Stadsverwarming moet klaar zijn vóór de winter Korenmolen De Hoop monument op het Oostplein 1 1 Movl l eens korén Water van 137° C. stroomt door ondergrondse buizen Ketels van 12 meter hoogte P'-W* Lichtfeest in Apeldoornspark „Berg en Bos" Een reusdie het verleden laat herleven Belgie had meer belangstelling voor Antonio Diamant In EERSTE KAMER KEURT STATUUT VAN RAAD VAN EUROPA GOED Afweer alleen niet voldoende; nieuwe samenlevingsvormen zijn nodig Donderdag 28 Juli 194-9 3 De buizen van de stadsver war ming rusten op een „bedje" van beton. Op de achtergrond de Blaak. T-J ET is wel geen gezondheidsmatras, maar ze kunnen v 9 A J. er toch lekker op liggen," zei de bruinverbrande arbeider, met een blik naar de lange, droge sloot, waarin op twee smalle betonnen hanen, dikke buizen rusten. Dwars door en aan de randen van bet verwoeste stads gebied, begrensd door Blaak-Groenendaal, Korte Hoog straat en Goudsesingel, zijn in enkele maanden tijds kilo meters buis aangelegd, waarvoor bergen grond verzet moesten worden. Twee buizen liggen naast elkaar, de aan- en afvoer pijpen van het water van de stadsverwarming, dat in het ketelhuis aan de Delftsevaart op temperatuur wordt ge bracht. Hard wordt thans gewerkt aan de voltooiing van de apparatuur want vóór de aanvang van het stook- seizoen moeten de eerste aansluitingen tot stand gebracht kunnen worden. Van ver trekt de weinig fraaie (nog niet geschilderde) schoorsteen, op het dak van het verwarmingsge bouw de aandacht. Er komt nog een even hoge schoorsteen bij, want er worden twee stookketels opgesteld. Een reeds voorhanden reserve stoomketel- is naar de Delftsevaart gebracht en door Stork-Hengelo omgebouwd tot verwarmingsketel. Een tweede exemplaar, een Schelde- Lamontketel, wordt door de Kon. Mij. „De Schelde" uit Vlissingen ge monteerd. De monteurs moeten zelfs gedeel telijk hun vacantie tot in de herfst verschuiven, om het werk op tijd gereed te krijgen. Bij het woord ketel denkt men on willekeurig aan een cylindrische vorm. De ketels voor de stadsver warming doen echter in geen enkel opzicht aan de normale ketels den ken. Met zijn twaalf meter hoge, vierhoekige en dubbelwandige ge vaarten met een spits toelopend bo venstuk. Voor de stadsverwarming moet goed, zuiver water worden gebruikt, dat in tanks in het verwarmingsge bouw wordt opgeslagen en daaruit door pompen in de ketel-verzame laar wordt geperst, van daar naar de eigenlijke ketel, waarin het door spi raalvormige buizen omhoog wordt geleid en verhit tot 137° C. Vervol gens komt het terug in de verzame laar en wordt dan.'onder druk afge voerd in de buizen van het scadsver- warmïngsnet. Van de hierop aange sloten pandën komt het water terug met een temperatuur van nog onge veer 72° C. Opnieuw wordt het dan in de ketel op de vereiste tempera tuur van 1370 gebracht. Heetwa ter-fabriek De ketels worden met olie ge stookt, waarvoor weer een hele in stallatie nodig is: olietanks en pom pen. Bij elkaar genomen, maakt het verwarmingsgebouw de indruk van een fabriek, een heet-waterfabriek. Voorlopig zal één verwarmingske tel het werk wel aankunnen, de andere blijft in reserve. Tot de eerste gebouwen, die op de stadsverwarming worden aange sloten, behoort het grote woning blok van St. Willebrordus aan de Groenendaal. Ook de nieuwe tele- •foongebouwen, het pand van Rouppe v. d. Voort en enkele gebouwen aan Meent en Blaak, zullen reeds dit jaar kunnen profiteren van de stadsverwarming. Profiteren is het woord, want deze eerste „klanten" behoeven nu zelf niet meer de zorg en het ongemak te dragen van een eigen verwarmingsinstallatie. Zij zijn zogezegd de pioniers van een nieuwe verwarmings-methode te Rotterdam. In de naaste toekomst zal de elec- trische centrale aan de Schiehaven zelf het hete water voor de stads verwarming gaan leveren. Zoals be kend ligt het in de bedoeling, daarna nog een tweede verwarmingsgebouw In de omgeving van de Baan te stichten. De gebouwen aan Delftse vaart en Baan zullen dan nog slechts dienst doen als on der stations, als water temperatuur-verhogers in tijd van strenge vorst. Aangenomen wordt, dat tegen die tijd een be langrijk deel van het oude centrum Op de stadsverwarming zal zijn aan- Het opstellen 1en monteren van een der 12 meter hoge verwar mingsketels, is een heel karwei. gesloten. Schoorstenen zullen in dc nieuwe city hoogstens nog een or- namentale functie hebben, De kolenhandelaar en de schoor steenveger hebben echter nu noj. geen reden, de naaste toekomsi „zwart" in te zien. Maar over 2550 jaar?t Federatie van amateur symphonieorkesten Deze maand werd bij een ge houden landelijke vergadering ir. hotel Terminus in Utrecht beslo ten over te gaan tot oprichting van de „Federatie van amateur-sym- pbonïearkesten" (FASO). Deze fe deratie beoogt het tot stand bren gen en onderhouden van nauwe betrekkingen tussen de amateur- symphonieorkesten in Nederland met het doel de gemeenschappe lijke belangen te behartigen. Tot de doelstellingen welke zullen wor den nagestreefd, behoort onder meer het verbeteren van de uit- wisselingsmogelijkheden van or kestmuziek. Het bestuur werd op de oprichtingsvergadering als volgt samengesteld J. Quispel, voorzitter (Kralingse Orkest ver.); W. J. van Schuppen secr. (Kral. Orkestver.); M. K. Kleyn, penningm. (Apollo). Het secretariaat is gevestigd Voorschoterlaan 99 Rotterdam (O.) Werkzaamheden spoorbrug Koningshaven In verband met het uitvoeren van werkzaamheden aan de spoor brug over de Koningshaven te Rotterdam zal de doorvaarthoogte van de 'brug in gesloten stand des daags met ongeveer tweemeter worden verminderd.# Deze werk zaamheden zullen aanvangen op 29 Juli 1949 en eindigen op 19 Augustus 1949 of zoveel later als nodig, of korter als mogelijk zal blijken. In genoemd tijdvak zal overdag b, gesloten brug een rode vlag worden getoond. Opbrengst voor Stichting 1940—1945 (Van een onzer verslaggevers.) APELDOORN - Zodra op Maan dag 1 Augustus de avond valt over Apeldoorns schilderachtige wandel- tuin,, Berg en Bos", vlammen plot seling langs de oever van de vijver en verborgen tussen de bomen en heesters tegen de steile walkant twee en twintfg honderd lampen van verschillende kleuren op. Zij bleven branden tot het middcrnacli- lelijk uur en dit lichtfeest zal die t maand elke avond opnlemv worden gevierd. I Heel Apeldoorn rekent erop, dat duizenden vacantiegangers naar dit wondermooi park komen, om de zo meravond tussen de natuurlijke, fantastisch belichte décors van dit romantisch kleurenspel door te brengen. De baten komen immers .en goede aan. de Stichting 1940 i945. Woensdagavond is de lichtinstal latie, door de jonge Apeldoornse jlectro-technicus J. A. Meynder 5angelegd, voor het eerst beproefd. Valleien vloeiden vol zilveren tinten water sprong in gouden bogen naar ie nachtblauwe hemel en het don kere silhouet van de bospartijen langs de uiterste rand van het park. werd hier en daar onderbroken door plekken rood en oranje-geel. Woensdagavond klonk ook mu ziek in „Berg en Bos", waarvoor de Akajo's zorgden, een Apeldoorn se band; de eerste die zich aanbood hier gratis te komen spelen. Elke Woensdagavond zal zij de ge- nietende wandelaars op vloeiende ALS een reus staat hij daar» die molen aan het Oost- plein, Aan zijn gebarsten romp kun je zien, dat het al een hele "oude knaap is, die zo m de loop der tijden al veel heeft zien gebeuren. In een stad als de onze Is zoiets een mooie prestatie. We hebben daar de nodige eerbied voor, ook al hebben we die eerbied eigenlijk pas gekregen na het bombardement. Eigenaars vochten voor zijn leven Het meest treilende is zijn een zaamheid, Hij staat aan de rand van een kale vlakte, waarop nog slechts schuchter wordt gebouwd, Daarom zie je hem reeds van verre en dat was vroeger niet zo. Wanneer je vroeger op het Oost plein verzeild raakte, wist je na- ge dreun van een heiblok, die het nieuwe leven aankondigt. Eens zal de kale vlakte waarover hij nu nog dagelijks uitkijkt en waar hij on gehinderd van de wind kan profi teren, worden volgebouwd. Hoe het er dan zal uitzien, weten wij nog niet. Wij weten niet eens of hij zijn plaats eal moge behouden. Want dan zal moet enblijken of onze eerbied nog sterk genoeg is. klanken vergasten. Zoals gezegd, Apeldoorn hoopt dat er veel van die avondlijke gasten, komen. Internationaal honkbal te Rotterdam Zondag om 3 uur ral Sparta op Spangen een honkbalwedstrijd spe len tegen de sterke Belgische club Luchtbal-Baseball uit Antwerpen. Een interessante krachtmeting, nu de honkbal wedstrijd Neder? and- België voor de deur staat. (7 Au gustus, eveneens op het terrein, van Sparta te houden). Juniores zullen om 2 uur een voorwedstrijd spelen tegen de Antwerpenaren, die met een groot gezelschap te Rotterdam worden verwacht. (tngez Mvd.) HOOFDPIJN! Mijnhardt Hoofdpijn poeders. 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntablettco. 75 Ct. Duits kunstbezit als schadevergoeding (Van onze parlementaire redacteur) De heer W e n d e 1 a a r (V. en D.) bleek gisteren in de Tweede Kamer niet geheel tevreden met de nota van minister Stikker over Duits land. Hij was van mening, dat Duitsland uit zijn cultureel bezit kon putten om de grote schuld aan Nederland te helpen delgen. Het beroven van een overwonnen land van zijn kunstschatten vond hij on geoorloofd. doch Duitsland heeft tegenover Nederland in de eerste plaats de plicht om voor de ge roofde Nederlandse kunstschatten, die niet teruggevonden worden, Duits kunstbezit in ruil te ge-, en. Verder zou hij zich kunnen indenken dat Duitsland voor ieder millioen in Nederland b.v. voor 10.000 aan kunstvoorwerpen terug zou geven, vooral die, welke betrekking heb ben op de Nederlandse geschiede nis. Spr. herinnerde eraan, dat in België een zelfde gedachte verde digd is door de journalist en kunst historicus Louis Piérard. Minister Stikker deed het stil zwijgen tot de suggesties van zijn partijgenoot en de Kamer nam de nota eenvoudig voor kennisgeving aan. Rotterdamse zanger eerste tenor van Vlaamse Opera LTen jonge Rotterdamse zanger -1—kwam op een dag In de vorige week tot de conclusie dat 't Ne derlandse kunstleven onmachtig was zijn ambitieuze plannen te helpen verwezenlijken. Hij nam een spoorkaartje Antwerpen, vroeg een auditie aan bij de Koninklijke Vlaamse Opera, zong twee dagen later bij de directeur de heer K. Bogaers voor uit Kigoletto, Travia- en Tosca en kreeg op staande voet engagement als eerste lyrische tenor. De 25-jarige Antonio Diamant, die op deze filmachtige manier car rière maakte, was, toen wij hem gisteravond even opzochten, wel verheugd, maar niet verbaasd o^er deze snelle gang van zaken. Hij zei: „Sinds twee jaar ben ik nu al bezig me 'n plaats te veroveren bij de opera. Daar schijnt weinig kans op te zijn. Het buitenland heeft meer interesse getoond. Ik ging naar Antwerpen met de weten schap, dat het er nu van komen moest." De jonge tenor is een achterneef van de bekende koordirigent-com ponist Bernard Diamant. Hij begon zijn zangstudie pas na de oorlog aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. „Vergeet u niet te vermelden, dat Ik les had van Cor nelia Wijgers uit Nijmegen", vraagt fcy ons. Of hij als jongen al bijzondere neigingen en aanleg had voor mu ziek? „Ach, ik herinner me wel, dat een film, waarin Benjamino Gigli het Ave Maria zong, grote in druk op me maakte. Ik was toen nog klein. Maar dat was ook alles. Pas in de oorlog in een Duits werk kamp merkte ik, dat ik kon zingen. Na de bevrijding dacht ik: ik heb een stem, ik wil er iets van maken. Nu, daaraan ben ik bezig." Diamant zong de laatste twee jaar regelma tig op radio-operaconcerten. Zo raakte h|j ook goed bevriend met de bas Arnold van Mill, die even eens bij de Vlaamse Opera is en hem wees" op de mogelijkheden, die Antwerpen bood. Met het optreden voor de Nederlandse radio is het nu gedaan. Diamant heeft de maand, die hem rest voor zijn pre mière, hard nodig. .Ginds zingt men Nederlandse teksten en hij moet dus van zijn Italiaanse opleiding overschakelen. In het komende sei zoen zal hij aan minstens 100 voor stellingen meewerken, voor andere dingen blijft dus weinig tijd over. Aanbiedingen van Radio Brussel heeft hij eveneens niet kunnen ac cepteren. Hij wist nog niet precies wat z'n eerste opera zal zijn. maar op het répertoire staan in ieder ge val Traviata, Madame Butterfly en Bohème, Het is niet de eerste keer, dat hü zich in een ander land gaat ves tigen. Hü zei Nederland reeds een maal vaarwel op tienjarige leeftijd, nadat hij de eerste vijf jaar van zijn leven in Parijs had doorge bracht. Van Nederland vertrok hij met z'n ouders', kolonisten, naar Brazilië, waar hij als twaalfjarige jongen kassier werd in een waren huis. Vlak voor de oorlog keerde hij naar Rotterdam, Delfshaven, terug. En Antwerpen zal ook wel niet z'n laatste „woonst" zijn. Want de jon ge Diamant heeft grote plannen. In Zuidelijke richting. Maar wat die precies zijn, vertelt hij zelfs z'n aardige vrouwtje niet. tuurlijk wel, dat daar eenmolen stond. Maar je dacht er nooit ver der over na. Dat is nu anders. Elke keer weer denk je: Ja, die molen. Vroeger begon daar de Hoogstraat en het Achterklooster. En de Ma rinier skazerne stond er vlak bij. Wat merkwaardig toch, dat alleen die molen er nog staat. Alles wat er om heen stond, is verbrand. Er niets meer Ook zo is Rotterdam Windhondenrennen aan de Kromme Zandweg De Windhonden Renvereniging „Rotterdam" organiseert Zaterdag 30 Juli rennen voor greyhounds en whippets op de wielerbaan aan de Kromme Zandweg. Aan de wed strijden, die om half 7 's avonds beginnen, zullen volgens aankondi ging Nederlandse kampioenen deel nemen. van terug te vinden. De mo len rijst omhoog als een gedenk teken. Hij heft zijn wieken als armen ten hemel en klaagt aan. Hij is indrukwek kend in die aanklacht. Juist, omdat hij zo eenzaam aan de rand van een puinvlakte staat. Er is niets meer van het oude om hem heen, maar door zijn aanwezigheid roept hij herinneringen op. Hij laat het verleden herleven. Het is zijn be stemming geworden. Vele malen bedreigd Zijn officiële naam is koren molen „De Hoop". Hij werd in het jaar 1570 gebouwd door de pan nenbakker Cornells Janse, maar pas in 1718 kreeg hij de hoogte en de slankheid, waardoor hij ging domineren. Sinds 1622 was er een gr utter ij in ondergebracht en in 1706 richtte men er een winkel voor de verkoop van grutterswaren in, die ook thans nog een drukke klandizie heeft. Reeds eenmaal, toen in 1918 de molen gemeente-eigendom was ge worden, scheen zijn einde nabij;ze bleek voorbestemd om gesloopt te worden. Dank zij de lofwaardige pogingen van enkele stadgenoten kon dit noodlot worden afgewend. De molen ifrerd niet gesloopt, maar gerestaureerd; daarna werd hij verhuurd aan de Gebr. Kluit. Het zijn deze gefar. Kluit geweest, die in de Meidagen van 1940, toen de stad in een vuurzee was herscha pen, met grote doortastendheid de molen redden. Er was reeds een begin van brand uitgebroken en binnen de muren hing een dikke, verstikken de rook. De Hoogstraat en het Achterklooster zaten vol brand haarden, die zich koortsachtig snel uitbreidden. De gebroeders Kluil bedachten zich niet lang. Zii klau terden naar de balie en blusten daar het begin van brand. Toen kruiden zy met grote inspanning de molenkap om zodoende de wieken op de wind te richten. Heroïsch gevecht Na met levensgevaar de zeilen voor de wieken te hebben gespan nen en de vang, waarmede het wiekenkruis vast stond, losgegooid te hebben, ging het met loeiend geweld, gedreven door de felle wind, welke zo noodlottig zou wor den voor onze brandende stad, aan het draaien. De dichtstbijzijnde huizen stonden nu in lichterlaaie; uit daken en vensters lekten bege rige vlammen, maar de wieken maalden ze weg. De molen maalde vonken, zoals het in een oude maatregel tot afweer van brand in de nabijheid van een molen heet. Elke aanval van de vlammen op de molen werd door de draaiende wieken afgeslagen. En terwijl de oude binnenstad tot as verteerde en de inwoners in paniek weg vluchtten, stond daar, temidden van al deze zinloze verwoesting, de korenmolen „De Hoop", die voor zijn romp vocht. Dit is de geschiedenis van de molen aan het Oostplein, die een stad in puin zag vallen en alleen zichzelf wist te redden. -Links en rechts van hem gapen de wonden, die nu met onkruid zijn overwoe kerd, Het verkeer rijdt weer aan hem voorbij en soms. klinkt het een kale vlakte als symbool van het oude Rotterdamdat niet sterven kon, Het geval Amersfoort4 Naar aanleiding van het artikel „Het Geval Amersfoort" het vol gende: een onderzoek heeft inmid dels aangetoond dat de berichten hierover sterk overdreven zijn. On nodig Is met modder gesmeten naar een grote gp-oep van ernstige on derwijsmensen. In het geïncrimi neerde artikel staat, dat het feit dat de leraren zelf de opgaven vervaar digen, het geknoei wel in de hand moet werken. De opgaven voor het schriftelijk gedeelte van de eindexamens van onze inrichtingen voor V.H.M.O, worden uit.Den Haag toegezonden, met uitzondering van het werk voor de oude talen, dat door de docenten wordt gekozen onder goedkeuring van de gecommitteerden. Men kan toch moeilijk zeggen, dat ook Jtfj deel uitmaken van het knoeiers- gilde. Wanneer men spreekt over de jacht,naar cijfers waaraan zelfs de meest Integere lieden zouden meedoen, vergeet men dat bij de eindexamens van de gymnasia en de klassieke afdeling van de lycea de cijfers in feite worden vastge steld door de gecommitteerden, ter wijl ook de deskundigen bij het eindexamen H-B.S, op dit gebied een krachtig woord meespreken. En wat de onderwijsvernieuwing betreft: niemand zal willen beweren dat het V.H.M.O. volmaakt is. Nie mand zal ontkennen dat bet docen tenkorps wel enkele zwakke figuren telt zoals er geen gebied van men selijke werkzaamheid is waar geen enkele zwakke plek wordt gevon den. Maar het V.H.M.O. is ook nog in staat, mede dank zij de toewij ding van de docenten, goede of zelfs -zeer goede resultaten te bereiken zonder de manipulaties waarover in „Het geval Amersfoort" werd ge schreven. Dr. H. D. VEENSTRA, Voorzitter van het Genoot schap van Leraren aan Ne derlandse Gymnasiën (Van redactiewege bekort). Wanneer toy het geval-Amers- foort signaleren en daarbij stellen dat dit gesignaleerde geval stellig niet alleen staat, betekent dat nog allerminst een beweging alsof relatief gesproken dergelijke knoeierijen niet tot de uitzonde ringen zouden behoren. De zucht naar goede resultaten in de cijfers, voor zover die bij de meest inte gere lieden aanwezig is,_ heeft uit er aard met knoeierijen niet te ma ken, maar bestaat. Dat er honderden cv duizenden onderwijsmensen zijn die hieraan niet meedoen of slechts in zoverre als him pedujongen inordt door de menselijke beperking, doet noch aan de stelling noch aan de waar dering voor de prestaties van on derwijzend Nederland iets af. Dlplo ma-jagcrU Bij Uw artikeltje d.d. 13 dezer „Het Geval Amersfoort" wilde ik" een aanvallende opmerking maken. M.i. zal onderwijsvernieuwing, hoewel noodzakelijk, niet de voor naamste oorzaak van de diploma- jagerö wegnemen. Het duidelijkst zien we dat gedemonstreerd aan de Avond-H.B.S. en andere avond scholen, die hun voornaamste be staansreden niet hebben in het ver langen naar eigen ontwikkeling» maar omdat men in zyn betrekking tót de conclusie komt, dat men alleen wat bereikt indien men diplo ma's kan laten zien (hoewel de voor die diploma's vergaarde kennis meestal in 't geheel niet van belang is voor dc betrekkelijke fun e tie). Het bedrijfsleven (particulieren en overheid) zyn door deze eisen oor zaak der diplomajagery. Practische geschiktheid voor het op te dragen werk moet hiervoor in de plaats komen. Ik heb altijd met animo ge studeerd en toch was ook altijd by m(j het al of niet aanwezig zjjn van practisch nut by het behalen van' diploma's belangrijker dan ae te vergaren kennis. MACHIEL DE LEGE CAIR'O. Een passagiersvliegtuig van de Egyptische luchtvaartmaat schappij „Misr" is. gisteravond tus sen Aiexandrië en Caïro veronge lukt, kort nadat het van eerstge noemde plaats was opgestegen. Er zijn zeven doden te betreuren. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren het Statuut van de Raad van Europa zonder hoofdelijke stemming aangenomen, net op het nippertje, want in Augustus vindt In Straatsburg de eerste bijeenkomst plaats van de Raadgevende Vergadering, waarin door velen het begin wordt gezien van een Europees parlement. De Voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, beiden daartoe gemachtigd (prof. Kranenburg pas gisteren, na dc aanneming), zullen nu uit dc leden van beide Kamers de zes afge vaardigden en hun plaatsvervangers aanwijzen, die ook meegaan naar Straatsburg. Er is door verschillende vrouwenorganisaties op aangedron gen, dat daarbij ook een vrouw zal zijn. Het debat was niet zo belang rijk als het onderwerp verdiende. De heer Po Hem a (C.H.), die tegen het Statuut -niets had in te brengen, zag kans om de socialis ten te verwijten, dat zij door te streven naar een eenzijdig „natio naal dirigisme" meewerkten aan de versterking van het streven naar nationale zelfvoorziening, waardoor de internationale sa menwerking in gevaar wordt ge bracht. De heer Van der Kieft (Arb.) bleef hem het antwoord niet schuldig. In Nederland denkt niemand aan zelfvoorziening, om dat zij volstrekt onmogelijk is. De P. v. d. A. is voor geleide econo mie, niet op theoretische gronden maar omdat de laatste 40 jaren wel hebben geleerd, dat het particu liere kapitalisme niet in staat is om het economische en financiële evenwicht in de wereld te handha ven. Wil de heer Pollema, vroeg spr. weer terug naar de vrije va lutaverhoudingen? Hjj sprak ten slotte de hoop uit, dat dit Statuut het begin zal zijn van het schep pen van een gevoel van zekerheid, vrede en rust in dit werelddeel. De heer Do Beaufort (K.V. P.) betoogde dat de gemeenschap pelijke afweer tegen de bedreiging van de waarde en de waardigheid van de mens niet voldoende is. Ge streefd zal moeten worden naar nieuwe samenlevingsvormen, De heer A n e m a (A.R.) be treurde. dat in de beginselverkla ring van het Statuut niet gespro ken is over de Christelijke begin selen als grondslag van de samen werking. De beer Jonkman <Arb.) had er geen vrede mee, dat Indonesië, Suriname en de Ned. Antillen niet geraadpleegd zijn. Het Statuut raakt m belangrijke mate de belan gen van deze landen over zee en de Ned. Rêgering had het overleg niet behoren na te laten. Spr. gaf op nieuw in overweging de aanstelling van een Staatssecretaris aan Buiten landse Zaken en speciaal voor het onderhouden van de betrekkingen met deze gebieden. Dit is geen Raad van Europa! riep de heer Van Santen (C-P.N.) uit, maar van een minderheid van Euro pa. Dat men de belachelijkheid daar van niet inziet was z.ï. al veelzeg gend genoeg. Nadat de heer Wendclaar (V. V.D.) een korte toast op deze nieu we vorm van internationale samen werking had gehouden, was het woord aan minister Stikker, die zich niet veel moeite gaf om op de Volgende week Atlantisch Pact in Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De volgende week Woensdag zal de Eerste Ka mer het Atlantisch Pact behande len. Wanneer de tntcrimregelmg voor Suriname in openbare zitting komt, ïs nog niet te voorspellen. Zij stond voor gisteren op de agenda ter behandeling in de afde lingen doch werd afgevoerd, we gens de late verschijning van de Handelingen der Tweede Kamer. Dit lot deelden de wijziging van. de Wet Autovervoer Personen en de wijziging van de Hoger On derwijswet, De behandeling in de afdelingen zal nu waarschijnlijk de vlogen de week plaats vinden discussie in te gaan. Tegenover de heer Jonkman beriep hij zich op tijdnood, doch zegde aandacht toe voor het overleg met de gebieden, over zee. Wat er te Straatsburg aan de orde zal komen behalve huishou delijke zaken, is nog niet bekend. Doublures met andere organisaties moeten zoveel mogelijk vermeden worden en daarom zou het aanbeve ling verdienen, als de Nederlandse afgevaardigden, die bepaalde sugges ties voor de agenda der Raadgevende Vergadering hebben, zich hierover met het departement in verbinding zouden willen stellen. Evenals vele afgevaardigden eindigde de bewinds man met het uitspreken van de hoop, dat het Statuut van Europa de in ternationale samenwerking zou be vorderen in de geest van de rechten van de vrije mens, waarvan het Handvest der V.N. spreekt. Op de communisten maakte dit geen indruk. Zij lieten aantekenen, dat zij tegen de goedkeuring van het Statuut waren. Verder werden nog zhj. aangeno men de Herkeuring van afgekeurden (tegen CPiN.). de wijziging en aan vulling van de Wet Voorlopige Voor- zienings Bouwkassen. de Pensioen wet voor reserve-officieren der Ko ninklijke Landmacht, die een vrij willige verbintenis gesloten hebben.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3