I i VAN HOUTEN Een romantisch kasteel en n fee in Let maanlicht Missie tot opsporing moet arbeid staken Radio-Oranje lichtte Lages in over gruwelen Radioprogramma Stemming in de karavaan is uitstekend Het Nederlandse merk met Wmldreputatit Engelse korfballers zullen ons de handen vol geven i Donderdag 28 Juli 1949 DE VIERDAAGSE (Van onze sportredacteur NIJMEGEN - Toen door een van de verslaggevers aan een official van de Vierdaagse gevraagd werd wie de oudste deelnemer was, kreeg hy daarop een enigszins onvriendelijk antwoord. „Meneer," werd hem gezegd, „wy hebben eigenlijk liever dat u daar niet over schryft „Waarom?" vroeg de verslaggever verbaasd. „Het is toch een onschuldige vraag?" wekt daardoor de indruk alsof aan de Vierdaagse alleen grijsaards deelnemenwas toen het antwoord. Hendrik van Essen, de wereldberoemde supporter van Triton Er zit iets in, want men kr^gt wel eens de indruk, alsof door elke verslaggever een „vieve grijsaard" Wordt geadopteerd. Er la zelfs een stilzwijgende afspraak, dat men niet van elkaar een „adoptant" zal Stelen. Maar een paar veteranen, zoals de 75-jarige Dlnkhulzen, die al voor de vijf en twintigste keer meeloopt en de alom in den lande tekende van der Kaa, die ér ook al vijf en twintig op heeft zitten, staan hier buiten. Maar neem bij voorbeeld Hendrik van Essen, tie wereldberoemde supporter van Tri ton, zoal 3 hy zichzelf noemt Hij Is een twijfelgeval. Men was aanvan kelijk, aan het einde van de eerste dag, wel geneigd om hem nadat een coliega, hem het eerst in de tuin van. ,De Vereenïginng' had ontdekt, taboe te verklaren, maar heel Iaat op de avond, toen de dansband bijna aan haar slotrmmmertje toe was, kwam de verontrustende medede ling, dat Hendrik van Essen nog niet naar bed was. De verslaggever, die hem geïnterviewd had, ging naar Hendrik toe om hem voorzich tig er toe aan te sporen zich ijlings te bedde te begeven, aangezien het de volgende ochtend weer vroeg dag was. En ziet; gisterochtend verspreidde zich de mare, dat Hen drik van Essen niet gestart was. Men had zich evenwel in het uit houdingsvermogen van deze 72-ja rige Mokumer vergist, want wie kwam er in de namiddag de tuin Van „De Vereeniging" binnen.,.? U raadt het al; Hendrik van Essen, met 2yn plakboeken onder de arm. En dit vond ik toch wel weer zo'n kras staaltje, dat lk het U niet kon j verzwegen, Mrfn collega moet me dan in vredesnaam maar kwaad aankijken WAT Eist was voor de eerste dag was Wychen voor de tweede. Maar anders, minder uitbundig, stemmiger zou ik bgna zeggen. De ontvangst op het raadhuis was ook anders. Hier geen grote schalen met pruimen en een glaasje vruchten- I wjjn. Misschien was de burgemees ter, de heer-'van^Schelfcinga, teveel onder de indruk van het feit, dat hy hier by de volgende vierdaagse niet zal zitten, vanwege het feit, dat hjj dan geen burgemeester meer is. D? heer Breunese stak hem ech ter een hart onder de riem door hem nu reeds als genodigde te in viteren. Wie het raadhuis van Wychen. kent, begrijpt ook de weemoed van de heer Van Seheltinga om hiervan afscheid te moeten nemen. Een ge meentehuis in een kasteel, kan men. het zich mooier denken. Geen vier- daagsewandelaar, die voorbij kwam, ook al was hij nog zo in de weer met spons en handdoek, zal hebben verzuimd om er even naar te kij ken. Wat de boomgaarden zijn voor Eist, is het kasteel voor Wychen, De sage in het dorp gaat, dat op bepaalde avonden, als de maan zo mooi schjjnt en het In de natuur zo stille is, wel eens een schooe, in'het wit geklede maagd door de eeuwen- DONDERDAG 28 JULI 1940 HILVERSUM I 18.— (NCRV) 18,— Leger des Hells 18.25 CWV kwartier 18.30 reg. uitz, 18.nws 18,15 NederL organisten spelen eigen werken 19.30 actueel geluid 19.45 reg uitz, 20.— nws 20.05 prog. proL 20.15 plaatvarla 21. Nederl. emigranten in Canada 21.20 NBC symph. ark. 21.30 vaeaotieprog. 22.15 de vaart der volken 22.35 ln dm- balls bene senantlbus 22.4S avondwljd. 23.nws 23.1524.beroemde con certen. HILVERSUM II (AVRO) 18— nws 18,15 tweede Lingiade te Stockholm 18.25 sportpraatje 18.3D Wenen 19.de Limburgse schutterijen 19,10 De Speel doos 19.30 fluit en piano 20.nws 20.05 ln het radio-zoeklicht 20.15 cabaret- prog. 21.Europe In bewogen tijden 21.15 Lond syinph. ork. 21.55 Mistin- guet 22,25 Engelse harpvlrtuoos 22.40 Hongaarse vreugde en sentiment 23. nws 23.15—24,— De twee Amerika's VRIJDAG 29 JULI 1949 HILVERSUM I 7.— nws 7.15 ochtend gymnastiek 7.30 (NCRV) Royal Opera ork.' 745 een woord voor de dag 8 nws 8.45 te deum laudamus 8.45 Chopln 9.15 bezoek btf zieken 9.30 kussenge vecht 10.Utrechts Sted. ork. 10,30 morgendienst 11.— zangrecital 11.30 Oklahama 11.55 Cincinnati symph. ork. 12.30 land- en. tuinbouw 12.33 ensemble Lachman 13.— nws 13*15 Amsterdamse Polltiekapel 14 Emlllo Llvi 14.15 Ro binson Cleaver 14.40 onder dak en dan 15.Dallas symph. ork, 15.40 van oude en nieuwe schrüvers 16.NCRV-koor 16.40 voordracht 17.— Carmen 17.45 vi ool. violoncel en plano. HILVERSUM I (NCRV) 18.15 Evan gelisatie in Esparanto 18.30 reg. uitz. 19.— nws 19,15 geestelijke liederen 19 30 actueel geluld 19.45 CNV-kwartler 20, nws 20 05 Royal Albert Hah 21.— gere formeerde oecumenische synode 2120 omroepkoor 2158 Sans Souci 22.15 or gelconcert 22.45 avondaverdenkmg 23 nws 23.15 gr. pL 23.45-24,— The Ken- tuekey Minstrels HILVERSUM II 7.— nws 7.18 (VARA) The Masqueraders 8.nws 8.15 gr. pl. 8.50 voor de vtouw 9.— Boston symph.. ork. 10.— thuis 10.05 morgenwijding 10.20 New Light symphony ork. 10.30 voor de vrouw 10.45 zangrecital 11.— voordracht 11.15 orgelspel 11.35 Jan Corduwener 12.— (AVRO) Joop Walvis 12.30 land- en tuinbouw 12.33 sport en prognose 12.45 Tonn Hermans 13.nws 13.15 Kwintetspelers 13.45 Roy Rodgers 14.— kookkunst 14.20 toogdag Nedert. ver volkszang 14.50 Charles Brill-ork. 15.— ons volk Jn zijn dichters 13.20 gr. pL 15.45 Vierdaagse 16.(VARA) pia nospel 18.30 van twaalf tot zestien 17filmland 17.20 kamermuziek. HILVERSUM II (VARA) 18.— nws 18.15 felicitaties 18 35 de jonge Fliere fluiters 19.— denk om de bocht 19.15 reg uitz. 10.30 Soesterberg 19 50 tien voor acht 20.— nws 20.05 Nederl. ka merkoor 20.30 innnerlijk- leven 20.55 boekbespreking 21.— men vraagt 21.35 gr. pi. 22.— bultenl. weekoverzicht 22.15 swing and sweet 22 40 Soesterberg 23— nws 23.15—24,— Boston symph. orkest. oude slotlaan wandelt. Dit mag dan gefantaseerd zijn, romantisch is het. E heer Van Seheltinga had het in zijn toespraak tot de geno digden over de „crème de la crème", die daar'onder zijn gehoor zat, maartoen maakte hg toch een kleine vergissing. Hy vergat in zfn hulde de duizenden er In te be trekken, die er tenslotte voor ge zorgd hebbel, dat wy ook de twee de dag van de vierdaagse „ge slaagd" kunnen noemen. Want de tweede dag mijnelezers is niet zel den de kritieke dag. Ik weet het wel: de grote vuurproef moet nog komen, maar de tweede dag slaat niet zelden grote gaten in het le gioen der dapperen. Ik denk bij voorbeeld maar even aan die jonge soldaat, die ik op het marktplein van Wychen, in een ambulance-auto zag tillen. Deze jongen was volko men uitgeput. Misschien was hij na de eerste dag al niet fit meer ge weest en had hij er beter aan ge daan met 's morgens op zijn bed tr blijven liggen. Maar hij wilde niet onderdoen voor z'n kameraden, zet te de tanden op elkaar, tot hij in Wychen juist toen de Belgische mi litaire kapel begon te spelen, in el kaar zakte. Ik denk ook aan de eer ste hulpposten langs de weg, waar men in 'n atmosfeer van jodium en steriele verbandstoffen, de slacht offers kan zien zitten, met kapotte voeten of zien liggen, terwyl door rode kmis-zusters onwillige spieren worden gemasseerd. Moet men nu plotseling „ach en wee" gaan roepen en hiermede de vierdaagse "in een kwaad daglicht brengen......? Welnee. Zulke dingen wettigen ook helemaal niet het gro te aantal verzorgmgsposten, dat men op het parcours tegenkomt en waaraan, de heer Breunese zich zo erg ergert. Men kap het rustig aan de medische dienst van dr. Averta- rlus overlaten, zegt de leider van de Vierdaagse, Hij doet het al zoveel jaren cn heeft heus geen assistentie nodig van grote firmans, die een ei gen medische dienst bezitten en da- ze besl'st mee moeten sturen of van finma's, die louter langs de weg gaan staan uit reclame Tja, die re clame, dat is de heer Breunese „een doom ln het oog, Gratis pepermunt jes, gratis drinken, ja er is zelfs een firma, die, scheermesjes uit deelt..Niemand lean het hun verbie den, want de openbare weg is vrij» maar.;."... zegt de heer Breunese, de Ondanks de blaren De geneeskundige dienst voorde Vierdaagse, 120 helpers en helpsters van het Roode Kruis en 30 mas seurs omvattend, bewijst de wan delaars nuttige diensten. Zo wer den Woensdag niet minder dan 1000 voeteuvels verholpen. De dienst heeft de beschikking over een hy permodern apparaat, dat snelle genezing brengt voor wonden, die ontstaan zyn door het stuklopen der voeten. Op elke post gebruikt men Infraphile-lampen voor uit droging van de wonden. De officiële belangstelling voor de Vierdaagse blijft groot. Naar wij reeds meldden komt vice-admiraal jhr. Van Holte Vrijdag naar Nij megen. Vandaag zouden de schout bij-nacht Meyer en Schaper Nij megen bezoeken. Verder verwacht men ook nog hoge Nederlandse, Belgische en Franse bezoekers. De marine is numeriek en kwa litatief sterk vertegenwoordigd Noemen we vandaag de groep van 160 mariniers uit het kamp „Vol- kel" bij TJden, onder leiding van overste Noass, die een kranige in druk maken. De buitenlanders hebben zich ook ditmaal weer uitstekend ge houden, Noren, Engelsen en Fran sen hadden geen uitvallers. Intussen blijkt telkens, dat onge- aefenden zich niet lichtvaardig aan de Vierdaagse moeten wagen. Dit ondervond bijvoorbeeld de Gro ningse groep, die van haar 9 deel nemers er 5 verspeelde. De stem ming in de hele karavaan blijft echter uitstekend. Vandaag ging de tocht de Mook- se heuvels in en Groesbeek tege moet, De grote finale, de triom fantelijke bloemenmars op de slui tingsdag (Vrijdag), belooft dit jaar een bijzonder kijkspel te worden De St. Annastraat zal die middag voor het verkeer gesloten zijn, ook voor de tram, terwijl de stoet dan verder trekt over het majestueuze Keizer-Karelpïein, dat rijk ver sierd wordt met groen en vlaggen. .Vierdaagse" is geen filantropische instelling. Iemand vroeg ook aan de heer Breunese of er geen maatregelen moesten worden genomen tegen de zogenaamde „hardlopers", de lieden die het niet kunnen nalaten om er een wedstrijd van te maken wie het eerste binnen is. „Zolang het con tact met de grond niet wordt ver broken is er niets tegen te doen", zei de heer Breunese lakoniek. Met andere woorden: vliegen en zweven is verboden. Hoe uitstekend de tweede dag ge slaagd is, moge weer blaken uit de nuchtere cijfers. Het bord gaf gis teravond maar 75 uitvallers, doch dat wil nog niet zeggen, dat er de derde dag 7023 aan de start komen. Want de tweede dag zijn er .ook nog 62 in hun bed gebleven. ALS je ais str andfotograaf de hele dag onder een brandende zon door het mulle zand loopt en je peinst wat voor je heen, dan kijk je toch wel vreemd op, wanneer je daar opeens voor 'n liefelijke juffrouw komt te staandie er blijkbaar helemaal niet door is geschokt, dat haar hoofd, los van de romp, 'n eindje verder op het strand ligt. Zins begoocheling? Moord? Neen, het is maar een grapje van twee meisjesdie een kuil hebben ge graven, waarin de voorste het hoofd heeft laten zakken. Het hoofd behoorttoe aan een an dere, die het lichaam in het zand heeft begraven. Vele duizenden Nederlanders zijn tijdens de bezetting in Duitse ge vangenschap gestorven. Hun dood werd officieel vastgesteld. Maar er zijn ook duizenden niet naar ons land teruggekomen, over wier lot nog steeds geen zekerheid bestaat Nu, vier jaar na onze bevrijding, zijn er nog duizenden moeders en vrouwen die m de grootste onzeker heid leven. En deze kwellende on zekerheid blijft voor de nagelaten betrekkingen van de allerbeste Ne derlanders bestaan om de heel een voudige reden dat op het ogenblik de missie tot opsporing van vermiste PLrsonen-uït de bezettingstijd als zo danig haar werkzaamheden zal moe ten staken! Ruzie leidt tot doodsla» NAARDEN. Een noodlottige ruzie heeft gisteren de dood van de 29-jarige tuindersknecht Piot Put uit Naarden tot gevolg gehad. Tij dens de schafttijd ontstond er een woordenwisseling tussen Piet en de 24-jarige Koopman, eveneens tuin dersknecht, over de werkzaamheden. De ruzie was al weer bijgelegd toen het slachtoffer nog een opmerking maakte m de geest van Jullie le lijke Huizers". Koopman woont te Huizen De laatste beeft zich hier over blij'kbaar zo 'opgewonden, dat hij Piet enkele klappen gaf, die zo ongelukkig aankwamen, dat het slachtoffer tn elkaar zakte en on middellijk overleed. Koopman is ge arresteerd. Beide mannen stonden" in Naarden zeer gunstig bekend en van een slechte verhouding was geen sprake. Hittegolf doodt penguins en plaagt ijsberen LONDEN. Over gehee] Europa brengt de hittegolf steeds hogere temperaturen. Uit Lissabon werd een maximumtemperatuur van 27,2 graden Celsius gemeld, Parijs werd geblakerd door den hitte van 31 graden en in Londen vond men het met 26 graden ook welletjes. In de Londense dierentuin stierven 10 pinguïns van de hitte en het per soneel moest overuren maken 'om de ijsberen met koud water te be- sproeien. (Ingez. Med. i®» (Van onze korfbalmedewerker) ROTTERDAM. Het gaat met korfbal niet slecht zowel interna tionaal als nationaal. Na de de- monstratietoer in 1946 werd de En gelse bond gesticht en thans komt reeds een vertegenwoordigend twaalftal naar ons land om op het Neptunusveld te Rotterdam de tweede ontmoeting met een Neder lands team te hebben. Het vorig jaar zijn de oranjetruien naar Sheffield geweest en hebben daar, wie had trouwens anders verwacht, met flink verschil gewonnen. In tussen hebben de Engelsen niet stil gezeten en onder leiding van de oud-gym nasi ast Frans Engels flink geoefend, zodat we mogen aanne men, dat ze Nederland goed partij kunnen geven. Vorige week heb ben we bij ons bezoek aan Londen met enkele Engelse spelers gepraat en ze waren hoopvol al verwacht ten ze niet, dat nu reeds een over winning behaald zal kunnen wor den. Ze zullen niet met zich laten spelen dat verzekerden ze echter. Het zwakke punt is zoals te be grijpen hun aanvalsspel en in net bijzonder het schieten. Nu echter in de omgeving van Londen weer drie clubs zijn gevormd na de pro- pagandatocht van vorige week, waardoor het aantal spelers bedui dend uitgebreid zal worden menen Honderd meter rugslag in 1 mm. 4.9 sec, CASABLANCA. Georges Val- lerey, Franse rugslagzwemmer, verbeterde Dinsdagavond tijdens wedstrijden te Casablanca zijn eigen Europees record 100 meter rugslag door deze afstand af te leg gen in 1 minuut 4,9 sec. Vallerey versloeg de Olympische kampioen Allan Stack, die er 1 min. 5 sec. over deed. Bokser Dundee overleden GLENDALE, California. De vroegere wereldkampioen midden gewicht Vince Dundee is hier op 41-jarige leeftijd overleden in het sanatorium waar hij sinds 1942 werd verpleegd. Zijn laatste be langrijke partij bokste hij in 1937 tegen Billy Conn, van wie hij ver loor. we dat het niet lang meer zal du ren of Nederland zal bij het sa menstellen van zijn vertegenwoor digende ploeg uit de besten een keus moeten doen. De Engelsman met zijn fijn gevoel voor sport heeft ons spel reeds goed door en vooral de dames die door het En gelse netball een uitstekend tech niek hebben zullen haar tegen- staandster reeds nu de handen vol geven. De wedstrijd die te half drie aanvangt zal door een Belg wor den geleid. Nationale' jeugdruilerdag in Heemstede (Eigen berichtgeving) Op Zaterdag 6 Augustus wordt ln Heemstede een jeügdrulterdag gehou den, waarvoor grote belangstelling be staat. De organisatie ts in handen van de Hjvereniging „Fit", die 44 rijdende leden telt, allen onder de 18 jaar, In „Fit" zijn de rijdende kinderen uit Haarlem cn omstreken verenigd. Zij willen bewijzen, dat het allemaal maar dwaze praatjes zijn, als men steeds weer spreekt van de initiatiefloze Jeugd in de tegenwoordige tijd. De zaak is flink aangepakt. Er zijn. reeds meer dan 80 tnschry vingen ontvangen en men verzekerde zich van de mede werking van een jury die met de grootste belangstelling de Jeugdige prestaties zal volgen en door afzonder lijke rapporten en adviezen bovendien hoopt mede te werken, dat de ver schillende fouten en tekortkomingen bij een volgend concours in 1950 overwon nen zullen zijn. - Het gem een tob e stuur van Heemstede ontvangt de jonge deeinemers en offi cials om 10 uur 's morgens op het ge meentehuis. Na afloop daarvan begint het programma, dat naast dressuur- nummers, ook een concours best-gaand rijpaard vermeldt, waarbij de wijze van rijden het meeste gewicht in de schaal legt. Bovendien komen er nog spring concoursen in voor, Hierbij wordt echter niet op tijd gereden. Men hoopt op dit concours voor de jeugd een overzicht te krijgen van de rij-capa- citeiten. Verschillende jeugdclubs hiel den reeds eerder onderlinge wedstrij den. doch het ig nog nooit voorgeko men, dat heel rijdend Jong-Nederland bil elkaar »kwam om de onderlinge prestaties te kunnen vergelijken. De wedstrijden worden ep het terrein van Groenendaal gehouden, dat welwillend door het gemeentebestuur tor beschik- king werd gesteld. KINDEREN OVER WIER LEVEN SCHADUW VIEL Vierde Prinsenkind" zorgt voor prettige vacantie DEN HAAG, vEr zijn kinderen in Nederland over wier leven een schaduw viel, omdat de oorlog hun op wrede wijze hun vader en soms ook nog hun moeder ontnam. De overheid en de „Stichting 1940 1945'' hebben de zorg op zich ge nomen voor hun noodzakelijk le vensonderhoud, Maar de uitkerin gen die aan de nagelaten betrek kingen van oorlogsslachtoffers worden verstrekt zijn nu eenmaal begrensd door de moeilijke finan ciële positie van ons land. Daar door wordt deze kinderen maar al tc vaak niet datgene geboden wat mogelijk was toen vader nog leefde. De stichtitg „Het vierde prinsen kind" wil hun iets vergoeden van het vele, dat zij moeten missen. Zij slelt zich ten doel» de materiele steun van de overheid aan tc vul len met morele steun en tracht dit vooral te bereiken door hun in prachtige oorden een onbezorgde vacantie te bieden Uit het jaarverslag over 1948, dat wij zojuist ontvingen, blijkt, dat in net afgelopen jaar by na 4900 kinderen konden worden uit gezonden naar kampen, die door de D.U.W. welwillend ter beschik king werden gesteld eiu dat 120 oorlogsinvalide kinderen geduren de veertien dagen konden worden ondergebracht in het tehuis „Ka- rcol" te Aeraenhout. Met grote dank maakt het ver slag melding van de hulp van de D.U.W.. het Centraal Bureau Ver zorging Oorlogsslachtoffers, diver se gemeentebesturen en verschil lende fondsen. Ook wordt hulp uit het buitenland vermeld. Dit jaar zullen 4500 kinderen worden uitgezonden. Bovendien zullen 250 lichamelijk getroffen kinderen een vacantie van veer tien dagen genieten op het land goed „Den Alerdinck" -te Heino by Zwolle en in het wederopbouw- kamp te Montfort ten zuiden van Roermond. Aan het slot van het jaarverslag wordt het werk van „Het vierde Prinsenkind" in de warme belang stelling van alle Nederlanders aan bevolen. Het gironummer is 477800. Lages: „Ik beschouwde alles als propaganda" In de warme zittingszaal van het Amsterdams bijzonder Gerechtshof kon men zich gisteren, tijdens de vijfde dag van het proces tegen Krimïnalrat Willy Lages, indien men de ogen sloot, weer in de si nistere dagen van de bezetting wanen. Want door de zaal klonk „De Stem van Strijdend Neder land", de stem van Radio-Oranje. Drs L, de Jong, thans chef van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie. eertijds een der be kendste omroepers van Radio- Oranje in Londen, las daar met dezelfde bekende stem het nieuws bulletin voor, dat hij op de avond van 19 December 1943 in de „Kro niek van de Dag" de aether had ingezonden. Die uitzending was geheel gewijd aan het proces, dat de Russen van 15 tot 18 December 1943 in Charkow gevoerd hadden tegen twee Duitsers, die beiden ter dood werden veroordeeld, omdat ze in hun „dodenwagens" 30.090 Russische vrouwen uit de gebie den, die de Duitsers hadden ver overd. hadden vergast. Die doden wagens waren vrachtauto's, die 20 waren ingericht, dat door een ras ter tijdens de rit alle uitlaatgassen in dat gedeelte werden geblazen, waarin zich de gevangenen bevon den, Op die wyza waren „tijdens het transport" 30.000 vrouwen ver moord. Drs. de Jong werd in het proces Lages als getuige-deskundige ge hoord. Hij arrivearde met stapels mappen en documenten uit het In stituut voor Oorlogsdocumentatie. Hij trachtte aan tc tonen, dat La ges, die hardnekkig blijft ontken nen, geweten moet hebben, dat de Duitsers de vergassingsmethode toepasten. Niet alleen was drs, De Jong van mening, dat de Sicher- heitspolizei uiteraard naar de uit zendingen van radio Oranje en van de B.B-C. luisterde, maar bo vendien had hy stukken bjj zich, die door^Duitse instanties zelf wa ren opgemaakt en waarin het pro ces te Charkow werd gememo reerd. Dat waren met „geheim" gemerkte documenten, die door een vermetele inbraak in Den Haag vlak voor de bevrijding door illegalen voor verbranding ge spaard zijn gebleven. Het betrof de z.g. „Meldungen aus den Nie derlanöen", waarvan Lages eerst zeide ze eens een keer in Den Haag te hebben gezien bij de Befehls- haber. Als getuige gehoord/ver telde Lages' onmiddellijke dnirier- geschikte BlumenthaL die niet ge hoord had, wat zijn chef had ver klaard, openlijk, dat deze Meldun gen iedere 14 dagen in het gebouw van de S.cherheitspolizei circu leerden en door allen gelezen moesten worden. Lages trok daar na zijn verklaring in en zeide zich aanvankelijk vergist te hebben. Hij voegde daaraan toe „in geen enkel op2ieht reden te hebben dit te verzwijgen". Dit 14-daags rapport bevatte steeds talloze van belang zijnde onderwerpen, die in Nederland in die tijd actueel waren, zo ook ge ruchten, Drs- De Jong liet een van deze Meldungen-bladen zien aan president Van Hamel, waarin ge sproken werd over het vergassen van de Russische vrouwen. Hii achtte het aannemelijk, dat deze mededelingen in het rapport wa ren opgenomen, omdat ze door de uitzending van Radio-Oranje in Nederland waren gaan circuleren. Dat het de Duitsers ook reeds be kend moest zijn door de uitzending zelf, daarvan was drs. De Jong overtuigd, maar hij begreep, dat de bezetters bezwaarlijk Radio- Oranje rechtstreeks in deze Mel dungen aus den Niederlanden kon den gaan citeren. Lages verweerde zich door te zeggen, dat het in de eerste Plaats ook bij de Sicherheitspoiizei geen gewoonte was naar de Engelse zenders te luisteren. Daarvoor was een speciale DIenststelle in Den Haag aangewezen Die verzond van tijd tot tijd belangrijke mede delingen naar Lages om hem op de hoogte te houden. ,,Maar in de tweede plaats be* schouwde ik alles wat Radio- Oranje uitzond als propaganda" aldus Lages, „dat nam ik ze niet kwalijk, want Goebbels wist ook hoe propaganda te maken. Ik sta hier thans als verdachte en ik be zweer u, president, dat het bericht over die vergassing van oO.OOO vrouwen niet onder mijn ogen is gekomen, maar zelfs als dat wel gebeurd zou zijn, dan zou ik het nimmer hebben geloofd". Lages haalde daarna diep adem en vervolgde niet zonder pathe tiek: „Ik herhaal hierbij nog eens nadrukkelnk, dat het lot, dat de gedeporteerde Joden in het Oosten ondergingen, mij eerst na de capi tulatie duidelijk is geworden. Tij dens de oorlog heb ik wel hier en daar enkele geruchten gehoord, maar wat er werjtelyk is gebeurd, heb ik nimmer geweten en ik ga randeer u, dat als ik het wel met zekerheid zou hebben geweten ik, zo ik al. niet zou zijn onder gedoken, dan toch zeker mijn degen op de tafel van de generaal zou hebben gelegd en dan gezegd zou hebben: hier ben ik". Terwijl hij na deze woorden weer ging zitten» besloot hij dit betoog met de woorden: „Meer heb ik niet te zeggen". De president antwoordde daarop als volgt: „Dit alles zal een punt van nauwgezétonderzoek van het Hof vormen'. Er werden gisteren nog ver scheidene getuigen gehoord, onder wie voormalige KriminaIrate uit Groningen, Den Bosch en Rotter dam, wier zaken echter alle zelf nog moeten worden-behandeld, zo dat de president duideliik liet blij ken, dat hij aan de verklaringen van deze getuigen niet te veel waarde wenste te hechten, Alle getuigen charge, bijna 100 totaal, zijn thans verhoord. Maandag wordt de zesde dag van dit monsterproces gewijd aan het verhoren van een 17-tal getuigen décharge. DRINKWATERLEIDING KRIJGT PLUIM Er waren gedurende de laatste jaren nogal eens klachten over de gemeentelijke drinkwaterleiding. Doorgaans waren deze klachten ge grond op een vermeende bijsmaak van het water if onvoldoende wa terdruk, vooral in de hoger gelegen woningen. Tijdens de droogteperiode van de afgelopen weken vreesde menige huisvrouw een herhaling van de water-misère in het voorjaar. Men heeft er zich dan ook terecht over verwonderd, dat juist in deze war me dagen de kraan bleef lopen en zelfs op de hoogste étages geen wa tergebrek werd geleden. Met name is dit het geval in Blijdorp. Deze blijde verrassing heeft Blij dorp te danken aan het feit, dat sinds kort de aanleg van wydere water-toevoerbuizen is gereed ge komen. Hierdoor is dc druk aan merkelijk verbeterd. Ook in het Zuidelijke stadsdeel wil men de waterdruk verhogen door middel van een pompinstallatie. Deze zal echter eerst in het voorjaar 1950 gereed zijn. De verstopping van de filters van het waterleidingbedrijf komt regelmatig voor tijdens het voor jaar. Deze verstoppingsperiode is nu achter de rug, waardoor de wa tertoevoer naar de stad eveneens verbeterd is. Dit verstoppingseuvel zal eerst geheel overwonnen zjjn, na voltooiing van de in aanbouw zijnde nieuwe filters. DOOR DE BERGACHTIGE LIG GING had de aanleg van 'n wa terleiding naar Jerusalem heel wat voeten in de aarde. Toch slaagde men er in het eerste deel van deze waterleiding in betrek kelijk korte tijd te voltooien. Dit is voor de bevolking van groot belang; niet alleen dat er in de toekomst voldoende water zal zijn voor huishoudelijk gebruik, zelfs voor het besproeien van tuinen zal men het water mogen gebruikenEen in aanbouw zijnd waterreservoir tussen Jerusalem en de waterbron. Deze missie die in het voorjaar van 1947 werd opgericht om een einde te maken aan de bestaande chaotische toestanden en de opsporing van de vermisten systematisch ter band te nemen, is daar inderdaad op uitmun tende wijze in geslaagd. De missie tot opsporing heeft prestaties geleverd, die ver boven de ogenschijnlijke be tekenis uitgaan, in binnen- en bui tenland, met alleen, door de toewij ding van alle medewerkers, maar ook door de uitstekende organisatie! De missie tot opsporing heeft daarbij talrijke moeilijkheden le overwinnen gehad, tot in Nederland toe. Deze moeilijkheden waren niet alleen van opspormgs-technische aard. De N.V.EPG. had zitting in de door de Minister van Sociale Za ken ingestelde Commissie van advies en Overleg en is daardoor in staat geweest, zich nauwkeurig op de hoogte te stellen. De N.V.E .P.G. kent met alleen de werkwijze maar ook do uitstekende resultaten van de missie tot opsporing. De vastberaden heid waarmee alle moeilijkheden, werden overwonnen heeft de N.V.E. S G de zekerheid gegeven, dat de belangen van de vermisten en van de in kwellende onzekerheid leven de verwanten, door d emissie tot op sporing op voorbeeldige wijze ge diend werdden Het wetsontwerp betreffende de overlijdensacten mag dan nu aan vaard zyn, het zal nog moeten blijken of het practisch uitvoer baar zal zyn. Immers, een belang rijk deel van de gegevens ia niet gecontroleerd Daarbij komt, dat de nog met afgewerkte dossiers van de ex-politieke gevangenen van een verder deskundig onderzoek, waartoe alléén de missie tot opspo ring in staat ial door de opheffing van deze missie, is uitgesloten. Deze kunnen dus ook niet door het Bureau Overhjdensacten worden behandeld, omdat de gegevens tegenstrijdig zijn. Een deskundig opsporingsappa raat is er, na de opheffing van de missie tot opsporing, niet meer! Dergelijke dossiers, die in feite het eerst voor behandeling in aanmer king komen, zullen nu wel (een paar jaar?) moeten blijven liggen, want we kunnen niet aannemen dat men do Qverlijdensacten zonder behoor lijk onderzoek zal uitgeven. Aan de martelende onze kerheid van de families van de vermisten zal dus geen einde komen. Men hoort wel eens praten over Ereschuld en. Dankbaarheid: wij dachten dat de regering deze mensen toch zeker niet Ln de steek zou laten en dit zou tonen door het stellen van daden. Wij weten dat er bezuinigd moet worden, maar degene die be seft, hoe minimaal het bedrag is, dat voor de opsporing nodig is in ver gelijking met de andere staatsuitga ven en die weet hoe efficient de mis sie tot upsporing werkt, vraagt zich met verbazingaf, waar om men déarop gaat bezui nigen. Het Congres van de Ned. Vereni ging van Ex-Politieke Gevangenen uit der bezettingsjaren heeft zich daarom, na met ontsteltenis kennis te hebben genomen van bovenge noemde feiten, telegrafisch gewend lot de Minister-President, de Minis ter van Sociale Zaken en de Leden der Tweede Kamer der Staten-Gene- raai, met een dringend beroep, het bc-sluit, de MisSia tot Opsporing haar werkzaamheden te doen staken, tc herzien. WJj, ex-polltieke gevangenen, zyn meer dan wie ook gelouterd in de strijd voor onze overtuiging Wij menen dat wy onze kameraden niet in de steek kunnen en mogen laten en dat de belangen van de families van vermisten ónze belangen zyn. WJj zullen op waardige wijze voor deze belangen opkomen en ze weten, te verdedigen. Maar wij vragen nu allereerst de regering resp. aan de volksvertegenwoordiging om een daad door nl. het besluit de missie tot opsporing stop te zetten te la ten intrekken. Het is de N.V.ER.G. bekend dat niet alleen zij, doch ook het Neder landse volk vertrouwen heeft in het werk van de missie tot opsporing en daarom zal zij, indien de regering meent haar besluit niet te kunnen herzien, in het belang van de ver misten en de nabestaande families, een beroep doen op het Nederland se volk. K. R. VAN STAAL.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5