HET ROTTERDAMSCH PAROOL' Steekvlam loeit uit Spaarne - in dónker Haarlem Zwarte dag voor Britse luchtvaart Koningin Juliana danst de Zevensprong Finse regering arresteert communistische leiders Pokken op de „Waterman" Israël telt bijna een millioen Joodse inwoners 28 Doden bij 2 ongelukken„kinderen en babies lagen Over de grond verspreid Brandweer en ingenieurs vechten twee uur tegen vuurzee uit gebroken gasbuis van halve meter doorsnee Catharijnenbrug door hitte ontzet Dr. Beel hoogleraar in Nijmegen geconstateerd Dr. Herman B. Baruch verlaat Den Haag Nee toch...? Heus! v Rondwandeling van vele uren na opening van Jeugd van Nederland DIT WEEKEINDE Langzamerhand wat meer zonneschijn Duitsland blijft hoofdschotel in Straatsburg Fransen willen marchanderen Onze verliezen in Indonesië 9t Jaargang no. 194 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel 69300 Abonn.prijs: per week 0.32 per kwartaal ƒ4.10, losse nummers ƒ0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Zaterdag-J2Q Aug. 1949 Uitgave N.V, De Nieuw® Pers Postgira 398644 Bankiert Amsterdamsche Bank te Rotterdam Dlrectenrt B. de Yrlei Hoofdredacteur W. B. F. Schaper —4 DEN HAAG. Op de „Water man", een troepentransportschip on derweg van Indonesië naar Neder land, zijn twee gevallen van pokken geconstateerd. De patiënten worden In Aden ontscheept en in een hos pitaal opgenomen. De familieleden van de betrokkenen zjjn van de ziektegevallen, op de hoogte gesteld. TEL AVTV. Sinds de stichting van de Joodse staat in Mei van het vórige jaar is de Joodse gemeente in Israël door de immigratie mefc 44% toegenomen, zo is heden offi cieel medegedeeld. In Israël en het door Israël bezette gebied wonen thans 940.000 Joden. Het totaal aan tal Arabieren wordt geschat op 250.000. Onder het -plan voor opne ming van Arabische vluchtelingen ie Israël zullen binnenkort nog 1.700 Arabieren in Israël aankomen. OLDHAM (LANCASHIRE). Bij 3 vliegtuigongelukken in Noord- Engelaml zyn gisteren 38 mensen gedood. Een Dakota van de Bri tish European Airways, vliegend op de normale lijndienst van Belfast naar Manchester, stortte by Old- ZUID-SLAV IE Keerpunt In bet zoeklicht ZOU Rusland ooit de Kominform opdracht gegeven hebben over te gaan tot actie tegerf'Zuid-Slavië, indien het had kunnen verwachten, dat het daarmede het „Westerse imperialisme" een bruggenhoofd zou verschaffen, aan de Adriatische zee? In plaats, dat Tito als deemoedige zondaar de weg naar Canossa Is ge gaan, heeft hij het hoofd in de nek geworpen. De tegenstelling tussen hem en Stalin is steeds scherper ge worden Tito, geïsoleerd van zijn vroegere vrienden heeft tot behoud van het naakte leven nieuwe relaties moeten aanknopen; relaties met het Westen, dat hij 'eerst, zijn goede wil heeft moeten tonen door de grens met Griekenland te sluiten en elke on dersteuning. aan de Griekse com munisten/ té staken. En nu-, is het dan zo ver, dat hij j_ in- Amerika een staalfabriek mag kopen ter waarde van drie millioen dollar. ■-*" Over. zijn 'aan vraag tot een lening van 280. mil lioen dollar bij de Wereldbank moet nog worden-gepraat. Er is.in Zuid- Slavië thans een missie, die na., een onderzoek 'dat zes weken zal duren, eerst over' .de -gerechtvaardigheid, *van deze aanvraag rapport, niöet uitbrengen. Men neemt echter aan dat de kansen: op toewijzing, althans van een gedeelte, gunstig zijn. De levering van de staalfabriek hééft echter, de betekenis van een keerpunt. 'Amerika gaat nu steun verlenen aan communisten, die neen hebben durvend-zeggen tegen Mos kou, Dat Tito communist is geble ven, daarover zal men zich in Ame rika ook na ontvangst van het rap port van de Wereldbank geen illu sies maken. Een terug naar Moskou is voor hem echter niet meer mogelijk. Zuid-SIavië, waarvan het leger m de onherbergzame oorden van Bos nië, Slovenië, Kroatië, Servie en Macedonië een uniek verzet tegen de Duitsers leverde, heeft daarmede getoond de moeite van dollar-inves teringen v/aard te zijn. Beter weer Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: Minder! bewolking dan van daag, maar nog overdrijvende wolkenvelden, Droog weer. Iets warmer overdag. Meest zwakke wind hoofdzakelijk tussen Noord-cn Qost. 21 Aug.. Zoo op 5.32. onder 19.53; Maan óp 1,08.-onder 19,10.. 22 Aug.; Zon op 5.34. onder 13-51; Maan op 2.30, 'onder 19.39. HAARLEM. Twee uur lang hebben duizenden Haarlemmers gister avond de strijd gadegeslagen van brandweer en ingenieurs tegen een tien meter hoge steekvlam, die loeiend uit het Spaarne omhoog schoot en dreigde de Catharljnenbrug te vernielen. Polltieversterkingen hielden het publiek op afstand, de radio zond een waarschuwing uit aan de Haar lemmers geen gas tc gebruiken, en de straatverlichting viel voor een groot deel uit. De brand ontstond, nadat het „teerschip van Breda", een schip dat grondstoffen voor teer ver voert, door twee sleepboten ge trokken wórdt, en bij het passeren van de Catharijnenbrug slechts een speling van veertig centimeter laat, om acht uur in de avond in aanvaring kwam met de hoofdlex- dingsgasbuis, die daar in het Spaarne duikt. De gietijzeren lei ding, die éen doorsnee heeft van een halve meter werd juist ïn de knik boven het water verbrijzeld. Een grote breuk ontstond, en ge weldige hoeveelheden gas stroom den naar huiten. Vlak in de buurt van de brug staat een ouderwetse gaslantaarn de Haarlemse stra ten worden voor een groot deel nog met gas verlicht die een krachtige ontploffing veroorzaakte, toen de dichte gaswolken de vlam bereikten. Tot ver in de omtrek werden de .buurtbewoners opge schrikt door de luide knal. Met groot materieel rukte de brandweer uit. Ingenieurs van de gasfabriek waren spoedig ter plaatse. Men stond echten machte loos tegenover de steekvlam, die uit de breuk raasde. De gloeiende hitte maakte het onmogelijk dich ter dan tien meter te naderen; de zes stralen waarmee de brand weerlieden de vlam te lijf gingen vermochten niets uit te richten. Het denkbeeld de leiding af te sluiten in de afsluitpunten, die zich. op geruime afstand van de brug be vinden, moest verworpen worden uit vrees, dat dan lucht in de buis zou dringen, waardoor grote kans op. ontploffingen zou ontstaan. De brandweer moest zich. er toe be perken de brug nat te houden, op dat deze zo min mogelijk door het vuur zou worden aangetast. Nadat, het vuur ruim twee uur Jahgsangstig dicht langs de Catha rijnenbrug 'omhoog had geloeid, en daarbij de omgeving, de brug en het Spaarne in een fantastische gloed had gezet, besloten 'de inge nieurs van het gasbedrijf de druk op het gehele nét geleidelijk te verminderen. Langzaam liep de gastoevoer in de buis terrg. De vlam werd kleiner. Op dat moment richtten de brandweermensen alle zes stralen tegelijk op de opening. Steeds kleiner werd de vlam, en verdween eerder dan men aan vankelijk had verwacht tegen elf uur plotseling geheel. Door het duister van de onver lichte straten spoedden de duizen den zich naar huis. Ook de huis vrouwen moesten het zonder gas stellen. Nadat de gehele nacht is gewerkt aan de reparatie van de stukgesla gen leiding is in de loop van de ochtend de gastoevoer in de stad weer hersteld. De Catharijnenbrug kon vanmor gen weer in gebruik worden geno men. HEEL WAT CASPENN1NGEN toerden verstookttoen de .gro te pastoer oertwis bü de Catha-^ rijnebrue te Haarlem Vrij dagavond tengevolge van, een aanvaring door een teerboot stuk brak en het in grote hoeveel heid ontsnappende gas in brand vloog. De meters hoog oplaaien de vlammen verlichtten het Koudenhom. Het fantastisch schouwspel werd door duizenden Haarlemmers gadegeslagen Brandweerlieden bezig met de schier onbegonnen taakhet brandende gas te blussen. ham in Lancashire neer en explo deerde. Van de 29 ^kssagiers en dè S leden der bemanning kwamen 24 in de vlammen om, 8 werden ernstig gewond. Onder de passagiers be vonden zich drie kinderen en drie babies. In het nabijgelegen Yorkshire ex plodeerde even later een Procfcor- vliegtuig, behorende aan de Lan cashire Aircraft Corporation, in de lucht en stortte neer. Alle vier In zittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig maakte een proef vlucht. Reddingsploegen, die naar het terrein van het eerste verongeluk te toestel waren gesneld, vertelden later dat zij babies en" kinderen over de grond verspreid aantrof fen. Blijkens een mededeling van de B. E. A. maatschappij vervoer de het toestel zes kinderen, waar van drie beneden de twee jaar, zestien vrouwen, zeven mannen en een bemanning van drie koppen. De overlevenden werden met draagbaren naar het naburige Old ham overgebracht via beruchte moerasgebieden, die geheel in mist waren gehuld. Het tweede ongeluk vond slechts weinige minuten- later pleats. Een nieuw model.Froeor, van het Y'aa- don vliegveld opgestegen, verloor in de lucht een vleugel en vloog in brand nadat het was neergestort in een korenveld. Beide toestellen kwamen neer in moeilijk toegan kelijke gebieden. Arbeiders van éen papierfabriek moesten een „menselijke keten" vormen om de gewonden naar lager gelegen ge bieden te kunnen overbrengen. De meeste passagiers waren Engelsen en Ieren. Dr. John Laftus een van de eersten die op het terrein van de ramp aankwam, trof de licha men op grote afstand van elkaar 'aan. „Enkele overlevenden lagen kennend op de helling van de heuvel en versseheidene stier ven reeds voor dat ik hen- kon be reiken. Ik oefen sedert 1914 een doktérspractjjk uit en heb in de beide oorlogen gediend. Maar een dergelijk verschrikkelijk schouw spel als nu heb ik nooit gezien" Twee landbouwers legden an derhalve kilometer af om bij de plaats des onheils te komen waar zij het toestel brandend aantroffen. Toen wij bij het wrak aankwamen, was de hitte ondraaglijk", vertel den zij dr. Loftus later, „toch slaagden *vij er in een vrouw uit de wrakstukken te bevrijden. Wij konden haar tezamen met een jon gen in veiligheid brengen". DEN HAAG. Dr, L. J. M. Beel, voormalig ministerpresident en de voorganger van de heer Lo- vink als hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië is uit genodigd tot bet doceren van het bestuursrecht aan de katholieke universiteit te Nijmegen als bui tengewoon hoogleraar, aldus lezen wij in „De Volkskrant". Vermoede lijk zal professor Beel zijn ambt bij bet begin van het nieuwe stu diejaar in October aanvangen. Vorming Duitse regering met pijn HANNOVER. De Sociaaldemo craten „zullen nooit deelnemen" aan een coalitie met de Christendemo craten, zo heeft Heine, de perschef der Duitse-sociaaldemocratische Partij, te Hannover meegedeeld- Hij verklaarde, dat de socialisten de economische politiek van de Chris tendemocraten categorisch verwer pen." AMSTERDAM Het besluit tot het bulten gebruik stellen van de automatische piloot tn de vliegtui gen van de KLM, waaraan het on geluk met de .Roermond" by Ban wordt toegeschreven heeft de door slag gekregen, toen kort geleden ln een Constellation van de KLM, die op weg was van Gander, naar Prest, wiek, kort voor de landing oen sto ring kreeg aan dit apparaat, waar door het toestel een neiging tot da len ging vertonen. Deze mededeling ia heden ver strekt door de directeur-generaal van. dc Rijksluchtvaartdienst, naar aanleiding van berichten, die hier omtrent in de pers hebben gecircu leerd, De persdienst van de KLM voegt nog hieraan toe, dat zowel de electrische automatische piloot in de Constc'lntiong als de hydraulische automatische piloot in andere vlieg tuigen tijdelijk buiten werking zijn gesteld. WASHINGTON. Dr. Herman B. Baruch heeft gisteren zijn ont slag ingediend als ambassadeur van de Ver. Staten in Nederland. Hij heeft daarvoor geen reden opgege ven- President Truman heeft het ontslag „met oprechte spijt" aan vaard. De datum van ingang zal worden vastgesteld na Baxuchs te rugkeer in de V.S. Baruch Is 77 jaar. In Den Haag wordt thans beves tigd, dat de heer Baruch ontslag heeft gevraagd. De Amerikaanse ambassade deelde ons echter mede. dat nog niet vast staat, wanneer de populaire grijze ambassadeur ons land zal gaan verlaten. Wie hem zal gaan opvolgen staat nog niet vast. Er zijn reeds verschillende nemen genoemd. Op buitenlandse zaken werd daaraan geen enkele waarde toegekend. Alle namen zijn tot nu toe onjuist gebleken was het commentaar. Nog voor de Amerikaanse ambassadeur, zal zijn bekwame persattaché,+D Doten den Haag gaan verlaten. Vrijdag ver trekt hij naar de Verenigde Staten, om in Boston voor de Public Rela tions van Harvard University te gaan zorgen. Een opvolger voor hém is nog niet benoemd. - Foeroekasji verbetert zjjn derde wereldrecord LOS ANGELES. Vrijdag avond heeft de Japanner Foeroe kasji zijn derde wereldrecord ver beterd door de 800 meter borst- crawl te winnen in 9 min. 39.5 sec. Nabij de Australische kust is het wrak ontdekt van een Ne derlandse- koopvaarder, die daar in 1635 is vergaart. Het schip had een lading kostbaarheden en 76.000 florijnen aan boord. De Nederlandse zangeres An nie Woud) op tournee in Zuid- Afrika, heeft daar een heel ge zellige tyd. Op 12 Augustus werd in Pretoria te har er ere door de burgemeester een skemerpar gehouden. Een skemer- partijtjie" is wat -wij in goed Nederlands een cocktailparty noemen. Bij een laboratoriumonderzoek in FranJcryk is gebleken, dat de bankbiljetten overdekt zijn met duizenden bacillen, waaron der de tubercelbacil. Het smerigst waren de briefjes van 5, 10 en 2fl francs. In de arena van Montevideo trad onlangs de stierenvechter Navier C«pat op. Er kwamen 59.000 mensen kijken. De netto opbrengstruim f 200.000, -k De bemanning van de Britse vloot wordt gevormd door 235.000 personen, van wie 20 ad miraals en 27 vzce-admiraals. Een linkse socialist heeft voorgesteld 19 admiraals en 25 vice-admiraals met pensioen te sturen. „Het is een stuk goedkoper en niemand zal ze missen", zei hij. (Van een eigen verslaggever) AMSTERDAM. Wanneer het Nederlandsevolk evenveel en even intense aandacht aan de tentoonstelling Jeugd van Nederland" wijdt als gistermiddag zijn vorstin heeft gedaan, dan .mag men haar bij uitsték geslaagd noemen. Niet minder dan bijna drie uren heeft Koningin Juliana het geëxposeerde in ogenschouw genomen, nadat zij eerst de officiële opening had verricht. Dat was een glanspunt voor de tentoon stelling, maar nog groter glorie was wellicht, dat de Koningin zich tijdens haar bezoek temidden van een rij dansende kinderen mengde en met hen, hand in hand met een jongen en een meisje uit de-groep, de zevensprong danste op de muziek van een harmonica. En met haar dans ten de leden van het bestuur en anderQ officiële personen, in de rïngelxei mee. Het was een zeldzaam charmant gezicht de Koningin zo in de rei te zien inhaken zoals een Nederlandse Moeder met haar kinderen danst! Geen wonder dan ook dat uit de betrekkelijk weinigen die van dit schouwspel getuigen waren het was aan het einde van de rond gang een bijna niet ophoudend applaus en gejuich op steeg. ons land vele en verheugende initi- Vele en verheugende initiatieven De opening van de expositie had in. een grote tent plaats. Dr. G. G. J. M e t t.r o p heette daarbij 'd® tal loze autoriteiten, welkom en ver- Klaarde hét '„waarom'" 'en het „hoe" van de tentoonstelling. Zij wordt gehouden omdat de belang stelling voor de zorg voor de jeugd in ons land op het tweede plan staat, terwijl het voor de toekomst van ons land en volk nodig is, dat deze zorg door ieder als een belang van de eerste orde wordt gezien, door ieder, d.w.z. door alle autori teiten van hoog tot laag, maar odk door het gehele Nederlandse volk. Dat dit nog lang niet het geval is bleek wel uit het feit, dat de direc ties van enige onzer grootste indu strieën hebben verklaard geen direct belang in deze tentoonstel ling te zien. Wel een bewijs hoe weinig wordt beseft, dat ook quali- teïtsmensen nodig zijn. Als Koningin Juliana haar ope ningsrede houdt richt zij zich ook tot de jongelui. Zij wijst erop, dat het goed Is, dat temidden van aller lei brandende vraagstukken de aan_ dacht voor. deze tentoonstelling wordt opgeëist. Alle plannen voor de toekomst staan of vallen immers met de geestkracht van de jeugd. In een wereld, waarin alles niet al leen vloeit, maar waarin stroom versnellingen van de hevigste kracht ons aanhoudend mesiepen wordt geen heilig huisje gespaard. Daarom moet de mensheid sterk leren staan en onder Gods zegen een eigen verantwoorde houding leren vinden. De geestelijke af braak van de oorlog moet tot elke prijs in wederopbouw verkeren en tegen ondermijning van de geeste lijke krachten door sleur dient met alle macht te worden gewaakt. Tot slot wijst de Koningin er op, dat atieven rijk is. Er is veel dat hoop geeft. Met de wens, dat de ten toonstelling zal bijdragen tot het vormen van mensen met verant woordelijkheidsbesef verklaart zij de expositie voor geopend. En. dan begint de webwandeling, die enkele uren ln beslag' neemt. Telkens weer wil de Koningin al lerlei bijzonderheden weten. Zij vraagt de bestuursleden en de lei ders van de verschillende afdelingen maar zij praat ook genoegelijk met een paar jochies met sluike ha ren en vergenoegde gezichten staan zij naast hun konijnenhoken tel kens weer licht een glimlach op. (Zie verder pag, 4) Dinsdag 23 Augustus worden te Bern internationale athletiek wed strijden gehouden. Behalve Ameri kaanse athleten. zullen ook Slijkhuis en Homst hierbij aan de start ver schijnen. VRIJDAGMIDDAG heeft HM Koningin Juliana te Amsterdam in het RAI. gebouw de ten toonstelling „Jeugd can Neder landgeopend. Direct na de opening woonde H. M. de eerste voorstelling in het kindercirctis bij- Toen de jeug dige jongleur Haar vroeg een bal op te werpen, deed HM. dit met groot genoegen. Voor het komende weekeinde zijn de weersvooruitzichten lang niet slecht. Het hoge drukgebied bij Ier land, met warme en vochtige lucht, beweegt zich'in de richting van de Noordzee. Aan de scheidingslijn tus sen de tüGrme en de koele polaire lucht ontwikkelde zich een sterke bewolking. Ten oosten daarvan kwa men 's nachts zeer lage temperatu ren voor, gezien de tijd van het jaar. Deze bewolking i« gasteren lang zaam orer ons land komen aandrij ven. Het warmtefrant passeerde slechts heel' langzaam-en de motre gen, die ten oosten er van viel, hield daarom zeer, Jang aan. Het voor ons land zeldzame verschijneèl dééd zich voor, dat het in het kustgebied, waar hei front al was gepasseerd, warmer was dan in het binnenland en dit temperatuursverschil was soms zeer aanzienlijk. Op lange termijn mag nu een gun stiger weersontwikkeling worden verwacht, omdat het gebied van hoge barometerstanden zullen over heersen. Dit zal een langzame tceers- verbetering met zich brengen. De winden zullen echter aanvankelijk nog uit Noordelijke richting blijven waaien en daardoor zullen de tem peraturen vooreerst nog aan de lage kant blijven. Wij zullen echter kun nen genieten, van wat meer zonne schijn, STRAATSBURG. Duïtslands toelating tot de raad van Europa heeft hier de gemoederen gisteren sterker bezig gehouden, dan het debat over de handhaving van de mensenrechten, dat in de conferen tiezaal van de Assemblee voor slecht gevulde banken is gevoerd. Het waren de Franse M.R.P.-afge- vaardigden, Bidanlt en Scbuman, die de kwestie opnieuw deden rij zen in een persconferentie, waarin Bldault ziin standpunt uiteenzette. Volgens Bidault is het onmogelijk, zich Duïtslands toelating voor te stellen, zonder tegelijkertijd het Saargebled als afzonderlijke een heid en met gelijke status op te nemen. Het wordt mogelijk geacht, dat de Assemblée volgende week dit in het centrum der belangstelling staande punt zal gaan bespreken. Bij de thans in commissie in be handeling zijnde voorstellen, die tijdens het debat van deze week zijn ingediend, is er slechts één, dat over. Duitsland spreekt. Dit is de aanbeveling van de heer Van der Goes van Naters om de toela ting van Duitsland tot dc volgende zitting voor te bereiden. Wanneer dit voorstel volgende week in de Assemblée in behandeling komt, kan een debat over Duitsland er in alle hevigheid door ontketend wor den. Churchill heeft zijn pleit voor een onmiddellijke toelating niet in de vorm van een concreet voorstel gedaan, doch hij heeft slechts dc voorzitter verzocht, de kwestie on middellijk met het Comité van Mi nisters te behandelen, dat immers alleen bevoegd is tot het nemen van beslissingen. Tot nog toe is niet bekend of Spaak deze sugges tie heeft uitgevoerd, maar ln elk geval is het zeker, dat Churchill zijn pressie zo nodig zal versterken, zodra hjj van zijn huidige verblijf aan de Rivièra terug is. Er waren twee zere plekken in de Europese betrekkingen, die on middellijk beroerd werden, toen de grote beginselen van de mensen rechten in het geding kwamen. Daar was in de eerste plaats weer de Iers-Britse controverse inzake Naoi-d-Ierland, waarover thans alle vier Ierse leden van de Assemblée hun licht hebben doen schijnen. Vandaag was het Macentee, die vlijmscherpe woorden zocht, en hij weid op even scherpe wijze door de Brit Ross te woord gestaan. Spaak moest tussenbeide komen om eraan te herinneren, dat het Ierse probleem niet aan de orde was. In veel rustiger, doch evenzeer besliste woorden kwamen de De nen op voor de rechten van hun minderheid in Zuid-Sleeswijk. Zij vroegen in deze kwestie steun van hun Scandinavische collega's en zij kregen die ongevraagd van de Nederlander mr, Schmal, die zijn maidenspeech in de Assemblée aan dit probleem wijdde. De strijd der Denen in .Zuid- Sleeswijk voor autonomie moet, aldus mr. Schmal niet alleen de Noordelijke landen interesseren, maar allen in Europa, die de „heroieke strijd van de Denen in Zuid-Sleeswijk van nabij gevolgd hebben". Er waren twintig sprekers over de maatregelen, die genomen die nen te worden tot handhaving van de mensenrechten. Daarbij waren de Fransman Teitgen en de Brit Maxwell Fyfe de voornaamste ver dedigers van de ontwerp-conventie, die stamt uit gelederen der Euro pese Beweging. Zij konden zich in hoofdzaak beperken tot een toe lichting. Vrijwel alle woordvoer ders waren warm gestemd jegens dit werkstuk. Reserves kwamen alleen van de Britse Labourzijde, wier vertegenwoordiger Thomas contact met experts der Verenigde Naties vroeg, ten einde tot een duidelijker definitie van verschil lende bepalingen te komen. De resolutie kan wel op voldoende meerderheid rekenen, doch getuige de matige belangstelling voor dit debat wordt dit deel van het werk door de Assemblée niet als het dringendste beschouwd. Dit on danks het feit, dat Churchills plaatsvervanger Foster uitriep: „De concentratie-kampen in Oost-Euro pa zijn niet zo ver weg, dat we dit als een zuiver academische kwestie kunnen beschouwen". HELSINKI. Het Finse leger heeft gisteren opdracht ontvangen, ge reed te zijn om mannen en vrouwen te beschermen, die gehoor geven aan de regeringsoproep om naar het werk terug te keren, py de arsenalen en munitiedepots van het leger zijn versterkte gewapende wachtposten opgesteld. De sociaal-democratise he regering heeft deze maatregelen ge troffen. nadat nog meer arbeiders zich by de door communisten geleide stakingsbeweging hadden aangesloten. Burgemeester van Kemi achter slot en grendel Posters in Kemi hebben vijf vrouwen en een meisje van 15 jaar gegrepen, die zich. als vrijwilligers hadden opgegeven voor houtsorte- ringswerk. Zij werden geschopt en in het gezicht geslagen en de man nen persten haar modder in de keel. Ten slotte werden zij door troepen bevrijd en naar hetzie kenhuis overgebracht. In de parken en op de pleinen van Kemi zijn 500 man aan troe pen gelegerd. Zij hebben opdracht om eventuele ongeregeldheden on middellijk te onderdrukken. Het hoofd van de Noord-Finse politie heeft zijn hoofdkwartier naar Ke mi overgeplaatst en er is een rechtstreekse telefoonverbinding met het Ministerie van Binnen landse Zaken gelegd. Bij een inval in het communisti sche hoofdkwartier in genoemde stad zijn- zeventien personen, de burgemeester inbegrepen, gearres teerd. Zij worden er van beschul-, digd het vuurgevecht van Donder- dag te hebben uitgelokt. Op bevel' van het Ministerie van Binnenland se Zaken stelt de politie een onder zoek in naar de herkomst van de geweren, pistolen en andere wa pens, welke door sommige der 2.000 stakers gebruikt werden. Er zijn huiszoekingen naar verborgen wa pens gehouden, In -Helsinki is de vroegere commissaris van de mobi le politie Hautojaervi gearresteerd op grond van de beschuldiging de stakingen te leiden. De Finse premier, Fagerholm, heeft zijn vacantie in Constanz on derbroken en is naar Helsinki te ruggekeerd. Gisterenmiddag had hij een bespreking met president Paasikivi: Naar verluidt, heeft de president er bij Fagerholm op aangedrongen met vaste hand tegen de staking .op te treden, doch onnodig bloed vergieten te voorkomen. Inmiddels heeft de vakvereniging van zee lieden gedreigd in staking te zullen gaan, indien de eisen tot loonsver hoging niet tegen Woensdag zijn Ingewilligd. Te Kemi is medegedeeld, dat alle houtvlotters, die heden niet aan het werk gaan, ontslagen zullen wor den. N 's-GRAVENHAGE 19/8;— De re gering- maakt bekend, dat tot haar leedwezen, de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 30 Juli 1949; serg- E. ten Hulzen, Doesburg. Gesneuveld 8 Augustus 1949: serg. J. Goede- mans, Amsterdam-W. Gesneuveld 9 Augustus 1949sold. M. J. J. Ohms, Heino, sold. Chr. Wgnstra, Maas tricht. Gesneuveld 10 Augustus 1949: sold. J. Dikken, Enschede, sold. G. van Dgk, Maassluis, sold. G. Geurts, Dodewaard. Gesneuveld 12 Augustus 1949: sold. J. H. X. Bruis, Schinnen (L.), sold. J. Jonker, Zaan dam, sold. R. Sprei}. Abcoude. Ge sneuveld 13 Augustus 1949: sold. H. Nijholt, Oldemarkt (O.), korp. J. J. H. Peerbooms, Geleen. Gesneuveld 14 Augustus 1949: korp. A. N. J. v. d. Berg, Schiedam. Gesneuveld 15 Augustus 1949sold. Ie kl. G. J. van Krevel, Ede, sold. Ie kL F. A. v. d. Putten, Haarlem. Koninklijk Ned.-Ind. legert Gesneuveld 28 Mei 1949: Jav. sold. 2e kl. Moeljawikarja. Gesneuveld 25 Juli 1949: Amb. serg. 2é kl. M.P. E. Telapary. Gesneuveld 27 Juli '49: Amb. sold. 2e kl. inf. J. Bakarbessv. Gesneuveld 29 Juli 1949: Men. sold. 2o W. art R. Anton. Chin. sold. 2e kl- inf. Ho Boen Hok, Men. sold.- 2e kl. Inf. W. Ku ment as, allen afkom stig uit Indonesië. Gesneuveld 12 Augustus 1949: le It. A. K. Frenks, 's-Gravenhage, serg. inf. J. A. van Overmalre, Zulddorpe (Z.),

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1