i C mssmim Mist of geen zicht: Rotterdam te allen tijde bereikbaar J JUKMl/NEtJONKEn r~ STADSNIEUWS tMJfLUVA LOTEN SO cent Schiedam heeft grote behoefte aan een nieuwe ambachtsschool AGENDA DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Loodswerk per walkie-talkie's fhutiecechtec „Zuiderzeeland", Nederlands twaalfde provincie SCHIEDAM Oes^lUtSteE TRe/CKiftG 29Juli 2 Dinsdag 26 Juli 1949 V. JAARVERSLAG SCHOOL ZEGT HET OOK AL In de laatste raadsvergadering hebben wc iets meer vernomen over de bouw van een nieuwe ambachts school, maar ook wanneer dit niet het geval was geweest, had de le zer van het jaarverslag over 1948 van doze school toch wel terdege een indruk gekregen van de grote i noodzaak van de nieuwbouw. Bijna j een pagina van het tien bladzijden tellende verslag is er aan gewijd. „Het gebouw, dat reeds In 1939 van weg de slechte fundering was afgekeurd, vertoont verdere teke nen van verval, hetwelk zich open- haarde door het vergroten van be staande scheuren en het ontstaan van nieuwe", 20 schrijft rr,en en even verder heet het „Be algemene toestand van het gebouw vertoont niet het beeld, dat men normaal van een onder wasinrichting mag ver- j wachten." Zo is het huidigs beeld van de school, waarin de Schiedamse jon gens worden gevormd tot vaklieden. Het waren er in het afgelopen jaar meer dan 500, die doorlopend de werkplaatsen en lokalen vulden. Van de 332. die in de loop van het jaar de school verlieten, ontvingen er 251 een getuigschrift, slechts 23 leerlingen werden met bevorderd, de rest verliet om andere redenen de school. Het merendeel van de leerlingen was natuurlijk uit Schie dam en Kethel, maar Viaordingen leverde er toch ook nog 91, terwijl 43 jongens afkomstig waren uit Botterdam, Pernis, Overschie en Hoek van Holland. Wel een bewijs van de grote betekenis van de Schiedamse ambachtsschool voor de wijde omgeving. De leeftijden-statistiek leert ons, dat 34 leerlingen van 12 jaar de 3oogsten van de school waren. De oudste jongen telde 19 lentes. Het merendeel bewoog zich van. 13 tot en met 15 jaar. De studie-keuze bepaalde zich m de allereerste plaats tot de electro- techniek, direct daarna kwam het bankwerken, gevolgd, door auto montage, timmeren, meubelmaken en schilderen. Voor de opleiding tot vormer, ingesteld op verzoek van de Metaalbond, bestond slechts een mi nieme belangstelling. De afwezigheid van een gymnas tieklokaal deed ach ten volle gevoe len, nu het leervak lichamelijke opvoeding ook Is ingevoerd. Het gymnastieklokaal van de openbare school in de Ant Muysstraat is slechts enkele uren per week vrij, zodat de heer Brand voorlopig al leen de jongens uit de eerste klas sen onder zijn hoede heeft. Sedert September bestaat er voor de R. K. leerlingen van de school gelegenheid om gedurende enkele uren per vreek in een leslokaal voer de aanvang van de schoollessen, godsdienston derwijs te volgen. Voor de algemene vorming werd in December ook de schooltuin in- Passage Gevangenen van bet verleden Tal van vermoede mogelijkheden om een aan geheugenverlies 1« den- de Engelse officier weer in rijn oude omgeving terug te brengen, worden vermeden om ons een film als „Gevangenen van het Verle den" te kunnen voorzetten waar in de beminnelijke Greer Garson en Ronald Colman de hoofdrollen spelen. De laatste is de offleier en de onvergetelijke mrs. Minmver het meisje, dat hem behulpzaam is bij zijn vlucht uit een gesticht op "Wapenstilstandsdag 1918. Als op nieuw geboren begint Smithy het leven met deze vrouw op nieuw, doch op de achtergrond van hun samenzijn staat toch steeds dat onbekende verleden van hem afgetekend. Tot een ongeval met een taxi hem dermate een schok geelt, dat zijn geest plotse ling weer overslaat naar de tijd voor het gesticht. Sen enkele huis sleutel is het enig contact met de wereld van later, dat hem over blijft. Het gaat dan verder als m een drie-stuiversroman. Hij blijkt afstammeling van een van de rijk ste families van Engeland, werpt zich spoedig op als groot-indus trieel en brengt het zelfs tot parle mentslid. Al die tijd is zijn trouwe echtvriendin in zijn onmiddellijke nabijheid al jaren bezig om voor hem de geestelijke sleutel tot het nabije verleden te vinden. Het duurt wat lang, maar natuurlijk komt het voor elkaar of Holly wood zou zichzelf niet zijn en in ons hart hebben we dat dan ook eigenlijk wel een beetje gehoopt, want we zouden het erg sneu voor die twee aardige mensen hebben gevonden als het nou eens niet al lemaal zo mooi op zijn pootjes te recht was gekomen. Blauwe Doffer uit Orleans Zondag vloog de Blauwe Doffer uit Orléans, afstand 480 km. De uitslag wast Gebr. v. d. Windt 1 5 25, v. Leeuwen—Schrumph 2 13, Limborgh 3, Th. V, Weelïe 4 21, MourikBoes 6 15, Gebr. Lems 7, Xu Plooij 8 en. dipl-, D. v. As 9, A. H. Bakker 10 28, v. Nocrtwijk 11 24, J. Wenteler 12 18, Gebr. Bal- lijns 14, Christen v. Diest 16, Noor- dijk—Hagen 17 23, Sloot—Vrouw- deunt 19, Bk Putters 20 22, G. Bar- zilaij 26 27, P. J. v. Diest 29. Eerste duif 13.28.05, laatste duif 14.40.23. Een mooi succes Onze stadgenoot Ccr van Gent is o-a. dirigent van de Koninklijke harmonievereniging „Kunst na den Arbeid", die bestaat uit personeels leden van de Koninklijke Verenig de Tapijtfabrieken te Moordrecht. Door dit harmoniecorps is Zondag deelgebbmen aan het nationaal muziekconcours, dat op Rozenburg werd gehouden. Zowel in de afde ling Uitmuntendheid als in de marswedstrijd werd. 'n eerste prijs behaald. gevoerd en natuurlijk waren er ook weer talrijke excursies naar Schie* damse en Rotterdamse bedrijven. Ben groot deel van het verslag wordt tenslotte nog ingenomen door de vastlegging van het 40-jarig be staan, de intrede van de nieuwe di recteur. de heer J. Pulleman, die de plaats kwam innemen, weike de heer J. W, N. Boot zo iang met alie toewijding tijdelijk had waargeno men en o a. het vertrek van de heer A. C. H. Slot Het jaar 1948 was voor de am bachtsschool voor Schiedam en om streken zeker een jaar van grote betekenis. Wanneer echter de plan nen voor de nieuwe school dit jaar nog tot een begin van uitvoering zullen kunnen komen, zal 1949 het zeker nog aan belangrijkheid win nen. Geslaagd Bij de dezer dagen gehouden examens van de „Associatie" 2ijn geslaagd voor het practijk-diplo- ma Boekhouden: mej. E. van Slob be en de heren G. van Schalk, W. Schouten en A. L. v. d. Water, al len uit Schiedam. Verder slaagden ook de heren H. Arends, A. Pelt en G. Wannet uit Rotterdam, even eens leerlingen van de heer A. C. Möhring te Schiedam. Tot in fiet duister van een ver verleden gaat de naam Roosbeek terug. Aan unens brein ont sproot deze naam, die in onze tijd zo weinig toepasselijk 1 ijkt voor dit natxioe straatje in de Schiedamse binnenstad? Roos en beek soekt men er tevergeefs Van het dak van het St. Jacobs- gasthuis af hebben we neergeke ken in dat oude straatje met z'n pratende buururouicen en we werden getroffen door de stille beslotenheid, die dit buurtje de tijden door toch nog heeft weten te beiDaren. Hier laat Oud-Schie- dam zich zeker niet van zijn slechtste «en. (Ing. McdJ Gashaarden. JROERSVEiD 137439 SCHIEDAM Films: Passage: Da. 2. 7, 9, Za. en Zo 1.45, 4.15, 7. 9 30 u: Gevangenen van het verleden (elke leeft.). Monopole: Da. 2, 7, 9. Ze. 2. 5. 7. 9. Zo. 3, 5 7. 9 u: „De hand van het gezag en „Mexicaanse ro vers" (14 jr.). Tentoonstellingen: 27 Juli. Prof. Casimirschool. Ged. Baansloot. 25 uur: Werk v, d, leerlingen. Martinït leed nederlaag tegen S.V.V. 2 In de Martinit-nederlaagseric kreeg Martinit Zaterdag de eerste nederlaag te incasseren. Met 31 bleef SVV 2 in de meerderheid. Voor de rust was het een gelijk op gaande strijd, beide doelen kwa men meermalen m gevaar, terwijl eenmaal de paal voor SW redding moest brengen: voor de rust kwam het niet tot doelpunten. Ook na de rust bleef het een in teressante wedstrijd, die het aan kijken zeker waard was. Na een kwartier opende J. Veldt de score voor Martinit, toen na een schot van Hogenboom de bal slechts ten dele door de SVV-keeper kon wor den gestopt. Bn een Marti mt-aan- val wist Hogenboom de bal van de doellijn af voor te zetten en Gouka had geen moeite de stand op 20 te brengen. Tot ieders verwonde ring keurde de scheidsrechter dit doelpunt wegens buitenspel sf SW zette een serie gevaarlijke aanvallen op, welke slechts ten dele konden worden afgeslagen. Eerst was het van Kampen die voor de gelijkmaker zorgde en Meyboom zorgde door twee goede doelpunten, zodat SW met 31 de leiding nam. Martinit kreeg goede kansen de achterstand weg te wer ken- Wegens spelovertredingen waren er in het laatste kwartier twee strafschoppen te nemen, die echter beide onbenut bleven. In de stand kwam dus geen verandering meer. 143. Voorzichtig slui pen Kees en Olaf door de bosjes naar het Strand. De twee Jappen zijn goed bewapend, maar de mannen zijn kennelijk vermoeid en letten niet zo erg goed op Onverhoeds sprin gen Kees en Olaf naar voren en gaan de kerels te lijf: Ze slaan hen de wapens uit de handen, maar er ontwikkelt zich toch nog een hevig ge vecht, want dc Jappen zyn zeer bedreven in het kanc-jiujitsu -Hij gend ligt het viertal op de grond te worstelen en onze beide vrienden slagen er niet in hun vij- doordringende gil te slaken. Moetsji-Foetsji mompelt hij, „die lafaards willenzeker een anden onschadelijk te maken. Bovendien ziet hoort dat en begrijpt, dat €r onraad is bij de poging doen om te ontvluchten, maar dét zal eén der Jappen kans overeind te komen en een sloep. „Dat moeten die twee Europeanen zijn", ik ze beletten." JONGSTE RADARONTWIKKELING TEN ONZENT rtstTW-Jlww. if**tD*-<>•* vlf 1 EMMELEROORD. Wanneer de denkbeelden van de polderdirectie omtrent de gemeentelijke en provinciale indeling van de IJselmeerpol- ders ingang vinden, zal ontstaan een provincie ..zuiderzee land", omvattende zeven gemeenten. Men rekent op één gemeente voor de Noordoostpolder, vijf gemeenten in de beide Zuidelijke polders, alsmede op de gemeente Urk, welk voormalig eiland door de Noordoostpolder wordt omsloten. Voor een dergelijke provincie zat met een weinig kost baar bestuursapparaat kunnen worden volstaan. Zij zal de eerste provin cie 2ijn, waarvan de opzet door de doelmatigheid is bepaald en reeds uit die hoofde efficiënt kunnen werken. Polderdirectie over de gemeentelijke indeling Zolang de Noordoostpolder geen eïgëh gemeenteraad heeft, wordt het bestuur er van, zoals bekend is, gevormd door de Landdrost, welke wordt bijgestaan door een „poldercommissie voor algemene belangen". In deze poldereommis- .sie zijn de laatste tijd wel eens vragen over óe provinciale inde ling van het nieuwe land naar vo ren gekomen en naar aanleiding daarvan heeft de polderdirectie haar standpunt kenbaar gemaakt Zij blijkt het vormen van een pro vincie „Zuiderzeeland", omvatten de zeven gemeenten, gewenst te achten. Bij een provinciale indeling van de IJsselmeerpolders bij bestaande provinciën, aldus de directie van de Noordoostpolder, zal in de eer ste plaats gedacht worden aaneen indeling van de polders bij die provinciën, waarmee zij een kor tere of langere gemeenschappelij ke grens hebben. De Noordoostpol- dor heeft met Friesland een korte, met Overijsel een langere gemeen schappelijke grens. De Zuidweste lijke polder zal over een deel van zijn grenslijn direct contact met Noord-Holland hebben. De Zuid oostelijke polder zal nergens de kust van Gelderland raken, Geographisch is daarom de aan sluiting van de Noordoostpolder bij Overijsel en van de Zuidwest polder bij Noord-Holland wel te verdedigen. Een aansluiting van de Zuidoostelijke polder bij Gelder land stuit evenwel als gevolg van de brede waterscheiding tussen de beide gebieden op bezwaren. Voor de instelling van 'n. twaalf de provincie is de geografische lig ging van de drie IJselmeerpolders nic'. onverdeeld gunstig. De beide zuidelijke polders zullen, zoals be kend ïs, door een middenkanaal van elkander gescheiden zijn. Tus sen de Noordoostpolder en de Zuidoostelijke polder zal zich eveneens een brede waterstrook bevinden. Bij het jongste plan voor de aanleg van de Zuidooste lijke polder is de noordoostelijke grens echter in de richting van de Noordoostpolder uitgebogen, ten einde een vaste oeververbinding tussen deze polders mogelijk te maken. De Noordoostpolder en de Zuidoostelijke polder zijn als ge volg daarvan dichter tot elkaar ge bracht. Een groot bezwaar voor het onderling contact zullen de wa terscheidingen tussen de drie ÏJsel- raeerpolders niet opleveren. De Noordoostpolder staat daarom aan de instelling van een twaalfde pro vincie niet in de weg. Urk maakt thans deel uit van de provincie Noord-Holland, Als overeenkomstig de verwachting over elke polder een heemraad schap wordt opgericht, zal de pro vincie „Zuiderzeeland" drie heem raadschappen tellen, welk aantal vier zal bedragen, als de Zuidoost- polder in twee gedeelten wordt drooggelegd. In opdracht van de Radarcommissie voor de Nieuwe Waterweg' ia het Nederlandse Radar-Proefstation uit Noordwiik. aan Zee bezig- de Nieuwe Waterweg- en de Nieuwe Maas tot en met het grote havencomplex van Rotterdam In radarbeeld te brengen. Achtereenvolgens worden lengten van 5A4 km. in kaart gebracht op een schaal van 1/20.000 en de delen worden dan tot een soort mozaïek samengevoegd, waardoor een aaneen gesloten radarkaart wordt verkregen, die de gehele vaarweg van Hoek van Holland tot Rotterdam beslrükt en dos een volledig overwicht geeft. Deze arbeid wordt verricht om de definitieve plaats te bepalen, waar binnen afzienbare tijd vijf tot zeven vaste radarstations zullen komen, die ieder een afstand van ongeveer 4 km voor hun rekening nemen en met de loodsen aan boord van in- en uitvarende schepen in radiotelefo- nische verbinding zullen staan. Bij slecht zicht of zelfs bij pot dichte mist zal dan toch behoorlijk genavigeerd kunnen worden. Dit project zal zijns gelijke in het buitenland niet hebben, deel de de directeur van het Nederlands Radar Proefstation, de heer J. M. F. van Dtjk, ons mee. Wel heeft Liverpool reeds een installatie, maar die omvat slechts de mon ding van de Mersey en voorts zijn. er kleinere stations op het eiland Man en op verschillende plaatsen in de Ver. Staten en Canada. In Rotterdam zal het echter zo worden, dat reeds bij het belood- sen op zee per radar kan worden geassisteerd, daarna by het bin nenvaren van de pieren en ten slotte de gehele Nieuwe Waterweg en de Nieuwe Maas door, net zo lang tot het schip veilig en wei langs de kade ligt. „Het zou wel eens kunnen zijn", was de mening van de heer "Van Dijk, „dat het Nederlandse proef station niet deze onderzoekingen zulke belangrijke technische en nautische ervaringen opdoet, dat het die kan exporteren en er bui tenlandse havens mee van dienst zal kunnen zijn." De Scanner Enige kilometers'ten Oosten van de kust bij Hoek van Holland, di rect langs de Nieuwe Waterweg, is met behuln van naadloze alumi- niumbuizen een nieuwe vinding, die het bouwen in één dag moge lijk maakt een 9 m hoge toren verrezen met de radarantenne, de z.g. Scanner, er bovenop. Hij staat in contact met een stroomleveren- de aanhangwagen en een auto met complete instrumenten. Dit is een mobiel radarstation. Hier wordt de vierde van een 15-tal proefnemin gen verricht en hier wordt ook het deel van de Nieuwe Waterweg vlak bij de uitmonding op de radar- kaart gebracht, hetgeen op foto grafische wijze geschiedt. Men wil zeer secuur te werk gaan, zoals de chef van de techni sche dienst, de heer N. Schimmel, het uitdrukte, want iedere haven en dus zeker ook de Rotterdamse stelt haar speciale eisen. Zijn de stations eenmaal definitief langs de kant gevestigd vermoedelijk zullen zij alle aan één zijde van het water komen dan wordt er ge bruik gemaakt van een soort blok- systeem, zoals bij de Nederlandse Spoorwegen. De loods aan boord neemt zijn walkie-talkie en wordt na iedere 4 km automatisch over gegeven aan de volgende blokpost. Daardoor kan hij zonder behoorlijk zicht toch veilig varen, omdat hij alle inlichtingen krijgt zowel over zijn eigen positie, als over die van andere schepen, boeien en wat dies meer zij. Hierdoor kan een grote continuïteit in het scheepvaartver keer verzekerd worden, hetgeen een aanzienlijke hesparing aan tijd en kosten oplevert. Klaar vóór 1950 Het Nederlands Radar Proefsta tion heeft zich reeds geruime tijd bezig gehouden met onderzoekin gen op het gebied van havenradar en had daartoe reeds het vorige jaar proeven genomen met een ex perimenteel station te Maassluis. Gelijktijdig met het onderzoek, dat thans aan de gang is, vinden in Noordwijk diverse ontwikke- lingswerkzapmheden plaats, o.a op het gebied van Scanners. Het ligt in het voornemen de thans bezig zijn.de onderzoekingen tegen de herfst van dit jaar af te sluiten, waarna een. compleet plan voor een haven-radarinstallatie voor de Nieuwe Waterweg zal worden opgesteld. Dit plan zal te gen het einde van het jaar gereed zijn ter aanbieding aan de radar- commissie voor de Nieuwe Water weg, die in het begin van dit jaar door burgmeester Oud werd ge ïnstalleerd. G. B. Shaw viert zijn 93ste verjaardag AYOT ST. LAWRENCE. Ge- orge Bernard Shaw viert heden zijn 93ste verjaardag. Het hele dorp is opgewonden door de jaarlijkse stroom van bezoekers op de ver jaardag van de grote schrijver, be halve Shaw zelf, die doodkalm de laatste hand legt aan een nieuw werk: een geschiedenis en beschrij ving van zijn kleine woonplaats, gedeeltelijk in verzen. De foto's die dit boek zullen illustreren werden alle door Shaw zelf genomen. Op 13 Augustus gaat de pre mière van Shaws laatste toneel stuk: Buoyant Billions, volgens hemzelf het enige toneelstuk ooit voor de productie geschreven door een man van over de negentig. De vrouwelijke hoofdrol zocht hij zelf uit: de bekoorlijke, blonde Frances Day, een Amerikaans revue-meis je, dat in Engeland een ster bij de „musical comedy" geworden is. Grote haringaanvoer noopt tot „opvangregeling" IJMUIDEN. Gisteren is in verband met de grote haringaan voer de zogenaamde opvangrege ling door de Vereniging van Re ders van Visserij vaartuig en in IJmuiden ingegaan. Het Ifgt in de bedoeling de eerste kwaliteit ha ring, die niet een prlj's hoger dan f 12.per kist van 50 kg bereikt, op te houden en de tweede kwali teit haring, die geen f 10.per kist opbrengt, eveneens. Verder wil men, om een overbe lasting van de markt te voorko men, enige schepen niet ter ha ringvangst uitzenden. Voorlopig be treft het hier zes grote trawlers. Een gelukkige omstandigheid op dit moment is, dat het Engelse ha ringseizoen vrijwel mislukt is, zo dat de Nederlandse visserij wel licht nog iets van haar overvloed naar Engeland kan afzetten. Men wil dan ook proberen na I Augus tus een aantal IJmuider trawlers in Engeland te laten markten en bovendien zullen aile pogingen in het werk worden gesteld om ook op de Duitse markt een ruimer af zetgebied voor de Noordzeeharing te vinden. Korfbal B-ploeg speelt tegen Engeland UTRECHT. De Nederlandse korfbal B-plóeg, die op Zondag, 31 Juli te Rotterdam zal uitkomen tegen Engeland, is als volgt sa mengesteld: Aanval: dames A. Terpstra en v. d. 'Harst (beiden VKC); he ren R Zwart (WWMD) en R F Blauw (Noord-Oosten); Midden: dames J. v. d. Zande en Hermans (Rigtersbleek): heren Hey (VADA) en R. Lindeboom (SOS); Verdediging: dames B Ackerman i J. Koens (PSV); heren J Fens i A de Vries (PSV). Conferentie vrijzinnig christelijke jeugd SOESTERBERG. De conferen tie van de intern, organisatie van vrijzinnig christelijke jeugd, welke deze week te Scesterberg wordt ge houden, heeft als thema: „Bet ge loof in het dagelijks leven." De eerste lezing, spreker J. Dragsdahl, Kopenhagen, had tot on derwerp: „De gelovige Mens in 1949", waarbij werd uitgegaan van de vraag, waar onze verwachting ligt Alhoewel die vraag, volgens sprekers overtuiging, tegen de ach tergrond. van het wereldgebeuren moet worden gezien, kan de gelovi ge mens geen heiltoestand verwach ten zonder God, ook kan Jitf geen fatalist zijn, maar wel kan hij krachtens zijn geloof verwachten, dat God aan de mens toch een mo gelijkheid geeft om aan een betere wereld te bouwen, ondanks het feit, dat hjj schuldig staat tegenover Hem. Hierbij aansluitend had Maandag middag de tweede lezing, spreker P. Kesler, Marburg, tot onderwerp: „Het Godsbeeld, dat de achtergrond vormt van ons geloof". Verschillen de voorstellingen kunnen, volgens spreker, worden gemaakt, naar ma te het accent wordt gelegd op Gods liefde, toom of heiligheid. Het be trouwbaarste antwoord op deze vraag kan alleen het Evangelie ge- Hongarije bouwt een „muur des doods" WENEN. Hongarije heeft langs de Oostenrijkse grens „een muur desj doods" opgericht en breidt die thans uit langs de grens met Zuid-Slavië. Een systeem van prikkeldraadversperringen, gela den met hoogspanningstroom, en van „booby traps" is gedurende de laatste maanden opgebouwd Deze „muur des doods" tflijkt echter ook voor de Hongaarse regering zijn nadelen te hebben: ten minste twee Hongaarse soldaten vlogen de lucht in toen zy per ongeluk op mijnen trapten, die zij zelf hadden neergelegd. Jubilerende uitgever ®hrijft r oman-prij svr aag uit AMSTERDAM. Ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van A. W. Sijthoff's Uitg. Mij. te lei den op 1 Jan. 1951 schrijft deze maatschappij een prijsvxa'ag uit voor een roman in de Nederlandse taal van ten minste 60.000 en ten hoogste 130.000 woorden. De Jury bestaat uit: Antoon Coolen, Ben van Eysselsteijn en dr. P. H. Bit ter Jr, Als prijs wordt een bedrag van f 2000.beschikbaar gesteld. Auteurs in Nederland, overzeese gebiedsdelen, België of waar ook Ier wereld, van wie tot dusver nog geen roman in boekvorm ge publiceerd werd, kunnen mede dingen. Typhoon boven Sjanghai en Okinawa Het hoofdkwartier van de op perbevelhebber der geallieerde troepen in Japan, generaal Douglas Mac Arthur, heeft medegedeeld, dat boven Sjanghai een tyfoon heeft gewoed, waardoor de meeste straten aldaar ongeveer een meter onder water kwamen te staan. De baan van de tyfoon voerde ook over Okinawa, dat acht uur lang door het geweld van de wer velstorm werd getroffen. Installa ties van de Amerikaanse lucht macht werden beschadigd. Duitse politici slaan een reactionnaire toon aan LONDEN. Volgens de Ber- lijnse correspondent van de „Daily Herald" houden de geallieerde au toriteiten te Berlijn hun aandacht gevestigd op de verkiezingsrede voeringen van Duitse politici over West-Duitsland wegens het „reac tionaire en heftige" karakter er- vaan. In de afgelopen dagen zijn uittreksels van een aantal dezer redevoeringen telegrafisch naar Londen en "Washington doorge seind, aldus de correspondent. Volgens de onder Britse con trole staande „Die Welt" zijn twin tig Duitsers gearresteerd in ver band met 'n bomontploffing, welke zich heeft voorgedaan in een pa leis te Potsdam, waarin Sowjet- Russiscbe officieren zijn. onderge bracht. Ingez Med t Minnenijd Als het meisje van deze Harry die Zaterdagavond op het afge sproken uur bij de kiosk was ge weest, zou de jonge man hier ze ker nu niet als verdachte voor het hekje hebben gestaan. Om acht uur had Harry met haar afgesproken en toen zij een half uur later nog niet verscheen, maakte een Intense droefenis zich van hem méester. Jaloerse gedach ten zweepten zijn verbeelding op en hij zag haar reeds aan de zijde vah een ander j ongmens in de bioscoop zitten of achter een glaas je bier met suiker, keuvelend, en kozend. Al spoedig maakte de droefenis plaats voor een barre balorigheid. Harry spuwde eens krachtig op het trottoir en stapte een café bin nen met het vaste voornemen er een flinke borrel op te zetten. Maar staande aan de tapkast tus sen al die gemoedelijke en welge mutste mannen, besprong hem op eens de gedachte dat zijn geliefde misschien toch nog gekomen kon zijn. Snel rekende Harry af en spoedde zich naar de kiosk, wacht te daar nog een kwartier tevergeefs en keerde toen knarsetandend naar het café terug. Een paar uur later verliet hij de zaak, flink boven zenn theewater, weliswaar minder bedroefd dan tevoren, doch nog steeds zeer grim mig gestemd. In die toestand be landde Harry bij een eettentje op straat en de wildworstjes en bal len gehakt, die daar voor het grij pen lagen, wekten zijn eetlust za op, dat h(j zonder zijn beurt af te wachten toetastte. He dakr, had de tentjesbaas gezegd, ken je niet effe wachte, je ziet toch dat ik bezig ben. Ach, Harry ziet nu wel in dat die te rechtwijzing volkomen verdiend was, maar ja, had hij niet juist de rechter haarfijn uitgelegd waarom het zo stormde in zijn gemoed, die tragische Zaterdagavond. Daarom en daarom alleen was hij zo woest driftig geworden na dat kleine vermhan, dat hij plotseling zoveel ballen gehakt greep als bij torsen kon er de verbouwereerde tent eigenaar mee ging bekogelen of het sneeuwballen waren. Niet alle ballen troffen doel, maar twee kreeg de man er toch vlak in het gelaat en een, die een bnlleglas verbrijzelde, veroorzaak te zelfs een bloedende hoofdwonde. De rechter vond het zo'n schan dalige manier van optreden, dat gesmijt met kostelijk voedsel, dat hij maar weinig rekening wenste te houden met Harry's liefdesver driet. Veertig gulden boete werd het, al had de kogelaar dan ook de schade reeds ruimschoots vergoed. Koningin Juliana heeft Maan dagavond met de prinsesjes Bea trix en Irene een bezoek gebracht aan het Covent Garden Theatre te Londen, waar het Grand Ballet de Monte Carlo optreedt. VEILINGGEBOUW PLEIN EEHDRAGT11.TUIHlftAH Op Dlnjdae 2 Augustus 1949, en volgende dagen aanv. vun. 10 vi„ t.o.v. Notaris A. S. K, A. -BLAISSE; BELANGRIJKE INBOEDEL-VEILING (o.a. uit nalatenschap): Antieke Zeeuwse kast (5- deurs), antieke hoekkast, bljz. fraaie Gothlsche zit kamer, Engelse rietsalon. fraaie electrlsche haaiden, slaapkamers, opklap bed den en vele andere meu belen. schrijfbureau*, schrijfmachine met brede wagen en telmachine In zeer goede staat: Perzische en andere tapijten, schilderijenvan N. Rlegen Sr., A. v. Everdlngen, Fykdykhuisen e.a., zilverwerk, kunstvoorwerpen, luxe- en hulsh. art., textiel, gar derobes, haarden, een buitenboordmotor „Seagle In goede staat, enz. 3 KIJKDAGEN: Vrijdag 29, Zaterdag 30 Juli en. Maandag 1 Augustus 10—4 uur. Gelegenheid tot het geven van kooporders. NJB, Dagelijks kunnen goederen worden ingezon den of op verzoek aan huls worden afgehaald. TEL.69651* 5CHIEDAM-C. Trekking t.o.v. NotarlssenWaIdorplDuynstee.Neuteboom/-HttBe 8 lloofdprj) Een ieder 10 OOO.'nSchat ran prijzen M.V.J. 2Mü-'tó 2a 1 06.1 07.1» 8 Kon. Ned. Ver: v. Luchtvaart uiteraard - voor zover nog voorradig - alleen In Rotterdam vacantie-rest&ntjes Lu va Loten uit de dorpen tot uiterlijk Donderdagmiddag 28 Juli n.m. 6 uur bij de KLM-Coolsingel Sig.mag., Llssone, de Krantkiosken in de binnenstad. Trek king«Ifiaf o n vanaf Zaterdagmiddag RESTANTJES LUVA-LOTEN OOK IN DEj DE BUITENWIJKKIOSKEN

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2