c „Met zutk werk wordt men een beulsknecht" STADSNIEUWS Gemeentewerken bouwt aan Groot-Schiedam Do grondslagen hiervoor worden reeds thans gelegd AGENDA Vïaardingen In het Sportfondsenbad heerst deze week ook examenkoorts Schoolzwemdiploma 's lokken BE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Arbeidsconflict bij Heinekens heöen SCHIEDAM hoenersters 2 Woensdag 20 Jidi 1940 c „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst", staat er in bet monu ment op de Afsluitdijk gegrift en meer dan ooit is deze spreuk van toepassing op onze eigen tijd, die stilstand en achteruitgang van jaren zo spoedig mogelijk wil doen verdwijnen. Zo is het elders en zo is het vooral ook in Schiedam, dat bleek ons weer al te duidelijk tijdens een rondgang, die wjj met de leden van de Commissie voor Gemeente werken en Stadsuitbreiding onder leiding van wethouder Van der Kraai», ir. IL. B. Aikema en tuinarchitect J. Schipper maakten Langs de verschillende objecte. welke bij de Dienst van Gemeentewerken mo menteel in uitvoering zijn. Rioolgemalen vormen de voorposten Ergens aan de Schiedamseweg, die nog 20 eenzaam naar het lan delijke Kethel slingert, staat een heistelling boven een bouwput, waarin de vloer op zes meter diep te gevormd wordt door moppen grauwe klei. Hier komt een van de hulp-rioolgemalen, welke straks het vuile water zullen stuwen naar het centrale gemaal aan de Marco nistraat, vanwaar het dan. door grote collecte urbuizen geperst wordt naar de Maas. Tweeduizend woningen zal Tuin, dorp Kethel, dat met 51 Airey-wo ningen straks aan de overkant van de weg zijn aanvang krijgt, gaan tellen en de capaciteit van het ge maal is ruim voldoende om het rioolwater hiervan te verwerken. De drie pompen met een vermogen van elk 15ü M3 per uur, behoeven niet te zorgen voor de afvoer van het regenwater. Dit gebeurt even als thans door middel van de pol dersloten. Voorjaar 1950 is het hulpgemaal voor Tuindorp Kethel gereed, ge lijk met 01 iets eerdei" dan de eer ste woningen. Door het oude Kethel, dat van daag aan de dag nog geen riole ringssysteem kent en langs Kethel- Noord, waar m de toekomst waar schijnlijk ook nog een hulpgemaa] zal verrijzen evenals ten Westen van de Schie bij het ontworpen industrieterrein, zijn we gereden naar de Oudedijk, de oudste Schie damse zeewering, waarachter het eerste nieuwe sportvelden-complex bezig is te ontstaan. Een zwart koolaspad vormt een pover begin van de grote verbindingsweg, die zich in zijn voltooide gedaante zal uitstrekken van de nieuwe Ooie- vaarsbrug naar Kethel, maar het is een concreet iets, waar men hou vast aan. heeft als er wordt ver teld. dat op de plaats waar het kool as de Oudedijk optornt het viaduct zal verrijzen van de nieu we Rijksweg, die even verderop weer onder de spoorweg door zal gaan. Deze weg is thans voorbij Vïaardingen reeds voltooid. Via het gebied nabij de z.g. Blauwe Brug komt zij Nieuwland in om zich dan na de Spaanspolder weer in het Rotterdamse gebied verliezen. Eerste sportvelden Het zal wel 1951 worden of nog iets later, dat de nieuwe sportvel den aan de Oudedijk in gebruik zullen kunnen worden genomen. Voor de voorbijganger, die er en kele maanden geleden eens een kijkje nam bij de werkzaamheden lijkt dit waarschijnlijk een wel wat erg lange termijn, maar Sportcom- missie zowel als Gemeentewerken zijn de mening toegedaan dat het beter te laat dan te vroeg kan zijn. De grasmat kan er alleen maar be ter door worden. Voorlopig denkt men echter nog niet aan die gras mat, want het egaliseren van het terrein, dat op vele plaatsen een niveauverschil van een meter ver toont, eist met de drainage nog alle aandacht Meer dan 30.000 van die kleine rode huisjes gaan de grond Sport velde re complex ge zien door eert draineerbuisje in. Rondom het gebied, dat in het Noord-Westen begrensd wordt door de Veenslcot, komen dan afwate- ringssloten. De eerste velden zullen worden bestemd voor „Excelsior'* en D.W.S die hier de beschikking krijgen over twee handbalvelden en twee voetbalterreinen. „Spirit" en „As- vion" krijgen er ieder sen hockey veld. Natuurlijk is er niet aan ter reinen alleen gedacht. Er komt ook voldoende parkeerruimte voor auto's, rijwielstallingen zullen ver rijzen en de clubs zelf zullen vol doende ruimte hebben om hun cluo huizen neer te zetten. Het gehele complex zal tenslotte worden om sloten door een groengordel, ver telde de heer Schipper. Op het Marconiplein De bouw van het rioolgemaal op het Marconiplein. heeft in. deze da gen veel weg van het spelen met een reuzen-blokkendoos. Nu de be tonnen vloer op de heipalen gelegd is, wordt op de plaats waar de pompenkelder komt, een grote hou ten doos met dubbele wanden op getrokken. Tussen deze wanden Films: Passage: Da. 2, 7, 9, Za. en Zo, 1.45, 4.15, 7, en 9.30 u: Are de Trtomphe (18 jr.). Monopole; Da. 2, 7. 9, Za. 2, 5, 7. 9, Zo. 3, 5, 7, 9 u: Vlammen over de prairie en Helden van het Westen (14 j.). Vergaderingen: 22 Juli, Stadhuis, 7.30 u: Ge meenteraad. reikt het vlechtwerk van de ijzer werkers steeds hoger en het zal wel met zo lang meer duren of met het storten van de keldermuren kan een aanvang worden gemaakt. Ir. Aikema heeft hier liet gezelschap, waarby zich ook de gemeente-se cretaris, mr N. J. Post en de heer C. Bruut hadden aangesloten, een uiteenzetting gegeven van de bouw van. het centrale rioolgemaal. Reeds thans krijgt men een indruk van de inrichting van het gemaai en duidelijk is te zie., hoe het vuile water via een zandfilter straks van de zijde van de Korte Singelstraat het gebouw binnen komt, naar de ook al in hout aanwezige com- minutors wordt gestuwd, waar het grote vuil in mootjes gehakt zijn einde vindt om dan via een voor kelder door de pompen in de grote kelder te worden weggemalen. In In het beton worden nu al buizen aangebracht. Deze zijn bestemd voor het droogmalen van de laagste gedeelten van het gebouw. Kaar ir. Aikema mededeelde, hoopt men voor het einde van het jaar met de onderbouw, die een halve meter bo ven de straat uitkomt, gereed te zijn, Waneer de reeds lang geleden bestelde machines gereed zijn, zul len deze reeds worden geplaatst. Voor de bovenbouw moet de aan besteding nog plaats vinden, doch het is de bedoeling, dat men direct op de werkzaamheden voor de on derbouw aansluit. Verwacht mag worden dat "eind 1950 de reusach tige werkzaamheden een ejnde zul len hebben gevonden en we zullen kunnen wandelen over het bordes van het gemaal om door de grote ramen een kijkje naar binnen te werpen in de pompenkelder. Het Marconiplein zal er met de vijver en het plantsoen dan wel iets beter uitzien dan het ooit gedaan heeft. Buiten Schiedam kan dan eerst goed de stad zich uitbreiden. GEMEENTE PUBLICATIE Gemeentebibliotheek In verband met de schoonmaak zal de Gem. Bibliotheek van 25 Juli —15 Augustus gesloten zijn. De courantenleeszaal blijft op de ge wone avonden geopend. Het filiaal Gorzen is Vrijdagsavonds open. Op het Marconiplein lijkt het wel eens of men bezig is een houten rioolgemaal te boutoen Eimboekistenactie De xïmboekistenactie van de NI WIN wordt vanavond besloten met een daverend feest op het terrein aan de Broekweg. Men heeft moei ten nog kosten gespaard om een prima feest te organiseren en men verwacht dan ook een grote op komst van het publiek. Er zijn tal Van goede artisten, die aan deze ea- cabaretavond meewerken. Wij noe men de Sketch Spelers, de accorde onisten Willy en Johnny, The IUana Hawaiians, Boleco, de goocshelaar, The Matchboys, twee jongens en een gifaar en ten slotte de zanger Louis van Baaren met Napolitaanse zang. Vanavond HVO-concert Het hofconcert wordt vanavond verzorgd door de Harmonievereni ging H.V.O., die de volgende wer ken ten gehore zal brengen: 1 Stan dard of St. George, Alford; 2 Neer- landia, Weslij, arr. Parês; 3 Wiener Praterlaben, Trenslateur, arr. Dries- sen; 4 Colonel Bogey on Parade, Alford; 5 Is Wals-selectie, arr. FMeyns; 6 La flute enchantée (Fan tasie sur 1' Opera de Mozart) arr, Kessels; 7 Doornroosjes Bruidsvaart Rhode, arr- Driessen, Marcbe Vic- torieuse, .Blankenburg, arr. Mole naar. Aanrijding Gisteravond omstreeks 7 uur had op de hoek van de Binnensingel en de Emmastraat een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Eén der inzittenden moest voor on derzoek; naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De beide auto's hadden geen noemenswaardige schade. Visserij Vertrokken Vl, 216 A. Visser, VI. 97 A, van Roon VI. 45 D. v -d. Pijl VL 30 N. Grootveld en VI 166 A. Wester dijk. "Wanneer alle examens met zoveel animo werden afgelegd als die voor het zwemdiploma, dan zag het er bij het onderwijs nog niet zo gek uit, tot die conclusie moesten we Maandagmorgen wel komen, toen in het Sportfondsenbad schoolkin deren een proeve van bekwaamheid in het zwemmen gaven. Ze waren de eersten van de meer dan 800 scholieren, die in het kader van het schooolzwemmen zwemles kregen en deze week hun best doen om een. van de drie diploma's in hun bezit te krijgen.' Er starten in de loop van de week 480 jongens en meis jes voor het A-diploma, 335 voor B en 19 voor C. Het eerste diploma is een voorbereidend zwemdiploma, het tweede een diploma „geoefend zwemmer" en het derde geldt als jeugdvaardigheidsdiploma. Het Mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen reikt deze diplo ma's uit en daarom is de Rijkscon sulent voor de Lichamelijke Opvoe ding in het district Rotterdam, de heer C. A. Bos, by het afnemen van de examens aanwezig. Zwemmees ter Gamaat heeft een drukke week, want er komt heel wat voor de or ganisatie kijken. Met enkele van de vacantie- vreugde genietende vaders hebben we van boven op de tribune neer gekeken op het watcrgeplas bene den ons, waar vol goede moed de duik in het water werd genomen voor het zwemmen met of zonder bovenkleding om dan aan het eind het feest te besluiten met het wa tertrappen. Een minuut lang duurt het laatste en de handen boven wa ter zorgen voor het bewijs, dat er niet stiekum steun wordt gezocht. Dat de zwemles gedegen is ge weest blijkt wel uit de gunstige re sultaten die over de gehele Unie ge constateerd kunnen worden, Vooral bij deze examens blijkt nog eens duidelijk het grote nut van het schoolzwemmen. Achthonderd kin deren zullen er straks weer meer zijn in Schiedam, die geen water vrees meer kennen en ten volle kunnen genieten van Jde gezonde ontspanning, welke de zwemsport biedt. Te betreuren valt het nog_ steeds, dat de RK scholen menen zich van het schoolzwemmen afzijdig te moeten houden omdat het deelne men hieraan te veel zou ingrijpen in het lesrooster. Meer dan 700 kin deren blijven nu verstoken van de zwemles, die ook aan hen welbe steed zou zijn. Moge men ook in de kringen van de betreffende schoolbesturen tot beter inzicht ko men. O.L zijn er nu voorbeelden, bij het Schiedamse onderwijs te over, die bewijzen welk een vreug de de kinderen kan worden bereid zonder dat het onderwijs er schade van behoeft te lyden. 138 Ondertussen z(jn do acblergeb1 wenen op het eiland bezig met het bouwen van een voor lopig huis. Een deel var het bos op dc belling van de berg wordt om gekapt en de boom stammen worden met een tot planken ver zaagd. Twee dagen na het vertrek van de jon» wordt een zeil aan de horizon zichtbaar cn Olaf Larsen is de eerste, die de „Zcphir" herkènt. De klipper vaart regel recht op de baai aan en gespannen zien de be woners van het eiland toe. Want dat kan nooit goed gaan! Alleen kleine schepen, met weinig diepgang kunnen over de riffen komen. „Het schip loopt te plet- ter op de rotsen," mompelt Olaf Larsen, wan- spelling komt uit. Krakend stoot de „Zephir" neer hij die gevaarlijke manoeuvre ziet en op een rif en door de schok knappen de sten- nauwelyks heeft hij het gezegd, of zijn voor- gen af. De klipper is nu reddeloos verloren. President tot verdachte La ges: Opdracht van Rauter" zeggen de getuigen V (Vervolg van vagina I) AMSTERDAM. „Er zyn tallo ze volkomen onschuld Igen doodge schoten en zeffs als we eens aan nemen, dat Mat u zegt juist is en er voor iedere fussillatle een bevel van Rauter kwam, dan wil u toch zeggen, dat men met zulk werk op houdt politiebeambte te zyn. Met znlk werk wordt men een beuls knecht. Dat houd ik u voor en u kunt er op antwoorden". Aldus zei de president van het Amsterdamse Hof Dinsdagmiddag tegen Krïml- naJrat "VVilly Lages, toen het pro ces tegen hem werd voortgezet. ,.Daar kan ik niet op antwoor den", zei Lages. Maar meteen be dacht hij zich en ging er toch op in. Hij zei, dat hy het als Duits militair zijn plicht had gevonden ook het vuile werk op te knappen, want dat was militair noodzakelijk. Er zaten in de2e middagzitting "VTSSERIJBERICHT SCHEVEN'IXGEN Binnen van de harlhgvisseru de log gers. Seh 118 met 7 last Sch 273 met 28 last Sch 253 met 10 last haring. Vangstbenchten van hedenmorgen uit de Noordzee: Sch 78 met 65 k. Sch 305 met 40 k. uit de halve vleet: Sch 87 met 30 k.: Sch 200 nog 100 mijl, Sch ï95 met 35 k.; Sch 245 met 12 k Sch 246 met 17 k.; Sch. 254 geen vangst; Sch 341 met 20 k.; Sch 342 met 10 k.: Sch. 402 met 30 k.; Sch 56 met 30 k.; Sch. 150 180 mijl afgelegd- Sch 229 met 7 k.; Sch 263 met 20 k.: Sch 339 met 2 k.; Sch. 055 met 25 k.: Sch 53 met 19 k.t Sch 104 met 20 k.; Sch 274 met 5 k.; Sch 39 met 6 k.; Sch 201 met 12 R.; Sch 264 met 20 k. Sch 4 met 14 k.; Sch 75 geen vangst; Sch 77 met 20 k.; Sch a met 30 k,; Sch 32 met 20 k.: Sch 40 160 mijl afgelegd; sch. 4B nog niet gevist: Sch 49 geen vangst: Sch. 51 met 60 k.; Sch 99 met 25 k,; Sch 132 met 14 k,; Sch 133 met 60 k is thuisstomende met 474 k.; Sch 189 met 20 k.; Sch 233 met 20 k,; Sch 247 met 26 k.- Sch. 262 met 10 k.; Sch 285 met 9 k-; Sch 5 met 5 k. Sch 19 met 17 k.; Sch 25 met 5 k.; Sch 30 met 12 _k.; Sch 35 met 30 k.; Sch 4f 150 mijl afgelegd; Sch 122 met 50 k. Sch 210 met 60 k.- Sch 248 met 4 k. Sch *219 met 35 k.; Sch 250 met 17 k,. Sch 297 met 25 k.; Sch 310 met 34 k.; Sch 312 met 8 k..,Sch 399 met 34 k,; Sch 37 met 25 k.; Sch. 36 met 14 k,; Sch J07 met 9 k.; Sch 20 met 30 k.; Sch 223 met 20 k.: Sch 225 gisteren 25 k.: Sch 79 met 20 k.. Sch 141 met 15 k,; Sch 284 met 27 k. thuisstomende; Sch, 361 met £2 k.; Sch 443 met 12 k.; Sch, 200 met 25 k.; Seh 46 met 60 k. nog 15 netten (vist met Hollandse vleet); Sch 50 met 60 k nog 30 netten; Sch 63 met 14 k - Sch 64 met 90 k, nog 10 netten; Sch. 66 met 24 k.j Sch 81 met 50 k.; Sch 89 met 50 k.: Sch 103 met 60 k. nog 15 netten; Sch 116 met 40 k.; Sch. 140 met 12 k. Sch 180 met 55 k.; Sch 242 met 12 k.; Sch 3 met 17 k. Seh 6 giste ren 35 k.; Sch 47 met 3 k.: Sch 310 met 2 k thuisstomende Sch 120 gisteren 23 k. Sch 125 geen vangst; Seh 302 m 4 k.; Sch 325 met 90 k. uit 65 netten; Sch 333 met 4 k.; SI. 14 met 6 *- thuis stomende; VI 29 met 45 k.; W 40 met 18 j.: VI. 47 met B k.; VI. 50 met 11 k.; VI. 53 met 5 k. VI. 56 geen vangst: V!. 61 met 2 k.; VI. 71 15D mijl afgelegd: VI 78 met 22 k.; VI. 79 met 40 k.; VI. 80 12 k.; VI. 83 m. 14 k.: VI. M met 2 VI. 85 rnet 12 k. VI. 86 met 10 k.; VL 97 geen vangst; VI. 112 m. 8 k.; VI. 114 met 8 k.; VI. 115 met 22 k.; VI. 342 met 10 k.; VI. 172 met 7 k.; VI. 190 met 8 k. thuisstomende; VI. 196 met 60 k. nog 4S netten; VI. 137 met 17 k.; VI. 199 met 15 k.; VI. 200 met 4 k.; VI. 203 met 32 k-; VI, 205 met 6 k. VI. 208 met 13 k.; VI. 207 met 34 k.; VI. 208 met 40 k. nog 30 netten- VI. 216 geen vangst; Dm "S met 6 k.; Hm 283 met 17 k.; Dm. 263 met 6 k. Besommingen kustvissers van 19 JuLl: 51 46 I 50: Ye 117 f 20; Th 47 120; Sch 137 70; Th 1 50; Sch 11S 90; Arm 8 f 150; SI. 12 f 80; Sch 112 240, SI IS f 140- Sch 139 f 30; Sch 10 f 250; SI 49 170- Sch 38 f 170; SI 36 280; Si 6 420 K*r 81 220 Arm 14 230; Uk 105 f 70; Sch 17 90- Kw 215 180; Ye 90 f 390. Twintig stakende jongens ontslagen Maandag zijn 20 arbeiders (van 17 tot 26 jaar) van de afdeling bot telarij en tapperij van de Heinekens bierbrouwerij in staking gegaan. Volgens een communiqué, dat door een stakingscomité werd uitgege ven, was de oorzaak van dit ar beidsconflict gelegen in het feit dat de directie de arbeidstijd wilde verlengen van 43% tot 48 uur, zon der de 4% uur, die de arbeiders langer moesten werken uit te be talen. Bovendien zouden de arbei ders 'volgens het communiqué) geen tarief loon dat 20% bedraagt van het loon, meer uitbetaald krijgen. De E.V.C. heeft volledig onder zoek toegezegd, zegt het communi qué. De directie van Heinekens te kent hierbij het volgende aan. De betrokken arbeiders werkten in ploegen, waarvan de werktijden wa ren van 6 tot 2 uur, en van. 2 tot 10. Voor de uren van 610 's avonds gold een nachttarief. Dc arbeidstijd was 43% uur. Thans is besloten een nieuwe werktijd in te voeren van 7 tot vier uur 's middags met een half uur schafttijd, wat neer komt op een arbeidsduur van 48 uur. De directie meent met deze nieuwe re geling zich volkomen aan het col lectieve arbeidscontract te hebben gehouden. Vanzelfsprekend konden nu geen tariefionen meer worden uitbetaald, daar de z.g. nachturen (van 6 tot 10) zijn komen te vervallen. Daar de ar beidsuren volgens contract 48 uur bedragen, kan de eis van de stakers de 4% uur. die nu langer gewerkt moeten worden, uit te betalen, onder geen beding worden ingewilligd. Hoewel zelfs moeders van de sta kende jongens de directie hebben verzocht hun zoons in bet bedrijf terug te nemen, heeft zij hieraan geen gevolg gegeven. Alle stakers zijn ontslagen en voorlopig bestaat er geen behoefte aan vervanging. De directie betreurt de gang van zaken, maar meent volkomen in haar recht te staan. ST ADSK RONIEK Een hit moest met vereende krachten uit een achter de prof, Keesomstraat gelegen modderput worden gehesen. Het beest was er vermoedelijk door de duisternis in gelopen. Een voor een wagen gespannen paard trok Maandagavond wagen en berijder mee in een sloot langs de Damlaan. Dc baas was er vlug ge noeg weer uit en het paard volgde, dank zij de hulp van voorbijgangers, ook al spoedig. Maar met de wagen ging het niet zo vlug. Nadat een auto hdt bele geval weer op de weg bad gezet bleek het onderstel be schadigd. Ingebroken is er in een schuurtje, staande bij de bouwput aan de VIaardlager Dijk. Werkkleding en gereedschappen werden ontvreemd. Een twaalfjarig zoontje van de familie de V. raakte spelende in de Plantagesloot. Door een voorbijgan ger werd hdt kind opgevist en naar het politiebureau gebracht, waar het in afwachting van de moeder zoveel mogelijk is ontdaan van mod der. Op de Rotterdamse Dijk is van daag mevr. in 't V. woonachtig op de Hoogstraaat aangereden door een auto, bestuurd door de Rotter dammer J. van M. Met verwondin gen aan hoofd en arm is zij door de G.G.D. naar de Dr. Nontstichting overgebracht. vier Kriminalsekretare in de getui genbank, die door parketwachters werden bew&aict. Het waren allen vroegere ondergeschikten van La ges en behalve Viebahn, die ook reeds in de morgenzitting ala ge tuige was gehoord, zag men er nu Albers en Kriminaisekretar H, W. H. Schmitz. Talloze executies In vele plaatsen van Noord-Holland werden onder de loupe genomen en telkens op nieuw stond Vlebahn of een der andere getuigen op om over de op zet en de uitvoering er van details te verschaffen. Opvallend was, dat na enige tijd alle vier telkens weer zeiden, dat zij aan hun Nederlandse slachtoffers vlak voor de fusillering hadden meegedeeld, dat zij in „op dracht van Rauter" zouden worden gedood. De getuigen en de verdach te beweerden n.L, dat voor het fusilleren van verdachten altyd een opdracht van Rauter noodzakelijk was. Voor de behandeling van al deze executies bracht de president de aanwezigen onder het oog, dat het Hof zich genoodzaakt zou zien vele voor de nabestaanden pijnlijke bij zonderheden uit de doeken te doen, maar er prijs op stelde duidelijk naar voren te brengen boe zeer het Hof „nog steeds innig meeleeft met hen, die familieleden hebben verloren tengevolge van de Duitse terreur". De dood van niet minder dan 372 gefusilleerden wordt op de ver antwoording van Lages geschoven, die verklaarde, dat hy steeds een grondig onderzoek instelde naar alle tegen de Duitse weermacht gerichte daden van de illegaliteit. Volgens hem waren er nimmer on dergrondse werkers doodgeschoten, die dat, naar Duitse rechtsbegrip pen dan, niet hadden verdiend. President: „Ik houd u voor, dat er veel gevallen z^jn, waarbij on schuldige lieden in geheel andere plaatsen werden gefusilleerd, dan waar de illegaliteit een aanslag had gepleegd. Dat geeft my de in druk, dat er in de laatste maanden van de oorlog maar in het wilde weg werd geschoten, gepaft, ge arresteerd, geplunderd en gebrand- stieht". Lages, die zich tot dusver op kalme toon had trachten te ver weren of soms bekend had, wond 2ich vreselyk op, toen de fusillering van Hannle Schaft ter sprake kwam en Obersturmbannftlhrer Kohlitz, ala getuige, de verant woordelijkheid hiervoor op Lages wilde afschuiven. Lages vertelde (en een proces verbaal van een aan Schreieder af genomen verhoor bevestigt zijn mededelingen), dat hij het juist was geweest, die zich tegen het doodschieten van een vrouw had verzet. Tegenover zijn verklaringen voer de de president aan, dat het mla- schien_ beter met Hannie Schaft zou zijn afgelopen, wanneer Lages nieta aan de zaak had gedaan en er zich niet mee was blijven be moeien. Tegen zeven uur 's avonds werd de zitting daarop tot de volgende dag half elf verdaagd. Herwonnen Levenskracht' houdt een collecte Zaterdag zal „H^wonnen Le venskracht", de vereniging tot be strijding der tuberculose onder de katholiek georganiseerde arbeiders en hun gezinnen, een beroep op de Schiedammers doen. „Herwonnen Levenskracht" be staat reeds 36 jaar en in die tijd werden bijna 7000 tuberculoselij ders uitgezonden naar een sanato rium. .Door de heersende plaats ruimte in de sanatoria moesten na de oorlog nog bijna duizend pa tiënten thuis worden verpleegd. De vereniging bouwde ook het sanato rium „Berg en Bosch" te Bilthoven. In dat sanatorium werden reeds bijna 13000 patiënten verpleegd, waaronder ook meer dan 7000 niet- leden van de K.A.B. „Berg en Bosch" neemt onder de eminente leiding van prof. dr. W. Bronkhorst een bijzondere plaats in onder de Nederlandse sanatoria. De tuberculose heerst nog steeds onder de Nederlandse bevolking. Wel neemt het sterftecijfer weer gere geld af, zodat in 1948 het aantal stergevallen aan tuberculose 2770 bedroeg tgeen 3590 in 1947 en 4416 in 1946. Zo laag is het sterftecijfer nog niet geweest, zelfs niet in 1939, in welk jaar het laagste sterftecij fer vóór de oorlog bereikt werd. Het aantal ziektegevallen is echter nog zeer hoog, veel hoger dan voor de oorlog. In 1948 werden 17947 ac tieve ziektegevallen voor het eerst op de consultatie-bureaux inge schreven. Men blijve daarom pa raat. Het is het belang van het ge hele Nederlandse volk de tubercu losebestrijding krachtdadig te steu- Burgerlijke stand GEBOREN: 3astiaan P F z v B Kamerbeek en J L Witkamp; Wil lem z v B J -Bel en A Wisse; Em- meline J C d v D v Burken en J P v Kuijk; Boudewijn z v B M Steen bergen en C Molendijk; Paulus Z v P Verkade en M Dijkshoorn; levenl. tweeling van D v Beers en Klein. Denen legden krans bij monument Voor de Deense muzikanten zich Dinsdagavond naar de muziektent in de Plantage begaven om daar een concert te geven, hebben zy eerst bloemen neergelegd bij het monument voor de gevallenen. Het was een tuil anjers in de Deense kleuren, rood en wit. Het spelen van de volksliederen besloot de korte plechtigheid. Vele Schiedammers wie zag er ooit zoveel bij een uitvoering van een Schuedams muziekcorps heb ben nadien genoten van de muziek, die 't Dansk Industri Syndicat Or- kester ten gehore bracht. Opvallend was het strenge rhythme, dat in acht werd genomen door de diri gent en dc keuze van de nummers, die dit concert zo geheel verschil lend deed zijn van alles wat wij op dit gebied hier gewoon zijn. Tweemaal avontuur in Monopole Het is hollen, draven, vliegen, rennen in de bioscoop aan de Hoog straat. De vaste bezoekers zfjn het wel gewoon tu zij zullen bij „Vlam men over de prairie" niet zo vlug van kleur verschieten als Gene Autry, de held van de geschiede nis, wat met zijn buks moet spelen en de paarden weer met een élan over het witte doek draven, als moeten ze zo de zaal in komen stormen. Er is-ditmaal ook nog een tweede film en de Drie Musketiers doen hun uiterste best de bezoekers zo veel mogelijk van „De Helden van het Westen" te laten genieten. Voortaan handenarbeid aan Klaas de Vriesschool Op de agenda van de raadsverga dering, die Vrijdag a.s. gehouden wordt, komt o.a. ook voor een voorstel van B. en W- om een Ge drag van f 800.beschikbaar te stellen voor' de aanschaffing van de benodigde gereedschappen ten be hoeve van de invoering van het vak Handenarbeid aan de Klaas de Vriesschool B in de Zwartewaalse- straat. „Het Mobilisatiekruis" De Nationale Bond van oud-ge- mobiliseerden. en oud-strijders „Het Mobilisatiekruis" zit ook in de zo mermaanden niet stil. Op Donder dag 4 en Vrijdag 5 Augustus zijn er in de grote zaal van de R.K. Volks bond twee filmavonden voor de le den. Vertoond wordt o.a. een film over het leven in Indonesië. Ook voor het komende winterseizoen worden alweer plannen gemaakt. Voor 14 en 15 October zijn er al vast twee propaganda-feestavonden vastgesteld. Mulo-examens Ook Dinsdag werden in het Ver enigingslokaal weer MULO-exa- mens afgenomen. Voor het A-di ploma slaagden: A. Mak, A. G. Meyer, A. H. de Goey, W. L, Rauè, J. J. van Riet, E. H. den Uyl, G. de Vaal, B. Verbeet, C. Wiskerke, O. A. v. Dalen, J. A. Voogt, M. N. Put, A. W."Dröge, K. Dijkhuizen, D. Tuytel, K. van Keulen, G. Wroegh. Afgewezen werden 10 candidates ROTTERDAM Van boord gevallen en verdronken De i7-jarige G. J. Wezenberg uit de Voltastraat is Dinsdagochtend omstreeks kwart voor negen bij werkzaamheden op de directieboot bij de Wiltonhaven over boord ge vallen en verdronken. Eerst na een half uur ontdekte men wat er was gebeurd. Terstond werd begonnen met dreggen en vr$ spoedig" ge lukte het de longen op te vissen, doch het bleek dat de levensgeesten reeds waren geweken. Vermoed wordt dat W. Is uitgegleden toen hy bezig was het dek te zwabberen. Vakgroep zegt: „Schilders schoten niet te kort" In ons verslag van de brand ln de loodsen 3 en 4 aan de Spoor weghaven op Vrijdag 8 Juli j.L schreven wy, dat „vermoedelijk enige schilders, die bezig waren met het afbranden van een verf laag, de brand veroorzaakt heb ben." De Vakgroep schildersbedrijf, kerngroep Rotterdam, verzoekt ons mee te delen, dat nog geenszins vaststaat, wat de oorzaak van deze brand is geweest en dat de schil ders op generlei wijze te kort zijn geschoten bij het betrachten van de geboden voorzichtigheid. Post voor De Vulkaan, Hr. Ms. „Vulkaan" en de onder zeeboten „O 27" en „Tijgerbaai" die op 18 Juli uit Rotterdam zijn vertrokken, zullen op 22 Juli te Göteborg in Zweden aankomen. Luchtpost naar Göteborg voor deze schepen moet op 23 Juli om 9 uur v.m. te Amsterdam (Centraal sta tion) zijn. De O 27 en Tijgerhaai arriveren op 29 Juli in Trondheim en blijven daar tot 2 Augustus. Luchtpost naar Trondheim voor deze schepen moet op 29 Juli 9 uur V.m. te Amsterdam (CS) zijn. ZIGEUNERLEVEN Ten tijde dat ik een korte broek droeg zou ik mij voor niets ter we reld te midden van Zigeuners heb ben begeven. Zigeuners waren im mers lieden die kindertjes stalen en meenamen, om ze uit bedelen te stu ren en een hard leven vol ontbering te laten lijden, met slaag op de koop toe. Kinderen die tc ver van huis gin gen kon zo'n lot treffen, weet u nog wel, het was de bekende bang- maak-methode in de opvoeding van het begin dezer eeuw, die sommige gevoelige naturen levenslang de be- verd bezorgd heeft, maar ik voor mij schijn er aardig over heen geko men te zijn, want toen ik gisteravond achter de coulissen van het schouw- burgioneel midden tussen wel veer tig Spaanse Zigeuners stond, voelde ik geen spoor van vrees. Ja, ik begon hst bijna te betreuren dat ik mij vroeger niet verder van huis ge waagd had en door Zigeuners was meegenomen, maar dan door Zigeu ners als deze Spaanse, die zo mooi kunnen dansen en zo lief en zorg zaam voor de kleine Zigeunertjes zijn, als apen voor hun jong. Drie generaties krioelden daar door elkander. Grootmoeder, die tussen haakjes nog in een mooi vei stak, moeder laat ik er niet aan beginnen haar schoonheid te be schrijven in een krant van maar zes pagina's een kleindochter van 2 en een peuter van 8 maanden, kleine zwartogige Zigeunertjes, om op te eten zo aanvallig. Trotse vaders, ooms£ tantes, neven en nichten, allemaal danseressen, dansers en guitaarspelers, putten zich om strijd uit in het liefkozen van die twee kleine hummels. Als vader en moeder aan het dansen waren mochten de kleine Carmen en de nog kleinere Don José op de arm van tante toekijken tussen de cou lissen en geen lid van de familie ging de planken op zonder de ukkies een kusje gegeven te hebben. Dat is wat anders hè. Rotterdamse schattebout)es, die lang voor dat er 's avonds een pretje aan de hand is in de wieg en m bed gestopt word en pas als je heel groot bent er bij mag zijn als de familie aan het dan sen slaat. Ja, ik begon werkelijk spijt te krijgen, toen ik dat zo eens aanzag, dat ik als broekeman niet door deze Zigeuners geroofd was. Dan had ik daar zeker in een strakke broek om de smalle heupen rondgesprongen en met de voeten roffels np de planken geslagen, luide toegejuicht door duizend enthousiaste kijkers, inste- de van hier met de vingers roffels op de schrijfmachine te laten klin ken, met een honende stilte tot be sluit, als de laatste letter is ge vallen. En de heupen breder en breder te zien worden van het zittende le ven.. DE5IDERIUS Voetgangster keek niet uit Ey het oversteken van de Rotter damse Dyk na by de Pompstraat lette hedenochtend mej. Van A te weinig op het verkeer. De juist passerende auto van J. van M, uit Rotterdam kon niet tydig genoeg meer stoppen en reed haar aan. Met arm- en hoofdwonden is de voetgangster door de G.G.D. naar de Dr. Noletstichting gebracht, vanwaar zjj na verbonden te zyn naar huis terugkeerde. Voor de „eerlijke" vinder Toen mevr. A. C. v, d. H.-V. uit Vïaardingen op de Koemarkt uit de bus was gestapt, kwam xij tot de ontdekking dat zy haar tas had laten liggen. Direct keerde zij terug om fn de bus tot de ontdekking te komen dateen onbekende zich reeds over haar eigendom had ont fermd. Een beroep wordt gedaan op de vinder of vindster de tas terug te brengen bij dc Schiedamse politie. Examens Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen Handelskennis I.o. W. J. G. D. H. Chr. Emeis te Rotter dam. Bewaker gevraagd voor 's morgens van 6.458.45 u, 's middags van 4—6 uur. Ook geschikt voor gepen- sionrieerden. Br. letter B Boekh. Schutte, v. Rusydael laan 32. Ameublementen v.a. f 37.50 kamerstoelen, schrijftafel enz. Studie piano f 175. Kreupels Ir. 6, Tel. 67882. Dame mi., zoekt zit-slaapk, met kookgel, óf inw. met huisel. verk. Bereid tot L bezigh. Br. onder No. S 5591 bur, van dit blad. Te koop een pr. Amka jazz gitaar f 60.kinderled, m. bedje f 15.Bijtel, Groe- nelaan 83. Baby-commode f 35.-, mooi gelakt nw. omb. f 27.50, kinderstoeltje. ledikantje. Tussenbroek Edisonstr. 31a. Huish. gevraagd Lft. 5060 jr. In gezin v. 3 pers. Met wederz. goedv. naderhand huwelijk aan te gaan. Br. onder No. S 5589 bureau van dit blad.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2