y Delft is Hollands Gouden Eeuw eerbeeld in steen Wil Stad aan Schie moet kunststad van betekenis worden ,-^s Vrij Schouwburg-bezoek zal voorlopig afnemen Vernuftig goochelaar neemt zijn collega's bij de neus „Wonder van helderziendheid" was niets dan vingervlugheid Rijkseenheid wil alsnog roer omgooien Radio-programma Maandag 22 Aug. 1949 5 3 EIGENLIJK moet je Delft bezoeken op een zonnige Zondagmorgen, als het er stil is en het water in de grachten nog groener ligt te glimmen dan anders. Eigen lijk moet je Delft zien zonder al die roezemoezerige bedrij vigheid onder de bomen want des te beter kunnen de bruggen en de gevels aan het woord komen en waarlijk, ze hebben veel te vertellen. Delft is een stadje, waar Hollands gouden eeuw in het steen is bewaard gebleven; daar horen earillonklanken hij en het gerucht van je eigen trage voetstap; meer geluid liever niet. Achter de oude gevels is een nieuwe geest gevaren MAAR natuurlijk, ook op een door-de-weekse middag is het de moeite ruimschoots waard voor wie over de talloze anachronismen heen wil stappen. Nu, dat wil ieder een wel, als op het deftige Markt plein, waar renaissance, gothiek en barok in al hun glorie rjjk vertegen woordigd zijn; wat felgekleurde pa rasols staan opgesteld met stoelen en tafels eronder, waar het goed zit ten is op deze zo mermiddag. Er komt twintigste- eeuwse Cola op ta fel en een lip-stic- Jced meisje komt onbeschroomd naar je wensen vragen maar als die eenmaal zijn vervuld, is er nau welijks schoner ge legenheid denk baar om je te laten meevoeren in de sfeer, die hier on miskenbaar tussen de oer-oude gevels hangt: een sfeer Van eeuwen terug. De Nieuwe Kerk, gelukkig nog maar een paar meter in de steigers, wordt nog wat ontsierd door de rommelige bedoening van di rectiekeet en hek- les, die nu eenmaal hy een restauratie horen maar kenne lijk schiet de res taurateur, prof. Lansdorp, op met zijn kolossaal kar wei: Ste Ursula beheerst weer in haar gothieke waardigheid het beeld van plein en stad Aan de andere kant troont als een anachronisme In zichzelf het stadhuis, een wonderlijk bouwwerk met al dc sporen van de wufte ba rok, maar met er boven uit de re naissance-spits. En voorts de ge vels, beelden uit verschillende tijden, van alle soorten makelij, met Hugo de Groot, als een der grootste den kers van al die tijden, eerbiedig m het midden. Er komen paarden aangeklik- klakt door de kromme straatjes; ze zwenken het marktplein op met sierlijke koetsen achter zich aan en houden stil voor het stadhuis: et-u trouwerij. Daar ga je voor staan, vinden alle vrouwen, die onder de parasols lui lebberen aan hun gla zen en, het moet gezegd, 't is een plezierig gezicht De gitzwarte glim mende koetsen, de fleurig uitgedoste palfreniers, die met weidse gebaren het bruidspaar op de loper helpen, die tot op straat is uitgelegd. Meid, wat kedin, kan een Am sterdamse niet onderdrukken en dat stoort, net zo goed als die motor fiets, waar ze straks met veel mis baar op wegknettert. Hadden we ook maar op een Zondagmorgen moeten komen, overweeg je dan en je gaat de stilte zoeken, ergens in het stadje. BJ] een illusie DIE is op zo'n werkdag ook in Delft moeilijk te vinden. Het wemelt er van toeristen: Engelsen, Fransen, Zwitsers. Zij zoeken net als wij naar die stilte, alleen wat luidruchtigerOntwijk ze dan, raden wij u, wandel de Verwersdyk af en schiet daar een slop je in. Op de hofjes schijnt de aardse rust ge kristalliseerd. Lindebomen, wat goudsbloemen, suffende huisjes met geraniums en een kanariepiet ach ter dc ramen en een oud vrouwtje, dat komt aangesloft om je een goe de middag te wensen. En een gevel steen: 1575 Maar Delft is meer. Delft is voor al het Prinsenhof maar dat wist u al. Toch doet ge goed, de wegwijzers in de stad te volgen, tot ge aanbe landt op het Oude Delft dat moest u toch zien want het is de mooiste gracht van de stad, en daar wandelt u gerust hot poortje onder door. Voor een luttel bedrag Iaat ge u een kaartje geven en u moet dan eens zien. hoe schoon het weer ge worden is, ons Prinsenhof. Ook daar is het weer veel to druk van alle- Delft is een stadje, wear je in de stilte van moet genieten. maal lieden, die zo zïelsgraag de be- roemde kogelgaten van. Balthazar Gerard.' willen zien en van andere lieden, die hun medebezoekers me nen te moeten laten horen, hoe "-oed ze nog in Vaderlandse Geschiedenis zijn. Heus, dat valt meestal tegen en ondanks de ingrijpende restau ratie, die pas klaar is, zien die kogelgaten er nog precies eender uit als toen ge er lang geleden op een schoolreisje stil naar stond te kij ken. Neen, ge moet vooral letten op het gebouw, .van buiten en van bin nen, op de curiositeiten, op de ten toonstelling van Japanse prentkunst zeker ook want daar hangen Ju weeltjes. J Van het Prinsenhof naar het Hui» Lambert van Meerten is maar een paar passen. Houdt u niet van bin nenhuiskunst uit lang vervlogen da gen, van tegelwerk in een zo rijke verzameling als men ze in Holland vrijwel nergens anders tegen komt? Dan zult ge u ook in het Museum Paul Tetar van Elven wel niet ver maken, het achttieade-eeuwse pa triciërshuis aan de Koornmarkt, waar een schildersatelier uit Ver meers tijd is. ingericht. Goed, maar de koffie en thee, die daar in Delfts Blauw wordt opgediend, wilt u zich toch wel laten smaken. En luistert u, vooral niet naar kniesoren die be weren, dat het een Chinees servies is omdat Delft weinig gebruiksvoor werpen van porcelein heeft vervaar digd. Het is immers niet zo heel erg, een paar minuten maar te leven by een illusie? Klaarwakker EVENWEL, al hebt ge alle musea van onder tot boven bekeken en lang voor alle gevels stilgestaan, Oude en Nieuwe Kerk bewonderd en uzelf weerspiegeld gezien in het groene grachtenwater boven alle bruggetjes, meen niet dat ge nu Delft kent. Delft mag eeuwen oud zjjn en lijken op een fossielachtige verzameling bouwsels van vrüwel uitsluitend kunsthistorische waarde, het is een levende stad met fut.' Vooral de laatste jaren ia achter die stille gevels een nieuwe geest van aapakken gevaren en Iemand die het weten kan heeft er ons geestdriftig van zitten vertellen. Delft heefc lang gedommeld maar sinds het een nieuwe burgemeester heeft, is het klaarwakker. Mr. Van Walsura heeft in allerlei richtingen stoten uitgedeeld en het was won derlijk te zien, hoe allerwegen de hand aan de bekende ploeg werd geslagen. Er zijn al verblijdend veel huizen gebouwd en het sportpark Marlot, dat een half millïoen moet kosten, komt er binnen afzienbare trjd. Naarstig wordt gewerkt aan de gebrekkige riolering en aan de over kant van de Schie ploeteren studen ten ietwat onwennig maar vastbe raden aan hun nieuwe barakken om dat ook Delft, al heeft het van de oorlog niet geieden, gebrek aan wo ningen heeft. Er is een actieve V.V.V. gekomen in een fris kantoor in het hart van de stad. Een stichting Delfesta bun delt &Jle verenigingen samen, die aan volktontwikkeling doen en zo kan er lijn komen in de vrijetijdsbe steding en in de culturele ontwik keling. En nu we het toch over cul tuur hebben: de Delftenaren zijn vast van plan, v^an Delft de kunst stad van Holland, te maken. Kunststad van Holland, daar komt heel wat voor kijken. Maar de Delftenaren zijn ook heel wat mans en geen inwoner twijfelt er aan dat het zal lukken. Het Prinsenhof moet permanent belangrijke tentoonstel lingen herbergen, de orgels in de uitvoeringen op de binnenplaats van het Prinsenhof bekoren alleen al in het Holland-FestiVal. Delft seniel? Geen sprake van! De Ste-Ursuïa, sedert kort van steigers bevrijd, met het beeld van Hugo de Groot op de voor grond en rond het ruime plein rusten toeristen onder het genot van een glaasje spuit. ■1 Het bezoek aan de Schouwburg vertoont bij vrfle voorstellingen een achteruitgang; economische factoren zijn hierby zeker ln het geding; dit neemt echter niet weg dat er een niet te ontkennen gebrek aan belang stelling voor goede kunst bestaat bij een groot deel van hot publiek. De schilderachtigste hoekjes van Delft vindt men bij de Oude Kerk: steen, water, een bruggetje en oude lindebomen. Luxor-repertoire blijft een probleem Het jaarverslag 1948 van de Rot terdamse Kunststichting herhaalt in enigszins andere bewoordingen de klacht, die reeds in het vorige jaarverslag werd geuit. Dit gebrek aan belangstelling, zo vervolgt het verslag, geldt zowel voor de arbei ders ais de middenstand. Van de publiekorganisaties, die voorlich tend werkt en de kaartverkoop ver gemakkelijkt, kan een goede wer king uitgaan. Maar ten slotte moe ten de bezoekers toch zelf de weg naar de Schouwburg en de concert zaal leren vinden. In 1948 werden in de schouwburg 427 voorstellingen gegeven, die door ruim 326.000 bezoekers werden bij gewoond. Hoewel het bezoek ten. op zichte van het eerste jaar, toen er 324.552 bezoekers werden geno teerd, geen achteruitgang vertoont, moet worden opgemerkt, dat het bezoek van de vrije voorstellingen over het algemeen minder is dan het vorig jaar. Een verdere terug gang van het theaterbezoek ligt he laas in de lijn van de verwachting. Geconstateerd wordt, dat naarmate het publiek weer meer goederen kan kopen, die het jarenlang heeft moe ten missen, "het bezuinigt op de uit gaven voor ontspanning en ver maakt. Is dit inderdaad een der voornaamste oorzaken, dan zal de teruggang in het Schouwburgbe zoek vermoedelijk van, voorbijgaan de aard zijn. Vooralsnog ziet het be stuur van de R.K.S. geen redan om tc dien aanzien de toekomst door een donkere bril te bekijken. Over het repertoire van het Luxor-theater merkt het verslag op, dat dit een probleem vormt, dat met grote voorzichtigheid moet worden behandeld. De R.K.S. streelt er naar de vertoningen in Luxor op een hoger niveau te brengen, maar zy uil er tegen waken, dat zjj haar doel voorbijschiet door aan het ver maak te hoge eisen te stellen en daardoor een grote groep van de be volking, die behoefte heeft aan licht amusement, afstoot. De R-K.S. stelt zich op het stand- punt, dat alle vormen van amuse mentskunst in het theater moeten worden toegelaten, vooropgesteld dat het vertoonde in geen enkel op zicht aanstoot mag geven. Met deze gedragslijn, voor ogen meent zjg erin geslaagd te 2ïjn het öoorsneepeil van het gebodene op te voeren. Men moet echter rekening houden, met de omstandigheid dat hetgeen in Nederland aan verantwoord-, en voor een zaal als „Luxor'f geschikt vermaak wordt geboden, betrekke lijk beperkt Is, zodat de R.K.S. niet altijd ruim kan kiezen. Terwille van de exploitatie is zij dan wel eens ge noodzaakt series voorstellingen in te lassen, die niet geheel voldoen aan de wensen, die de Rk-S. op dat punt koestert. De aandacht van het bestuur is speciaal gericht op ver betering van het gehalte van het volkstoneel. Ook gedurende het seizoen 1948 moest men in het openluchttheater „Dijkzigt" met een incomplete outil lage werken, daar de gelden, voor enkele dringend nodige verbétcrin. gen, niet beschikbaar werden ge steld. Een bezwaar is, dat zolang ,.Djjk- zigt" niet tot een volwassen theater is gerestaureerd, er geen groter be kendheid aan. kan worden gegeven. Dit is te betreuren, omdat gebleken is, dat vete Rotterdammers niet weten, dat er in het centrum van hun stad zo'n prachtig gelegen openluchttheater is. De balans van de Rotterdamse schouwburg sloot met een nadelig saldo van 42.753,85; die van het Luxor-theater met een winstsaldo van 38.454,64. AMSTERDAM. „De toe komst heeft voor mij geen gehei men. Ten bewijze daarvan depo neer ik tbans onder contröle deze gesloten koker, die het nieuws van de krant van 20 Augustus bevat in een fles, die verzegeld zal worden en die gedurende tien dagen zal blijven liggen tn een etalage van een groot Amsterdams magazijn." Aldus sprak op 10 Augustus een jeugdige goochelaar, de heer R. A M. Driebeek. Zaterdagavond werd de fles geooend in een bijeenkomst van de besté goochelaars ter we reld. De koker te voorschijn ge haald, deze eveneens opengemaakt en daarna de voorspelling voorge lezen. Deze luidde: Dr. Beel zal een belangrijke be noeming kunnen verwachten. Ir» Noord-Europa <Zweden, Fin land of Polen) zal een uitgebreide staking kunnen worden verwacht. De Amerikaanse gezant zal af treden- "Wederom zal een vliegtuig ver ongelukken in een groot industrie centrum Westelijk Europa. In "West-Nederland zal een stad door een brand worden geteisterd, vermoedelijk Haarlem, anders Lei den. Men begrijpt, dat het voorlezen van deze voorspelling over de ge beurtenissen, die inderdaad alle maal zij o geschied, een enorm ap plaus in de zaal teweeg bracht Maar hier was nu eens een goo chelaar, die zelfs zijn collega's bij de neus nam. Want het ontging iedereen, op een na. dat hij toen de koker onder contröle werd ge opend in een gedeelte van een se conde kans zag het oorspronkelijke kokertje te verwisselen met een nieuw, dat preciès van hetzelfde uiterlijk was als het andere. En in de nieuwe koker zat de hierboven vermelde „fabelachtige toekomst voorspelling", die hij uit de krant had overgeschreven. Inmiddels is het goochelaarscon- gres weer achter de rug. De volgen de bijeenkomst zal in 1950 worden gehouden in Barcelona. Winnaar van de grand prix van het internationaal goochelconcours is geworden de Deen Viggo Jahn. We? en terug Zaterdagnacht Is Ingebroken in de noodwinkel van de rfiwielbandelaar D, v. S. aan de Goudsesingel. Voor een bedrag van 25 gulden aan rjjwielonder- delen werd gestolen. De kristallen bol, onderdeel van een metertoioEisch instrument die uit de turn van Diergaarde-Blijdorp was verdwenen, kwam Zaterdagavond te recht Nadat een vader het bericht van de vermissing in de krant had gelezen, bracht hij da bol. terug, die door zijn kinderen was gevonden cn meegeno men. R. A. M. DRIEBEEK „vooruitziende blik" die zich nu officieus wereldkam pioen 1949 der goochelaars kan noemen. Prijzen werden voorts behaald door: Klasse uitvindingen: M. van Embden (Nederland). Klasse micro-magie: Buckingham (Engeland), Beste afwerking yan een een- Hongarije vestigt Europees zwem-record BOEDAPEST Tijdens de inter- nationale studentenspelen te Boe dapest is de Hongaarse estafette ploeg er in geslaagd het Europees record op de 4 maal 190 m. vrije slag heren op 3 min. 56,8 sec. te brengen. Het oude record stond se dert 15 December 1946 op naam van Frankrijk. Een ogenblik keek de oude vrouw lera met ontzetting aan toen arstte zij in tranen uit. „Je hoeft nu voor niemand meer üegen," mompelde de dokter. Alleen Eva blijft nog over. Ki- oemé. Alleen Eva, Begnip je ie Kinoemé? Alleen Eva!" Kinoemé knikte plotseling door aar tranen. „Kinoemé voor Eva's loeder zorgen. Nu Kinoemé zorgen •oor Eva," ..Haar beschermen?" fluisterde de 'okter. „Niets doen of zeggen dat iaar kwaad kan doen? Ja Ki- -loemé?" ,.Ik ga voor Eva zorgen, Dr. Mac- N'ire." De dokter richtte zich op en liep erug naar het raam. Hij had alles gedaan wat hij kon. Kinoemé." zei Ellery. Het was toch Miss Karen die tegen je gezegd dat je nooit mocht vertellen dat Miss Eriher levend hier in huis was?" „Missie zeggen niet veltellen; ik niet veltellen. Nu Missie dood, Es ther ook!" „Weet je wie Missie, vermoord heeft. Kinoemé?'' vroeg de inspec teur zacht. Zij hiel haar met tranen bevlekte gezicht op- „Verrcioo'den? Wie Missie vermoo'den?" „Esther," Kinoemé keek van dc een haar de ander met half geopende mond. Het was duidelijk dat zij deze medede ling niet verdragen kon. Zij begon opnieuw te huilen. Eva kwam weer binnen en ging recht naar Kinoemé toe. Zij ging naast haar zitten en sloeg de armen om haar heen. „Maak je niet bezorgd, Kinoemé' Wij zullen voor je zorgen," „Kijk eens," zei de inspecteur, die aan de andere kant van de oude vrouw was gaan zitten. „Weet je nog wat er Maandagmiddag ge beurd is? Toen Miss Karen, je naar benedon stuurde om een vel schrjjf- pauier te holen? Weet je het nog?" Het grijze hoofdje knikte. Haar ge zicht was verborgen aan de borst van Eva. „Weet je waarom Miss Karen je nanr beneden heeft gestuurd? Ze mpest toch weten dat er op zolder veel papier lag. Heeft ze het gezegd, Kinoemé?" Kinoemé ging rechtoo zitten. Haar gele, gerimpelde gezicht was uitge teerd. De drie mannen die b.Ü het geheim waren betrokken hielden hun adem in. Alles hing nu van Ki noemé af. „Missie nietjn kamer van Esther kunnen,'' zei Kinoemé. Alles was dus mislukt. Alles was voor niets geweest. Eva zat met ge vouwen handen op dc divan, als een gevangene die op zijn doodvonis wacht. De inspecteur greep de oude vrouw bij de arm. „Wat zeg je? Kon ze met in de kamer van Esther? Waarom niet? De deur was toch open" „De deur was geklemd. Wij niet kunnen opendoen." ..Welke deur? Laat eens zien." Kinoemé stond haastig op, als om te bewijzen hoe behulpzaam ze wil de zijn, schuifelde de slaapkamer binnen cn wees naar de deur naar de zolder, „Die glendel, hij zat geklemd. Mis sie ploberen opendoen niet kun nen. Kinoemé ploberen niet kun nen. Wij ploberen en ploberen; niet ste'k genoeg. Missie kwaad. Zij zeg- gen Kinoemé beneden slijfpapier ha len zij blief wilen slijven. Kinoe mé gaan." „Dat was toch vlak voor Miss Eva kwam, niet?" „Eva komen toen Kinoemé papier blengen." „Nu begrijp ik het," zei de inspec-x teur. Ik begrijp het, dacht Eva. Hij wist eindelijk de waarheid. ..Je hebt me dus toch willen be du- velen, jonge dame. Maar dat is voor de laatste keer. „Hoor eens, inspecteur," begon Terry wanhopig. „Het ls allemaal verkeerd „Ja het is zeker verkeerd. Uvi moeder kan Karen niet vermoord hebben, Miss MacClme, Vlak voor de misdaad kon de zolderdeur niet open. Hoe heeft uw moeder het don kunnen doen? Dar is onmogelijk, U bent de enige die het heeft kunnen doen. U heeft uw tante vermoord.' „Ik heb het al zo dikwijls gezegd dat het nutteloo» ls om het te her halen," zei Eva met nauwelijks hoor bare stem. „Maar voor de laatste keer neen. Ik heb Karen Leith niet vermoord." „Ja," zei Inspecteur Queen- Hij keek naar Terry. „En nu begin ik ook jouw rol - te begrijpen, vader Jij hebt die grendel weggeschover voor Guiifoyle hier kwam, Als twc« andere vrouwen het niet kenden zou Miss MacCiure het waarschijn! Ij t ook niet klaargespeeld hebben er daarom heb jij het gedaan om een uitweg te maken voor een moorde naar die niet bestond. Jc wist van hot begin af dat alleen zij Karen Leith vermoord kon hebben!' „Alstublieft," begon Eva, „u moet niet „Niets 2eggen, Eva," tel Terry haastig, „Houd je mond dicht. Laat hem tieren." „En die andere vrouw, Esther, dat begrijp ik nu ook. Blyf staan, Ring! Bitter let op hem. Zij wilde haar dochter beschermen de misdaad van haar dochter op zich nemen. Zij kan de waarheid niet verteld heb ben want het is een fystieke on. mogelijkheid dat zfc de moord heefl gepleegd." (Wordt vervolgd! persoonsnummer: Paula Baird (En geland). Beste comedy-act: Jack Berg man (U.S.A.). Manipulatie: Buckingham (En geland). Presentatie: 1. Francisco en Mo to (Nederland); 2. De Flezki's (Ne derland); 3. Santos (Nederland) Automatische degradatie 'in handbalcompetitie In de algemene jaarvergadering van het Nederlands Handbal verbond die Zondag in Utrecht werd ge houden, werd besloten de automa tische promotie-degradatie in het komend seizoen in te voeren. Ver der werden de volgende besluiten genomen. De kampioenen van de districten spelen voortaan onder ling om het algeheel kampioenschap Het „sperren" tegenover een tegen stander die niet in het bezit is van de bal wordt verboden. Het terug spelen in de cirkel wordt voortaan gestraft met een vrije worp. De vermenging van de districten A en B zal zo spoedig mogelijk gebeuren nadat overeenstemming ls verkre gen met de districten. Zilveren Pont voor De Volewijckers AMSTERDAM. De Volewijckers heeft de Zilveren Pont gewonnen. De Amsterdammers wonnen Sn de finale op het nippertje met 2-1 van Elinkwyk rrust 1-0). Deze Zuilense club was Zaterdag met een 6-1 zegë op Haarlem uit stekend begonnen. De verdere uit slagen waren; De Volewijckers-AGOW 3-1 Haarlem-AGOW 5-7 (Vervolg van pagtna I) Volgens opgave van Dirkzwager* Schee pa a gen tuur N".V. te Maasaluia zij» gedurende de afgelopen week 248 schepen metende 341,098 n.r.t. de Nieu we Waterweg binnengekomen tegen 223 schepen metende 312.400 n.r.t. In dezelf de week van het vorig jaar. Sedert 1 Januari 1949 zijn aangekomen 8200 sche nen metende 11,050.462 n.r.t. tegen SBlfl schepen metende 8.90B256 n.r,t in de zelfde periode van 1648. Vervolgens riep de heer Helfrich op, om een nieuwe Vaderlandse partij te vormen om te redden wat er nog te redden valt. „Een Vader landse Partij," riep hij met don derende stem die rood en zwart, links en rechts, katholiek en pro testant onder een rood-wit-blau- %ve vaan verenigd." En hij oogstte voor dat denkbeeld minutenlang applaus. Staatsraad Meyer Ranneft niet het enige lid van de Raad van State in dit gezelschap onthulde dat hfj Schermerhorn, Van Mook, Logemann en Jonkman had aange klaagd bij de Parlementaire En quête Commissie. Minister van Maarseveens woorden zijn onover trefbaar in onwaarachtigheid, al dus dit lid van het advies prgaan van de Kroon. De uitbundigste toejuichingen had echter prof. Gerbrandy te in casseren, toen hij Hatta's aanwe zigheid in de Ridderzaal hekelde cn de republikeinse leiders de wil de beesten van de revolutie noem de. Bij het begin van de vergade ring was de oud-minister-presi- dent met oorverdovend gejuich begroet door de menigte die even tevoren plechtige stilte in acht had genomen, bij het betreden van het terrein van de Dierentuin, waar talloze borden met namen van in Indonesiëgesneuvelde soldaten waren opgesteld. Een daad, die naar ons duidelijk .werd, ook in Rijkseenheidkringen ergernis had verwekt, evenals de kaarten met rouwranden "-"elke als uitnodiging vpor de vergadering waren verzon den. Aan de uitnodiging om in uni form te komen hadden slechts weinige militairen van de land macht, doch vrtf veri marine-men sen, van matrozen, tot kapiteins ter zee, gevolg gegeven. Aangezien de zaal veel te klein was, hadden velen buiten een plaats gevonden. „Jamhier," zei de Indonesische journalist Sukrïsno, van de Nasio- nal uit Djokja, die de vergadering bijwoonde, „jammer, want men speelt met dit soort bijeenkomsten de extremisten bij ons slechts in de hand!" Marktberichten Veiling Barendrecht Zaterdag 20 Augustus 1949: appelen standaard 1631; huishoud 5—18; peren stan daard 18—23; huishoud 3—20; prui men H—24; aardappelen 5.207.40; kroten 5-8.80; uien 7.3010.40; kromme komkommers 16—23; toma ten 16—44; stambonen 28—50; snij bonen 3961; stokprinsessebonen 42—56; pronkbonen 20—28; rode kool 5.5010.60; gele kool 8—12; kas- komkommers 911; waspeen 68; augurken 10—74; sla I 4.0014; bloemkool 1A 3246; bloemkool I 20 —36; bloemkool 2 14—21; bloemkool 3 610: komkommers 1A 14—22; I 12—20; n 8—16; III b—9; meloenen 2565 bospeen 8—14; bosprei 9.60— 13.80. MAANDAG 22 AUGUSTUS HILVERSUM I: 10.00 Nieuws; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Reg. uitz.; 20.00 Nieuws; 20.05 Progr. prol.; 20.15 Kerkconcert- 21.00 Streekuitzending; 21.30 Met band en plaat; 22 20 Sweellnek-kwartet 22.45 Avondoverdenking; 23 00 Nieuws; 23.15 —24.00 Ensemble „Celesta". HILVERSUM II: Ï9.0O Blaaskwartet; 19.15 85 jaar dierenbescherming; 19.30 Promenade concert; 20.00 Nieuws; 20.05 Dtrfgen van de dag: 20.15 Zeiltocht langs bet Iberisch schiereiland' 20.50 Hoorspel: 21.10 21.45 Europese Raad ln Straatsburg- 22 00 Carmen; 22.53 Wielrennen; 23.00 Nieuws- 2345—24.00 Dansmuziek. DINSDAG 23 AUG. HILVERSUM: I: 7.— nws; 7.15 och tendgymnastiek. 7 30 Pro Arte-kwartet. 7.43 {KRO) morgengebed. 8— nws. 8.15 gr. pl. 9.lichtbaken. 0.23 pianorecital. 10 voor de kleuters. 10.15 gr. pL 11.— muziek houdt fit. 11.30 als de ziele luis tert 12Angelus. 12 03 pianorecital, 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 orkest zonder naam. 12J55 zonnewijzer. 13— nws 13.20 orkest zonder naam. 13.40 omroepkoor. 14 radio philh. orkest. 14.30 onder ons 15.Kaareooi sept 15.40 Guus Janssen, plano. 16De Zonne bloem. 16.30 ziekenlof. 17.vacantlê- verhsal. 17'5 lang zullen ze lewm. 17.45 reg. urtz. 18.— Amusementsorkest. 18.20 wielrennen 18 30 reg. u»tz. HILVERSUM I: 19— nws. 19.15 WiTO Scholte. 18,30 dit is leven. 10.45 reg. uitz 20.— nws. 20.05 de gewone man. 20.12 Load, phlth orkest. 20 45 vragen" van deze tijd 21.— Co si Fan Tutte, opera 22.10 actualiteiten. 22.20 viool en violoncel. 22.45 avondgebed. 23— nws 2315—24.— avondconcert. HILVERSUM H: 7— nws. 7.15 (AVRO) gr. muz. 7 50 dagopening. B. nws. 8.15 gr. pl. 8 55 voor de vrouw. 9 Engdlse orkestwerken. 9 30 water standen P35 aubade. 10.— morgenwij ding. 10.15 arbeidsvitaminen. 10 50 kleu tertje luister, *11.— ochtendconcert. *11 30 De Wekker. 12.— ensemble Wüly Eberle. 12 30 land- en tuinbouw 12.33 "*<ir ons r"a*+e,f-»id 1«J40 pa«1a 13.— nws. 13.15 The Rhythm Club. 13.45 Ida de Leeuw vgri R®es 13 50 De Kwin tetspelers. 14,30 beschouwing over Mo zart. 16.23 van Palestrina tot Phper, 16.40 vacantjeprog. 17.30 Sidnev Torch IR— nws 5R15 Tom Erich 78150 Jeugd va- Nede'tenö HILVERSUM H; 18.43 AanslulttrUT BBC. lfl.45 gr. pl! 20.nws. 20.03 In het radio-zoekherht. 20.15 Wiener Ge- schichten. 20.35 Lond, pbilh. ork, 21.50 buitenl. overzicht. 22.05 tk zou zo graag. 22.25 De Speeldoos, 22.45 wielrijden. 23— nws. 23.15 24— Noel Coward fantasie. In de Perenhof klonk blij kindergelach Een levend Jan-KlaassenBpel is Zaterdag in de Perenhof aan de Honingerdijk opgevoerd voor de kinderen van de Oranje Kinderver- eniging „Juliana" uit Kralingen. Wat is er genoten van „.de Schoe nen van de Generaal" en van „Dan Lachen, Dan Hullen"! In dc pau ze werden de kinderen getracteerd. Met de herinnering aan een zeer prattige middag zti11 de kleintje» naar huis gegaan. Terugslag in de carburateur was oorzaak, dat de personenauto van de heer S. van Dam uit de Sch om meistraat Zaterdagmorgen op het eerste Pijnackerplein in brand vloog. Het vuur werd ge blust met een. straal van slan genwagen 22. Voor circa f 1500,- achadc werd aangericht aan motor cn cabine van de auto. Kunst verliest zijn serie KOPENHAGEN. - Kunst heeft hedenmorgen in de wereldkam pioenschappen op de baan in "zijn serie van de achtervolging voor amateurs een slechte Start gehad tegen de Fin Kuusinnen. Onmiddellijk liep de soepelrij- dende Fin uit terwijl de Neder landse kampioen stroef reed. Met nog acht ronden t. rijden had Kuu- sinen reeds dertig meter genomen. Vier ronden later was de Fin reeds drie kwart baan ingelopen. Het werd de eerste verrassing van, deze morgen. De baan-ccmmissa- rissen hadden nl. alle nationale kampioenen tegen een op papier zwakkere tegenstander geplaatst. Kunst verloor tenslotte met groot verschil. De tijd va nde Fin be droeg 5 min, 29,1 sec., die van Kunst 5 min. 37,4 sec. Behalve de winnaars van hun series werd met nog 5 andere ver liezers ook Kunst voor de achtste finales geplaatst. Agenda vastgesteld voor eerste zitting R.T.C. DEN HAAG Vrijdagmiddag om drie uur had een tweede in formele bijeenkomst plaats van de voorzitters en -viee-voorzitters der delegaties en de U.N.C.I., aldus een communiqué van hét secreta- riaat-zeneraal der K.T.C. Tijdens deze vergadering werd de laatste hand gelegd aan een concept-reglement van orde voor de conferentie, terwijl voorts de voorlopige agenda werd opgesteld voor de eerste algemene vergade ring op Dinsdag 23 Augustus n.m, twee uur, Om kwart voor vier werd de bijeenkomst gesloten, waarna de aanwezigen zich naar het Kurhaus begaven voor het bijwonen van een thee, welke de Nederlandse re gering aan de leden der drie dele gaties en de UNCI ter kennisma king aanbood.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5