"SI i Kleine Diergaarde Blij dorp voor een bezoek aanl De twee Botteivfooekensteunen SYRIË bevind! zich op het heüend vlak CMjmsm '4 worstvelletjes aan de apen geen frujetta aan de leeuwenbaby Giraffe eet alleen wilgentakken Koningin danste de zevensprong DE KINDERKRANT Er (pisdcuphaA pjciuw sr £g»£s 7$ Ln.D<m w iMie Z' aPS^wd5,5*SSdA$ PM^" pom,T- KONINKLIJKE Parlementaire enquête vergt meer dan twee jaar pir. M. v. Blai Zaterdag 20 Aug. 1949 De apenrots, tuaar de crofe en kleine bezoekers van tie Dier gaarde Blijdorp nooit op uif geke ken raken. t-J ET Ueve kind x*£t; non eer» koppfekrauwmaar Lorre, die bijna een hoogstand- Je maakt van het genot onder x'n kuif gekriebeld te worden, laat alleen maar «en gelold horen, dat men „spinnen" ion kunnen noemen, als het niet een beetje te dwaas was om een papegaal met een poes te vergelijken. •fKopplekraowkopplekrauw-.en wanneer het gevlei onbeantwoord biyrt, la plotseling de liefde uit en wordt het lieve kind een boos kind, dat een lelijk woord zegt en de papegaal nijdig aan x'n gekleurde staart trekt. Hier Is kennelijk een klem misverstand, dat misschien s'n oorsprong vindt In de huiselijke kring, of op school of tussen vriendinnetjes, die uit Diergaarde RUJdorp *yn thuis gekomen en er over hebben opgeschept, dat een papegaai „koppiekmuw" heeft gezegd. en het liefst die dieren, waarin ze iets van zichzelf terugzien. Bijvoor beeld: meneer Jansen zou het eens in z'n hoofd moeten halen om de reptielen aan laten we zeggen meneer Ouwehand te verkopen, die toch al duizend krokodillen heeft en nog wel wat van dat gebroed erbij kan gebruiken. Dan zou het protesten regenen en iedereen ver ontwaardigd vragen: „Waarom hebben we in Diergaarde Blijdorp geen slangen?" Maar meneer Jan sen heeft slangen grote en kleine en de mensen drentelen er voorby. Soms wil er een kleine dreumes blijven staan, doch z'n moeder trekt hem mee en zegt: „Wat zie je d'r nou aan.Voor Mensen grote en kleine men sen in een diergaarde, zij wil len eigenlijk allemaal hetzelfde. Een kraanvogel op twee poten is niks bijzonders, maar daar staat me zo'n beest op één lange, dunne poot. „Kijk es, zegt Jantje, „hij hep maar één poot Snappie noür juffrouw, hoe zo'n beest het uithoudt. En als 't nou nog een flinke stevige poot was, maar het topple van een vis hengel is er sterk bij -Het doet me weer denken aan het be kende verhaal van de bediende, die de verleiding niet had kunnen weerstaan om van een kraanvogel een poot op te eten en toen stijf en koppig tegen z'n meester volhield, dat kraanvogels maar één poot hebben. „Kijk maar," zei hij de volgende dag, toen ze even aan de Nijl gingen kijken, „daar staan ze!" De zal je bewijzen, dat je liegt," zei de meester en hij klapte in z'n handen, waarna de kraan vogels bij het opvliegen hun twee de poot heten zien. Nou V' zei de meester triomfantelijk, waarop de schavuit antwoordde: „U hadt gisteravond in uw handen moeten klappen Zo ver komt het hier niet. De ene poot van de kraanvogel wordt door niemand betwist, want het zien van z'n tweede poot zou im mers niets bijzonders zijn. Komen we bij de ooievaars, dan vraagt Jantje: „Mammie, welke ooievaar heeft broertje gebracht.—" Die daar, zegt mammie en ze wijst zo maar een steltloper aan. Maar zo gemakkelijk is Jantje niet te over tuigen, want hij informeert hoe ze dat kan zien. Weer brengt de ene poot redding en mammie heeft geluk, dat de steltloper, die er naast staat, juist op dat ogenblik statig naar een kikker toewandelt, die brutaal z'n kop boven het water uitsteekt. Jantje vergeet om te vragen, waar de ooievaar klem broertje vandaan heeft gehaald, maar dat vraagt hij nog wel eens aan meneer Jansen, de adjunct directeur van de diergaarde, die regelmatig van zulk soort briefjes ontvangt en dan altijd plichtge trouw doorgeeft aan de oppasser van de steltlopers. Wat die ermee doet Is om geen ongenoegen met de lezers te krijgen een zaak, die hem alleen aangaat. Dieren zien TJ aan Er is een film geweest en ook eefa boek van deze titel, doch het is, poet permissie, precies anders om: de mensen zien de dieren aan kan verdwijnen en Jantje, die op het hek geklommen is, gooit er een snoepje m. Ik verwacht een ver ontwaardigd gesnuif van het beest, want waar in de Nijl, waar deze merrie toch oorspronkelijk van daan komt, vind je frujetta Maar nee hoor. Dit voorwereldlijk dier, waarvan als ik het goed weet het ras aan het uitsterven is, houdt van een snoepje en hippopotamus junior zou ook wel z'n bekje open doen als hij maar niet zo verlegen was. Hetzelfde zie ik bij de olifanten, die waarschijnlijk ook karrevrach- ten van deze zoetigheid, naar bin nen krijgen, getuige de vlotheid, waarmee zij in de korte poze van mijn nabijheid, frujetta's consume ren. Als meneer Jansen er vrede mee heeft, heb ik het ook, maar het is beslist frujetta over de balk gesmeten om er een leeuw of een tijger of een panter mee te verlei den. Zelfs de leeuwenwelp, die zo langzamerhand te groot wordt voor z'n min, de hond, trekt er z'n neus voor op en giraffes, mijne vrienden en. vriendinnen, eten heus alleen maar wilgentakken. In dit voederen der dieren, al is het ook met kilo's snoepgoed, zit de slangen blijft de „Karrebies" gesloten, voor hen geen kaakjes, geen frujetta, die blijven bewaard voor de nijlpaarden, de olifanten, de wasbeertjes, ja zelfs nog voor de tijger, die onverschillig met z'n rug naar het publiek toe ligt te maffen* Ik heb me er nooit zo in ver diept, wat een olifant of een nijl paard of een wasbeertje iedere dag op 2*n bord krijgt, doch wat het mag zijn, geen frujetta. Ik zie daar een hippopotamus, met een klein hippopotamusje aan d'r staart uit een bij d'r omvang kinderachtig wasbakje haar kolossale gestalte omhoogstuwen, ik zie een bek opengaan, waarin een kruiwagen De verstandhouding tussen hond- min en leeuwenbaby is nog goed, maar zo langzamerhand wordt het tijd om naar een andere be huizing voor Afrika-junior om te 2ie«. Kilo's snoepgoed verdwijnen in de slurf van de dikhuiden die al les met gelijkmatige pret in de bek stoppen. FrujettaGoed, maar geen proppen papier en af val. een enorme bron van hartelijkheid en daarom moet niemand er een kwaad woord van zeggen. „Wie niet geeft, wat hij heeft, is niet waard dat hij leeft," wordt hier dagelijks in toepassing gebracht. Maar doe het ,met verstand en geef geen worst velletjes aan de apen en frujetta aan de leeuwen baby. En als ik, zoals ik een klei ne dreumes zog doen, proppen pa pier ir» de olifant z'n slurf zie stop pen, houd ik m'n hart vast, want van papier houden deze dikhuiden beslist niet en ze hebben, er een hekel aan om voor de gek gehou den te worden. Voor een te grote familiariteit zou ik ook nog willen waarschuwen. De julfrouw, die haar hand door .de tralies steekt om een panter achter z'n oren te krabben, kan veel beter onmiddel lijk de G.G.D. op bellen en een leeuwtje, hoe klein en schattig ook, is geen kleine poes. Heus niet. (Veruolfl van de voorpag.) Maar haar gezicht staat ook ern stig. Daar ia trouwens alle reden voor, want het is niet alleen de zon zyde, welke door deze tentoonstel ling waaraan drie jaren van voorbereiding ten grondslag liggen wordt belicht. Er zijn ontstellen, de cijfers te lezen. Of is het niet schrikbarend, dat elk jaar onge veer 4500 kinderen voor de kinder rechter moeten verschijnen, dat jaarlijks 4000 onwettige kinderen worden geboren en ongeveer 8800 kinderen bij een echtscheiding zijn betrokken? Overvloed van gegevens De tentoonstelling, welke in het RA.I.-gebouw "n Amsterdam wordt gehouden, put het onderwerp niet uit, noch de bezoeker. Maar wel stelt zij aan de belangstellende ho ge eisen. Er 19 een overvloed van gegevens verzameld, die echter*op een voortreffelijke en overzichtelijke wijze zijn gerangschikt, Daartoe werkt een indeling in vijf afdelin gen: Gezin, Klnderhygiène, Onder wijs, Kinderbescherming en Vor ming Buiten Schoolverband uitste kend mee. Er is een sterke nadruk gelegd op een snel kunnen obser veren, al moet men nijt denken met een oppervlakkige beschouwing klaar te komen. Om het doel te be reiken )s een veelvuldig gebruik ge maakt van foto's, welke een beeld geven van bestaande toestanden ten aanzien van de huisvesting, de ont spanning en het onderwijs. Maar men is bij het bestaande niet blij ven staan. Daarnaast zijn ter ver gelijking in vele gevallen, de wen sen. hetzij door tekening of maquet te kenbaar gemaakt. Zelfwerkzaamheid Heel het brede terrein van de sa menleving gezin, school, kerk, arbeid en liefhebberijen Is in de expositie betrokken. Van de prae- natale zorg tot het kind volwassen is wordt zijn terrein, verkend, m kaart gebracht en gecultiveerd, maar het kind Wc t geen harnas aangelegd. Er is ee*- duidelijk stre ven merkbaar naar een harmonische ontplooiing en ontwikkeling. De zelfwerkzaamheid vormt een be langrijk element in dit proces. Tel kens weer komt men op de expositie dan ook weer de jeugd tegen, by arbeid en spel. Zo zal het ztfn ge durende de weken dat de tentoon stelling geopend is en zo was het ook gistermiddag. Plotseling stond er voor de Koningin op een paar pas afstand een prachtig Amsterdams joch, zijn haren wat verward en aan zijn voeten een paar tennisschoenen, die eens wit waren, geweest, maar waar olie of andere kwalijke stof fen hun sporen hadden achtergela ten. Hij ktjkt vol intersae, maar moet dan het gezelschap verlaten. Toch duikt hg telkens opnieuw op, en al» de Koningin een voorstel ling in het kinderclrcus „Elleboog" bijwoont zit htj op enkele meters afstand. Ook die voorstelling is weer een prachtig moment tijdens de rondgang. Twee stoelen stevig te gen elkaar gebonden, bedekt met een of ander kleed en versierd met papleren bloemen vormen de zetel voor de Koningin en dc voorzitter. De overige gasten zitten op banken en biertonnetjes. Koningin Juliana helpt zelf er een dichterbij rollen voor de leidster van het circus, mevrouw I. Last-Ter Haar. Het ia een volledig programma met direc teur, ooggehoed en in rok, jong leurs en muzikale paarden. Want ook dit is een van de grote attrac ties van de tentoonstelling, dat zij niet alleen over en voor de jeugd is maar dat zij er ook zelf in belang rijke mate* aan medewerkt. waren eens twee bokken, die dienden als boekensteunen. Weet je wel. die boekensteunen, die ieder aan een kant van een rtflje boeken staan op de schrijfta fel. 2e stonden daar al heel lang, met hun koppen naar voren gebo gen. en ze duwden en duwden, en duwden, omdat ze zo gemaakt wa ren en omdat ze dachten, dat het zo hoorde. Maar na drie jaar zei de ene bok tegen de andere: Ik ben zo moe! Ik ook, steunde de andere bok. (Steunen deden ze de hele tijd, maar daar waren het boekensteu nen voor!) Als we er eens mee ophielden, zei de ene bok weer. Dat is best 2ei de andere. En ze stonden tege lijkertijd op, strekten zich uit, want ze waren helemaal stijf ge worden en gingen een eindje- wan delen. Om de boeken bekommer den ze 2icb geheel niet meer. Maar de bokken hadden een enorm plezier. Ze liepen het huis uit en de straat doqr. Het was nog heel vroeg 's morgens en gelukkig was er niemand op straat, dus ze hadden geen bekijks. Toen kwamen ze voorbij een wei en daar stond een echte bok. Halló, collega, riepen de bok- rylETAGORAS Pauw was een ij dele pauw zo'n pauw, die de hele dag pronken wou hij liep op z'n tenen ken en. de" bok in de wel hief zijn en strekte zyn benen kop met de horens en zei lusteloos: en trippelde ijdcl en trots heen en weer Wat doe je daar, vroegen de on vond zich een gentleman (dat is een heer) bokken. Ik eet gras, zei de levende en als hij zijn staart liet ritselen, Oh! Wie heeft er zo'n staart wie heeft er zo'n staart, a niemand, 0 niemand op aard mfjn staart is een wonder mijn staart is bijzonder Wat ben ik toch beeldig, en welk dier la gezc tder? zeiden de twee bokken. Ze spron gen over het hek, kwamen in de wei en. begonnen van het gras te proeven. Bah, zei de ene bok, het smaakt me niet. Boe. zei de andere bok, mij smaakt het helemaal niet Hoe zou dat komen? misschien omdat we van hout zyn. Weet je wat, we gaan maar een bcotje slapen. Ze legden zich in het zachte gras en probeerden, te slapen. Maar na een poosje zei de ene bok tegen de andere: Ik kan met slapen. Ik ook niet, zei de andere bok. Ik moet aldoor denken aan die boeken. Wat zcu er met die boe- tjtIJK, daar heb je hêm met zijn staart In de lucht! /I zo zeiden de vogeltjes dan met een zucht, pff, hoor nou dat lef is also frjj de sjef is die malle staart is een doom in ons oog wie houdt zo'n opzichtige staart nou omhoog maar ze durfden niet lachen en zeiden maar gauw kon zijn? Die zijn omgevallen, zei Meneer, wat bent V een pracht van een pauw! de andere bok. Meneer, onze staart is de moeite niet waard V bent wel een koning, een koning op aard, Uw staart is een wonder Uw staart is bijzonder Wat bent U toch beeldig, van bonen, van onder! Dat is vreselijk, zeiden ze toen. tegen elkaar, de boeken zijn om gevallen en wij liggen hier maar, of we niets te doen hebben. Ga je mee terug? slopen door het weiland en door de straten van de stad, terug naar het huis waar hun boe ken. stonden. Stonden? Nee. lagen, want de boeken waren omgevallen en lagen op het schrijfbureau. Het was nog steeds vroeg in de ochtend, niemand van de familie was opgestaan, niemand had het gemerkt. TOTDAT op een middag Pietagoras een olifant tegenkwam op het gras, hij riep: Ha, dia slurf! Kom 's op als je durf! Wat ben je toch saai en wat ben je toch grauw De bokken zetten al_ die boeken hl, hi, moet je ddt zien, dat staartje van jou! weer overeind en gingen weer olifant vond het een beetje komiek ieder aan een kant staan. en zet tot Ptctagoras, heel lakoniek: Heerlijk, daar staan we weer, sei de ene bok. Ja, zei de andere, per slot zijn we toch bouten bokken, en we zijn au eenmaal gemaakt om boeken te steunen. Daarom moeten we dat ook maar blijven doen. En toen vader en moeder bene- 3en kwamen stonden de bokken weer precios als tevoren met hun Zeg, hou je bedaard! jy prul met je staart/ al heb je zo'n staart, nou, wat is dat dan icaard? je bent niet bijzonder ïk vind jou geen toonder pas op, pa opzij, anders kom je eronder! weg zyn geweest. Hij schaamde zich diep. 'Is genoeg voor vandaag. IngezMed.y EEN HAAflD' WIE MET STAATSGREEP OMGAAT zal door staatsgreep vergaan. Deze variatie- op een bijbelwoord is niet alleen voor Zuid-Ameri kaanse republieken van kracht. Door een staatsgreep Is Hoesni Zaïm in Syrië aan het bowlnd gekomen. Door een staatsgreep hebben zijn macht en zijn leven een einde gevonden. Hjj heeft in het korte tijdperk van zijn bewind zün best gedaan Syrië vooruit te helpen. In een wereld van gemakzucht was hy een harde werker. Hjj toonde in menig opzicht begrip voor fatsoen. De internatio nale positie van Syrië, en ook het internationale aanzien des lands gingen onder zyn leiding vooruit. Hjj had echter vijanden tc over. Hij was een gevaar voor de feodale parasieten, waaraan de Arabische wereld nog zo ryk Is, Felle partij gangers van de An ge] Saksische belangen zagen in hem vooral de vriend van Frankrjjk en do Franse invloed. Had hy niet tfldens de oorlog voor Vichy tegen de geallieerden gevochten? En had lij, als meester van het land, niet een financieel accoord met Frankrijk gesloten, dat Syrië lang niet slecht seheen te hekomen? HAARDEN'FABRIEK. HILVERSUM Abdullah v. Transjordanië moest in hem een ernstige hinderpaal zien voor zijn grote plan: De vereniging van Gróót Syrië onder zijn leiding. Kort en goed, Hoesni had vijanden te over. Dat betekent in die wereld, dat het zorgeloos van hem was, zich niet beter te laten beschermen dan nu het geval bleek. Want hoge of ficieren met wat tanks of pantser wagens konden hem, zonder veel moeite, in dc nanacht, in zyn huis en in zijn slaap overvallen. Hun macht was klein, maar zij zou groot zyn, voorlopig tenminste, als zij Hoesni niet meer to vrezen hadden. Zij maakten dus kort geding. Op staande voet veroordeelden zij hom ter dood, en zonder tijdverlies werd het vonnis uitgevoerd. Zo beveiligt Cripps terug in Engeland LONDEN. Sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën, is na een verblijf van vier weken in Zwitserland te Londen terugge keerd, Cripps, die In Zurich een medi sche behandeling heeft ondergaan, zag er veel beter uit dan bij zyn vertrek. Men verwacht, dat hij thuis nog een week vacantie zal ne men alvorens naar de Verenigde Staten te vertrekken voor de bespre kingen over Engeiands dollar-moei lijkheden. door; Blankenstein Amerikanen en communis ten slaags ïn China? HONGKONG. Het communis tische nieuwsbureau „Nieuw China"' verklaart in een radio-uitzending uit Peiping, dat op verscheidene plaatsen m China Amerikaanse troepen slaags zijn geraakt met com munistische soldaten. Amerikaans militair personeel was „verscheide ne malen" gevangen genomen. Ver der is gezegd dat van Formosa een Amerikaanse marinebasis is ge maakt Verslag England Spiel eerst in 1950 (Van onze parlementaire redacteur) Dit het vierde verslag van haar werkzaamheden dat de Parlemen taire Enquête-Commissie aan de Tweede Kamer heeft uitgebracht, blykt, dat zij aan >e verlenging' van de oorspronkelijke termijn met één jaar niet genoeg zal hebben. Ook in het tweede jaar zullen de werk zaamheden niet kunnen z.jjn vol tooid. De commissie zal tijdig* een voorstel doen tot verdere verlen- eins- Na de beide tot nu toe plaats ge vonden publicaties: deel I, het mili tair beleid 1939-1840, de neutrali teitspolitiek met he daarop ge volgde vertrek der regering naar Londen en de kwestie-De Geer, is in de loop van de herfst de ver schijning te verwachten van een derde deel. bevattende de financiële en economische politiek der Londen- se regering, daaronder begrepen het aankoop- en het scheepvaartbe- leid. Het verslag in zake het belang rijke punt van do verbindingen met het bezette Nederlandse gebied, in het bijzonder de militaire en civiele inlichtingendiensten England- Spiel! is in het volgende voor jaar te verwachten. Een deel der commisslo is pas in Londen ge weest om daar verhoren af te ne men, terwrjl de voorzitter mr. L, A. Donker te zaraen met mr, A. M. baron van Tuyll van Serooskerken in Duitsland verschillende perso nen verhoord heeft o.a. Schreiedcr. De tot nu toe gepubliceerde de len van het onderzoek hebben veel belangstelling- gevonden. Van deel I zyn Ongeveer 4000 exemplaren ver hoekt, terwijl er rog enige honder den exemplaren beschikbaar zgn. Van deel H was de eerste oplage van 3000 exemplaren reeds voor de verschijning verkocht; een tweede oplage van 2500 is ter perse en ten dele reeds verkocht. Op de exploi tatie van deel I 's een voordelig saldo van 11.000 waardoor de ten laste der Kamer komende kosten van zetten en drukken konden wor den verminderd tot 13.700. Gedurende deze vierde verslag periode van 11 jan. tot 16 Aug. werden in totaal 267 verhoren af genomen. Bovendien vergaderde de commissie sedert haar instelling in November 1947 114 keer. men zich in de Levant voor risico. Als eerste wisheid geldt daar, een tegenstander met de geringste kans tc laten. Zijn zijn nu dan veilig? Als dit in dergelijke wankele staten bij herha ling voorkomt wordt het allicht tot slechte gewoonte. En moord uit weerwraak pleegt in het Naburige Oosten in eindeloze opvolging te worden voortgezet. Ieder zijn beurt. Q YRIë BEVINDT ZICH NU op 0 een hellend vlak. Dit te meer, omdat de moord een deel uitmaakt van een kluwen van verwikkelingen, Er zijn daar oude bittere tegenstel lingen tuasen Britten en Fransen, Zijn die landen dan nu geen vrien den en bondgenoten? Thuis wel. Maar het duurt gewoonlyk lang voor het de agenten en volgelingen voldoende is ingeprent. Er is tevens reeds geruime tijd een worsteling gaande tussen Bntse en Amerikaan se ollebelangen. Ook op dit punt gaan de beide regeringen, die als Siamese tweelingen nu verbonden zijn, samen. Maar gaan de lieden ter plaatse, wier bestaan op die ex- tegenstelling berustte, daarmede accoord? Hoesni had aan de Ame rikanen, niet grif voor het overige, dc concessie van een „pipe line" door zijn land verleend. Waar Olie- dampen in de atmosfeer hangen raakt men nooit uit de complicaties. Abdullah van Transjordanië was zo door het gebeurde geschokt, dat hij onmiddellijk een conferentie be legde in zijn palels van de vertegen woordigers van Amerika, Engeland, Irak, Libanon en Arabië. Niet zon der spot constateren de Fransen: Een bloemlezing, door oüegcur be paald. Men ziet, er zit heel wat vast aan deze moord, die te velen ge legen komt om als spontane na tionale uitbarsting te kunnen wor den aanvaard. Niet allen. z$n er voor verantwoordelijk, die tegen Hoesni waren. Integendeel, De een of de andere groep zal hebben wil len handelen; het is denkbaar dat dit tegen de wil der principalen is geschied. De Fransen maken geen geheim van hun wantrouwen. (-4 ET ENIGE BELANGWEK- A KENDE aan de Duitse ver kiezingen is de apmerkelyke neder laag van de communisten. Deze heb ben, ondanks alle ontevredenheid over het economisch beleid der Wes telijke geallieerden, geen been aan de grond gekregen. De arbeiders in het Ruhrgebied, hoofdzetel van die ontevredenheid, bleken liever het stemmen na te laten, dan de com munisten hun gunst te betonen. De communisten, met hun 15 van 402 zetels, komen nog aan achter de 17 zetels van de Duitse nationalisten en zelfs achter een zo dwaze groe pering als die der Beierse separatis tische monarchisten. De rest van de uitslag is niet bijster interessant. De christelijke democraten hebben 139 zetels ver kregen tegen de socialisten 131. Een overwinning? Als westelijk Berlin meegestemd had, zouden de socia listen dc meeste zetels veroverd hebben. Maar ook dat zou niets aan de machtspositie der partijen hebben veranderd. De CDU ware toch in staat geweest, met de liberalen en wellicht nog een of tweo andere^ groepjes een regering te vormen. Adenauer, de cu le, maar daarom nog niet bezadigde» voorzitter van de Parlementaire Raad, had in leder geval zyn regering kunnen vormen. In sympathieke handen is het pre mierschap bij hem niet. Men zal zich herinneren hoe onzinnig hij te keer is gegaan naar aanleiding van de Nederlandse „grenscorrecties". Deze man heeft zich menigmaal in redevoeringen nationalistisch-dema- gogisch vergaloppeerd. Hij is ech ter de figuur die het denken ca voe len van het Duitse volk op dit ogen blik het bast weergeeft. De kans is nu groot dat de nieu we regering eén rechtse overdrij ving zal blijken van de wil van de kiezers. Zo werd het echter weldra ook in de republiek van Wclmar. Het ls goed dat deze dingen bijtijds in het licht treden. Zij kunnen de westelijke mogendheden, en in het bijzonder dc Amerikanen, tot waar schuwing dienen tegen illusies en politiek avontuur. f N CHINA gaat de- opmars van de 1 communisten zuidwaarts met de gebruikelijke snelheid voort. Reeds bereid de kwomintang-regering haar aftocht uit Kanton naar Tsjoenking voort. Zal echter Tsjoenking zelf nog lang veilig zQn Wat men een terugtocht van de „nationale legers" noemt, is geen aftocht maar een afbrokkeling. En de afgebrokkelde stukken komen de communisten als uitbreiding van hun troepen ten goede. Het is niet de geest van de mannen te Peking, die nu het Chinese volk het meest interesseren, maar die van de soldateska, die als een lawine over het land rolt, en waarvan een groot gedeelte aan centrale tucht ont snapt, van welke zijde die ook komen moge.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 4