VOORAL VOOR VROUW Weg met die kromme rug, meisje „C. A. Banck" aan Bloemendaalse strand ontworsteld I Marseillaanse manieren Ex-directeur T aleninstituut weer voor 't gerecht Kwartier gymnastiek is beter dan dure jurkjes v.. SCHEP NIET ZO OP! Fileren uit verre landen Behouden, met twee ballen in top, in Amsterdam gemeerd No cure,, no pay Fouten in de opvoeding wreken zich op het kind Geen nerveuse machtsstrijd in het gezin, maar samenwerking overs chie Bach-concert Nu voorpsycho-technische zwendelpraktijhen Vrijdag 29 Juli "1949 3 DE JONGE DOCHTER van de achterbuurvrouw gaat tweemaal per maand naar een dure kapper en ze koopt allerlei leuks uit kostbare winkels. Ze k a n dat want ze woont thuis en verdient genoeg. „Maar 't is hard werken/' zegt ze, „van 's morgens negen tot 's middags vijf. Brieven typen. Je krijgt het niet voor niets." Ze loopt wat krom met naar voren gebogen schouders en haar hoofd staat nu al in de „type"-stand. Beter dan al die dure blikvangers kon ze zich een goede gymnastiekles aanschaffen maar op zulk £en idee komt ze niet. Gymnastiek doe je als je te dik bent en zij kan eten wat ze wil. Ze is negentien en aan de tijd dat ze aeht-en- dertig zal zijn, denkt ze niet. Dat duurt een mensenleven. Gerda Markusse gaat van bedrijf tot bedrijf Zo zyn er meer: Holland is .een van de weinige landen waar nog zoveel corsetten met veters en ha ken verkocht worden. In Zweden bestaan zulke harnassen niet, heb ben ze me verteld. Mocht dit over dreven zijn dan zal de Zweedse jeugd van nu er stellig nooit aan toe komen. Die heelt de kans de waarden van gymnastiek te leren inzien. Niet alleen op school doch dankzij de medewerking der werk gevers van fabrieken en kantoren hebben manlijke en vrouwelijke employees iedere dag tien minuten gymnastiek. Men noemt dit bedrfjfsgym- nastiek. Ze gaan er niet voer naar een apart lokaal doch staan naast bureaux of werktafels, naast weef getouwen en lopende band en vol gen tien minuten lang het voor beeld van een leerkracht die op muziek de oefeningen doet. Door- dat dit ter plaatse gebeurt is het tijdverlies gering. De opkikker ech ter van dit ontspannen bleek groot en kwam het werk zeer ten goede. A Het begin is er Het grote sociale belang van de bedrijfs- en kantoor gymnas tiek voor meisjes en uroutoen zagen reeds verschillende voor uitstrevende werkgevers in. Cerda Markusse, lerares M.O., die jarenlang les geeft aan scho- len en haar inrichting voor Heil gymnastiek en Massage heeft, voert nu sinds iwee en een half jaar een warme propaganda voor de bedrijfsgymnastiek. Reeds verschillende vooruit strevende werkgevers werden enthousiast: de Nobeltfdbriek.cn te Haarlem; de papiergroothan del van Bührmann; de Hollan- dia-confectiefabrieken te Am sterdam en de confectiefabriek Ter Berge te Haarlem. De Bijenkorf in Amsterdam en Den Haag laat leerling-ver koopsters tweemaal drie kwar tier in de week gymnastiek doen als onderdeel van haar op leiding tot verkoopster. -J GERDA MARKUSSE *..van de ene fabriek naar de andere In ons land heeft Gerda Markus se hiervan de primeur. Zelf lang en slank, elegant en sportief is ze een puik voorbeeld. Zé is drie maal naar Zwvden gereisd om het sy steem goed te bestuderen. Nu brengt haar kleine snelle auto haar van de ene Hollandse fabriek naar de andere. Haar enthousiasme werkt als een glas champagne. „Je moet je voorstellen," zegt ze, ,,een druilerige morgen en een mat te stemming. AI die meisjes achter hun schrijf- of naaimachines, bij weefgetouw, strijkplank of lopende band waar ze een groot deel van haar jeugd slijten. Ze zijn wat moe van het lange zitten of staan doch hebben nog massa's voor de boeg. Opeens gaat er een belle tje eti kijk wat er gebeurt. Ieder een springt naast haar stoel of ta fel: een feestelijke Samba zet in (gramofoon met pick up). Ik spring op een tafel en we beginnen." „Wat beginnen?" doe ik vaag terwijl ik gejaagd m'n kleine doch- het examen en te- LEES DAT EENS: Uitstel van executie" „Op een kwade dag ontdekte Hester dat die toekomst al voor een groot deel öp was. Dat W3S de dag, waarop ze haar Jeugd verloor. Het was ge weest toen haar man gezakt was voor zijn. doctoraal examen. Ze had opeens begrepen dat dit geen gewoon zak ken was. Dit was een definitiet afscheid van de studie, nog niet eens omdat hij twaalf maanden had gekregen maar wegens zijn innerlijke houding tegenover genover het leven. Bovendien. voor verdere pogingen In die richting ontbrak hei geld. Ze hadden zich nog een poosje staande kunnen houden met het maandgeldje dat een oude kindse oom de jonge Pa ge, tijdens diens studietijd had toe gezegd. Ze huur den de etage aan het Slagpad en zwegen als vol gens afspraak over da Iuguberte van de buurt. Ze trachtten de bladderende verf, het groezelige be hang te verber gen achter bonte sjaaïs en kussens. Ze zetten bloemen in een aarden kan op de tafel en. de kinderen prikten bonte knipsels te gen het behang." „Uitstel van exe cutie" is nog al tijd één van de beste boeken van Jeanne v. Schaik Willing. Het ver haal van Hester Page en haar twee kinderen, schreef 3eanne v. Schaik vele jaren terug, In de Salamander reeks l5 het voor weinig geld te krijgen. 't Zijn niet de nieuwste boeken die het be- iangrijkste zijn. ter met natte broek en al de kamer uitwerk. „Nou die oefeningen, natuurlijk. Ik heb de muziek va., zo'n grama- foonplaat inged"eld. Elke maat is een bepaalde beweging. Alles wordt benut. Ik heb op deze wijze vijftig verschillende bewegingsprogram ma's samengesteld. Jonge meisjes houden van dan sen! zo'n rumba of samba gaat erin als koek. De bedoeling is- om de schadelijke invloed van. haar werk, die juist van veertien tot vier en twintig jaar het sterkst is, te be strijden. Doet ze de ganse dag be wegingen voor zich uit, wat een smalle borst, ronde rug,, gebogen hoofd in de hand werkt dan is het gunstig om gedurende een kort ogenblik oefeningen te doen waar bij de romp bewogen wordt in alle richtingen., behalve voorover. Zit tende meisjes krijgen andere oefe ningen dan staande- Strijksters dus andere dan naaisters. - „En wat krijgen kantoormeisjes nu precies?" „Vooral romp- hoofd- schouder oefeningen, zittend achter machines. Speciale ontspanningsbewegingen voor vingers, polsen, onderarm, schouders. Grote aandacht wordt besteed aan het dragen .van het hoofd. Verder borst verwijdend en correctieve oefeningen voor de rug spieren. Belangrijk vooral is de geeste lijke ontspanning. Door die tien mi nuten gymnastjeken beginnen ze met nieuwe zin. En ze letten meer op haar houding: een goede houding in het algemeen en een juiste hou ding tijdens het werk„„" Gerda Markusse kijkt critisch. Ik ga wat rechter zitten. „De meesten zitten verkeerd," troost ze. „Maar vooral voor een vrouw is het belangrijk om het goed te doen. Van een voorover gekan teld bekken krijg je niet alleen een hoUe rug met pijn maar het staat lelijk. Kijk, als je zó staat moet je je bips als een staart intrekken." Ze stapt door de kamer als een pauw. Ik leg potlood en papier op zij en probeer het ook. 't Voelt daas. Bedremmeld ga ik zitten. „Straks komt de bakker of de sla ger. zeg" ik. „Doe je alles voor?". „Natuurlijk" zegt ze, „En goed ook," ,t Werkt aanstekelijk: ik moet aanporren, verbeteren, enthousi ast maken. We doen drie grarao- foonplaten in de tien minuten. Dat is véél aan oefeningen." „Net als in Zweden elke dag?" „Nee tweemaal per week tien mi nuten. Dat is wel gunstig. Boven dien kunnen ze het thuis bij de ra dio repeteren." ,En als het flink heet is en dan Voor de punlenloze uitverkoop met eens genoeg geld hebben en toch elke week bü dure Pari] sc foto's zinnen schrüvcn, dat Is eigen lijk een boze grap. En toch Is het kijken naar die foto's even pleizie- rig als een auto, die de eerste duizend maanden buiten bereik Js. Dit jasje doet vooral door de zakken. Het is van donker groene wollen stof de zakken Toch wel leuk. geruit. zo'n wilde samba niet eens in de buitenlucht. „Ik pas de oefeningen aan bij het weer. Js 't te warm dan doen we een langzame wals. Zo bijvoor beeld. Ze staat op «n wiegt met hoofd en schouders, zwaait met de armen, schopt met de voeten ik zet de ra dio er bij aan. „Mag-ik-n-ijsje," zeurt zoontje. „Ik heb d'er nog geen één gehad." t Is warm en ook de twee vriend jes, die zijn komen spelen en blij ven eten kijken kwaad. Nu wonen we waar 't land op houdt. Onze overbuur is de zee. Tien maanden van het jaar worden we hierom beklaagd doch deze warme dagen kan men ons benij den. Dus wind ik me op over zoontjes ontevredenheid. „Schaam je je niet," roep ik. „Weet je wel dat er kinderen in nauwe straten wonen, zonder tui nen en zonder bomen. In hoge DIT is de sch me Rashïd Ahmed huizen waar de zon nooit komt. Als die naar de zee willen moeten ze eerst naar een tram, dan met de trein en dan nog een heel eind lopen. En jij, jij hebt dat allemaal aan de overkant van de weg." Ik praat me warra, 't verhaal boeit mezelf, 't heeft gloed al is het somber en bitter. „Dit is pae- dagogisch," denk ik. Kijk ze" kij ken, die drie. Zoontje's ogen zijn zwart van narigheid. Net goed, moet hij maar tevreden zijn. Driftig snijd ik boterhammen en omdat niemand wat terug zegt raas ik door. „Steeds dat zeuren om dit en om dat. Wees blij met wat je hebt: een tuin met rommel, een hond en dat allemaal vlakbij zee. Denk eens aan die straten zonder zon, vol botervloten." Ik bedoel karren en vuilnisbak ken of zoiets maar het boterham men smeren speelt me parten, 't Is een zot moment. Ze krijsen van opluchting, die drie. Ze loeien en lachen, feestelijk en bevrijd. En als ik protesteer roept zoontje: „Dat komt van al je opscheppen, Mam." mrs. Zinat uit Paki stan, in. haar sprookjesachtig ge waad. Over het donkere haar valt een lange cyclamenkleurige tullen sluier tot op de grond. Het onder kleed is van iets donkerder nuance in zware zijde. Hoe prachtig ste ker. de grote donkere ogen en de maboniekleurige huid tegen dit fel purperen lila af. Ze kwam als afgevaardigde van haar land naar Amsterdam, naar het ^Internationale "Vrouwen Con gres. Opvallend is ook mrs. Casi- nadir uit India in een zalmkleurig rose zijden gewaad, over de linker schouder gedrapeerd en gegarneerd met gouddraad bestikte rand van mosgroene zijde. Sandalen aan de voeten. Gouden koord of band als symbool van. het huwelijk om de hals. Mrs. Magnussen van IJsland draagt een costuum dat aan de kle derdracht van West-Friesland-doet denken. Ingetogen zwarte japon en zwart fluwelen mutsje met lange kwast tot bijna aan het middel. De zwar fluwelen manchetten van het onderkleed afgezet met een wit ge pijpt randje. Over de witte keurs een grote strik van lila en paars en zilverkleurig brocaat, Brocaten schort. Na de conferentie rookt mrs. Magnussen een sigaar." De jonge meisjes roken heus niet veel bij ons..." zegt ze. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. 1 Maart van dit Jaar passeerde de „C. A. Banck" de Noord Hollandse kust op weg naar Amsterdam. Het schip zou daar in dok gaan om reparaties te ondergaan. Gisteravond, 150 dagen later is het er aangekomen. Intussen heeft het tot verdriet van kapitein Karlssen en tot vreugde van caféhouders, ijscotnannen en fietsenstal- lers op het strand gezeten bij Bloemendaal. Hun gouden tijd Js nu voor bij, want Donderdagavond om half zes Is de „Banck" met In top twee ballen, die betekenen „stuurloos schip" van het strand getrokken bü IJnmiden door de pieren gebracht en vannacht om half twee aangeko men bij de Amsterdamse Droogdok Maatschappij in Amsterdam, waar het eens flink onderhanden zal worden genomen. die de „Banck", samen met de bergmgsmaatschappij van der Tak uit Rotterdam, m het strand heeft getrokken, is het enige wat van daag nog herinnert aan wat vijf maanden lang de trekpleister was. De consumptietentjes halen de Zweedse vlaggetjes in. Zij hebben ruimschoots hun geld opgebracht. Er waren de laatste tijd niet veel mensen van de orspronkelijke be- Met een fluittaal, die voor het samengestroomde publiek onbe grijpelijk was, maar die tussen de sleepboten „Blankenburg" en „Maas" van Smit Co. een ge sprek betekende schoof de „Banck" langzaam van het strand en naar de gezichteinder. Dinsdag naderde het schip zijn element met twintig centimeter, Woensdag werd het iets meer en Donderdag, eindelijk, was het gro te ogenblik aangebroken. Aan boord was men nog even beducht voor de zandbanken waar de kast overheen moest worden getrokken, maar ook Jat ging goed. Eenmaal voorbij de derde zand bank scheen het karwei te stagne ren. Op het strand, waar in de consumptie tentjes iedereen zich na een verblijf van de „Banck" van vijf maanden deskundige acht, wist men reeds, dat het schip weer vast zat. „We houden hem hier nog ..oker een maand of v'er," ver zekerde ons een limonadeventer. Maar net toen dit gerucht zich on der de honderden had rondgepraat gebeurde er weer iets. Een sleep kabel werd doorgebrand en lang zaam gooide het schip de kap om, het achterschip zwaaide weg en de reis naar Amsterdam kon een aan vang nemen. Het Bloemendaalse strand is een attractie armer geworden. Een geul A LS er een fout in de opvoeding is gemaakt krijgt het kind *-het op zijn boterham. Het heet dan een „lastig" kind, om dat foutief-denkende ouders niet graag erkennen, dat ze van de samenwerking tussen hen en het kind een nerveuse machts strijd hebben gemaakt. Omdat het dikwijls zo gaat is het goed zo'n „lastig" kind eens te bekijken. LANGER OPBLIJVEN, ER IS VISITE! Een driejarig meisje mag langer op blijven want er is visite. Het kind wordt machtig geëxposeerd, „Zing dat liedje eens. Tei eens tot tien." Alle pa> radestukken worden afgedraaid tei meerdere glorie van moeder. De gasten krijgen er genoeg van en proberen een gewoon gesprek. Maar de kleine die heeft geleerd „centrum" te zijn neemt er geen genoegen mee. Ze prolongeert zich zelf en dat op een vreemde ma nier. Ze gaat te werk volgens het prln- M ODE-NO VELLETTE |)e Amerikanen zeggen van hun vrouw, die anders dan de anderen is in de plezierige zin van het woord: „She has some thing about her". Dat betekent zo iet^ als: „Ze heeft iets charmant opval lends". Ik zie ten minste geen kans het heter te ver talen. Nu kun je op vele manieren opvallend zijn. Met een ijsmuts In de hitte ben je er ze ker van, dat Ieder een kijkt; of met groen van boven, rood daaronder, paars voor schoe nen en geel op de hoed. Of met een vlag en een feest- toeter. Mogelijk heden genoeg. Doch met „some thing" van de Ame rikanen wordt wat anders bedoeld. Je kunt het zeggen van een meisje, dat een shawl met franjes windt om haar taille, die smal is. En van een vrouw, die hoe wel levend in een zeer zakelijke wereld als een poes zo gracieus zich weet te hullen in haar eigen sfeer; een doek met franjes en teder getinte bloemen. Je kunt het zeggen van elkeen, die sierlijk is zonder erbij te denken. En van die vrouwelijke dingen als shawls, waaiers, linten en dingen die van linten en kant gemaakt zijn. (Door een MAN uit het Zuiden; vt JN Marseille weten geestelijke r do VROUW van het Noorden) zin) ge- mariniers over de rok en over de shorts tot halverwege de heup soms wel. De jongens van Pa rijs dragen van de weeromstuit ook wel zoiets. Marinier e- HOMMES staat der het verschil tus- ier®- sen een zeeman en Een marmière is een matroos dan tus- dus kort en goed een sen goed en kwaad dwars of lang-ge- fzogezegdstreepte zeemans-lef- kiel. een jakkie of een Maar omdat ze daar hesje zo ge wilt met in Marseille niet zo juist dat snuifje Jets" dan in de winkel bij. nauw kijken daarom van de stijf gestreken Maar lang niet zo heten al de jongens- buis van de zeeman- leuk als de meisjes van-de-zee kortweg: aan-de-wal, die op van Marseille, die er mann. De meisjes van zoek is naar zijn trouwens óók vleer- Marseille vinden de thartsvriendin jongens-van-overal Daarom erg aardig en daarom leukste dragen zij niet alleen wit met muizen en espadrilloJs zijn de aandoen, twee dingen, 1/lTtHïörö'c .1. Wn Ja marmiere s blauic die ik de volgende week zo goed pekeken des zeemans portret streept met witte heb dat ik dan pas op hun luchtige hart, kraagjes en een rijg- kan zeggen wat het is daarenboven koordje opzij en aan en waarom die Mar- óver dat portret een de (matrozen-) hals. seillaanse meisjes zo kledingstukje, dat van De meisjes van doen. Zomer (echte) de stoere zeeman (in Marseille dragen de '49. cipe: „als jullie me niet meer bewon deren wiïlen, dan zal je je toch min stens moeten ergeren. Als ik maar ln het middelpunt blyf." Ze wordt dus op energieke wijze vervelend en be klautert de ene schoot na de andere. Ze laat zich verbieden en trekt er zich niets van aan. Het resultaat is een pak slaag. Gelukkig. Nu heeft ze het recht om te huilen. Sommige gasten worden daar onthutst van en troosten haar. Dan kabbelt het gesprek voort en moe der bemerkt te Iaat dat een schaal koekjes stiekum Js leeggegeten. ALsstraf wordt de delinquents naar bed ge stuurd, Lijdzaam en traag verdwijnt de onbegrepene naar haar slaapkamer. Moeder volgt en gasten worden getrac- teerd op brokstukken van een zenuw achtig gefluister, afgewisseld roet een doordringend gehuiL „Toe, wees nu hef, Morgen krijg je een prentenboek." „Chocola krijg je ook, als" je stil bent. Morgen I Grote meisjes huilen nooltl" Het drama gaat verder De hele avond, wordt verder vergald doer een heftig gesnik en gekerrrf, Het treft* de roos Moeder heeft geen rust, De visite hoort ze verstrooid en ver weg praten want haar gedachten cir culeren om het kind. Herhaaldelijk springt ze op en dreigt het kind om het een ogenblik later te vleien. .Ein delijk wordt het bittere gehuil minder. „Zou ze slapen?" De vader van het kind komt thuis. Het sliep kennelijk nog niet en heeft op deze zekere prooi gewacht. Het zet een keel op, met het gevolg dat een bezorgde vader in een minimum van tijd aan baar bed zit. Resultaat: moeder wordt binnengeroepen om het kind weer aan te kleden, tvant het heeft be loofd hef te zyn „daarom mag" ze nog best even bü de visite". Als de gasten na middernacht weg gaan zit het ..las tige" kind nog steeds op hangerig, ner veus en vermoeid. Het heeft de slag om de belangstelling van de ouders gewon nen. Zulke gevallen komen maar.ai te veel aor. Voor de ouders as het „lastig" maar het kind ls de werkelijke dupe. In dit geval had het nooit zijn eigen, le ven mogen leiden. De eigen liefde van de ouders had m het kind een object zonder weerga gevonden. Het moest een hijzonder kind zijn. dat voorbe stemd was een rol te spejen in het to neel dat ermee werd opgevoerd. Daar om werd de belangrijkheid van het kind op fantastische wijze genationa liseerd. Het werd een zwak kind. dat met alle mogelijke zorg omgeven werd. Het mocht niets alleen doen. Het moest vooral zorgvuldig aan de toegedachte ro", beantwoorden: een land, dat aan hankelijk ls en leergierig, van alles vroeger kan dan andere kinderen, on geen moment zonder vader of moeder kan. Dit is alleen mogelijk als de ou ders inderdaad ln abnormale mate aan dacht aan het kind schenken. De realiteit De realiteit doet dergelijke instellin gen echter altijd stranden. Hier trad de visite op als realiteit, die inhield; je bent niet het middelpunt. Moeder in teresseert zich ook nog voor de visite, die ook al genoeg van je heeft. Deze botsing met de ongewenste bracht «en kortsluiting te weeg. Het kind dat zich niet kan losmaken van de idee „een rol te moeten spelen" maakt er een machtsstrijd van. die het met neuroti sche middelen voert. De ouders delven het onderspit en het kind wordt een ongelukkige neuroticus, tengevolge van het feit dat de ouders zelf waarschijn lijk sn hun jeugd een dergelijk conflict hebben opgedaan, het nooit verwerkt hebben en het nu in de verhouding tot hun kind tot uiting laten komen. Een kind behoeden voor neurose en zo gezond mogelijk laten opgroeien, betekent: „Breng niet je eigen conflic ten. door fouten in je eigen opvoeding ontstaan op je kind over. Controleer je zelf cn bedenk, dat je kind de reali teit moet aankunnen, ln plaats van een onvolwaardig mens te worden, die voor de realiteit vlucht in de fantastische, maar ontvruchtbare wereld van de neurose. Ook de kinderen worden mis schien ouders en dan moeten ze in ataat zijn hun kinderen gezonder op te voeden dan wij het met onze conflic ten deden". Rotterdams gezagvoerder sedagvaard TORONTO. Kapitein J. W. van den Boogaart, nu gezagvoerder van het vrachtschip Prins Willem van Oranje uit Rotterdam, is gedag vaard op de ten laste leggmg, dat zijn schip op 9 Juli in de haven van Toronto .verbruikte olie heeft ge loosd. De dagvaarding werd berekend terwijl het schip door het Welland kanaal voer, op weg van Detroit naar Toronto. In Port Celborne kwamen ambtenaren aan boord om de kapitein en de bemanning te on dervragen en het schip te inspecte ren. De zaak zal voorkomen in Toron to. De dagvaarding is gegrond op het Wetboek van Strafrecht en een Havenwet van Toronto. Twee weken lang hebben de poli tie van Toronto en haven-functiona rissen een onderzoek ingesteld naar het lossen van grote hoeveelheden olie in de haven, want veertien da gen geleden kwam een 21-jarig meisje door verdrinking om het le ven en men is van oordeel, dat de zware olie, die haar neusgaten ver stopt had, tot haar dood had bijge dragen. Nieuws uit randgemeenten Zaterdag 13 Augustus zal op het volkstuinencomplex ,31ijdorp" een tentoonstelling worden gehouden van zelf gekweekte producten. Bur gemeester Oud zal persoonlijk de opening verrichten. Er is een sler- tuin in gereedheid gebracht terwijl van bevriende zijde zelfs een mu ziektent is geschonken. Woensdag 3 Augustus wordt de eerstvolgende zitting van de distri- butiedienst gehouden, in de hulp secretarie. De uitslagen van de zomerwed strijden van het schaakgenootschap Overschie luiden: Boos jr.Van der Pol 01; ZijffersGraal 01: ZÖ11- nerDe Vrij 01; BartenBangert 10; Heuvelman—Br uikman 1—0; ArendsVan Klaveren 1—0; Van der Horst sr.Zwaan Vz, Ham merDe Voogd Va—Vx, Sauveur— Kreuger onbeslist. De postbesteller F. is door de vloer van zijn tuinhuisje op het volks tui- nencomplex_ „Eigen Hof" gezakt. Hij werd zodanig gewond, dat opname in het Bergwegziekenhuis noodzake lijk was. G. de Boer en Jac. Littel wonnen de eerste en tweede prijs bij de Or leans-duivenvlucht en van de R3.D. B. Buiden zijn lid van de „Blauwe Doffer". PERNIS Op Zaterdag, 30 Juli 1949 spelen alhier twee Rotterdamse voetbal clubs voor de jubileumwedstrijden van „Excelsior", om, 4 uur Eeijen- oord IV—Xerxes IV; om 8 u. Feijen- oord HXerxes H. manning meer op de „Banck". Van hen was kapitein Karlssen de som berst gestemde en de machinist Anderson de opgewekste. Geen wonder, want in zijn vijf maanden als ingezetene van Bloemendaal heeft hij vriendschap aangeknoopt met een Haarlems meisje, waar een verloving uit is gegroeid. De kapitein, die het weer druk beeft, hoopt dat de reparatie in Amsterdam vlot zal verlopen en hij spoedig weer een echte zee man zal kunnen zijn. Als zijn machinist ons niet voor de gek heeft gehouden, moeten wij aannemen, dat hij er niets tegen heeft als er nog eens vijf maanden in Amsterdam bijkomen. Van der Tak, de Rotterdamse bergingsm? atschappij ten slotte kan niet minder verheugd zijn dan. de rederij van de „Banck". Het karwei werd namelijk opgeknapt onder de conditie „no cure no pay", dat wil zeggen: „Wij (de rederij) betalen jullie geen cent, tenzij het je lukt het schip los le krijgen." Het is gelukt en nu zullen de as suradeuren over de brug moeten komen. Dat een organist bij voorkeur werken van Bach speelt is alleszins begrijpelijk. Achter het majestu euze, schijnbaar objectieve spel der melodische lijnen schuilt een diep bewogen scheppingsdrang, die de speler en de voor deze kunst ont vankelijke hoorder zeer veel mu zikale ontroering schenkt. Bach schreef nimmer voor „het publiek". Hij componeerde ambts halve, d.w.z. slechts in opdracht van een vorst of kerkelijke ge meente, Dit moet hem geenszins zwaar gevallen zijn, want hij was een geniaal en onuitputtelijk im provisator, een meester, die de taal der muziek even gemakkelijk sprak als de gewone taal. Vandaar dan ook, dat zijn composities immer een evenwichtigheid in vorm en inhoud tonen en altijd beheerst en geïnspireerd klinken. Het was een goede gedachte van de organist Piet van den Kerkhoff om ter herdenking van Bach's sterfdag gisteravond in de Nieuwe Zulderkerk een programma ten gehore te brengen, dat werken be- vatte die de meester componeerde tijdens zijn verblijf te Axnstadt, Muehlhausen, Weimar, Coethen en Leipzig. Preludia, Fuga's en ko raalvoorspelen uit de verschillende perioden schonken een boeiend in zicht in de compositorische uit drukkingswijze die om ijaar geniale beheersing van de materie niet an ders dan indrukwekkend kan wor den genoemd. De uitvoering van het program ma stond op een voornaam niveau. Technisch voldeed Van den Kerk- hoff's spel aan hoge eisen, de re gistratie wa3* door haar doorzich tigheid en grote verscheidenheid zeer aantrekkelijk 'ëh'de vertolkin gen muntten bovendien -uit doof een zuiver stijlbegrip.* Herman van Bom, Zomercursus Ec. Onderwijs De Internationale Vereniging voor Economisch Onderwijs orga niseerde een zomercursus in de Benelux-landen, waarvan bet Ne^ derlandse deel van 25 tot 30 Juli werd gegeven. Gisteren, Woensdag, waren de deelnemers te Rotterdam waar drs. D. H. van Dongen Torman in het Bouwcentrum sprak over de econo mische toestand van de stad en van Nederland in het algemeen. Na een haven vaart en een bezoek aan Pernis werd het gezelschap om circa half vijf ten stadhuize ont vangen. De begroetingsrede van burgemeester Oud werd beant woord door prof. E. Marchand uit uit Zürich, president van het hoofdbestuur en de heer D. Hudig, vice voorzitter van de Nederlandse sectie. Voor de vindingrijke ex-directeur van. het Nederlands Talen-Instituut, gevestigd te Rotterdam, de 31-jarige A. v. L., aan wiens praktijken- belasting-ontduiking en verzending van dwangbevelen reeds no dige justitiële aandacht is besteed, had de Rotterdamse Rechtbank Don derdag weer een vrij langdurige zitting uitgetrokken. Er waren niet minder dan 24 getuigen gedagvaard. Een gedeelte van hen behoorde tot de slachtoffers van het zogenaamde Centraal Bureau voor psycho analytische adviezen te Utrecht, dat wonderlijke speling van het lot gevestigd was aan de W i tte vrouwensin gelhetgeen maar 'n paar let ters verschilt van Wittevrouwenkade, waar de bekende Nederlandse Stichting voor Psycho-techniek huist. In deze schijnbare identiciteit lag ook de voornaamste troef, die verdachte v. L. bij zijn ingenieus opge zette oplichterij uitspeelde. Verscheidene getuigen verklaar den voor de rechtbank, dat zij niet anders gedacht hadden dan met het bekende Utrechtse Psychotech nische Onderzoek-centrum te ma te hebben. Zij hadden in de zor mer en herfst van 1948 circulaires ontvangen van het „Centraal bu reau voor psychotechnische advie zen". Dat waren heel indrukwek kende pamfletten. Het bureau, zo heette het, had besloten tot een proefneming met de laagst moge lijke tarieven voor een psycho technisch onderzoek, gebaseerd op volledige bezetting van zijn orga nisatie. Dit onderzoek werd gehou den in de zomermaanden daar in deze periode het bedrijfsleven mm- der opdrachten geeft en de organi satie dus onderbezet was. Daarom zou slechts f 26.— worden gere kend voor een volledige persoon lijke tekst en het tarief voor een schriftelijke tekst volgens de „Ai- phamethode van het Amerikaanse leger" was tot i 15.50 verlaagd. In de praktijk kwam de hele pay- chotechmekenj hierop neer, dat het adres aan de Wittevrouwensingel te Utrecht slechts als brievenbus fun geerde. De tests konden, zo deelde men reflectanten mede, toevallig niet op het hoofdbureau gehouden worden, dat was volgeboekt. Maar in Rotterdam was een spoea-afdeling; dit spoed-bureau was ondergebracht in een huis van een tante van v. L. aan de Vijverlaan. Hier gaf v. L. zijn. psychotechnische adviezen: deze tests waren niet zeer diepgaand. Zij werden gecontroleerd door de ge wezen journalist J. L. Sch., te Rot terdam, die zich door „vrije studie" de methode „Luning Prak" had eigen gemaakt. In het begin was het nogal moeilijk geweest. Deze getui ge schatte dat er 30 personen getest waren. Hij had reeds geruime tijd contact met v. L. gehad en kreeg in de zomer van het vorig jaar op dracht een zetel voor het bureau te kiezen. De keus was beperkt tot Utrecht, en wel in het bijzonder tot de Wittevrouwenkade. zo dicht mo gelijk bij de Stichting voor Psycho techniek, aan welker nabuurschap men zeer veel waarde scheen te hechten. Op de Wittevrouwenkade kon getuige Sch. echter niets vinden. Hij belde v. L. op in Rotterdam of het ook de wittevTouwensingel mocht zijn, dat leek er wel wat op e? was ook een uitstekende stand. Getuige was na onaangenaamheden met v. L. ontslagen. Nadat alle getuigen charge en één a décharge waren gehoord, schorste de president de zitting tot Dinsdagochtend 2 Augustus half tien. Dan komen de overige getui gen a décharge, de officier van justitie en de verdediger aan het woord.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3