DEFECT^ VAN HOUTEN vermoedelijk oorzaak van ongeluk „Hardi" dreef zestien uren zinkend op IJsselmeer Moei U eens hóren Italiaanse vliegers komen tot soortgelijke conclusie Tweede Kamer aanvaardt Raad van Europa Het Russische blok heeft de scheiding in Europa voltrokken Grenadiers en Jagers defileren Zieke schippersvrouiv bracht angstige nacht door in Schokkerhaven Fanny en Wim Slijkhuis Zondag- in Den Haag Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Donderdag 7 Juli 1949 WRAK VAN DE „ROERMOND" BIJNA GELICHT AMSTERDAM, Erjsomc» meer aamvyiinjjen voor het vermoeden, dai ae ramp van het KLM-toestel „Roermond" te wyten zou zijn aan het defect aan de automatische stmrnnrichting. Doch eerst wanneer de duikers aan de kust van de Adriatssehe Zee er in cesTaagd zullen zijn de siuuraatoraaat los te maken en aan deskundigen te overhandigen, kan men zien of het vermoeden juist is, dat dit instrument de Con stellation deed verongelukken. KLS1 GEEFT NIEUWE INSTRUCTIES Het is dus nog te vroeg om tot een oordeel inzake de ramp van de „Roermondte geraken. Maar men is jer thans wel van overtuigd, dat er iets met de stuurinrichting geschied moet zijn. Het ongevat voltrok zich dicht by het militaire vliegveld van Bari, zodat men de beschikking kreeg over getuigen, die weten wat vliegen is en die zich niet laten verleiden tot fantastische verhalen over explosies, brandende motoren en wat al meer. Deze Italianen blijven volhouden dat de „Roer mond" op volkomen normale wijze in horizontale vlucht was, plotse ling bijna 180 gr. om zijn lengte-as draaide en toen in een duikvlucht raakte, hetgeen wijst cp een defect in de stuurinrichting. Van dezt- stuurinrichting naar de automatische piloot is de vol gende stap. De automatische piloot is een van de vernuftigste appara ten waarover de bestuurders van de grote, moderne verkeersvlieg tuigen beschikken. Wanneer de ge zagvoerder even zijn handen vrij wil hebben om zich tijdens de vlucht wat te vertreden, een praat je te maken met de reizigers, een kop koffie te drinken, dan kan hij op een klein apparaat aan zijn in- strumentenbord de koers instellen, welke hjj wil aanhouden en dan geeft hö de gehele stuurinrichting over aan deze automaat, die vol gens het principe van de gyroscoop ■werkt, de juiste koers en hoogte behoudt en invloeden idaarop bijvoorbeeld van zijwind of remous automatisch corrigeert. Kortom, deze stuurautomaat kan tijdens de vlucht de taak van de mens «olledie overne men— Tenzü deze ingenieuze machinerie defect z»u raken. Die mogelijkheid blijft er al tijd, bij vrijwel elk instrument, dat door mensenbanden ver vaardigd is. Een storing van de automatische piloot is meer voorgekomen in de ervaring van de K.L.M., nimmer echter met noodlottige gevolgen, omdat de gezagvoerder ter plaatse was en terstond de automaat kon uitschakelen om zelf het stuur over te nemen- Waar was de piloot? Er blijft ook voorlopig neg een mysterie verborgen in de stuurhut van de .Roermond". Wij spraken de heer J. Feteris, vertegen woordiger in Den Haag van een der grote fabrieken van stuur automaten over de mogelrikheid. 1 dat de automaat schuldig verklaard j zou kunnen worden. De heer Feteris en zijn Britse deskundige 1 vertelden ons niet voetstoots tc willen aannemen dat bet instru- i ment zonde, meer de ramp veroor- raakt kan hebben. I Het was immers een kwestie van seconden om de automaat in te schakelen cn tot handbesturing over »e gaan. Dat dit defect tot een catastrofe heeft geleid, kan alleen verklaard worden als de bemanning niet tij dig kon ingrijpen. Raakt een rcu- lentoestcl als tie Constellation in een dtiiikviacht, dan is er weinig meer (e doen, Heï is immers geen klein mili- Wielrennen Arie van Vliet speelde met Remkes AMSTERDAM. Woensdag werden de Nederlandse Laankampioenaehappen met de kwartfinales van de achtervol ging voor amateurs voortgezet. Verras singen deden zich hierbij niet voor, JKoeman reed een uitstekende tijd (S min. 38 sec.l na een spannende rit tegen V/Ullekes. Wiilekes nam na de'start een ruime voorsprong, die hJ3 tot ongeveer 3d meter wist te vergroten. Na vijf ron den zette Koeman, die een tempo was blijven rijden, aan en Hep meer en meer in. Toen de laatste ronde inging lagen "beide renners gelijk en Koeman had genoeg kracht over om WiUekes. die twee ronden voor het einde een inzin king had gekregen, «r uit ie rijden. In de andere kwartfinales 'klopten Kunat. Gieseler en Hai mans hun res pectievelijke tegenstanders De Moor. De Booy cn Witfeveen vrij gemakkelijk. De professional-sprinters verwerkten bun programma tot de finale waarin zich. zoals te verwachten was, Arie van Vliet en Jan iDerksen. zonder moeite plaatsten. Arie van Vliet speelde in de halve finale met RemKes en ook Jan Derksen behoefde zich irt zfjn halve finale tegen Bijster niet in te spannen. Jan Derksen noteerde In de kwartfinale en de tweede manche van de halve finale de snelste töd van de dag over de laatste 200 me ter met.--. 13 gen-, Arie van Vliet kwam in de halve finales niet beneden de 15 pee., wel bewjjs da» <je twee groten in de Nederlandse professJonaisptint veruit de sterkste*» waren. Alplu ense wielervierdaagse wordt een prestatierit ALPHEN AAN DB RIJN. - De Alphen se wiel er-vierdaagse beoogt een prestatierit te zijn en zo bezien mag men niet mopperen, wanneer de weersomstandigheden niet steeds tor volle medewerken. Woensdag stond er weer een stevige bries die de deelnemers slechts in een klein gedeelte vah de 124 km lange tocht tot steun was. Op de heenreis langs het Aarkanaal en de kronkelende Am stel had men de wind beurtelings op zij, voor en tegen, zodat de rit naar Amsterdam al niet bepaald ge makkelijk was. Van de hoofdstad naar Hilversum echter ging het haast vanzelf en bij de tweede stem pelpost In het tolhuis kreeg men dan ook volop gelegenheid zich ter pre pareren voor het laatste traject Hilversum—Alphen aan de Rijn. Veel rn<?er dan gisteren zocht men nu steun bïj elkaar. Er was 10 uur rijtijd voor deze 2e rit maar verre weg de meesten waren reeds be langrijk eerder binnen- Morgen wordt het, de zwaarste tocht Van Alpben gaat het naar Gouda, van daar over Haastrecht en Oudewater naar Utrecht via De Bilt, Soestdijk, Baarn, Hilversum, ■tórug naar de Domstad en.' tenslotte via de Oude Rijn weer naar Alphen aan de Rijn. Éen afstand van 142 fan, welke in 1Ü% uur moet worden afgelegd. tair toestel, waarmee naar believen caprioles gemaakt kunnen worden. Een Constellation „uit een duik" redresseren in een horizontale vlucht, is volgens deze deskundi gen praktisch niet mogelijk. Bij de KLM zijn verschillende merken van stuurautomaten in gebruik Het bekendste is hier ge worden de Sperry-automaat. De „Roermond" was evenwel uitge rust met een PA Deviater Automa tic pilot van de Amerikaanse Ben- dixfabriek. Deze apparaten wor den door de instrumentenafdeling van de KLM regelmatig en zorg vuldig gecontroleerd, hetgeen niet wegneemt, dat een storing moge lijk blijft. Scherpe instructies Wij hebben vernomen dat de KLM thans scherpe instructies aan de vliegers heeft verstrekt omtrent het gebruiken van de automaat zelfs indien deze wordt ingescha keld. moet toch altijd een vlieg tuigbestuurder in de stuurstoel zitten om voorbereid te zijn op al het mogelijke en onmogelijke, ter wijl ook de Lockheed fabriek, de fabrikant van de Constellations, geadviseerd heeft om de vliegtui gen vooralsnog met de band te blijven besturen. Dit hjkt ons een verstandig ad vies; zolang niet bewezen is dat de stuurautomaten we! goed werkten, .dient men het zekere voor het on zekere te nemen en het apparaat in hat geheel niet te gebruiken. (Van ome parlementaire redacteur) Gistermiddag aanvaardde de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming het Statuut van de Raad van Europa. De C.PN. en St. Ger. tieten aan tekenen. dat zij er tegen waren. Onmiddellijk na de aanvaarding van het Statuut werd voorzitter Mr, Kortenhorst gemachtigd om, als zyn collega prof. Kranenburg van de Eerste Kamer een dergelijke machtiging ontvangt, met deze samen in overleg met de Regering de leden en plaatsvervan gende leden aan te wijzen van de Nederlandse delegatie In de in Augustus a.s. te Straatsburg te houden zifting van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. Het bleek, dat minister Stikker de nacht geenszins bad nodig gehad om zich te bezinnen op zijn ant woord aan de sprekers over het Sta tuut. Naar hij zeide. had hij eigen lijk niets meer te beantwoorden, om dat de sprekers, de communisten uit gezonderd. hartelijk met het Statuut hadden, ingestemd. En wat de C-P-N. betrefü er waren in het Statuut, zei de minister, geen ware bedoelingen, op aalgladde wijze verborgen. („Aal glad was dc parlementaire vervan ging van het Dinsdag wel door de heer Wagenaar uitgesproken, doch achteraf door de voorzitter ontoe laatbaar verklaarde woord „huichel achtig") Alleen in Rusland, aldus de bewinsman, schijnt 't geoorloofd te zijn om. hoe dan ook. verdragen te sluiten. Met een variatie op het be kende „Quod licet Jovi non licet bovi" (wat Jupiter is toegestaan is de os nog niet geoorloofd) zou men kunnen zeggen: „Quod licet Sovi non licet bovi". Als andere landen verdragen sluiten gaat er een groot geschreeuw op, doch het is het Rus sische blok met zijn verdragen, dat de scheiding in Europa heeft vol trokken. De minister deelde mede, dat de Nederlandse Regering vóór de toe lating tot de Baad van Europa is van. Turkije en Griekenland.^ De toelating van Spanje is nog niet in het geding, zodat het voorbarig zou zijn reeds thans een standpunt in te nemers. De bewindsman gaf toe, dat men bij internationale overeenkomsten dikwijls een beslissing uit de weg gaat en naar een compromis zoekt. Hij hoopte, dat de Raadgevende Vergadering tegen deze „maladïe du compromis", deze ziekte van bet compromis, zou kunnen optre den, omdat zij de publieke opinie van Europa vertegenwoordigt. Dan zal ze misschien als een kinder ziekte kunnen verdwijnen, terwijl, indien de Raadgevende Vergade ring zich niet voldoende krachtig zou ontwikkelen, zy een chronische ziekte zou kunnen worden, waar aan de nieuwe organisatie ten gronde zou gaan. Naar de mening van de minister zou de Raadgevende Vergadering in belangrijke mate kunnen aan sluiten bij wat door de Westelijke Unie op sociaal en economisch ter rein al reeds wordt voorbereid, zoals b.v., dat arbeiders van het ene land ook in het andere, indien zij daar werken, kunnen profiteren van de sociale wetten. In verband met de recente besprekingen over de \urymaking van het Europees betalings- en handelsverkeer, merkte hij op, dat over zulk een onderwerp de Raadgevende Verga dering natuurlijk geen technische beschouwingen - kan houder, doch dat het van grote waarde kan zijn, als zij de publieke opinie van West-Europa hieromtrent laat horen, te meer, omdat het nog al tijd nodig is cm tegen stromingen van vermeend eigenbelang krach tig op te treden. Aansluitend hier bij uitte de minister zijn misnoe gen over het breed uitmeten van de moeilijkheden, welke rijzen bij de verwerkelijking van de Bene lux. De Raadgevende Vergadering is nog geert internationaal parle ment, doch spr. hoopte, dat hier op voorzichtige en constructieve wijze Europees zal worden gedacht Mej. Klompé (K.V.P.) gaf de de heer Van der Goes en zeer open hartig antwoord pp zijn vraag, wat fVervoig van pag. 1) Aan het défilé wordt deelgeno men door de drumband van de Kon. Mil. Kapel, door de Kapel zelf die beide afzwenkten om tijdens het langs marcheren van de onderdelen marsmuziek ten gehore te brengen een bataljon Grena diers van het le Infanterie Depot, een compagnie Grenadiers van het le Territoriale Bataljon en een compagnie Jagers van hetzelfde bataljon. De onderdelen worden voorafge gaan door de vaandehvachten van de beide garderegimenten. Als het défilé geëindigd is, on derhouden de Koningin en de Prins zich nog enige tjjd met de bevelhebbers. Dan liefkoost de Ko ningin haar jongste dochtertje en voor zij naar binnen gaat wendt zij zich naar het publiek op de rijksstraatweg, dat zij met een vriendelijk wuiven groet. Een luid gejuich stijgt op en ook de geno digden op het grasveld brengen een driewerf hoera op het Konink lijk Gezin uit. Dan is de dag verder voor het gezin om het familiefeest in huise lijke kring te vieren, zoals elk ge zin d3t gaarne zou wensen, al zul len vele bloemen en geschenken ongetwijfeld spreken van de liefde van het volk, dat deze dag in de geest meeviert. Nederlandse bridgers verliezen in Parijs PARIJS. Het Nederlandse bridge- team leed Woensdag tn de vierde ronde van de Eusopese kampioenschappen een onverwachte nederlaag tegen Denemar ken. De uitslagen lulden: Zweden won van IJsland met 82 teger. 19 match punten; Frankrijk won van België met 52 tegen £5 matchpunten; Noorwegen won van Ierland met 47 te gen 25 matchpunten; Denemarken won van Nederland met 5t tegen 40 match- punten; Finland speelde gelijk met Italië. Engeland was wij. De stand luidt thans: Engeland 6 winstpunten uit 3 wedstrijden: Zweden 6 winstpunten uit 3 wedstrijden; Italië 5 winstpunten uit 4 wedstrijden; Noor wegen 5 winstpunten uit 4 wedstrijden: Nederland 4 winstpunten uit 3 wedstrij den t Denemarken 4 winstpunten uit 3 wedstrijden; Frankrijk 4 winstpunten uit 4 wedstrijden: IJsland 3 winstpunten uit 4 wedstrijden; België 2 winstpunten uit 4 wedstrijden; Finland 1 winstpunt mt 4 wedstrijden; Ierland 0 winstpunten uit 4 wedstrijden. (Van een onzer verslaggevers) In de kleine, winderige Schokkerhaven, ver weg, in de on vriendelijke Noord-Oostpolder, keken Dinsdagavond een paar Schokkers verwonderd naar de sleepboot „Gejo" van scMpper Zandstra uit Delfzijl, die moeizaam puffend de wal naderde. „Schepen in nood op zee!" waren de eerste woorden, die de schipper naar de mannen op de wal schreeuwde. Schepen in nood, woorden om in een oogwenk een alarmtoestand in een haventje te scheppen. Vissersdorpen waren in alarm-toestand De Russische bladen maken mel ding van het aanstaande b^soek van de Amerikaanse minister van financiën John Snyder aan Enge land als onderdeel van de Ameri kaanse druk op Engeland om het pond te devalueren. Q CHIPPER Zandstra's verbaal aan de havenmeester van Schokkerhaven, M. Stienstra, was kort maar krachtig. „Het stormde op de zee en we hadden meer dan moeite met de tjalk Spefra" en de Kempenaar „Hardi". die we op sleep hadden De schipper van de „Hardi". Adriaan Sapper, beduidde ons, op de sleper, dat zijn boot water maakte en dat zijn vrouw zeeziek was. Van de „Spera" kwamen ook beangstigende berichten. Op verzoek van de schip pers hebben we de twee boten los gegooid en de twee echtgenotes met de twee kinderen, die aan boord van de scheepjes waren, overgenomen om hen hier naar Schokkerhaven te brengen." Dat vertelde schipper Zandstra haastig, want reeds was de sleper gereed om terug te varen, het woes te IJsselmeer op om de tjalk en de TI mpenaar met hun schippers te redden. De familie van de havenmeester en buurlui stelden de vrouwen en de kinderen op hun gemak en luister den zwijgend naar het trieste ver haal van een gevecht tegen woeden de golven, tegen wind en ziekte, tegen angst en ellende. SLECIITE TIJDING Intussen ploegde de „Gejo"' met vier hulpvaardige mensen uit Schok kerhaven aan boord zich een weg door de golven naar de plek, waar schipper Zandstra de twee in nood verkerende scheepjes had achterge laten. Om kwart over een in de nacht van Dinsdag op Woensdag keerde de sleper terug. De schip persvrouwen met haar kinderen, de havenmeester en de paar mensen, die er in Schokkerhaven wonen, Strijd om nationale titels (Van onze sportredacteur) DEN HAAG Zaterdag om vijf uur en Zondag om twee uiir wor den op de sintelhaan aan de Laan v^n Toot de Nederlandse athletick- kamploenschappen gehouden, ge organiseerd door Vlug en Lenig, waarvoor de inschrijving zeer groot is. Al steken Fanny Blan- kers en Wim Slijkhuis dan met kop en schouder boven de rest uit, overigens zal er zeer felle strijd worden geleverd. Niet minder dan 250 athleten verschijnen aan de start. Fanny Blankers schreef voor niet minder dan vijf nummers in, ai is er nu met Spanje eigenlijk gebeu ren roo et. In de tegenwoordige om standigheden. zei zij, acht ik opne ming van Spanje in de Raad van Europa niet raadzaam, al lijkt bet mij niet onmogelijk, dat wij door onze houding dat land zodanig kun nen beïnvloeden, dat de bezwaren tegen toelating niet meer aanwezig zijn. Volgende week Dinsdag komt de Kamer weer byeen, Er zijn dan nadere mededelingen te verwach ten over een eventueel Indonesisch debat (Ing. Med.) Britse antwoord-nota op Russisch protest BERLIJN. De Britse militaire regering in Duitsland beeft "Woens dag ontkend, dat de Russische ver klaringen, ais zou West Duitsland wanhopig behoefte hebben aan uit breiding van de handel met de Russische bezettingszone, op waar heid berusten. „Dergelijke uitingen berusten slechts op onwetendheid of dom heid," aldus een officiële verkla ring. De verklaring zegt verder: „Wan. neer men zich in Oost Duitsland af vraagt, waarom er niet meer han del is, dan is het antwoord eenvou dig dit, dat geen enkele West Duit se fabrikant of koopman Oost-mar ken wil accepteren, en dat het me rendeel van de goederen, die de Russische zone het Westen aan biedt, van zulke inferieure kwali teit is, dat het geen kopers vindt. In de verklaring werd hieraan nog toegevoegd, dat er in het afge lopen jaar vele nieuwe Industrieën in het Westen zijn gevestigd, die goederen vervaardigen welke voor heen. uit het Oosten moesten komen. Als opvolger van dr. Holwer- da. is tot directeur van het Rijks museum Kam te Nijmegen be noemd dr. H, J. H. van Buchem, Ieraar in de klassieke talen aan het Sted. Gymnasium te Nijmegen. Amerika bezit 60 procent van wereldgoudvoorraad WASHINGTON. De Ameri kaanse goudvoorraden in Fort Knox hebben de recordwaarde van 24.465.923,000 dollars bereikt. Dit goudberit vertegenwoordigt onge veer 3/5 van de wereldvoorraad. Amerikaanse deskundigen hebben verklaard, dat zü niets afweten van geruchten, dat Engeland en andere Europese landen aan de Amerikaan se regering zouden vragen om nieu we hulp te verlenen door gebruik te maken van de Amerikaanse goud voorraad. Zij wijzen er op, dat voor het overmaken van een deel van dit goud aan een ander land een be sluit van het congres nodig is. Gevaarlijke baggerlast IJMUTDEN. De baggermolen, die de blnnen-hoogovenhaven te Umuiden op diepte houdt, heeft reeds meerdere keren mijnen om hoog gebracht De laatste vangst be stond uit niet minder dan elf tank mijnen tegelijk, die onmiddellijk door de hulpverleningsdienst on schadelijk zijn gemaakt. Voor het eerst sinds 41 regende het Donderdag in New York. Een ware plensbui stortte zich boven de wereldstad uit en bracht verkwikking na de langza merhand ondragelijk geworden hit te. Stoffelijke resten van Dimitrof in Sofia SOFIA - Een half millioen mensen waren Woensdagavond aanwezig voor het station van Sofia, waar het lijk van de te Moskou overleden Bulgaarse mi nister-president, Georgi Dimitrof, aankwam. Dimitrofs weduwe, de Sowjet Russische maarschalk Worasjïlof en de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, Anna Pauker, waren aanwezig op het station. Worosjilof en de leden van het politbureau droegen de kist van de affuit en plaatsten haar in een zaal van het parlementsgebouw. Het stoffelijk overschot zal daar- tot Zondag blijven opgebaard en ver volgens in een speciaal mausoleum worden geplaatst. Gezondheidstoestand van Pétain gaat achteruit PARIJS. In een -brief aan Vincent Auriol, de Franse presi dent, hebben de advocaten van Pétain verklaard, dat zijn geestes- vermogens sterk achteruitgaan en dat men hem niet in de gevangenis moet laten sterven. Pétain herin nert zich niet meer waarom hij ge vangen zit 'aldus een van zijn ad vocaten, die hem tien dagen gele den een bezoek bracht. het niet zeker dat zij op al deze nummers behalve de 80 m. horden en de 100 m., ook start. Verder komen bekende dames uit als Ger- da v. d. Kade-Koudijs, Nel Karei- se, Gré de Jongh, Jo van Schou- wen-Cramer en Ans Koning. Bij de heren heeft Slijkhuis in geschreven voor de 1500 m. op Zaterdag en voor de 5000 m. op Zondag. Er bestaat een kans dat hij uit beide nummers een keus zal doen omdat hij zijn Achillespees nog sparen wil. De strijd op de IOC m. met Kleyn, Scholten, Saat, Meyer, Zwaan, Lammers en de nieuwste aanwinst Holst is geheel open, evenals de 800 m., een van de belangrijkste nummers. Hier komen uit Kist. Meyborgh, Knop, Vaal, Ribbcns, Elstak, Van Son eva. Vermelden wij verder nog de speerwerpers Lutkeveld, v. d. Poll en Vorenkamp, Cor Lamoree op het polsstokhoogspringer De Kroon, Nusse, Bakels en Mahieü op de 4.00 m., Aad de Bruyn en Houtzager op de werpnummers, die hier veel concurrentie zullen ondervinden van de opkomende garde, bestaande uit Fostina, Leeu wenhoek, Naaktgeboren, Lataster, Van Egmond e.a. Zaterdag komen bijna alle athle ten reeds aan de start. Op die dag worden de volgende finales ver werkt: dames: verspringen, kogel stoten en speerwerpen en bij de heren de 150D ml» de 10 km,, hïnk- stapsprong en de 400 m. horden. Verder krijgt men de series te zien van de 80 m. horden dames, de 100 m. en de 200 m. heren en" de 200 m. dames. Villoresi komt naar Zatidvoort DEN HAAG. Aties wijs» erop. dat de eerste werkelijk internationale automobielrace, die de K.N.AC, orga niseert en die od 31 Juli op het mooie circuit van Zandvoort zal worden ge houden, in alle opzichten een wedstrijd va„ eroot formaat zal worden. Tot dusver staat het vast. dat van Italiaanse zijde Villoresi, Ascari en Farina met een Maserati of een Fer rari aan de start zullen verschijnen. Frankriik zal vertegenwoordigd zijn door de Talbotrijdcrs Chiron cn Mai- resse. Zwitserland door dc Graflen- ried, België door de coming man Claes. die eveneens met een Talbot zal rijden. Engeland door Pernell die voor de renstal Ambrosiana met een nieuwe Maserati uitkomt. Whitehead met een Ferrari, en de Era coureurs Harrison, Gerard cn Horsfall en tenslotte Siam door Prins Bira. die een Maserati zal besturen. INTERNATIONAAL TENNlSTOURNOOI TE HILLEGERSBERG In HiHegersberg wordt een tennistour- nooi gehouden, waaraan tal van inter nationale spelers van de tweede rang deelnemen, die evenwel vrij sterk blij ken te zijn. Zo werd Karsten uitgescha keld door de Noor Schol met 0S, 63, 63 en Van Oart sneuvelde tegen de Degn Poulsen roet 64, 6—3. De Hage naar Hans van Dalsum wist de Zweed Lundgren uit te schakelen met 36, 6—3, 63. Van Reekum vcrl. van Norde- bSck (Zweden) 7—5, 6—3. Baanwachter verzuimde de spoorbomen te sluiten DELFT. De Delftse kanton- rechter beeft de baanwachter van de Nederlandse Spoorwegen K.t die op 6 April wegens onachtzaamheid de spoorwegovergang in de School straat te Delft niet had gesloten, toen een sneltrein uit Rotterdam in aantocht was, overeenkomsig de els veroordeeld tot een geldboete van 100.of 20 dagen hechtenis. stonden afwachtend op dc kade. De wind gierde, de nacht was donker en de tyding, die schipper Zandstra moest brengen, was slecht: geen spoor van de „Spera" en de „Hardi". De enige telefoon In Schokkerha ven bracht verzoeken .om hul» naar Urk, naar Enkhuizen, tiaar Harder wijk en vele andere plaatsen aan het IJsselmeer. De RP 74 van de po litie-te-water uit Enkhuizen voer uit, de donkere nacht ïn. De RP 73 uit Harderwijk met schipper Maas- bach aan het roep zette kóers naar „zee". Even na vijf uur in dc vroege ochJend van Woensdag vonden de Harderwijker politiemannen de ver miste scheepjes, bijna op hetzelfde moment als de Enkhuizer collega's. 7,ij vonden schipper Sapper op het dek van de „Hardi", die er het ergst aan toe was. De „Spera" had een ge deeltelijk vernield roer, maar de schipper er van was er best tevre den over. dat alles nog zo goed af gelopen was. De „Hardi" maakte veel water. De dekzijlen waren in de storm vernield en vele luiken waren stuk. Het met grint geladen 496 ton metende schip lag diep in hel water en de golven spoelden cr over heen. De politie-vaartuigen slaagden er In beide scheepjes be houden uit d<? Amsterdammer Vaart, waar ze gevonden werden, weg te slepen naar Schokkerhaven, waar ze om negen uur aankwamen. GROTE VREUGDE Groot was de vreugde van de schippersvrouwen, die een nacht vol onbeschrijfelijke ellende hadden doorgebracht. Groot was ook de vreugde van de Schokkers, die on danks hun polder toch nog in hart en nieren zeeluf zijn en als zeelui denken en handeten. Gezamenlijk hebber» ze de „Spera" en de „Hardi" zoveel mogelijk opgekalefaterd, zo dat beide scheepjes Woensdagmid dag om een uur, getrokken door de „Gejo" hun reis naar VoUenhove ea Meppel konden vervolgen. Bij de Ettdandse Kolk in het ka naal bij Vollenhove zagen wij ze voorbij varen. „Alles is goed", riep schipper Sapper naar de kant, waar wij stonden." De vrouw is wel. We hebben zestig ton. water gemaakt, maar ja, we zijn ook zestien uur aan het zinken geweest!". Britse havenstaking wekt boycot in de V.S. Troepen zullen schepen met voedsel lossen MONTREAL. Drieduizend Britse schepen in de Oostelijke Amerikaanse havens zullen met onmiddellijke van kracht wording worden "geboycot, omdat de Britse havenarbeiders weigeren op Cana dese schepen te werken, aldus ver klaart Hal. C. Banks, de interna tionale afgevaardigde van de inter nationale zeelieden bond (Seafa rers' international union). Deze bond is aangesloten bij het Amerikaanse A.F.L, Banks is In Canada de lejdervan de stork rechts georiënteerde vak bond, die een contract heeft gete kend met de reders aan de Oost kust. Deze overeenkomst verhaast te de staking van de onder commu nistische leiding staande Canadese zeemansbond (Canadian Seamens Union) op 31 Maart. De Britse havenarbeiders die de CSU steunen, hebben vervolgens het werk op twee Canadese sche pen in Londen stil gelegd. Banks verklaarde: „Indien de Britten een wanhopige actie willen voeren, dan kunnen zij die krijgen. Er liggen meer dan 3000 Britse schepen langs dc Atlantische Kust" In de Londense haven is inmid dels de situatie nog niet opgehel derd. De Labourregering heeft Woens dag troepen naar de haven gezon den om de voedselschepen te los sen, die nog volgeladen liggen als gevolg van de staking. Deze duurt nu al twee weken en breidt zich nog vsrder uit. - De meesten der meer dan hon derd vrachtschepen, die thans in de Theems vastliggen, hebben voedsel aan boord voor Londen. De minister van sociale Zaken George Isaacs heeft in het parlement mee gedeeld, dat de regring heeft be sloten de troepen te gebruiken als middel om de voedselbevoorrading te waarborgen. Heath rijdt in Assen tegen een boom In Assen heerst reeds volop de TT- sfeer en Iedere dag ronken de motoren over het prachtige circuit. De Engels- mart Heath heeft weinig eucces gehad hö zijn training. Hij verspeelde nJ. zijn 500 cc Norton. Heath reed met een snelheid van om en nabij de ICO km per uur. Op het rechte eind tussen Laaghalerveen en de Pitch blokkeerde zijn motor plotseling. De machine slipte en vloog tegen een boom. Hoewel Keath er nagenoeg zon der een schrammetje te hebben opgelo pen afkwam, was zijn machine zodanig vernield, dat repareren onbegonnen werk was. De Brit had Ingeschreven voor de 500 cc met Norton en de 350 cc met AJS, maar hij was door deze pech zo gedesillusioneerd, dal hij onmiddel lijk besloot maar naar huls te gaan. Een aardige bijzonderheid is'nog, dat de Italiaan Pagani, toen hij zijn beschei den In ontvangst kwam nemen, het nummer 17 geweigerd heeft, omdat men in Italië aanneemt, dat dit ongeluk brengt. Specials postzegels - ter herden king van de 200ste geboortedag van Goethe op 28 Augustus zullen door de posterijen in de Russische zone van Duitsland worden uitgegeven. Een deel van de opbrengst zal be steed worden voor de wederopbouw van Weimar, Goethe's geboortestad. Inzake D. H Lawrence Op gevaar af, voor *n duisterling te worden aangezien of uitgemaakt, waag ik het, de zogenaamde groot heid van de schrijver van „Lady Chatterley's Lover" te ontkennen. Lawrence is ten hoogste 'n goed sly- Jist. Norman Douglas, geen Bieder meier. verklaarde zijn psychologie voor oppervlakkig. Ik ga 'n. stap verder cn verklaar mijn denk aan Anna Blaman voor het woordl dat Lawrence het stadium van geestelijke onrijpheid, getuige rijn eeuwig zwelgen in geslachtelijk heden. nooit is tc boven gekomen. Hij bleef lijken op 'n jongen, die, zodra hij iets „te weten" is gekomen en 'n vies woord heeft geleerd, geen rust heeft, voordat dit interessante woord door hem met 'n stukje ge kaapt schoolkrijt geschreven is op 'n schutting. Of na deze verklaring deze of gene geavanceerde dame mij aan ziet voor 'n Filistijn, laat mij on verschillig, Willem van Doom Vergiftiging van honden en poesen Het bericht in Uw blad „vergifti ging van honden en poezen." heeft mij tot nadenken gebracht. Voorop stel ik, dat zij, die op de wijze als in bedoeld bericht, de dieren on schadelijk maken ,zeer te laken zijn. Maar.en nu komb het: lokken de honden- en poczenbezatters z'elf geen maatregelen tegen hun dieren uit? Ik woon in een straat waar vele gezinnen poesen en honden be zitten. Deze dieren worden uitge laten en dan weet U het wel. 's-Nachts is het hondengeblaf of kattengemauw en bleef het nog maar bij mamven n|et van de lucht. Vele mensen liggen uren wakker. Nogmaals, de dieren een. vreselijke dood te laten sterven, is onmenselijk, maar laten honden- en poesen bezitters toch ook eens aan anderen denken en de dieren 's-nachts binnen houden en als het kan de wandeling tot een park, weiland, enz. uitstrekken, H. A. Van Deutekom Volkomen juist. Natuurlijk is, wat in de laatste zin wordt pe- vraagd. niet altijd mogelijk, doch men dient zich er voor te hoeden anderen overlast aan-te doen. Schandelijk Toch wel zeer onverantwoordelijk hebben zich de militaire vliegers gedragen, die Zondag keer op keer op geringe hoogte over het Sche ven ingse strand daverden. Vele kin deren waren zo overstuur, dat het geruime tijd duurde, eer ze weer tot bedaren waren gebracht. Men moet er niet aan denken wat er gebeurd zou zijn. als zo'n vliegtuig was gevallen. De piloten dienen streng te worden gestraft, zodat herhaling absoluut is uitgesloten. D. Roosendaal Wij zijn het hiermede geheel eens; dit toos ongehoord. Een strenge straf moet deze vliegers worden opgelegd. Geen draaiorgels in de avond Tk weet niet of de draaiorgelman, die 's-avonds door de straten gaat, ook wel eens in de buurt van zijn eigen woning blijft spelen. Wanneer hij kleine kinderen heeft, zeer waarschijnlijk niet; want moeder zou hem spoedig aan het verstand hebben gebracht, dat het voort brengen van dergelijke harde mu ziek, op een tijdstip dat de kinde ren juist in bed zijn (zo tussen half zeven en half acht) wel zeer storend is. Net ingesluimerd, schrikken ze wakker en krijg ze dan, vooral met deze warmte, maar weer eens rustig in slaap. Tot hoe lang mogen deze orgels eigenlijk spelen? Z. G. t R.—S. EN DE KOFFIE? Nu men zo veel deviezen voor tabak beschikbaar blijkt te kunnen stellen steekt het koffierantsoen hier wel erg schraal tegen af. Wordt-het geen tijd, dat de rantsoe nering ook in deze seetor een beetje ruimer wordt? Mevr. P. Evenblij. (Inp. Med.) Sproeten SPRUTOL Danny Kaye beleeft iets ernstigs SHANNON. Een stratocruiser van de Panameriean Airways, kreeg met 54 passagiers aan boord, onder wie de Amerikaanse filmster Danny Kaye en de tenniskampioene van Wimbledon, Louise Brough, motor- pech boven de Oceaan op weg van Londen naar New «York. De propel ler van de buïtenbakboord motor was verbogen en had de motor ern- stig beschadigd. Het toestel slaagde er echter in op drie motoren het vliegveld Shannon weer te bereiken en daar veilig te landen. Op het vliegveld was de alarmtoestand reeds afgekondigd. Aan de passa giers was na het optreden van de storing meegedeeld dat de mogelijk heid bestond, dat op zee moest wor den. gedaald. Verkeersstremming op weg Den BoschUtrecht DEN HAAG. Da A-N.W.B. deelt mede, dat de in het weggedeelte 's-Hertoganbosch-—Hedel geleden brug te Orthen in verband met her stelwerkzaamheden, op Zondag 17 Juli van 3 uur tot 20 uur voor alle verkeer zal zijn gesloten. Het gemotoriseerde verkeer zal kunnen omrijden via de. brug over de B ergs c'n e - Maas bij Heus den en via het veer over de Maas te Alern. Het overige verkeer wordt ter plaatse omgeleid. .Laurens Bogtman vertrekt vanavond per K.L.M. vliegtuig naar Afrika waar hij een tournéc van ongeveer drie maanden zal maken. Eerst naar Leopold Ville in de Belgische Congo, vandaar naar Zuid-Af rika.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 4