Verraad Onze turnsters klaar om naar Lingiade te gaan Vrijdag 15 Juli 1949 Bezoek aan zieken is moeilijker dan de meesten denken Aan een ziekbed gekwebbeld „O wordt vaak veel over ons zelf FATH houdt niet van Maandag Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW Bruidsmeisfeshoad Bloot naar school uv-vp*= „MIJN SCHULD IS HET NIET Pin-up mislukt De regering was niet erg gul met deviezen Slapen en eten in scholen Verkeerde zuinigheid K.M.A. feestelijk heropend 3 Overweeg wat men de zieke zeggen zal en laat het iets leuks zijn mevrouw Jansen, bent TJ derlijk, als die dames onderling ge sprekken gaan voeren. 't Is loch al zo moeilijk om een be zoek te brengen aan een zieke. We moesten er veel langer bij stilsta., n van te voren, veel meer bedenken: Wat kan ik haar het be»U gevo;, waar heeft ze 't meest aan l Praat zjj r. ,i«4- tt giaag over de operatic' Nafuurlyk, er ook? n< dacht dat U op *an bzal lfc er M'.r lulstcren da' moet je je eigenlijk indenken, dat een zieke, die lang moet liggen, een heel ander leven heeft, in cctl heel andere wereld leeft. Ket draait bij haar noodzakelijker wijs allemaal om het beter worden, om het lichaam. Zij zal graag praten over de dokter, do zusters, de behandeling, de eetlust en wij moeten dat kunnen begrijpen en met denken: gut, zeurt ze nou alweer over die kwaal? Want het reis was. O, moet dat nog komen' En ach, juffrouw Bloemstra, dat Is aardig. Hoe gaat het met t5w vader! 2h, komt U ook eens naar onze zie ke kijken? Wel, wel, en hoe maakt onze zïcke het. Je zou zeggen een stuk beter, hè? Nog zo'n pijn? Na maar rustig en kalm en geduldig bljlvcn, dan komt bet allemaal wel weer In orde, nietwaar Juffrouw Rloemstra. Hebt tf nog steeds in wo wing? O, ja? Dit en nog veel meer werd alle maal op het bezoek-uur in een zie kenhuis met hoge stem uitgekreten door een mevrouw, die met bossen bloemen kwam cn met vruchten, die haar jas uitdeed en haar hoed af zette, het hele ziekenbed in beslag nam en aldoor riep: nee hoor, ik kan wel blijven staan, ik hoef geen stoel te hebben, blijft u toch zitten, me vrouw Jansen' En daarna ging ze op gewekt converseren over vliegtuig rampen. De arme zieke kon er niets tegen doen. Ze was volkomen weer loos in dat bed, maar ik had het best kunnen begrijpen als ze de vaas met bloemen naar het hoofd van die me vrouw had gegooid! Het is vaak zo. op een bezoekuur in een ziekenhuis. Er mogen dan eigenlijk maar twee bezoekers tege lijk komen, dan wordt er een oogje dichtgedaan, het worden er drie of vier. en dan is er meestal iemand bij. die alle aandacht plotseling op zich zelf vestigt, en het hele bezoekuur voor de patiënt bederft. Betere regeling Eigenlijk moest zo'n bezoekuur door de kennissen en de familie on derling ook beter geregeld worden, v ooral als het ziekbed lang duurt en de patiënt toch behoefte heeft om eens met iemand alléén te praten. Het kon toch georganiseerd worden onderling: Ga jij vanavond, o, dan ga ik morgenmiddag. Want het kan niet prettig zyn voor iemand die na een operatie zwak en uitgeput daar ligt, om vele kakelende dames tege lijk aan haar bed te heb oen. Meestal zit er een aan haar hoofd-eind, zodat ze zich telkens moet omdraaien. Er. vooral is het zo buitengewoon hun- EKER, ieder jaar wordt een zorgvuldig geselecteerde groep koopsters toegelaten tot de be faamde mode-shows van de grote Franse couturiers -Maar vóórdat de collectie, bege leid door getrimd personeel en zoete muziek, omwolkt door nieu we. parfums en bestrooid met de moderne confetti van schijnwer pers en décors, aan de verrukte vergadering wordt getoond is er wat anders gebeurd. Daags ie voren hebben de gro ten onderling haarfijn de volgorde cn de enscenering van deze shows gerepeteerd en afgesproken. Dior houdt niet van een Vrijdag Dat brengt ongeluk. Mijn klanten komen beslist met op een Maandag, zegt Fath. Dus wordt in onderling overleg net zolang geschipperd tot dag en uur, klok en humeur gunstig lig gen voor de parade der toiletten. De grenzeloze verwarring van de vóór-show met zijn honderden im provisaties herhalingen en veran deringen eindigt in een zorgvuldig opgezet bezoek van eerste klas re porters er. fotografen, die pas de volgende dag hun opnamen (nadat zij door de ontwerper zijn goed gekeurd en geautoriseerd) mogen brengen. Zodoende komt bet ont werp pas in de krant als de ver- koop-show, die direct op de voor show volgt, afgelopen is en de grote zaken gedaan zijn. DE modefoto's, die op deze pa gina iedere week staan afge drukt vormen de crème van de show; de mannequin is er met zorg voorgekozen, de entourage is ge raffineerd'bepaald en de fotograaf benut tientallen belichtingstrucs om het model zo gracieus en ver lokkend mogelijk te reproduceren. Als dan het spel begint en de clientèle om de minuut een andere adembenemende robe voorbij ziet deinen weet zij niet, dat de gedril de mannequin, die met pas en pi rouette, met buiging en glimlach de aandacht, boeit, zélf nauwkeu rig bespioruieerd wordt door een paar verborgen kijkgaatjes in dc wand. Achter de gulden deuren, waar haastig en zorgvuldig jurk na jurk aan- en uitgetrokken wordt, zitten de grote mannen te gluren door het kijkgat, beducht dat hun crea tie niet de honderd procent van de show krijgt en wee de mannequin, die een ogenblik wei felt of struikelt. Haar toekomst is niet zo begerenswaardig, want zij kan gaan. En als het model, gedrapeerd en zorgvuldig geschikt om de ranke lijnen van een slank meisje, zijn prijs gemaakt heeft? Dan kleedt er zich in de regel een koopster mee, die haar moeder wel kon zijn. Maar dat gaat de ontwerper niet meer aan. Men heeft de illusie gehad, men heeft gekocht en de jurken liggen op stapels, voorzien van dure adres sen en deftig-klinkende namen. Want meisjes met een mannequin- figuur en een benijdenswaardige leeftijd hebben geen geld om de «howstukken te kopen.... onmogelijk dat iemand in een zie kenhuis ontkomt aan die sfeer van lichamelijkheid. Alleen als de patient gaat vervallen tot zelfbeklag, dan is het, ook voor haar, natuurlijk beter om het gesprek een andere wending te geven. Vertel iets leuks En veel belangrijker dan vruchten en bloemen meebrengen, lijkt het me, dat we de patient iets anders ge ven, een vleugje leven van de bui tenwereld Dat wc iets te vertellen hebben, desnoods tevoren geprepa reerd, iets wat haar goed doet en waar zij of hij opgewekt door wordt. Iets geks dat we beleefd hebben, iets wat we gelezen hebben, iets waar de patiënt over kan gaan den ken, als wij weer wegzijn. En laten we nooit vragen: Kan ik ook iets voor je doen? Want dan zegt zo'n zieke natuurlijk: Nee. dank je Dat is zo'n onmogelijke vraag, waar nie mand iets aan heeft. Als we werke lijk iets willen doen, kunnen wc be ter de familie of de huisgenoten op bellen. die dan allicht iets weten te bedenken. 't Is heus moeilijk, ziekenbezoek. Moeilijker dan sommige mensen zich realiseren. DE jonge meisjes zyn. niet zo bar enthousiast over het feit, dat dit jaar de hoeden weer m de mode kwamen. Zo lang mogelijk onttrek ken zq zich er Aan. met „zo'n ge vaarte" In het publiek te moeten verschijnen. Maar er komt ééns een moment, dat het niet anders Kan. B.v. als zij bruidsmeisjes-diensten moeten verrichten. Dan mogen zij met blootshoofds gaan, nóch op de trouwdag zélf, nóch by een tuin- party of iet3 dergelijks, die ter ere van het jonge paar wordt gegeven. Bij zo'n tuinfeest past ook een lan delijke hoed. Rose Valois ontwierp dit vlotte model van zeer grof stro met een fluweeltje, dat bij de zo merjurk passen moet, en een garne ring van levende bloemen. Kies vooral eenvoudige bloemen: klapro zen, margrieten, korenbloemen; of wijdopen rozen met wat groen. Ook een paar dahlia's plat op de rand kunnen zo'n hoed alleraardigst ver sieren. Er is in de zomer keuze vol op. Nu er veel gebloemde stoffen te koop zyn, moet er natuurlijk har monie zijn tussen de gedrukte bloe men en die m natura. Maar het mooiste staat om een dergelijke hoed by een effen japonnetje te dragen. Een moeilijkheid is: hoe houdt men de bloemen fris? Je kunt lastig nu en dan aan je partner verzoeken: „begiet mijn hoed eens even!" Vraag daarom liever raad by een bloemist; die kent het geheim om de steeltjes vochtig te houden en ze daarna te omwikkelen met cello- phaan, dat door het stro gestoken kan worden. De brede rand kreeg links opzij even een kneep, verder valt hy rond als een aureooL De bol eindigt in een stompe punt. Het ge heel is zó allerliefst, dat het elk jong verzet zal breken. K. de R. Nadruk verboden. MODE-NOVELLETTE O EZE Paris schijnt van plan te zyn om in plaats van één appel aan de schoonste twee vlaggen aan twee der gratiën uit te reiken. Zielig voor no. drie! Maar dat zal ongetwijfeld het zwarte Pietje wezen in het harlekijns pakje. Die ziet er inderdaad niet op haar voor deligs uit. Sommige moeders hebben er geen kijk op, hoe zij haar dochtertjes moeten kleden Die verticale, massieve strepen zijn veel te ouwelijk voor zo'n kleine prul. Aaföiger is haar linker buurmeisje met het vlot te geplisseerde rokje eh het ge smookte bovenstuk, dat met twee vlinderstrikjes op de schouders bevestigd wordt. Maar de liefste is toch 2eker de klei ne meid in haar blootje. Een korte wijde rok, met gekruiste bretels, over een broekje van precies de zelfde imprimé-stof en een kapertje voor die dagen, waarop de zon al te gevaarlijk steekt, het is precies wat zo'n kindje nodig heeft en wij ap preciëren haar blote voetjes meer dan de verlakte salon- schoentjes van haar overbuur. Paris kraait koning in zijn een voudige wit linnen hoe3je over een korte trui. Hij laat rijn vrouwen voor hem zwoegen: „graven jullie beiden en draag jy het water dan maar aan!" Hy heeft de leiding en is de baas en als de slavinnetjes goed gewerkt hebben, dan krijgen zij straks een zuurtje uit zijn grap pige zak. "Wat zal het stel 's avonds moe zijn en hoe heer lijk bruin verbrand! K. de R. Nadruk verboden. Z.K.H. Prins Bernhard heeft op z'n verjaardag de schooljeugd een brief geschreven. Zoontje kreeg er ook een. Er staat in dat ze voor zichtiger moeten oversteken op straat en nog meer verkeers-wen ken. Sindsdien is voor zoontje Prins Bernhard de belangrijkste van het land: een Prins die weet hoe hun klas op straat loopt is met al leen knap madr oppermachtig. Die Maandag is het heet voor 't eerst en zoontje is kwaad op z'n kleren, „Waarom," gromt hij, „kan ik niet bloot naar school?" „Omdat dat niet mag," zeg ik opgewekt. „Met een zwembroek dan „Mag ook niet," knik ik. „Blote mensen krijgen overal veel haren," vertelt hy vertrouwe lijk. „Gisteren was er een meneer op 't strand, die leek net een poes." „Kom nou-." lach ik. Maar dit is geen grap. Die me neer bestaat en zoontje verdedigt z'n stelling met vuur. „Hoe min der kleren, hoe meer haar. Tot we een bontjas hebben, net als Skip, dc hond". 't Is te warm om uitvoerig tegen te spreken. Ik laat hem dazen. 's Middags komt 't jochie van die mondaine moeder spelen. Ze zitten gezwembroekt in 't gras. „Ik wou wel bloot naar school," begint zoontje. „Lachen ze je uit," weet 't vriendje. „Niet als Iedereen bloot gaat. Dan krijg je een bende haar..Die ene meneer..." 't Vrindje knikt bedachtzaam. „Maar dan moej iedere en," zegt hij. „Tuurlijk." „Dat wil mijn moeder niet," aar zelt 't vriendje," die heeft zoveel mooie jurken. En zoontje somber: „M(jn moe der wil ook niet. Ze is bang: Prins Bernhard vindt zoiets nóóit goed..." TAKE IT EASY ER wordt in Holland zo vaak ge sproken over het „moordend tempo" van Amerika en ik ben van mening dat dit onjuist is. Er is m.i. een groot verschil tussen jachten en opschieten; tussen ge jaagd werken en snel afdoen. En men kan hier opschieten met zijn werk en zyn zaken snel afdoen, omdat men in veel opzichten een oplossing heeft gevonden en toe gepast voor tijdrovende onderbre kingen van het dagprogramma. Men denke aan de talloze auto maten, waarvan ieder zich in een onderdeel van een. minuut kan be dienen; aan de vele electrische ma chines, die het dagelijks terugke rende oponthoud van huishoudelij ke karweitjes tot een minimum re duceren, „Time is money" en ge zult een caeophonie van claxons horen, als de bestuurder van een auto niet vlug genoeg op een groen verkeer ssignaal reageert, maar de Amerikaan heeft een te zakelijke en bovenal een te practische in stelling, dan dat hij niet beseft dat haastige spoed zelden goed is. Geloof mij: wanneer ge gejaagd doet, zal men U hier onmiddellijk een „take it toevoegen. Sophie Hoedt"Winkler Prins „Naast zoiets zou ik niet willen lopen", zei een vriend, die dit prentje zag, terwijl ik over het onderschrift zat te piekeren, ,,'t Kind 2iet er vest Beo er uit zon der die hoed en dat dier." Ze is een mannquin van Maggy Rouff die deze middagjurk verzon, 't Is allemaal helder grijs behalve handschoenen en hoed, die zyn uit zwart fluweel. Om de hals glinsterende steentjes. De ge- nopte voile staat stout. Een glimlach Een begrepen blik Bliksemcontact Ik denk dat ik De wereld kan regeren. Maar ZIJ kiest vrij Onredelijk vindt HIJ) Abrupt opnieuw Mijn kansen keren..,. Omdat die trein nog veel verder moet en wij het allemaal wel zowat beu zijn, probeert de een na de an der rechtop in slaap te sukkelen. Maar net als het fleurige meisje schuin tegenover mij met een open hartig excuus haar zijden knie langs mijn been schuift om einde- lyk een solide slaapstand te verove ren begint HIJ. Hij is nog geen dertig, lang en blond en hij zat al uren. kaarsrecht overeind superieur te glimmen. Hij heeft allemaal dingen gedaan waar niemand hem om vroeg, ervaringen verhaald die niemand interesseren en opschriften vertaald, die niemand, konden afschrikken Nu struikelt hij waardig over be nen en voeten op weg naar de gang, waar hy in het volle licht, tussen open raam en open coupédeur, duel leert met het daverend treingciaas dat nu vrij onze slaap weghamert. Steeds hoger en harder tegen het rumoer in bbjft de lange betogen in de nacht, hij blijft vertalen, hij blijft goede raden geven. Als ik een kraan zie zal Ik blij zijn, zegt de wakkergekletste aardige tegenover mij. Ik kan wel schreeu wen van de dorst en het water in de trein is ondrinkbaar. Die vent heeft mij wakker gepraat. IS-ie niet ont zettend? Met een blik vol haat kijkt zij slaperig en toch fel naar de gang waar de blonde over Delft praat en over stoomketels en zo. Heel hard en druk betogend met een Fransman die het wél snapt. Als ik maar niet zo'n gruwelijke dorst had, zegt de aardige en als HIJ daar maar eens flauw viel of zo. LA-rtp£, De blonde in dc gang heeft op on verklaarbare wijze het eerste stuk van haar verzuchting gehoord. Hjj strompelt de rest van de coupé wak- ker cn zoekt in een tas met schrif ten. Dan brengt hij als tropee een sinaasappel uit het rek omlaag. ZIJ kan niet weigeren. Met één oog op mij gericht en het andere op de blonde knauwt zjj tevreden haar dorst weg- Ik zit aan het raam en werp de schillen tragisch in de nacht. De blonde ratelt door en zü met het schuldig verraad aan ónze zaak in de (leuke) ogen praat met hem op. De coupe wordt onrustig en een algemeen ontwaken begint. Ik blijf blind en neutraal..,. 9 9 ,jZo," zei mijn vrouw, „hier heb ik 'm dan toch!" „Wat?" vroeg ik op mijn hoede na ien zekere gela denheid in de huishoudelij ke atmosfeer te hebben ge registreerd. „O, een home-permanent" echter niet om met de ge- wegwerken? "Doorzichtige rustig haar was kan doen, antwoordde ze luchtigjes en laatsuitdrukking van een «suggesties werden mij ge- 11~'~l ongemotiveerd triomfante- groot onderzoeker, op te daan over: straatjes omgaan lijk. Ze stalde een geheim- merken: „Ik denk dat het enz. Ik ging er niet op in. zinnige doos me', cosmetica niets wordt." Als een ik zweeg. Ik bleef een wijs voor zich uit en dook onder wraakgodin steeg ze op uit in de boeiende lectuur van krullerige in-up-dromen" wat niets anders kon zijn en verklaarde met nadruk dan een gebruiksaanwijzing en geloofsovertuiging dat ze Om goed te laten merken een „proeflok" ging maken, dat ze niet in haar studie Met verachting uitdrukken- gestoord wenste te worden de heupwiegingen bewoog zei ze hartelijk: „Nu moet ze zich naar de spiegel en je es even niet „zo" zeu- bracht ai goochelend op ren!" (Als man die nog niet haar voorhoofd een klein gezeurd had, poogde Ik dat krulletje tot „zo" stug weg te slikken), waaronder ze De situatie voorbeeldig aan- toelonkte. Na een hele lan- aanwezigheid als bij don- voelend was ik dit keer niet ge tijd (oc ik zat in ge- derslag in een gewaardeer- te beroerd het dagelijks rechtvaardigde spanning) dc en mocht ik hand- en brood eigenhandig te snij- vond de gebruiksaanwijzing spandiensten verlenen bij den. Een bezigheid die mij het goed dat de proeflok het indraaien van de tech- oneindig verlicht werd door onthuld werd. Na deze ze- nisch onontbeerlijke „eind- brokken luidkeels voorge- nuwslopende ceremonie papiertjes", dragen gebruiksaanwijzing, bungelde bovet: haar niet graag in de gladde af- Ik zweeg. Ik keek alleen ment waarover de gebruiks- loop van modieuze wens- maar. Ik was een wijsgeer. aanwijzing zo charmant dromen worden gedwars- Hierachter «unerieure spot weet ie babbelen. De tijd boomd. Dit weerhield me vermoedend wilde ze me breekt aan waarin de vrouw rustig haar was kan doen, terwijl haar hoofd zichzelf op eigen houtje verder per manent. Hoewel *t waarlijk niet haar gev oonte is op zulk een laat uur nog zwaar te gaan ploeteren in de huiehouding, wilde myn echtelijke vriendin ook op dit punt de gebruiksaanwij zing stipt volgen. Ik begrijp -dat wel Ze wilde zwelgen m de idee: ,,'k werk ge- geer. Maar goed ook! Krul- woon, zie je! Ik vermors len draaien in je eigen haar geen tijd bij de kapper", stand, van is vermoeiend. Daardoor (Alhoewel zc dat laatste me troebel veranderde mijn gesmade gezien bet middernachtelijk -** u:i J-- uur toch niet had kunnen doen), We hebben alles ge daan wat de gebruiksaan wijzing wilde, Tot zelfs het huishoudelijk werk toe. Ik heb meegewerkt tot ik er In mannelijke bij neerviel, alsof het mijn ene onnozelheid had ik in die eigen permanent was die mij van over de tafel oog een vreemd varkens- papiertjes, misleid door hun ben niet zoals andere man werden toegesmeten en die staartje. oncosmetische uiterlijk juist nen zouden doen, gaan zit- ik allemaal voor zoete koek „Ik moet het nog uitkam- een sigaretje willen rollen, nam. Ik weet dat vrouwen men" zei zc timide. Zo naderde het grote mo- desondanks is het mislukt Zij beweert ondankbaar „Mannen kan je ook niet ten lachen en spotten, of laten helpen b(j zulke werk- naar de kroeg lopen. Maar jes." CVan onze sportredacteur) ROTTERDAM Ja," zei mevrouw v. cl Most Leyer- weerd, de leidster van de Rotterdamse gymnastiekvereni ging „Aspasia", toen wy haar vroegen hoe het staat met de plannen om naar de Lingiade in Stockholm te gaan, „allfes is in orde". Volgende week Zondag vertrekken we, 's Maandags komen we aan en Woensdag 28 Juli wordt in het stadion de Lingiade geopend door de kroonprins van Zweden. Zoals bij de Olympische Spelen is er een grote vlaggenparade, waar alle deelnemende landen in rn.ee- marcheren." „Hoe is in Stockholm het huis vestingsprobleem opgelost?" „Door scholen te requireren. Wij komen in de Handelshogeschool. Het sta dion ligt dicht by het centrum, waarin uiteraard veel sefcolea zyn, zodat wij geen lange reizen behoe ven te maken. Ideaal is natuurlijk zoals de Engelsen het doen. Zij ko men met een eigen boot, waarop zij wonen al de tijd, die zij in Stock holm zijn. Wij hebben er ook nog over gedacht, doch onze groep is daarvoor te klein. De Engelsen gaan met een paar honderd gymnasten naar Stockholm, waaronder zelfs sehoolgroepen. Dat doen. de Finnen. Noren en Denen ook, want zoals u weet is de Lingiade niet alleen be stemd voor topwerk, vóór alles gaat het om de lichamelijke opvoeding, waarbij het wedstrijdelement niet mag domineren. Vandaar ook de cursussen, die na afloop van de de monstraties nog twee weken in be slag nemen en waar alles de Tevue passeert, wat de laatste jaren op het gebied van de moderne gymna stiek naar voren is gekomen." Zelf betalen „Hoe komt het. dat andere landen met zo grote afvaardiging gaan en wij met zo'n kleine groep" „In die landen heeft het Rijk subsidia gegeven. Wy moeten alles zelf bekosti gen en konden oorspronkelijk met meer dan 400 kronen aan deviezen krijgen. Na lang praten heb ik er ten slotte nog 2000 bij gehad Voor elke turnster komt dit uitstapje op een bedrag van f 400 waarbij ik nog niet de training heb gerekend, dit is een opoffering ook al wordt zij met liefde gedragen. Om zo zuinig mogelijk om te springen met de deviezen heb ik er zelf van afgezien m een hotel te gaan. Ut ga ook In de school slapen, waarin wij voor logies en twee maaltijden 10 kro nen 7.-) per dag moeten, betalen; DE Olympische Spelen vorig jaar in Londen zijn een grote gebeurtenis geweest. En terecht. Maarhet is nog de vraagwaarin de sport al* mid del voor de verheffing van de mens zuiverder wordt gediend: in de Olympiade met de grote internationale naijver voor het behalen van overwinningen ofin de Lingiade, het grote internationale gymnastiekfeest, dat einde vandeze maand in Stockholm begint en waar bym- nasten uit vele landen bij el kaar zullen komen. En is het daarom niet toat bekrompen van de Nederlandse regering, dat zij: a. Hiervoor geen cent subsidie heeft gegeven; b. Dat mevrouw v. d. Most Lever- weerd, de leidster van het Hol landse team,_ slechts met de grootste moeite de deviezenpot heeft open gekregenWat de sport voor ons land in het buitenland kan betekenen, heb ben wij gezien aan Fanny Blan ketsKoen. En de Nederlandse gymnastiek uooral van de dames heeft in den vreemde een uitstekende reputatieHet beste beters hiervoor is wel, dat mevrouw v. d. Most een uit nodiging heeft gekregen om naar Jaeglslavië te komen. Cadettencorps neemt een vaandel in ontvangst BREDA Mét de cadetten en officieren heeft Breda gisteren uit bundig feest gevierd, ter gelegen heid vun de officiële heropening van de gerestaureerde Koninklijke Militaire Academie, waarbij zowel Z.K.H, Prins Bernhard, als de mi nister van oorlog, mr. W. Schok king tegenwoordig waren. Prins Bernhard noemde deze heropening, waarvoor heel Breda de vlag had uitgestoken, een uiterst belangrijke gebeurtenis voor de cadetten, die trots kunnen zijn op hun nieuwe onderwijsinrichting, waar zij tot plichtsgetrouwe man nen worden gevormd, die onder alle omstandigheden een voorbeeld moeten zijn voor de troep. Minister Schokking zei in zijn openingsrede onder meer, dat de K.M.A. met alleen een inrichting voor technisch onderricht is, maar meer nog een militair centrum voor paedagogische vorming, om dat een officier zonder geestelijke grondslag nu eenmaal niet ge schikt is om leiding te geven. Tot hen, die bij de plechtigheid aanwezig waren behoorden de staatssecretaris van oorlog H, Fockema Andreas, de plaatsver vangend chef van de generale staf, luitenant-generaal mr. H, Cal- mcyer, de militaire attachés van Canada, d Verenigde Staten, Bel gië, Noorwegen en Denemarken, de bisschop-coadjutor van Breda, mgr. Baeten en vele andere kerke lijke en wereldlijke autoriteiten. Na de Junch namen de keurig marcherende cadetten het vaandel van het Cadetten-corps in ont vangst, dat door de oud-gouver neur van de K.M.A., generaal- majoor der Cavalerie H. C, G, baron van Lawick en zijn echtge note gedurende de bezetting uit handen van de Duitsers werd ge red. Mevrouw v. Most: „Wij moeten alles zélf bekostigen" hetgeen met goedkoop ii Als wij ge bruik hadden gemaakt van een aan bod van de Zweeds-HoBandse Vereni ging, dan waren we ongetwijfeld goed koper uit geweest, doch dit had tot bezwaar gehad, dat de groep uit elkaar was gegaan. De een was hier onderdak gekomen en de ander daar en dat is niet bevorderlik voor de pioeggeest „Hoeveel turnsters gaan er nu mee?" ..Zes en veertig, daarbij Kamen twee vaandeldraagsters, de leidster, een pia nist en wat supporters, zodat wij ko men aan een gezelschap van zestig. Toen ik m Den. Haag vertelde, dat vier duizend kronen te wéinig was voor mijn groepp, kreeg ik ten antwoord, dat ik dan maar met de helft moest gaan." Het programma „Boe is het programma ingedeeld?" „Er is een voorlopig prpogramma vastgesteld, maar dat zal wel zo wor den uitgevoerd, 's "Woensdags is du» Vrijdags ook en Zaterdag en Zondag komen we met het zogenaamde „Wo- menteam" dus met onze Volledige groep. Het stadion is voor de grote groepen, terwijl voor de kleinere zes zalen beschikbaar zijn gesteld, o.a. de concertzaal, de schouwburgzaal en de zogenaamde ErikdalhJdlen. die 40 bij 29 is en 3000 toeschouwers kan bevatten. Nu al bliikt er voor de Lingiade grote belangstelling te bestaan, Van de Zwe den zelf en van de buitenlanders, c"e vooral uit de Noordelijke landen In gTOten getale naar Stockholm komen," „Bent u tevreden over het program ma dat de Hollandse meisjes gaan uit voeren?" „Ja Zoals U weet hebben wö er iet* van laten zien op de Olympische dag m Amsterdam, waarvoor wij het N.Ö.C. nog zeer erkentelijk zijn, maar Zondag J.l hebben wij het t'Olledige program ma uitgevoerd in Bloetnendaal »n iedereen die bet gezien heeft wa* enthousiast." „Hoe is nu de ploeg samengesteld?" het is er oo uitgedraaid, dat er paar uit de Zaanstreek komen, vier Uit Amsterdam, één uit Haarlem, nen paar uit Leiden. Den Haag, Utrecht en Am- hem en 23 uit Rotterdam waarvan 18 uit mijn eigen vereniging. Zondag hebben we de laatste training in Den Haag Mevrouw v. d Most vertelde ons ten. slotte nog, dat zff direct uit Stockholm met het eigen vliegtuig van de Yoego- Slaven nasr Belgrado reist, om daar op uitnodiging van de Jougo Slaven in de orachtigc omgeving van de Adriatische Zee cursussen in moderne gymnastiek te geven voor leraressen. Minister Rutten achter Raad van Beroep Perszuivering (Van onze parlementaire redacteur) Voor de huishouding van de Pers- zuïveringscommissie is voor 1948 meer nodig dan op de begroting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is aangevraagd. Daarom trent is een aanvullende begroting by de Tweede Kamer ingediend, die in het voorlopig verslag harde noten gekraakt heeft over de Raad van Beroep, zowel wat zijn samen stelling als wat zijn uitspraken be treft In de memorie van antwoord zegt minister Rutten, dat bij niet kan inzien, dat de Raad van Be roep de wet niet zou hebben toe gepast. De critiek in het voorlopig ver slag had echter in hoofdzaak be trekking op het niet toepassen van de door aanneming van het amen dement-Burger geschapen moge lijkheid tot vordering (onteigening) van de apparatuur van dagbladon dernemingen die zich volksvijandig hebben gedragen of in strijd han delen met de perszuivering. Ook hierin speelt de Raad van Beroep een rol, want hij moet zijn oordeel geven omtrent voorstellen van de Commissie voor de Perszuivering om deze onteigening, in het voorlo pig verslag „liquidatie" genoemd, toe te passen. In twee gevallen heeft de Com missie daartoe geadviseerd, doch beide keren heeft de Raad van Be roep dit advies afgewezen, omdat hier niet gebleken was. dat de zui veringsmaatregelen geweld was aangedaan (het betreft hier o.a. het optreden van een commissaris bij het Rotterdams Nieuwsblad), ter wijl er geen reden was voor ge gronde vrees, dat dit geschieden zou. Een advies tot vordering (ont eigening) kan alleen gegeven wor den volgens de tekst van het arti kel, aldus de minister, indien dit nodig is ter verzekering van de zui vering ln het Nederlandse perswe zen en in die gevallen, wanneer in een onderneming bij de uitgifte van een persorgaan zodanig la opgetre den, dat daardoor in ernstige mate nationaal-socialistische beginselen of denkbeelden dan wel ideologieën van de vijand ingang zouden heb ben kunnen, vinden. Wanneer de Raad van Beroep deze criteria toepast handelt h&

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3