De oorzaak: Geen verraad doch amateurisme en nalatigheid Amerikaanse huisvrouwen eten veel buitenshuis Toekomst van de VS stemt Truman optimistisch GEHEIMEN ROND HET ENGLAND-SPIEL (Slot) Volgens Duitsers begon Spiel bij van der Reyden en Lauwers Code systeem werd nooit gewijzigd Kunst van de Zuidzee-eilanden vol magie en mysterie Streven naar verhoging van de productie en uitbreiding der afzetgebieden Geen verlaging van bewapeningslasten Thuis gaat er vlug een blik of de ijskast open ff&tNt*. Textielpositie wordt beter Op ds kohJisd De arke Noachs blijft trekken Nieuwe expeditie van vier man onderweg Dinsdag 12 Juli 1949 3 12, onmiskenbare zekerheid of te lelden, dat er f f *Öde, noch verraad by de samenwerkende Neder- n n u diensten in Londen aan bet drama ten grondslag kan Utreen. rC|. ii u-c i Ieel ffeluk «eliad. de geallieerden enorme pech. Dat 3ïaar daarmede is niet het laatste woord gesproken. Want 0 dementen dan geluk en pech een rol gespeeld. 'Stn' z? hierna blijken zal, de kwestie van de ver antwoordelijkheid stellig niet als een afgedane zaak ter zijde geschoven. MSN moe* *n Qe eerste plaats -LT J-goeQ voor ogen houden, dat het hier ging om de toepassing van een nieuw wapen. Het parachute ren of aar. land 2etten van Spion nen, radiotelegrafisten en sabota- ge-agenten op een afstand van honderden kilometers van het hoofdkwartier van de inlichtingen dienst is op zichzelf al een operatie met hachelijke kansen. Hoeveel te hachelijker wordt het, als men met die agenten in radiocontact wil blijven, zonder enige andere Vorm van contröle dan een over eengekomen code met een daarbij passende identity- en security- check en een vastgesteld zendplan. En dat alles, terwijl men weet, dat 'de-vijand, in wiens machtsbereik gewerkt wordt, de apparaten bezit om ieder radioverkeer op te mer ken en af te luisteren ook al kan hy dan, naar men hoer de gecodeerde boodschappen nu t- cijferen. Voor het coderen nad men te Londen een systeem, dat volkomen veilig scheen: de z.g. double transposition. Een 'radiobe richt, dat de agent op een van de vastgestelde urén wilde seinen, werd eerst op grond van een paar woonden uit zijn codezinnen geco deerd, daarna opnieuw gecodeerd, voorzien van herkennings- en vei- hgheidssleutels tot groepen van vijf se in tekens samengevoegd en zó ging t de aether m. Zo was het althans de bedoeling in Londen, waar men dit systeem onaantast baar waande. En het zend verkeer zou dan ook misschien betrekke lijk geruime tijd onaantastbaar ge weest zijn, indien niet een der eerste agenten, die bij de Duitsers terecht kwam, Willem van der Reuden ware geweest. En indien niet spoedig daarop uit het zend- verkeer, dar luitenant Lauwers in Duitse opdracht met Londen ging onderhouden, de mogelijkheid van een Spiel in de praktijk was ge bleken. Op dat zelfde ogenblik was de vernuftige double-transposition dientengevolge zo waardeloos als een vodje papier. Weliswaar gaf Londen aan e code tal van klei ne, bijkómen de variaties, maar in wezen bleef het code-systeem, dat de Duitse specialist Ernst May vanaf de eerste dag onder de knie had, gedurende bijna twee jaar hetzelfde. BJj de tiende gevangen radiotelegrafist mocht de security- check bestaan uit één foute letter om de tien goede en bij de dertig ste egent mocht de check bestaan uit een onlogisch antwoord op een vraag uit Londen in feite veran derde dat niets aan. de grondslagen van het codewezen. Zeer grote fout En dat nu is een der allergroot ste fouten geweest, die in de twee de wereldoorlog op het gebied van de inlichtingendiensten zijn ge maakt. Deze fout komt geheel voor rekening van de Engelsen, die de technische zijde van het werk in volstrekt exclusieve vorm ter hand hadden genomen binnen het kader van de Special Operational Execu tive (S.O.E.), een oorlogs-organi- satie, die al vrij spoedig tot een enorm apparaat uitgroeide en die in vrijwel alle secties geleid werd door volslagen-leken op het gebied van de spionnage. Toen Londen eenmaal contact had gehad met Lauwers (die sein de met Schreieder en d«N Duitse technici over zijn schouder!' toen dat contact zo keurig 'bleef bestaan (het duurde meer dan een jaar!) en toen precies in de afge sproken code steeds meer „succes sen" werden gemeld toen heeft „Londen" (dat zijn de Nederlan ders en de Engelsen samen, ieder met vijftig procent verantwoorde lijkheid) met véél fe grote gemak kelijkheid aangenomen, dat alles in orde was. En toen heeft men, tot groot plezier van Giskes en Schreieder, aan het geslaagde ge- val-Lsuwers steeds meer vervolg stukken geplakt: er kwamen steeds meer agenten met zenders naar Nederland. Steeds meer lijnen gin gen werken, steeds meer agenten kwamen er in de cellen van Haren terecht, terwijl de Duitsers hun berichten naar Londen seinden, alsof ze vrij en actief met illegale groepen samenwerkend iu bezet gebied opereerden. Die illegale groepen verdwenen intussen, voor al door het gruwelijke penetratie- werk van Anloon van der Waals, in massagraf en. concentratiekamp. ftv ••ede maal toen de agent Grün („33 utus"f zijn schokkende vraag tot Londen richtte om herhaling van het laatste telegram, omdat hij de hem toegevoegde hulpkracht niet vertrouwde. Het was dan ook de V-mann van Giskes Georg Rid derhof, die reeds kort na de be vrijding werd terechtgesteld! Dit telegram heeft, samen met de waarschuwingen die via Zwitser land kwamen, een grote stoot ge geven tot bet beëindigen van de ontzettende vergissing. Conclusie (T VERZIEN wij" alles, wat er tot w dusver door velerlei belang hebbenden en romantiserende klunzen is gepubliceerd, dan moet het ons van het hart, dat er zel den over enige geruchtmakende zaak zoveel onzin is geschreven als over het England-Spiel. Zelden is ook met zóveel brutale eerroof het grote woord „verraad" misbruikt als in deze treurige affaire. Zelden zijn ook met zulk een ongehootde lichtvaardigheid regeringen, mili taire leiders en rechterlijke colle ges in staat van beschuldiging ge steld als in. dit geval. In romans, brochures, tijdschriftartikelen de een al veelbelovende! .dan de ander is met modder gesmeten en met vitriool gewerkt. Men heeft er politiek van het laagste allooi, mee bedreven en men heeft uit de' aldus gestichte verwarring allerlei bedenkelijke winst willen slaan. Ee wie heeft onder dit alles met bewogen eerbied gedacht aan de jonge mensen, die in de strijd voor de vrijheid van hun land en hun volk,, door het England-Spiel geval len. zijn? Weinigen meer dan hun nabestaanden, die al dit lawaai bo ven de graven der slachtoffers machteloos hebben moeten toelaten, ook al werd telkens opnieuw de smart om het verlies daardoor no deloos vernieuwd. Eén ding staat, wat ook door on evenwichtige romanscheppers moge worden Beweerd, onherroepelijk vast: het England-Spiel is niet mo gelijk gemaakt door verraad van de Engelse militaire leiding, noch door verraad van enig lid der in Londen zetelende Nederlands-Britse dien sten. Zulk verraad is uit niets geble ken en alles wat erover beweerd werd, is op grond van. onweerlegba re, voor ieder controleerbare feiten weerlegd. Indien juist is wat Joseph Schreie der en Ernst May verklaren (en. hun verklaringen kloppen in ieder geval met zeer concrete feiten en vast staande data!) dan Is het England- Spiel mogelijk geworden door de overvloedige inlichtingen, die de agent Willem van der Heijden (thans wonende te Norwich in. Engeland) direct na zijn arrestatie op 13 Febru ari 1942 gaf en door de totstandko ming van contact met Londen als direct gevolg van het feit, dat de op C Maart gearresteerde agent luite nant Lauwers op 12 Maart 1942, on der toezicht van de Duitsers klaar gemaakte boodschappen naar Lon den seinde. Daarmede is de ellende begonnen. Daarnevens dienen tot de Neder lands-Britse diensten, de MJD. en de S.O.E, de verwijten te worden ge richt dat zij: a. Veel te lange tyd gebruik heb ben gemaakt van hetzelfde code systeem (de z.g. double-transposi tion) b. veel te consequent hebben ge bruik gemaakt van z.g. ontvangst- comité's bij het droppen van de agenten; c. bij de selectie dezer agenten klaarblijkelijk niet de vereiste zorg vuldigheid hebben betracht; d. op toevallige alarmeringen en bewuste waarschuwingen om een verwerpelijke eenzijdigheid bij het beoordelen van bepaalde meldingen onvoldoende acht hebben gesla gen! e. nimmer onaangekondigde con- trólc-agenten hebben gezonden voor het checken van de meldingen en teneinde te rapporteren over eigen ervaringen nopens de activiteit der agenten en de betrouwbaarheid der aanloopadressen; t. te weinig aandacht hebben be steed aan dc wyze, waarop de per container gedropte materialen wer den gebruikt en welke de werkelijke resultaten waren van de sabotage acties. Vóór alles dient men daarenboven, bij een objectieve beoordeling van het gehele complex van vraagstuk ken, te bedenken dat aan Neder lands-Engelse zijde de leiding uit amateurs bestond en aan Duitse zij de uit ervaren vakmensen en dat aan Nederlands-Engelse zijde alle vorm van coördinatie lukraak geïm proviseerd was. Dit is de les, die uit het gebeurde kan worden getrokken: Nu wfj door de opheffing onzer neutraliteitsposi tie en onze toetreding tot de west- Europese Unie niet langer uitslui tend op eigen militaire kracht zijn aangewezen, hebben^ bij het algeme ne streven naar coördinatie ook het werk van de inlichtingendiensten daarin een voorname plaats. Ama teurisme en improvisatie dienen te verdwijnen en plaats te maken voor een welgetrainde, goed geschoolde en vóór alles streng geselecteerde in lichtingendienst. die zijn taak (he laas in. deze wereld nog lang niet overbodig) in het nauwste contact en volgens gecoördineerde metho den met die van de andere West- Europese mogendheden ten uitvoer brengt. Spionnage en contra-spionnage waren, zijn en blijven bittere nood zaak in een wereld, waarin de oorlog als de ultima ratio gehandhaafd wordt. Daarvan uitgaande zullen de desbetreffende diensten dan ook zo goed mogelijk dienen te zijn. Van hun werk kan het leven van vele tienduizenden afhangen. Van hun falen in het jongste verleden getui gen de graven van twaalfhonderd jonge Nederlandse mannen agen ten, telegrafisten en illegale werkers wier offer in dienst van het va derland wij In diepe eerbied zullen blijven gedenken. Voorstevenvemenng van een prauw uit het noorden van Ne derlands Nieuw-Guinea. Boeiende tentoonstelling te Rotterdam. f|E tltanden van de Stille ZtUfizee be- horen door hun vrij geïsoleerde lig ging, maar ook door de volkeren, die deze eilanden bewonen met hun primi tieve cultuur, tot een van de belang wekkendste gebieden van onze wereld. Reeds verscheidene eeuwen gaat van deze eilanden een mysterieuze bekoring uit. Het wetenschappelijk onderzoek vindt er een terrein, dat steeds weer nieuwe vondsten, opbrengt en dat schier onuitputtelijk Is naarmate men er ver der In doordringt. Dit eilandenrijk wordt verdeeld In drie groepen, nL Me- laneslê, Micronesië en. Polyneslë. Het ls van de directie van het Museum voor Land- en Volkenkunde te Rotter dam een uitstekende gedachte geweest een tentoonstelling te organiseren, die gewijd is aan de kunst van het Zuidzee gebied, omdat, ondanks de verscheiden heid en de schoonheid van deze kunst, rij betrekkelijk, onbekend mag heten. Slechts een kleine kring vooruitstre vende kunstenaars en kunstminnaar hebben haar aesthetlsehe waarde volle dig erkend. Die erkenning berustte op de aanwezigheid van het oerelement in deze kunst. Zij werd pas Iaat „ont dekt". De cubisten. In hun zoeken naar WASHINGTON. In. het Amerikaanse congres heeft president Tru man zijn halfjaarlijkse rapport over de'economische toestand van zijn land uitdrukking gegeven aan gematigd optimisme over de perspectie ven. Hij heeft een program ontvouwd van. tien punten, die zullen moe ten bijdragen tot grotere sociale zekerheid en die de productie, die thans een lichte daling vertonen zullen moeten opvoeren. Het blijkt, dat Tru man zijn voorstel van een half jaar geleden om de belastingen te ver hogen, om daaruit een fonds te vormen voor wat hij toen noemde een „fair deal" heeft laten varen. Dit is een uitvloeisel van de heftige critiek, de hij daarop destijds heeft moeten horen uit volksvertegenwoordiging en zakenwereld. De president dringt er op aan, dat de industrieën de lonen niet zullen verlagen ondanks de dalende tendens van de prijzen. Wat de bewapeningslasten be treft, merkt hij op, dat hoewel deze zeer zwaar drukken op het land, voorlopig van een verlaging geen sprake kan zijn. „Wanneer onze vredespolitiek echter vruchten gaat afwerpen, zal het mogelijk zijn. deze uitgaven in de komende jaren te verminderen", aldus liet de pre sident erop volgen. Het economische program van de president omvat verder een onder steuning van de landbouwbedrij ven, zoals bepleit is door de Ame- flnaez. Med.) Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huid weef seis. Oppervlakkigheid ORT geleden heeft een geal- lieerd opperofficier, met wie wij deze noodlottige ontwikkeling bespraken, ons op een ding gewe zen, dat de moeite van het over wegen waard is. Het is: dat de kleine zenders van de agenten, door hun zwakke toon, zodra er b.v. atmosferische storingen optraden, alleen maar een vrij ernstig verminkt telegram konden doorgeven; dat verminking regel was en dus als volkomen normaal werd beschouwd en dat mitsdien een uiterst nauwkeurig testen van de codeberichten (a priori al een practisehe onmoge lijkheid. door de enorm snelle ont wikkeling van het apparaat der S.O.E.) vrijwel tot de uitzonderin gen moest behoren. Slechts twee maal is men werkelijk gealarmeerd geweest: eenmaal toen een Duitser verzuimd had voor de tweede maal te coderen (men heeft het toen af gedaan met een radiografisch standje aan de „agent"!) en de MISSCHIEN vinden de lezeressen het aardig eens te horen, hoe in Amerika wordt gegeten. Mijn verblijf was te kort om hierover bet juiste oordeel te vellen, maar ik kreeg wel een indruk, daar ik niet alleen in hotels en restaurants, maar ook bij Amerikaanse families aan tafel 2at. Nu moet ik allereert verklappen, dat ik tamelijk kieskeurig ben en eigenlijk het liefste eet wat ik zelf heb klaargemaakt. Overal was het erg zindelijk en werd het eten geserveerd op een manier, die &f was. De diensters zagen er helder en goed ver zorgd uit; kortom na twee dagen, voelde ik mij volkomen gerust. SMAKELIJK IS HET ALLEMAAL IVEL In Los Angeles en later in New York aten we meestal buitenshuis, een echt Amerikaanse gewoonte. Men vindt overal eetgeiegenhe- den, waaronder restaurants en vele cafetaria's, waar tegen redelijke prijs kan worden gegeten. Een zeer leuke cafetaria fs de zogenaamde „drlve-in". Ze is meestal rechthoekig of rond ge bouwd en doet denken aan een heel groot benzine-tankstation. Ze staat in het midden van een groot plein en is speciaal be stemd voor automobilisten. Ster- gewy's kunnen de auto's worden geparkeerd. Het leuke van deze drive-in is, dat men zijn maaltijd buiten geser veerd kan kragen. De dienster be vestigt daartoe kleine tafeltjes mdt haken in de muren, zodat men op elke plaats in de auto een tafeltje voor zijn neus heeft. Als men haast heeft of bjj regenachtig weer, is deze wijze van eten zeer practisch, omdat het gezelschap bij elkaar kan blijven. Bovendien wordt de capaci teit van deze cafetaria hierdoor aanmerkelijk vergroot, 's Avonds is hét een alleraardigst gezicht, wan neer men langs de autowegen In eens op zo'n feestelijk verlichte drive-in stuit. Over de keukens van deze drives-in overigens niets dan lof. Muziek „uit de gleul" In vele cafetaria's trof ik nog iets leuks aan. Op elk tafeltje en. ook voor elke stoel, die langs de toon bank staat, was namelijk een klein metalen kastje geplaatst, met bo venin een gleuf en aan de voorzijde een schakelaar. Dit bleek een soort speeldoos tó zijn, fvant deed men een'„dime" in de gleuf en stelde men de schakelaar op een bepaald nummer af, dan klonk heel zacht populaire muziek; Met een nieuwe dime en een nieuw nummer kon een ander me- lodietjö worden gehoord. Fanny ziet: Dat je in Holland nog altijd je eigen piepersmoet schillen. In Los Angeles en Hollywood kan op alle mogelijke manieren worden gegeten. Vele emigranten uit alle landen van de wereid hebben name lijk betrekkelijk kleine restaurant jes Ingericht, waar het eten volgens de nationale gewoonten wordt toe bereid. De opschriften boven de' deuren zeggen direct of men op zijn Frans, Italiaans, Zweeds of Chinees zal eten. Sommige eetgelegenheden hebben den specifiek CaHfornisch karakter, met oevers in. cowboy- costuum, braadpitten en paarden hoofdstellen. aan de muur. Een ander eethuis is de cafetaria, waar men zelf zijn menu samenstelt. Binnengekomen, gaat men door een lange gang, van de eetzaal geschei den door imitatie-rotsblokken, waar tussen veel plantan, bloemen en op sommige plaatsen 'trossen bananen. Aan het eind Is een groot vertrek met verschillende afdelingen. De gang van zaken is als volgt. Men begint eerst een dienblad, vork, mes en lepel te pakken van een tafel, waarna in de eerste afde ling een keuze kan worden gedaan uit allerlei vruchtensappen, vruch ten, papgerechten of flakesoorten, waar enige vrouwelijke en manne lijke koks achter grote elecirische fornuizen in de weer zijn. Hier kan men letterlijk alles be stellen, Eieren op alle magelijké manieren klaar gemaakt, vlees, worstjes, vis; kortom een keur van etenswaren. Wanneer men zijn keu ze heeft gedaan en het maal met eigen ogen ziet toebereiden, dan komt men in de laatste afdeling voor het drinken: thee, koffie, melk of een keuze uit dö populaire milk shakes; melk met iets er door. Het dienblad is inmiddels meer of minder vol geworden en dan pas seert men een juffrouw, die snel het blad overziet en op een reken machine de totale kosten opmaakt Eerst hierna komt men in de grote eetzaal, waar men zelf op öen tafel tje zijn keuze uitstalt en met eten begint. De betaling geschiedt pas by het verlaten van het eethuis. Maal in blik De paar keren, dat we bij Ameri kaanse families aten, waren mees tentijds geen officiële etentjes, maar zeer vlug en handig voor elkaar ge brachte maaltyden. De huisvrouw dook in haar provisiekast en viste een collectie busjes op, waarvan ze in een ommezien een behoorlijke maaltijd klaar maakte. Heerlijke soepen aan mij altijd goed be steed worstjes met knoflook, waarop ik minder dol ben en tal loze andere lekkere dingen. De koude gekookte schijfjes aardappels, op smaak gebracht met een sausje en het slaatje werden even op de hoek gehaald. Bovendien was er al tijd. de ijskast, die wat lekkers be vatte. Het kostte nooit meer dan een half uur of de lunch of het diner stond op tafel. Het is mogelijk dat deze wijze van eten op de duur gaat tegenstaan, maar ze is vreselijk practisch en de dagen, dat ik het deed, heb ik er steeds van genoten. rikaanse minister van landbouw, Charles F. Brannan, vernieuwing van de wet op de wederkerige handelsovereenkomsten, handha. ving van het buitenlandse hulp program en wetten voor het ver schaffen van technische bijstand aan de onontwikkelde' gebieden in de wereld. Ook wenst hij uitbrei ding te geven aan het terrein van ,de sociale veiligheidswetten en de daaruit voor de arbeiders voort vloeiende voordelen. Tegelijk met de boodschap van de president heeft de raad van eco nomische adviseurs van Truman een rapport gepubliceerd over de financiële en commerciële ontwik kelingen in het afgelopen halve jaar. Dit rapport geeft, waar het hier een terugblik geldt, uiting aan een zekere mate van pessimisme, tegenstelling met-het „kalme opti misme", waaraan Truman in zijn blik vooruit uiting geeft. Niettemin zijn de adviseurs van* oordeel dat Amerika's commerciële toekomst schitterende vooruitzichten biedt wanneer de industrie, de arbeiders en de regering op de beste wijze gebruik maken van de hen ten dienste staande krachten. In het rapport wordt er op ge wezen, dat het hoge prijsniveau, gebonden als het was aan bepaal de door de oorlog -geschapen fac toren van vraag enerzijds en ge ringe voorraden anderzijds, niet tot in het oneindige gehandhaafd, kon blijven. Om deze reden wordt aan het economische beeld van 1949 de volgende karakteristiek gegeven: „De neerwaarts gerichte correcties, die zich thans voltrekken, zijn een weei spiegeling van het feit, dat een volledige productie niet langer tegen topprijzen door de markt kan worden geabsorbeerd. Jaarverslag AKÜ spreekt van marktverzadiging AMSTERDAM. Aan het jaar verslag van de N/V, Algemene Kunstzijde Unie te Arnhem ontle nen wij, dat de textielvoorziening in de wereld in 1948 een grote ver betering vertoonde. De katoenpro- ductie kwam bijna op het peil van 1940, de productie van rayongaren was 20 die van royonvezel30 groter dan in 1947. Het tekort aan textiel is aanmerkelijk verminderd, waardoor een aantal markten tot meer normale toestanden terug keerden. Hier en daar deden zich storingen in de afzet voor, die kun nen wijzen op een geleidelijk intre dende verzadiging van de markt. In de Nederlandse bedrijven van de AKU kwamen uitbreidingen en verbeteringen tot stand, die de maatschappij in staat stelden te voldoen aan de toenemende eisen van de markt. Men heeft te kam pen met een gebrek aan geschoolde vaklieden en ondervindt, dat de technische opleiding in Nederland nicl in staat is een voldoend aantal technici te leveren. De voorziening met grondstoffen werd in 1948 aanmerkelijk ruimer. Over het algemeen is men omtrent de toekomst van de rayonindustrie niet pessimistisch. Voor de toekomst verwacht de directie een vermin derde vraag en een voortgaande prijsdaling op de buitenlandse markt. Het effect hiervan od de financiële resultaten van het lopen de jaar zal niet van overwegend belang zijn. De nog steeds voort gaande stijging der kwaliteit en de tot nu toe behaalde resultaten zijn de basis voor dit vertrouwen. Over 1948 kan een dividend van 7 procent worden uitgekeerd. De brutowinst van het concern steeg van 21.1 tot 24-9 millioen gulden. Minister Joekes opent „Gouden Handen" de basisvorm der geometrische verhou dingen in de natuur, hadden zdch reeds tot de Afrikaanse negerkunst gewend en daaruit nieuwe kracht geput. Bij de moderne beeldhouwers ontwaakte de belangstelling voor de oude plastieken van Mexico en KJein-Azië. In de la tere fasen, van het expressionmsme ont wikkelde rich de neiging om het on derbewuste en de droomwereld te door vorsen en dit leidde de aandacht naar de magische kunst van het Zuidzeege bied. De overeenkomst van deze magi sche kunst met contemporaine stromin- men in de Westerse kunstwereld is ze ker met alleen beperkt tot die van con ceptie en stijl, maar ook in de keuze van materialen en techniek. Een kunstwerk moet echter worden gezien in het raam van de beschaving, waarin het Is ontstaan. Alleen zo komt men tot een Juiste waardering. Nu is de inheemse bevolking van het Zuld- zeegebled samengesteld uit de afstam melingen van migranten uit het Aziati- Regenmakersscfieciel -uit het Noorden van Nieuw Ierland. BChe vasteland, die tot verschillende ras sen behoorden met sterke verschillen tn het culturele niveau. De grote verschei denheid der overgeërfde bekwaamheden werd verder gewijzigd door de klimato logische voorwaarden en de natuurlijke bronnen der eilanden, waarop deze men sen rich nederzetten. In Centr&al- Australlë vonden zij ontzaglijke woestij nen en steppen; op de kust yan Nieuw- Guinea een dichte, tropische jungle, en in Micronesië kleine, door de wind ge striemde koraal-stallen met juist ge noeg water om enkele palmbomen in het leven te houden. Deze omstandigheden bepaalden in h.oge mate de aard. het materiaal en de techniek van hun kunstuitingen. Het is de oorzaak, dat de uiterste economie der middelen zulk een elegante eenvoud in de sculptuur en de gebruiksvoorwerpen heeft doen ontstaan. Verspilling van materiaal had practisehe bezwaren. Slechts eilanden als Fidzjt en Samoa maakten hierop een uitzondering, terwijl de-enorme steen klompen op Paaseiland weer een ander uiterste toonden door het gebrek aan hout. Melanesië is wel het belangrijkste ge bied met een opmerkelijke variatie. De kunst van het gebied der Sepik-rivier en de Papoeagolf (Nw Guinea), de ten toonstelling onderstreept dit, bezit krachtige, emotionele kwaliteiten. In de voorstellingen der 'oeroude stamvaders en afgoden overheerst dc gebogen lijn, die er leven en ontroering aan ver leent. Vervormingen en overdrijvingen, alsmede het gebruik van sterke, con trasterende kleuren met een uitgespro ken decoratief effect roepen een agres sieve. dramatische intensiteit op. Men vergete niet. dat het merendeel van deze figuren het werk is van mensen, die waxen ingewijd in de geheimen van de religieuze ceremonie; ze werden ge maakt met het doel de oningewijde le den van de stam ontzag en vrees in te boezemen. Soms lijken de door de kunstenaars gebruikte middelen om In druk te maken op de stamgenoten spec taculair, doch voorbedachten rade was niet aanwezig, want de kunstenaar had het geloof, dat zijn hand werd geleld door de geest van de afgod; hij be schouwde zichzelf als het instrument van de afgod. De magie speelde de voornaamste rol en het valt niet te ont kennen, dat de maskers en portretsche dels. de beelden en de gebruiksvoorwer pen hun kracht ontlenen aan de magi sche inhoud. Voor de Westerse mens is de kennismaking met deze uitingen daarom zo wonderbaarlijk, omdat ze hem terugvoert naar de In nevelen ge hulde geschiedenis van primitieve cul tuurvormen. Een tentoonstelling vol magie en mysterie, die geopend blijft tot 12 September. B. Schmidt. Niet zonder hoop DOOR allérlei knappe koppen op economisch gebied worden de laatste hijd artikelen geschreven over de werkgelegenheid en over de wijze, waarop een omvangrijke werkloosheid, zoals die In een. pe riode van laagconjunctuur kan ont staan, bestreden moet worden. De lessen, die men uit de jaren van de grote crisis heeft getrokken, doen daarbij natuurlijk dienst. Wat de bestrijding betreft, vertoonde het beeld van toen allerlei elementen van improvisatie. Men was niet te gen de plotselinge en snelle groei opgewassen, wist ook niet wat men tegen het scherpe karakter, dat deze werkloosheid aannam, moest ondernemen en men. voorzag ook niet de lange duur, die alle vorige periodieke crises overtrof. Kortom, de wereld werd er door verrast. Er waren geen plannen klaar om de eerste stoot op te vangen. Het werklozenleger groeide onrustba rend. De handen van honderddui zenden verrichten geen productie» ve arbeid meer- Economisch- finan cieel, politiek en zedelijk was de werkloosheid een ramp- Men mag veronderstellen, dat de economen sindsdien „sadder and wiser" zijn geworden. En met hen de mannen, die geroepen zijn om tg regeren. Uit verschillende maat regelen blijkt, dat men bij een eventuele herhaling niet lijdzaam zal toezien. Mr. dr. A. A. van Rbyn, voorzitter van de in ter-departe mentale commissie voor de werk gelegenheid, geeft in Ec, Stat. Be richten zijn visie op dit vraagstuk. Hy behandelt achtereenvolgens de verschillende vormen van werk loosheid om, na de mogelijkheden van de industrialisatie in ogen schouw te hebben genomen, aan dacht te wijden aan de internatio nale en nationale bestrijding van de ramp, die de werkloosheid is. Wat de internationale bestrijding be treft, acht hij van overwegend bd- lang, welke houding Amerika bij een dreigende wereldcrisis zou in nemen. De vooruitzichten op. dit gebied zijn niet zonder hoop. Reeds thans werkt de Employment Act 1946, welke, al is de oorspronkelij ke tekst van het ontwerp door het Congres zeer aanmerkelijk ver zwakt, toch het bevorderen van de werkgelegenheid ten doel heeft. Enige maanden geleden is bij het Congres een nieuw ontwerp, de zo genaamde Spencer-Bill ingediend, welke veel verder gaat en éen sta bilisatie van het economisch leven beoogt, o.a, door de President te machtigen ter uitbreiding der pro ductie leningen toe te kennen en industrieën uit te breiden. Over de nationale bestrijding ze'gt mr. dr. van Rhyn, dat Nederland moet beginnen nationaal die maat-' -regelen te nemen, welke aan het grote doel dienstbaar rijn. Als maatregelen kan men zich den ken: het verlagen der belastingta rieven om de koopkracht te doen toenemen, hetaanmoedigen van h(?t bedrijfsleven door belastingfa- ciliteilen. Verder een ruimere cre- dïetpolitiek, het vervroegen yan overheidsopdrachten, de arbeids- spreiding (kortere arbeidstijd voor het gehele personeel en de ar- beidsverschuiving (o.a. vervroegde pensionn£ring). Tot zover de schrij ver, Men kan er uit leren, hoe moeilijk en ingewikkeld een oplos sing is, want al dtóe maatregelen behoren te worden uitgewerkt, on derzocht en goedgekeurd. Tenslotte i1? niet met zekerheid het tijdstip of de omvang van een eventuele crisis te voorspellen, hoogstens kan men nauwlettend de verschijnselen in het oog houden, die een depres sie aankondigen. Maar als zo los breekt, moet men ook klaar zijn. Houdt men hiermede geen reke ning,. dan zijn de gevolgen niet te overzien. Dat men het blijkbaar wel doet, is niet zonder hoop. Hier zijn ze de vier Amerikanen, zittend op een steen op de hoek van 'n streat in Istanbcml. Links zit de leider nan de expeditie dr. Aaron J. Smith uit North Caro lina. De nationale tentoonstelling voor vrye-tijds-besteding" „Gouden Han den" die van 28 Juli t.m, 6 Augus tus te Ede wordt gehouden, zal op Donderdag 28 Juli 's morgens 10.30 uur worden geopend door de minis- ter van sociale zaken, mr. A. M. den van wat zij. aannemen dat een Joekes. oud schip was. ISTANBOEL. Aaron J. Smith, deken van. een kleine bijbelschool in Greensboro, in Noord Carolina, is hier gearriveerd aan het hoofd van een Amerikaanse expeditie van vier man, die vastbesloten zijn om de Arke Noachs te vinden op de berg Ararat en „opnieuw een slag toe te brengen aan het minachtend gespot van een ongelovige wereld". Aan de expeditie zou oorspronke lijk worden deelgenomen door de Engelse amateur-geoloog Eg er ton Sykes cn de Nederlander Hans Roo- zen, doch laatstgenoemde twee kon den niet meedoen wegens onvol doende financiële steun en de nood zakelijke vergunningen om Turkije binnen te komen. Smilh en zijn drie tochtgenoten arriveerden ook in Turkije zonder de vereiste vergunningen van d<? Turkse regering om het gebied aan de Russische grens te betreden waar de berg Ararat zich tot bijna 5000 meter hoogte verheft, doch Smith hield vol. Onmiddellijk na zijn aankomst vroeg Smith de vergunning aan via het Amerikaanse consulaat. De ex peditie wordt voor een groot deel gefinancierd door de verkoop van een boekje dat door Smith werd uitgegeven en. waarin hij berichten verzamelde over het bestaan van ds versteende overblijfselen van de ark. te beginnen mgt Flavius Jose- phus in 93 anno domini, en Marco Polo tot aan persberichten van 1948 waarin Turke boeren vertelden dat zij de overblijfselen hadden gevon- Lijn 3 tijdelijk naar de v. Oldenbarneveltetraat Wegens grondwerkzaamheden kqn de Korte Hoogstraat bij Bul- gersteijn, met ingang van Woens dag 13 Juli 1949, tijdelijk niet door tramrijtuigen worden bereden. In verband hiermede zal het eind- en beginpunt van liin 8 tijdelijk wor den verplaatst naar dc Van Olden- barneveltstraai bij de Coolsingei. Lijn 12 zal het eindpunt Bulger- steijn bereiken via Blaak en Cool singei. Het beginpunt dezer lijn en de route naar de Mynsherenlaan blij ven normaal. BEZOEK UIT HAMBURG De senatoren dr. Nevermann en prof. dr. Schiller uit Hamburg ver toefden Maandag 11 Juli in Rotter dam voor contact inzake de belan gen van de beide grote havens. Een rondvaart werd gemaakt en verder is de dag besteed aan bezichtiging van de wederopbouw, het bouwcen trum en het museum Boymans.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3