Rood en Blauw vechten op de vreedzame Vein we In Monaco offeren bezetenen aan grillige vrouw Fortuna Franse bandieten roven scbat aan juwelen Met Ophelia uit Hamlet op de Monehsberg 4 Donderdag wordt grote slag bij Apeldoorn verwacht Order Staakt vij andelij kheden In kort bestek Twintigjarige. Jeari Simmons neemt iedereen voor zich in Faites vos jeux Rien ne va plus Een welvarende staatdank zij teugelloze goklust Op da kohhsd Woensdag 3 Augustus '49 „OPERATIE PHOENIX" Er zijn weer legeroefeningen, na dat ons land in 1938 voor tie laat ste x-naal legerrrianoeuvres bij Arn hem hield. In de Willem IH-kazerne te Apeldoorn heeft generaal-niajoor A~ T. C. Önsomer. commandant Strijdkrachten te velde, zdn Hoofd kwartier. Slechts enkele maanden had hy hier met zijn staf van ruim 20 man tijd om deje oefeningen voor tc bereiden. Een verschil met vroeger, toen de manoeuvres reeds een jaar tevoren werden bekeken Een krachtige, levendige en ron de persoonlijkheid, deze comman dant. Het weer valt niet mee. Êen Sombere wolkenmassa en veel re genbuien. „Dat heeft zijn voorde len" meent men. „geen last van stof en mindei brandgevaar" Dat is van nog meer betekenis als men er rekening mee houdt, dat de oefeningen langs en over particu liere terreinen worden gehouden, met toestemming van de eigenaren Minder last ook van vele nieuws gierig© vacantiegangers. De 6 -è 7000 man, die over Rode en Blau we troepen verdeeld zijn, bereiden zich met voormanoeuvres voor. Om 12 uur is Dinsdag de ware jor- logstoestand ingetreden. De Rode troepen bevonden zich in opmars in zuidelijke richting, oostelijk van de IJssel en waren direct in hevige gevechten gewikkeld met de Blau we troepen. Rood won moeizaam terrein en kwam tot staan iti de al gemene lijn OostraalteAlmelo, Er werd een bruggenhoofd gevormd op de westelijke IJsseloever in de buurt van Kattem en Bood rukte uit dit bruggenhoofd op in zuid westelijke richting- De tegenstand van Blauw nam daarna zodamg toe, dat Rood tot staan gebracht werd in de lijn ElburgEpe. En Blauw?: men vertraagde de Bode opmars en bracht deze tot staan. Blauw bezette toen de lijn ErnstTongerse Berg—Schoret NunspeetDoornspijk. De brigade P onder commando van kolonel Lindeboom slaagde er in de Rode troepen tot staan te brengen. Nu werd het zaak voor de comman dant van de Blauwen generaal- majoor W. T. Terp, om door mid del van een tegenaanval Rood uit fVeruolfi van de voorpagina) 7. Er zal worden ingesteld een centrale gemeenschappelijke com missie (central jointboard), be staande uit vertegenwoordigers van beide partijen, uit vertegenwoordi gers van andere gebiedsdelen van het Republikeinse gebied, die lid zijn van de B.F.O., welke vertegen woordigers deelnemen als oen toe gevoegd lid (associate member), en uit burgerlijke en militaire verte genwoordigers van de UNCI, onder voorzitterschap van een vertegen woordiger (bij toerbeurt) van de UNCI. De centrale gemeenschappe lijke commissie zal tot taak heb ben de uitvoering van deze voor schriften, alsook van het bevel staakt-de-vijandelijkheden. van de proclamatie en ndere daarmede verband houdende bevelen en richt lijnen, te observeren, en dienaan gaande verslag uit te brengen en aanbevelingen te doen aar» partijen en aan 'de UNCI, De centrale com missie zal. naar behoefte, locale ge meenschappelijke commissies instel len, welke zul] n bestaan uit verte genwoordigers van beide partgen en van de UNCI en rechtstreeks verantwoordelijk uilen zijn aan de centrale commissie. In de locale ge meenschappelijke commissies, die bestemd zijn voor gebiedsdelen bui ten de Republiek, zullen vertegen woordigers van andere gebiedsdelen dan de republiek, die leden van de B.F.O. zijn, deelnemen aan de dis cussies over vraagstukken van di rect belang" van hen, met op zijn minst de status van toegevoegd lid. 8. In de patrouillegebieden, toe gewezen aan de Republiek volgens paragraaf aanvaardt de Kepuou- keinse regering, boven en behalve de pücht an taak recht en orde te handhaven, mede de verantwoorde lijkheid voor voedselvoorziening, kleding, de verstrekking van meai- có'nèn en geneeskundige verzorging, en in het algemeen voor de voorzie ning in alle diensten, welke voor het welzijn van. de bevolking nodig zijn. Mochten de middelen, hiervoor de Republikeinse regering niet ter be schikking staan dan zal deze rege ring al het haar daarvoor ontbre kende opgeven aan de regering van Indonesië, desgewenst door tussen komst van de UNCI, opdat kan worden nagegaan wat ter zake ge daan kan worden, gelet op de be langen van het gehele Indonesische volk, en opdat kan worden vastge steld op welke wijze de toekomstige regering van de V.SJ. verantwoor delijk kan zijn voor de betrokken kosten. 9. Alle tijden, welke door iedere partg zullen worden vermeld, 2ullen on Nederlandse en. Republikeinse lo cale tijd worden aangegeven. 10. Beide partijen zullen in alle gebieden overleg, /erblnding en be voorrading tussen verantwoordelij ke burgerlijke en militaire gezag dragend en bevorderen. 11. Deze voorschriften treden te gelijk met het bevel de vijandelijk heden te staken in werking. DEN HAAg, Het ministerie Van buitenlandse zaken heeft aan de Nederlandse consulaire verte genwoordiger te Kanton, China, op dracht gegeven de Nederlanders en Nederlandse-onderdanen In Zuid- China In overweging te geven te evacueren zolang dit nog met com merciële transportmiddelen moge lijk ia. het bruggenhoofd te werpen. Men verzamelde troepen ust het Zuiden Kegen: een voordeel De Rode troepen begonnen onder commando van kolonel J. J. Pape ee.i verkenningsactie. Een gepant serde verkenningsafdeling ontwik kelde activiteit ten Zuiden van de lijn ZwolleNunspeet, een actie, die goed verliep zelfs onder de he vigste regenbuien; men verzamelde waardevolle gegevens. Terzelfder tijd was er een neven actie langs de weg Zelhem—Soe- ren, een afleidingsmanoeuvre, waardoor Blauw zich echter met om de tuin liet leiden. En in de lucht?: Er was enige luchtactiviteit, maar het weer was slecht. Zo werd het complex Hars kamp en het station Ede de lucht aangevallen. Uit de reacties op de luchtaanval bleek, dat deze nnt geslaagd was, zeggen de Blau wen. „Men kwam naar buiten lopen en was verrast", zeggen de Roden De verbindingen waren op de eerste dag slecht; de radio gaf moeilijkheden, maar om 7 uur was 70 pet, in werking." De „klappen", het spectaculaire, daaraan was men na 1 dag nog niet toe. Alles werd uitstekend gecamoufleerd, en onderdelen stonden verspreid op gesteld. Het eerste legerbericht luidde: Blauv» heeft de Rode opmars wes telijk van de IJssel na hardnekki ge gevechten in de lijn Ernst Doornspijk tot staan gebracht Le vendige patrouille-activiteit aan weerskanten. Luchtactie wordt be moeilijkt door slechte weersom standigheden. Een vijandelijke luchtaanval op station Ede en com plex Harskamp werd door het hef tig afweervuur der ludhtdoelartil- leric afgeslagen! Men moet deze oefeningen in de eerste plaats zien als een oefening v-or de staven. HET BEGiï^AN DE GROTE LEGEROEFENINGEN ZWOLLE Radtt RAALTE LMELO DEVENTER [gfot/we Li rui APELDOORN DEAD V'iIjLE. Deauville, de Franse luxe-badplaats, is gisteren op klaarlichte dag getuige geweest van een bijzonder brutale roofoverval, waarbij juwelen ter waarde van meer dan 200 milloen francs z£n buitge maakt. 's Morgens om half tien hielden twee auto's stil voor de juweliers- zaak van Van Cleef en Ar pels. Vier gemaskerde mannen, gewapend met machinegeweren en revolvers, stapten uit. Drie van hen gingen de winkel binnen, de vierde bleef buiten de wacht honden. Het personeel werd ge dwongen de safe te openen en de aanwezige juwelen over te geven. Ook de étalage werd leeggeroofd. Voor hun vertrek schoot een van de bandieten zijn licht machinegeweer leeg. Twee mensen werden gewond een waker in dienst van de juweliersfirma en een voorbijganger. Buit van één dag: 223 millioen francs De directie van de bekende juwe- liersfixma Van Cleef en Ampels, die zaken heeft in Deauville, Londen en New York, verklaarde later, dat zich onder de buitgemaakte juwe len 32 diamanten halssnoeren bevin den, die onlangs voor een speciale tentoonstelling naar Deauville wa ren gestuurd. De politie zette onmiddellijk alle wegen af. die uit de stad leiden, maar heeft nog geen spoor van het vermetele viertal gevonden. De re cherche vertelde, dat de bandieten klaarblijkelijk gewacht hadden met de overval tot een gunstige gelegen heid zich zou voordoen. Deze kwam, toen een geweldig onweer losbarstte, dat de vele cacantiegangers uit al le delen van de wereld, die Deauvil le op het ogenblik herbergt, van de straat in hun hotels dreef. De ju weiendiefstal in Deauville was overigens niet de enige opzien barende msdaad, welke gisteren in Frankrijk plaats vond. In bet Zuid- Franse stadje Aix en Provence werd een koerier van de regering, die 25 müiioen francs van de Banque de Generaal Bishop, de Britse militaire bevelhebber in het Roergebied, heeft te kennen gegeven, dat hu misschien zal optie den légen de Duitse politici, die critiek uitoefenen op de Britse ontmantclings-poküek. Hu waarschuw de in het bijzonder de leider der West- Diutse socialisten, dr Xurt Schumacher- ft Het West-Eerlij use stadsbestuur is door de geallieerde commandanten ge machtigd het gehele !oon der spoor wegarbeiders tn Westmarken om te wisselen. Tot nu toe wisselde het stadsbestuur slechts 40 procent van het ioon om. De regering van Zuid- Korea heeft in een telegram aan mi nister Stikker haar ..deepest gratitude" (diepste dankbaarheid) betuigd voor de erkenning van de republiek Korea door Nederland. In het Noord-Wes ten van Australië zijn rijke uranium- lagen ontdekt. VEERTIG JAAR GELEDE», op 1 Augustus 1909, maakte Glenn L. Martin zijn eerste vlucht met een door hemze If gebouwde twee dekker bij Santa Ana in Califor nia, Sindsdien heeft hij aan het hoofd gestaan van zijn vliegtuig fabriek, die thans te Balti more is gevestigd en een der grootste bedrijven van deze soort ter wereld is en als zodanig heeft hij de gehele ontwikkeling van de thans 46 jaar oude vliegerij meegemaakt. De vijftiende Juli trad hij af als president-direc teur van de Glenn L. Martin Company om de functie van voorzitter van de Raad van Be stuur te aanvaarden. Hij wordt opgevolgd door C. G, Rear son. Glenn. Martin tijdens zijn aftre den, met het model van de XB- 46, een bommenwerper met zes straalmotoren, in de hand. Op de voorgrond het model van ziji, eerste vliegtuig Franse overbracht naar de genatio naliseerde kolenmijnen, gedwongen zijn geld af tg geven. De rovers re den in een zwarte Mercedes, waarin achter de ruiten twee machinege weren stonden opgesteld- Deze beide diefstallen behoren tot de grootste roverijen, die sinds de oorlog ia Frankrijk gepleegd zijn. De eerste plaats wordt echter nog altijd ingenomen door de kort na de bevrijding gepleegde roofoverval op een bank in 'Clermont-Ferrand, waarbij meer dan 1 milliard francs in bankpapier werd buitgemaakt. Prins Bernllard in Dublin deelnemer aan concours DUBLIN. Prins Bernhard ia Dinsdag in zijn eigen vliegtuig te Dublin aangekomen om deel te nemen aan het concours hippique van de Royal Dublin Society. De prins zal deelnemen aan een springconcours tgdens het week einde. Gedurende zijn verblijf te Dublin ls hij de gast van president Sean O Kelley. SS-er brengt Hitlergroet voor Franse rechtbank PARIJS Negen vroegere SS-ers van de Hitler-Jugend- division, stonden Dinsdag terecht voor een Frans militair gerechts hof wegens excecutie van 86 Franse mannen als represaille voor sabotage aan een spoorlijn. Een der verdachten, Obersturm- fïihrer Hauck, antwoordde met de Hitlergroet, toen zijn naam werd afgeroepen. t Hij ontving een scherpe bens ping van de president. Twee verkeersongelukken1 op één dag op één punt AMSTERDAM. Dinsdag is op de Rijksstraatweg tussen Amster dam en Naarden een militaire vrachtwagen geslipt en in de Mui- dertrekvaart geschoven. De belde inzittenden wisten uit de cabine en op de wal te komen. Een militaire kraan wagen heeft de vrij ernstig beschadigde vrachtwagen boven water gehaald. Enkele uren later sloeg op het zelfde weggedeelte de motor van een auto af. De wagen verminderde hierdoor vaart. De bestuurder van een achterop komende auto be merkte dit te iaat en reed tegen de eerste wagen op. Een dame, die naast de bestuurder van de aan rijdende auto zat, sloeg door de schok door de voorruit en kreeg een zware hersenschudding en een ernstige hoofdwond. Het politie onderzoek bracht aan het licht, dat geen der beide bestuurders van de auto's een rijbewijs bezat. Rumoerige reis van de Schiecüjk naar New York De Schiedijk van de Holland- Amerikalijn, die Dinsdagavond in New York arriveerde, heeft nog nimmer zoveel last gehad met haar passagiers als gedurende de laatste tocht. Verscheidene van hen spron gen ui vole zee overboord en tracht ten zwemmend de kust te bereiken. Het gebeurde zelfs, dat een vrou welijke passagier zo „tijgerlÜk"' werd lastig gevallen door een van de anderen, dat twee mannen er aan te pas moesten komen om haar te be vrijden. Deze en talrijke andere in cidenten werden echter niet door menselijke passagiers van de Schie dijk veroorzaakt, maar door onge veer 1.000 zeldzame dieren uit het Verre Oosten, bestemd voor een Amerikaanse firma te New York. Op de ..passagierslijst" stonden o.m. achthonderd apen, merendeels uit Java, twee luipaarden, 27 pythons en 30 cobra's. Schacht doet weer van zich horen LüNEBERG. Dr. Hjalmar Schacht, Hitiers financiële leids man, is weer in het Duitse politie ke leven getreden door op een ver kiezingsbijeenkomst van de ultra conservatieve „Deutsche Partei" 't woord te voeren. Op deze bijeen komst vertelde hij de aanwezigen, dat hij zich volledig achter het pro gram van deze partij stelde. Schachts redevoering was kort en hoofdzakelijk tegen het socialisme gericht. Ook klaagde hij dat hoe wel 't internationale hof van Neu renberg hem als oorlogsmisdadiger had vrijgesproken, de instanties voor denazificatie hem geen stem recht hebben willen verlenen. (Van onze speciale correspondent) Overweldigend schoon is het uitzicht op Salzburg, hoosr on de Mönhcs- berg. waarvan de naam evenals de Kapuzinerberg getuigt van het ver leden van Salzburg, een stad met 8 kloosters en 25 kerken, die groeide uit het pl.m. 700 na Chr. gestichte bisdom. Op de Mönchsberg ligt het royaalste restaurant van de stad, Restaurant Winkler, waar de verte genwoordiging van Eagle Lion en Arthur Rank in Oostenrijk een pers bijeenkomst heeft belegd. De lift, waarvan het stalen geraamte vóór 1948 de loodrechte rots ontsierde, is thans door de gemeente naar bin nen verlegd. Jedermann in Salzburg Ernstige relletjes met stakers in Sydney SYDNEY 1500 Havenarbei ders hebben Dinsdag hevig slag geleverd met 200 politiemannen. De strijd, die losbarstte in het drukke winkelcentrum in het hartje van Sydney, wordt be schouwd als een van d^ hevigste stakingsrelletjes in de geschiedenis van het land. Vele winkelende vrouwen, die tussen de vechtenden geraakten, werden gestompt, geschopt en ge slagen. Vijftien mannen en een vrouw werden gearresteerd, Intussen zetten meer dan dui zend Australische soldaten het delven van steenkool voort in de steenkoolmijnen in Nieuw-Zuid- Wales, waar het werk, als gevolg van de algemene staking der Aus tralische mijnwerkers, die thans in baar 2esde week is, stil lag. De eerste wagonladingen steenkool zijn op weg naar Sydney. Plannen goedgekeurd voor tunnel onder Mont Blanc PABUS Het Franse kabinet heeft Dinsdag plannen goedge- keurd voor het boren van een tun nel onder de Mont Blanc, welke een nieuwe verkeersschakel zal vormen tussen Frankrijk, Zwitser land en Italië. Het project heeft een internationaal karakter met deelneming van Frankrijk, Italië, Zwitserland en misschien ook En geland. Verwacht wordt dat de arbeid aan de tunnel minstens vijf jaar in beslag zal nemen. De tun nel zal dienen zowel voor het trein- als het gewone wegverkeer. Met lachend gebaar legt Jean Simmons, de Ophelia in de film Hamlet, de in cellophaan verpakte sigaar, die voor haar lag, uit haar hand en steekt een sigaret op. En kele tafeltjes verder versmaadt een vrouw dit in Nederland bij uit stelt mannelijk genotmiddel niet. Jean is nog jong, pas 20 jaar, maar zij heeft de wereld reeds rond gereisd. In 1942, 14jaar oud, speelde zij haar eerste rolle tje in „Give us the moon" met Margaret Lock wood, Haar eerste grote rol was Estelïa in „Great Ex pectations". In 1948 begon haar ster te rijzen, toen zij naast Lau rence Olivier als Ophelia in Ham let grote successen behaalde. De film als geheel won 35 prijzen, o.a. in Amerika 5 Oscars en zij zelf op de Biënnale 1948 in Italië de eer ste prijs voor de beste filmspeel ster. Jean is voor het eerst in Salz burg en weet zich ondanks de ver moeiende reizen direct aan haar omgeving aan te passen, onver schillig of zij in gesprek is met burgemeester Neumayer van Salz burg, haar manager Jamieson of 'n j'ournalist, Men heeft haar verteld, dat het in Salzburg erg warm is en daarom liet zij zich speciaal een witte japon aanmeten., die de schouders even vrij laat. Charmant en natuurlijk is deze Engelse, die uiterlijk een zuidelij ke inslag vertoont. Haar donker bruine huidskleur zal zich uitste kend lenen voor de film „Südsee- romanze". waarvoor zij kortgele den de Fidji-eilanden bezocht. Alles kan men van haar te weten komen, niet alleen leeftijd, maar zelfs lengte (1.62 m.) en gewicht (52 kg.). Voor de juistheid van het laatste staan wij niet in. nu de overvloedige sandwichlunch met taart en koffie is genuttigd. Jean is naar Salzburg gekomen t.g.v. de première in Oostenrijk van „Adam en Evelyne" ("regie en productie Harold French), die de vorige maand op het filmfestival in Locar no de eerste prijs kreeg voor de beste comedie. Samen met Stewart Granger (Adam) speelt zij hierin, en. wel de rol van het weesmeisje Evelyne, dat in Adam meent haar vadert ontdekt te hebben, totdat zij, teleurgesteld over de ware toe dracht. tot jonge vrouw rijpt en in het feit, dat Adam niet haar vader is, juist het hoogste geluk vindt Jean Simmons wenst niets liever dan de rol van Ophelia op het ge wone toneel te mogen spelen, maar dat zal nog wel enkele jaren duren, denkt ze. Straks gaat ze naar Pa rijs voor de film „So long at the fair". Misschien zou ze liever wat lezen, naaien of pingpongen, waar ze zo van houdt, maar representa tie behoort bij haar vak'. Enkele uren geleden sprak zij enige woor den op het podium van de Glahner- bioscoop, waar „Adam en Evelyne" in première ging. In Frankfort werden van enhousiasme deuren en ramen kapot geslagen, toen zij de bioscoop verliet. En thuis in Golders Green (Enge- Zondagmiddag werd in Salzburg het meest bekende en traditionele programmanummer van de Fest- spiele op het zonnige Domplein uit gevoerd, n.1. Jedermann, de Duitse versie van Elckerlyc door Hugo v. Hofmannsthal m de oude mise-en- scène van Max Reinhardt. De ti telrol werd gespeeld door Attila Hocrbiger, de Dood door Ernst Deutsch. De hemelse stemmen klon ken van de toren-krans» terwijl orgel en klokken van de aloude, he laas zeer verminkte Dom voor mu zikale effecten zorgden. 's Avonds ging de wereldpremiè re van de film over Beethoven, waarbij de hoofdrolspelers aanwe zig waren. land), wacht haar moeder haar in een eenvoudig huis, waar zij on danks haar succes jen nog een ge woon huiselijk .teven voert. Jean Simmons doet de lezers van deze regels haar speciale groeten toekomen. W. Schmidt. De 100 Delen Letterkunde Voor de oorlog werd de samen werking van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde en de Koninklijke Vlaamse Academie een groots plan gemaakt om de Nederlandse letterkunde in hon derd delen samen te brengen, re presentatief en deskundig gekozen, grondig toegelicht en fraai uitge geven, Met de uitvoering van het plan werd een begin gemaakt, maar toen kwam de oorlog, nog even ging het werk door, maar spoedig moest het worden stopge zet. Achttien delen waren versche nen. Thans is het werk hervat en de eerste serie van. 24 delep. zal nu worden gecompleteerd. De redac tie, die dit werk op Zich heeft ge nomen is als volgt samengesteld:^ prof. dr. N. A. Donkersloot, prof. dr. K. Heeroma, mr. M. Nghoff, prof. dr. J. M. Romein (voor Ne derland); prof. dr. J. van Mierlo S. J., dr. H. Teirlinck en prof. dr. R. Verdeyen (voor België). In 1949 en 1950 zullen de volgende titels worden uitgegevenProtestanse Poëzie der 16e en 17e eeuw (prof. dr. K. Heeroma)Herman Teir linck: Mynheer Serjanszoon en Jo- han Dosca (Raymond Herreman); Hadewyck (prof. dr. J. van Mierlo S. J.); Bakhuizen van den Brink: Uit Studiën en Schetsen (prof. dr. J. M. Romein); Zuid-Afrikaanse Letteren I, Proza (dr. D. Bax) Beeld van Tachtig (Anthonle Don ker). Alle Franse gerechtshoven, die na de bevrijding werden inge steld voor de berechting van col laborateurs, zullen dit jaar hun werk beëindigen. Israel is uitgenodigd om het regionale congres van de W.H. O. de Wereldgezondheidsorganisatie die op 12 September in Alexandria geopend wordt, bij te wonen. (Van een onzer redacteuren) MONTE CARLO. In ons eerste verbaal van de Rivièra beloofden wij U wat meer te vertellen van de speelbank in deze stad. Welnu, stelt U zich voor een groot gebouw, pompeus, met veel marmer en Perzische tapijten. Aan de ingang een gegalonneerde portier 4Ie taxeert. Is uw indruk ongunstig, dan vraagt hij U om Uw legitimatie en gaat U gekleed in korte broek, dan weert hij TJ beslist. Arm worden aan de roulette Is slechts toegestaan in wandelcostuum of smoking. U betaalt vijftig francs, 50 cent) entree en wordt geleid naar de grote zaal met een achttal speeltafels. Er zijn nog andere zalen, maar die zijn voor de haute chic, die in gala versehijnt eh tot die haute chic behoren baronnen-aan-lager-wal, oude Russische adel, prinsen en diplomaten, bankiers en andere persoonlijkheden. Maar wij gaan naar de grote zaal ën wisselen aan de eassa ons geld in voor fiches van 50 of 100 francs en met het hart in de keel scharen wij ons om de tafels. Van spelen komt nog niets. Eerst de kat uit de boom kijken. Het spel zelf vergt geen kennis van spelregels. M enweet al zo'n beetje dat er fifty-fifty kansen zijn als men op rood of zwart, op on even of even speelt. Gokt men met succes, dan krijgt men de inzet verdubbeld terug. 35 Keer de inzet krijgt men als men op een cijfer zet en het balletj e in de roulette nu net dat nummer uitkiest. Daar tussen liggen vele variaties, als een fiche bijvoorbeeld ligt op het kruis punt van vier nummers. Ligt het balletje bij een van die vier stil, dan hebt U vier keer de inzet voor het opstrijken. Enfin, daarin zult U zich niet verdiepen. De croupiers, de mannen in smo king met hun „geldhart" verliezen hun publiek geen moment uit het oog. Hun ogen glijden rusteloos langs de bezoekers en geen plooi komt er op hun gelaat. Zij hebben een fabelachtig geheugen, maar zijn ook grenzeloos handig. Ook handig ten bate van de eigen por- temonnaie. Voor hen. in de tafel zit een kleine gleuf, waarin elke fiche past en als U 10.009 francs gewonnen hebt, laat U achteloos enige fiches liggen. „Merci mon sieur" zegt de robot, harkt de fiches naar zich toe en deponeert ze in de gleuf, een handeling van seconden. Maar ook Uw winst glijdt er ach teloos in, als U vergeten was op welk nummer U had gezet. Even wacht hij, maar dan is zijn hark er al bij. In de gleuf voor het pensioen van de ambtenaren. De vaste klanten van de bank men kan er week- en maandentrée- kaarten krijgen zijn geen men sen; het zijn caricaturen van men sen, die het soms gelukt een heel leven bij elkaar te winnen. Er zit ten vrijwel altijd oude dames, rijk behangen met edelgesteente en er zitten miezerige heertjes, die in een boekje de geluksnummers bijhou den, grafieken tekenen, plotseling hun kans „berekend" hebben, een grote inzet doen enver! iezen. Zij behorèn tot het corps van de wiskundigen, die menen de kans te kunnen berekenen. De outsider noemt het waanzin, maar elke in sider haalt de schouders op en weet wel altijd iemand te noemen, die dank zij berekeningen in staat was een villa te bewonen. Ze noteren en kijken maar: no, 35 rood. Rien ne va plus 14 zwarthun vingers sturen het potlood door een gra fiek 22 zwart. Dat gebeurde ook in 1937 en toen kwam 16 rood. Als door de duivel bezeten zetten ze 2000 francs cp 16. Dan kan er een van de twee gebeuren. Komt het balletje op 16 dan krijgt de inzetter 35 x 2000 francs en hij zweert dan z|jn hele leven bij zijn tactiek. Komt het er niet od, dan heeft hij misgegokt, hetgeen dan volgens hem gelegen heeft aan een fout in zij'n berekening, die hij, zolang er geld is om in te zetten, tracht te corrigeren. Zo wordt het stomme geluk be redeneert. Het is voor hen een obsessie. Dat Een der ouerdacïig gedecoreerde zalen van Monte Carlo's voor naamste bron van inkomsten de speelbank, ziet men aan hun gezichten. En dan zijn er de buitenlanders, die zich voornemen een duizend francs, tien gulden te verspelen. Winnen ze, dan krijgt de koorts hen te pakken en spelen ze net zo lang tot ze al les kwijt zijn of.nog meer ge wonnen hebben. Toch is er een zekere tactiek mogelijk, zo dachten wij althans en wisselden 1000 francs in. Wij rede neerden: „ik speel fifty-fifty-kan- sen, dus alleen „rouge et noir". Verlies ik één fiche, dan is de vol gende inzet 2 fiches, vervolgens 4, 8, 16 enzovoorts. Wij speelden stug op rood. Maar vlot werd alles weg- geharkt, omdat het balletje blijk baar steeds een zwarte bui had. Pech gehad, dachten we en ver lieten de tafel, maar niet vooraleer wij hadden gezien dat het balletje de keer daarop natuurlijk op rood viel. Hadden wij dus nog eenmaal onze 16 fiches ingezet, dan hadden wij er 32 voor terug gehad, dat ware ons beginkapitaal met rijke winst. Hadden wij dus maar Nu zijn er klanten, die inder daad zo spelen en dan plotseling ophouden, wanneer eindelijk Vrou we Fortuna de roulette voor hen gunstig „stuurt". Voor vandaag weer 2000 francs verdiend, rede neren zij, daarvan kunnen we weer level) en morgen spelen we weer verder. Er zijn er inderdaad' die het gelukt; er zijn er ook die hun hele vermogen aan de pensioenge rechtigde potverterende ambtenren overdragen. Monaco is een magische stad, die wankele zielen en nieuwsgierige touristen tot haar rijkdom lokt en dan pas blijkt b« velen, hoe -wan kelmoedig het geluk wel is. Alweer Sehievéen HET ziet er naar uit, dat over de Rotterdamse vliegveldkwstie het laatste woord nog niet is ge sproken. Na het duel van de heer Diepen met de voorstanders vaa het vliegveld Schieveen, is het geruime tijd stil geweest. De regering in stalleerde commissie-Ringers, de tot taak kreeg te onderzoeken in hoe verre een vliegveld, zoals dit door de gemeente Rotterdam gevenst werd, verantwoord zou zijn in ver band met de mogelijkheden, die het zich snel ontwikkelende luchtverkeer biedt. Dit initiatief maakte, althans voorlopig, een einde aan het febat en zowel vóér-« als tegenstanders zitten nu in spanning te wachten op het rapport, dat de commissie-Rin gers zal uitbrengen. Zo'n rappart is blijkbaar geen eenvoudige zaai. Er schijnt heel veel te wikken en te wegen te zijn en hoewel h.« in de bedoeling heeft gelegen er in het begin van deze zomer mee voor de dag te komen, het is er nog steeds niet en daaruit zou men mogen af leiden, dat het moeite kost om tot conclusies te komen,. Dit lange wachten op het verlos sende woord is inmiddels door de tuinders van Berkel en Rodenrijs be nut. Zij hebben een brochure uitge geven onder de krachtige titel; „Schieveen? Neen!" Agrarische be zwaren. tegen het Rotterdamse luchtvaartproject. De bezwaren rich ten zich voornamelijk tegen het ver loren gaan van kostbare tuïnbouw- grond, warenhuizen en tuinderijen, wanneer de plannen van een Rot terdams vliegveld doorgang zouden vinden. Niet minder dan 39 tuia- dersbedrijven zullen dan ten offer vallen, terwijl 48 woningen moeten worden gesloopt en ongeveer hon derd arbeiders en hun gezinnen een heenkomen moeten zoeken. Het is van deze tuinders hun goed recht, dat zij voor hun belangen vechten. En agrarische belangen zijn altijd de moeite waard om door te vech ten. Nog niet zo lang geleden heb- bén de tuinders van. het land van Rhoon en Poortugaal hetzelfde ge daan, toen de gemeente Rotterdam hun land meende te moeten gebrui ken als stortplaats van baggerspecie. Of dit verzet geholpen heeft het ge vaar af te wenden is thans nog niet bekend, wel is het veelbetekenend, dat van de bezwaren notitie is ge nomen. De tuinders van Berkel en Rodenrijs beogen ongetwijfeld het zelfde doel. Zij wensen dat van hun bezwaren notitie wordt genomen en dat men hen, zo mogelijk, in de ge legenheid zal stellen hun stem te doen horen bij de besprekingen, op dat geen lichtvaardig oordeel zal worden geveld. Wij kunnen daar vrede mee heb ben, omdat het billijk is. Maar be langen moeten worden afgewogen naar de orde van grootte. Alleen zo wordt de vooruitgang gediend. De wereld zou nimmer de technische hoogte van thans bereikt hebben, hoe wankel en weinig bemoedigend zij ook soms lijkt (maar dit ligt aan. ons), wanneer in het verleden al leen rekening was gehouden met de kleine belangen. Het vliegveld. Schieveen is een uitgesproken Rot terdams belang. De commissie-Rin gers heeft uit te maken of dit te vens strookt met een Nederlands belang. Indien het laatste het geval is, zal het plan moeten verwerke lijkt. Dat klinkt hard. De vooruitgang of. wat wij daar onder verstaan, is echter nooit zachtzinnig. Ze breekt af. en ze bouwt op en ze is daarbij voort durend in beweging. Zonder op de beslissing van de commissie-Ringers vooruit te lopen, is dit dan het eni ge commentaar, dat wij op de bro chure van de tuinders geven. Race voor zeiljachten over het Kanaal OOSTENDE. Acht jachten van de kruïserklasse voeren Maandag de haven van Oostende uit voor de race over 200 mijl over het Kanaal naar de Solent. Als eerste voer het Belgische jacht „Wyver", met stuurman Murdoch, die vorig jaar de race won over de startlijn, ge volgd door het Hollandse schip „Olivier van Noort" van Goudriaan Het derde was een Brits jacht en. als vierde volgde weer een Hol lands, „Corabia" met stuurman Kars. Als laatsten startten vier Britse jachten. Het derde Neder landse jacht „Zeevalk" vanBruyn- zeel, was niet zeilklaar en kon niet starten. De route van deze race, die georganiseerd wordt door The Royal Ocean Racing Club en The North Sea Yacht Club gaat via Ramsgate, Dover en Newhaven. Naar verwacht wordt, zal de win naar Woensdagavond te Ports mouth arriveren. COMP.-INDELING VOOR HET ZUIDEN Competitie-indeling KNVB, eer ste klasse district IVi NOAD, Limburgia, PSV,1 VW, Helmondia, MVV, Kerkrade, Bra bant! aSitt. Boys, RBC. District VI: BW, Bletferhelde, Willem n, Eindhoven, NAC, Sport club Emma, TSC, Maurits, Juliana, Longa. Spannend voetbal in Rusland MOSKOU v Rusland heeit Dinsdag de grootste sportgebeurte nis van het jaar beleefd. Nummer tien op de voetbal-ranglijst, Char- kov, heeft de leiders, de Dynamo's uit Moskou, met 2-1 verslagen. Dynamo heeft een voorsprong van. drie punten op nummer twee, de voetbalclub van het leger, maar de Dynamo's hebben een wedstrijd meer gespeeld. Als het leger zijn wedstrijd deze week wint en daar is alle kans op zal het ver schil nog slechts één punt groot zijn en kan de competitie het spannendste verloop'krijgen sinas jaren. Geen Nederlanders meer in Ronde van Zwitserland DAVOS. Onze landgenoten Syen, Jansen en Lambrichts hebben in de 4e étappe van de Ronde van Zwitserland, die over 350 km van Ascona naar Genève leidde, de strijd gestaakt. Het was de langste étappe van de ronde met de Simplonpas als grootste obstakeL De beslissing te Genève vlei in de sprint, welke door Brule wj.-d ge wonnen. Zijn tijd bedroeg 11 uur 29 min. 31 sec. In het algemeen klassement leïat Weilemann met een totaaltij d van 3D uur 17 min. 17 sec.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 4