HET ROTTERDAMSCH PAROOL Heden Anglo-Amerikaans overleg over Engelands dollartekort Terugkeer van Sukarno is belangrijk precedent n.. mam ielbsëT Conservatieven ontstemd over Cripp's rede Publiek toont zich ongeïnteresseerd De 3 vakbonden overleggen Br. Lc.ime.na sou de noodregering ontmoeten Dit weekeind iets warmer Onregelmatig eindexamen? - N Nee toch...? Heus! .J Mooi oud pand in Vlaardingen gaat in vlammen op Hele buurt werd ontruimd; brandweer wist uitbreiding te voorkomen UNCI-rapporten over Indonesië gaven gekleurd beeld Beschuldiging van partijdigheid ten jiadele van Nederland Verslagen werden in Batavia omgewerkt Stakingsstemming in Londense haven neemt toe 9e Jaargang no. 156 Eed en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn prljs: per week 0,32 per kwartaal 4.10. losse nummers, 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Vrijdag 8 Juli 1949 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankiert Amsterdamscha Bank te Botterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. P. Schaper LONDEN Hedenmorgen is alhier aangekomen de Amerikaanse minister van financiën John Snyder, die in de afgelopen dagen econo mische besprekingen heeft gevoerd in Frankrijk. Kort na zijn aankomst heeft hij zich begeven naar sir Stafford Cripps. om met hem, nader in te gaan op de Britse financiële moeilijkheden, .waarvan Cripps getuigde Hl zijn lagerhuisrede van Woensdag. In het gezelschap van Snyder be vinden zich de reizende ambassadeur voor hqt Marshall-plan, Averell Harriman en de Amerikaanse ambassadeur in Engeland Lewis Douglas, die reeds in Parijs deelnam aan de besprekingen van de Amerikaanse minister. Bij de conferentie die Snyder heden met Cripps-heeft gevoerd, was ook aanwezig de Canadese minister van financiën Abbot, De conferentie heeft plaats ge vonden in het diepste geheim. Over de resultaten van. de- be spreking is derhalve nog niets bé kend. "Wel heeft Snyder voor zijn vertrek uit Parijs tegenover een correspondent van het Persbureau Associated Press verklaard, dat het hoofdthema der besprekingen met Cripps zou bestaan uit „de funda mentele politiek die gevolgd moet "Worden bij het Europese herstel programma". Hij noemde het vaste geloof van sir Stafford Qripps lï Engelands vermogen om de huidi ge moeilijkheden te overwinnen inspirerend. Volgens het Franse persbureau A.F.P. maakt dit onderhoud van Snyder met. Cripps en de conferen tie die" in de loop'van de volgende week in Londen zal worden ge houden door - de ministers van financiën der Britse dominions, de eerste phase uit van een uitgebreid internationaal economisch overleg, dat in September wellicht tot ver- Deze klok is het geschenk van' Prinses Wilhelmina aan Konin gin Juliana en Prins Bernhard. Déze klok wijst urendagen, maanden, jaren aan,, zon, viaan, enz. Ze werd vervaardigd door de klokkenmaker Van Maarle in Warnsveld. Er werden duizend arbeidsuren aan besteed. BELGIE Teken aan de tmnd De roep, die in de eerste jaren na de tweede wereldoorlog door ons land ging over de luxe in Brussel en Antwerpen tn tegenstelling tot de povere etalages in onze steden is verstomd. Een reisje naar onze wederhelft in Benelux-verband mo ge nog steeds zeer aantrekkelijk zijn. het is niet meer in de eerste plaats een strooptocht, om daar voor veel geld en' vindingrijkheid te kopen wat het eigen land niet" hood:, nylons, chocolade, sigaretten, zuidvruchten en textiel. Vandaag ia het de weinig ver- kwikkëlljke partijstrijd om Leopold, die de stóf voor sterke verhalen uit Eelgië levert en dart misschien ook, zij het-'dan ook minder gretig ge lezen nieuws, de werkloosheid waar mede "dit land, meer dan welk an der -van :de: West Europese staten- amilie. te kampen heeft. Een. cijfer van bijna driehonderd Suizend werklozen, wanneer wij pij 'dégènen, die ge heel "zonder werk .zijn, de' anderen tellen,, die nog slechts énkele da- - gen - per week aan de slag. kunnen, Is ontstellend 'en vormt een schrille tegenstelling tot de nog altijd over dadige schijnwelvaart die ons tege moet. blinkt en flonkert uit de win kelpanden aan de boulevards. Indien wij ditmaal bulten be schouwing laten de verwijten, die de Belgische regering treffen van voorstanders van geleide economie, omdat zg verzuimd zou hebben re gelend op te tTeden bq de ontwik keling der Belgische industrie, te veel op luxe-goederen en te weinig op basis-goederen, voor de export ingesteld; dan bRjft er nog over de aanklacht, die dit cijfer van uitge stotenen uit het arbeidsproces vormt, tegen het falen van de door het plan-Marshall medebeoogde ont wikkeling van de vrije inter-Euro- pese handel. Dezewerkloosheid immers drukt uit, dat de West- Europese landen niet elk afzonder lijk hun economische moeilijkheden kunnen oplossen, op gevaar af, dat yoor elk van hen een. toestand zal hitreden, die pijnlijk herinnert aan de economische depressie van. de jaren na 1930. •7~7~ N i In het J z zoeklicht J J Morgen Maart het op Weersverwachting: Zwaar be wolkt met aanvankelijk nog hier en daar enige - motregen, maar morgen plaatselijk opkla ringen, Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Wei nig verandering van tempera tuur. strekkende -besluiten zal leiden, wanneer in Washington de beheer ders van h*t internationale valuta fonds bijeen zullen komen. Het ligt in het voornemen van Snyder tot Zondag in Londen te blijven daarna zaï hij zich naar Brussel begeven; Het is zijn be doeling eveneens een onderhoud te hebben met deBritse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin en wellicht ook met de Britse pre mier, Clement Attlee. Zoals te verwachten was, heeft de rede van Cripps op Woensdag in het lagerhuis tot weinig opti misme aanleiding gegeven. De con servatieve pers doet heftige aan vallen op de regering, die zij door haar al te kostbare socialistische politiek aansprakelijk acht voor de precaire situatie van de Britse financiën. De conservatieve„Daily Tele graph" wenst, dat de regering ver zekeringen zal geven, dat er geen loonsverhogingen komen. Zelfs be veelt het blad loonsverlagingen aan, voor het-geval de arbeiders er niet in slagen de productie op te voeren. Bij wijze van uitzondering ïs de communistische „Daily Worker" het ditmaal eens met de conserva tieve bladen. Dit blad stelt vast, dat de politiek van „geleide ar moede" voor de toekomst nog krasser zal worden gevoerd. De grote massa van het Engelse volk toont zich niet bijzonder on der de indruk van de rede van Cripps. Zijn betoog maakt vrijwel geen onderwerp van gesprek uit. Evenmin heeft de zinsnede uit zijn betoog, dat Engeland zich momen teel niet de luxe van werkstakin gen kan permitteren, uitwerking gehad op de stakende Londense havenarbeiders. Deze staking duurde ook vandaag in volle kracht voort en niets wijst erop, dat er spoedig verandering in zal komen. Hoffmann's mening De administrateur van het plan- Marshall, Paul Hoffman, heeft te Washington verklaard, dat er wei nig kans bestaat op een verhoogde dollarhulp aan Engeland buiten de 92Q mïlliocn dollar, die Engeland aan Marshall-hulp zou kunnen verwach ten gedurende het komende fiscale jaar. Hij verklaarde op een perscon ferentie, dat Engeland de voorgeno men aankopen van Amerikaanse goederen het volgende jaar wellicht met 250 miilioen dollar zal vermin deren. Deze raming baseerde hij op de verklaringen van Cripps. De C. A. erkent ten volle de ernst van de Britse positie en de invloed hier van op het Europese herstelpro gramma. AMSTERDAM.. Donderdag kwamen de besturen van het NVV, de KAB en het CNV, op verzoek van beide eerstgenoemde organisa ties te Amsterdam bijeen ter be spreking van de redevoering welke de secretaris van het NW, de heer A- Vermeulen op 24 Juni op de in ternationale arbeidsconferentie te Genève hield 'óver het bisschoppe lijk verbod, voor katholieke werk nemers om lid te zijn van het NVV. De besprekingen zijn nog niet af gesloten. Binnenkort komen de be sturen opnieuw bijeen. UNCI is van mening: /BATAVIA. In een communiqué van de UNCI, over de terugkeer der republikeinse regering naar haar vroegere hoofdstad Djokja, wordt gezegd, dat deze gebeurtenis een belangrijk precedent geschapen heeft: dit is nl. de eerste keer, dat een regering in baar vroegere constitutionele positie en in haar hoofdstad is hersteld door de bijstand van een Internationale organisatie, die geen gebruik maakte van gewapende macht, doch van haar instelling ten behoeve van de vrede. Deze gebeurtenis betekent een nieuwe belangrijke ontwikkeling, in ,de pogingen van alle betrokken partijen tot het bereiken van een blijvende oplossing rim de Indonesische kwestie. Volgens „Merdeka" is er na de overdracht van- het g'ezag aan de Sultan te Djokja geen activiteit meer te bespeuren van groepen of partijen, die plakkaten of strooibiL jetten verspreiden. De Sultan be schikt op het ogenblik volgens zijn zeggen over 2000 goed gediscipli neerde manschappen, namelijk 600 militairen van de T. N. I. en de rest politie, voor het handhaven van recht en orde. Deze eenheden staan onder leiding van kolonel Suharto. De dood van de volgende figuren staat thans vast: Abmïn (aan dysenterie te Solo), Amir Sjarifuddin, Djojokusono (militair comman dant te Madïan), Sweipno (gezant te Praag), Darusman (onderminister van buitenlandse zaken). Verder weet Aneta te melden: Volgens de republikeinse delegatie te Batavia heeft de missie onder dr, Leïmena, die zich naar Sumatra heeft begeven voor een tweede po ging om contact te krijgen met de noodregering van Sjafniddin Fra- wiranegara, op 6 Juli de leden van de noodregering ontmoet op de, vooraf overeengekomen plaats. Ambtenaren van Repu bliek ontvangen gratificatie DJOKJA. De regering van de Indonesische Republiek zal aan alle ambtenaren,; die haar de afgelopen zes maanden van Nederlandse be zetting trouw zijn gebleven, een maand extra salaris uitbetalen, al dus is Donderdag door gezagheb bende zijde medegedeeld. De uitbetaling zal geschieden ïn federaal geld, d.w.z. geld, uitgege ven door de Nederlandse autoritei ten in Batavia en van waarde in geheel Indonesië. Het spoorwegmaterieel in gebied van Djokja SEMARANG- Bij de bespre kingen over de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djok ja is onder meer overeengekomen, dat aan de staatsspoorwegen een deel van het te Djokja aangetrof fen. spoórwegmateriaal wordt te ruggegeven. Dienovereenkomstig zijn in de laatste drie weken voor' de overdracht 49 locomotieven, 247 personenrijtuigen en 372 goederen wagens tilt Djokja afgevoerd. Na revisie zal dit materiaal elders op Java in gebruik genomen worden. Voor het gebruik op Republikeins gebied zijn achtergelaten 15 loco motieven, een aantal rijtuigen en goederenwagens. Er is toegezegd, dat de Republiek haar materiaal steeds te Semarang kan doen revi seren. (Van onze weerkundige mede werker) DE BILT. Het is vrijwel ze ker, dat wfl Zondag niet tegen el kaar kunnen zeggen: „Fijn zomer weertje, hè!" De zon zal zich nóg achter de wolken verscholen hou den. Hoewel de temperatuur, voor de tijd van het jaar, nog te laag zal zijn stijgt hij toch. Dat is ten minste al iets! Verder: het zal Zaterdag ën Zon dag hoogstwaarschijnlijk overwe gend droog blijven. Dé wind, die zwak of hoogstens matig zal zijn, komt uit het Noorden. Vandaar die koelte. De vooruitzichten zijn voor de eerstkomende dagen vrij onzeker. Aan vaeantiegangers kunnen wij dus niet voorspellen: het weer zal zus of zo worden. Afwachten! Gisteravond brak bij de Haven in Vlaardihgen brand uit in een pandwaarin vaten olie waren opgeslagen. Aangezien de brand zich zeer ernstig liet aanzien gingen de bewoners van de om ringende panden ertoe over hun huizen te ontruimen. Gelukkig slaagde de brandweer erin,, door ca. 13.000 liter water per mi nuut in de vlammenzee te wer pen, uitbreiding van de brand te voorkomen. Herhaling nodig voor twee vakken AMERSFOORT.' Er bestaan vermoedens dat het niet geheel re gelmatig is, toegegaan bij de eind examens aan het R.K. Meisjeslyce um O.L, Vrouwe Ter Eem te Amersfoort. De examens worden afgenomen door docenten onder toezicht Van gecommitteerden, maar ingeval van „twijfel of het examen rechtmatig heeft plaats ge had" kunnen gecommitteerden het opnieuw dóen afleggen, waarbij zij dit ter kennis van de minister moe ten brengen; In dit geval werd twijfel opgevat voor de vakken wiskunde en ge schiedenis. naar aanleiding waar van gecommitteerden de acht A- examinandi' het examen in deze vakken Zelfopnieuw afnamen. Het resultaat was in zoverre identiek met het aanvankelijke, dat dezelfde., vijf; candidaten slaagden en dezelfde drie zakten. Naar ons in Amersfoort werd medegedeeld, bleek dat de twijfel bij het vak ge schiedenis ten; onrechte was opge vat, doch voor het vak wiskunde kwam dit niet vast te staan. Inzake het examen in de wiskunde werd een nader .onderzoek noodzakelijk geacht. Dit wordt thans door de inspectie ingesteld. Commandant HM Vulcaan overleden AMSTERDAM. In het WilheL mina Gasthuis te t-Amsterdam over leed in.de nacht van Woensdag op Donderdag op 44-jarige leeftijd kapitein It. ter zee G. P„ Küller, commandant ;van HM „Vulcaan", een marine-reparatievaartuig, dat thans, aan de West-Europese ma noeuvres deelneemt. De commandant werd reeds ge ruime tijd in het ziekenhuis ver pleegd. Wie familie heeft op de „Kota ïnten" late zich inenten DEN HAAG. Hoewel zich ge lukkig geen nieuwe ziektegevallen aan boord van de ,:,Kota Inten" heb ben voorgedaan, raadt de hygiënist der Kon. Landmacht alle familiele den van opvarenden, van dit schip dringend aan, zich opnieuw te laten inenten, tenzij' de laatste inenting niet. langer dan drie jaar geleden beeft plaats gehad. Deze inenting' moet zuiver als voorzorgsmaatregel worden beschouwd, teneinde de frootst mogelijke, zekerheid te héb- én, '"daT'geén pokken"inTSfadërlëhd worden geïmporteerd en verspreid. Tiger Moth gevallen in Zeeuwse polder GOES. Donderdagmiddag is in de Bathpolder bij Rilland op Zuid Beveland een militair Tiger-Moth lesvliegtuig van het vliegveld Woensdrecht verongelukt. Het vlieg tuig verloor plotseling hoogte en raakte met de vleugel de grond. Het sloeg over de kop en werd to tal vernield. De verwondingen van beide inzit tenden zijn niet van dien aard dat voor hun leven moet worden ge vreesd. Een der inzittenden was 'de luite nant vlieger R. van Luijk, de naam van de ander is niet bekend; EEN FOTO VAN het Koninklijk gezin, welke vervaardigd werd ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest van H.M. Konin gin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard Te Birmingham zei de 18- jarige C. B. Clerke tot de rechter: „Ik weiger dienst op grond van mijn geloofsovertui ging„Hoeveel tien-geboden kent U?", vroeg de rechter. „Twaalf', zei Clerke. „U gaat dienen-", besliste de rechter De Venloënaar J. Coenen tsing verleden jaar een kar per van veertig pond; thans heeft .hij bij BlevicJc een bra sem van S3 i/s ons verschalkt. Acht getuigen kunnen bevesti gen dat heer Coenen geen vis- serslalijn heeft gebezigd Na 49 jaar gevangenisstraf keerde de 70-jarige Virtcen- so di Benedetto te Napels terug. Gevraagd, naar zijn indrukken zeide hij: „Alle doden zwijgen en alle levenden praten, platter {dan^vföeöëY7^Öëgëris: vóór 1900!)'. De medische wetenschap kent slechts 21 gevallen van mensen die hun hartslag kun nen regelen. Maar nu is Je Chi cago een 84.-jarige landloper opgesloten, omdat hijals 22sle wonder veel ziekenhuizen heeft opgelicht door zich als hartpa tiënt te laten opnemen, -* Geen visserslatyn, toch vis ser slatijn'.: een klein visje sprong uit een net precies in de open mond van een visser en schoot hem in het verkeerde keelgat. De visser moest een spoed-operatie ondergaan en aan het visje werd de vrijheid hergeven. Aldus geschiedde te Vemetië, 6 Juli 1949. VLAARDINGEN. Gisteravond, omstreeks zes uur, werd door een knecht van de „Oil Import-compa ny Technoza" 'aan de Westhaven- kade brand ontdekt in de olieop slagplaats van de firma. Binnen enkele ogenblikken stond het hele pand in lichter laaie; De vlammen sloegen hoog boven het dak uit. De brandweer rukte met groot mate- riaal uit en bestreed het vuur met 15 stralen. Men had een zeer moeilijke taak, daar er grote rookontwikkeling was,, die het blussingswerk belem merde. Het pand is gelegen in een der oudste gedeelten, waar de hui zen zeer dicht opeengebouwd zijn. Daardoor kon men de brand slechts door zeer nauwe straatjes bereiken. Aanvankelijk vreesden de omwo nenden het ergste en vele wonin gen werden in allerijl, ontruimd; telkens werd men .opgeschrikt door ontploffende olievaten. Duizenden mensen hadden zich verzameld langs de beide havenkanten en op de Daayer en sloegen van deze plaatsen af de brand gade. De brandweer- zag kans om de felle brand, die zich aanvankelijk ern stig liet aanzien, in een goed half uur onder de knie te krijgen. Men sloot de brand in onder lei ding van de ondercommandant T. Maat. De schade aan de olie-op- slagplaats en de waterschade, die verschillende panden opliepen, worden door verzekering gedekt. Op het terrein van de brand wa ren aanwezig de burgemeester van. Viaardingen, mr. J. Heusdens, wet houders, de wnd. commissaris van politie, de heer Hartman, en andere autoriteiten, 1 Het pand, waarin, de: olieopslag- plaats was gevestigd, dateert van 1665 en is een vroegere ambtswo ning van yiaardin'gse burgemees ters.: Amerikaans journalist me ent;/ BATAVIA. De (UNCI)-rapporten, die door de Commissie van' de Verenigde Naties in Indonesië worden uitgebracht aan de Veiligheidsraad rijn geen getrouwe afspiegeling van wat de waarnemers dezer commissie in de veTschiUende delen van Indonesië vast stellen, maar sterk gekleurde, verdraaide voorstellingen van zaken, waarbij de Nederlanders in een ongunstig en de Republikeinen in een te gunstig daglicht worden gesteld. Deze „aanpassing" van de rapporten geschiedt door hooggeplaatste func tionarissen van de UNCI in Batavia, blijkbaar om deze stukken te voegen binnen het kader van wat de Veiligheidsraad welgevallig is. Aldus laat zich William H. Newton, correspondent van de groep van dagbladen van het Amerikaanse Scripps-Howard- concern uit. Newton rriaakl" *'dëèl'uil,''Va&'r:;aë: greep van-1 vijftien vooraanstaande Amerikaanse journalisten, die op uitnodiging van de Nederlandse re gering een reis maken door Indone sië, omdat gebleken was, dat veel van de critiek, die Amerika liet ho ren óp de Nederlandse houding in de Indonesische kwestie ontsproot aan onvoldoende kennis van zaken. De journalisten staan echter vanzelf sprekend niet ender Nederlands toe zicht, zij kunnen gaan en staan waar zij willen en schrijven wat zij wen sen. Na te hebhen uiteengezet, dat alle rapporten, van de Amerikaanse mili taire waarnemers door de handen moeten gaan van de kolonel Williard B. Cerlóck en die van de Australi sche waarnemers via de brigade-ge neraal E. Prior, geeft Newton „een voorbeeld uit de eerste hand van de mate van partijdigheid van deze beide mannen", door een relaas te geven van wat zich heeft voorgedaan bjj de ontruiming van Wonosari, waarbij de Nederlanders zich terug trokken volgens het opgestelde sche ma, maar dc Republikeinse troepen Hans Plesman nog niet gevonden DEN HAAG. In tegenstelling tot andersluidende berichten heeft de K.LJVl, uit Eari vernomen dat op 7 Juli niet twee stoffelijke over schotten uit de Roermond zijn ge borgen, doch dat er een geborgen is, dat herkend is als dat van de telegrafist L, Post. Dit houdt dus in, dat het stoffe lijk overschot van de bestuurder van de Roermond, de heer Hans Plesman nog niet gevonden is. Gouverneur Huender gaat heen PARAMARIBO. Dc gouver- neur van Suriname, mr. Huender, heeft hekend gemaakt, dat hü om gezondheidsredenen in Augustus aanstaande zal aftreden- niet ter plaatse kwamen óm het be stuur over te nemen. Newton .schrijft, dat binnen enkele uren na de ontruiming door de Nederlanders, waarvan hij getuige-was .geweest, de he ren Carlóck cn Prior, -hetrij op eigen gelegenheid, betzij geza menlijk, drie verschillende ver klaringen hebben afgelegd, waarin de Nederlanders van alles werd aangewreven. 25.000 is uit DEN HAAG. In dc 507e Staats loterij viel een prüs van 25.000 op nummer 17794. (tnpe2 Med.t v. Cauwelaert optimistisch over zijn informaties BRUSSEL. Frans van Cauwe laert belast: met voorbereidende be sprekingen voor een nieuw Belgisch kabinet heeft aan journalisten me degedeeld, dat hij besprekingen heeft gevoerd met politieke per soonlijkheden, uit J de katholieke, socialistische en liberale partijen. LONDEN. Britse troepen trokken Donderdag dé haventerrei nen op in -een poging om de Sta king van de bootwerkers te breken. Zodra de gardesoldaten begonnen met een lossing, verlieten 250 ar beiders, die tot nu toe niet aan.'dc- staking deelgenomen hadden, het werk. Zeven en twintighonderd andere arbeiders die: nog aan het werk waren,, besloten heden onder werk tijd een vergadering te beleggen' tijdens wélkegestemd zou worden- of ook zij hetiwerk nèer zuilen-leg gen of niet In een. haven ten Zuid-Westen van Londen besloten 500 arbeiders een resolutie aan té nemen waarin de regering verzocht wordt de troe pen terstond terug te trekken, daar anders ook .zjj in staking gaan. Verwacht wordt dat deze arbei-: ders niorgen het werk zullen neer leggen-zodra de eerste soldaat zich aan de haven vertoont. Inmiddels gaan de besprekingen .tussenleden van de vakverenigin gen van spoorwegarbeiders en: jdé regering .over de eisen betreffende de loonsverhoging onverdroten voort. Twee en vijftig jaar lang verkopen wij bedden, en binnenveer matrassen arijn onze specialiteit. Onze bin nenveer matras van 89gulden, prima afgedekt en met een uiterst solide overtrek is een klasse matras die de hoogste garantie biedt aan soliditeit en duurzaamheid. Deze matras fs niel voor de logeerkamer, dit is een matras om iedere nacht te gebruiken, jaar in jaar uit In verband met een interne verbouwing van onze maga zijnen koopt U drie dagen, Zaterdag, Maandag en Dins dag en geen dag langer deze binnenveer matras 80 x 190 cm. met ka pok-kus sen, niet voor 89.-, maar voor MATHENESSERLAAN (DUKZICHTï

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2