Geen ketterjagerij bij naturalisatie van oud-Spanjestrijders! Kleine zelfstandigen te helpen door pensioen en kinderbijslag NOODWET VAN 1920 HOOPT STAKING TE BREKEN MAPLE LEAF Drooglegging Z.O.-polder met Marshall-steun u Doch de deur dicht voor hen, die gevaar opleveren voor volk land en Staat NW-voorzitter van mening Nee toch...? Heus! N.V.V. pleit voor een krachtige industrialisatiepolitiek Benelux lichtend voorbeeld Voor Europa 10% minder k__ Ten dele ook ter beschikking voor wederopbouw van Walcheren Kousenfabriek Salvo brandde als een strozolder Enkele brokken muur zijn nog over De Londense havenstaking Op 112 schepen ligt het werk volkomen stil Dinsrlaa; 12 Juli 1949 (Van onae parlementaire redacteur). hl' ?afb,a'3J"De ■"'«rhfW op haar „aam BD mosen OU SET'Vfïïi Ywi IvamerI'd Scheps (Arb.) iets heel erjrs personen Jiet debat over de naturalisatie van drie SrareE mu h* wapens legen Nederland hebben ge- Mgtn, zou hii n.l. voorgesteld hebben om de oud-Spanjestry dors hun NfdErlitidi>roi,»n nt r, ucwr" um np oua-5.panjestr«ders hun meteen in^SnrriTk Reren In Iette". welker ongewone af- naleV^ J.r/ ehe!d ^aren mei schandelUke daad, die geste- On llnf iïnt'n ,n et communistische blad (7 Juli j.ï.) lezen: ïanderechapVaU eps (p-v-d-A.): oud-Spanjestrijders geen Neder- De kwestie van de oud-Spanje- stry ders is bekend genoeg. Enkele nonderden Neöerïanders, die tij dens de Spaanse burgeroorlog het vorspel van de wereldoorlog met de wapenen tegen het Franco regiem hebben gestreden, zijn van hun nationaliteit vervallen ver gaard, omdat ZU zich ,.m vreemde kryjgsdlenst hadden begeven" Na de oorlog is men gelukkig tot het inzicht gekomen, dat deze maat regel, hoe zeer formeel ook verde digbaar, ai zeer onbillijk was te genover Nederlanders, die als uit zonderingen op een ui neutraü- teitswaan levend volk met inzet van hun leven de democratie ver dedigd hebben tegen hej fascisme. Dat ZJJ nog niet aller, hun Neder landerschap terug hebben is het gevolg van het feit, dat de ambte lijke molens op het terrein der naturalisatie nog langzamer malen dan anders. En nu zou dus, volgens de na drukkelijke mededeling van „De Waarheid" het Kamerlid Scheps het initiatief genomen hebben tot een voorstel om de nog niet gena turaliseerde oud-Span jestrijders nu veruer het Nederlanderschap maar te onthouden. Dat wil zeg gen aan bena die (wij citeren „De Waarheid") ..op het ogenblik com munistisch gezind zijn". En vol gens hetC^N.-blad nam minister Wijers dit voorstel over. Op ieder, die bij het naturalïsatie-debatje geluisterd had, moest de weerklank ervan in „De Waarheid" een min of-meer verbijsterende indruk ma ken. Maar men kan het ten slotte nooif weten: alle gehoororganen op de perstribune, behalve dat van de communistische vertegenwoordiger, kunnen gelijktijdig een defect ver toond hebben_ En daarom hebben wij het stenografisch verslag van de zitting afgewacht. Daaruit blijkt, dat de heer Scheps de volgende uitlating van de mi nister citeerde: ,43e verzoeken om naturali satie van vreemdelingen, van wie wegens hun gezindheid niet valt te verwachten, dat zij, Ne derlander geworden, onvoor waardelijk zullen voldoen aan de grondwettelijke verplichting van iedere Nederlander, mede te werken tot handhaving van het Rijk en de verdediging van het grondgebied, worden niet ingewilligd". Het is duidelijk, dat dit slaat op personen, die hetzelfde stand punt innemen als de heer Paul de Groot, die bij voorbaat, in het ge volg van de Franse communist Thorez, weigert om voor Neder land te vechten, indien de strijd zou gaan tegen Sowjet-Rusland. In de veronderstelling, dat deze be staande gedragslijn en dus geenszins een door de minister overgekomen voorstel-Scheps ook toegepast zou worden op crud- Spanjestrijders, heeft de heer Scheps een reeks van vragen op de minister afgevuurd, waarvan de strekking was dat men zich hoe den moest voor ketterjagerij en het begaan van onbillijkheden tegen over deze groep. Met name heeft hij betoogd, dat tegenover com munistische gezindheid een andere houding diende te worden aange nomen bjj het beoordelen van een aanvraag om naturalisatie dan te genover het lidmaatschap der C P. N. na de bekende verklaring van de hear De Groot. In zijn rtphek 'heeft de heer Scheps zijn standpunt als volgt verduidelijkt: „Tenslotte kan de minister wel iemand afwijzen, omdat hij een vcor het vaderland gevaarlijke daad heeft gesteld of wil stellen. Echter niet op grond van zijn ideo logie, zijn neiging tot een geheel van denkbeelden. Zonder meer zeggen, als iemand communist is: die met!, dat gaat mij te ver. Con creet moet een afgewezene in die verhouding staan, dat hij een ge vaar oplevert voor volk, land en Staat. By bepaalde communisten kan dat zo zyn, by bepaalde aan geslotenen is dat zelfs zo, doch het hebben van communistische sym pathieën kan op een geheel andere lijn hggen en dient gans anders te worden bezien. Men denke bij voorbeeld aan anareho-communis- ten". Dit is wel iets geheel anders dan „De Waarheid" de heer Scheps m de schoenen schuift, In vele op zichten xs het zelfs het tegenover gestelde. Tegen naturalisatie van personen, dus ook oud-Span jest rij ders, die de communistische ideo logie zijn toegedaan, heeft hy geen bezwaar. Doch wel tegen verlening van het Nederlanderschap aan per sonen, die evenals de heer Paul de Groot zich buiten de Nederlandse volksgemeenschap plaatsen door dat zij, indien Nederland in strijd zou geraken met Sowjet-Rusland, aan de zijde van de vijand zullen staan. Het lijkt ons een prijzens waardige daad van zelfbehoud, in dien men de Nederlandse volksge meenschap gesloten houdt voor lieden, die er zulke opvattingen op na houden. Leopold doorkruist alle plannen van Cauwelaert BRUSSEL Koning Leopold de Derde van België heeft aan de Katholieke partij te kennen gege ven dat hy niets voelt voor een .volksconsultatie' om over zijn toekomst te beslissen. De basis voor de lopende onder handelingen om een kabinet te vormen is de koningskwestie. Nader nieuws was niet te krij gen over deze berichten, maar wanneer zy waar zijn dan zullen de fundamenten waarop thans de overeenkomst tussen de drie voor naamste partijen gebouwd wordt kapot geslagen worden Naar verluidt hadden de socia- listen, katholieken en liberalen bijna overeenstemming bereikt. De koning heeft niet medege deeld wat-hij in plaats van een volksconsultatie wenst. Door dit besluit van de koning zal van Cauwelaert die door de prins-regent werd aangezocht als informateur het tapijt moeten ver laten. Naar verluidt heeft de koning zich gekant tegen een volksconsultatie omdat hij van mening is, dat een dergelijke maatregel de breuk tussen de Vla mingen en de Walen slechts zou vergroten en tot een geografische verdeeldheid zou leiden. ht. Commander Richard Schram van de Amerikaanse luchtmacht speelt het klaar met een klein vliegtuig te 'landen, op een vrachtauto, waarop men een speciaal platfórm heeft aan gebracht. Hij komt omlaag dui ken, trekt de kist weer iets op en zet hem keurig op het plat- form neer als de vrachtauto tot stilstand komt Ambtenaren van het Egypti sche ministerie van sociale zaken kwamen, 24 uur voordat het lopende begrotingsjaar zou worden afgesloten, tot de ont dekking, dat een crediet van 84.000 Egyptische ponden nog niet idos gebruikt. Met bekwa me spoed hebben zij het geld tot de laatste cent besteed voor de aankoop pan meubilair voor het ministerie. Er zijn thans zo veel meubels op het departe ment, dat men niet weet hoe men ze bergen moet. Drie ondernemende Berlij- ners volgen het voorbeeld van de Griekse wijsgeer Dioge nes en wonen in een tonZij rollen namelijk een groot vat door Duitsland, waarmee zij 3650 kilometer willen afleggen met een daggemiddelde van 20 kilometer Sudirman over de order „Staakt het vuren" BATAVIA. Generaal Sudir man, de Republikeinse legercom mandant, heeft Maandag het voor stel gedaan een Nederlands-Indo nesische commissie te benoemen om de order „Staakt het vuren" nader uit te werken. Aan het Republikein se dagblad „Pedoman" heeft hij laten weten, dat de legerleiding, het voorlopig parlement, het kabinet en de partijleiders zich eerst over deze order moeten beraden, voor deze kan worden uitgevoerd. Bovendien acht Sudirman het noodzakelijk, dat de militaire experts van beide partijen het probleem eerst geza menlijk bespreken. Volgens Sudirman moet het pro bleem in twee fasen worden opge lost. Een waarin de formele order wordt gegeven en een, waarin deze wordt uitgevoerd. Hij verwacht, dat die uitvoering op grote moeilijkhe den zal stuiten. AMSTERDAM. Op de algemene vergadering van het Nederlands Verhond van Vakverenigingen, die momenteel In Krasnapolsky te Am sterdam wordt gehouden, heeft de verbondsvoorzitter, de heer E. Ku- pers, In zijn openingsrede niet alleen een overzicht gegeven van de hui dige positie van het N.V.V., maar ook uitvoerig stil gestaan bU de ont wikkeling van het economische en sociale leven In Nederland en de problemen, die bij het na-oorlogsü herstel daarvan lu het bijzonder de aandacht vragen. In het bijzonder sprak hij over de industrialisatie- politiek en de positie der kleine zelfstandigen, alsmede bet loon- en prijsvraagstuk. teleurstelling over, dat de houding van de R.K. kerk in ons land ge heel anders is geweest. Gelukkig worden besprekingen gevoerd om de onderlinge samenwerking tus sen de drie vakcentralen te besten digen. Uitvoerig stond de heer Kupers vervolgens stil bij de economische toestand van ons land. Hij wees op de stijging der industriële produc tie en de iets langzamerstij ging van de arbeidsproductiviteit en zei, dat de werkloosheiscijfers in Nederland geen xeder tot grote be zorgdheid gaven. Het belangrijkste vraagstuk, dat in de eerstkomende jaren tot op lossing moet worden gebracht, acht te spreker het verkrijgen van een sluitende betalingsbalans in ons land. Indien het Marshall-plan niet was gekomen, zou het er voor ons land droevig hebben uitgezien. Het levenspeil zou 10% lager liggen dan thans en wij zoude onze investe ringen hebben moeten verminderen. Grote werkloosheid zou hiervan het gevolg zijn geweest. Hij wees er echter op, dat de moei lijkheden nog lang niet waren over- Sprekende over de E.V.C. en de CPN., deed de heer Kupers een beroep op de in de, zoals hy het noemde, „bonafide" vakbeweging georganiseerde werknemers met meeste beslistheid stelling te ne men tegen deze ontbindende krachten in de Nederlandse vakbe weging. Wat de samenwerking met andere vakcentralen betreft, de heer Kupers noemde deze over het algemeen goed. Hij wees ver volgens op een uitspraak van de Generale Synode van de Neder lands Hervoi mde kerk, waarin ge zegd werd, dat de kerk nimmer zou kunnen erkennen, dat het een eis van Christelijk beginsel is zich bij een Christelijke vakbeweging aan te sluiten en dat in het N.V.V. een sfeer wordt geschapen, waar in ook de Christen in overeen stemming met zijn overtuiging le ven kan. Hierna uitte hij er zyn Miarshall-hulp WASHINGTON Een lid van de Begrotingscommissie van de Amerikaanse Senaat, Bridges, deelde Maandag mede, dat de com missie besloten heeft het bedrag, dat voor het tweede jaar van het Europese herstelprogramma is voorgesteld, met 10% te verlagen. Het door de begrotingscommissie van de Senaat vastgestelde bedrag vormt een compromis tussen het standpunt van hen, die het gehele voorgestelde bedrag willen toewij zen, en de voorsteilen van de voorstanders van bezuiniging, die de hulp met 740 millioen dollar hadden willen varlagen. Financiert Nederland terugkeer Djokja? DEN HAAG Het Tweede Ka- merlid Gerbrandy heeft de rege ring schriftelijk gevraagd, of het juist is, dat de regering van Indo nesië de terugkeer der Republi keinse regering naar Djokja zal financieren en dat voor de eerste uitgaven een bedrag van f ID mil lioen nodig zal zijn. In verband met andere bedragen die genoemd zijn, o.a. f 300.000.- voor de Repu blikeinse delegatie en grote bedra gen voor het Sultanaat Djokja en voor Republikeinse gebieden daar buiten, vraagt hij, op welke wijze en met welke bedragen de rege ring van Indonesië (d.w,z. tot nu toe Nederland, red.) betrokken is bi^de financiering van de terug keer der Republikeinse regering naar Djokja. Celijkstelling Nederlandse diploma's in België BEUSSEC. In hst Belgische staatsblad is verschenen een be sluit, waarbij bet Nederlandse di ploma gymnasium A voortaan toe gang verleent tot het afleggen van examens in de faculteiten van let teren en wijsbegeerte en reehten en voor het notariaat aan de Bel gische universiteiten. Ten aanzien van het Nederland diploma gymnasium B geldt hetzelfde voor de natuurweten schappen, voor het candidaats exa men in de natuur- en medische wetenschappen, en voor het eandi- daatsexamen landbouwkundig in genieur. Het Nederlandse einddiploma HBS B geeft toegang tot het ean- didaatsexamen in de wis- en na tuurkundige wetenschappen en het candidaatsexamen landbouwkundig ingenieur. Prof. dr. J H. Gunning Wz. negentig jaar Prof. dr. J. H. Gunning Wzn., een van Nederlands meest bekende pae- dagogen, viert morgen te Hilversum zijn negentigste verjaardag. Hy heeft de beoefening van de wetenschappe lijke paedagogiek naar onze Neder landse universiteiten gebracht. Zijn grote kennis der opvoedkundige pro blemen, zijn levendige belangstelling, zijn klare voordracht, zijn pittige stijl en zijn warme menselijkheid maakten hem ïn brede kring bekend en bemind. Veie jaren heeft hij H.K.H. prinses Juliana, voor wie hij ook een leerplan ontwierp, onder wijs in Grieks en Latijn gegeven. ïn het tijdschrift „Het Kind", dat hij van 1912 tot 1926 alleen redigeer de, vond men zijn streven en zijn wezen terug. Velen zijn grote dank verschuldigd aan zijn langdurige en opbouwende werkzaamheid. ER ZIJN VELE eervolle manie renwaarop men de titel wereld kampioen kan behalen. Doch de ■manier, waarop Raymond Em mert uit Ohio, een veteraan uit de tweede wereldoorlog, die titel behaalde, dwingt hoegenaamd geen eerbied af. De veertigjarige Emmert had zich levend laten begraven. Doop een nauwe schacht, die van zijn mond naar de aardoppervlakte liep, kreeg hij lucht en voedsel. Hij hield het op 40 minuten na, 45 dagen uit en veroverde daarmee de ti tel „wereldkampioen levend be~ gravenen". Om het geheel voor de vreemdelingen, die in grote getale toestroomden, nog aan trekkelijker te maken, hadden ztjn vrienden de grondwaar onder Emmert zat, omgeven door een wit laken. Na afloop van het experiment werd de „kampioen" medisch onderzocht. van der Hoeven bleef in Luik ongeslagen LUIK. In Luik heeft een inter nationale degenwedstnjd plaatsge vonden, om de „Challenge Pierre D ambo is" Voor Nederland hadden ingeschreven ir. A. v. d. Hoeve en E. L. Kuypers en tevens A. C. Mont- foort, allen uit'Den Haag. Voor de finale plaatsten S. v. d. Hoeve en Kuypers, met 1 Luxemburger en 5 Belgen. Ir. v. d. Hoeve ontplooide een dus danige zekerheid van spel en tech niek, dat hij de grote prestatie lever de door ongeslagen no. 1 te worden. De uitslag luidt: 1. Ir. A. v. d. Hoe ve (Nederland) 7 gew. part. 3 ont vangen^ 21 gegeven treffers: 2. R, Stasse (België) 4 gew. part., 13 ontv. 18 geg. treffers: 3. Ch. Buck (Luxem burg); 5, E. L. Kuypers (NederL). (Ingez. Med. Alleen-verkoop vooi* Noderland E. G- BOUWER'j Handelsvereeniging - Amsleidam-Z (Eigen bericht) (Ing. Med.) Laat van zenuwen Mijnhardris Zennwtabletten helpen U er overheen. HILVERSUM. Vannacht is de kousenfabriek „Salvo", die ïn het centrum van de gemeente Hilversum aan de Noorderweg ligt, slechts een honderd meter van het Hilversumse station aan de overzijde van de spoorlijn, door een bijzonder felle brand totaal verwoe3t De brand werd omstreeks half twaalf door omwonenden ontdekt, toen plotseling een steekvlam door een der bovenramen naar buiten schoot. Even later stond het voorge deelte van het gebouw, waarin o.a. een aantal nieuwe, kostbare machi nes stond opgesteld, reeds geheel in vlammen. De brandweer stond voor een hopeloze taak, daar vele zeer brandbare stoffen als wol, garens en een grote partij kousen voor de vlammen een gemakkelijke prooi vormden. Hoewel hef vuur met een vijftal stralen werd bestreden, bleek spoe dig, dat het gehele fabrieksgebouw verloren moest worden beschouwd. Een hoge vuurzee, gepaard gaande met een enorme vonkenregen, woed de loodrecht omhoog. Voorlopig geen volledige gelijkstelling openbaar en bijzonder V.H. en M.O. DEN HAAG. In de Memorie van Antwoord inzake het wetsont werp tot wijziging van de subsi- diëringsbepalmgen van bijzondere scholen voor V.H. en M.O. deelt de minister van O. K, en W. mede, dat een afzonderlijk ontwerp, re gelende de volledige gelijkstelling van het bijzonder en openbaar voorbereidend hoger en middel baar onderwijs door hem niet in hei vooruitzicht kan worden ge steld. Omtrent tweede THS niets besloten DEN HAAG In antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid Peters heeft minister Rutten medegedeeld, dat het mis verstand bestaat als zou reeds tot de oprichting van een tweede tech nische hogeschool zijn besloten. Decentralisatie van het T.H.S. is 30 Maart 1948 in de ministerraad behandeld. Besloten werd tot uit breiding van de T.H.S. te Delft tot een capaciteit van plm. 3.500 leer lingen. In India zullen voorlopig geen vergunningen worden afgegeven voor invoer uit het dollar-gebied,. Aan het feit, dat het windstil was, was het te danken, dat de verschil lende omliggende en vrijwel aange bouwde fabriekscomplexen, o.a. een tabaksfabriek, een chemische wasse rij en nog een tweetal andere fabrie ken, behouden konden worden. Wel werden vele omliggende percelen in deze dichtbebouwde buurt onder grote consternatie ontruimd. De zware brand met de hoog oplaaiende vlammen trok veel belangstelling. Enkele uren na het uitbreken van de brand was er van het grote fa briekspand niets meer over dan en kele brokken muur. De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld, evenmin als de schade, welke echter zeer omvangrijk is, daar ook grote exportorders lopende waren. De eigenaren van pand en fabriek, waar omstreeks vijftig per sonen werkzaam waren, zijn gedeel telijk verzekerd. DEN HAAG. Uit de berichten van Amerikaanse zijde blijkt ons, dat als gevolg van een overeen komst tussen de Nederlandse rege ring en de ECA, Nederland over een bedrag van 240 millioen gulden zal kunnen beschikken voor het verder herstel van het begrotings evenwicht en voor de uitvoering van enkele belangrijke agrarische kapitaalsinvesteringen. Deze 240 millioen gulden vormen een deel van het langzamerhand zeer aan zienlijke bedrag dat de Nederlandse importeurs in Nederlands geld moe ten betalen vcor de Marshall-goe deren, welke zij hebben ontvangen (Ingez. Med.) 'n Steek of 'n scheut hier en daar komt ge nog wel te boven. Maar wee als de Rbeumstiek zich vastzet Welk mens bij zijn volle verstand, zal bet zo ver laten komenT Zulke aanwij zingen zijn een reden te meer orn van vandaag-op-morgen met de weldadige Kru5chen-kuur te beginnen. De zes mi nerale zouten van Kruschen stimuleren van de eerste dag af met de jaren ver slapte bloedzuiverende organen en bren gen die al gauw weer helemaal op gang. Ais lever, nieren en ingewanden op na- tuurlljke wijze hun werk doen, kunnen onzuiverheden In bet bloed zich niet vastzetten. Die worden dan radicaal af gevoerd langs natuurlijke weg eit sijn nooit meer oorzaak van pijnen, die U nu ln Uw bewegingen bei emmeren en U het leven vergallen. Weifel niet lan ger, begin vandaag met Kruschen. .In Uw eigen belang. Kruschen is verkrijg baar bh alle Apothekers en Drogisten. welke zij In Nederland hebben doorverkocht. Deze bedragen be hoefden echter door de Nederlandse staat ingevolge de bepalingen van het Marshall-plan niet te worden doorbetaald aan de leveranciers in de Verenigde Staten en elders in de dollargebieden. Deze immers worden door de E.C.A. zelf betaald uit de gelden, die door het con gres beschikbaar waren gesteld. Nederland mocht echter deze te genwaarden niet gebruiken dan na overeenstemming met de E.C.A, Voor de eerste besteding der gel den is thans zo'n overeenkomst ge sloten. Volgens onze inlichtingen zal Nederland, deze gelden behalve voor het herstel van zijn begro tingsevenwicht mogen gebruiken om een begin te maken met de drooglegging van de Zuidoost pol der In het IJselmeer en voorts het verder herstel vgn Walcheren Woensdag zullen over de besteding van deze gelden door de vertegen woordiger in Nederland van de E.C.A., dr. Hunter vermoedelijk na dere mededelingen worden gedaan. Woensdag weer export van groenteen fruit DEN HAAG. Het voortgezet te overleg over de export van Ne derlandse groenten en fruit naar Duitsland heeft een bevredigend re sultaat opgeleverd. Er is een rege ling getroffen voor de export dezer producten gedurende de maand Juli, Woensdag 13 Juli zal de ex port worden hervat. Maandagmorgen is op een massavergadering van 5000 Londense ha venstakers besloten de staking voort te zetten. Tijdens deze vergadering was het kabinet al in zitting in de ambts woning van premier Attlee. Onmiddellijk nadat het-besluit van de massavergadering ontvangen was, werd een verzoek aan de koning gezonden om handelend op te treden. De koning riep de kroonraad bijeen en tekende na een beraad van 20 minuten de proclamatie, noodzakelijk om de wet van 1920 van kraebt te doen zyn. Een jaar geleden heeft het kabi net eveneens gedreigd gebruik te maken van de wet van 1920 naar aanleiding van een andere haven staking, De koning proclameerde oak toen de noodtoestand, maar voor er verdere maatregelen wer den genomen, besloten de stakers weer aan het werk te gaan. De twee Canadese schepen in de haven van Londen, die de oorzaak rijn van de stakingen, zyn de Bea- verbrae en de Argomont. De sta kers hebben herhaaldelijk aange boden weer aan het werk te gaan, op voorwaarde, dat zij de Canadese schepen niet behoeven te lossen. Ingevolge de wet van 1920 kan de regering burgers oproepen voor werk in de havens. Verder kan zij ring bijgewoond, de Politie extra-bevoegdheden ver lenen en kan zij gebouwen requï- reren voor gebruik door militairen. Er zijn reeds 17.000 militairen ïn de Londense haven aangekomen. Noodvolmachten zijn door geen enkele Britse regering gebruikt se dert het verlammende conflict in de industrie in 1926. De regering krijgt op grond van de wet van 1920 drastische vol machten; zij kan alle arbeid in de havens overnemen, alle vakbonds- óvereenkomsten opschorten en wel ke persoon ook in het betrokken gebied op elk uur van de dag of de nacht arresteren en vaar het ge recht brengen. Bijna alle tienduizend stakers hadden de grote openlucht vergade- Nadat de boodschap van koning George de Zesde, waarin de nood toestand in Groot-Brittannië werd afgekondigd, in het Hogerhuis was voorgelezen, deed Herbert Morri son, de voorzitter van het Lagerhuis mededeling, dat de boodschap door minister-president Attlee ter kennis van het Lagerhuis was gebracht en Woensdag in debat zou komen. Na de voorlezing van de bood schap in het Lagerhuis riep Leslie Solley. die kortgeleden uit de La- bourparty is geroyeerd: „schande". Solley en de communist Philip Piratm riepen „neen1' toen de vraag aan de orde kwam, of het debat Woensdag a.s, gehouden moest wor den. Toen werd de motie om Woensdag het debat te houden met 315 tegen nul stemmen aanvaard. Solley en Piratin traden nl. ais tel lers van de tegenstemmen op, zodat hun eigen stem waardeloos was. In een overzicht van de toestand zei- de de minister van arbeid, Isaacs, onder meer, dat op een massaver- gaderïng 2.500 van de 10.000 sta kers aanwezig waren en geen 5.000. Isaacs zeide verder, dat 10.200 ar beiders staakten en 15.000 aan het werk waren. Op 112 schepen in de haven lag het werk stil. 3.000 Spoormannen zyn een „lang- zaam-aan" actie begonnen, om een loonsverhoging van 10 shilling per week door te drijven. wonnen en dat wij eind 1952 op eigen benen moeten staan. Hiervoor zal een enorme krachtsinspanning nodig zijn. De voorzitter van het N.V.V. som de voorts nog een reeks van andere moeilijkheden op, die het herstel van ons land bemoeilijken, zoals daar zijn het wegvallen van het Duitse achterland en de verminderde afzet van West-Europese producten in overzeese landen. Hij gaf voorts uit drukking van zijn vurige hoop, dat de bestaande geschillen tussen Ne derland en Indonesië spoedig uit de weg zouden zijn geruimd, de jongens overzee spoedig weer in ons land zouden 'srugkeren en dat er een blij vende samenwerking tot stand zal komen tussen Nederland en de Verenigde §Jaten van Indonesië, Industrialisatie Tot 1955, zo vervolgde de heer Ku pers zijn uiteenzettingen, zullen jaar lijks 40.000 nieuwe arbeidskrachten in het productleproces een plaats moeten vinden, daarna zelfs 56.000, De bestaansmogelijkheden in do landbouw kannen haast njet worden Uitgebreid, de emigratiemogeiykhe- den zyn slechts gering. Wij zullen dus een bestaansmogelijkheid voor onze groeiende bevolking moeten zoeken in de industrie. Er komen echter te weinig Industriallsatieplan- nen op tafel en van een bewuste in- dastriallsatïepolitiek is geen sprake. Bovendien worden momenteel de in vesteringen geremd, o.a. door de vrees voor prijsdaling. Daarnaast, is- er geen zekerheid, dat de investe ringen op de juiste wijze plaats vin den. Naast de kapitaalvorming door de gemeenschap, dient te worden on derzocht op welke wijze de grote vermogens van de institutionele be leggers ter beschikking van de in dustrialisatie kunnen komen. Staats garantie voor de risico's moet hier bij wordén overwogen. Het N.V.V. heeft onverzwakt, zij het critisch, de gévoerde loonpoli tiek ondersteund en de onderlinge verhouding tussen lonen en prijzen is niet gewijzigd. De arbeider krijgt een steeds groter deel van zijn inko men in de vorm van sociale voor zieningen. De deskundigen zijn het er over eens, dat deze langs de weg van het verzekeringsprincipe niet kunnen worden bereikt voor de klei ne zelfstandigen. Hij gaf hiervoor daarop enkele oplossingen aan, oa. een bodempension van staatswege voor allen, die de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt en betaling van de kinderbijslag door de staat, óok voor niet loonarbeiders. Terugkomende op het vraagstuk van de lonen en de prijzen, merkte de heer Kupers op, dat~üe gedetail leerde prijspolitiek voor een belang rijk deel is losgelaten. Indien prijs verlaging hiervan het gevolg is, kan daartegen geen bezwaar bestaan. Voorzichtigheid blijft echter ge boden- Na de verbondsvoorzitter Kupers, heeft de minister van sociale zaken, mr A.M, Joekes, op het congres van het NW het woorpl gevoerd. Hij uitte 'zijn waardering voor de .wijze, waarop het Nederlands Ver- r' ■bond van Vakverenigingen zijn taak opvat en zeide, dat de regering zich. verheugt over de opgang van het NW en over de b «langrijke plaats, die het in het politieke en econo mische leven gaat innemen. Na voor de toenemende Invloed enige factoren te hebben opge noemd. verklaarde minister Joekes. dat de regering in Nederland de vakbeweging in sociaal en, econo misch opzicht erkent en dat zij bij haar sociale en politieke wetgeving steeds meer overleg pleegt met de 'vertegenwoordigers der vakorgani saties. De samenwerking tussen de vak organisaties noemde de minister van groot belang. Hij hoopte, dat deze zou voortduren. Van de belangrijke plaats die de vakbeweging inneemt, aldus spre ker, getuigen twee wetsontwerpen, namelijk het ontwem wachtgeld en werklozenverzekering en het ont werp van de wet op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Namens de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer, sprak de heer Burger, die zeide, daf het aanzien dat het NW thans geniet een ge volg is van de grote verantwoorde lijkheid. die sprak uit de bewind voering van de verbondsyoorzitter. Hierna spraken de buitenlandse gasten de talrijke congressisten toe. Onder hen was o.a. de heer Vincent Tewson, secretaris-generaal van de Britse Vakverenigingen, die zeiae, dat hij het NW beschouwde als een bolwerk van de democratie. In de mid da gritting kwam ver volgens een aantal huishoudelijke agendapunten aan de orde. Vijfkampen NOC begonnen Van. d,e Maandag J.1, op de Leus- derheide nabij Hotel Waterloo ge houden eerste ontmoetingen in de Nationale Vyfkamp zijn tot nu toe de volgende resultaten bekend: Paardrijden: 1 H J J Sneijders (Apeldoorn) 0 ft, tijd 8 min, 7 sec.; A N Baron de Vos van Steenwijk (Amersfoort) 0 ft. tijd 8 min. 49.3 sec.; 3 G R Timmer (Den Haag) 8 min, 50.9 sec.; 4 P F M Kessels (Tilburg) 9 min. 42.4 sec.; 5 J Siebrand (Breda) 8 min. 55.2 sec.; 6 J Swagemakers (Til burg) 8 min. 56.9 sec.; 7 W 3 M Verschuren (Enschot) 9 min. 1 sec.; 8 A Statius Muller (Den Haag) 11 min. 5 sec. Op de laatste plaatsen eindigden A. Beukers uit Tilburg en J. Serré uit Amersfoort. Bij het handgranaatwerpen werd L C H Mutsaers uit Amersfoort nummer een bij de snelheids, en juistheidsworp. In 11.4 sec. plaat ste hij met acht handgranaten zes treffers. Bij de verworp werd J*C Gijzelaar uit Haarlem nummer een met een worp van 57.5 m. De to taaluitslag handgranaatwerpen luidt: J C Gyzelaar (Haarlem) 5 pnt, 2 J C Crane (Den Helder) 6 pnt; K Outshoorn (Den Helder) 8 pnt.; 4 L T van 's Gravemade (Amersfoort) II pnt.; 5NT Mar tens (Amersfoort) en J van Dor pen (Amersfoort) beiden 12 pnt. 7 L C H Mutsaers 15 pnt. 8 G T T Brouwer (Den Helder) 19 pt., 9 J van Es (Haarlem) en H W Hand- graaf beiden 21 pnt

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 4