(J/nte&e n&M hei faüt ritste Zee en zand kunnen een seizoen niet goed maken Kunnen onze rivieren stroom leveren? Twee jaar geëist tegen pseudo- psychotechnisch adviseur Oplichting en onbehoorlijke concurrentie bewezen geacht BUREAU MET 2 MAN PERSONEEL (Facetten van Rotterdams strandleven) ven) f §§0 Mestvaalt der Duitse Victorie Een dubbeltje plezier 1 Bewolkt bestaan jWoensdag 3 Augustus '41 3 Twee jaar met aftrek eiste de Of ficier van Justitie gisteren tegen de 31jarige A. v. L., die niet lang na de debacle van het Nederlandsch Talen Instituut te Rotterdam ander maal de verkeerde weg opging met de creatie van zijn Centraal Bureau voor Fsycho-analytische overzich ten aan de Wïttevrouwensïngel te Utrecht. Verleden week Donderdag was dc zitting verdaagd om de getuigen décharge nog te horen. De officier achtte oplichting en onbehoorlijke concurrentie bewezen. De Nederlandsehe StJchting voor Psychotechniek aan de Wïttevrou- wenkade te Utrecht heeft stellig schade ondervonden van verdachtes praktijken. Van L. noemde zijn bureau, dat gedomieiieerd was in een radiozaak aan de Wittevrouwensingel (tegen een vergoeding van ,f 30.per maand) een der grootste psycho technische instellingen. Indien men zijn aantal medewerkers, een „zelf studie-psycholoog" en een admini strateur vergelijkt, met dat van de Stichting, waaraan 65 deskundigen verbonden zijn, heeft men een voor beeld van de bedrieglijke wijze waarop verdachte te werk ging. Verdachte bezit stellig enkele voortreffelijke eigenschappen, doch hij gebruikt ze verkeerd en voor ve len kan hij een groot gevaar bete kenen. x De President merkte op, dat een gedeelte van het publiek tamelijk huiverig staat tegenover een psy chotechnische test. Dit is een uiterst subtiele materie, aldus Mr van Vol- lenhove. Het is er mee als met een diag nose van een arts. Het wordt wel buitengewoon bedenkelijk als het testen niet door een volkomen on derlegd deskundige gebeurt. Het erhoor van de 8 getuigen i decharge had maar weinig opgele verd, dat de indruk, die het eerste deel van de zitting van verdachtes praktijken heeft gegeven, kon ver anderen. De Haagse mej. J. de Vries, kan toorbediende, had zich nooit bedro gen gevoeld door de test. De Rotter damse kantoorbediende G. Hout man was als administrateur aan het Eerste Kamer wil het naadje van de kous weten (Van onze parlementaire redacteur) Onder het departement van Al gemene Zaken ressorteert de Cen trale Veiligheidsdienst, waarvoor bij aanvullende begroting meer geld is gevraagd. De Tweede Kamer heeft dit toegestaan, nadat zij tevergeefs geprobeerd had meer omtrent inrichting en werkzaam heid van dit instituut te weten te komen. In het voorlopig verslag der Eerste Kamer wordt er de aan dacht op gevestigd, dat op de in de Tweede Kamer gestelde vragen, feitelijk niet is geantwoord. De hoop wordt uitgesproken, dat de Regering alsnog op die vragen zal ingaan. „De ervaring," aldus het voorlopig verslag, „opgedaan met het voormalige Bureau Natio nale Veiligheid, zijn van dien aard geweest, dat de Volksvertegen woordiging ten minste enigermate op de hoogte dient te zijn van het karakter en de strekking van het instituut, hetwelk in de plaats van dat bureau Is getreden." Vacantie-operaconcert In het kader van Vaoantïebeste- ding 1949 bracht gisteravond in de Rivlèrahal het Rotterdams Opera Koor onder leiding van Nico RLn- gels een programma ten gehore dat uitsluitend gedeelten bevatte uit de opera's Carmen en Faust Hoewel de pianisten Cor v. d. HulstRingels en Herman van Roon, ondanks hun volgzame en muzikale begeleidingen het gemis aan een orchestrale achtergrond ons niet konden doen vergeten mag dit concert niettemin zeer geslaagd worden genoemd, want ook nu weer vielen de prestaties van. het koor ten zeerste te loven. De klankproductie muntte uit door zuiverheid, warmte en nuancering. Medewerking verleenden Lidy van der Veen, Marisa Marl, Leo Larsen en Anton Eldering. Dc wij- Ze waarop zij zich van hun taak kweten verdiend eveneens alle lof. Het jongenskoor ingestudeerd door Jan Braun liet goede indrukken na. Een talrijk publiek heeft de Uit voerenden telkens hartelijke en langdurige bijval geschonken. Donderdagavond zal onder auspiciën van het comité Vacantie- besteding 1949 een concert worden gegeven in de Wilhclminakerk. Medewerking verlenen Jo Rammers sopraan, Simon Houttuin, hobo en Frits Willebrands, orgel, bureau verbonden geweest. Pas na het ingrijpen van de politie had hij het idee gekregen, dat de zaak niet zo bonafide was als hij aanvankelijk had gedacht. Een gesprek met een Rotterdamse psycholoog had hem ook aan het twijfelen gebracht, Hij kwam bij deze zgn. P. I en P. II testboekjes halen voor de medewerker V. Deze boekjes had het bureau/bij de uit geverij Holters- besteld, maar nog niet ontvangen. Getuige E. T. W. Krantz uit Sche- veningen had zijn rapport pas drie weken na de test ontvangen. Een Rotterdamse psychiater, die hij het rapport liet lezen, vond. het over het algemeen niet best. Getuige had de test aangevraagd afgaande op de indrukwekkende reeks medewerkers, die volgens de brochure aan,het bureau verbonden zouden zijn, Ook de machine tekenaar Muntz vond het. rapport niet prima. Het bevatte vele tegenstrijdigheden, maar hij voelde zich niet opgelicht. De tante van verdachte, Mevr. B„ had niets dan lof voor haar neef. Zij was als directrice opgetreden, omdat verdachte wegens belasting schuld niet zelfstandig kon optreden, Zij had hem geld verstrekt en zij had, nü nog, een vast vertrouwen in hem. „Het testen ging heel serieus," vond zij. Een verzoek van de verdediger, mr, J. H. C. Kok, tot onmiddellijke in vrijheidstelling van verdachte, werd door de rechtbank afgewezen. Uitspraak Woensdag 10 Augustus om 2 uur. Opschuivingen bij het Dep. van Buitenl. Zaken DEN HAAG In de loop van de maanden Augustus en Septem ber zullen bij het Departement van Buitenlandse Zaken de volgende mutaties worden uitgevoerd: Kolonel H. van der Vaart, hoofd der 2de afd. (Econ. Zaken) bij de Ned. Mil. Missie te Berlijn wordt handelsraad te Ottawa per eind September; mr. W. G. Zeylstra, handelsse cretaris te Stockholm wordt han delsraad bij de Ned. Mil. Missie te Berlijn met standplaats te Frank furt per medio September; J. Waling Dijkstra, handelsse cretaris te Caïro wordt handels secretaris te Stockholm per begin September; H, Goemans, handelsraad te Moskou, wordt handelsraad te Caïro per begin October; drs. A. J. M. van der Maade, as sistent van de handelssecretaris te Bern wordt 2e handelssecr. te Belgrado per le helft September; C. G. Verdonck Huffnagel, han delssecretaris te Belgrado wordt handelssecretaris te Bern per le helft September; K. Westerhoff, ambtenaar bum. ec. betrekkingen wordt le handels secr, te Praag; D. Kruseman, handelssecretaris te Praag wordt gedetacheerd bij handels- en fin. missie voor Zuid- Amerjka met standplaats te Buenos Aires, In de Staatscourant is gepu bliceerd 'n beschikking waarbij de prijzen voor kinderwagens en kin- derwandelwagens worden vrijgela ten. Dat is onze ..Hoek" Er gaat niets boven de Hoek: zeeschenen vallen de Nieuwe Waterweg binnen of kiezen het ruime sop. Loodsen varen af en aan. Over het water lokt het na tuurreservaat van De Beer. Het gewone atrand- en ont spanningsleven. ten noorden van de Waterweg, en volop duinatuur ten zuiden ervan. En over de woelige Water weg zelf gaat de verre bui tenwereld in en uit. En soms staan de oevers zwart van wuivende, juichende en huilende mensen: ala een boordevol troenenschip zich tussen de wijde armen van de vaderlandse pieren werpt KWAM die schuit van Curasao?" „Nee, 't was een Argentijn. Hij liep twintig- mijl, maar kon er wel 35 lopen." „Laat me niet lachen, dan was-ie vast uitmekaar gesprongen." „Ligt er veel, Janus?" „Gaat wel, ik zie een stuk of drie kusters." Als je in de trein naar Hoek van Holland zit en je hoort de bovenaangehaalde brok stukken uit een gesprek, dat een bank verder door enkele in uniformen gestoken mannen wordt gevoerd, dan brengt je zoiets gelijk in de goede stemming voor een bezoek aan Rot terdam aan Zee. Het binnenkomen van een Curagaose tanker of een Argentijn is voor de heren loodsen, want dat waren de geuniformde mannen kennelijk, natuurlijk de doodge woonste zaak van de wereld; op ons maakten deze flarden uit het gesprek, dat onze nieuws gierige oren tussen allerlei bijgeluiden van een voortsnellende electrische trein opvingen, de nodige indruk. We roken opeens Hoek van Holland en nog voor wé de vuurtorens, de pieren en de zee zagen, hadden wij ons van heel dat grootse en romantische tafereel reeds een voorstelling gemaakt, waartegen alle andere verhalen van de loodsen niet meer op zouden kunnen. De loodsen waren zich van geen kwaad be wust. Soms lachten ze buitensporig en met dieps, gorgelende geluiden. „Beste lui, die Argentijnen," hoorden we er een zeggen, „z< waren zo hartelijk." De trein bonkte en knars te. Het rook opeens naar Players of Capstan Het landschap, met veel groen en geel, schoo' trillend voorbij. Tussen de wolkenstapelingei. wierp de zon een uitbundig licht, dafc ons blij te moede maakte. De trein schokte, remde en stond eindelijk stil. „Dag loodsen," mompelden wij, „en de groeten aan de kustvaarders, die ten onrechte door jullie kusters werden ge noemd. wat nog lelijker is dan coasters. Maar verder bedoelden jullie het wel goed. We gaan nu zelf eens kijken "Wat blijft er over van het beeld uit je kinderjaren als er vijf jaren oorlog is geweest? Niets. Je keert terug en je zoekt vergeefs naar iets wat bij het beeld past. Langs het gehele stationsemplacement tct dicht bij het strand staan hon derden zware dozen. Dat is het Transitcamp en omdat niemand het iets bijzonders vindt, kijkt ook niemand er meer naar. Je loopt langs enorme grafkuilen met rol len prikkeldraad gewezen Spaan se ruiters en brokken bunker- beton. De Duitse victorie ligt er al jarenlang op de mestvaalt. Er is langs deze weg een vlotte bedrij vigheid vaan stalletjes, waar je fruit, ijs of limonade kunt kopen en sommige huisvaders zullen moeite genoeg hebben om hun kroost hier veilig langs te loodsen, want bet ziet er allemaal zo pret- ttig uitnodigend, uit. Er is Ke^s ee.n pottenbakker en die laat je gratis voor niks zien hoe hij uit een klomp klei een pot tovert. Wan neer u over een weinig artistiek gevoel beschikt, kunt u zelf aan wijzingen geven, maar dan is het ook niet meer dan billijk, dat u zo'n pot naar eigen smaak koopt We waren goed geluimd, die dag. Vijf minuten later stonden we op het strand. Het strand is er voor de men sen, die elk jaar op een bepaalde tijd veel frisse lucht nodig hebben het is er voor de bleekneusjes, die er een roodverbrand bolletje ko men halen en het is er voor de negotie. Zo'n% strand is net een enorm warenhuis. De zoon, aezee en de wind krijg je er voor niets, al het andere, dat met de inwen dige mens te maken heeft, moet je er kopen. Dat is niets bijzonders Je kunt moeilijk je eigen badstoel meesjouwen, je eigen limonade of je eigen uitsmijter. Behalve de duizenden, die aan zee hun_ vacan tie doorbrengen, zijn er misschien nog een duizend, voor wie het geen vacantie is, maar harde noodzaak. Maar tezamen geven ze aan het strand dat fleurige en levendige beeld wat op zichzelf al een aan trekkelijkheid is, tenzij men de voorkeur geeft aan de volstrekte eenzaamheid. Helaas het strand leven is kwetsbaar. Een koele zo mer kan dodelijk zijn, dodelijk in die zin, dat veel waarachtige vreugde niet tot wasdom kan ko men en vele opoferingen van klei ne, nijvere neringdoenden, voor Wijd en blank ligt daar het Hoekse strand. De grijs-witte strandstoelen staan er zo UÜ710- digend, dat men nauwelijks de verleiding kan weerstaan om er gebruik van- te maken. wie het strand een broodwinning is, niet beloond worden. In dat ge val vormen de gezellige, grijs witte badstoelen en de consumptie tenten langs het houten plankier slechts een ogenschijnlijk vrolijke, maar lege fassade, waarachter veel troosteloosheid, verscholen ligt. We hebben ons lui neergezet In een van die talrijke consumptie tenten en we hebben daar in een door weer en wind aangevreten stoel in alle vrede gekeken naar de geneugten, die het strandleven de stadsmens biedt. De zee had soms een blauwe kleur. Het is dus be slist niet nodig om daarvoor naar de Rivièra te reizen. We zagen een paar prachtige Hollandse amazo nen. Ze zaten hoog op de rug van Westlandse paarden en reden met de gratie van filmsterren over het glinsterende zand. De zon lachte, had er blijkbaar pleizier in. De hemel boven de zee was wolken loos, die had er blijkbaar ook plei zier in. En wij gaven elkaar een knipoogje, omdat we evenveel pieizier hadden en misschien ook wel. omdat we aan een zekere Rotterdamse ingezetene dachten, die iets met een tentoonstelling ts maken had gehad. Een eindje verder stond een juf frouw met een toestel: We lazen: Wonderperiscoop. Hiermede kunt u 42 KM ver zien! Een dikke me neer keerde met zijn achterste naar ons toe keek en in gebogen houding door het wonderding. Aan de horizon vertoonde zich een groot schip. We dachten aan de Curacaosche tanker en de Argen tijn en toen kon ons niets meer weerhouden: we moesten door die periscoop kijken. Dat was fantas tisch mooi! Het schip danste op een paar mijlen afstand van de pieren en het was verrukkelijk om te zien hoe het ene ogenblik zijn neus en het andere ogenblik zijn achtersteven in dc golven schuil ging. Daar was weer Hoek van Holland uit onze kinderjaren. Hier was niets veranderd. Tegen dc pieren sloegen de gohren kapot en verderop rees het bultige vogelei land, de Beer, omhoog. Een dub beltje, zei de juffrouw. Het was voor niks. Voor een dubbeltje zag je een schip in volle zee. Als je twee dubbeltjes gat mocht je na tuurlijk langer kijken en kon je bijna aan boord klauteren. We zegen terrug in onze stoelen cn mijmerden na over dit wonder. De Amazonen waren allang voorbij, ui .Ajitj Daar gaan de Hollandse ama zones. Zij voelen zich als konin ginnen, zo hoog gezeten op die sterke paarden. Zo doen zij weer een flinke portie gezondheid op. maar er speelden kinderen in het zand en een goedige vrouw pro beerde iets eerlijk te verdelen. Zo moest het elke dag zijn. zeiden we dan ga je hier nooit "meer weg, maar een heleboel bazen zijn daar natuurlijk tegen. En de boeren zijn er natuurlijk ook tegen. En een zeer groot aantal portemonnaie's zijn er vast en zeker tegen, zo be sloten wij onze bespiegelingen. In de tent met de houten vloe ren van zoveel bij zoveel vierkante meter zit de serveuse achter een witgeverfd tafeltje en kijkt met iets onbestemds in de blik door de ruitjes over het strand en de zee. Zij heeft niet veel te doen vandaag. In een hoekje fluistert een ver loofd paartje zoete woordjes; het bemerkt nauwelijks iets van het strand en de zee. Wat verderop zit een eenzame man een broodje met beleg te eten. Het is stil in deze ruimte. Het enig© geluid is soms het schuren van zand tegen de ruiten. We maken een praatje met de baas, die met een natte doek het buffet staat af te vegen. Hij steekt een verse sigaret op en zegt: „Het is geen mooi seizoen, meneer, daar mankeert wel het een er an der aan." Hij glimlacht. „Soms vier jaargetijden op een dag, me neer, wat een land! Ik sta hier al 27 jaar, maar het seizoen is elk jaar opnieuw een verrassing." „Op Oostvoome is het niet an ders," zeggen we, „daar zitten de mensen ook met moeilijkheden." Hij knikt. „Het is te begrijpen. De voor naamste oorzaak is wel, dat er niet veel geld onder dc mensen zit. Ze kunnen een dagje uit niet be talen, Rekent u maar uit. Een re tour kost f 1.40 en daar blijft het niet bij. Als een gezin met twee of drie kinderen eruit trekt, doen ze met een tientje niet veeL Welke werkman met een loon van veertig of vijftig gulden per week kan strand is hier zo ruim, dat je er niet eens zoveel van merkte." „Misschien maakt Augustus alles nog goed," zeggen we. Hij schudt ongelovig het hoofd. „Het is eigenlijk niet meer goed te maken. Het voorseizoen was te slecht. Hst is veel te lang koud ge weest en aan zee heb je oen war me zon nodig. Wat doe je eraan? Langs de hele kust zitten mensen zoals ik. We hebben ons uitge sloofd en het wordt niet beloond. Je neemt de strop en hoopt op het volgende jaar. Met de natte doek wrijft hij de laatste kruimels van het buffet. „Twee ijs," roept de serveuse. We groeten en knipperen buiten met onze ogen tegen het fel-glin sterende zand. Voor de wonder- periscoop staat een kleine jongen op zijn tenen. We ontmoeten een klas schoolkinderen met hun on derwijzers en het is opeens een hels kabaal. Volgende week begint het vacantie-kind erf eest. Dat is inderdaad een feest voor de Rot terdamse bleekneuzen, maar de kooplui hebben er niet veel aan. Voor hen is het een slecht seizoen met een nasleep van grote en kleine zorgen. Je zou het niet zeggen als je al die vrolijke, luie mensen in het zand ziet liggen en je zou het ook niet zeggen als je daar het zoveelste schip de Nieu we Waterweg ziet binnen lopen, En het is toch zo'n aardig plaatsje, dat Hoek van Holland. We voelden ons een beetje schul dig, dat we er in zo lang niet wa» ren geweest. Als het mooi weer is, gaan we er weer eens gauw heen, zeiden we. Ja, als het mooi weer is.... daar een tientje afknijpen om een dagje naar de Hoek te gaan?" De baas zucht eens en neemt een ferme haal aan zijn sigaret, „Om te beginnen zou het spoor een stuk goedkoper moeten wor den. Dagretoxirs van een cent of tachtig, dat gaat. Trouwens, alles zal veel goedkoper moeten worden, het is allemaal veel te duur. Wij moeten het van de^ kleine man hebben, ziet u. De Hoek is een volksbadplaats. We houden er met onze prijzen zoveel mogelijk reke ning mee," „Was het voor de oorlog druk ker?" 1 „Zeker, meneer. Zelfs in de cri sisjaren kwamen hier altijd nog een behoorlijk aantal mensen. De bootreizen waren in trek. Negen of tien ..boten per dag met zo'n acht honderd mensen aan boord per boot lagen hier aan. Met mooi weer was een bezoek van 50.000 mensen geen zeldzaamheid en het Weer een slachtoffer van „Roermond" gevonden BARX. Nederlandse en Itali aanse duikers hebben Dinsdag op nieuw een slachtoffer van het on geluk met de „Roermond" gevon den. Het lichaam Is nog niet ge ïdentificeerd. Men hoopt, dat men de lichamen van de twee nog niet gevonden slachtoffers spoedig om hoog zal kunnen halen. In de staatscourant is opgeno men een wijziging prijzenbeschik- king regenkleding en heren tweed jassen. De wijziging heeft tot ge volg, dat regenkleding vervaardigd van plastic of gerubberiseerde stnf nk. meer aan deze beschikking ge bonden is. Langs het houten plankier rijen zich de consumptietenten. Maar zee en strand zijn niet voldoende om de eigenaars aan een eerlijk stuk brood te helpen. Zij hebben vooral mooi weer nodig en daar aan heeft het dit seizoen nogal eens ontbroken Stuwen in Waal, Rijn en IJssel In bet weekblad „De Ingenieur" zet ir. H. W. Brandenburg een plan uiteen, dat merkwaardig cn belang wekkend genoeg is, om in bredere kring bekend te worden. Het electri ci teits verbr uik in Ne derland, zegt ir. Brandenburg, is momenteel groter dan voor dc oor log, terwjjl de energiebehoefte nog zal toenemen, o.m. door de zjch nog steeds uitbreidende elecirificaiie van het spoorwegnet. Het brandstofverbruik van de electrische centrales zal daardoor steeds groter worden, wat van xia- delige invloed zal zijn op de Ne ,c-r- landse deviezenpositie. Tot nu toe heeft men gemeend, dat de Nederlandse rivierer niet geschikt zijn voor de opwekking van waterkracht (hydraulische energie). Het verval in de rivieren is daarvoor niet groot genoeg. Bo vendien is het rivierbeheer gericht op de goede afwatering, het voor komen van inundaties en het die nen van de scheepvaartbelangen. Het ontlenen van waterkracht aan onze rivieren zou alleen moge lijk zijn, door het opstuwen van de waterstanden. Hiertegen zal bij lage waterstanden geen bezwaar bestaan; integendeel, de scheep vaart zou bij opzetting van het wa terpeil, fa.v. drie meter, hiervan zelfs voordeel hebben. Het opstuwen van de hoogste waterstanden is daarentegen on toelaatbaar, omdat de opgestuwde waterspiegel daardoor bóven de kruin van de dijken zou rijzen. Zeven stuwen Ir. Brar.denbure komt in cco uit voerig beloog tot de conclusie, dat het mogelijk zou zijn, zeven stuwen in de rivierarmen tc bouwen voor de opwekking van electrische ener gie, waarbij rekening wordt ge houden met de wisselende water standen van de rivieren. De door de opstuwingen verkre gen valhoogte van het water kan dienstbaar gemaakt worden aan de energieproductie. Het plan van ir. Brandenburg omvat drie stuwen met turbines in de Waal (bij Hui huizen, bij Dodewaard en big St. Andries), een dubbele stuw bij Pannerden, twee in de Benedenrijn bij Lekskonsveer en bij Culemborg en een in de IJssel bij Doesburg. In totaal zeven stuks met 171 tur bines-eenheden. Deze turbines zouden volgens be- „Instantie"; een Germanisme! (Van onze parlementaire redacteur) U ziel het woord „instantie" op het eerste gezicht zijn Duitse af komst niet aan, maar in het voor lopig verslag van de Eerste Kamer over de aanvraag om meer geld voor de Centrale Veiligheidsdienst wordt het als een germanisme ge karakteriseerd, Het misbruik van het,woord „instantie" is, naar men meent, opgekomen in de Duitse be zettingstijd en moet reeds hierom worden tegengegaan. In stukken uitgaande van de Regering wordt het echter druk gebruikt. Maar, zegt het voorlopig verslag, bedoeld woord mag slechts worden ge bruikt als er sprake is van rechts geding. Men spreekt dan van eer ste instantie enz. „In de zim waar in echter de Regering het woord veelvuldig bezigt, is het een typisch germanisme, dat zeer wel door een goed Nederlands woord kan worden vervangen." rekening per jaar ruim ecu milli ard kWh kunnen produceren, wat een brandstofbesparing \'an 860.000 ton steenkool betekent of ccn ge schatte deviczenbesparing van bij na 26 mlllioen ruiden. Dc kosten van dit gigantisch© plan begroot ir. Brandenburg op 290 mfllïoen gulden. Hij verwacht echter een jaarlijks bedrijfsover- schot van rond 34 millioen, zodat de bouwkosten van de stuwen met centrales in acht negen jaren zouden kunnen worden terugver diend. Ir. Brandenburg besluit zijn uit eenzetting mot er op te wijzen, dat het ontlenen van waterkracht aan onze grote rivieren, technisch en economisch zeer goed mogelijk is. Studietoelagen voor wie leraar wil worden DEN HAAG De minister van Onderwas, Kunsten en Weten schappen brengt ter kennis dat aan personen, die zich verbinden om na beëindiging van hun studie, ge durende tien jaren als leraar bij het rijks-, gemeentelijk of aange- wezen c.q, erkend bijzonder voor. bereidend hoger en /of middelbaar onderwijs werkzaam te zijn en die voor dat ambt geschikt worden geacht, jaarlijks een toelage ter tegemoetkoming in de kosten van hun universitaire opleiding kan worden verstrekt tot een bedrag van ten hoogste f 1800 per persoon. Deze tegemoetkomingen kunnen worden genoten ten behoeve van dc opleiding tot leraar in de klas sieke letteren, de Nederlandse, Franse, Engelse en Duitse taal en letterkunde, de aardrijkskunde, dei geschiedenis, de wiskunde, de na tuurkunde. de scheikunde en de plant- en dierkunde. Aanvragen voor een toelage voor het Studiejaar 1949-1950 dienen vóór 5 Augustus 1949 tot ziin mi nisterie (Buri.au voor Rijksstudie toelagen) te worden gericht.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3