HET ROTTERDAMSCH PAROOL' van „onvoorwaardelijk5 Van Roy en ons houvast Assemblee niet lauw begonnen r Vrouw voor verbranding behoed HATTA OP SCHIPHOL: Dit jaar onvoorwaardelijk overdracht souvereiniteit Republiek bereid order staken van vuren uit te voeren Russen worden weer lastig Hoe korter conferentie duurt des te beter het is Nee toch,.,? Heus! DIT WEEKEINDE A Onstabiel weer verwacht Overvalpleger. stichtte brand na geldroof Churchill breekt lansen voor parlementaire Unie-eer 9e Jaargang no. 187 Red. en Ada. Lange Haven 141, Schiedam TeL 69300 Abonn priest per waek CX32 par fcwartaol 4,10, tow® nammera QJ09* Opgericht door de Stichting „Het PowoT DE SCHIEDAMMER yrijdag 12 Augustus 1949 Uitgave N.V. De Nieuwe Pera Postgiro 398644 Bankiert Amiterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. da Vrle» Hoofdredacteur: W. B. P. Schaper Minister van Maarseveen ver welkomt Hatta. Links sultan Ha- mid,in het midden dr. Prinsen, algemeen, secretaris van de RTC. Nog gevechten bij Surakarta en Surabaja BATAVIA. De Nederlandse 1 eg cxcornmandant - gen era al Buur - man van Vreeden, Is Donderdag morgen naar de stad Surakarta op Midden-Ja va vertrokken. De ge concentreerde aanval van groepen gUeriHastrldders die Zondag begon, is namelijk op Maandag, Dinsdag en Woensdag voortgezet. Over de gevechten is sinds Zondag bijna geen nienws meer ontvangen. Al leen werd van officiële Nederland se zijde medegedeeld, dat de strijd Woensdagmiddag nog voortduurde. Nederlandse waarnemers zijn van mèniag. dat de apnval op Surakar ta een poging was om de stad juist voor het van kracht worden van de order staakt het vuren te ver overen. De aanvallers zouden daar bij gespeculeerd hebben op de af spraak, dat nu Woensdag midder nacht beide partijen hun status-quo stellingen moeten handhaven, Van ofiiciele Nederlandse zijde worden geen bijzonderheden over de strijd verstrekt, omdat het sinds Woens dagnacht niet meer geoorloofd is bijzonderheden over botsingen mee te delen, tenzij deze besproken znn dn de gemeenschappelijke centrale commissie. In Surabaja zijn in de nacht van Woensdag op Donderdag ook on verantwoordelijke elementen ge ïnfiltreerd, nadat de order ojn het vuren te staken was ingegaan. Een aantal van de binnengedrongen elementen, kon worden gearres teerd. Met ingang van'Donderdag is tot nader order opnieuw de avondklok ingesteld, die geldt van 10 uur 's avonds tot 5 uur 's mor gens. Overval nabij Mailing MALANG In liet Blimbingse nabij Malang zijn tien ondeme- mingswachters slaags geraakt met een grote bende en hebben een uur lang een vuurgevecht geleverd, waarbijde bende automatische wapens-gebruikte. Nadat militaire assistentie was opgedaagd, vluchtten de overval lers. Van de zijde van de onderne- mmgswacht werden twee personen gedood en een ontvoerd, De ver liezen, die de bende heeft geleden, zijn onbekend. WEST-EUROPA Accoord over defensie DE onrustbarende geruchten,dat er tussen maarschalk Mont gomery en generaal De Lattre de Tassigny een scherp meningsver schil zou bestaan betreffende de verdediging van Europa, waarbij de Franse generaal zich. op het standpunt stelde, dat een linie langs de Rijn gehouden moest wor den, terwijl de Britse maarschalk zulk een defensie onmogelijk acht te en voor een evacuatie naar Groot-Brittannfë geporteerd was, blijken gelukkig elke grond te missen De Amerikaanse stafchefs hebben na hun terugkeer in Was: hington duidelijk laten blijken- aangenaam verrast te zijn geweest door de ontdek king, dat de mili taire leiders van de Westelijke Urne 'In bet zoeklicht het volkomen eens zijn over de fun damentele strategie voor de verde diging van West-Europa. Deze strategie schijnt erop gebaseerd te zijn, in geval van agressie uit net Oosten een zo groot mogelijk „stuk Van West-Europa in handen te houden en de defensielyn verder naar het Oosten te projecteren, naar mate de Westeuropese naties hun militaire kracht opbouwen. De Amerikanen hebben, naar generaal Bradley aan de leden van de Se naatscommissie voor buitenlandse zaken verklaarde, aan dit plan, dat de Westelijke Unie tot kern van de Atlantische defensie maakt, hun goedkeuring gegeven. Opgemerkt moet echter worden, data het plan alleen nog maar op papier staat. De uitvokring ervan zal voor een groot deel afhangen van de mili taire hulp, die Amerika aan West- Europa zal verschaffen. Nog steeds koel Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Koude nacht met weinig be wolking. Morgen overdag: ge leidelijk toenemende bewolking, later mogelijk gevolgd .door enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk tussen noord en west. Weinig verandering in tempe ratuur. 13 Aug.; 2on op 5 2Q, onder 20.09: Maan op 21.42, onder 10,17. DR. VAN ROYEN VERZEKERT NOGMAALS DEN HAAG. Het Is rotjn vas- te overtuiging, dat Nederland er alles op zal richten de overdracht van de souvereiniteit aan de Ver enigde staten van Indonesië te doen geschieden voor het'einde van het jaar Dit verklaarde gisteren dr J. H. van Royen, het hoofd van de delegatie, die namens Neder land in de afgelopen vier maanden met de Republikeinse delegatie met succes heeft onderhandeld. Ik zie slechts een factor, die deze overdracht zou kunnen vertragen, voegde dr. Van Royen daar aan toe. Die factor zou ontstaan, in dien de Republiek een gemis aan bereidheid of een gebrek aan macht zou vertonen, de order tot het staken van het vuren niet redelijk uit te voeren. Eerder had dr. Van Royen echter reeds opge merkt, dat hy de stellige indruk heeft, dat door het verloop van de onderhandelingen het wantrou wen dat beide partijen in elkaar bleven koesteren, duidelyk aan het verdwijnen is. Op grond daarvan mag het volledige vertrouwen wor den gekt esterd, dat de Republi keinse regering al het mogelijke zal doen om de order tot het. sta ken 'van het vuren" van hhrte uïf te voeren. Ik persoonlek ben er van overtuigd, dat zij er ook de macht toe heeft, zeide dr. Van Royen. -Over de verklaring van Hatta, dat de Ronde-Tafel-Conferentie bmnen twee maanden beëindigd zal moeten' zijn zeide de heer Van Royen dat dit een eis is, die uit het tijcU en voorwaardeschema van de R.T.C. logisch voortvloeit. In du schema staat als tijdsduur van de R.T.C. acht weken genoemd. Men kan dus verwachten, dat ook Nederland zich daaraan zal hou den. Voor het overige zal Hatta deze Indonesië heeft behoefte aan 100 millioen dollar (Eigen bericht! DEN HAAG. In welingelichte kringen in Den Haag wordt ernstig rekening gehouden met de mogelijk heid, dat de Republikeinse minister president Mohammed Hatta nog vóór het begin van de Ronde Tafel Con ferentie een bezoek aan Londen zal brengen voor het voeren van econo mische besprekingen. Mohammed Rum verklaarde gis teravond desgevraagd, dat ook hij het gerucht vernomen" had, doch dat hij het noch kon bevestigen noch ontkennen. (Indonesië heeft buitenlandse valu ta ter waarde van 100 millioen dollar nodig voor zijn herstel en wederop bouw; buitenlandse kapitaalinveste ring zou worden aangemoedigd door prioriteitsvergunningen en verlich ting van belastingdruk, in het bij zonder van dubbele belasting op winsten.) Kleine blokkade bij Helmstedt ingesteld BERLIJN. Russische wachten hebben vannacht voor het aanbre ken van de dag opnieuw een ver- keersblokkade ingesteld op het vrachtautoverkeer In de richting Berlijn. Dit is meegedeeld door Amerikaanse militaire autoriteiten. Er is verklaard, dat de Russische wachten bij Helmstedt vannacht om twee uur Duitse tijd plotseling begonnen slechts één wagen per kwartier door te laten. Zeven uur later werd door Amerikaanse grenswachten gemeld, dat 100 wagens voor de slagbomen stonden. Van de andere contröle-posten op de grote wegen, die van de drie Westelijke zone naar Berlijn lel den, zijn geen berichten ontvangen. Om acht uur werd. de beperking weer even plotseling opgeheven als zij was ingesteld. In Helmstedt deeldq een officier van de Britse militaire politie mede, dat om half tien het verkeer weer zo goed als normaal verliep. Een woordvoer der van het militaire bestuur in Berlijn verklaarde dat een protest bij de Russische autoriteiten zou worden ingediend. Gisteren had zich ook reeds een dergelijk incident voorgedaan. (Van een eigen verslaggever) SCHIPHOL Met een uitermate voorzichtige Hatta hebben we glster- niddag op Schiphol keunis gemaakt 'a Kleine, vriendelijke man. die hard door zfju haren begint te groeien en die over een prettige, maar heel zachte stem beschikt. Een stem, die voorzichtige woorden pas uitspreekt, nadat zij snel even op het gouden schaaltje van de diplomatieke wijsheid zijn gewogen. Het is moeiliik zich voor te stellen, dat deze man In zulke bitse, weinig 'actlsche woorden, gezegd zou hebben wat de persbureau* een goede vier entwintig uur voor zHn komst op Schiphol als zyn verklarine doorgaven: Binnen twee maanden moet de RTC met een onvoorwaardelijke over dracht van de souvereiniteit eindigen, en anders gaan we naar de Veilig heidsraad. „Waarom,'* zo hebben we Hatta gevraagd, „waarom hebt gij in al uw verklaringen onderweg steeds maar weer zoveel nadruk gele ad op die on voorwaard el nke overdracht van de souvereiniteit'" „Omdat we daaraan uiteraard vasthouden." was het antwoord „Van Royen heeft in de Veilig heidsraad gezegd dat Nederland de souvereiniteit onvoorwaardelijk, werkelijk en geheel zou overdragen Welnu dat i? de basis voor ons ge sprek Wie daar naar vraagt krijgt dat antwoord" „Vreect u, dat de Nederlanders een andere inhoud geven aan dat begrip onvoorwaardelijk'*' „Ik heB" daar nog niets van gezien" zo gaf Hatta weer voorzichtig ten ant woord Minister Hatta toont zich dan ook geenszins pessimistisch Ook niet wanneer hij wordt herinnerd aan de woorden van Rum op Schiphol dat er nog wel harde- noten gekraakt zullen worden Dat is geloof ik" zegt Hatta .J"*t kenmerk van iedere conferentie We hebben nu inder daad vertrouwen." zegt Hatta dan, ,al blijft er ergens misschien nog wel een beetie wantrouwen be staan. Het verloop van de confe rentie zal daarop uiteraard een gro te invloed hebben en dan kan ik wel zeggen, hoe korter zij duurt, hoe beter Ik zelf heb veel hoop. dat de RTC resultaat zal hebben." Een der punten waarover Hatta zich zeer tevreden toonde was de kort voor het vertrek bereikte over eenstemming van de republiek met het BFO. Deze interindonesisehe sa menwerking acht hij een veelbe lovende zaak. Op enkele punten moet deze samenwerking nog ge regeld worden, doch. ik hoop, dat dat ten rijde van de RTC nog 2ijn beslag zal krijgen. opmerking wel in wat diplomatiek verantwoorder vorm hebben ge maakt, dan zij door het nieuws agentschap is overgebracht. Op een vraag aan dr. Van Royen over de moeilijkheid van versnelde terugtrekking van de troepen, ant woordde deze, dat deze terugtrek king een punt van bespreking van de R.T.C. zal zijn. Voor het einde van de conferentie kan dus geen terugtrekking van de Nederlandse troepen worden verwacht. Tram bij Surabaja door bende aangehouden SURABAJA De ochtendtram van Malang naar Kendalpaja is Woensdag door "een bende aange vallen. De passagiers en het per soneel werden gedwongen uit te stappen. Daarna werd de tram weer in beweging gebracht, die door een stoppunt heen reed en. over de vernielde- brug van de rivier de Brantas in een ravijn stortte. Twee locomotieven en. enkele wagons \yerflen vernield. Over het punt Nieuw Guinea, waarover de denkbeelden van Ne derland en de Indonesiërs nogal uiteenlopen, wilde Hatta zich be ver niet uitlaten. En over de uit voering van de order staakt het vuren, gaf hij te kennen, dat het een zaak is waarbij nog veel moei lijkheden te overwinnen zullen zijn. Vergeet niet, dat wij meer dan 2000 verschillende posten hebben, die op de hoogte moeten worden gebracht en de Nederlanders 900, Die liggen dicht bij elkaar en soms in elkan ders gebied. Dat kan tot complica ties leiden. En dan zijn er, boven dien nog de onregelmatige troepen, die altijd tegen de republiek zijn geweest. Dat zijn er niet veel. doch zij kunnen lastig genoeg worden. Op dat ogenblik kwam minister Van Maarseveen. die hem van het vliegveld had afgehaald afscheid van Hatta nemen Hatta ttüf begaf zich toen weer tussen zijn land genoten met wie hij had samen- gereisd Onder hen bevonden zich de sultan van Sole pakoe ba wane xii en de mangkoe negoro viii, wier waardigheidstekenen plechtig uit het vliegtuig werden gehaald, bedekt met een purperen doek, met goud afgezet En verder nog tien andere leden van de republikeinse delegatie, twaalf BFO-vertegen- woordigers en enige Nederlandse vertegenwoordigerg ter conferentie. Begroet door vele republikeinen en andere Indonesiërs, door hoge ambtenaren en talloze vrienden, die aan deze zijde van de wereld het tragische gebeuren in Indonesië hebben gevolgd. Voor het eerst stond er een republikeinse minister president op Nederlands grondge bied Dat was voor de vele Neder landse Indonesiërs een grote ge beurtenis en zn bobben daar onom wonden van getuigd ,Jïoe harder je stapt, hoe mooier het is," hebben de sergeants een generatie lang aan de paleiswachten verklaard En de gevolgen? De stenen voor Amerikaanse persmannen troef ter RTC BATAVIA. De 2?-jarige Michael Capraro, een vroegere journalist uit San Francisco, is benoemd tot pers adviseur van de Republikeinse dele gatie bij de aanstaande R.T.C.; Ca praro is reeds via Londen naar Den Haag vertrokken. De benoeming van Capraro en Lancaster (deze laatste treedt tn dienst bij sultan Hamid H, de Fede- ralistenleider) volgde op de hielen van het besluit der Nederlandse autoriteiten om de Theodore Swan- son Company uit New York de pers relaties in Indonesië te laten behan delen. het kek van Buckingham Palace zijn geheel uitgesleten en moe ten. nu vernieuwd worden. De 19-jange Joyce Dovey, die, zoals wij gisteren meld den, na een experiment «an Pe ter Casson al veertien dagen lang onder hypnose uerkeerde, is daaruit thans ontwaakt. Een telefoongesprek met de hypno tiseur Casson, die op het ogen blik in Schotland vertoeft, was voldoende om, dit resultant te bereiken, Een Japanner beweert, dat hy in 10 minuten whiskey 15 jaar oud kan maken. „Niets nteurns", zeggen de Amerikanen „wij hebben sinds 1857 al 239 patenten geregistreerd voor me thoden om dezelfde truc uit te halen," De Braziliaanse filmster Cüt- men Miranda zal in de film „Nancy paes to Rio" een nieuw soort hoofdtooi dragen, bestaan de uit een eng aansluitende tul band, op de bouenrand maar- van 25 minvatuurparasolletjes gemonteerd zijn. Aan elk van die parasolletjes hangen kristal len in de vorm van tranen. Men heeft het de vorige week ■wél kunnen zien, dat het niet ge makkelijk valt op Vrijdag reeds iets met zekerheid te zeggen over het weer van Zondag. Ditmaal is dat al evenmin gemakkelijk, om dat de lucht bouen ons land hoogst onstabiel is opgebouwd. Gisteren trok een kleine depres sie, die aanvankelijk via de Ierse Zee en Groot Bnttannie tamelijk snel onze streken was genaderd, vnj langzaam aver ons land. Dat was de reden, dat de regen zo lang aanhield. Achter de depressie be gonnen overal de barometers weer te stijgen en boven de Britse eilan den strekt zich thans een rug van hoge luchtdruk uit, die zich lang zaam in de richting van de Noord zee verplaatst. Het gevolg van deze situatie is, dat er nu over Neder land noordelijke winden waaien. Zij voeren onstabiele fcteht aan en veroorzaken plaatselijke buien. Pas wanneer de rug van hoge lucht druk dichterbij komt kunnen de temperaturendie thans nergens hoger zyn dan 20 graden weer gaan stijgen. Tot zolang zal het weer koel zijn. In de buurt van IJsland bevindt zich een nieuwe depressie, die ech ter op het weer in onze omgeving niet voor Zondag zijn invloed zal doen gelden. Dranklust aangepakt te Arnhem ARNHEM. Ofschoon burge meester Matser herhaaldelijk een beroep heeft gedaan op de Arnhem se caféhouders, om mee te werken aan de beteugeling van het drank misbruik, mocht dit toch niet altijd het gewenste effect sorteren. Gedurende de laatste maanden lieten verschillende caféhouders de zaken maar op bun beloop met het gevolg, dat er heel wat dronken per sonen onderdak moesten krijgen m de spaarzaam gemeubileerde ver trekken van het Hoofdbureau van Politie. Donderdagmiddag is nu een krasse maatregel van de politie bekend ge maakt: 2even caféTs zullen voor een. termijn variërende van zeven tot veertien dagen des avonds om zes uur moeten sluiten. Districten op Midden-Java pokkenbesmet verklaard SEMARANG Met ingang van 6 Augustus zijn de districten Sala- figa, Reksosari, Ambarawa, Wele- rl, Kendal en Kaliwungu, allen gelegen in de residentie Semarang, pokkenbesmet verklaard. De in woners en personen, die in deze districten verblijf houden, zijn verplicht een vaccinatiebewijs te bezitten. Gezien de snelle uitbrei ding van de pokkenepidemie in Midden-Java kan een besmetver klaring van meer gebieden binnen kort worden verwacht. PREMIE VAN STAATSLOTERIJ UITGELOOT DEN HAAG. Bij de 507e staats loterij, 5e klasse, 17e lijst is op num mer 10867 gevallen: f 100D en de premie van f 30.000. TILBURG Omstreeks 4 uur Donderdagmiddag zagen bewoners van percelen aan de weg van Til burg naar Goirle rook en vlammen te voorschijn komen uit een tegen een huis aangebouwde schuur. De omwonenden gingen het huis, van het echtpaar Delien, binnen en vonden tot hun ontsteltenis in een der kamers de ongeveer zestig jarige echtgenote met wonden aan haar hoofd. De vrouw, die hulpbehoevend is en zich bijna niet kan verplaatsen, zeide, dat zij was aangevallen door de 38-jarige L. H, G. S. die in het naast haar huis staande café in de kost is. Deze S. zou de vrouw on verhoeds hebben overvallen, nadat haar man en een bij het echtpaar inwonende, kostganger met een wagen met negotie op stap waren De nieuwe Europese Assemblee is Woensdag voor het eerst bij eengekomen in het Universiteits gebouw te Straatsburg. Overzicht tijdens de opening der eerste zit ting door Edouard Herriot, pre sident van de Franse Nationale Assemblee (in het midden op het spreekgestoelte met papier in de hand). SECRETARIS VAN DE INDONE SISCHE JOURNALISTENVERE NIGING GEDOOD DJOGJA Volgens te Djogja ontvangen berichten is de journa list Sudarjo Tjokrosi Sworo bij de schietpartijen te Solo Zondag door een schot gedood. De overledene was secretaris van de Journalis tenvereniging en lid van de partij raad van de P.N.I. GEEF MI3 MAAR KRANTEN ZAANDAM. In de Zaanstreek vertoeft sinds enige weken een 51-jange zwerver, Gernt Klif man uit Drente, die er zijn ge woonte van maaktzijn mid dageten uit kranten te doen be staanwaarvan hij er maar liefst 16 per dag consumeert. ,Jk doe dit om beroemd te wor den" is het commentaar van deze „meuiss-eter". Aanvanke lijk had hij het met gras gepro beerd, doch dit smaakte hem niet. Nu eet hij kranten, die hij aan repen scheurt en daarna rustig verorbert. Ter ajuns^e- ling consumeert hy Zondags hotelservetjes, die blijkbaar een aangename zachte smaak heb ben. Zijn ontbijt bestaat uit vier kranten met toe een hatj kadetje, oüerspoelu door een beetje water of een kleintje koffie. Eens in de twee dagen gebruikt Gerrit een half pond bruine suiker „om het volle ge voel in mijn maag kwijt te ra ken De lunch bestaat eveneens uit vier kranten. Warme maal tijden versmaadt Gernt: „Zij zijn my te laf'. Deze er-s tal knecht van circus Strassburger geniet een goede gezondheid en eet rustig door tot zijn naam op alle frontpagina's ter wereld zal prijken. „STRAATSBURG": TWEEDE DAG STRAATSBURG. De Assemblee heeft Jacini. lord Layton, De Menthon en de Deen Ole Bjoern Kraft tot vice-voorzitters gekozen. De twee niet-gekozen candidaten waren de Ier De Valera en de En gelsman William Whitely, wiens candidatuur heftige discussies uitlokte. Communisten betogen dat Unie oorlog brengt Tijdens deze korte discussie in de Assemblee tussen de Britse La bour- en Conservatieve leden over de nominatie van William Whitely, die lid is van het Britse kabinet, stak Churchill zijn eerste rede voering m de Assemblee af. Hij en andere Britse conservatieven vie len scherp de nominatie van een minister voor zulk een post aan. Churchill betoogde: We moeten ten koste vaD alles de onpartijdigheid van de functio narissen van deze Assemblee be schermen. Ik ben er zeker van dat de Assemblee deze gelegenheid aan het begin van haar arbeid te baat zal nemen om onpartijdigheid vol gens de beste tradities van de par lementaire democratie veilig te stellen". Stormlopen tegen ministers President Spaak moest telkens zijn grote ervaring m de leiding van internationale bijeenkomsten te hulp roepen om de stromen van scherpe welsprekendheid, die zich richtten tegen de dominerende po sitie van de commissie der minis ters, binnen de perken te houden. Deze kwestie zou hedenmiddag opnieuw scherpe discussies uitlok ken, en dan zou Churchills voor stel in stemming komen. In elk ge val is het duidelijk, dat de Assem blee een aanzienlijk aantal nieuwe punten aan de agenda wenst te zien toegevoegd en zich niet wenst te beperken tot een advies over de vraag, wat er aileen gedaan zou kunnen worden op economisch, so ciaal en cultureel gebied. f Graaf Coudenhove Kalergi, reeds 30 jaar leider van de Pan Europese beweging en van de Parlementaire Unie, een vete raan, die zjjn leven lang heeft gepleit voor een Verenigd Eu ropa, verklaarde over de eerste levensdag van de Europese As semblee: „Het kind schreeuwt al flink. Dat is een teken, dat het leeft," Deze discussie was voorafgegaan door eveneens scherpe opmerkin gen over de positie van het alge meen secretariaat Het was de Ier se afgevaaidigde Norton, die naar aanleiding van de benoeming van de algemene secretaris en diens adjunct dit punt aansneed De positie is thans zo, dat deze functionarissen door de Assemblee moeten worden benoemd uit een bindende voordracht van de minis ters. Zij zijn functionarissen van de Raad van Europa maar verant woordelijk jegens de ministers. Wij willen een eigen secretariaat Norton betoogde, dat de Assem blee moest eisen een eigen secre tariaat te verkrijgen, dat jegens haarzelf verantwoordelijk is. De Ier werd door een groot aan tal afgevaardigden gesteund, zodat ten slotte de Engelsman Mackay kon constateren, dat ex. vrijwel al gemene overeenstemming in de Assemblee bestaat over de wense lijkheid van een eigen secretariaat te verkrijgen. Herdenking van Eindhovens Bevrijding Evenals het vorige jaar zal ter ge legenheid van de bevrydingsherden- king der stad Eindhoven een door A Jurriaan Zoetmulder geschreven en door Louis Saalborn te regisseren herdenkmgsspel worden opgevoerd Het gegeven is aan het Oude Testa ment ontleend De vertoningen wor den gegeven in de Philips schouw burg. De première is bepaald op 18 September. Bijna 30 millioen Duitsers mogen Zondag stemmen WIESBADEN. Te Wiesbaden is bekend gemaakt, dat Zondag on geveer 2914 millioen bewoners van West-Duitsland hun stem zullen mogen uitbrengen in de eerste al gemene verkiezingen na de oorlog. Voor de 400 zetels in het federale parlement zijn 2 297 candidaten. Inbrekers maakten de buit op in Parys DORDRECHT Bij de limona- ciefabnek Romeijn te Dordrecht, is kortgeleden een inbraak gepleegd, waarbij een cassa werd meegeno men, inhoudende ruim f 1.800.-. De daders die vrij spoedig werden gepakt bleken van de bult vrolijk gefuifd te hebben in Parijs. De officier van justitie eiste tegen de drie inbrekers straffen van ander half jaar, een jaar en een jaar, waarvan de helft voorwaardelijk. Weer troepenschepen op weg naar ons land BATAVIA. Woensdag en Don derdagmiddag zyn achtereenvolgens de „Waterman" en de „Johan van Oldenbarneveldt" uit Indonesië ver trokken. gegaan. Hij 20U haar enige slagen op het hoofd hebben gegeven en er daarna met spaarpenningen van het echtpaar D. zij'n vandoor- gegaan. S. heeft vermoedelijk na zajn daden brand gesticht in de aan de woning grenzende schuur. De gewonde vrouw werd naar het ziekenhuis gebracht. De brand weer stelde pogingen in het werk de brand meester te worden en de politie begon onmiddellijk met het onderzoek: zij vond S. in een grote kolenkist. Hij had zich niet uit de voeten kunnen maken, omdat de brand zo snel werd ontdekt. S. werd in verzekerde bewaring ge steld. Hij had een doos bij zich, waarin zich een busje met geld be vond. De brandweer kon niet verhin deren, dat het huis afbrandde. Een in de schuur gestald paard en een groot aantal duiven, dat zïeh op de zolder van het aangrenzende woonhuis bevond, kwamen in de vlammen om. Rijksbegroting 1950 (Eigen bericht) DEN HAAG. De Ministerraad is gisteren In vergadering bijeenge weest ter bespreking van de grote lynen van de Rijksbegroting 1950. Bunche gedechargeerd met lof LAKE SUCCESS. De Veilig- heidsraad heeft met negen stem men voor en de onthouding van de Sowjet-Unxe en de Oekrainie be sloten dr. Bunche te ontheffen van zijn post als waarnemend bemid delaar in Palestina. Er zal aldaar slechts een kleine staf functiona rissen der Verenigde Naties ach terblijven om het toezicht te hou den op de Wapenstilstandsover- eenkomsten tussen Israel en de Arabische staten. Te voren had de raad met alge mene stemmen een resolutie aan vaard, waarin aan wijlen graaf Bernadotte, dr. Bunche en de ande re functionarissen der Verenigde Naties in Palestina en de militaire waarnemers lof voor hun werk werd toegezwaaid.'Tevens nam de raad eenresolutie. Oekraïne onthielden zich, waarbij de wapenstdstadsovereenkomst m Pa lestina wordt vervangen door de or der Staakt het Vuren. Dit betekent, dat het verbod op het invoeren van wapenen en strijd krachten in Israël en de Arabische staten is opgeheven. ïn de resolutie wordt tevens de hoop uitgesproken, dat de partijen „spoedig tot overeenstemming zul len komen over de uiteindelijke re geling van alle hangende kwes ties" door middel van onderhande lingen, hetzij direct, hetzy met de Verzoeningscommissie voor Palesti na gevoerd. Bij deze zelfde resolutie werd. dr. Bunche van zijn taak ontheven. Gevaarlijke bocht in weg bij Nijkerk verdwijnt NIJKERK. De gevaarlijke bocht in Nykerk in de weg Amersfoort— Zwolle zal gaan verdwijnen. De rijkswaterstaat heeft besloten tot de aanleg van een nieuwe weg. die even voor de kom der gemeente rechtsaf slaat en uit zal komen by het verkeersbord Amersfoort-ZwoUe- Bameveld. Dit houdt in dat het snel verkeer een rechte weg zal kunnen volgen en nog maar gedeeltelijk door de kom van de stad behoeft te gaan.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1