VOORAL VOOR DE VROUW Een bakje zeep en een kwast - om te rillen Waar ken ik die meneer ook al weer van?" M'n moeder? Die begrijpt er niets van .Vrijdag 19 Augustus 1949 Margaret Mitchell ,,Ik ga niet in de zaak' en toch Spelbreker IN DE STUDIO'S VAN HOLLYWOOD Ruzie Inenten! FANNY Vacantielectmir. HET MEXICAANSE AFGODSBEELD. „We moeten near Amsterdam", beweert ze, „dan maken we er een gezellige dag van". Haar lang niet afstotende vriendin mag ook mee. Door hun vacantieachtig gedoe aan gestoken zwicht ik. Een paar uur later staan we In Amsterdam in een loodrecht regentje. We vluchten in een eethuis waar we onder het arg wanend oog van een fossiele dien ster boven onze stand schransen. De dames werpen me speels, alsof het niets is. de plicht toe voorstel len te doen. Voor de bioscoop trek ken ze nuffig de neus op. Daar voor hoeven ze niet naar Amster dam te gaan. ..De grachten bekij ken" wijzen ze met het oog op het weer gramrig af. Ons warm en droog verblijf hebben we moeten verlaten daartoe gedwongen, door de ongemoedelijke leegte van ce geldbuidel. Om niet in de regen te staan, schuilen we trapsgewijs bo ven elkaar in een luguber portiek. „Laten we naar een museum gaan" stel Ik cultureel voor. Deze Don Quichoterie wordt door een zo dui delijk waarneembaar zwijgen be groet. dat tk er nog kleiner van wordt. Als ze mijn armoede aan amusante invallen onder de neus gaan wrijven wordt het me te veel. Met een droevig restje grandezza •geef ik ze hun retourtje, met de mededeling, dat ze het nu maar zelf moeten uitknobbelen, maar dat ik naar huis terug ga. „Ja, als je zo gaat doen, vinden wij er ook niks an," zeggen ze. Ze volgen me nat en trots. Thuisgekomen zeg ik: .Een ge zellige dag. Even een stukje eten in Amsterdam. Dat doe ik vast meer." In een vrouwenkamp op Suma tra ruilde ik twee luiers tegen „Gone with the wind". Een film- uitgave met gekleurde platen. Vi vian Leigh en Clark Gable ge kleurd op de kaft. Vivian als Scar lett O'Hara. poes mooi. Clark Ga ble als de liefhebbende, gekwelde Rhett Butler. Ze mogen zeggen wat ze willen van dit boek dat 's werelds dave ren dste best seller geworden is: ik heb het jaren meegesjouwd van kamp naar kamp met de luiers, de pot en de armzalige rest. Of Scarlett nu vocht met Rhett. stiekem liefdesbrieven las van haar rivale, schold op haar taille of eten stal: ik vrat de letters 391 blad zij dei. kleine druk, twee kolommen op elk blad. Daarom: er moet iets zijn met dit lijvige verhaal, 't. Is niet alleen omdat het geraffineerd in elkaar zit 's werelds meest ge kochte boek {behalve de bijbel"). Margaret Mitchell was 31 jaar toen ze het na jaren werken af had. 't Was de dag na verschijning uitver kocht. Acht millioen exemplaren in veer tie verschillende talen, in der tig landen. Nu Margaret dood is heb ik het nare gevoel dat het nu helemaal uit is met Scarlett O'Ha ra. Tijden hoopte ik kinderlijk op een vervolg omdat ik niet verdra gen kon dat het zo miserabel ein- digde. ,J)ie Scarlett is een hysterica", zegt een literaire vriend. „En dat boek Is een draak". „Wil je zwijgen", dreig ik. Ik kan het nóg niet hebben. Nu heeft ze nog altijd dat leuke springerige haar, waarvan de da me*- --ven zeggen „Zoals U, zó wil ik bet hebben...." Maar tussen d"er groene ogen is een kleine felle rim pel, Een spoor van haar doorzetten, durven en denken. Ze krijgt die met weg. met alle dure crèmes uit haar étalage niet. Ze fronst zo'n ganse werkdag want die is druk. Het be spreekboek is dagelijks volgeboekt, er zijn meisjes om te wassen en meisjes om te knippen. Er is een kassa en een garderobe. Maar als ge er eens heen gaat en ge vraagt haar, terwijl ze bezig Is, naar haar dochters, dan kan het zijn dat ze u feestelijk aankijkt in de spiegel „De ene speelt nu al schóóltje met de póppen", zegt ze blij. En dan vriendelijk maar zakelijk: „Van vo ren iets korter dan van achteren? Is dat de bedoeling?" Elke vrouw verandert door het beroep van haar man. Deze week onze tweede ont moeting: Een vrouw, die met haar smaak en: werkkracht haar man en zijn vak (kap per) steunde. „HOW LOVELY". Lady Baden Powell (links) kon geen woor den genoeg vinden om. de direc trice van Buitenzorgmej. Van Dam die zij hier begroet van haar voldoening over de ontvangst te doen blijken. De presidente van het NH.G. mevrouw E. van den Boschde Jongh (rechts) is er ook al over in de wolken. een feest Ze ging er heen in een groene jurk met stroken. Dat moet de moeite waard zijn geweest want ze heeft groene ogen en zwarte speelse haren. Ze danstè vaak met dezelfde knaap en pas toen ze dacht „Deze of" nooit een" zei h{j „Leuk haar heb je. Maar 't is fout geknipt. Ik zal het eens over doen „Een kapper," schrok ze doch ze bleef verliefd. Zes maanden lang, dus verloofden ze zich. En omdat het almaar duurde trouwden ze. Ze was toen net klaar op die kweek school. De vader, het werk moe, droeg de zaak /sver aan schoonzoon. 't Jochie dat zoontje ineens z'n beste vriend noemt is klein en bleek met smalle oogjes en geen enkele voortand. „Ze waren rot," zegt hij kalm. „Wat doe je d'r aan?" Zulk een zin' verraadt wijsheid. Daar blijft het ook niet bij. „In spe len. heb ik geen zin," vertelt hij, ,,'k Wil bever praten over de wereld." „Ook goed," knikt zoontje. Za zitten ze naast elkaar in het gras en kijken ongewoon plechtig. „Vroeger," paraat 't .vriendje, „stond de horizon op ..dev£ee. Maar dat is nöu niet-meer." „En d'er was vuur^ondef mr'grönd. Dat knalde wel'es daarbuiten. Maar altijd in Amerika. Nooit hier." ,Neè," zucht zoontje dromerig. „Nee." En dan wat criüscher: „Wie zegt dat eigenlijk?" „Me Vader, die weet alles. Hij heb een fietsenstalling met millioen fiet sen." „Mijn vader is bij de krant." „Krante liege,"troeft 't vriendje, „'s Nietes", hapt zoontja ,/s "Welles." Ineens rukken 1 en trekken ze aan elkaar. Zoontje neemt een sprong, 't vriendje sjort zich los en holt naar het hek. „Pierebak," gilt hij. „Vuile pierebak." Zoontje rent hem na; Is te ïaat en moet z'n. woede in woorden omzet ten, „Je vader is van plèstik", krijst hij. En daarmee is de.kous af. „Wij hebben ons reuze geamuseerd" zeggen ze vinnig, „totdat jij zo ver velend ging doen." "Gearmd lopen ze de deur uit Mijn vrouw steekt haar hoofd nog even om de hoek. „Spel breker!" zegt ze. i Misdadige aanleg „Heeft ons kind een. misdadige aanleg?" vragen ouders* die ontdek- ken dat''hun .Jflh'd .steelt Zë^pogén. door toepassing van' strenge straffen het kind vóor Vër'dëfe; "morele ont sporing. te-''b eb oeden. Zonder succes. Dit bewijst, dat het „stevige aan pakken" als opvoedkundig wapen nutteloos is. Wie het kind van zijn „fout" wil afhelpen moet het eerst begrijpen. Kinderen die stelen heb ben meestal een diep verborgen ge voel van misdeeldheid, en lijden onder de meestal onbewuste voor stelling tederheid ta ontberen. Schrijnende weemoed gaat in zo'n geval schuil achter uitdagende on thand elb a ar held. Natuurlijk en sterk is de drift, die het doet verlangen naar tedere liefde. Wanneer deze behoefte onvoldoende bevredigd wordt, maakt het onbewuste ziele- leven van het kind zich er meester van en komt een. nerveus symptoom tot stand, in dit geval: het stelen. Bijzonder duidelijk bleek dat bij een klein meisje, dat veel liefde moest missen, zich onhebbelijk gedroeg en herhaaldelijk moeders portemonnaie plunderde. Innerlijk (volkomen on bewust) redeneerde het kind: „als ik van moeder iets waardevols (liefde) niet krijg, dan steel ik iets waardevols (geld). Het stelen, van het geld betekende voor het onbe wuste van hét kind niets anders, dan dat het zich liefde ieta_ waar devols van moeder toeeigende. Hieruit blijkt dat het niet kan baten een dergelijke afwijking met straf fen. te £tjï te gaan. Het kind voelt zich dan nog eenzamer door de morele vernedering die het onder gaat em zal daardoor eerst recht vasthouden aan de -nerveuze vorm van het „liefde-roven." De pokkengevallen in Indonesië en op schepen, varende uit dit ge biedsdeel, wettigde de vraag of im port van deze ziekte in Nederland mogelijk is. Dit gevaar is. on danks uitgebreide voorzorgsmaat regelen zeker te.duchten. Gezien, de uitermate slechte vaccinatie toestand van de bevolking in Nederland, zou dit een ramp bete kenen. Met de meeste Idem moet dan ook worden aangeraden: alle kinderen beneden de 2 jaar te doen inenten en allen (ook volwasse nen) die langer dan 3 jaar geleden werden gevaccineerd, te doen her- inenten.- Het gevaar voor complicaties is voor hen zeer gering. Slechts zij die outjer zijn dan 2 jaar en nog nooit gevaccineerd zijn, dienen te wachten, totdat het zich voordoen van pokken in Nederland een al- mene vaccinatie tot dwingende noodzaak maakt. Dr. H. A. Meurs Wellicht ten overvloede wil ik er nog eens op wijzen hoe gevaarlijk het is kinderen boven de twee jaar in te enten, tegen pokken, voorzo ver dit nog niet gebeurd is. De beste leeftijd is tussen 5 en 12 maanden, want onder twee jaar is het gevaar voor encephalitis denk beeldig. Boven deze leeftijd is het inenten voorlopig ongeschikt we gens deze encephalitis-kansen. Wel moeten kinderen die reeds inge ënt zijn meer dan zevep. jaar gele den, opnieuw worden ingeënt, waarbij evenmin gevaar bestaat. Een in te enten kind moet van te voren worden nagezien. Dr. A. K. *W. Amtzenius. Arbeiders tegen koning Leopold in het geweer geroepen BRUSSEL. De Belgische Socia listische Partij heeft een beroep ge daan op de arbeidersklasse in het gehele land, weerstand te bieden aan elke poging omkoning Leo pold weer op de troon te brengen. In het beroep,'dat de handtekenin gen draagt van Max Buset, de par tijvoorzitter en andere vooraan staande socialisten en personen uit de vakbeweging, worden de arbei ders tevens gewaarschuwd tegen wat genoemd wordt de reactionnai- re nelgingen van de nieuwe cbali- tieregering van. katholieken en liberalen. „Eén ding moét niet ge beuren, aldus de oproep. „De te rugkeer van" koning Leopold III". Dit zou de overwinning van de col laborateurs en de kerkelijke reac tie heiligen. Wat er ook gebeure, gij moet bereid zijn voor uw optre den te bewijzen voor het te laat is dat gij niet zult toegeven aan. Leopoldistische en fascistische ma noeuvres.' De'Belgische Senaat heeft giste ren met 99 stemmen (katholieken en liberalen) tegen 51 stemmen, (socialisten en communisten) en een onthouding zijn vertrouwen in de nieuwe regering uitgesproken. (lng. MedJ De eens zc trotse driemaster van kapitein Wolter zit nu al sinds 70 jaar in het Noordpoolijs. Kapitein Rob heeft hem nu ontdekt. Maar hij heeft nog meer ontdekt en dat dat is te lezen in Voorradig zijn: a Peer de Schuymcr b Kapitein Rob in China c 24000 mylen Oceaanrace d Het geheim van de Bosplaat e De vallei der vergeten wereld f Terugkeer van Peer de schuymer g Mysterie van het zevengesternte De prijs van deze kloeke boekjes bedraagt slechts 0.75 per stuk. Verkrijgbaar bij de bezorger van dit blad Auto met badhanddoeken in een sloot CHAAM.- Een luxe personen- 'auto, achterin geheel volgeladen met badhanddoeken, is op de vlucht voor «üommiezen van de invoerrechten en accijnzen by Chaam in een sloot gereden. De auto kwam uit België met smok kelwaar en werd achtervolgd, toen de bestuurder geen gehoor gaf aan het sttopteken van de douane. De inzittenden sprongen bij het ongeluk uit de wagen én zagen kans te ontkomen. J Zwart zo worui er gefluisterd heeft toch weer een plaats veroverd. Die wordt haar gegund mits ze voorzien is van een kleu rig etiguet. Handschoenen, tas, zakdoekje of kralen moeten hel getint zijn. Geelgroenlaven delblauw zijn de kleuren. Dit Franse meisje koos franjes-gar nering, zo wit als sneeau). Op handschoenen en kapje.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3