gffgSPvm AKKERTJE Bev/eging genoeg-de zeeslang kan rustig blijven slapen Dieren hadden-een speeltuin Interimregeling Suriname met algemene stemmen aangenomen AKKERTJE „Fruitoogst zo goed, dat het beangstigend is" Italianen in Frankrijk met tomaten bekogeld Zelfbestuur een feit, maar bij amendement werd onrechtmatige verplichting opgelegd r~ Strijd om ChinaTito en het Atlantische Pact TliMiwKqisJiufs §mkc K. Nederlandse markt spoedig oververzadigd. geringe exportmogelijkheden t wee ongevaarlijke Fransen winnen negentiende étappe Coppi is en blijft favoriet. Zaterdag 23 Juli 1949 n t m. <Van °nte Parlementaire redacteur) Dat ac Tweede Kamer gisteravond om half zeven de Interimregcling voor Suriname aannam met zeventig stemmen vóór en geen enkele tegen, legt een krachtig getuigenis af van de sterke wil van het Nederlandse volk om dit overzeese gebiedsdeel voor rijn inwendige aangelegenheden volledig zelfbestuur te geven. Doch daaraan vooraf gingen twee bcslfsslngen. waar- «door Nederland eenzijdig en togen de gemaakte afspraken Suriname ver plichtingen oplegde. Het eerste geval betrof de doortrekking van de gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder lager onderwijs tot de kweek scholen en was het werk van de heer DeKort (KVF>. Zjjn fractie en de fracties van de protestants-christelijke partijen waren op deze laatste ■zittingsdag vóór het reces bijna volledig opgekomen, met het voornemen dit onrechtmatig voordeeltje voor de bijzondere school in de wacht te Slepen. Met 52 tegen 18 stemmen slaagden zy daarin, vvaaTbjj zij steun verkregen van de drie aanwezige V.V.D.-ers en van de Katholieke P.v.d.A.-cr Wlllems. Vermoedelijk op 11 Augus tus Indonesisch debat De onrechtmatigheid is duidelijk aangetoond door minister Van Schalk, die, met de staatssecre taris van Economische Zaken, rar. Van der Grinten, als zwijgende secondant, het wetsontwerp met kennis van zaken verdedigde. In het oorspronkelijk ontwerp was de doortrekking van de financiële ge lijkstelling tot de kweekscholen opgenomen, doch in Suriname wa ren daartegen grote bezwaren. Men wees zelfs de gelijkstelling als be ginsel af, maar Nederland, dat se dert 1920 de onderwijspacificatie Kent, wenst nu eenmaal, dat deze ook wordt doorgevoerd in dc in de toekomst autonome delen van het Koninkrijk: Suriname en. de Neder landse Antillen. Op dat punt kon minister Van Schaik bij het overleg met de Surinaamse delegatie dus niet toegeven. Maar hij maakte tie Surinamcrs de aanvaarding van het Nederlandse standpunt gemakke lijker door af te zien van de gelijk stelling voor de Kweekscholen, waartegen zij ook ernstige finan ciële bezwaren hadden. Er was hier dus sprake van een vergelijk. En de minister maakte er bezwaar tegen, dat door middel van een amendement deze verplichting eenvoudig aan Suriname opgelegd zou worden, doch zijn vermaan baatte niet, wat met betrekking tot de heer De Kort nogal eigen aardig was, omdat deze er brj de bespreking van het wetsontwerp over gevallen was, dat niet vol doende rekening was gehouden, met de verlangens der Surinamers! Het tweede geval, waarin aan Suriname tegen zjjn wil een ver plichting werd opgelegd, betrof het huwelijksrecht der Islamitische be woners van dat gebied. De heer Scbermerhorn (Arb.) had met de andere vier lé den van de commissie van rappor teurs een amendement voorgesteld om in het wetsontwerp een zinsne de te laten vervallen waarin wel werd gesproken over de huwelijks voltrekking, doch niet over het echtscheidingsrecht der Islamieten, dat van grote betekenis is. Ook hier gaf minister Van Schaik het antwoord: de Surinaamse dele gatie heeft het zelf zo gewild. Ook nadat de heer Sehermerhorn zijn amendement zodanig had gewij zigd, dat niet de gehele betrokken zinsnede zou vervallen, doch het woord „huwelijksvoltrekking" zou worden vervangen door „huwelijks recht" kon de minister, die zijn af spraken getrouw bleef, niet anders doen dar. dit ontraden. Doch het amendement werd aangenomen met 61 tegen 8 stemmen. De heer Wei- ter en het grootste deel der A.R.- fractie stemde xegen. Er werd ook nog een motie aan genomen van de heer De Kort, me de ondertekend door de P. v. d. A., do V.VJ5. en de C.H.U. Deze had betrekking op vertegenwoordiging van Suriname in bet Nederlandse parlement en nodigde de Regering uit de Kamer over dit onderwerp nader in te lichten en eventueel een desbetreffend wetsvoorstel in te dienen. Minister Van Sc h a i k gaf wat het laatste punt betreft de motie, waartegen hj geen bezwaar had, een zodanige Interpretatie, dat zij in feite krachteloos was gewor den. Zij werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aan tekening, dat de heer Weiter er tegen was. De aangenomen Interimregeling houdt niet alleen in, dat Suriname zijn eigen' aangelegenheden behan delt in een bestuursvorm, waardoor de parlementaire democratie ge waarborgd Is, met een algemeen, hoewel niet evenredig kiesrecht, met een eigen landsregering, aan welks hoofd de gouverneur staat als vertegenwoordiger van de Kroon. Verder zal een vertegen woordiger van Suriname kunnen meespreken In de Nederlandse mi nisterraad, indien daar aangelegen heden worden behandeld, -waarbij dat land betrokken Is. In de Raad van State zal eveneens een verte genwoordiger van Suriname kun nen deelnemen aan de voorberei ding van wetsontwerpen, waarbij dat gebied betrokken is; deze ver tegenwoordiger van Suriname zal met dat doel benoemd worden, tot Staatsraad in buitengewone dienst. Nadat de Interimregeling roet algemene stemmen was aangeno men, luidde de voorzitter het zit tingsjaar 1948—1910 uit met het voorbehoud, dat de Kamer voor een openbaar debat over Indonesië nog zou ivorden bijeengeroepen vóór de Ronde-Tafelconferentie. Als de vroegste datum, die daarvoor in aanmerking zou komen noemde hij Donderdag 11 Augustus. Maandag debarkatie van „Zuiderkruis" DEN HAAG. Het troepen transportschip „Zuiderkruis", met aan boord de militairen van 1-15 R. I. („de blijvertjes"), 4 A. A. T. en voorts detachementen van ma rine. mariniers en K. N. I. L,, wordt in de nacht van Zondag op Maan dag te Rotterdam verwacht. De de- bar ka t:' geschiedt Maandag 25 Juli, (Inaez. Med.) Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. (lngez. Med.y Dit weekeinde: Kans op onweer De weersvooruitzichten voor het komende weekeinde zijn, sinas wij in ons blad van gisteren wat zonni ger weer aankondigden, maar heel weinig veranderd. In de luchtdruk- verdeling zijn vrijwel geen wijzi gingen gekomen en voor zover er geringe verschillen mét de toestand van gisteren te constateren vallen, kan worden gezegd, dat de rug van hoge luchtdmfc, die zich van Scan dinavië tot aan de Azoren uitstrekt, nog wat in betekenis is toegenomen. Gisteren is er in ons land aan vankelijk nog veel bewolking ge weest. Dat was het gevolg van een oud front in de Noordelijke provin cies. In GroningenFriesland en Drente heeft het dan ook Vrijdag morgen nog geregend. Maar lang zaam aan heeft de bewolking zich opgelost. Boven ons land echter is de lucht enigszins onstabiel opge bouwd en nog wat vochtig. Ten westen van IJsland bevindt zich een depressie, die gelijdelijk naar het noorden trekt Het front hiervan beweegt zich langzaam over de Britse eilanden. Wanneer het ons land zal bereiken valt op het mo ment dat wij dit schrijven niet pre cies te zeggen. Het zal echter in geen geval vóór Zondagmiddag zijn. Tegen die tijd bestaat er derhalve kans op wat regen- en onweers buien. De wind zal over het alge meen zwak zijn. Het water, waardoor delen van Midden-China zijn overstroomd en naar verluidt 20.000 slachtoffers zijn gevallen en twee millioen personen dakloos zijn geworden, daalt thans. De overstromingen worden de erg ste sedert vijftig jaar genoemd. VIJF OFFICIEREN van dc Ne derlandse Luchtmacht kwamen voor een kort bezoek op het vliegveld Gatow bij Berlijn aan. Zij werden rondgeleid door de eskader-leidsr J. A. Nunn, die hen volledig over de geheimen van de luchtbrug inlichtte. Eskader-leider Holle way van de RAF toont de Nederlandse offi cieren het radar-station. V.l.n.r.: majoor A. B. Wolff, kapitein P. W. Brockmeyer, majoor A. J. Groot en eskader-leider Hollo- way. Moskou verdient een bloemetje De zeeslang wentelt zich onrustig in zijn grot, ergens op een rotsach tig eiland. Hij kent zijn tijd. en hij weet, dat zijn tijdstip- weer geko men behoorde te zijn.'' Maar hij heeft ook een fijne neus voor de omstandigheden. Het zijn kwade tijden voor een monster, dat slechts terwille van de publiciteit bestaat. De sensaties kennen geen stilstand meer. De rechterlijke macht schijnt niet langer naar vacantia té talen, en processen als dat van de Engelse moordenaar, of dat van Abetz, Hit- Iers vertegenwoordiger in Frank rijk, vullen de bladen in tal van landen. Waar de misdaad te kort schiet, komt de sport te hulp. In het bijzonder Franse en Belgische bladen komen een -deel van de komkommertijd door met behulp van de Tour de France. Sport is een uitnemend vervanger van de oorlog als dagbladstof, heeft Lord Nothcliffe eens verkondigd en vele kranteneigenaars zeggen hem dat nog na. Maar zelfs de echte, grote oorlog, met mülioenen soldaten in het veld, ontbreekt niet In China zijn de communisten over breed front hun opmars tegen het Zuiden begonnen. De afmetingen van het gebied zijn daar waarschijnlijk bezwaarlijker vijand dan de troepen van de na tionale regering. Want na al hun veroveringstochten hebben de rode heirscharen steeds nog de tweede helft van het land te overweldigen. Maar wat dc natio ïale troepen be treft, die zijn opnieuw begonnen voor hen terug te wijken, voor de strijd nog ernstig was ontbrand. Men kan voorzien dat verder ge beuren zal wat tot nog toe gebeurd is: De terugtrekkende legers van het Zuiden brokkelen snel af. door dat de voorliefde van Chinese gene raals en soldaten, om aan de over winnende iide te „strijden", in tal loze gevallen onweerstaanbaar blijkt. Door deze voorliefde is Mao groot geworden, Fn zij zal hem nu stellig verder dienen. Tsjiang Kai- tsjek weet, waarom hij veiligheid zoekt op Formosa, tcnvijl nog een onmetelijkheid aan vast land het gpbied der zijnen is. Maar de com munisten vragen zijn uitlevering. En hij verkiest de bescherming van de zee, waarop de zijnen nog steeds de overhand hebben. De strijd in China moge nog zo tragisch zijn en nog zo uitgestrekt van afmetingen, de grote worste ling van deze dagen wordt niet in China of op cn;g bloedig slagveld uitgestreden. Een der grote fazen ervan is nu ingeleid door het ver bod van de communistische leer stellingen voor katholieken, dat het Vaticaan dezer dagen plechtig af gekondigd heeft. Lang schijnt Ro me nog geaarzeld te hebben deze stap te doen. Het is een grote krachtproef: Zullen de katholieken in de landen, waar de Westerse Kerk te strijden v -eft met de in vloed van Moskou, zich afwenden van het communisme en het conflict met de meedogenloze macht van de totalitaire staat aa' vaarden, aange spoord misschien door de vrees van afsnijding van de genademiddelen van de Kerk? Hongarijé is een ov erwegend ka tholiek land, met een steeds abso- luter wordend anti-katholiek be wind. Polen is een vrijwel uitslui tend katholiek land, steeds aanhan- -door Dr. M. v. Blankenstein Eskader-leider JVunn geeft de Nederlandse officieren uitleg van dg route-kaart. V.r.n.l: majoor AJ. Groot, kapitein H. J. Doornbos, majoor A. B. Wolff kapitein Yarde, commandant van het vliegveld Gatow, kapitein p. W' Brockmeije r en eskader leider Nunn. kei ijk geweest oan Rome, waar nu onder Russische bescherming de communisten de scepter zwaaien. Er is veel inn 'li k verzet in het volk/ dat verscherpt wordt door een traditionele haat tegen Moskou. Zal het bevel van de Paus de vonk zijn die ontploffingen teweeg zal bren gen in deze gespannen atmosfeer? Wij horen meer van katholiek verzet uit Tsjechoslowakije, En dit niet omdat het Tsjechische katholi cisme bijzonder gehoorzaam is te genover Rome. Het liet gaarne blij ken van zekere zelfstandigheid, te genover het Vaticaan. Hussitische gevoelens hebben steeds voortge leefd, ook in de katholieke Kerk van het land. De Tsjechen, het laatst onder communistische dwin gelandij gebracht, verdragen die nog het moeilijkst, en hun geeste lijkheid schijnt het vermetelst nog in haar verzet. Stellig heeft de kerkvervolging in de satellietlanden de ban van Rome uitgelokt. In de middeleeuwen heeft de Paus machtige vorsten daarmede tot onderwerping en naar de ver nedering van Canossa gebracht. Zal het effect ook nu nog van zo verre politieke strekking blijken? Stellig zou de toestand in Frank rijk en Italië op zich *:elf deze oor logsverklaring niet hebben uitge lokt, Nu is zij er echter, en zij geldt ook voor de vele katholieke com munisten in die landen. Zal een verdere afbrokkeling van de com munistische gelederen er het ge volg van zijn? Niemand schijnt nog een gissing aan te durven. Een, eens geducht wapen is opnieuw in de strijd gebracht; wij moeten afwach ten of het nog de kracht bezit van weleer. Langzaam aan dringt Moskou, met zijn koppigs Kominformpoli- tiek, Tito in westelijk- richting. Hij en de zijnen zijn nog steeds be vreesd zich met het Westen te com promitteren, door de schijn te wek ken dat zij, terwille van de voor delen, hun communistische ziel zouden hebben verkocht. De neiging tot handelsovereenkomsten met de Angelsaksische mogendheden wordt te Belgrado echter steeds sterker, en duidelijker wordt ook het vissen naar Amerikaanse credieten. Zuid- Slavie kan ook wel niet anders. Nu heeft het een belangrijke stap gedaan lot verzoening van de zo fel anti-communistische Amerika nen. Het heeft zijn grenzen naar Griekenland gesloten, waardoor Zuid-SIavië wegvalt als basis voor de Griekse rebellen. Belgrado zegt het zo niet. Het beweert zelfs deze maatregel te hebben genomen om zich te beveiligen teger. grensschen- dingen van officiële Griekse kant. Maar het gevolg ervan moet zijn zoals Grieken en Amerikanen dat wensen. Aldus is ook hun reactie. Te voren reeds had de Komin- form Tito van heulen met de Grie ken beticht. Dat 'ïad deze zo ge griefd, dat hij, van. de weeromstuit, juist naar Griekse kant werd gedre ven. Tito zelf heeft het niet meer in de hand, waartoe de stugge dwingelandij van de Kominform hem brengt.' Zeker is in deze strijd zijn leven voortdurend in het hoog ste gevaar. Maar tot nog toe is hij de dans nog ontsprongen. Met dra matische wendingen moet men ech ter steeds rekening houden in der gelijke gevallen. I- het bijzonder nog op de Balkan. Truman en Acheson strijden {ie goede strijd voor het Atlantic Pact en de hulp aan Europa. Het Pact is niet buiten gebaar, zolang een gunstige beslissing over de militaire hulp niet is gevallen. Principieel heeft het geen vijanden. Maar het isolationisme leeft nog. Er zijn iso lationistische senatoren, die een pact zouden willen, dat geen ver plichting meebracht tot oorlogvoe ren, als een der deelnemers wordt aangevallen. Zij willen de ommelet, en tegelijk de eieren houden. Dat gaat niet. Rusland blijft echter helpen. Nu heeft het geprotesteerd tegen de deelneming van Italië aan het pact. Dit mag, volgens zijn vredesver drag, geen bondgenootschap sluiten met een agressief gezinde staat. En het Atlantisch Fact is agressief xe gen Rusland bedoeld, zo zegt Mos kou. in zijn nota a<n de Grote Drie.' Deze dwaasheid komt misschien niet ongelegen, om de oppositie in de Amerikaanse Senaat tot betere gedachten te brengen. Als de solidariteit v..n het Westen op allerlei gebied bezegeld is, dan wordt het tijd een bloemetje te stu ren' naar het Kremlin, bijwijze van dank voor Marshall-hulp en het Atlantisch bondgenootschap, die er zonder de ruggesteun van de wind stoten uit Oost Europa wellicht nooit zouden zijn gekomen. Er is genoeg beweging. De zee slang kan gerust weer voor een jaartje de ogen sluiten DF. KINDERKRANT" TV/TIDDEN in de wei woonde een J-vkonijntje, Floepoor. Hij was een heel lui konijntje, hij wilde niet werken. Zijn vrouw, het konijntje Wie- beltje, was daar erg verdrietig over. Ik moet worteltjes hebben, 2ei ze, worteltjes voor onze zes kleintjes. Die moet jij gaan zoe ken, Floepoor. Maar Floepoor had geen zin. Hij wilde iets veel leu kers doen dan worteltjes zoeken. Hij wilde spelen. Ik heb een idee, riep Floepoor, ik ga een speeltuin voor dieren beginnen! Alle dieren mogen daar komen spelen en het kost een worteltje. Nou, zei Wiebeltje, z'n vrouw, als daar maar iets van komt. Ik hou m'n hart vast. En toen ging ze gau-.v het kleinste konijntje een schone luier aandoen, want dat moet ook gebeuren. En Floepoor ging aan het werk. Hij was opeens heel ijverig ge- zelfs kleine biggetjes. En allemaal teltjes, die binnenkwamen en worden. Hu maakte een echte betaalden ze een worteltje. Ze gin- bracht ze aan zijn vrouw, voor de speeltuin, met een wip. en een 0p -wip 0f aan de schom- kleintjes. Wat een makkelijk le- schommel en een glijbaan, en een mei. ze schreeuwden van pleizier, ventje! Maar eens op een dag, o, paar nngen. Toen zette hij er een en het was een reuze succes, die eens op een dag gebeurde er iets groot bord neer: Speeltuin voor speeltuin. verschrikkelijks. Er kwamen voor dieren. Het kost een worteltje. het hek van' de dierenspeeltuïn O, het liep storm. Er kwamen' twee hele grote, hele domme hondjes. Er kwamen poezen. Er U LOEPOOR hoefde niets meer koeien. Ze wilden er in. Ze had- kwamen andere konijntjes, er -1- te daen. Hij lag op zijn xug den ieder een worteltje bij zich kwamen kippen en er kwamen in de zon, hij verzamelde de wor~ en ze wilden schommelen en wip- - pen. Dat kan niet, zei Floepoor fpR was eens een aardig meisje, ze heette Ineke Bik s-/ ze had twee rode wangetjes, en vlechtjes met 'n strik. Ze was niet stout of eigenwijs, ze had maar één gebrek: nieuwsgierigheidnieuwsgierigheiddat is 'n lelijke trek.' ze wou olies horen ze wou alles zien dat mag niet, dat kan niet ze was nog maar tien. Ze keek xv alle pannenze keek in moeders tas, ze gluurde door het sleutelgat, als er visite was. Ze keek in alle kasten en iedereen heeft gezegd: dat kind is zo nieuwsgierig, daar komt niets van terecht ze wil alles weten, ze wil alles zien dat kan niet,- dat mag niet ze is nog maar tien. fTENS op een Zaterdagmiddagom twintig over twee zat die nieuwsgierige Ineke alleen op de kanapee dat veerde zo lekker op en neer en Ineke kreeg zo'n zin om binnenin te kijken. Wat zat daar binnenin? ze wou het weer weten, ze wou het weer zien dat kon toch niet goed zijn zo'n meisje van tien! En uit de grote naaidoos nam Ineke moeders schaar, ze knipte t» de kanapee, ze knipte hier en daar, er sprongen grote veren uit, ze waren van ijzer, heus! en een van die ijzeren veren kwam tegen Ineke's neus. se was zo geschrokken ze kon niets meer zien, wat dom en verdrietig, zo'n meisje van tien. 'T* OEN vader later thuiskwam en moeder achter hem aan, J toen zagen ze Ineke zitten, wat had dat kind gedaan? haar neusje zat vol schrammenze zat verstijfd van schrik, de kanapee bedorven ...en ioen moest Ineke Bik van klits klats klandere over de knie, precies als een kleuter een kleuter van drie! zenuwachtig. Dat kan niet, hoor, jullie zijn veel te groot- Waar staat dat. zei een van de koeien boos. Waar staat dat, dat grote dieren niet mogen schom melen en wippen? Dat staat nergens, zei Floepoor, maar ik zeg het. Jullie zakt door de glijbaan, en je zakt door de wip. Ik wil het niet hebben. We gaan toch, zeiden de koeien. En daar stapten ze met hun plompe poten. Ze gingen samen op de wip zit ten, n}aar o, wee, de wip brak meteen in tweeën. Toen ging een van de koeien, aan de schommel hangen en floep gingen de touwen kapot en daar zat de koe op de grond. Toen gingen ze nog samen op de glijbaan, maar och. lieve help, ook de glijbaan brak. en toen was de hele speeltuin kapqf. Floepoor zat te huilen en de. twee grote koeien maakten dat ze wegkwamen. En nu was er niets meer aapte doen. Flapoor moest weer buiten worteltjes gaan zoeken voor z'n vrouw en z n kleintjes. De speel tuin was er niet meer. het was uit met het gemakkelijke leventje. Eigenlijk was het wel goed voor, dat luie konijn. Nu moest hij weer werken en zorgen en alles was weer als vroeger. Maar voor de andere dieren, de hondjes en de poezen en de big getjes, die zo'n pleizier hadden gehad in de speeltuin, ja, daar was het erg jammer .voor. Maar misschien komt er nog wel eens een speeltuin voor dieren. Als ze er dan maar bijzetten: Niet voor grote zware dieren! BRAND RICHT SCHADE AAN BIJ VAN GELDER WORMER. Vrijdagavond is brand uitgebroken in de papierfa briek „De Eendracht" van Van Gelder en Zonen in Wormer, een van de vijf fabrieken van deze fir ma, waar voornamelijk pakpapier wordt vervaardigd. De brand werd kort na zes uur ontdekt door een machinist van de fabriek, die rook zag opstijgen uit de zolderverdieping boven het kan toor. Hij waarschuwde onmiddellijk de bedrijfsbrandweer en stelde de fabriekssirene in werking. De dorpsbrandweer van Wormer en de Wormerveerse brandweer rukten uit en bestreden het vuur, dat woedde In de afdeling bedrijfs- riemen, de bedrijfsschooi, de loon administratie en het oude archief, met twin tic stralen. Het archief brandde geheel uit, de loonadministratie ging verloren, de lokalen, waarin dc bedrijfsschooi was gevestigd kregen grote schade en een aantal bedrijfsriemen werd door het vuur verteerd. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door kortsluiting i'n de op de bovenver dieping gelegen telefooncentrale. Dé fabriekslokaliteiten zelf liepen geen schade op, zodat de werkzaamhe den niet worden gestagneerd. De schade is echter vrij aanzienlijk en wordt op een ton geschat. Kersen dit jaar zuur en klein door weinig zon (Van één onzer redacteuren) GELDERMALSEN. Een frutt- jaar zoals we nog zelden hebben gehad, de kcrscnoogst was heel goed en de vooruitzichten voor het andere zomerfruit: pruimen, appe len ciriperen overtreffen de stout ste verwachtingen. Dat ls de eerste indruk, die men bij een bezoek aan dc Betuwe opdoet -in gesprekken met boeren en veilinghouders. RUMOER IN DE TOUR Toch zjjn er zorgen. Men wijst op de gele bladeren, die ten gevol ge van de droogte der laatste maanden, van de bomen zijn ge vallen en het grasveld in de bon gerd geel kleuren. De boeren we ten, dat ook het fruit de gevolgen van deze droogte ondervindt en daardoor wellicht niet tot volle wasdom komt. De kersen oogst is heel goed ge weest, Wel zuilen er aan de vei lingen nog wat zwarte kersen en „volgers", die vaak ten onrechte in de winkel komen als Meikersen, worden aangevoerd, maar toch is het bijna gedaan. Er zijn klachten Uit het publiek gekomen, dat over het algemeen de kersen zo klein waren en vrij zuur smaakten. Dit is juist, en ook hiervoor is het minder goede weer aansprakelijk. De vruchtzetting is bijzonder overvloedig geweest, maar door het gebrek aan zon en de lage temperaturen zijn zij on voldoende tol ontwikkeling geko men. Ook hebben zij door het te kort aan zon te weinig suiker kun nen vormen, waardoor een zure smaak overheerste. Nu is cle beurt aan pruimen, ap pelen, do Yellow Transparant, en peren, de Jan Baasjes, Naar kwan tum beloven de bongerds een re- cordoogst, de kwaliteit echter zal wel het een en ander te wensen overlaten. De droogte, waarover wij reeds schreven, heeft al vrij veel val-fruit veroorzaakt en men vreest, dat de vruchten, die uitein delijk zullen worden geoogst, niet tot volle wasdom zullen zijn ge komen. De nadelen hiervan zullen zich vooral doen gelden op de ex portmarkt. Het Nederlandse ver bruik door particulieren en con- serven-fabrickcn is namelijk bij lange na niet in staat om de te verwachten opbrengst op te nemen Hoeveel Engeland zal willen afne men is nog niet bekend en even min weet men of de Duitse grens voor de uitvoer van fruit, dat in tegenstelling tot groente, wordt ge klasseerd als een luxe-product, zal opengaan. Dc situatie die zich daar door voordoet karakteriseerde een grote veilinghouder als „een oogst, zo goed, dat het beangstigend is." COLMAR, 22 Juli. Wederom heb ben twee mindere „goden" uit de Tom de France een etappe gewon nen. De negentiende, die van Lau sanne naar Colmar in de Elzas (283 Km) werd 't snelst geëindigd door de gezworen kameraden Raphael Geminianl en Jean Marie Goasmat, beiden Frankrijk. Geminiani ging het eerst over de streep, maar zjjn makker noteerde dezelfde tijd: 8 uur 59 min. 57 sec. De reuzen Coppi en Bartali schenen het allemaal best te vinden. Zij bleven trouwens hun leidersplaatsen ïn het klassement onveranderd bezetten. Coppi had alleen oog voor zijn gevaarlijkste concurrenten, Bartali en Robic. Die liet hij niet ontsnappen. De twee „kleintjes" mochten in eigen land wel een etappe winnen. In de tijd rit van vandaag, van Colmar naar Nancy, zal Coppi zich wel laten gelden. En dan Zondag! Het sluit stuk van de Tour. Van Nancy naar Parijs. Een afstand van 340 km.! Hoewel de negentiende étappe zon der veel strijd bleef, moeilijkheden zbn er te over geweest. De Franse bevolking heeft wrafik genomen voor het wange drag van het Italiaanse publiek te Aos- ta, zodra de karavaan gisteren weer binnen de Franse grenzen kwam wer den in de buurt van Belfort de Ita liaanss renners en volgauto's met, ste nen en overrijpe tomaten bekogeld. Een bekend dagbladdirecteur liep de toma tenpuree 2jjn hals binnen en ook ver scheidene renners werden geraakt. Coppi moest haastig bukken voor een op hem u£ snorrende kei. Ploegleider Binda heeft scherp geprotesteerd. Als de orga nisatoren niet in staan voor een rustig verloop, zullen zijn renners met meer starten. Franse wielrenners cn journa listen hebben inmiddels hun veront schuldigingen aangebeden voor wat Franse heethoofden hebben misdaan. Men hoopt, dat die excuses zijn aan vaard. XVeinlg strijd Zoals gezegd, wat het wielrennen be treft. was er Vrijdag weinig te beleven. Na drie dagen fietsen In Italic en Zwit serland. werd teruggekeerd in Frank* rijk. De enigo „zware jongen" was de Vue des Alpes, 1409 m. hoog, Gominiani cn Goasmat liepen weg en kregen ten slotte een voorsprong van 15 minuten. Dat was te Nommay, op 178 km van Lausanne. Toen moesten nog 100 kin ge reden worden. Langzaam maar zeker hep het peloton, waarin men zich niet druk maakte om de beide vluchtelin gen, een gedeelte van de achterstand in, maar ingehaald werden zy niet meer. Interessant waa alleen de achtervolging, welke Schotto Van Steenbergen en Ke teleer ingezet hadden. Deze Belgen wa ren enkele malen door lekke banden achter geraakt, maar na Veel moeite en inspanning gelukte het hun na Mul house op 235 km de staart van het pele- ton weer tc pakken. Niet ver van Col mar demarreerde Dlederlch, de Luxem burger en kwam mat voorsprong vóór de grote groep op de wielerbaan binnen, waar Gemimant intussen reeds met twee lengten de sprint van Marie Goasmat had gewonnen. Zonder Geminianl en Goasmat zou deze étappe de rustigste van allen zijn geworden. De Italianen PezzJ en Milano kwamen na 9 uur 58 minuten 40 sec. binnen, na sluiting van de controle, maar zij wer den met uit de koers gezet. Marnelak van West Noord-Frankrijk deed er tien uur 22 minuten elf seconden over en werd uitgeschakeld. Verder heeft Marcel Kint, die hevige last van steenputsten had, de strijd ge staakt. Dc uitslag van de 10e etappe van de Tour dp France luidt: 1. Geminfani (Franknik A.) In B,59.57. 2. Goasmat (West Noord) op 1 lengte. 3. Diede- rich (Luxemburg) 9.06 94. 4. Ausenda (Italië B.) z. t. 5, Hendrickx (Belglo B.) 9.06 26. Het algemeen klassement ziet er al dus uit; l. Copm (Italië) 135 uur 13 min. 44 sec. 2 Bartali tltallé) 135.16,47. 3. Marine lij (Be de France) 135.2624. 4. Ockers (België) 13532,-7. 5. Doble (West-Noord) 135.33 44. 6 Dupont (Bel eid B.) 335 36 92. Na de Val des .Alpes is de eindstand in het bcrgklasKernent als volgt: I. Coppi 73 pnt 2 Robic en Bartali 62 pnt. 4. Apo Lazarldcs 47 pnt. 5. Lu- «en La2arides 2B pnt. IN 1950 BLIJFT DE TOUR IN FRANKRIJK De heer Pierre Bioch, presi dent van dc nationale maat schappij van pers-ondernemin gen, heeft aan „France-Soir" verklaard, dat de Tour de Fran ce in 1950 in Frankrijk zal blij ven. Het blad herinnert er aan, dat de Tour de France, die voor de oorlog altijd door „l'Aulo" ge organiseerd werd, in feite be hoort aan bovengenoemde maat schappij die het beheer ervan heeft toevertrouwd aan ,.1'Equi- pe" en „Ie Fariaien Libre". Met betrekking tot de inciden ten die rich dezer dagen te Aosla hebben afgespeeld, ver klaarde de heer BI och: „ik had er geen idee van dat de tour dergelijke reacties te weeg zou kunnen brengen. Het is ten enen male ontoelaatbaar dat een-zui ver sportief gebeuren tot zulk een uitbarsting van ongeregelde hartstochten aanleiding geeft. Aangezien de nationale maat schappij van persondernemin. gen de tour officieel in hoogste instantie beheert zullen voor bot volgend jaar maatregelen wor den genomen. In 1950 zal het parcours van dc Tour dc Franse grens niet overschrijden".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5