vooral ÏQQBi>v ouw Waarom wel de vrouw en niet het boek? verzon Als we nu eens in huis vacantie gingen houden afgehandeld Schaak Vrijdag 22 Juli 1949 Dieuwke Aalbers-Kollewifn ontwerpt ook behangdamast en gordiji nen Oude techniek uitgebuit rt j Vrouwen uit vele landen spreken in Amsterdam van vroeg tot laat „Jij altijd..." MOTTO: tel maar neer... AutOVeFV OGT PerSOIieil De ontstemming tegen 'oud-minister Vos vierde de Kamer uit tegen zijn opvolger r~ Maak er met de kinderen een feest van en laat de boel vooral de boel Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW 60 13 ct. Architect Dudok 65 jaar fn kort bestek 3 ,/t Is een droom/' zei Koningin Juliana. „Ik "ben er erg blij mee". Het was een album van de Koningin met dierbare foto's erin, gebonden in geel marrocain door Dieuwke AalbersKollewijn. Dieuwke heeft, net als Tiaar drie kleine dochters, blonde haren. Haar stem is verlegen. Vroeger was ze zich, door te grote schroom, haar artistieke waarde nauwelijks bewust, doch na Londen en Parijs is dat anders geworden. „Dat doe ik beter", dacht ze in Londen toen ze het uiterlijk zag van de boeken, die Prinses Elisabeth, als trouwcadeaux kreeg. C'est magnïfique", riepen experts in Parijs toen ze hun haar werk toonde. mee, beneden heb ik nog een paar gebonden boeken en bandontwer pen o.a. van Gerrit Achterberg, In Rijswijk, in haar atelier, dat uitziet op weilanden, koeien, sloten en wolken, liggen stapels ontwer pen voor gordijnen, damast, zijde, linnen, voor behang, papier en boekenbanden, Boekbindster heet Dieuwkes vak. Ze bindt geen tijd schriften of gescheurde muziek of losliggende romans. Ze knutselt niet maar een beetje met Ujm en schaar; ze zet al haar fantasie, te ken-talent en smaak in ten bate van het boek. Om dit in een kleed te steken, dat bij de inhoud, de opvatting, de schrijver past. Want waarom wel aandacht en zorg be steed aan de kleding van de vrouw en niet aan die van het boek, dat haar eeuwen overleeft? Het is de firma H, van Rijmenam, boekbinde rij en fabriek voor leder- en pa pierbewerking, die het belang er van inzag, Dieuwke Aalbers-Kolle- wijn aan haar bedrijf te verbinden. De boekbindehstechniek, die na eeuwen nog steeds dezelfde is, buit te Dieuwke uit en ze kwam zodoen de tot grillige, speelse, wonderlijk boeiende fantasieën, prachtig ook voor damast, zijde, gordijnen, lin nen en behang. De ramen van het atelier staan open. De bomen vlakbij hebben- jonge, groene vruchten. Ik 2it op een krukje en kijk naar mijn gast vrouw, die met een gebaar „laat dit nu maar voor me spreken" een stapel %verk op de tekentafel stort. Er is zoveel en de kleuren winden me op. „Dit en dat", roep ik en ^wat is dat? Is dit voor linnen?- Voor damast?" „Ik zal het beste op de grond leggen," zegt Dieuwke kalm. Maar ik zoek zelf ook. Er zijn stille, rustgevende motieven en giftige, nerveuze bloemen aan boos aardige takken. Niet te beschrij ven, vreemd als visioenen. „Voor behang zoek ik naar vormen, die je goed doen," vertelt Dieuwke. „Weet je nog dat bloemetjes-be hang van vroeger, waar naar je keek als je ziek was? Alleen al van dat kijken werd je doodziek..." Opdrachten „Is er al het een en ander be steld?" „Ik heb opdrachten voor het bui. tenland en voor ons land, damast o.a. voor Twente. Kijk, dit is een band voor „Les fleurs du mal", ge dichtenbundel van Baudelaire: bloemmotieven in verwarrende kleurenmengeling van lila, tur quoise, paars. „En dit is geschikt om papieren dozen te bedrukken. Voor als je een jurk koopt of een hoed of zo.Feestelijke ranken in blauw. Dan vind ik er eentje, klein maar, de afmetingen van een tegel, doch door iets wat ik niet kan be schrijven, immens groot lijkend, 't Doet me aan het heelal denken: azuren achtergrond met glanzende, ronde kogels en sterren. Beneden in een hoek iet» vaags met twee rode ogen. „Die zou ik wel willen hebben," zeg ik. ,,'t Is een proef om in kleine ruimte een grote ■wijdte te krijgen. Er moet er nog zo een zijn, maar die kan ik niet vinden. Vervelend is dat. Ga maar Werk en kinderen Op het terras staat de box mei de jongste er in, ,,'t Kan hier dus wel: werk en kinderen". Dieuwke lacht. „Mijn man en ik kennen elkaar al van het Instituut Toen H.M. de Koningin op de recente tocht naar Haarlem en Kennemerland een oorkonde kreeg aangebodenwas deze ge borgen in een fraaie koker, die geheel met de hand was ver vaardigd. Ook deze koker was een product van Dieuwke. Aa.1- bersKolléuhjrts scheppende geest en vaardige handen. Dieuwke Aalbers—Kollewijn met een harer dochters. voor Kunstnijverheid in Amster dam. We hebben eigenlijk hetzelfde vak. Ik werk van het eerste jaar van ons trouwen. Natuurlijk lever de „men" eerst commentaar, Het begon met: „Als je trouwt houd je het niet vol'. Toen werd het". „Als je kinderen krijgt houd je het niet vol". Toen ,>Je houdt niet van kin deren", maar nu nummer vier in aantocht is weet men niet meer wat te zeggen. Ik werk toch door. Ik kan dat niet laten". 't Box-kindje kijkt in de zon. DE International Alliance of Women houdt haar vijftiende congres in Amsterdam. Zij verga dert 's morgens, 's middags en 's avonds en tussendoor zijn vele officiële ontvangsten. Dat het pro gramma veel belangstelling heeft gehad Is de congressisten aan te zien. Zij zien er moe uit, op deze avond tijdens de discussie en voor lichting van Rotterdamse huisves tingsproblemen. Zij zien er meer dan vermoeid uit onder het harde witte licht, dat op het podium is gericht en de donkere schaduwen, die achtet in de zaal de toehoorders in het duis ter laten. Maar de geest van dit interna tionale gezelschap, van byna drie honderd vrouwen .uit alle landen ter wereld,'is onvermoeibaar. De vrouw voop de microfoon spreekt helder en nadrukkelijk: architectuur een vak voor vrouwen, die het grootste gedeelte van bun tijd in de woning door brengen. Geef ons meer vrouwe lijke architecten, die onze eisen kennen. Minstens een gelijk aan tal als mannen De bijeenkomst wordt in het Engels geleid, maar vlot en vloei end geeft miss Ginsberg, Poolse van geboorte, de quintessens van elk verslag in het Frans weer. Zij is tolk van de United Nations, zel den heeft men een-betere gehoord. Tegelijkertijd- is zij de levendige vice-presidente van dit congres. De voorzitster is dr. Hanna Rydh, een Zweedse archeologe. In de zaal zitten jong en oud, zuidelijk en noordelijk, donker en licht door elkaar. Zo verschillend zijn zij allen, maar toch moet er iets rijn wat hen bindt, want gemakkelijk vormt zich het contact en ongedwongen is de conservatie.. Wat is het dat deze vrouwen tot elkaar brengt? Is het het streven naar gelijke rechten voor mannen en vrouwen, de „human rights"- resolutie, geproclameerd door de U.U.O., die nu in elk land in de praktijk dient te worden gebracht? Of trachten zij slechts contact te leggen met andere vrouwen, die onder totaal andere omstandighe den vechten voor dezelfde idea len? Onderling begrip. Het is de eerste voorwaarde om er te komen. Veel belangrijke vrouwen nemen deel aan dit congres. Zij komen uit Australië, uit IJsland, uit Egypte, India en Italië. "Zij komen uit alle hoeken van de wereldr Het zijn vrouwen die leidende posities innemen in eigen land, die weten wat willen, en met vuur en nadruk hun ideeën onder woorden brengen. De schone Pakistaanse Daar is de schone mrs. Zinat Rashid Ahmed uit Pakistan, die er uitziet alsof zij zo weg gewandeld is uit „Duizend en één nacht". Daar is de elegan te Fr&acaise,- mme, Malaterre Sellier, die op even sierlijke wijze haar conversatie als haar uiterlijk tooit. Daar is het enthousiaste jonge meisje uit de Libanon, mile Sonia Letayf ccn twee jonge negerinnen, die in onberispelijk Frans hun woord doen. Daar zijn de Zwit serse vrouwen, die nog steeds geen kiesrecht hebben en daar is mrs Gama uit Bombay, die in haar land met zulke heel andere problemen te kampen heeft als de vrouwen uit het Noorden. De vrouwen, die werken in cul tureel achterstaande landen, moe ten 2ii niet in de eerste plaats een stimulans voor hun harde arbeid van dit congres meenemen? Mrs Rydh bezocht Katherine „Morgen komt het rapport," ver telt zoontje geheimzinnig. „En dan hoef ik niet meer naar school." „Ga je over?" vraag ik zonnig. „Iedereen," knikt hij. „Heeft juf gezegd." „Dan koop ik taartjes en limo nade," joel ik „en vieren we feest als je thuis komt." Zoontje zit te glimmen, Die avond wil hij niet naar bed. Eerst almaar teuten en zeuren. Dan eenmaal erin: hop er weer uit, de trap af en slip naar binnen." Ik kan niet slapen, Mam." De morgen daarop spookt hij om zes uur door 't huis. Die laatste dag réékt hem. Om twaalf uur zit ik met taartjes en limonade te wach ten, 't Dikke zusje is er opgewon den van. Daar komt dat Jong. Hij slaat de deur. „Bah", gilt hij, „Bèh, bèh, bah!" „Wat is er nou???" „Bèh," gromt hij, „bah!" „Bagedaan," kraait zusje stralend. Nu ziju zoontjes woorden op. Hij trapt, hij schopt, Zusje krijst van chrik en ik word kwaad. „Hela," roep ik, „wat is er met jou?" ,,'t Is niet vandaag," huilt hij, „'t is volgende wéék." „Neem een taartje," troost ik. „Nee, snikt hij, „ik wil niet, ik heb geen pret. 't Is geen feest. Jij altijd. „Wat ik altijd, 't Is toch zeker jouw schuld." En zoontje sissend: „Vandaag va- cantie. Wie gelóóft dat nou!" Dunham tijdens de pauze van haar optreden in Amsterdam. „Een belangrijke vrouw", zegt mrs Rydh, „met zeer veel belang stelling voor ons werk. Jammer dat haar optreden net samenvalt met ons congres, dat zij anders zeker gaarne zou hebben bijge woond. Na afloop van de vergadering blijven gezellige groepjes hier en daar hangen. Het bestuur belegt nog een vergadering in een der bovenzalen. In een ander zaaltje zien wij een kleine verkoopten toonstelling van souvenirs, die elk der congressisten uit eigen land heeft meegebracht, ter bestrijding van de congreskosten. Er zijn Griekse poppetjes. Er is handwerk uit Zwitserland, houten gedraaide schoteltjes uit Ugranda en riet werk uit Bombay. Ook speciaal voor dit congres vervaardigde Delftse tegels worden verkocht. Maar dat is meer een herinnering aan deze bijeenkomsten. Onze Ko ningin ontving een kleine delega tie van de congressisten. Een congres in een land gere geerd door vrouwen, die altijd hebben pal gestaan voor de „men selijke rechten". Het kan niet anders of deze in ternationale groep moet zich bij ons bijzonder thuis voelen. de gemaakte opmerkingen met .heel weinig animo, zodat zijn verdediging van het wetsontwerp bepaald wei nig overtuigend was. Hij deelde me de. dat 44% van de trajectlengle vat? de autobuslijnen wordt bediend door dochterondernemingen van de Spoorwegen tegen 565a door filet met de Spoorwegen geliëerde diensten. Bij de dochterondernemingen der Spoorwegen beschikt men over 1239 autobussen, terwij] de niet met de Spoorwegen verbonden bedrijven er 2218 hebben, waarvan 1389 i» zuiver particuliere bedrijven. Het streek vervoer wordt uitgeoefend door 14 dochterondernemingen van de Spoorwegen, door 10 overbeids- of seml-overheidsbedrijven en door 23 particuliere ondernemingen. Evenals de heer Sehilthuis in de vergadering van Woensdag stond hij op het standpunt dat de motie-Serrarens wel degelijk is uitgevoerd. Het ge ven van richtlijnen aan de Commis sie Vergunningen Personenvervoer Een Engels theeservies, crème met rood beschilderd (12,kop en schotels) f 27.15. Porseleinen eet serviezen zijn hier en daar ver krijgbaar van ongeveer f 150.af. Verchroomde gratenbakjes, klein formaat 6 st. voor f 3.75; in de ge wone grootte f 1.-"per stuk. Prachtige Zwitserse kant, per meter van 50 cm breed f 35.En gelse broderie, per vierkante meter f 33.25. Maar ook kant, 90 breed, voor f 14.90 en wollen kantstof van 70 breed voor f 9.35. Een bekende meubelzaak brengt een vierkant bankje in de handel, dat bijvoorbeeld als verlengstuk van een ligstoel kan dienst doen, Bekleed met chintz f 115,met ribfluweel f 117-Drie naast el kaar geplaatst vormen een bed! Een plastic tafellaken met inge drukt patroon en rand, al naar de grootte f 5.75 of f 7.50. Van papier 35 cent. HIJ voelt hun ogen dreigend steken ZIJ weigert in. majeur £e spreken. De maat is vol want Heel wand'lend Holland Probeert hddr (Franse) sCfj! te breken. HOE lang het duren zal? Ik zou het niet kunnen schat ten want ZIJ is even capricieus als een Hollandse zomerzon en even veranderlijk als een na-oorlogs si garettenmerk. Maar de stemming is ineens weg aan het begin van dat stijve uitje, dat ZIJ doorgedreven heeft om haar nieuwste nieuwigheid]es te tonen. Fransen zijn niet zo bijster op nétte jurken gesteld en ZIJ moest, tegen Hollands Fatsoen in, alle maal dingen kopen, die je hier niet mag dragen van de politie. De Zaterdagse avond stélt haar humeur op een te zware proef. Wie niet naar haar durft te kij ken is (naar zij vastelijk gelooft) door afgunst verteerd en dat IS flauw (van die anderen). Wie zeer openhartig wèl kijkt, is (volgens haar sorteer-methode) brutaal en burgerlek,. En dat is wel heel fout. Maar waarom draagt zij die op windende dingen dan? Zij zoekt nu naar ogen, die niet kijken. Die als maar bewonderen zonder te zien. Daarom weet ik niet hoe lang dat duren kan. Als MAN ben ik buiten spel geraakt en ik 2oek nu naar het wijze oude mannetje met een baard en een knoestige wandelstok, die wèl weet wat ZIJ wil met zo'n nieuwe jurk. Want zij is aardig (om te zien) en. zij hééft smaak. En daarom Is het zo jammer dat het eigenlijk niet mèg (van de politie) 'Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp tot wijziging van de Wei Autovervoer Perso nen, dat de Tweede Kamer gis termiddag afhandelde, fs afkom stig van oud-minister Vos, die vanwege zijn vooTkeur voor ge lelde economie by een gi-oot deel der Kamer niet In een goed blaadje stond. Men verdacht hem, zelfs in verband met de on schuldige Inhoud van deze wets wijziging, van geheime bedoelin gen stille nationalisatie, kou de socialisatie, enz. en de erf genaam van zijn ministeriele boedel, mr. Spitzen, heeft giste ren wel ondervonden, dat men bU de late revanche op ir. Vos met zijn opvolger niet de minste consideratie bad. KVP-crs, An ti's en Christelijk Historischen voelden zich een ganse middag heer en meester In de Kamer, als In de „goede oude tjjd" van de coalitie. Geholpen door de WD hebben zij de minister begraven onder een berg van amendemen ten, waartegen deze geen ver weer had. misschien ook niet hebben wilde. Bij de beantwoording van de spre kers behandelde minister Spitzen MODE-NOVELLETTE t-T ET is knopen hier A A en knopen daar, él knoopjes, wat de klok slaat. Kijk maar naar de étalages: iedere rok, iedere ja pon en elke 'mantel zit er vol mee. Soms doen zij werkelijk knopendienst, b.v. bij een rugsluiting of aan een manchet, maar meestentijds zijn zij alleen voor het mooi toegepast. In einde loos veel variaties. Zowel qua vorm als wat het materiaal be treft, Wij zien nu gla zen knopen en andere van plastic; benen knoopjes doen na tuurlijk ook nog steeds opgeld, soms gekleurd. Dan is er nog ivoor en parel moer, dat altijd uit zonderlijk mooi en apart staat. En ten slotte de metalen knopen: zilver, koper, verguld. Men ziet ook veel overtrokken knopen, dié passend bij een japon zijn ge maakt Zo, wat dit jonge meisje heeft: 'n blauwe zomerjurk met een schouderstuk van kleine witte ajou- ren knoopjes. Ze moe ten héél klein, fijn en doorschijnend zijn; anders staat het natuurlijk te zwaar, Knopen op een mantel en op een zak kunnen wat massiever wezen. In ieder geval Is het mogelijk om een dood-eenvoudig tolletje, alleen door een apart, zelf verzonnen knoop-model tot iets origineels te maken, iets dat een ander niet draagt. En dat is reeds veel waard in d«e tijd van confeetïe-epidemieën. K de R, ftngez Mpd.i f? EN vacantie thuisblijven, voor veel mensen lijkt dat een ver- schrikking. Stel je voor, je komt er toch al zo weinig uit, je zit maar altijd in die stad, je kijkt al eeuwig in je huis tegen die zelfde schoorsteenloper aan, je moet er toch eens even uit. En dat begrip: Er eens even uit zijn, heeft voor de meesten zo'n tover klank gekregen, dat ze er zich op blind staren. Ook als het te duur is, om in. een pension, of in een hotel te gaan, dan moet er toch iets verzonnen worden, om er eens uit te zijn. En als dat kén, als er werkelijk ergens een huisje is, rustig in de duinen of in het bos, dan zit daar natuurlijk wel iets ontzaglijks leuks in. Maar vaak Is het zo, dat zo'n huisjesplan of zo'n kampeerplan wordt doorgedre ven, met alle kinderen gaan we dan naar buiten en dan blijkt het niet zo bar leuk te zijn. KAMPEERHUISJE IS OOK NIET ALLES Niet iedereen heeft pleizier in kamperen en in zich behelpen. Kin deren worden vaak lastig en drei nen. Moeder moet grote stukken van - de dag -kleren wassen, bood schappen doen, modderen en klie deren op 'n manier zoals ze thuis niet gewend is. Als de familie thuis komt na een week en je vraagt hen: Hoe heb je 't gehad, dan zeggerf ze meestal: O, reusachtig. Maar was het werkelijk zo reusachtig? Als ze heel, heel eerlijk waren, zouden ze dan niet zeggen: Nou, ik was toch maar liever thuisgebleven? Maar dat wil bijna niemand be kennen. En bijna iedereen wordt ge fascineerd door dat heerlijke woord vacantie?, Er eens uit zijnl Thuisblijven? Maar kunnen we ook niet een prettige vacantie hebben,, als we thuisblijven? Nee, zegt vader en nee zegt moeder, dan blijven we al- dooi1 in diezelfde sleur. Maar kan die sleur dan toch. niet eens verbro ken worden? U kent toch ook wel verhalen van mensen, die kamperen in eigen huis? Moeder moet niet het hele huishou den alleen doen, iedereen doet mee, iedereen heeft corvee. Er wordt al leen het hoog nodige gedaan. De bedden mogen gerust eens rechtge- ldgd worden, inplaats van opge maakt. We eten in de keuken, uit de pannen, een heel eenvoudige pot. Huis schoonmaken? Nee, een hele week wordt er niets geda'an. Dat komt later wel, na de vacantie. En de rest van de tijd, dat is dus prac- tisch de h«=ïe dag, doen we gezellige dingen. We gaan wel eens een hele dag eruit. Zo door de week op dé fiets kun'je toch heerlijk naar bui ten, met *tassen vol picnic-dingen achterop, en dan is het overal vrij rustig, niet zo hinderlijk druk als op Zondagen. We kunnen nu ook eens die din gen doen, waar* we anders niet toe komen. Tentoonstellingen zien, mu sea bekijken. We kunnen eens een middag in de Openbare bibliotheek gaan neuzen, boeken halen die ons interesseren over allerlei onder werpen en ook gezellige romans en kinderboeken. We kunnen eindelijk eens tijd vinden, om 's avonds ver halen voor te'lezen, daar komt an ders notsit iets van. En 't prettigste is zo'n vacantia als alles nu eens mag. Als de kinderen eens hun gang mogen gaan. Met blote voeten door het huis lopen, zich verkleden met alfe mogelijke malle 'hoedjes en ouderwetse Jurken van moeder, op zolder. Rommel mogen maken, Iap- jeskisten overhoop halen, toneel stukken opvoeren. O, als de kinde ren. fantasie hebben en we laten hun werkelijk hun gang gaan, dan kun nen we thuis de allerplezierigste vacantie hebben. En hebben ze geen fantasie genoeg, dan moeten vader en moeder zich weer eens eventjes indenken dat ze ook jong geweest zijn, zich weer eens bezinnen op wat kinderen boeit. Als ze dat doen, dan kunnen ze van een gewone avond wandeling in de buurt iets enorm spannends en avontuurlijks maken. Pa en Moe, opgelet! Het ligt natuurlijk voornamelijk aan de ouders. Die moeten zelf: le niet teleurgesteld en mokkend terneerzitten, omdat een vacan tie buiten uitgesloten is, maar het vaste voornemen hebben er het beste van té maken. 2e niet te nuchter zjjn en niet re denexen: wat hebben die kinde ren nu aan een verkleedmiddag, aan een toneelstuk opvoeren, aan een indiancnsluïptocht des avonds, niks voor ons, allemaal flauwe onzin! Als de ouders zo ïijn, brengen de kinderen ook de fantasie niet meer op. 3e Veel door de vingers zien. Léét het huis er nu eens een week- Whg obverzorgd en slordig uit zien, wat dan nog? Ja, maar, dan zeggen dé mensen.... Nu, wat zou dat? Laat de mensen maar eens wat zeggen, dat doen ze tóch wel! En als er eens een paar dingen breken of kapot gaan: het blijft toch nog veel goedkoper, dan in een pension zitten. 4e Op zoek gaan naar dingen, die de kinderen interesseren. In bi bliotheken vragen naar puzzle- boeken of knutselboeken. Er zijn zelfs ook boeken waar alle mo gelijke spelletjes Instaan - voor binnens- en buitenshuis. Zo kan een vacantie thuis iets heel bijzonders worden, ieta waar de hele familie nog lang over praat. Beter dan menige vacantie In een stijf pension, of in een ongelukkig huisje waar moeder zch doodwerkt. Natuurlijk willen we er allemaal liever uit, maar als het nu eenmaal niet kan. moeten we ook de licht punten zien en dan, met fantasie en een beetje moeite is er heel w4- vaa te maken. Natuurlijk hadden wij kunnen wachten tot na hal seizoen met de speciale verkoop van deze koffers, want de normale prijzen zijn lager dan waar ook. Maar wij beloofden U toch uitzonderlijke koopjes 1 Op houten raam met fiber hoeken Met fiber banden vorstand familie of 'dubbele koffer Al deze koffers zijn ook groter te leveren met in verhouding even lage prijzen. Alleen onze dubbele of fa ml Hek off er, dié zou groter niet te vervoeren zijn. Zaterdag, 9 uur begint de voorpret van Uw vacantia l Zelfs Japan kan da zakkam In étui niet leveren, die U morgen koopt voor KATHENESSERIAAN (DUKZICKT) Staking van marconisten bij Overseas Airlines NEW YORK. Ongeveer zeven tig bij de A-F.L. aangesloten mar conisten zijn tengevolge van een „geen contract, geen werk-con- flict" bjj de American Overseas Airlines in staking gegaan- Een woordvoerder van de maatschappij zeide, dat tengevolge van het con flict drie voor Donderdag vastge stelde vluchten naar Europa niet konden doorgaan. Hij kon nog niet zeggen of ook de vluchten uit Europa stopgezet zouden worden. Het contract tussen de A.O.A. en de marconistenbond van de AJP.L. liep op 15 Jum j.L af en de maat schappij weigert de eisen van de bond tot uitbetaling van vergoe dingen tot 4500 dollar na vervul ling van een vijfjarige diensttijd, In te willigen. ITALIAANSE KAMER IS VOOR HET PACT ROME, De Ita iianse Kamer van Afgevaardigden heeft Donder dagavond met 323 tegen 160 stem men het Atlantisch Pact geratifi ceerd. Er waren acht onthoudin gen. i Dit was de tweede stemming over het Atlantisch Pact. De eerste werd Woensdagavond gehouden, maar was ongeldig, doordat er 78 stemmen meer in de stembussen waren gedeponeerd dan er afge- vaardigdei waren. Het Pact gaat thans naar de Se naat ter ratificatie. Het debat zal waarschijnlijk Dinsdag worden ge- „opend. In "de Kamer hebben de leden van de socialistische fractie van Saragat zich van stemming ont houden. Het bureau van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst te Tien tsin is door de communistische auto riteiten gesloten, zo deelt het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken niBe, Er zal een protest worden Ingediend, wees hij af, omdat hij hechtte aan de vrijheid van de C.V.P. binnen de wet. Verder verklaarde hij, dat de A.T.O. geheel uit het personenver voer op de weg is verdwenen. Over slechts één der amendemen ten had een stemming plaats, doch dit was dan ook %vel het belangrijk ste, omdat hierin de minister ver plicht tverd om bij Koninklijk Be sluit aan de C.V.F. richtlijnen te geven. De minister ontraadde de aanneming, doch met 50 tegen 17 stemmen bracht de Kamer de ver plichte richtlijnen in de wet; alleen de leden der P,v.d.A. stemden tegen, De overige amendementen betrof fen ten dele technische verbeterin gen. ten dele het aanbrengen van be paalde waarborgen voor da proce dure van het verlenen der vergun ningen. Al deze amendementen nam de minister, zij het niet altijd van harte over. Met het oog op de tal rijke veranderingen in het wetsont werp werd de eindstemming tot van daag uitgesteld. Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw HILVERSUM, In de raadszaal van het Hilversumse gemeentehuis, zijn eigen vermaarde schepping, Is de bekende architect W. M. Dudok, die dezer dagen 65 Jaar werd, Don derdagmiddag op bijzondere wijzo gehuldigd. Burgemeester mr. J. A G. M. Hu- bar deelde hem mede, dat het H.M, de Koningin behaagd heeft hem te benoemen tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en hijzelf bood hem de gouden penning van de gemeente Hilversum aan. Een.lange rij van sprekers, waarvan mr. Hu- bar de eerste was, prees vervolgens het werk van deze bouwmeester. Dr. J. Vroom, hoofd van de afde ling kunst van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, voerde het woord namens de regering. Architect P. J, J. Oud bood de gelukwensen aan van hdt „Royal Institute of British Archi tecture" en architect Huib Hoste feliciteerde de heer Dudok namens de Koninklijke Vlaamse Academie voor Beeldende Kunsten. Hij bood de jarige tevens de erepenning aan van de Koninklijke Maatschappij van Bouwmeesters te Antwerpen. Wethouder Van Zwijndrecht van Den Haag nodigde de heer Dudok uit ook in deze gemeente een hul debetoon in ontvangst te komen ne men. Na de huldiging volgde in de prachtige burgerzaal een drukbe zochte receptie. In Augustus zal de heer Dudok zich op uitnodiging van de Turkse regering naar Istanboel begeven. J Voorts is hem gevraagd in Noord en Zuid Amerika lezingen te ko men houden. In enkele grote Zuid- Amerikaanse steden wachten hem belangrijke opdrachten. Koningin Juliana bezoekt het kamp „Agoon" LUNTEREN. Donderdagmid dag om v(jf uur heeft H.M. Konin gin Juliana een bezoek gebracht aan het internationale kamp voor gebrekkige padvinders „Agoon" op de Goudberg bjj Lunteren. De Ko ningin werd verwelkomd door de beide hoofdcommissarissen van de pad vinders beweging In Nederland, mr. H. F. M, van Voorst tot Voorst en de heer W. C. Roest van Lim burg. Nadat de vorstin de aange treden jongens had geïnspecteerd, maakte zij een rondgang door het kamp. Vervolgens woonde zij ver scheidene soeldemonstratles bfl. Soldaten moeten staking in Australië breken SYDNEY. De Australische regering ia van plan S000 soldaten te gebruiken voor werk In de mij nen, ten einde te trachten een reeds een maand oude mtjnwerkeraata- kine te breken. In Melbourne ztfn soldaten en matrozen begonnen 6700 ton kolen te lossen van een Canadees schip, dat al 5 maanden stil ligt en „be smet" ia verklaard door de Austra lische zeelledenbond. Een Nederlandse handelsdelegatie on der leiding van mr. H. van Blanken- stein van het Ministerie van Economi sche Zaken is heden "besprekingen be gonnen met de Duitse Economische Commissie In BeTlIJn. De onderbande- Ungen betreffen het sluiten van een handelsovereenkomst tussen Nederland en de Sowjel-zone van Duitsland, De Russen hebben voor de tweede maal eon verzoete van de Westelijke grote mogendheden, om tezamen op te tre den tegen Hongarije Roemenië en Bul garije, die de vredesverdragen geschon den zouden hebben, van de hand ge wezen. In de afgelopen nacht is de F" van „Frelhelt" door onbekenden, aangebracht op de muren van openbare gebouwen te Leipzig. Weimar. Maag denburg en Brandenburg en ook In de Russische sector van Berlijn, Sommige strntcn van deze steden waren bezaaid met uit krantenpapier geeneden letters ..F.' Dit is de eerste maaL dat Iets der gelijks Is voorgevallen

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 4