OOSTVOORNE, een goede oude vriend zonder deftigheid Aan de rand van Voorne's polders rusten de duinen Rotterdammers van de Kota Inten eindelijk thuis „DUINOORD" H. LINNENBANK 'n Goed oord in de vacantie Oostvoorne a/Zee Quarantaine en verblijf aan boord meegevallen 't Hof van Voorne Menige wijk was versierd I Donderdag 21 Juli 1949 3 Het is een flink stuk lopen naar het strand, meer dan een half uur. ALS een geweldige gele barrière met roestig-brnine tinten en vaal-groene plekken rusten de duinen aan de rand van Vooroe's polders. Langs hun hellingen en in hun kommen verbergen zij een overvloedige flora en fauna, die met grote waakzaamheid wordt beschermd door het „Administratiefonds" en „Natuurmonumenten". Wie een op recht natuurvriend is en een wandelkaart aanvraagt, zal van al het schoons, dat daar is te vinden in de omgeving van de door riet en biczen omzoomde duinmeren, kunnen genieten. Hij zal er de blauwe zeedistel kunnen zien, de gele hoornpapaver, de gevlekte Orchis en de Struikhei en hij zal met ontroering de vlucht van allerlei soorten vogels kunnen bewonderen. En behalve dit op zichzelf zo aantrekkelijk aspect van het eiland Voome, is er ook nog het strand, een recreatie-oord bij uitnemendheid voor allen, die tijdens weekeind of vacantie de stoffige stad ontvluchten. Om er te bomen is niet zo moeiïyk. Anderhalf uur doet het stoomtrammetje er over. Wij hebben onze bezwaren tegen dit vervoermiddel opzjj gezet en waren in ons hart big, dat het er ons bracht. Dc zon brandde. De'hemel stond wolkenloos strak en dc lucht beefde boven de polders. Dit hoort er zo by aJs men naar het strand gaat. Oostvoorne ontving ons zwijgend en dromerig als een hele oude vriend, zonder deftigheid en zonder veel plicht plegingen, en met de aangename koelte van een ziltige zeewind om zich heen. De huisjes zyn niet oud en niet nieuw, ze doen een beetje schuchter aan en op deze dag koesterden zij zich allergezelligst in de stralen van de zon. Daar spraken ze over op kantoor, daar droomden ze van ennu is het zoverVacantieaan zee! IngezWed.) NAAR OOSTVOORNE dan. natuurlijk vcor het bespreken van. Uw kamers voor week-end en seizoen- naar Hotel-Café-Restaurant Tsjechisch diplomaat naar Frankfurt gevlucht PARIJS. De Tsjechische di plomaat Jaromir Smutny is uit Tsjechoslowakije gevlucht en ver blijft nu in Frankfurt. Dit is mee gedeeld door de raad der vrije Tsjechen in Parijs. De 53-jarige Smutny verliet Tsjeehoslowakïje met zijn familie. Hij" was chef van de kanselarij on der president Benesj en heeft func ties bekleed op de Tsjechische le gaties in Parijs, "Warschau en Constantinopel. (Ingez. Med.i Bezoekt Hotel-Café-Restaurant Stationsweg I Oostvoorne - TeL 24 De consumptietenthouders kla gen wat, maar na dit opwindende balspel moet het toch raar lopen, als de meiskes geen trek krijgen in een koels dronk.. T~)E kerk alleen is oud, dateert uit ■L/ de 17e eeuw en er tegenover kun je nog de terp zien, waarop eertijds de burcht het Hof te Voome stond, waarvan de overblijfselen in 1824 werden gesloopt. Het is stil om het kerkje met zijn witgepleisterde muren. Soms boldert er een kar voorbij of nadert er over het glan- sende asfalt verraderlijk zacht een auto. Maar de hotels, de pensions en de winkels zijn daaraan gewoon. Ze soezen verder in de hitte of kijken onaandoenlijk naar mannen in korte broeken en kahki-hemden en meis jes en vrouwen in luchtige zomer jurken. Op het dorpspleintje spelen honden, maar ze blaffen niet eens, misschien wel omdat ze de stilte niet willen verstoren. Zo is het goed, denken we. Vooral geen tumult, geen getoeter, geen gebel. En de opa's, die in de schaduw van de bo men op het pleintje hun pijpje staan te smoren, knikken ons goedkeu- •rend toe, net alsof ze ons hardop hebben hqren denken. We wandelen langs het Raadhuis en de Jeugdher berg. Het lommer beschut ons mild en weldadig tegen de zonnegloed. Vla de Noordweg bereiken wij de kust van het Brielse gat, in de on middellijke nabijheid van het Krui- ninger Gors. De horizon is laag en de hemel toont daar hoog en vurig boven Uit. Dé werkzaamheden aan de dam, die de Brielse Maas zullen afsluiten, zijn. reeds begonnen en in het grijs-groene water liggen sche pen. met basaltkeien. Tegen het helle, glinsterende zand steekt het grauwe slïklapijfc scherp af. Deze slikgordel zet zich voort langs_ de voet van de Strandweg; het biedt den doodse, vreugdeloze aanbhk, wa iraan zelfs de kleur der grutto's niets kan veranderen. De betonweg, die door de Duitsers is aangelegd, leidt nu naar Oostvoorne's nieuwe strand. Hij rust log en massief in het landschap met ter rechterzijde een lap moeras, ter linkerzijde de eerste duinen. Het strand ligt voor ons als een onafzienbare, platte vlakte, waarboven de consumptid- tenten klein en nietig uitsteken. De vlaggen wapperen in de bolle wind. En de zee rulst.... Een actieve V.V.V* Hier moeten wij onze lyrische be schrijving afbreken. Wc zijn niet in Oostvoorne gekomen om de zee, het strand en de duinen te bezingen, al boort dit er allemaal een beetje bij. We zijn er in de eerste plaats heen gegaan uit een soort beroepsnieuws gierigheid, omdat we wilden weten hoe de zaken er in Oostvoorne voor staan. Nuchter beschouwd: wat doet Oostvoorne en wat betekent het voor de Rotterdammers. Om dit nader te kunnen beoordelen, moeten wij een. drietal aspecten van het dorp in het oog houden, en wel: 1, Oostvoorne als vacantieplaats, 2. Recreatie-oord Het Kruininger Gors, 3. Strandleven. Het hoogtepunt, voor wat de va- Ingez. Med.J GAAT MET VACANTIE NAAR Inl.: BUREAU V.V.V, - TeL 77 betreft, ligt tussen half Juli en eind Augustus, een periode dus van zes weken, In dit seizoen zitten de pen sions aardig vol. hoewel het te mer ken is, dat de mannen uit de stad meer op de kleintjes gaan letten. Dit is te begrijpen als men hoort, dat er prijzen worden gevraagd voor het gebruik van Kamer en keuken, die variëren van ƒ25 tot ƒ55 per week, terwijl een pensionprijs 6 of 7 per dag normaal is. Dc V.V.V. beschikte over ongeveer 100 adressen, waar mede zij aan de aanvragen heeft kunnen voldoen. Buiten deze zijn er natuurlijk een aantal pensions, die zichzelf hebben geholpen. Het is, dit blükt uit alles, een zeer actieve V.V.V. Wij zagen een prachtige, in kleuren uitgevoerde wandelkaart van het gehele duingebied van Voor- ne, een zeer nuttige en practischö plattegrond voor ieder, die van de schoonheid der natuur wil gemeten. Op 13 Augustus wordt de ronde van Oostvoorne gehouden, welk sport evenement is georganiseerd in sa menwerking met de Rotterdamse Wiclrennersverenigrag „De Pedaal ridders". Volgend jaar bestaat de V.V.V. op Oostvoorne 50 jaar. Wat is er al niet veranderd in die tijd, toen onze ouders en grootouders na met dé Brielse boot te zijn aangekomen, zich in rijtuigjes naar het dorp lieten rijden... Om iets te verdienen Over het Kruininger Gors ts al veel geschreven. Misschien, is het daarom, dat de - gemiddelde Oost- voornaar zo min mogelijk over dit recreatie-oord spreekt. Hij heeft er ook weinig baten van. De enkele mensen, die daar handel mogen drij ven, leggen geen gewicht in de king en door initiatief. Met een pers pectief, zoals het binnenmeer aan de Brielse Maas vOOr ogen, zal men zich gereed moeten maken. Tijdig gereed moeten maken om het vreemdelin genverkeer iets aan te bieden. Het komt nu eenmaal niet vanzelf. Er zal voor gewerkt moeten worden. De verbinding dorp en strand Men zit hier om iets te verdienen. Wie zal het de Oostvoornaren kwa lijk nemen? Maar het vorige sei zoen was niet best en ook dit sei zoen Iaat tot dusver veel te wensen over. Niemand kan dit beter beoor delen dan de consumptietenthouders aan het strand. Zij zijn volkomen afhankelijk van het weer. Als het slecht is, moet er geld bij en dat is een hard gelag. De verbinding tus sen dorp en strand is niet ideaal. Het is éen flink stuk lopen, meer dan een half uur. Vervoermiddelen zijn er niet. Een enkele keer rijdt het trammetje weieens tot aan het strand door. Maax wat zou het niet sehelen als hierin verandering werd gebracht cn de reizigers voor een klein bedrag op de plaats van be stemming kon .komen. Het zou niet alleen in het belang zijn van de rei zigers, maar ook van de nering doenden. Wij hebben hierover vele i klachten aangehoord en door deff proef te nemen hebben we het zeli ervaren. Men. klaagde ook over het gebrek aan medewerking van de autoriteiten cn over het feit, dat de consumptietenten op een deel van het strand moeten staan, dat veel minder van kwaliteit is dan het ge deelte noordwaarts. Door bij de be tonweg een zijweg aan te leggen naar het goede strand en dë tenten daar een plaats te geven, zou er veel verbeterd worden. Het strand is er mooi en breed en kan massa's mensen opnemen, Rotterdam snakt naar zulke gelegenheden! Regeling nationale plan en streekplannen DEN HAAG. Door het wets ontwerp voorlopige regeling inza ke het nationale plan en streek plannen wordt niet vooruitgelopen ip de resultaten van de staatscom missie onder voorzitterschap van prof. rcr, dr. G. van den Bergh, welke zich ook bezig houdt met de „ruimtelijke ordening". Deze voor lopige regeling was nodig, omdat verschillende tijdens de bezetting gegeven uitvoeringsbeschikkingen van de bij KB van 17 September 1944 gehandhaafde instelling van een rijksdienst voor het Nationale Plan. Dit wetsontwerp heeft dus geen andere bedoeling dan een voorziening in de leemte, w<?ike ontstaan is door het vervallen van genoemde uitvoeringsbeschikkingen De tijdens de bezetting vastgestel de regeling is gevolgd met wegla ting van de bepalingen, welke ken nelijk met Nederlandse verhoudin gen in strijd waren. Internationale vrouwen congres bij Koningin AMSTERDAM.Hedenmorgen beeft de koningin ten paleize Soest- dijk de leden van het hoofdbestuur van de „International Alliance of Women", die deze week in congres bijeen is te Amsterdam, in receptie ontvangen. Op de derde dag van het congres werden diverse punten behandeld uit de resoluties betreffende gelijke moraal en gelijke economische rech ten. De resolutie betreffende gelijke moraal houdt in de eis, dat alle wet ten ter handhaving van de openbare orde op gelijke wijze moeten gelden voor mannen en vrouwen. De middagzitting is bijgewoond door twee gedelegeerden uit het Re publikeinse gebied van Indonesië, die als waarneemsters aanwezig waren. Vijf leiders van de Roemeen se ondergrondse, die op 25 Juni door het militaire tribunaal van Timisoara ter dood veroordeeld waren, zijn op 16 Juli terechtge steld, aldus is officieel bekend ge maakt. MEER dan enig ander sclüp met repatriërende militairen heeft de Kota Inten dc belangstelling en het medeleven opgewekt bij heel ons volk. De pokken-gevallen aan boord van het schip hebben terecht onrust en angst teweeg gebracht in menig huisgezin, dat een familielid aan boord wist. Er is gelukkig maar geen sprake geweest van een ernstige epide mie, dank zy het snelle ingrijpen van de verantwoordelijke in stanties. Maar toch kunnen wy ons voorstellen, dat de familie leden van de opvarenden van de Kota Inten de eerste zucht van verlichting en blijdschap pas geslaakt zullen hebben, toen zy hun zoon,, vader, echtgenoot of verloofde in do armen kon- v'-m drukken. Plannen- De oude strandweg is nu al jaren leeg en kaal. De huizen zijn tot de grond toe afgebroken. Gebouwd mag er voorlopig niet worden, want Oostvoorne is aan zijn plafond. Er bestaan plannen den nieuwe boule vard aan t<* leggen en dat is geen overbodige weelde Uitvoering hier van zal Oostvoorne ten goede ko men. Maar zover is het nog 'niet. Nu zal men er het beste van moe- ,«.3, schaal en daar is het, althans voor de middenstand, om begonnen. Men begrijpt het "wel. Dit oord is een aanzienlijke verbetering. Het ligt nu eenmaal in de lijn der ontwikke ling, dat aan zulke objecten, aan dacht wordt besteed, maar toch.... Men zit hier om iets te verdienen en bij al dit bewieroken van het Kruininger Gors, dreigt Oostvoorne, zo meent men, in twee stukken te vallen. "Wie naar het Gors trekt, is voor het dorp verloren. Wij geloven niet, dat het zo per se hoeft te zijn. Dit is een. kwestie, die mor. zelf zal cantiegangers' en' de pensiongasten moeten oplossen. Door samenwer* ,V>, h&H en dan betreedt wen de dui nen, aan de rand van Voame's polders. Overvloedige flora en fauna verbergen zij, maar ook voor de niet-kenner van alle pluisjes en plantjes is het goed zwerven over de heuvels en zoet rusten in 'n beschutte duinpan. l V ten maken. Rockanjc raakt al meer in trek. Het is daar hetzelfde strand en. dezelfde duinen. De perspectieven voor Oostvoorne liggen misschien iets gunstiger. Mits men aanpakt en niet passief blijft toezien. De be hoefte aan recrëatie-oorden is groot. Ze mogen niet te duur zijn en ze moeten toch de mensen iets bieden. Mogen de Oostvoomers ervan over tuigd zijn, dat de R'dammers de ontwikkeling met grote belangstel ling volgen. Wij hebben geen en kele behoefte het dorp te annexe ren. Wij hebben alleen behoefte aan. lucht, licht en rust! Kolaroff volgt Georgi Dimitroff op SOFIA Vasil Kolaroff, de 72- jarige fungerende premier ven Bul garije, is door het parlement tot premier gekozen in de plaats van wijlen Georgi Dimitroff, die onlangs in Rusland is overleden. Kolaroff is een communist van de oude stem pel. Hy heeft de laatste veertig jaar nauw met Dimitroff samengewerkt. Op 14 April, toen bekend werd ge maakt, dat Dimitroff met ziekte verlof naar Rusland was vertrok ken, nam hij het premierschap voorlopig op zich. ("Ingez. Med.) HOTEL - CAFé - RESTAURANT voorheen „de Nymph" Voorzien van alie comfort - Eerste klas keuken Prima verzorging - Matige prijzen - le huis ter plaatse Expl. Fa. GUNTHER-HEGCER STATIONSWEG 54 OOSTVOORNE - TELEFOON 113 Dat ogenblik, waar zo lang naar is uitgezien, kwam eerder dan ver wacht. Toch kwam de thuiskomst niet zó bij verrassing, of familie en buurtgenoten van de terugke rende militairen, hadden kans ge zien met vlaggen en versieringen van hun vreugde blijk te geven. Wij hadden anders ook niet dade lijk het adres kunnen vinden van soldaat-kok, Bertus van de Lult- garen van 215 R.I., die volgens dc passagierslijst van de Kota In ten op nr. 337 aan de Diergaarde singel woonde. Door de uitgesto ken vlaggen geleid, kwamen wij echter voor, 33b, waar boven de met vlaggetjes versierde huisdeur een bordje met Welkom thuis" was aangebracht. „Zeg maar dag oom Bertus", ho ren wij iemand zeggen in het don kere trapportaal. „Dag oom Bertus" herhaalt een timide stemmetje en daarop klinkt een gulle lach. „Ze kent me niet meer; geen wonder als je er bijna drie jaar' tussenuit geweest bent". Dat is ongetwijfeld de stem van Bertus, waar we even later tegen over staan: een ferme jonge kerel met een zweempje tropenkleur op zijn Hollandse huid. Hoe het gegaan is aan boord en zo? Dat is best meegevallen. We hebben natuurlijk wel even in de penarie gezeten toen het bekend werd van die pokken gevallen. Eerst is er nog een militair gestor ven aan zonverbranding en toen werden er bij een malaria-patiënt, die in de ziekenboeg lag, pokken geconstateerd. Die jongen'is in het R-AF. ziekenhuis in Aden gestor ven, Twee anderen, die ook pok ken hadden, werden daar ook op genomen en schijnen thans aan de beterende hand te zijn. Pr waren twee militaire artsen en een Lloyd-arts aan boord, maar wij kregen er nog controle bij van Engelse doktoren. In Port Said kwamen toen een Nederlandse professor en een militaireartsop het schip. Die medische contróle en de verplichte inenting waren natuur lijk niet zo prettig, maar wij heb ben er ons doorheen geslagen. Ka pitein De Jonge van de Kota Inten is een prachtkerel. Hij heeft alles gedaan om het ons zo dragelijk mogelijk te maken, In de baai van Algiers hebben wij raciwedstrijden gehouden in de sloepen van het schip en aan boord was met zeilen cn schotten een zwembad geïmpro viseerd. Verder werd de tijd ge kort met film- en NI WA-voor stel lingen (van Paul Ostra en zijn ge zelschap) en dan hebben we ons vermaakt met touwtrekken en boegsprietlopen. Het eten en de ligging aan boord waren best." ïn Amersfoort En hoe was het in het quaran taine-kamp in Amersfoort? „Nu, achteraf beschouwd hebben we nog geboft", zegt Bertus, „Er was ons gezegd, van vierdagen maar het zijn er maar twee ge worden; twee dagen van luieren, goed eten en slapen. Al onze bul len, tot de kleinste paperassen toe, werden afgenomen cn ontsmet. Wij kregen er een sportbroekje en een pyama voor in de plaats. Enfin, dat leed is weer geleden." Tot zever de reis, Bertus, maar vertel ons nu eens iets over je persoonlijke ervaringen. „U weet al, dat ik soldaat-kok ben; als vrijwilliger in October '46 naar de Oost gegaan. Ik heb het er wel naar mijn zin gehad al kon ik de jongens niet altijd voorzet ten, wat ik zelf graag had gewild. Je moest roeien met de riemen, die je had en die dingen waren niet altijd even lang." En wat ben je nu van plan te doen? Bertus rekt zich eens behaaglijk. „Eerst op 31 Juli mijn 30ste ver jaardag vieren en de stad eens be kijken. Tjonge, wat is die Dier gaardesingel veranderd; en wat is er veel bijgebouwd in de stadl Maar wat mijn plannen aangaat: Korporaal Dick Bos staat thuis achter dc tapkast. het liefste zou ik gauw gaan trou wen en dan als beroepsmilitair kok dienst nemen bij de landmacht in Nederland." Bertus legt dus zijn uniform nog niet in de mottenballetjes! Kees blyft militair „Ik ben nu bijna drie jaar vrij willig militair geweest in Indone sië:", zegt soldaat le klas Kees Verboom in de met guirlandes en vele bloemen versierde huiskamer van zijn ouderlijke woning aan de Soetendaalseweg 31, „maar ik denk er hard over om beroeps-soldaat bij de landmacht té worden." Kees heeft de beide militaire ac ties meegemaakt en heeft met het Tijger-bataljon van het 15e voor heel wat hete vuren gestaan. Maar al die jaren heeft hij slechts bij een auto-ongeval een gekneusde rib opgelopen. „Weet u wat me altijd bijzonder goed gedaan heeft?" zegt hij: „dat de verhouding tussen officieren en manschappen „hardstikke goed" is in Indië, Je gaat bijna als kame raden met elkaar om. Daar moest je vóór de oortog eens om komen!" Petje af voor medische dienst Soldaat Wittenberg die door z'n kameraden zó lang „Witte" is ge noemd, dat hy even tjjd nodig heeft om ons z'n officiële voorlet ters J. W. op te kunnen geven, is om 1 uur door een bus voo* z'n huis, Granjeboomstraat 327 afge zet. Maar een uur later is de huis kamer zo afgeladen vol met fami lieleden tot in de zoveelste graad, dat hij ons in een hoekje van dc keuken te woord moet staan. Ja, 't was wel 'n klap, toen we hoor den dal we vyf dagen later zou den thuiskomen, maar we hebben „Wat ben jij groot geworden," zegt soldaat-kok Bertus v. d. Luitgaarden tegen zijn nichtje. ons er gauw overheen gezet. Toen de pokkenge vallen ontdekt waren, zijn we allemaal ingeënt. Petje af vcor de Medische dienst, die nachts tussen tien en twee 1600 man „verwerkte". Gezagvoerder F. J de Ponge is een reuzekerel- Hij beeft aïles gedaan om ons over de teleurstelling heen te helpen. Hij voer speciaal langs de kust van de Middellandse Zee om ons wat sight-seeing te geven. Ik was als oorlogsvrijwilliger ingedeeld bij 2—15 R.I. en heb er nu bijna drie jaar Indonesië opzitten. Wat ik nu ga doen? Ik weet 't nog niet precies. Voor ik in dienst king, voer 'k op de binnenvaart. Als ik 'n gaatje zie, kies ik nu de grote vaart. Dienst tot de laatste dag *t Was een reuze meevaller, dat we in Amersfoort in twee in plaats van in vier groepen ontsmet kon den worden, zegt soldaót J. B. v. a. Aar, Lange Hilleweg 152. Ik hoorde tot de laatste groep, maar omdat de medische dienst 800 man per dag heeft geholpen, kon ik vandaag al naar huis. Tot de laat ste dag toe hebben we dienst ge daan. Ik had nauwelijks tijd om wat souvenirs voor thuis te ko pen. Ik was eerst ingedeeld bij de luchtdoelartillerie, maar omdat er geen vijandelijke luchtmacht was, kwam ik als chauffeur bij 2—15 R.I, Vader kwam me Zondag al begroeten, hij kwam met een roei bootje langszij het schip in de Waalhaven. Ik werkte in een le vensmiddelengroothandel, maar ik weet nog niet of ik daar weer ia terug kan komen, „Chef-Tap" Johnny Marinier Xe klas Johan v. d. Kruit uit dé Busksns Huetstraat 14B vertrok in Augustus 1947 eveneens per Kota Inten en heeft in Indonesië een goede tijd gehad, zoals hij ons enkele uren na zijn terugkeer in de ouderlijke woning vertelt. Hij deed hoofdzakelijk ad- ministratiewerk aan het bureau Sociale Zaken maar ging ook een maal „mee naar voren", zoals de jongens dat noemen. Hiervoor krij gen zjj een lintje, evenals voor hun dienst in Indonesië. Als marl- niet was hij vanzelfsprekend gele gerd in Soerabaja, Van de veelbe sproken ziektegevallen op de boot hebben zij in feite niet veel ge merkt, aldus Johan." We wisten het, er werden geen doekjes om gewonden, maar de intensieve be strijding van de besmettelijke ziek te, stelde ons volkomen gerust. Dan begint Johan nog eens over Indonesië. Plotseling heet hij geen Johan meer, maar Johnny, of wei „Chef-Tap" Johnny van de Meer paal. Als u dit niets zegt, het vol gende: De Meerpaal was een Christelilk Militair Tehuis in Soe rabaja. Hij was chef in de cantine, vandaar chef-tap. Hij tapte köffic en grappen in de vorm van een grote revue zelfs, die onder zijn leiding in elkaar was gezet met medewerking van enkele Marva's en wapenbroeders. Zijn revue werd een groot succes, Johnny is nogal optimistisch. Op 31 Augustus wordt hij gedemobiliseerd. Hij pro beert evenals vroeger een baantje op een kantoor te krijgen. Hij zal ook weer op het toneel gaan, Voor zijn vertrek was Johnny reeds lid van een vereniging. Eerste Kamer stemt in met Europees statuut DEN HAAG. Het voorlopig verslag der Eerste Kamer over het Statuut van Europa geeft de ge bruikelijke tegenstelling te zien. De CPN-leden duchten van de voor gestelde regeling vergroting van het oorlogsgevaar, terwijl zeer vele andere leden het statuut toejuichen en na de uitvoerige behandeling i- de Tweede Kamer geen behoef te hebben aan het houden van een gedetailleerde bespreking. Sommi ge leden, sympathiek staande te genover het statuut, menen dat de financiële en economische politiek van sommige West-Europese staten in een richting gaat, welke tegen gesteld is aan die, welke het sta tuut probeert te verwezenlijken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3