J HET ROTTERDAMSCH PAROOL Indonesië-debat even ontijdig als overbodig ontketend 1 MG maakte lading benzine en olie van stoomschip zoek r Morgen mededeling over opening van R.T.C. De automatische piloot tijdelijk op non-actief Koningskwestie beheerst lot van Belgisch kabinet 'Weinig gevaar voor het leven van kabiriet-Drees j Nee toch.Heusj Kleine commissie stelt reglement van orde op Etalage verlichting deze winter op halve kracht Hij veroorzaakte misschien 't ongeval van de ..Roermond" Beheer was gebrekkigy fraude moeilijk te bewijzen In veel zal berust moeten worden Verbeteringen voorgesteld in kinderbij slag wet „Prof" Pootjes hervonden 9e Jaargang no, 191 Bed. en Adm. longs Haven 141, Schiedam Tel 69300 Abcnn.prljRper week 0.32 per kwartaal ƒ4.10, losse nummers ƒ0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" .Woensdag Lï Aug. 1949. Uitgave N V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier; Amsterdamscbe .Bank te Rotterdam Directeur; B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schotper (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Toen gisteravond het Indonesië-debat in de Tweede Kamer geschorst werd. nadat de heer Gerbrandy met tranen in zün stem had uitgeroepen: „Ende dispereert nooit", was nog niet met absolute zekerheid te zeggen, hoe het kabinet-Drees uit de gedachtenwlsseling te voorschun zal komen. Uit de mismoedige gevolgtrekking van de A.R.- heren Schouten en Gerbrandy, dat dit onzalige kabinet wel niet zal ver dwijnen, mag men echter wel afleiden, dat het aan de vooravond van de Ronae-Tafel-Conferentie geen stok tussen de benen gestoken zal krijgen. tT311 de,,vertegenwoordigers van de nieuwe re- g ien, Y™- lijzen duidelijk in deze richting. Maar prof. Romine, die de laatste tyd het «lechte humeur van een miskende prima d®nua toont, tot ui het Seniorenconvent toe, zal morgen de stem der KV. F. 'atenhoren. Men mag wel aannemen, dat hij op dit ogenblik 5f a kal>i«et, dat van de medewerking van de P. v. d. A. verzekerd kan zijn, moeilijkheden te berokkenen. Beslissing valt heden Overigens bleek dit debat even overbodig en ontijdig als de ge- daehtenwisseling in besloten ver gadering, welke ruim een maand geleden plaats vond. Aan het Indonesisch debat ging een gedachtenwisseling vooraf over de wenselijkheid ervan. Hierbij sprak de heer Burger (Arb.) uit, dat de P-v.d.A. aan dit debat geen behoeftei heeft en dat het wij ze zelfbeperking en een uiting van gezonde democratie 20U zijn, indien er van werd afgezien. De redevoering van de heer Schouten (A.R.) was stellig geen bijdrage in deze richting. Weliswaar verklaarde hij aan het slot, dat hij zich uitermate be heerst had, en dat hij disqualtfica- ties van de Republikeinse bewinds lieden achterwege had gelaten. De heer Welter (R.Knam geen blad voor zijn mond en sprak van intriges en chicanes van de Re publiek, en verklaarde,-dat hij pas waarde aan de mooie woerden van de Republiek zou hechten als zij haar wapenen zou inleveren. Een ander'beleid zou alleen mo gelijk met een andèr Kabinet, maar spr. verwachtte niét dat het daar toe zou komen. Daarom hoopte hij, dat het, bij het voortgaan- op de slechte weg zo min. mogelijk fou ten zou maken. De heer Oud (V. en D.) erkende de onvermijdelijkheid van het toe wijzen van patrouillegebieden aan de Republiek, maar de Regering had er vooraf met de Kamer over moeten praten, omdat hetgeen af wijking was van het uitgestippelde beleid. Dat de Ronde-Tafel-Confe rentie zou doorgaan als de Rege ring de indruk heeft, dat de Repu bliek alles gedaan heeft orru'de.wa-;, penstllstah'd uit te voeren, achtte hij vanzelfsprekend. Er is geen weg terug, tenzij er van de wapenstil stand niets terecht zou komen. Evenals da heer Schouten maakte de heer Oud zich zorgen, omdat de gebieden, die geen lid van het B. F. O- zijn en ook niet tot de Repu bliek behoren, geen vertegenwoor diging hebben op de Ronde-Tafel- Conferentie. De heer Van de Wetering (C.H.) bleek niet in staat om hier na nog nieuwe gezichtspunten te ontwikkelen overdezelfde onder- werpen- De heer De Groot (CP.N.) presenteerde wel een paar verras- ARGENTINIË Van kwaad tot erger HET Aftreden van Bramugüa, da Argentijnse minister van bui tenlandse zaki In het zoeklicht ken, een man dié gere kend werd te behoren tot de gema tigden in de regering van president Peron, geeft aanleiding hier iets na der in te gaan op de economische crisis, die dit land door maakt. Op timistische uitspraken van Juan Peron ten spijt immers wordt het..in siders steeds meer duidelijk, dat niet hij, maar de „leugenachtige" opposi tie de zaken stelt zoals zy zijn. Hoe kunnen ook blijmoedige klan ken omtrent Argerhinië's bloei ver trouwen wekken, wanneer de rege ring sinds Mei van het vorig jaar de publicatie van 'statistische gege vens, die deze zouden moeten sta ven, heeft verboden. Ondanks voor Zuid-Amerikaanse verhoudingen betrekkelijk hoge lo nen, kent de ar beider er armoe de, is er gebrek aan artikelen, dia het land zelf pro duceert, zoals melk, suiker, zeep en oliën. De inflatie neemt er van maand tot maand ernstiger vormen aan. De landbouw kwijnt, omdat het bedrijf voor de boeren niet meer lonend is en het met fanfaregescha2 aangekondigde vijfjarenplan is uit gegaan als een nachtkaars. Peron, groot geworden^in een mi litaire carrière, heeft rzijn voor liefde voor de drieling, legér, vloot en luchtmacht niet verloren. Op de begroting voor het komende jaar, die 4870 millioen pesos beloopt, is 630 millioen uitgetrokken voor het leger, 380 millioen voor de vloot en 250 millioen voor de luchtmacht. In totaal gaat dus meer dan een kwart naar het militaire apparaat, dat dan ook het meest indrukwekkende is van geheel Zuid-Amerika. De officieren hebben, geen reden tot klagen en zolang Peron zich van hun gunst verzekerd weet, zal hij zijn va-banque politiek kunnen voortzetten; tot schade van het land, dat aan de 'rand van het bankroet komt. Wisselend, bewolkt Weersverwachting, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond. Wisselend bewolkt met in het Noorden van het land een enke le regenbui én in., het Zuiden overwegend droog weer. Meest matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. Weinig verande ring van temperatuur. IS Aug.: Zon op 5.28. onder 19.59; Maan. op 23.15, onder 16J25. sen de nieuwigheden. In de eerste plaats heeft hij geconstateerd, dat het communisme in Indonesië tegen de' .verdrukking in groeit. In de tweede plaats heeft hij ontdekt, dat een derde militaire actie dreigt. De heer Gerbrandy (A.R.) sloot gisteravond de rij met een sterk pathetisch betoog, waarin hij verklaarde, dat minister Van Ma ar se veen- de weg der revolutie bewandelt, omdat' hjj in de grond slagen van de Ronde-Tafel-Confe rentie is afgeweken vari de nieuwe bepalingen der Grondwet. Marg. Mitchell overleden ATLANTA. Margaret Mitchell, de beroemde Amerikaanse schrijf ster van Gone with the Wind (Ge jaagd door de Wind) is de gevol gen van de auto-aanrijding op 11 Augustus jl. niet te boven geko men; zij is er Dinsdagavond alhier aan bezweken; het waren nl. een zeer gecompliceerde schedelbasis- en bekkenfractuur. Zij heeft 43 jaar mogen worden. Van haar in 1936 verschenen.' Gone with the Wind worden nog jaarlijks 120.000 exemplaren ver kocht. Franse bossen branden, van Oceaan tot Alipen PARIJS, Een brigade brand weerlieden met radiowagens, tank auto's en spuiten is uit Parijs ver trokken om de bosbranden, die in Zuid-West-Frankrijk woeden, te bestrijden te l'Artxque in het dé partement Gironde. In. de landes wist men het vuur meester te worden door het aanleggen van een tegenvuur; veertien huizen en een kasteel zijn inmiddels aan het vuur ten offer gevallen. De scha de wordt geschat op vele honder den millioenen francs. Men vreest massale werkloosheid- in het ge troffen gebied, omdat twee-derden van de bevolking van bosbouw leeft. De gehele mannelijke bevolking van de Landes is gemobiliseerd om tegen de branden te keer te gaan. Dinsdagavond waren zesduizend man in de weer om een brand in de streek van Captieux te bedwin gen. Boven Bordeaux hingen zware rookwolken van branden, die op een afstand van 65 kilome ter van de stad woedden. Ook OP dc heuvels bij Nice brandde het Dinsdagavond, evenals in de bos sen bijLour des, in de Alpen, op Corsica, in het Morvangebergte In Centra'al-Frankrijk, in de Elzas en bij Parijs. Twee doden ten gevolge van vleesvergiftiging HELDEN-PANTJINGEN. In Helden-Panningen heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan in het gezin Wijnen. Zaterdag werd de zestienjarige dochter onwel zij werd direct in het ziekenhuis opgenomen, waar het meisje de zelfde dag is overleden. ZondaL werden de vader en de 17-jarige zoon eveneens onwel. Ook zij wer den naar het ziekenhuis overge bracht, waar dé vader vandaag is overleden. De zoon is nog ernstig ziek. De vermoedelijke oorzaak is het consumeren van zelf geconser veerd vlees. Dit is Robin Leigh Whitjord, een baby van zeven maanden uit Los Angeles in de V.S. Al drie maanden geleden is het kind begonnen met zwemmen en is nu zeer vaardig in de rugslag. Craw len gaat haar minder goed af en ook om los recht op te zitten is ze nog te klein. Fr au Maier te Alt Oetting.in Duitsland kreeg dezer dagen een officiële brief, waarin, met leedwezen, werd kennis gegeven van het overlijden van haar man. Hijzelf haalde het epistel uit de bus. Reeds sedert de zomer van 1945 is hij thuis. Shaw hééft de koning van Zweden ter gelegenheid van zijn negentigste verjaardag dit gelukstelegram gestuurd: Sterke majesteit, wij tweeën marcheren aan de spits, van deze tijd." Een Amerikaan heeft uitgere kend, dat er in 1980 nog maar 40 millioen Duitsers zullen zijn, als gevolg van het hoge sterfte percentage en het zeer lage ge boortecijfer. „Rare! Doorman" brengt Niwin-Kerstpakketten naar de West Het ligt in de bedoeling alle Niwin-Kerstpaketten voor de West met Hr. Ms.- vliegkampschip „Ka- rel Doorman" dat zoals men weet dit najaar een oefenreis naar de West maakt, te verschepen. Totale rust op Sumatra, op Java is de toestand aan zienlijk verbeterd BATAVIA. Gezaghebbende militaire kringen gaven gisteren uitdrukking aan him grote tevre denheid over de wijze, waarop van Republikeinse en Nederlandse zijde de order tot staken der vijandelijk heden op Java en Sumatra wordt uitgevoerd. Van Nederlandse zijde wijst men er op, dat de toestand op Java aan merkelijk verbeterd is, terwijl op Sumatra totale rust heerst. Slechts vallen enige weinig belangrijke incidenten te melden in Midden- en Oost-Java, in hoofdzaak te wij ten aan de activiteit van onregel matige benden, die ontvoeringen en aanvallen met wapens uitvoe ren. (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Gisterenmorgen is b» de Trèveszaal een inleidende be spreking gehouden van de voorzitters en vice-voorzitters der drie dele gaties voor de Ronde Tafel-Conferentie. Ook de drie leden der tJ.N.Ci waren hterbU aanwezig. Als cerate punt, aldus een uitgegeven commu niqué, werd de samenstelling yan de centrale commissie der R.T.C. (stee- ving committee) aan de orde gesteld. In verband hiermede werd besloten, dat een kleine commissie bestaande uit de heren dr. Van Royen, mr. Rum en Ide Anait Agung Gde Agung de hü de delegaties ter zake bestaande denkbeelden op korte termijn aal uitwerken en een concept reglement van orde zal voorleggen aan de eerder genoemde vergadering van voorzitters en vice-voorzïtters der delegaties. Het volgende punt van bespreking was de vaststelling van de datum van aanvang der R.T.C. Besloten werd, dat Donderdag hierover een nadere mededeling zal worden gedaan. Op die dag zal wederom een vergadering van de voorzitters en vice-voorzitters der delegaties plaats hebben. Naar wij vernemen Is de zoge naamde „kleine commissie" heden opnieuw bijeen gekomen, om de gisteren aangevangen besprekingen voort te zetten. Gistermiddag heeft het lid van de ILN.C.I., Merle Cochran, een vrij langdurig onderhoud gehad met de voorzitter van de Republi keinse delegatie, Moh. Hatta, Of schoon -over deze bespreking geen mededelingen werden gedaan, neemt men in. kringen der Indone sische delegatie aan, dat gesproken. is over de door minister Van Maar- seveen aan de Tweede Kamer ge rapporteerde incidenten na het in werkingtreden van de order tot staking der vijandelijkheden. GRIEKSE LEGERONDERDE LEN ondernemen geconcentreer de aanvallen op. guerrilla-troepen in de Grammos bergen bij de grenzen van Albanië en Joego slavië. De aanvalhen worden ge steund door Amerikaanse vlieg- tuigen en hebben ten doel 7000 rebellen, die zich in de bergen schuil houden, gevangen tg nemen. Ambassadeur der V.S. bezoekt Stalin MOSKOU, De Amerikaanse ambassadeur admiraal Alan Kirk heeft met betrekking tot een onder houd, dat hij Maandagavond op het Kremlin met maarschalk Stalin heeft gehad, medegedeeld, dat er slechts over „algemene onderwer pen" -gesproken is. Hij verklaarde dat het bezoek een aangenaam ka rakter-had gedragen. Admiraal Kirk zei, dat bij om het onderhoud had verzocht. Hij noemde het een be leef dhëidsbezoek in overeenstem ming .met het protocol. Gisteren werd -in Washington ten stelligste, ontkend, - .dat de regering van de Verenigde Staten opnieuw bespre kingen. begonnen is of tracht te be ginnen met de Sovjet Unie. •-- -West-Berlijn1 krijgt -■-*■■■ voortaan Marshall-hulp McCloy de Amerikaanse. Hoge Commissaris in Duitsland, heeft gisteren medegedeeld, dat hy door Washington gemachtigd is, de hulp an. het kader van hét plan-Marshall ook tot Berlijn uit te strekken. Als aanvangssom krijgt Berlijn 65 mil lioen Dmtsc marken. De eerste toe- Grote menigte herdenkt in Batavia stichting van Republiek BATAVIA. Vele vrouwen, en kinderen vielen flauw, toen 50.000 juichende Indonesiërs zich buiten het Republikeinse hoofdkwartier te Batavia verzamelden ter viering van de vierde verjaardag van de Republiek. Volgens Republikeinse waarne mers was dit-de grootste demon stratie in Batavia sedert de vor ming van de Republiek. Ministers en vertegenwoordigers van de Unci, waren niet in staat door de mensenmassa heen te komen. Daardoor moest van het vastgestelde programma worden afgezien- Er deden zich geen inci denten voor. De Pan American World Air ways heeft een dagelijkse transat lantische 'jpassagiergdienst New -Yqrk^-^^dëh^'geOpendKrDe^ diénst wordtgevlogen metdubbeldeks boeing stratocruisers. Post voor de „Zuiderkruis" 'S-GRAVENHAGE. Post voor militairen aan boord van het troe penschip „Zuiderkruis", bestemd voor de tussenhaven, dient uiterlijk op 18 Augustus, voor de eindhaven (Eigen berichtgeving). DEN HAAG. De vakgroep Electricïteitsbedrijven, heeft de Minister van Economische Zaken, geadviseerd, in de komenda winter slechts tijdens de maanden No vember, December en Januari be perkingen voor etalage-verlichting op te leggen. Na breed overleg is de vakgroep tot de conclusie ge komen, dat het gewenst is, dat ge durende de topuxen in deze drie maanden wel etalageverlichting wordt toegestaan: de winkeliers zouden zich daartegenover schrif telijk'moeten verbinden in deze uren niet .meer dan de helft van de lampen te-branden welke vorig jaar in de etalages aanwezig wa ren. De vakgroep is van oordeel dat reclame-verlichting in de topuren. 's morgéns van 79 uur en 's mid dags van 1618 uur 'geheel Verboden dient te worden. Deze regeling zou moeten gelden voor alle provincies behalve Friesland. Voorlopig geeu onderzoek naar ongeval met „Nijmegen" (Eigen berichtgeving) Het onderzoek van de Raad voor de Luchtvaart naar de oorzaken van 't ongeluk met de KLM-con- steiktion „Nijmegen'", die in Octo ber van het vorig jaar bij Prest- wiek in Schotland verongelukte, za! nog wel enige tijd op zich laten wachten. Hel rapport dat in op dracht van het Britse Ministerie van Burgerluchtvaart werd opge steld is nog niet gereed en zal eerst over twee maanden naar ons land gestuurd worden. Een com missie uit de Raad voor de Lucht vaart zal dan het rapport eerst nog bestuderen en beslissen of in ons land neg een openbaar onderzoek gewenst is en dan zo nodig nog getuigen oproepen. AMSTERDAM Het onderzoek naar 't ongeluk van de „Roermond", ale b(|. Bart in zeo stortte, heeft er ouder aiulere toe geleld, dat op alle Nederlandse vliegtuigen, die uitgerust z\jn met een automatische piloot van iqt nieuwste type-de eléetrfsetoe automatische-piloot tot nader order deze 'automatische stuurinrichting niet zal worden gebruikt, aldus Is van betrouwbare zljdn vernomen. Onder deze maatregel vallen niet de vliegtuigen, voorzien van een nydraullsche automatische piloot. Bjj het onderzoek «aar 't ongeluk bij Bari z(Jn zeer nauwgezet alle mo gelijkheden nagegaan, die geleid kunnen hebben tof he1, neerstorten van ket vliegtuig, .Een defect in de automatische piloot is één van de overgebleven mogelijkheden- Men (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De tijd, waarin het Militair Gezag is ontstaan en adjn functie heeft moeten uitoefenen, behoort tot de meest bewogen tijd vakken van ons volksbestaan, zegt de Algemene Rekenkamer in haar verslag, dat, nadat het eerst vertrouwelijk ter kehnis van de Kamerleden was gebracht thans is vrijgegeven, Z\jn opbouw en werkwijze moesten hiervan de sporen dragen. In September 1944 ving het zijn werkzaam heden aan met minder dan 800 man personeel. Nauwelijks negen maan den daarna telde het meer dan 16.000 werkkrachten, ongerekend de burgers, werkzaam in bewarings- en verbJUfskampen. Redelijkerwijs kon dan ook niet worden verwacht, dat onder deze omstandigheden een feil loos werkend organisme zou ontstaan, dat zich zou kunnen meten met de administratieve en bestuursorganen van het Rijk. ■ijzing zal bestemd worden voor de uiterlijk op 31 Augustus ter post te L - uitvnerisre nroa- Westberlïjnse eiectrische centrale. I worden bezorgd. meer storingen in de clcctrlsche au tomatische piloot trachten op te wekken. De ondervindingen, die ky deze proefnemingen zgn opgedaan, gevoegd by andere ervaringen met de eiectrische automatische piloot, hebben geleld.tot het besluit deze stuurinrichting enige tjjd buiten werking; te stellen, hangende de verdere proefnemingen, die op het ogenblik met de automatische piloot worden genomen. De proeven met de eiectrische automatische piloot worden thans in ons land en door de Lockheed- fabrieken in de Verenigde Staten met kracht ter hand genomen. BH de onderzo ekln gen is gebleken, dat de automatische piloot onder be paalde omstandigheden afwijkingen kan vertonen, w°lke men tot op heden niet had geconstateerd. Van bevoegde z0de is desgevraagd medegedeeld, dat het voorlopig bui ten werking stellen van de auto matische piloot nog niet mag wor den uitgelegd Is eer vaststaande conclusie, dat een defect in de auto matische stuurinrichting definitief door de deskundigen wordt be schouwd als de. oorzaak van 't on geluk met de „Roermond". Dit be- In hoeverre het Militair Gezag gebleven is beneden die norm blijkt duidelijk uit het verslag, ■waarin er allereerst de aandacht op wordt gevestigd, dat, het ook door ons reeds eerder vermelde na delig saldo van f 96,7 millioen nog BRUSSEL. De Belgische premier Gaston Eyskens heeft gisteren medegedeeld, dat het uitsluitend te wijten is aan fle koningskwestie, dat de socialistische medewerking aan een drie-partijen regering niet ver kregen kon worden. De mededeling was vervat in het nieuwe regeringsprogram, dat af zonderlijk in heide Huizen van hst parlement is voorgelezen. De verklaring voegt er aan toe, dat de regering zal streven naar een oplossing van deze kwestie in de L tussen de drie nationale partijen. Paul Henri Spaak op de oppositiebank Refererend aan een adviserend ple bisciet ter bepaling van de positie van Leopold HI, zegt de verklaring: „Wat betreft de voorstellen voor een passende raadpleging, zullen de le den der regering in staat zijn de mogelijkheid, om de règerings-sa- menwerking voort te zetten, te be studeren. wanneer zij' de mening zijn toegedaan dat de gewenste op lossing niet gevonden is". Men legt dit aldus uit dat elke party het recht t van een „brede overeenstemming" heeft de regering te verlaten, wan neer men het niet eens wordt over de onderdelen van een consultatief referendum. De katholieken hebben steeds hardnekkig geweigerd een percen tage te bepalen, nodig voor de terug keer van de koning, omdat zij een dergelijke verplichting ongrondwet tig achten: Naar verluidt eisen de liberalen echter een .minimum van zestig procent, terwijl de socialisten herhaaldelijk te kennén hebben ge geven, dat Leopold twee-derden van de stemmen moet behalen of anders moet aftreden. verhoogd moet worden met f 39 millioen, omdat de militairen, die aan het M.G. waren verbonden, door het ministerie van oorlog wer den betaald. Het ging hier om .850 officieren, die gemiddeld f 6000 per jaar verdienden en 8700 onderoffi cieren en minderen op een gemid deld jaarloon vanf 3000. Boven dien werd nog f 15 millioen besteed voor vordering van gebouwen en inventarissen, zodat het verslag de totale kosten van het M.G. met in begrip van de afwikkelingskosten, schat op rond f 150 millioen. Bij het beheer van gelden en goederen is een groot aantal on geoorloofde afwijkingen voorgeko men, die voor de Rekenkamer een beletsel vormen, de rekening van het M.G. zonder meer goed te keu ren. Het college' heeft daarom dan ook voorgesteld, de ontvangsten en uit gaven in een afzonderlijk wets voorstel ter vaststelling van het parlement voor te leggen, gelijk naar men weet geschied is. Het goederenbeheer is vrijwel over de gehele lijn gebrekkig ge weest. Gegevens omtrent vermoe delijke fraude werden doorgegeven aan politiè en justitie, In enkele gevallen zijn veroordelingen ge volgd, doch de onvoldoende admi nistratie veroorzaakte ook meer malen moeilijkheden voor het le veren van bewijs. Bjj de afdeling sociale zaken van het Bureau Nationale Veiligheid, waar in eerste aanleg geen con trole werd aanvaard wegens het geheime karakter van het instituut, waren knoeierij en geconstateerd in de administratie, welke moesten dienen om bij een contróle vanwe ge de inspectie aan- en verkopen van textielgoederen zonder vergun ning van het rijksbureau „Distex" te verheimelijken. De hiervoor verantwoordelijke chef werd bij rechterlijke uitspraak gestraft met een geldboete van f 500,overigens is niet gebleken van veroordeling van een der mi litairen of burgers, ten aanzien van wie door het hoofd van de dienst een strafrechterlijk onderzoek was gevraagd aan de auditeur-militair of de officier van justitie. Al deze zaken zijn terzijde gelegd. Zie verder pug. 3 hoort wel tot de mogelijkheden, weshalve de eiectrische automati sche piloot thans aan dergelijke In tensieve proefnemingen wordt on derworpen. De maatregel treft de meeste K.L.M.-toestnflen, die b^jna alle met een eiectrische automatische piloot z(jn uitgerust. (Van onze parlementaire redaeteuri Toen minister Drees in 1947 een verbetering van de kinderbijslag wet bracht en daarin ook het na tuurlijke kind opnam dat wil dus practisch zeggen: het kind van de' ongehuwde moeder werd hem door de KVP en dc Protes tants-Christelijke partijen een „halt" toegeroepen. Zij vormden de meerderheid, waardoor het amendement van de heer Hooü (KVP) werd aangenomen, dat de natuurlijke kinderen uit de kinder- bijslagwetschrapte. Men was echter algeracen ..van mening,.dat er voor deze kinderen „wel iets gedaan moest .worden", .waarbij dan echter vermeden moést-worden^ dat zij met wettige of gewettigde kinderen over één kam werden geschoren. De oplos sing, van. dit probleem" bleek niet gemakkelijk, doch thans is minis ter J.oekes met een wijziging van dé kinderbijslagwet gekomen, wel ke misschien op dit punt het ei van Columbus zal blijkön te zijn.- Hij. stelt'voor. om een nieuwe be paling op te 'nemen,' aansluitende op'de bepaling, waarin voor wet. tïge en gewettigde kinderen bijslag wordt verleend. In deze nieuwe bepaling is het recht op kinderbij slag neergelegd voor de arbeider, die een kind onderhoudt, of. in overwegende mate onderhoudt, dat niet valt onder de categorie wetti ge of gewettigde kinderen en waarvoor niet uit anderen hoofde reeds kinderbijslag ontvangen wordt. De kinderbijslag, die tot en met het zestiende jaar loopt, wordt, gelijk bekend, verlengd indien de kinderen een school bezoeken. In aansluiting daarop wordt thans ook voor geestelijk of' lichamelijk gebrekkige kinderen de mogelijk heid geopend om in beginsel het recht op kinderbijslag uit te brei den tot en met de twintigjarige leeftijd. Op het ogenblik is er jaar lijks slechts één peildatum, waarop de grootte van het .gezin wordt vastgesteld. De bedoeling is, dat de gezinsgrootte in het vervolg elk kwartaal zal worden vastgesteld. Verder is bij deze wetswijziging uitdrukkelijk vastgesteld, dat zee lieden onder de kinderbijslag val len en eveneens, althans tijdelijk, arbeiders, die in hetbuitenland voor een in Nederland gevestigde onderneming arbeid verrichten. De billijkheid brengt ook mede,dat arbeiders die door ziekte of ongeval niet in dienst zijn van een onder neming, toch kinderbijslag ont vangen; De thans ingediende wets wijziging voorziet ook hierin. Een arbeider in een continu-bedrijf, die niet steeds het normale aantal dagen werkt, zal voortaan steeds geacht worden het normale aantal werkdagen te maken. Akten van overlijden van vermisten DEN HAAG. In het stBBtsbtad van heden is opgenomen een Kon. Besluit met betrekking tot het op maken van akten van overlijden van vermisten. Ingesteld wordt een commissie tot het 'doen van aangifte van overlijden van vermisten. Voorts wordt Ingesteld een cen traal register van akten van over lijden van vermisten. HILVERSUM. „Professor Poot jes. de langgezochte is terecht. De politie is er na vijf uur breken en zagen in geslaagd hem to voorschijn te halen uit een schuilplaats in zijn eigen huis, een oud pand in Hil versum en het eerste wat de profes sor zijn ongenode gasten toevoegde i was: „Wie geeft jullie het recht om in mijn huls in te breken?" Pootjes, die zichzelf hoogleraar aan de bijzondere hogeschool der cultusvrije Christusbelijders, leraar in de hogere jurisdictie en dictator van de vrybeid noemt werd gezocht wegens aansporing tot desertie van jongemannen die naar Indone sië moesten als militairen. Het was de politie bekend, dat hij' zich in zijn huis ophield, maar slaagde er ondanks herhaalde po- gingen niet in hem te vinden. Ten slotte riep men de hulp in van een bouwkundige, die het hele huis in kaart bracht. Bij het breken kwamen alarmtoestellen aan het licht alsmede diverse schuilplaatsen/ Pootjes werd in Augustus 1947 voor de rechtbank te Amsterdam gedaagd. Hij verscheen, echter niet en was tot gisteren onvindbaar.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1