd Huip-Verkoopsters Donderdag 7 Juli 1949 3 (Van onze verslaggever) WIE op zoek is naar landelijke kernen en overblijfselen in Rotter dam,, moet onvermijdelijk stuiten op de oude korenmolen, die grauw en ontluisterd, als een beeld uit welvarender tijden, op de hoek, gevormd door de Dordtsestraatweg en de Katendrechtse Lagedijk, zwijgend en machteloos het onherroepelijk einde staat af te wachten. De stijlloze huizen, die rondom zijn romp zyn opgeschoten gelijk pad destoelen na een vruchtbare regenbui, hebben hem nog niet geheel en aJ kunnen Inkapselen. Daar zullen wel oorzaken voor zijn, waarin wij ons hier niet nader behoeven te verdiepen. Het lot van deze koren molen is trouwens al tragisch genoeg. dood gedrukt. Niets van wat er nog staat, vermag dit verleden op te roepen. De molen kan er eenvoudig niet mder tegen op. Hij staat er als een melaatse, met vale plekken en schurftige stenen. Het leven gonst er langs en dit leven is zo intens, dat niemand meer aan die oude ko renmolen denkt en er hoogstens een afwezige blik naar werpt. De teke naar keek eens naar de molen en zei, dat hy er niet veel aan vond. Maar hij tekende hem toch, mis schien wel, omdat hij medelijden met die ten dode gedoemde reus had, hoewel een tekenaar ook moet leven De oude man, die ons passeerde, schudde het eerbiedwaardige hoofd. „Wie tekent er nou zo'n molen", zei hjj bestraffend. Dat was onbillijk van hem, maar hij zou het niet be grepen hebben als we het hem had den verteld. Die molen was veel ouder dan hij. En voor de ouderdom, ook al manifesteert zij zich verval len cn aftands, moet men ontzag hebben. Na het schilderachtige Lustoord voor de zomer werd stadswijk zonder enig karakter Vroeger moet het hier mooi ge weest zijn. Het was een welvarende streek met landouwen, die een lust vocir het oog waren. Er stonden langs de Dordtse straatweg ver scheidene, 'deftige buitenverblijven, die door bekende, veelal oude Rot terdamse families waren gesticht om daar de zomermaanden rustig te kunnen doorbrengen. Deze lustoor den droegen namen als „Tabasco", „Jacatra"' en „Lommerrijk". Het lommer zal wel rijk geweest zijn, want de straat weg werd over schaduwd door het loof van fraaie bomen. Er is nu niets meer van terug te vin den. Sic transit! Ook zó is Rotterdam Alleen die oude. geschonden koren molen staat er nog, een molen zon der wieken, het ergste wat een mo len kan overkonvn. Er omheen een paar kleine huisjes, die in de glorie tijd hebben gedeeld en daar nu maar zo'n beetje tegen de molen aanleu nen als zoeken ze steun tegen de dreiging van al die stommé huizen rijen van de grote stad, die door een vuile fabrieksschoorsteen op korte afstand ervan wordt gesymboli seerd. Triestige koek Het is erg triest geworden in die hoek. Het is er zelfs triest als de zon schijnt. Het verleden is er mors- Zomerkamp van de „Nieuwe Koers" De Democratisch Socialistische Jon geren Vereniging „Nieuwe Koers" organiseert van 30 Juli t.m. 6 Augus tus een vacanliekamp te Vierhouten nabij Nunspeet. De mogelijkheid om aan dit kamp deel te nemen is opengesteld voor alle democratische socialisten van 1830 jaar. Tevens kunnen ouders met kinderen worden ondergebracht. De deelnemersprljs bedraagt 26.— per persoon, voor echtparen tezamen 42.-. Het kamp zal geopend worden door minister mr, A. M. Joekes, voorzitter van de Raad van Advies der D.S.J.V. „Nieuwe Koers". Door Verdeling van het kamp in kleine kampgemeenschappen, 2al een intensief binnen- en buitenlands contact tot zijn recht kunnen ko men. Er zullen namelijk ook belang rijke delegaties uit verscheidene lan den van Europa aan het kamp deel nemen. Voor deelneming kan men zich op geven bij de secretaris van de afd. Rotterdam van de D.S.J.V. „Nieuwe Koers", de heer W. van der Have, Gr. Lindtstraat 2, Rotterdam. pleintje aan de Charioise Kerksim gel was het geen prettige kennis making. Een andere molen „Een eind verder staat een mo len. waar je wat aan hebt", zei de oude man nog en hij bedoelde de korenmolen „De Zandweg" bij de Boergoense vliet. Hij had gelijk. Die molen is ook voorbeschikt om on der slopershanden te verdwijnen, wanneer geen bijzondere maatrege len worden getroffen en dat zou erg jammer zijn, want hij prijkt in zijn eenzaamheid in de Charioise polder en domineert de omgeving- Maar de ondergang van het land schappelijk schoon komt toch ner gens wranger tot uiting dan in dd molen, die hier staat afgebeeld. En daar was het bij onze zwerftochten door de stad nu juist om begonnen! Examens Aan de Economische Hogeschool te Rotterdam slaagden voor hei candidaats examen in de economische wetenschap pen mej C. P. W Hollaar en de heren W. c. van Dis. H, Jansen. W. J, Scrl- waneb, H- J. G. Snoek en A. H. Velle- koop, allen te Rotterdam. Aan de 3e gem. HJ3.S. afd. A slaag den voor het eindexamen de dames H. J Booy. B. Brederoo. W, J. Dubbelt, J. D. Erkelens, D. L, de Haan, A. A. JÖrkc H. M. M. Kcoyman, M. Lagen dijk. C. Lamens, G. G. de Leeuw, E. Teuben, C. A. van Willigen en de heren V/ Bohnen W. de Does, H. de Groot. C. G. Hcdde, N. D, Hoogenboom, K. de Jong. J. C. Kikkert D. J. Kool, A. M. Loovercn. P Naaktgeboren A. J. de Ruyter. W. Stigter, H. C. Terwan W. Timmer en C. H. Vermeulen. Daar staat de molen nu, als een bouwval in het landschap. IConinkl. Rotterdamsclie Lloyd N.V. 8 pet. In de heden onder voorzitterschap van mr. G, J. Lycklama Nyeholt te Rotterdam gehouden algemene ver gadering van aandeelhouders van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd N.V. werd het jaarverslag over 1948 onder dankzegging aan de directie voor kennisgeving aangenomen. De balans en de winst- en verlies rekening over dat jaar werden goed gekeurd en aan directie en commis sarissen werd decharge verleend. Over 1948 zal een, dividend van 8pct, waarvan 3 pet in contanten en 5 pet. in aandelen worden uitgekeerd, dat van 14 Juli a.s. af betaalbaar wordt gesteld. De aftredende commissaris G. H. Crone te Amsterdam werd bij acclamatie herkozen. Nieuws uit randgemeenten OVERSCHIE. Oe heer D. Hoogendijk te Overschie is be noemd tot plaatsvervangend direc teur van de Rotterdamsche bank. De uitslagen van de zomercom petitie van het Overschie's schaak genootschap luiden: Heuvelman Buitenen 10, Van der Horst Sr. Zijffers, JoukemaSauveur, Zöll- ner—Barten, BruikmanDe Vrij, De VoogdZwaan, Heijkoop-Ham- mer. alle 01, Kreuger—Louwen, Kerremansv. Klaveren, Graal Schulp alle Ook de Openbare scholen in Overschie hebben Woensdag de vlag uitgestoken ter gelegenheid van de Openbare Schooldag. De leerlingen van de school van de heer Lagen dijk beleefde helemaal een feestdag. Zij maakten een schoolreisje. Zondag stak een wielrijder zolder voldoende uit te kijken de Hofweg over. Het gevolg was, dat een. auto, waarin drie Belgische ra dioreporters zaten, krachtig moest remmen en twee maal over de kop sloeg. De wagen werd ernstig be schadigd. De Belgen konden na be handeling in een ziekenhuis hun reis vervolgen. Overschie kan een Rimboe- kist voor haar rekening nemen! Tij dens de Niwin-avond werd het be nodigde geld op dertig gulden na bijeengebracht. Het ontbrekende geld is thans zonder meer geschon ken Hulde! De Overschi ese Brandwaar- borgmaatschappij heeft vergaderd. De heer Q, Haijnsbroek. die circa dertig jaar aan de Maatschappij verbonden was werd dank gebracht. Zijn zoon zal hem opvolgen. De voorzitter sprak zijn grote voldoe ning uit over het feit dat de „Vrij willige" weer in ere hersteld is. Dne hooibroeicontroleurs werden aangewezen. Men heeft reeds 369 leden, DE litho's, die V. H. Elenbaas in 't Venster tentoonstelt, leggen wel in het bijzonder de nadruk op zijn tekenkundige kwaliteiten en het vakmanschap, dat hij zich heeft eigen gemaakt. Deze jonge kunste naar volgt reeds een reeks van ja ren zonder luidruchtigheid en zon der opzien te baren zijn weg. Hij beoogt daarbij een vast doel en heeft zich, ondanks veel geëxperi- menteer, nimmer op zijpaden laten leiden. F ij vestigt de indruk hard te werken en deze tentoonstelling zou men daarvan het bewijs kun nen noemen. Elenbaas geeft zich in zijn werk rekenschap van de verantw oorde- lijkheid, die hij als kunstenaar neeft te dragen in een onvolmaak te maatschappij. Ér klinkt eon sterk sociaal besef in dit werk door, maar zonder die scherpte en nadrukke lijkheid, die op dit gebied zo snel voert naar propaganda. Eerder is het mededogen voor de lijdende mens, en vooral de eenzame mens temidden van de verschrikkingen, die in dit leven ons aller deel zijn. Die eenzaamheid schijnt in de wer kelijkheid niet altijd aanwezig, doch wie dieper graaft kent haar, ziet haar, voelt haar als een schrij nend leed, een begeleidend ver schijnsel van onze hedendaagse cultuur*. De figuren van Elenbaas kennen de eenzaamheid en zij de len ons er iets van mee. Of hij ze nu plaatst in de omstandigheden en gevolgen van de oorlog-vluchte lingen, het puin, gevangenis nf de angst dan wel in een idyllischer omlijsting van baadsters of dans. school, zij drukken het wachten en verwachten uit, zij stellen een vraag vrouwen achter een ge opende deur waarop wij ons gedrongen voelen te antwoorden. Ik vind dit een krachtige eigen schap van Elenbaas, dit voelbaar maken van het mysterie, dat leven heet, Hij bespeelt in de lijnen en composities, die het lithokrijt neer schrijft, een geheel register van menselijkegevoelens, waarin wij onszelf herkennen. Bovendien be zitten deze litho's een goed afge wogen zwart-wit verdeling, die de sfeer tot zijn recht laat komen. En kele kleur-litho's geven een aan wijzing, dat hij ook in deze rich ting nog veel zal kunnen bereiken. Een goede beurt, deze tentoonstel ling. Zes jonge Dordtenaren In het Schielandshuis hebben een zestal jonge Dordtse kunstenaars onderdak gevonden. Vijf van hen ontvingen hun opleiding aan de Rotterdamse Academie voor beel dende kunsten, zijn in Dordrecht geboren of vestigden zich aldaar. Het is een sympathieke tentoonstel, ling geworden, zoals wij er graag meerdere zouden willen zien. Geen tentoonstelling, die de bezoeker voor problemen stelt, maar één, die een eerlijke, gezonde geest ademt waar veel en fleurig werk hangt. De niveauverschillen zijn ge ring. Hans Petri getuigt nog het meest van een eigen opvatting en komt het persoonlijkst voor de dag. Een drietal schilderijen en een to neelmasker geven de richtingen weer, waarin hij zich kan bewegen. Ze worden overtroffen door kleine, rustademende sculpturen, waaruit een voorname opvatting en een grote gevoeligheid spreekt. Het werk van zijn collega's is traditioneler. Toon Winkel zoekt iets te bereiken in de techniek en Lou ten Bosch staat open voor de impressie. De eerste heeft ernst, de tweede blijmoedigheid, maar bei dén onderscheiden zich door enkele kwalitatieve prestaties. In de aqua rellen van Leo Marchand is het oude Dordrecht dichterlijk-wee moedig geobserveerd. In Otto Dic- ke ontmoeten wij een virtuoos te kenaar, wiens tekenstift het kind in een enkel karakteristiek gebaar be trapt. Ten slotte Toos Neger met boetseerwerk, waarin het mededo gen met de lijdende mensheid as neergelegd. B. SCHMIDT Sinds enige weken kunnen de bezoekers(sters) van Parkzichtin Rotterdam zich behalve op de dansvloer ook op een rolschaatsenbaan vermaken. De dames op de foto hebben zich in een passend costuum gestoken, maar dat zijn dan ook de echte rolschaats-enthousiasten. Het is een aardige sport in Amerika erg populair die nu ook in. Rotterdam kan worden aangeleerd en beoejend. „Parkzicht" heeft rolschaatsen beschikbaar. Yolkszwemwedstrijd op 6 Augustus De 2 km. volkszwemwedstrijd, die elk jaar op 31 Augustus werd ge houden, zal nu plaats hebben in het kader van de vacantie-sprciding op 6 Augustus a.s. Aan deze wedstrijd kunnen deelnemen Rotterdammers, die de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Het zal echter nodig 2ijn, dat een zwemproef zal worden af gelegd, want zonder deze kan men in geen geval aan de wedstrijd deel nemen. Leden van zwemverenigin gen die in het bezifc zijn van een gel dige startvergunning KNZB zijn van deelneming uitgesloten. De inschrij ving staat tot en met 23 dezer open bij de secretaris van de R.Z.C., de heer H_ A. DehveL Spanjaardstraat 11a, onder vermelding van naam adres, leeftijd en geslacht. Op het concours uitgeschreven door het dames- en mannenkoor SVH be haalde mannenkoor Rotterdam Zater dag een eerste prijs met 334 punten in de derde afdeling. Hiermede behaalde het koor het hoogste aantal punten in deze afd. Ge zongen werden „Vouw wijdingsvol Uw handen" en De hebe uit onze taveer ne". Het concours werd gehouden m Lommer ruk. Aan de dirigent, Cor Groeneveld werd tevens de eerste dirigentenprys toegekend als de beste dirigent In de 2e en 3e afdeling zowel mannen, als gemengde koren. Succes voor Concordia Het Fanfarekorps Concordia uit Bergsenhoek behaalde op een con cours in Dirksland in de afdeling Uitmuntendheid een eerste prijs met 310 punten. Zij behaalde dit succes met de werken: Gladiator (cortege de ballet) van A. Adroit en Antigau Ouverture van F. Rousseau. Tengevolge van de oorlog is En geland zó arm geworden, dat het een krampachtige belastingpolitiek moet voeren; en ten gevolge van die krampachtige belastingpolitiek wordt de Engelse landadel tot de kromste sprongen gedwongen, ter wijl ook nog een andere klasse, nl. de middenstand die ongeveer 500 a. 1000 pond sterling verdient pet* jaar, voor haar gevoel „verpau pert". Met naam en toenaam van slacht offers is deze bewering tot een „tastbare" waarheid te maken, want niemand minder dan de markies van Bath heeft eerst een poging ge daan zijn slot Longleat (100 ver trekken, 365 vensters) te verbou wen tot een verblijf voor Ameri kaanse toeristen en toen dat niet gelukte, Longleat open te stellen voor nieuwsgierige dagjesmensen, die graag een gulden neertellen, om enkele uren op Longleat te vertoe ven. 's Markiezen oudste zoon, lord Weymouth, strijkt als autoparkcer- der maar al te graag de daaraan verbonden fooien op, en de jongste zoon, lord Christopher, verdient een aardige zakduit door als rond leider en gids alle bijzonderheden van Longleat op te dreunen.. De be zoekers schuifelen overal rond en vinden, *dat „de hoogheid" het vroe ger toch maar „enorm had", terwijl zij ook medelijden hebben met „mensen, wier keuken 400 meter afligt van hun eetkamer". De graaf van Sandwich stelt slot Hinchingbrooke ook tégen een bil lijke toegangsprijs open, want wat Bath kan, kan hij ook. De markies van Northampton denkt ér al net eender over en hij bouwt een limo nadetent tegen Castle Ashby aan, vóór de markies van Salisbury klaar is met van Hatfield House ,een reisverenigingspleisterplaats te maken. Zelfs het beroemde kas teel Arundel, de residentie van de hertog van Norfolk, is voor bezich tiging opengesteld, het kost maar een halve kroon entree p. p. Leveren deze benauwde bokke- sprongen om 'n kleinigheid te ver dienen, onderhoudskosten te be strijden en belastingpenningen te vergaren, nu iets op, dat de moeite waard is? De hoog-adellijke heren zijn eerlijk geweest en hebben prompt verklapt wat zij zo per week-end verdienen. De graaf van Derby had in zijn boeken gevon den: 2080 bezoekers, 352 auto's ge stald, inkomsten 245 pond sterling. De markies van Salisbury: 2500 bezoekers, 1200 maaltijden geser veerd in de kasteelrestauratie; de hertog van Norfolk: 2400 be zoekers; de markies van Batb: 17(10 bezoe kers; de markies van Northampton: 1000 bezoekers, allen persoonlijk rondgeleid; schoon overgehouden: 100 pond; de hertog van Devonshire: 6500 bezoekers en 400 pond aan entrees. Rubriek bijverdiensten: de graaf van Shrewsbury: twee wagens salade uit eigen tuin ver kocht; de (74-jarige) markiezin van Queensberry: eigen vis verkocht in eigen viswinkel te Cardiff; de „honourable" Otway Michael Plunkett: als strandfotogriaf in eigen onderhoud voorzien. Aan de ene kant is het flink van deze hoge adel, dat hij er niet tegen op-ziet het gewone, doch hoognodi ge geld op een gewone manier te verdienen; aan de andere kant moet men de zo-even geschetste open hartigheid beschouwen als een op zettelijk protest van de land-adel tegen het tegenwoordige bewin in Engeland en tegen de wurgende belastingpolitiek van Cripps. De middenstand lijdt op zijn wijze ook. maar de klachten die hij slaakt zijn de klachten van iedere middenstand, n.l.: geen betaalbare huishulp te krij gen; schrappen op het huishoudbudget van film-, weekeind-, schouwburg en pleizieruitstapjes; geen aanschaf van boeken meer; geen muzieklessen meer voor de kinderen; geen nieuwe boven- en onder kleren meer. Kortom: prijsgeven van iedere kleine luxe en alleen maar leven om te werken en alleen maar wer ken voor de belastingen. Net als overal drukken in Engeland in eer ste instantie de belastingen op de schouders der vrouwen. Families, die 500 a 1000 pond sterling ver dienen, moeten voortdurend op een houtje bijten. Zodat men weieens de paradox hoort slaken: „om zon der zorgen te kunnen leven, moet men óf niets verdienen, öf net zó veel, dat de belastingen er geen vat op hebben, m.a.w.: moet men niet leven!" Rij ksuni versiteitsexamens te Leiden LEIDEN. Geslaagd voor het econo misch doctoraal examen Indologie: de heren D. Kruijs ie Den Haag, J, W. Langelcr te Oegstgecst en H. W. Ber- gamin te Den Haag; voor het doctoraal examen wis. en natuurkunde (natuur kunde) de heer D. j. Smits te Leiden: voor het doctoraal examen wis- en na tuurkunde (scheikunde): de heren W. L. Grocneveld te Oegstgeest en J. Schuyer te Wassenaar: voor het docto raal examen Wis- en Natuurkunde iDierkunde)dc heer J. J Laarman te Den Haag- voor het candidaatsexamen Wis- cn Natuurkunde (A): de heren A. W. Grotendorst te Den Haag en A. O Rietveld te Leiden: voor het Can dida ntscxamen Wis- en Natuurkunde (F.): mej. E. Brandenburg te Rotterdam en de heren C. Borstlap te Rijswijk en J. C H. Pcrizonlus te Den Haag; voor het candidaatsexamen Wis- en Natuur kunde (II.): de heer J. Dooge tt Rot- terdam; voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde (K.): mej, M. N, van Tilburg te Leiden en de heren H. L. Booy te Schevenlngen: P, D. Burg- graai te Den Haag en P. Simt te Lei den; geslaagd voor het candidaatsexa men wis. en natuurkunde (L.): mei. H. A. Jelgersms te Oegstgeest en de heer C. A. Teygeler te VJaardingcn. Gem. Universiteit, Amsterdam: be vorderd tot arts, de heer L. J. Mail- lette de Buy Wenmger en E. Hammel- burg, Rotterdam. Ambteiwrencentrum moet voor 1951 andere vorm vinden DEN HAAG De middagzitting van Provinciale Staten van Zuid- Holland werd gisteren vrywel ge heel gewijd aan het voorstel tot wij ziging van het ambtenaren-regle ment. Na fello debatten is het voor stel tenslotte In z(jn geheel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Alleen de communisten verzochten IJONKBAL. Het ts een oude iedere hoek van dat vierkant is sport, die zich heel langzaam een honk, er is een thuishonk, populair begint te maken. We waarin een speler van de veriedi- JiooriieTi. dat er honkbalteams rijn Sendc partij staat met voor hem bij Sparta, Neptmus, RFC, Excel- een speler der tegenpartij, du: een sior. Overmaas, Schiedam en dat slaghout hanteert, en achter hem de kampioenen van SVV er ook de scheidsrechter met fijn masker. Een honkbalwedstrijd valt uit- een in negen innings. Tijdens zo'n inning is iedere partij eenmaal aan slagd.ui.z. één van haar spelers staat midden in het veld en uierpt de bal naar de man in het thuis honk, dus naar zijn eigen partij. Gaat de bal een bepaald aanlal keren op juiste hoogte over het honk en gebeurd dit driemaal, dan is de inning afgelopen en komt dc andere partij aan slag. Het is van thuishonk van de tegenpartij staat worden, maar daarna niet meer belang om zo gauw mogelijk van zal evenwel trachten de geworpen als vervanger mogen "optreden. Zij slag af te geraken, want alleen tij- bal to eg te slaan, spelen op een veld, dat minstens dens het niet aan slag zijft kunnen 75 bij 75 meter moet zijn en waar- er punten worden binnengehaald, in een uierkant is uitgezet van De man van de tegenpartij echter, 27.5 meter lengte en breedte. In die niet zijn slaghout voor het .J hard over denken een team te vor men. Zo'n team. bestaat uit negen spelers, die wel vervangen mogen De belangrijke seconde: Wie is er eerder, de runner of de bal RAAK! Met lüisfcimdige zékerheid ts de bal 't verre veld ingezonden. Direct hierna begint de race op leven en dood naar het eerste honk. Lukt hem dit en vliegt de bal een eind weg soms wel zo ver, dat de tegenpartij er naar moet gaan zoeken, dan rent hij snel langs dc drie andere honken, maakt een zg. ,home-run" en be zorgt zijn partij een winstpunt. Komt de bal dichterbij terecht, dan loopt hij niet verder dan het eerste of tweede honk, waarna een medespeler het slaghout van hem overneemt. Maar wordt een weg geslagen -bal door de tegenpartij opgevangen, dan moet de speler het veld verlaten. Drie spelers na elkaar „uit" betekent weer dat er van slag gewisseld wordt. In hoofdzaak komt het dus neer op een goed wegslaan van de bal en een berekend rennen langs alle honken naar het thuishonk. Na tuurlijk kemen er nog allerlei andere dingen bij. Zo kan een spe ler, die op één der honken is, door de tegenpartij met de bal worden uitgetikt, wanneer hij dat honk niet vasthoudt. Maar we willen deze uitéénzetting niet al te tech nisch maken anders sou zij tt wel licht afschrikken om eens naar een honkbalwedstrijd te gaan en dat zou jammer zijn, want dit base ball met zijn Hollandsenaam is mooi en spannend en niet ruw. om aantekening, dat zjj wat be treft wijziging van artikel 42 tegen hadden gestemd. Tevoren waren in de ochtendbij een komst nog enige punten vlot afgewerkt. Goedgekeurd werd het voorstel tot ont trekking van da brug Langeweg te Ptfn- aeker aan het openbaar verkeer. Ten aanzien van enige voorsteilen be treffende krankzinnigen-, zwakzinnigen en psychiatrische inrichtingen sugge reerde de heer Zijp (WD) als arts, om spoedig speciale voorzieningen te tref fen voor geesteszieken, die aan tbc lij den. De Gedeputeerde Bolsius (KIT1 zegde toe te zuner tijd de gedachte van re heer Zijp ter nadere bespreking naar voren te brengen. Hierna werden de voorstellen, waaronder één tot goedkeu ring van dc rekeningen 1948 der Haagse stichting „Roser.burg", goedgekeurd. 's Middags kwamen de kwesties van het ambtenarenreglement en het ar- beidsovereenkomstenregiement ter spra ke. Daarbij stond de voorgestelde reor ganisatie van het georganiseerd overleg in het middelpunt der belangstelling. Gedeputeerde Staten menen, dat het overleg alleen vruchtdragend ken zijn, wanneer de eis wordt gesteld, dat do organisaties alle ambtenaren toelaten, ongeacht de aard van hun werk. Slechts de organisaties, die aan deze eisen vol doen, kunnen tot het overleg toetreden. Mocht een der organisaties nog niet aan deze eisen voldoen, dan zat zij tot l Januari 1950 gelegenheid hebben een andere vorm te vinden. Het ambtenarcncentrum voldoet al dus Gedeputeerde Staten nog ntet aan de voorwaarden. Door vele leden werd in verband hiermee verzocht de hierboven, omschreven datum te wijzi gen ui 1 Januari 1951, De heer De Kwaadsteniet (A.R.) dien de hiertoe een amendement in. Het KVp lid Kecscn besprak de medezeggenschap, die door het voorste! mogelijk wordt en merkte op. dat de werknemer hierop recht heeft. De heer Meerlens (Arb.) vond. dat dc overheid dient te bepalen welke organisaties zij in het georgani seerd overleg vertegenwoordigd wil zien. Het amendement-Do Kwaadsteniet acht te hi3 overbodig. Zelfs wanneer men de termyn tot S jaar verlengt, is met te overzien, wat tot stand zal worden ge bracht. Bezwaren tegen het feit, dat alle amb tenaren lid. moeten kunnen zijn van een bij het overleg betrokken organisatie, had dc heer Dcercnberg (KVP). Dc overheid heeft zijns inziens niet het recht le bepalen wie deelneemt aan dit overleg. Gedeputeerde Jansen Maneschijn (A. R.) zei bfj de beantwoording, dat de wijziging mogelijk is geworden door technische veranderingen in het Rijka- bezoldigingsbesluit. Het gaat aldus Spreker niet alieen om een verhoging. Do verbetering zit vooral in het meer dere perspectief, de periodieke verho gingen en de 60dale maatregelen. Over de medezeggenschap merkte Ge deputeerde op, dat het hier niet ccn be slissende stem betreft, doch het uitbren gen van advies Met betrekking tot de reorganisatie van het georganiseerd overleg zei spreker, dat de provincie hierin verder gaat dan de regering. Hierna werd een redactiewijziging van het betrokken artikel voorgesteld 'door jhr. ir. Van Lith de Jeude (WD) en inhoudende vereenvoudiging van tekst, goedgekeurd. Vervolgens nam de verga dering het amendement-De Kwaadste niet aan met 37 stemmen voor en 22 tegen. Vrij spoedig nadat het voorsteL van Gedeputeerde Staten in zijn geheel tvas goedgekeurd sloot de voorzitter, mr. L. A, Kesper, de vergadering, Tilt het hart gegrepen. ENKELE lezers hebben, toen zij de Korrel lazen over de recrea tieve behoeften in Rotterdam, de pen opgenomen om Korrélschrijver te vertellen hoe hun dat uit het hart gegrepen was. „Wij zouden, juist omdat wij niet weten waar we heen moeten om van de natuur te genieten, graag eens naar Hoek van Holland of Oostvoome willen, maar wat denkt u, dat zo'n uit stapje ons kost met de kinderen. We kunnen het misschien eens een- keer doen, maar ook niet meer, want we kunnen het eenvoudig niet betalen." En een lezer uit het wes telijk stadsdeel klaagt zijn nood over de woestenij langs de Schie- damse weg, die daar maar ligt en waar omheen alles ontbreekt wat 't leven der bewoners zou kunnen veraangenamen. Korrelschrijver heeft daar al meer over gehoord en hij kan met de bewoners mee voelen. Niet, omdat het daar sinds Maart 1943 zoveel minder gezellig is dan vroeger, want dit aspect geld voor de gehele stad, maar wel, om dat voor ouderen en jongeren zo goed als geen gelegenheden zijn om het normale wijkleven tot zijn recht te laten komen. Er bestaat een ernstig tekort aan vergaderlokalen, er zjjn gèen be hoorlijke speelplaatsen en sinds het zwembad in de Koushaven is ver dwenen, is er geen zwembad meer of men moet naar 't andere einde van de stad. Gelukkig is de Rot terdamse Gemeenschap ijverig be zig om tot een verbetering te ko men. Behalve voorzieningen, die zü nastreeft op cultureel en sociaal terrein heeft zij plannen om tot de stichting te geraken van een wijk- gebomv. In deze plannen wordt zij gesteund door allerlei organisaties uit het Westen, wier leden zich zo goed bewust zijn van de tekorten, die daar al jarenlang aanwezig zijn. Dat is tenminste iets. Dergelijke initiatieven maken een goede kans van slagen als de mensen, die zich er achter zetten eensgezind zijn. Er blfckt ten overvloede uit, dat de recreatieve behoefte bijzonder groot is en dat de autoriteiten zich ver gissen ais zij mochten denken, dat het daarmee niet zo'n vaart loopt en dat het beter is er over te zwij gen. omdat het toch maar geld gaat kosten. Onze kinderen, die de grote va- cantie in het vooruitzicht hebben, zijn echter gebaat met behoorlijke kinderspeelplaatsen. Straks zwer men zij weer uit, de straat op, cn mogen zij zich vermaken op met onkruid overwoekerde puinvelden, die niet eens zonder gevaar zijn. Wanneer het warm is en wjj weten hoe warm het kan zijn, zal men in het Westen vergeefs zoeken naar een gelegenheid om een verkoelend bad te nemen, waardoor 't zwem men in open water, wat al evenmin zonder gevaar is, zal toenemen. Een onzer lezers verzucht, dat wjj pas een nieuwe gemeenteraad hebben gekozen en dat hij nu alleen maar hoopt, dat die nieuwe Raad de kleine man met zijn kleine wensen niet zal vergeten. Korrelschrijver geeft die verzuch ting graag weer, ook al heeft hij bedacht, dat de nieuwe Raad zijn werkzaamheden pas in September zal aanvangen. Het zou prettig zijn als er reeds voor die tijd het een cn ander gebeurde. llnoez Med Voor spoedige indiensttreding kunnen geplaatst worden VAKBEKWAME in de Afdelingen STUKGOEDEREN GORDIJNSTOFFEN LINGERIE PARFUMERIEëN Eveneens enige voor alle Afdelingen Sollicitanten kunnen, zich per soonlijk aanmelden 's morgens van 1012 uur. (ook Maandag morgen). MATHENESSERLAAN 31 Oefenkamp voor nationale reserve bij Apeldoorn DEN HAAG. Het studenten- oefenkamp voor de nationale reser ve dat vorig* jaar in kamp Water loo op de Leusderheide werd ge houden, was een zodanig succes, dat besloten is ook dit jaar een. oefenkamp voor vrywilligere van de nationale reserve te organiseren. Het kamp Teuge by Apeldoorn zal ditmaal de vrijwilligers herber gen. In cursussen van één tot twee weken kunnen zif er van 11 Juli t.m. 1 October kennis, maken met de militaire sfeer door wapenmes sen, exercitie, sport en velddienst. Het ligt in de bedoeling een per manent oefenkamp te stichten voor dc nationale reserve, waar alle enigszins geoefende vrijwilligers eens per jaar gedurende enkele weken oefeningen in groot verband kunnen meemaken. VAKGROEP ASSURANTIE MAKELAARS 's-GRAVENHAGE. Bij beschik king van de minister van financiën zyn op voordracht van het dagelijks bestuur van de hoofdgroep „verze kering" cn in overleg met de staats secretaris van economische 2aken benoemd respectievelijk tot voorzit ter en tot plaatsvervangend voorzit ters van de bedrijfsgroep „assuran tie-makelaars, bezorgers en agenten" de heren H. Posthuma, wonende te Leeuwarden, mr. Th. B. te Kate, wonende te Rotter dam en C. W. van Calcac, wonende te Groningen. Zondag Is een trein tussen. Ngawen en Blora op Java op twee trekbommen gelopen. Vijf personen werden gedood en verschillende ge wond.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3