André de Korver zag de Tour van begin af aan somber in jfmilda zt±ót Vrijdag schallen schoten weer over het Zweiland Minister Rutten gaat niet accoord met Charles Eyck's uitdaging Moei eens hóren- De Italianen doen hun zin en niemand zegt er wat van Geen renners, geen leider, geèn materiaal J Ongekende belangstelling voor 29-ste Kaagweek „Weer eens wat leven in de brouwerij gebracht" „Ik wist er niets van Donderdag 14 Juli 1949 3 André de Korver, de Rotterdamse wielrenner, die een stukje van de Tour de France heeft meegereden, zit in een gemakke lijke stoel bij het raam, zichzelf koelte toe te wuiven. ZJn doch tertje zit op z'n knie, smakelijk aan. een lolly te likken. „Warm, hèzeggen wij. „Het is warm," zegt André, „maar toch niet zo warm als die dag in Parijs, toen we van start gingen. O jé, zei ik tegen de anderen, „daar begint hetzelfde geduvel van het vorige jaar," „Een kopje koffie?" vraagt mevrouw de Korver. „Fgn hè, pappie," zegt de kleine meid, „dat je weer thuis bent FIETSEND CIRCUS... Men moet toch wel een ras-echte Fransman zyn om niet een klein beetje scep tisch te staan tegenover een „sport"-evenement als de lour dc France. Lees wat André de Korver ervan ver telt en u zult het met ons eens zijn, dat wij beter kun nen spreken van een rond fietsend circus. Maar goed: als men dan beslist mee wil doen, laat de Nederlandse Wielren Unie dan haar stem verheffen en luide verkon digen, dat zij op straffe van een startverbod een poppe- kasterij als nu Is voorge vallen verbiedt. Hiermee maken wij ons zelf alleen maar belachelijk in het bui tenland. Zo gaat het," zegt de Korver, als je wat ouder wordtJe blijft niet meer zo gemakkelijk lang van huis." „Z© oud ben je toch nog niet?" Vier en dertigzegt de Kor ver openhartig,JDat is nog wel niet zó oud, maar toch tamelijk oud voor een Tour de France-renner." „Maar.. eh-.J', zeggen wij aar zelend, „waaróm benv je "dan'mee gegaan Omdat de Grood geen ande ren kon krijgen. Ik had er geen zin in en zeker niet na de misère van het vorig jaar, maar de Grood had al bij zoveel renners z'n hoofd gestoten, dat ik hem niet in de steek wilde laten. Jk had het toch beter niet kunnen doenwant ik ben te oud om nog rijker te kun nen worden van ervaringenRij ker aan geld ben ik er zeker niet van geworden." Hoe komt het tochdat we na de oorlog niet meer op dreef kun nen. komen?" „Door de oorlog. In 1939 hadden -we eert prachtig ploegje, maar denk er even om: toen was ilc tien jaar jonger. En<Lam- hrichs en Sy'en ook, want die zijn allebei zo'n beetje van mijn leef tijd. Alleen de gebroeders van Schendel waren 27 of 28 jaar, maar dat gaf niets, -uit zij wisten wat een Tour waiünl ik eens wat zeg gen: als yrij geen oorlog hadden gehad, dan zaten we nog altijd met een behoorlijke ploeg in de Tour. Want er zou, om een kern van oude ervaren rijders, steeds een jongere "bij zijn gekomen. Ziedaar de oor zaak van de misère. En.mis schien zou het nog wel gaan als een Gerrit Schutte of een Middel kamp mee wilden doen, maar die hebben er geen beïang meer bij om zich af te matten. Om de eer alleen rijden zij niet meer en wil je in een Tour de France behoorlijk voor de dag komen, dan moet er toch ook nog iets meer zijn dan alleen maar geld verdienen." Pech, pech en nog iets anders Joris van der Bergh heeft in -„Sportief" geschreven, dat jullie geklaag over slecht materiaal maar een uitvlucht is. Luister 's zegt Jo ris, zolang als ik in de Tour heb gezeten is het nooit anders geweest. De eigen pech wordt niet met twee. DE TOUR DE FRANCE-REN DERS, die aan bergetappes zijn gewend, komen nu in hun ele ment. ffst heuvellandschap heeft plaats gemaakt voor de bergen en de „klimmers" kunnen hun rtuaten ver achter zich laten. J±en voorultge&hoven peleton. v.kn.r.; Magni, FachleitnerIm- panis en Biagopni. doch met vier ogen gezien, die van anderen wordt over het hoofd ge zien. Het is nooit anders geweest dan dat anderen beter materiaal hadden en ,,dat 't daaraan lag. En fin u kent het liedje.'s winters ligt het aan de schaatsen...." „Joris," zegt de Korver, „is met de jaren steeds zuurder geworden. De banden die wy van meneer Goddet kregen, waren, uitgespro ken slecht en het beste bewijs is wel, dat de Fransen er zelf niet op reden. Alleen de Spanjaarden en wij hadden ze, omdat wy de dure Italiaanse Pirellibanden niet kon den bekostigen. Twintig Pirelli- bandjes betekenen een som van plus minus vier honderd gulden en die kunnen we toch niet uit onze eigen zak bekostigen. De Ruiter was de enige van ons, die niet zo veel bandenpech heeft gehad, maar die reed dan ook op z'n eigen tubes. Man. als je eens gezien had wat er voor de Italianen in Parijs kwam: een wagon vol, met fietsen, banden, onderdelen, enfin de hele rataplan. De Belgen hadden ook d'r eigen materiaal. Zelfs het plak- materiaal van de Fransen deugde niet. Dan hadden we in Parijs nog het ongeluk met een mechanicien te zitten, die niet voor het werk deugde, maar gelukkig is hij in Brussel naar huis gestuurd." „Jullie hebben elkaar steeds on derweg geholpen Ja," zegt de-Korver, „want als we dat niet gedaan hadden, was er helemaal niets van terechtgeko men. De Grood was er eerst op tegen en zei: juUie rijden allemaal je eigen course, maar ik had bij- je niet een beetje opschieten? Maar dat kon Ruud niet tegen ons zeg gen. We hebben allemaal maar zo'n beetje- geploeterd totde fut op was. „Er is geschreven, dat Lam- brichs jou heeft overgehaald om er ook maar de brui aan te geven..." Dat is onzin," zegt de Korver korzelig. ..Niemand kan mij dwin gen op te geven als ik er zelf nog zin in heb. Maar het was waanzin om als Lambriehs er uit stapte in m'n eentje verder te ploeteren, want al had ik ook gereden als een Coppi dan nog zou ik dik over tijd aan de controle zijn gekomen. En d-n kan de Grood wel zeggen: ik had je er wel doorgesleept, maar dat zou hem zeker niet gelukt zijn. □at is hem toch later met de Hoog en de Ruiter ook niet gelukt. De course zat nog veel te vol Hoe bedoel je dat?" „Wel, in iedere Tour de France moet minstens 50% uitvallen en zo lang dat niet gebeurd is, behoef je heus niet te rekenen op clementie. Viva Italia...! „Wie wint de Tour?" Voor mij," zegt de Korver, „is het Bartali, Die slaat z'n slag in de Italiaanse bergen. De Italianen be heersen de Tour ze doen wat ze willen en niemand zegt er wat van, niemand durft er wat van te zeg gen, want dan fluit signor Binda op z'n vingers en gaan de renners naar huis. Bijvoorbeeld: de Grood had een commissaris in z'n jeep, die er op toezag, dat hij ons onder weg geen drinken kon geven. Maar meneer Binda reed in de eerste plaats-niet in een jeep, maar in een. eigen wagen en in de tweede plaats duldde hij geen pottekijker in z'n. wagen. Binda, dat is een ploeglei der, Hij wijst de meesters en de knechten aan en wee de man, die niet doet wat hij zegt. 3k heb Coppi en Bartali onderweg zien duwen, opdat zij maar fris zouden blijven voor de grote etappes. En dacht je, dat meneer Coppi afstapt om een flesje bier te kopen. Daar heeft hij z'n knechtjes voor. Klapt er een band dan stapt hij op de fiets van een ander, dia altijd voor hem klaar staat. En toch is dat alleen de methode om de Tour te winnen, Zo'n ongelukkig ploeterend ploegje als het onze redt het nooit." „Is het waar, dat de N.W.U. zich helemaal afzijdig houdt?" Ja," zegt de Korver, „dat is waar. Nederland is het enige land, waarvan de wielerbond zich niet met de Tour de France bemoeit. Onze voorzitter, jhr. van der Bergh van Heemsteeds was de enige, die bij de start ontbrak. Hij had, ge loof ik, geen deviezen. Koos Vorrink Zaterdag door de lucht terug AMSTERDAM. Koos Vorrink, voorzitter van de partij van de Ar beid en lid van de Tweede Kamer, die op 17 Januari j.L met een spe ciale missie naar Scandinavië vloog en daarbij met een klein Aero Holland-vliegtuig in de buurt van Nyköbing neerstortte, zal Za terdagmiddag a.s. per vliegtuig naar ons land terugkeren. Hij maakt de reis in een Dakota van de Aero-Hol3and, die 's mor gens om 9 uur met zijn dochter, mevr. Irene ZwartVorrink, en zijn broer A. Vorrink van Schip hol vertrekt naar Kopenhagen. Om 14 uur 's middags zal de familie de terugtocht aanvaarden, zodat Vorrink om ongeveer 16.30 uur op Schiphol kan worden verwacht. De heer Vorrink is intussen ge heel genezen, maar zal tot 1 Sep tember nog rust houden. Man door tram verbrijzeld AMSTERDAM. Omstreeks kwart over vijf is de 45-jarige Van der Leek uit Andijk (N.H.) bij een poging om op het Haarlemmerplein op een rijdende tramwagen van lijn 12 te springen, gevallen en onder de tram gekomen. De man werd ver brijzeld. (Ingez. Meü.i Vrijdag begint de 29e kaagweek, hef jaarlijkse zeilfestyn op de Ka gerp lassen. Zoals bijna leder jaar overtreft het aanlal inschrijvingen ook dit maal de verwachtin gen. In de open wed strijden op Zaterdag. Zondag, Maandag en Dinsdag zullen ieder* dag 330 deelnemers elkaar de loef probe ren af te steken. Dit betekent dat er iedere dag 22 boten méér voorby de starttor-n zullen gaan dan verle den jaar. Hiernaast zal de Holland-Fries- land-wedstrUden op Zondag. Maandag en Dinsdag, waaraan tien boten deelnemen, weer In het middel punt der belangstel ling staan. De volgende regenbogen nemen hieraan deel: Friesland: K. Vrolijk met Dolfijn: M. Hendriks met Hen- ny, J, Alberda met Algri, R. A. v, d, Sluis met Bruiser, D. Oppenhuizen voorbeeld met Jan Lambriehs een afspraak, dat we elkaar 20uden helpen en later moest de Grood, die nog helemaal nieuw was in dit vak, toegeven, dat ik het juist had gezien. En zonder hem. onvriende lijk te willen zijn: hij was te jong, te onervaren voor de leiderspositie. Hij was ook te zacht, te meegaand. Een renner moet op z'n tijd uitge kafferd worden. Je had die Belgen onderweg moeten horen: hé, je rijdt hier niet voor je plezier, kan Na Kupers: Oosterhuis voorzitter NVV AMSTERDAM, Aan het einde van de middagzitting van Woensdag is men overgegaan tot de verkiezing van de nieuwe voorzitter van het N.V.V, Als zodanig werd met algemene ^stemmen benoemd de heer H. Oos terhuis, dc huidige vïce-voorzitter van het N.V.V., terwijl het dage lijks bestuur verder als volgt werd samengesteld: J. G. Suurhoff, 2e voorzitter-redacteur, K. Korte Jr., algemeen secretaris, J. Landman, penningmeester, A. Vermeulen, F. de Vries en J. Berger, secretarissen. Nadat de heer Kupers de voor zittershamer met een warmgestemde toespraak aan. zijn opvolger had overgedragen en deze laatste ook nog door verschillende afgevaardig den was toegesproken, heeft de heer Oosterhuis met een korte toe spraak de werkzittingen van het N.V.V.-congres gesloten. Donderdag zou door de heren Ku pers en Van der Lende in een spe ciale zitting afscheid worden geno men van het N.V.V. en de daarbij aangesloten bonden, terwijl in dc middag een officiële afscheidsrecep tie zou worden gehouden. In verband met het afscheid van de heren E. Kupers en C. van der Lende, resp. als voorzitter en alge meen-secretaris van het N.V.V., werd Woensdagavond in de Apollc- hal te Amsterdam een grote demon stratieve bijeenkomst gehouden, welke door plm. 6000 afgevaardig den en leden van de bij het N.V.V. aangesloten bonden werd bijge woond. In deze bijeenkomst, die onder leiding stond van de nieuw benoemde voorzitter van het N.V.V. en opgeluisterd werd door zang en declamatie, werd behalve door de heren Kupers en Van der Lende, het woord gevoerd door een drietal vertegenwoordigers van buitenlandse vakcentralen. J}Fijn hè, pappiedat je thuis bent,..?" EVEN uitblazen, zeiden gisteren de Tour de France-renners en zij lieten zich in een kalm gangetje van Luchon naar Toulouse rollen. Na de barre woestenij van de Pyre neeën is het landschap ook heel wat gerieflijker en heus wel het aan schouwen waard. Of zou het waar zyn, dat wielrenners alleen maar een landstreek herkennen aan de steentjes die daar op de weg lig gen... Grote verschuivingen hebben zich niet voorgedaan. Magni bleef dra ger van de gele trui, op ruim twee minuten gevolgd door de Fransen Fachleitner en Marmelli, De Belgen, die van hun a-ploeg plotseling vier mensen moesten missen (Mathieu mocht weer starten evenals de Fransman Dos Reis) hebben, heel begrijpelijk, igts goed moeten ma ken, want bij de eerste twaalf, die in Toulouse over de eindstreep gingen, bevonden zich vijf Belgen. En de Belg Rik van Steenbergen won de étappe. Dat is tenminste weer een pleister op de wonde en gisteravond konden we dan ook al weer naar de Belgische radio luis teren zonder medelijden tc krijgen met de"Ömroeper. Bartalj en Coppi hebben zich rus tig vergenoegd met "de"achtste en negende plaats. Na de Pyreneeën is het wachten op de Alpen, waar de Italianen zeker zullen proberen om de Tour in handen te krijgen. Het klassement van de 12e etanpe LuchonToulouse. 140 k.m-, luidt:" 1. Van Steenbergen (België A) 332.11; 2. Kint (België A); 3. Le Nizerhy (West Noord Fr.); 4. Kubler (Zwlts); 5. Hen- dnkx (België B.; 6. Martmi (Italië B); 7. Dos Reis (Centrum-Z. W. Fr.); 8 Raraoulux (Centrum-Zw. Fr.); 9. Oc- kers (Belgje A>: 10. Geminiani (Frank rijk A>; 11. Deledda <Z.. O. Fr.); 12. Schot te (België A>, allen frt dezelfde tijd als de winnaar. Een halve minuut later kwam een groot peloton binnen waartoe Magni. Coppi. Bartali, lïobic en alle andere kopstukken behoorden. Het algemeen klassement is nu: 1. Magni (Italië B) 75.57.03; 2. Fachleit ner (Z. W. Fr.), 75.59.13; 3. Marinelli (11e de France) 75.59.44; 4. Kubler (Zw.) 76.07,17; 5. Ockers (België A) 76.07.54; 6. Dupont {België B) 76.08 30: 7. Cogan (W. N. Fr.) 76.09.07; 8. Bartali (Italië A) 76,09.37: 9. Coppi (Italië A) 76.11.19; 10. Robic (W. N. Fr.) 76.11.27, Na de 12e etappe luidt het ploegklas- 1 sement; 1. Italië A 228.41.08; 2. lie de France 228.42.56: 3. West Noord Fr. 228.44.25; 4. Zuid Oost Fr 229.19 53; 5. België A 223.20,39; 6. Frankrijk A 229.23.03; 7. Luxemburg 228.34,58. 8. Ita lië B 229.41.32; 9 België B 230.0024; 10. Centrum Zuid West Fr. 230.17.33; 11. Zwitserland 230 50 57. Lambriehs, die samen met André de Korver de Tour de rug toe beeft gedraaid, reed gisteren al weer in de omloop van de Maasvallei. Er waren meer Hollanders by, maar alleen Lakeman wist zich tc plaat sen. En dan nog op de negende plaats! Schutte heeft in T&inise (België) een wedstrijd over 156 km gewonnen met een tijd van 4 uur 10 min. Giel de Roode, die de laatste tyd niet veel geluk heeft gehad, bokst op 2 Augustus in Antwerpen tegen de Belgische welterkampioen Stan Reypens. De Amsterdamse zwemster Willy Croes-Van Rgsel, die het Kanaal over wil zwemmen, is onder leiding van haar trainer Edward Temme bij Folkestone aan het train bil Zon dag is zg al 6'/2 uur in het water geweest. Zondag of Maandag hoopt Willy de sprong te wagen, maar dan van de Franse kust Cape Gris Nez waar zé met een race- boat naar toe wordt gebracht. Zij is niet de enige adspirant-kanaai- zwemster, want de Deense Erna Anderson gaat het binnenkort voor de vierde keer proberen. Zaterdagmiddag om half drie be gint in de Delfsnavense Schie te Rotterdam de traditionele 3 km- wedstryd, georganiseerd door de Rotterdamse Zwemclub. Deze wed strijd geldt ook voor de „Sport- wereldbeker", zodat de crème de la crème heeft ingeschreven. De strijd bij de dames zal wel gaan tussen de Robben-zwemsters Veldhuizen, Groenhuizen, Snoeks en de RDZ- sters Schuhmacher en De Hooge, terwijl bij de sterke sexe Witter- mans (winnaar van de Rokocent- beker), Rinus van Daatselaar en Beyderwellen favoriet zijn. De start zoals gewoonlijk, bij het boten huis van de Roei- en Zeilvereniging „De Maas". met Bendrika. Voor Holland starten J- C. v. d. Velde met Duke, W. Bergsma met Eelko. Jo Hofland met Beneventum, Leen de Wit met An- nemarie en F. A. D. Theunissen met Horne. Het vorig jaar toonde Hol land zich zowel op de Kaag als in de Sneekweek sterker dan de Frie zen, zodat deze op recanche belust zullen zijn. Op Zondag, Maandag en Dinsdag strijden ook tien 16 vierk. meter-jachten in oen extra groeps wedstrijd. Met de deelnemers aan de team-, onderlinge, moterboot- en toerjachten-wedstrijden mee zullen 474 jachten dingen naar de vele prij zen. Verleden jaar bedroeg dit cij fer 394 jachten. Op Vrijdag zal behalve de teamwedstrijden, matorbootwödslrij- den en onderlinge wedstrijden voor het eerst een afstandswedstrijd voor loerjachten worden gehouden, waarvoor 33 boten zijn gemeld. De ze wedstrijd, welke is overgenomen van Zweden en daar wordt gehou den met een tijdsduur van 24 uur, is voor de Kaag ingekort tot 4 uur. In deze wedstrijd wordt gestart in vijf groepen. Het doel is om de grootst mogelijke afstand en het grootst mogelijk aantal controlepos ten aan te lopen- Op de eerste dag worden voorts wedstrijden voor mo torboten gehouden met ringsteken, ballonnenjacht en in behendigheid. Gedurende de Kaagweek zullen naar Warmond extra treinen rijden en de traditionele bootdienst tussen het station en de sociëteit worden onderhouden. Naast de sociëteit zal elke avond gelegenheid zijn tot dan sen in de feesttent, waarbij de mu ziek wordt verzorgd door The Cie- ro-eïub. Vrijdag om half tien zal het eerste startschot over het Zweiland schal len, waarna de talloze zeilers zich weer in de echte wedstrijdsfeer zul len voelen. Hiertoe zal ditmaal in niet geringe mate bijdragen de aoggetuigeversla- gen, welke via luidsprekers op het startterrein te horen zullen zijn. Gevraagd: beter inhuldigingsschilderij (Van onze speciale verslaggever) zullen de zaak maar laten voor wat 't is," verklaart de heer Gilthay Veth namens het Ministerie van Ou tl er w jjs, Kunsten en Weten- -schappen. „Charles Eyekss uitdaging is in zee gegaan zonder enig overleg «ïethefc Departement, dat hem de opdracht voor het inhuldlgingsschllderjj heeft verstrekt. Het zou hiermee trouwens ook nooit accoord zijn gegaan." «Eycks schilderij is inmiddels door de opdrachtgever, de Minister van t L i* fn aanvaard- Wanneer Eyck nu anderen uitdaagt om een beter InhDldigingsschïldeiij te vervaardigen dan het zijne, is dat zyn zaak. Er zullen overigens niet veel reacties op komen, vermoed ik. Maar z{jn sug gestie, dat hy dan zyn werk terug zal nemen om het te verwisselen voor een peter geslaagd schildcry, blyft volkomen voor zjjn rekening. Zoiets maakt tenslotte de minister uit." „Waar Eycks schilderij komt te hangen? Ja, Ik weet het al wel. maar Ik mag 't nog niet zeggen Ga maar na: een doek van twee bij drie meter, dat kost wst aan linnen en aan verf, En de tijd, die je voor zo'n werk nodig hebt! Ook een kunstschilder denkt tegen woordig heel materieel! Als Char les Eyck er nu nog een opdracht vsn gemaakt had, dan zou er al licht animo voor zijn. Ik denk trouwens dat zyn opdrachtgevers het er weinig mee eens zullen zyn Maar ik kan de stunt best waar deren?" Een telefoontje naar het huis van Charles Eyck in Sehimmert, diep in Limburg. Mevrouw Eyck neemt de honneurs waar als altijd, want de schilder zelf mist het ge hoor, „Om u de waarheid te zeg gen: ik weet er niets maar dan ook niets van! Die uitdaging? Ja, ik ben er door verrast, hoorde er nog later van dan u zelf, want ik kwam het pas Dinsdagavond uit de krant te weten. "Wat er van komt kan ik u dus moeilijk vertellen en wat nujn man ervan verwacht al evenmin. Hij werkt op het ogen blik in Breda en komt pas over een paar dagen weer thuis. U zult hem dus moeten schrijven „Onzin, maar leuk" „Eyck brengt tenminste weer eens wat leven in de brouwerij", zegt de Haagse graficus Livinus, die zich ook al is hij dan direc teur van de Vrije Academie riet graag de heer Van de Bundt hoort noemen. „Die hele uitdaging is na tuurlijk onzin, maar een aardige schildersstreek blijft 't. Geen schil der zal er trouwens intrappen. Voor een wedstrijd voelt niemand; „Vreselijk flauw" Kunstschilder Wilbo Hartman, voorzitter van het schildergenoot schap Pulchri Studio, stelt vast dat er eigenlijk niets te zeggen valt over de uitdaging van Char les Eyck. ,,'t Is een beetje flauwe kul van Eyck. Ik persoonlijk zou er nooit over denken op een der gelijke uitnodiging in te gaan en dat zal wel de algemene reactie zyn. Ik ken Eyck persoonlijk niet, wèl het schilderij, waar het hier om gaat. Ik heb het gezien en kan het werkelijk wel waarderen. Kan tenminste de mensen geen gelijk geven, die het zo slecht vinden. Maar ja deze stunt van Eyck vind ik toch wel vreselijk flauw. Een reactie_ op de critiek. Ja, maar ik zou zoiets toch nooit doen „Gekwetste eigenliefde" „Het is heel menselijk en heel begrijpelijk", vindt onze criticus R. E. Penningdat sommige kun stenaars door critiek geprikkeld worden en dat hun eerste reactie luidt: „Doe het zelf maar eens'' of „Laat een ander tonen dat hij het beter kan", doch dergelijke uitin gen verraden vooral een gekwetste eigenliefde, die men niet al te tra gisch hoeft op te vatten. De uitda ging van Charles Eyck, naar aan leiding van de critiek, die gele verd is op zijn schilderij van de eedsaflegging van Koningin Julia na, is charmant door haar kinder lijkheid. Men behoeft toch waar lijk niet meer te betogen, dat de beschouwende werkzaamheid van do criticus een geheel andere is dan de scheppende activiteit van de kunstenaar en dat het één niet van het ander afhankelijk is. De critici zullen Eyk's uitdaging dus wèl onbeantwoord laten, doch ook de schilders zullen er vermoedelijk niet voor voelen om een dergelijke omvangrijke opgave aan te vatten uil pure ridderlijke tournooilust, of om een problematische prijs van f 4000.Als Charles Eyck straks met een zegevierende glimlach zal uitroepen: „Zie je nu wel, niemand durft zich met mij meten!..." is dat zijn zaak, niemand anders zal daaruit enige bewijskracht putten. Trouwens al kon er bewezen wor den, dat in Nederland geen schil der is, die „het beter kan" dan Charles Eyck, dan wordt daarmee Eyck's schilderij niet mooier. Ik heb indertijd reeds gezegd, dat Eyck zijn doel zeer hoog heeft ge steld. De man, die inderdaad als de aangewezen figuur beschouwd zou kunnen worden om de uiter lijke. schilderachtige praal van de historische plechtigheid vast te leggen, heeft getracht de innerlijke menselijk ontroerende betekenis van het moment in de figuren van het vorstelijk paar -te symbolise ren. Dat is hem niet gelukt. En aan dit feit kan geen theatraal gebaar iets veranderen!... Nederlandse marine- vliegers te weinig geoefend DEN HAAG Tijdens een pers conferentie van de marine-lucht vaartdienst werd gevraagd of de Nederlandse vliegers voldoende er varing hebben in het landen op vliegdekschepen, zulks naar aan leiding van het verongelukken van een Firefly op het dek van de Theseus. Hierop werd geantwoord dat de Nederlandse vliegers reeds sinds een half jaar niet meer heb ben geoefend in het landen op vliegdekschepen, daar de Karei Doorman in reparatie is. Toegege ven werd dat men het landen op de vliegdekschepen geregeld moet bijhouden. Wel hebben de Neder landse vliegers voor de manoeu vres korte tjjd geoefend aan boord van een Brits vliegdekschip, doch dit beperkte zich tot vijf landingen per vlieger. De Karei Doorman zal waarschijnlijk eerst in September weer in bedrijf kunnen worden ge steld. Van marinezijde werd dan ook opgemerkt, dat een tweede vliegdekschip geen luxe zou zijn. In Mei werden 2379 woningen voltooid DEN HAAG. In dc afgelopen maand Mei zijn volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek 3279 in aanbouw zijnde woningen voltooid. Het aan tal in de verschillende provincies was als volgt: Groningen 105, Friesland 213, Drente 166, Overijse] 1S2, Gelderland 516, Utrecht 176, Noord Holland (zonder Amster dam) 209, Zuid Holland (zonder Den Haag en Rotterdam) 337, Zee land 290, Noord Brabant 536 en Limburg 216. Het aantal in Mei j.l. voltooide woningen bedroeg in Amsterdam 73, in Den Haag 63 en in Rotter dam 225_ In de N.O. Polder werden 14 woningen voltooid. Bernard Baruch vertrok Woens dag per vliegtuig naar Den Haag om een bezoek te brengen aan zijn broer dr. Herman Baruch, ambas sadeur der V.S. Hondenkatten en radio In. uw rubriek „Moet .II eens ho ren" schrijft de heer Van Deute- kom over vergiftiging van honden en katten tengevolge van de over last die zij door hun geluiden bij dag en nacht andexen bezorgen, hierop neerkomende, dat dergelijke handelingen verkeerd, doch ver klaarbaar zijn. Ook ondergetekende is deze mening toegedaan. Indien mensen, die een dagtaak te vervul len hebben, gestoord worden in hun onontbeerlijke rust, is het niet te verwonderen, dat zij haar eigen middelen gaan zoeken, indien ze niet door de wet worden be schermd, al blijft dit verkeerd. Mag ik bij de storing door dieren dan ook even de radio-ellende memore ren. In deze tijd van woningtekort is de heksenketel dan wel compleet. Echter ben ik ervan overtuigd, dat we met een beroep op de redelijk heid onzer medemensen niets be reiken, wijl het egoïsme in dezelfde mate groeide als de^ mentaliteit zakte. Er is maar één oplossing: ingrijpen van overheidswege nn waar deze in het ene geval geen volmacht en in 't andere mogelijk geen interesse heeft, blijft elk pro test in deze richting m.i. als de stem eens roepende in de woestijn. H. A. F. PAULI. In ieder geval willen wij het be toog van inzender in zo verre on derstrepen, dat ook wij van me ning zijn, dat men. zijn radio zó ■moet laten spelen, dat de buren er geen overlast van ondervinden. Kamer met pension Men leest geregeld advertenties in de bladen waarin kamers wor den te huur gevraagd of aangebo den en vaak vinden huurder en verhuurder zo elkaar. Het kan ech ter zijn, dat iemand die een kamer wil huren, afgaat op de buurt, waarin het huis ligt en op andere uiterlijkheden en dan de kamer huurt in goed vertrouwen, dat hij een „net pension" heeft gevonden (Ik spreek nu over een alleen staand iemand). Men kan later echter tot het inzicht komen, dat men als net persoon in het huis niet thuis hoort. Ik denk aan dief stal van eigendommen en ook aan niet nader te noemen feiten. Zou het niet aanbeveling verdienen al vorens een kamer te huren, eerst eens te informeren waar mep te recht komt? Indien men zich om informaties tot de politie wendt, zal deze het toch ongetwijfeld mede delen als een bepaald l\uis of zijn bewoners ongunstig bekend staan. Dit stukje wordt ingegeven do.or een les, die de ervaring mij leerde. KAMERBEWONER. Doodvonnissen Regelmatig worden in hoogste instantie doodvonnissen gewezen, wier aantal zeer groot is. Een enke le maal maken de dagbladen er ge wag van dat een doodvonnis vol trokken is, s.q. gewijzigd in levens lange gevangenisstraf. Zou U mij willen mededelen waarin de reden gezocht moet wor den dat de executie der doodvon nissen slechts sporadisch plaats heeft, 'tgeen bovendien medebrengt dat aan de delinquenten zoveel langer dan nodig is ten koste van de staat verzorging wordt ver leend? W. MATVELD Jr» Overheid en kunstenaar De „Wereldkroniek" heeft in zijn nummer van verleden week een ar tikeltje gewijd aan de verwijdering van de schilderijen van Kees vact Dongen. De schrijver is het daar mee in het geheel niet eens. „Het is niet aan een raadslid over kunst te oordelen: dat is alleen de taak van de kunstenaar. Waar zouden wij heengaan als de kunstenaar zich. ging mengen in zuiver bestuurs- technische kwesties", zo schrijft hi] Ik laat hier In het midden of de verwijdering al of niet juist is. Wel wil ik argumenten aanval.'en, waar op de schrijver zijn bezwaren tegen de verwijdering meende te kunnen gronden. De tentoonstelling zal niet alleen dooi kunstenaars worden bezocht: zelfs? bjj lange na niet alleen door kunstkenners. Er zullen „lekeu" rondlopen, die -ie kunstwaarde van tie Van Dongens in de verste verte riet weten te scha'ten. Juist op grond daarvan *s de stadsbestuur der wel degelyk bevoegd, ook al ia hij geen kunstenaar, zich een oor- öpci aan te meten. Bat is zelfs zyn plicht. „Maar dan mag een kunste naar zich ook bemoeien met zaken van bestuurs-technische aard", zou bedoelde schrijver kunnen tegen- vocren. Zeker, mag hjj dat. Maar voor de goede orde hy behoort nn veelal niet tot dc overheid kan h(j dit alleen doen via de ge meenteraad, die hijzelf heeft hel pen kiezen. Men moit tie zaken zui ver stellen. J. L. D. 11. DE GERESTAUREERDE GE BOUWEN van de Koninklijke Militaire Academie tc Breda zijn Woensdag door Prins Bemhard officieel heropend. T,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3