C Nederlandse sprinters zijn vol goede moed Onze cricketers stellen zich teweer Manstein geschilderd als gewetenloos moordenaar MOEILIJKHEDEN? 117/ geven raad „Jeugd van Nederland" Ameland Finse regering niet verrast door -communistische actie Vrijdag 26 Augustus 1949 Samemverking Met een uitvoerige briel heb ik fty tot de leden van de Indonesi- che delegatie gewend. Ik zou het Prettig vinden, dat dit schrijven, vaarvan minister-president Drees en afschrift kreeg, gepubliceerd verd. „Zelf honderd procent Indone- tèr zijnde wü ik het volgende op merken: Ik ben tegen de mening van pre- ident Sukarno: Los van Neder- 'and. Ik wil samenwerken. Alles wat Nederland voorstelt bij de B.T C. moet aangenomen worden. Het '-preekt echter vanzelf, dat de zelf standigheid van Indonesië reeds 2en feit is. Bij alle betrekkingen, gouverne mentele of particuliere, een Neder lander als hoofd aanstellen, een In donesiër ais onderhoofd. Als deze in capaciteit gelijk is geworden aan de Nederlander, dan hem pas tot hoofd aanstellen. Op alle Indonesische scholen, van Sabang tot Timor, moet men bij brengen van persoonl ijldie id als verplicht vak invoeren- Onder per soonlijkheid versta ik; hulpvaar digheid, eerlijkheid, betrouwbaar heid en gehoorzaamheid, liefde tot de naaste etc. Wanneer wij ons aldus gedragen, zal de gehele beschaafde wereld m de toekomst met ontzag opkijken naar ons geliefd vaderland." R. M. L. "Wullur, De Perponcherstraat 58, Den Haag. (Van redactlewege werd een tiit- treksel gemaakt van de brief van. de heer Wullur). Geen moeilijkheden meer over damkampioenschap DEN HAAG De moeilijkheden, welke bü het samenstellen van bet wedstrüdrooster voor het toumooi om het damkampioenschap van Ne derland Waren gerezen, doordat enkele tot het deelnemen aan het kampioenschap gerechtigde spelers om principiële redenen niet op Zon- 'ag wensten te spelen zijn uit de weg geruimd. Zoals men weet had de NDB een rooster gepubliceerd, waarop de dammers Onnink (Aalten), Van Dijk (Wageningen) en Doornbos (Appingedam) met voorkwamen. De felle protesten, die hierna bij het bestuur van de Nederlandse Dam bond binnenkwamen zijn aan leiding geweest tot het samenstel len van een nieuw toumooi-rooster. De partijen van het toumooi dat van 10 September tot en met 29 Oc tober duurt, zullen *s Zaterdags en 's Zondags te Amsterdam plaats hebben. De Zondagsoartijen van hem die niet op Zondag willen spe len, zijn op Vrijdagavonden vast gesteld. Elna Andersen is niet gestart CALAIS De 34-jarige Deense zwemster Elna Andersen heeft haar poging het Kanaal over te zwemmen uitgesteld wegens on gunstige weersomstandigheden. "Wel heeft zij zich met een volg boot vanuit Dover naar de Franse kust begeven, maar na verscheide ne uren te hebben gewacht tot de Zee kalmer zou worden keerde zij naar Dover terug. Binnen een paar dagen hoopt zij opnieuw een po ging te wagen. Het weer aan de Franse kust was overigens even gunstig als op het tijdstip dat Cor- tinas op weg ging. Er stond geen wind, alleen de zee was wat woe liger. Van Vliet, Derksen en Hijzelendoorn winnen hun serie KOPENHAGEN Donderdag middag zjjn met het vliegtuig uit Amsterdam in de Deense hoofdstad aangekomen de drie Nederlandse sprinters, de wereldkampioen Arie van Vliet, de Nederlandse kampioen Jan Derksen en de Nederlandse kampioen der amateurs Hyzelen- doorn. Zij werden met de auto van het vliegveld Kastrup gehaald. De drie fietsen en zeven stel wielen, welke zy bij zich hadden, werden eveneens In de auto geladen- Het drietal zocht onmiddellijk de Or* drupbaan op,_ waar Hijzelendoorn binnen tien minuten op zyn fiets zat en tien ronden draaide. Jan Derk sen zocht de massagetafel op en Arie van Vliet gin<* in het .restau rant een stukje eten. Alle drie zijn vol goede moed en toen zij de serie indeling voor de wedstrgden voor vandaag zagen, waren zij optimis tisch gestemd Inzake het bereiken van de halve eindstrijden, al zal on ze amateurkampïoen het in de kwarteindstrijd welk.-* In twee rit ten Vrijdagavond wordt gereden, niet gemakkelijk krijgen. De beide andere amateursprinters, Geukens en Buchly zgn reeds enige tijd te Kopenhagen en hebben ge ducht geoefend. Ook onze derde pro fessional sprinter Kemkes, is in de Deense hoofdstad aangekomen. KOFENHAGEN - Hedenmorgen werden de wereldkampioenschap pen op de baan voortgezet, met de series van het sprintnummer voor amateurs. De winnaars van de 12 series plaatsen 2ich in de achtste finales. In de zesde serie startten Jan Hijzelendoorn, Gerard de Schacht iBelgië) en Mohammed Kasam (India). In de eerste de beste bocht kwam Mohammed Kasam te val len en de bel moest een einde ma ken aan de rit In de tweede rit bleef Mohammed maar liever on deraan de baan en liet het gevaar lijke werk, hoog boven de bochten, maar aan de Nederlander en de Belg over. Hijzelendoorn sprintte van kop, demarreerde zo snel, dat de Belg een lengte snelheid te kort kwam. De uitslag luidde: Hijzelen doorn; 2. De Schacht (Belgie;; 3. Mohammed Kasam (India). De tiende rit bracht Kamber (Zwitserland), Cihlar (Ts. SI.) en Buchly (Nederland) aan de start. De rit werd door de Zwitser zeer tactisch gereden met de Tsjech als gevaarlijke mededinger. Bij het in gaan van de laatste ronde trachtte Cihlar te demarreren, maar Kam ber sneed hem de i as af. Buchly trachtte buitenom te komen, doch hij kwam snelheid te kort en bij het uitkomen van de laatste bocht gaf hij het op. Hier was de uit slag 1. Kamber, 2. Cihlar op een lengte, 3. Buchly op een lengte achter Cihlar. Tijd 12,2 sec. In de laatste serie startte Saechi (Italië). Piet Geukens (Nederland) en Cortoni (Argentinië). Deze serie had een. eigenaardig verloop. In de laatste ronde stak de Italiaan plot seling zijn hand op, zijn fiets was onklaar geraakt, een zeldzaamheid by de Italianen, die een leger var. verzorgers en mecaniciens bij zich hebben. Geukens schrok er van. vergat als het ware te trappen en de Argentijn was intussen al twee lengten weg. Een typisch voorbeeld van onervarenheid van Geukens, die toch nog op een halve lengte terugkwam. Tijd 13 sec. Oefenritje De series der professionals hadden het volgend resultaat: le rit: Van Vliet (Neder!2. Munro (Austra lië). 11.8 sec. laatste 200 meter. Van Vliet, die er een oefenritje van ge maakt had, won mst straatlengte Tschi! De 2e rit Gerardm (Frankryb) Remkes (Nederland), werd tactisch gereden door de Fransman, die naar oeneden dook in de voorlaatste bocht en met vele lengten onze landgenoot sloeg. Tyd 12,2 sec. De 6e serie. Derksen (Neder land)Gillen (Luxemburg), werd door Derksen met groot verschil ge makkelijk gewonnen. De Luxem burger knn de demarrage van onze landgenoot niet volgen en toen mj met grote moeite bijna het achter wiel van Derksen te pakken had, ging Derksen opnieuw weg en won mei vele lengten verschil, In de serie tussen Scberens (Bel- gie) en Priestley (Nieuw Zeeland) was de befaamde sprong van de Belg op het laatste rechte eind vol doende voor de o\erwinmng. Twee verrassingen vielen er te noteren by de professionals, nl de neerlaag van Pauwels tegen Iaco- ponelli m de 4e serie en die van Senfftleben m de 8e serie tegen Terruzzi. Europees fabrikaat te duur voor dollargebied WASHINGTON, Europa heeft, aldus rapporteert de organisatie van de Marshall hulp aan het Ameri kaanse congres weliswaar grote vorderingen gemaakt op de weg naar herstel, maar dat neemt niet weg, dat het zijn export in de ko mende jaren nog met een derde zal moeten opvoeren, wil het weer een gezonde economie hebben, De Europese betalingsbalans is in het bijzonder ongunstig voor wat het dollargebied betreft. Het zal slechts aan de wereldconcurrentie kunnen deelnemen, indien het er in slaagt de kostprijzen van zijn pro ducten te verlagen. Free Foresters batten echter beter Woningbouw weer op peil van voor de oorlog APELDOORN. Dit jaar ts voor het eerst sedert de oorlog weer het vooroorlogse peil bereikt in de wo ningbouw, zo deelde de directeur- generaal van het ministerie van we deropbouw pn volkshuisvesting, dr ir Z. Y. v. d. Meer mede by de afleve ring van dg duizendste montage won mg van het type R-S. Dit bete kent. dat dit jaar-inderdaad het ge hoopte kwantum van 40.000 wonin gen zal worden bereikt. De bedoelde \voning maakt deel uit van een com plex van 174 woningen, die in aan bouw zijn xn Apeldoorn Zuid. Het is alles snelheid wat de klok slaat DEN HAAG De majoor Flin terman zat net in hotel Hofken op Ameland toen het ANP hem Don derdag helde met de vraag hoe het met de voorbereiding van de snel heidsproef ging. ..Nou het gaat best. Vandaag heb ben we een paar proefvluchten ge daan. waarby we opmerkten, dat het parcours niet erg goed zicht baar was Daarom ben ik nu hier, om te kyken of we dat kunnen verbeteren." „Of het Zaterdag doorgaat? Zo als de vooruitzichten nu zyn we! maar je kunt dat nooit al te ver vooruit bekijken, We hebben hier hard gewerkt en er moet nog wel het een en ander gedaan worden." „Vliegt u Zaterdagmorgen of xn de middag?" „Waarschijnlijk alle twee. Ik ben van plan twee runs te maken, een 's morgens en een 's middags." Ameland staat thans in het teken van de vliegerij, want op het kleine stripje landen geregeld kleine toe stelletjes. die de mensen vervoeren, die werken aan de technische voor bereiding van de proef. Zo nu en dan raast een Meteor boven het strand en zo krijgt het eiland vast een voorproefje van het sportieve gebeuren, dat zich hopelijk Zater dag op 100 meter hoven het strand zal afspelen Frankrijk rekent op bijstand der VS PARIJS. Frankrijk za3 alleen zijn defensieve verplichtingen kun nen nakomen. Indien het voldoende bijstand krygt van de Verenigde Staten. In een nota hieromtrent dringt de Franse raad van de republiek er bij de regering op aan al haar invloed aan te wenden om van Amerika de beschikking te verk'ijgen van mo derne wapens en uitrustingen, on misbaar voor de Franse strijdkrach ten bij het effectieve nakomen van de verplichtingen met betrekking tot de defensie en het verlenen'van militaire bijstand. „Individuele en collectieve de fensie", zo gaat de nota verder, „kan slechts effectief verzekerd worden door het spoedige en in voldoende mate van kracht worden van militaire steun aan de ene kant en het zo snel mogelijk vormen van een concrete organisatie aan de an dere kant." Handelsleven in Djokja zou stagneren BATAVIA. „Ik geel hiermee alleen maar mijn persoonlijke me- nlng'' zeide de heer Ritman, woord voerder van de Nederlandse rege ring tegenover United Press. Deze indruk is echter na een tournee van twee en een halve dag door de re sidentie Djokjakarta, dat handel en industrie daar valkomen stil liggen. Als gevolg van de schaarste aan artikelen is slechts een van de tieu winkels open, zeide hij. De traditionele batik-zilver eo sï- garennyverheid verkeren in een toe stand van verval. Hy vertelde voorts, dat bijna alle ondernemingen herbe- plant zyn met rijst om de bevolking, die zich volkomen rustig hóudt, op peil te houden. De heer Ritman bracht hulde aan de Indonesische politie en de Indonesische functio narissen, die de stad helder houden en tal van regeringsgebouwen zelfs opnieuw hebben laten schilderen. Twee Nederl. studenten tippelen door Europa LONDEN Twee jonge Neder landse studenten, de 23-jarige Gysbert de Ruiter en de 21-jarige Jan Veersma, zijn Donderdag Londen komen binnenwandelen en hebben daarmee qen nieuwe etap pe van hun 4800 kilometer lange wandeltocht door Europa afgeslo ten. De Ruiter, student aan de Han delshogeschool «n Rotterdam, en Veersma, student aan de Techni sche Hogeschool in Delft, hebben ds een tocht gemaakt door Zwitserland, Duitsland, Zweden en Finland. Zij hebben tijdens hun reis ge werkt om hun uitgaven te kunnen betalen. Verbroedering in de Ridderzaal Nederlandse regering geeft receptie (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. Minister-presi dent Drees, minister Van Maarse- veen en zyn ambtgenoot Stikker hebben gistermiddag vooi de ver hoging waarop by plechtige ge legenheden in d° Ridderzaal de Troon pleegt te staan, zes tot ze venhonderd handen geschud van Indonesische, buitenlandse en Ne derlandse gasten, die de eerste of ficiële RTC-receptie kwamen bezoe ken. De Ridderzaal, Dinsdag nog tot de laatste vierkante meter in be slaggenomen, door tafel° en stoe len. die aan deelnemer? en toekij- De Franse zanger Charles Panzéra is benoemd tot „professeur de chant" aan het Farijse Conser vatorium. Veldmaarschalks zenuwachtige repliek: Allemaal vuile leugens" HAMBURG „Allemaal vnile leugens,"' mompelde ex-veldmaarschalk Fritz Erich von Manstein verscheidene malen, toen btf zich Donderdag door de aanklager boorde beschuldigen van liquidatie van duizenden Bussen, Joden en Zigeuners en van het gebruiken van gevangenen als gids in mijnenvelden. Leugens? Merkwaardig dan, dat von Manstein er toch ken nelijk door van zijn stuk werd gebracht. De ex-veldmaarschalk wrong zich zenuwachtig de handen en voortdurend zat hjj met zijn bril te spelen. Duizenden Russische burgers, aldus sir Arthur Comyns Carr, de eerste openbare aanklager, ztfn onder een of ander voorwendsel terechtgesteld. Een vrouw is geëxecuteerd omdat zjj niet voor Duitse soldaten wilde Sir Arthur ze! dat hy de bewij zen in handen had voor de „liqui datie" van veertig commissarissen gedurende het commando van von Manstein over hef elfde leger. Een nauwkeurig onderzoek in de ar chieven van bet elfde leger hadden volgens hem uitgewezen dat op geen enkele wijze is geprotesteerd tegen dc liquidatie en dat von Manstein geen pogingen heeft ondernomen om aan dergelijke praktij'ken een einde te maken. (Van onze cricketme dewerker) HAARLEM Evenals de wedstrijd tegen bet Bond self tal eindigde die van de Flamingo's tegen de Free Foresters In een draw. In beide wedstrijden ech ter zijn de Engelse gasten voorn! dank. zy hun uitstekende battingkwalitelten to de meederbeld gebleven- ïn Amstel veen zagen wij zeer goede scores van het linkse operüngsbat G L Wlllatt, die onlangs nog een. century scoorde voor Schotband tegen Nleuw-Zeeland- (59 not out). Van het andere openingsbat (hifitz Med.i Kapitein Rob zit met het afgods beeld en enkele van zijn vrienden boven op een Ijsberg, waar hij door een vliegtuig ontdekt wordt. Db ontknoping staat beschreven in HET MEXICAANSE AFGODSBEELD. Voorradig zijn: a Peer de Schuymer b Kapitein in China c 24000 mijlen Oceaanrace d Het geheim van de Bosplaat e De vallei der vergeten wereld f Terugkeer van Peer J de schuymer g Mysterie van het zevengesternte De prijs van deze kloeke boekjes bedraagt sleehta 0.75 per stuk. Verkrijgbaar by de bezorger van dit blad Hewetson (52) 39 waarvan 8 vieren van Henderson, een der beste bats van Zuld-Amerika. Een fraaie S9 van de lefthander-Bloy. 56 van captian Brod- hurst 41 van ShutUewortb en een harde 40 not out van Chlgnel! In Haarlem tegen de Flamingo's waar de gasten in de eerste innings min of meer faalden op het goede bowlen van H Klink (4 voor 38) en D Bijleveld (5 voor 55) en allen uit waren voor slechts 152 (Wil- lat 29 in lu uur Dpoy 52) haalden zij in de tweede innings het stoute stukje uit in drie uur 283 runs bijeen te slaan voor het verlies van slechts 2 wickets (Hewetson 49 7x4). Bloy en Shuttle- worth die elkaar in 1047 in de Oxford- Cambridge-varsity be kamp tenscoorden beiden een schitterende kansloze cen tury en bleven met 112 (12x4) en 116 18x4) ongeslagen. De aanval der gasten zag geen kans in de resterende tijd van 2',4 uur de Flamingo's uit te krijgen. Om kwart voor zeven werd gestopt toen seen re sultaat meer mogelijk bleek. In de aan val der gasten moest het voorn! ka men van de gevaarlijke Zuid-Amerl- kaanse linkse slowbowler Fraser. van de zeer constante oud-Sussex fast-me- dlum-bowler Dar well Smith en van de slowbowler Henry. Wat de Hollandse prestaties betreft viel in Amstelveen het goede bowlen (4 voor 21 en batten 18 en 29 in moeilijke omstandigheden gescoord) van de HBS- er v d Vegt op, evenals de uitstekende 44 (7x4) van A Schuur en 45 (4x4) van W Kummer, Voorts bleek het keepen van de jeugdige Haarlemmer J Honne- bier een openbaring. In Haarlem Werd van de Flamingo's T A van Baasbank topscorerer met 54 (1x6 6x4) verder scoorden Labouehere 12 Ingelse 29. de ViUeneuve 34 Slllevis 27 en Menschaar 22. In de tweede innings scoorden Plan ten 33 not out) Labouehere 13. de Vil len euve 28. en van Baasbank 10 not out. De scores van beide wedstrijden lui den: Amstelveen: Bondselftal—Free Fores ters Free Foresters 229 en 156/2. Bonds- elftal 151 en 134/9. Resultaat een draw. Haarlem: Flamingo'sFree Foresters: Free Foresters 152 ea 283/2, Flamingo's 215 en 110/3. Resultaat een draw. Duitse studenten naar internationale sportweek ROME. Aan de internationale studenten sportweek, van 29 Aug. t/m 4 September te Merano in Italië, zullen voor het eerst sinds de oorlog ook Duitse studenten deelnemen. West-Duitsland zendt een ploeg van niet minder dan 38 athleten. Andere getuigen zullen verkla ren. dat het bevel tot de massa executie van 10.000 Joden op de Krim in 1941 afkomstig was van het hoofdkwartier van von Manstein. Na hun executie ontstond een verschil van mening tussen Wöhler, de stafchef van von Manstein, en de SS-generaal van de „verdelgings- groep". Ohlendorf, over de bestem ming van de horloges, die van de slachtoffers waren afgenomen, al dus de openbare aanklager. Door von Manstein is toen. per soonlijk bepaald, dat 120 horloges voor dienstgebruik aan het elfde leger waarvan von Manstein op perbevelhebber was zouden wor den afgegeven. De aanklager verweet von Man stein dat hij Russische krijgsgevan genen bij het Duitse leger had laten inlijven zodat zy genoodzaakt waren te strijden tegen hetzelfde leger, waarvan zij kort tevoren nog deel hadden uitgemaakt. Hij noemde dit optreden „volkomen in strijd met de oorlogswetten" Het hoofdkwartier van von Manstein had tot alle le geronderdelen orders gericht, waar in de krijgsgevangenen werdfn om schreven als „waardevolle arbeids krachten". Duitse legerrappor ten toonden tussen 1 Januari en 1 September 1942 aan. dat het elfde leger in die periode ruim 76.O0D Russische krijgsgevangenen in het gebied van de achterhoede had gebruikt. Sir Arthur behandelde vervolgens het vermoorden van Russische poli tieke commissarissen. De aanklager zeide, dat von Manstein ervan werd verdacht de order van 8 Juni. opge steld en ondertekend door veld maarschalk Walter von Brauchitsch, letterlijk te hebben uitgevoerd als mede een tweede locale order, als gevolg waarvan Russische politieke commissarissen door de Duitse troe pen werden neergeschoten. Verwijzend naar het dagboek van generaal Franz Halder, deed sir Ar thur mededelingen over een confe rentie die op 30 Maart 3941 in de Rijkskanselarij te Berlijn werd ge houden en waar Hitier de aanwe zige generaal een uiteenzetting gaf van zijn ideeën over de toekomstige oorlog tegen de Sowjct, Unie. De openbare aanklager zeide dat Hit lers woorden aan duidelijkheid, bruutheid en gewelddadigheid niets te twijfelen overlieten. De kern van Hitiers rede kwam hierop neer. dat de oorlog in het Oosten bedoeld was om het Aziati sche „barbaarse bolsjewisme" uit te roeien. De voormannen van dit kwaad waren volgens Hitier de po litieke commissarissen, die uitge roeid moesten worden. Von Manstein was bij deze confe rentie aanwezig, aldus vertelde sir Arthur, en gij zuJt vernemen hoe hij daarop reageerde. De aanklager noemde de order van von Brauchitscb misdadig en laaghartig. De order behelsde dat de politieke commissarissen niet al3 soldaten mochten worden behandeld of de bescherming van de interna tionale wet mochten genieten. Er moest met de grootste gestrengheid en zonder veel omsiag tegen hen worden opgetreden. HELSINKI „De staking van de Finse communisten is een cam pagne tegen de regering en tegen de gemeenschap, die ten doel had politieke complicaties te scheppen met het gevolg, dat de Finse rege ring haar herstelbetalingen aan Rusland niet zou kunnen hand haven, hetgeen het land duur zou komen te staan. Maar deze cam pagne is voor de Finse regering niet als een verrassing gekomen, want zij was reeds lange tijd van de communistische plannen op de hoogte." Aldus heeft de Finse eerste mi nister Fagerholm verklaard op een persconferentie. Hij zeide, dat de stakingen waarschij nlijk hun cli max hadden moeten vinden tegen de eerste September, de dag dat het Finse parlement weer bijeen komt. Maar de communisten heb ben weinig succes gehad en het aantal stakers neemt eerder af dan toe. Ditmaal, aldus Fagerholm, zijn de communisten er niet in geslaagd de regering op de knieën te krij gen en wij zien nu met grote be langstelling uit naar de volgende stap, die zij zullen" ondernemen. Hij verwacht een poging dm een staking teweeg te brengen onder' de arbeiders van de machine-in dustrie en meende, dat ook die weinig kans iiad te zuil en'slagen. Fagerholm verwacht niet, dat de communisten hun actie zuilen doorvoeren in het Finse parle ment, wanneer dit weer in zitting bijeen komt. Alle partijen staan achter de regering, met uitzonde ring van de communisten, die niet erg tevreden zijn over de goede resultaten, die Finland heeft be- reikt met betrekking tot het herstel van het land. Dit is de oorzaak van de communistische acties en het is niet de eerste maal, dat zij hun toevlucht nemen tot dergelijke praktijken. De huidige actie is echter wel de grootste en best'ge organiseerde, die zij ooit op touw hebben gezet. Fagerholm schat de sterkte van de Finse communisten op ongeveer 17 procent van de bevolking. Hij heeft er zijn spijt over uitgespro ken dat er een splitsing is ontstaan ïn het Finse vakverbond, doordal vier communistische vakverenigin gen werden geroyeerd. Hij denkt, dat er spoedig naast de gewone federatie van vakverenigingen een federatie van de commu nisten zal worden gevormd Vol gens de premier betekent de split sing in de vakbeweging, dat er een einde wordt gemaakt aan de rege- ringscontröle op de lonen, die tot nu toe werden gebaseerd op de wensen van werkgevers en werk nemers, een systeem, dat moeilijk kan worden gehandhaafd, wanneer er meer federaties bestaan. HVK op inspectie-reis BATAVIA. De HVK heeft Don derdag per legervliegtuig een bezoek gebracht aan Sur aba ja en op de te rugweg aan Semarang, teneinde Zich ter plaatse door de bestuursambte naren en militaire commandanten te lateh inlichten over de ontwikkelin gen in Oost- en Midden Java. De heer Lovink was vergezeld van .dr. Koets en het Nederlandse militaire lid van de centrale gemengde com missie kolonel van der Wfjck. iN DE RIDDERZAAL heeft de Nederlandse regering Donder- dagmiddag de gedelegeerden ter Ronde Tafei Conferentie ontvan gen. Men ziet op deze foto de Republikeinse minister-president drs. MohHatta in gesprek met minister Van Maarseveen. Links mimstei mr. D. V. Stikker. Mi nister-president Drees steekt juist een sigaret op. Boueit het hoofa van Hatta is nog juist de figuur van mr. P. J, Oud zicht baar. kers van de eerst0 vergadering plaats moesten bieden, was nu in een bloemenhof veranderd. Zo leek het althans voor de eerste gasten binnentraden Doch toen de stroom eenmaal was ontketend, bleef er van die kleurige pracht niets meer over. Toen was het zwart met wit dat overheerste, al hadden enige tien tallen gasten met minister Stikker bedacht dat het eigenlijk helemaal niet erg was om in een heel licht, gemakkelijk en gezellig pak ter re ceptie te verschijnen. Haast schre ven wij ter conferentie. Misschien niet ter onrechte, want er ia daar vermoedelijk meer besproken dan wij hier in een gans jaar zouden kunnen af drukken. En het moet on3 van het hart dat wij een tekort aan vele lichamen en nog meer oren heoüen gevoeld. Trouwens al les wat daar besproken werd by een glasr oud-Hollands cn bij flintertjes- kip was bepaald ook niet voor nieuwsgierige oren bestemd. Wie zal zeggen, hoevele spoorbomen daar tussen lampen en [doemen zjjn op gedraaid voordat dat in plechtige conferenties meest geschieden? En hoevele misvattingen zullen er daar ni?t reeds zijn weggewerkt, welke anders in de commissic-vergaderin- gen nog veie onnodige woorden had den gekost. Tot ver over het officiële slui tingsuur van zeven heeft de gemul tipliceerde kout geduurd. Minister Stikker had toer reeds.het veld moeten ruimen, omdat bezigheden hem riepen. Doch minister Drees en collega Van Maarseveen stonden toen nog druk handen te schudden van de gasten, die de "en een tydje p de ander het koele Binnenhof weer opzochten. En niemand die wfl naar buiten hebben zien gaan, In donesiër of Nederlander, die niet een tevreden glimlach om de lippen toonde. Misschien is dit wel de avond van de echte verbroedering geweest. t Knurkv-enUes rentezege la onder dams pen sla en Invaliditeitswet civiele procedures arbeidswet enz. Vraag: A. D.^ te U. heeft webs waar geen huurcontract, doch mag zonder meer blijven wonen. Hij weet echter niet of hij zelf een on derhuurder zal zoeken, dan wel daarover contact zal zoeken met het Huisvestingsbureau. Antwoord: Wij raden m een dergelijk geval aan contact op te nemen met het Huis vestigingsbu reau,. omdat alsdan de huiseigenaar gemakkelijker in. de gang van zaken zal berusten dan wanneer de huur der zijn eigen weg bewandelt. Vraag: C. Z. te W. Kan ik zon- Gemeenschappelijke verantwoordelijkheid De Tentoonstelling „Jeugd van Nederland" te Amsterdam is door de Koningin, haar Beschermvrouwe, geopend. Daarin is tot uitdrukking gekomen het nationaal karakter dezer tentoonstelling, en het grote be lang van de zaak zelf; Nederlands Jeugd, die laat zien op welke, zeer gevarieerde wijzen, zij zich temidden van het volk beweegt en hoe dege nen, die haar leiden verantwoordelijkheid aankweken voor de toekomst van ons volk. Het nationale karakter dezer tentoonstelling is kort geleden in de dusgenaamde christelijke dagbladpers in twijfel getrokken, alleen om het feit, dat alle jeugdorganisaties van gereformeerde denominatie, niet aan deze gemeenschappelijke demonstratie meedoen. En in sommige bladen moesten wij lezen, dat aan de leden en besturen zulker jeugd bonden ten sterkste werd afgeraden de tentoonstelling te gaan bezien. Als motief voor de weigering der samenwerking werd aangevoerd het feit, dat de tentoonstelling op Zondag geopend is, na 1 uur en met behulp van geheel vrijwillig werkende krachten. Dit motief is op zijn minst ge nomen het ware niet. En het moet wel een zeer vreemde indruk ma ken, wanneer men weet, dat reeds vóór de Zondagsopenstelling ooit ter sprake kwam, deze gerefor meerde organisaties niet wensten mee te werken. Het nationale karakter van deze tentoonstelling valt of staat niet met het al of niet meedoen van be paalde confessionele groepen. In tegendeel. Wie, om welke redenen dan ook, zichzelf buiten de ge meenschappelijke verantwoorde lijkheid stelt, moet dat zelf weten, maar mene niet, dat anderen nu niet het recht zouden hebben zich nochtans een nationale samenwer king te noemen. Opmerkelijk, in dit verband, is, dat het grote C.J. M.V., het Chr. Jonge Mannen Ver bond (met zijn 50.000 leden!) offi cieel niet meedoet, doch in zijn lei dersorgaan uitdrukkelijk aan zijn jeugdleiders heeft aangeraden vooral de tentoonstelling te gaan bezoeken! Dit Verbond valt daar om buiten onze kritiek. Intussen, in deze rubriek gaat het er ons vooral om of van Pro testants-kerkelijke zijde medewer king aan deze tentoonstelling is verleend. En dan moet onmiddel lijk met erkentelijkheid worden vermeld, dat heel het jeugdwerk van de Ned. Herv. Kerk van harte aan voorbereiding en uitvoering der plannen heeft meegewerkt. Om Deze week: in Kerk en Wereld y enkele organen te noemen: De Hervormde Jeugdraad, met al haar sectoren; de Hervormde Raad voor Kerk en School; de Raad voor Kerk.en Gezin. Deze zuiver kerke lijke organen, die allen veel of iets met de jeugd te maken hebben, le verden hun aandeeL Zij ktinnen dat thans doen. Tien jaar geleden zou dat bijna onmogelijk geweest zijn, toen de Herv. Kerk officieel eigenlijk geen jeugdwerk had, zij het ook, dat zij middels de ver schillende verenigingen en bonden toch een belangrijke plaats in nam. Maar dan toch altijd meestal binnen interkerkelijke verbanden. De winst van de oorlog is ook hier tot uitdrukking gekomen, nu de Kerk heeft verstaan, dat haar Boodschap onmiddellijk door haar zelf, ook aan de jeugd van ons volk diepde te worden gebracht. En zij kan dat slechts, wanneer zij zich niet, zoals b.v. de Gereformeerden (en de gereformeerden binnen de Herv- Kerk) opsluit in een isole ment, dat alleen verantwoordelijk heid vraagt voor de „eigen" men sen. Wij menen nog altijd, dat dit in strijd is met de geest van het Evangelie en met de taak van een Kerk. die aan alle creatuur haar woord heeft te brengen. In deze weken zal de jeugd van Nederland bij duizenden naar Amsterdam trekken. Ook de kerkelijke jeugd. Het is goed, dat degenen, die op geïsoleerde posten werken dan via deze tentoonstelling zullen nemer- ken, dat de Kerk, in wier dienst zij hun taak ten bate der plaatse lijke jeugd verrichten, open oog heeft voor de vragen van jeugd en opvoeding, gezin en samenleving- Zoals zij zullen zien, dat hun werk temidden der aan hun zorgen toe vertrouwde jeugd, niet huiten de opdracht der Kerk omgaat. Omtrent, de organisatie der ker- kelijk-christelijke jeugd kunnen enkele cijfers wellicht een verhel derend inzicht geven. Wij ontlenen deze aan een publicatie van vorig jaar, van het Centraal Bureau voor de Statistiek, meer in het bijzonder aan de gegevens, verstrekt door de „Vrije Jeugdvorming". Wanneer men aanneemt, dat er ongeveer 4 miljoen Nederlanders beneden de 21 jaar zijn en waar schijnlijk 1,6 miljoen tussen de leeftijd van 12 en 20, de leeftijd, die voor de jeugdorganisatie bij uitstek in aanmerking komt, dan blijkt, dat zeer veel jeugd nog valt buiten de invloedssfeer der ver schillende organisaties. Wij vermeldden reeds, dat het C.JM.V. 50-000 leden telt. De C.J. F.V„ de chr. jonge vrouwen, samen met het Meisjesverbond: 67.000. De Vrijz. Chr. Jeugdcentrale 21.000 (waarvan meisjes) en de Herv. (Ger.) Bonden 13.300, Samen dus ruim 150.000. De Gereformeerde Jeugdbonden tellen volgéns deze statistiek 46.000 leden, die van de „Vrijgemaakte" Ger. Kerken 11.200 Het totaal getal aan georgani seerde jeugd, kerkelijk en niet-ker- kelijk, omvat 867.341 leden. Hier van zijn 51% R. Katholiek georga niseerd *31% Protestants en derhal ve 18% niet-kerkelijk (Padvinderij, politieke jeugdgroepen etc.) Het is evenwel duidelijk, dat de helft der te bereiken jeugd, niet is ondergebracht. Misschien moet men ook zeggen: niet bereikt wórdt. Dit hangt voor een deel weer sa men met het gebrek aan kader, dat met name binnen het Protestantis me doorlopende zorgen geeft. Hoe het zii. liet. overgrote deel dezer jeugdoi ities toont in de Tentoonstel' het Amsterdam se RAI-geb mar gezamenlijke verantwoor lykheid voor de jeugd van ons volk en verdient- daarom de steun en belangstelling van ieder, die ook persoonlijk deze ver antwoordelijkheid wil mede dra gen! Daarvan kan men doen blij ken, elke dag, tot 19 September toe. der meer en zonder dat er enige noodzaak is, uit mijn woning worden gezet? Antwoord: De uitzetting kan, wanneer U de woning niet op aan wijzing van de verhuurder wilt verlaten, slechts geschieden bij uit spraak van de Kantonrechter. Vraag: J. Th. T. te d. H. Welke instantie stelt de prijzen vast bfj het verhuren van gemeubileerde ka mers? Antwoord: Het Directoraat* Generaal voor de Prijzen heeft voor het verhuren van gemeubileerde- en ongemeubJeerde kamers vaste re gelen aangegeven. Indien, men twij felt, of goed wil worden voorgelicht, dan verdient het aanbeveling infor maties te vragen bij" de Prijzen- Commissie, welke in Den Haag is gevestigd in het Volksgebouw, aan de Prinse gracht. Vraag: A. v. d, M. te S. Moet ook loonbelasting worden betaald wanneer des avonds een krantenwijk wordt waargenomen? Antwoord: Deze vraag moet bevestigend worden beantwoord. Be- lastiiig is m het algemeen verschul digd voor elk inkomen dat men heeft, dus ook voor het rondbren gen van kranten. V r a a g: W. L. G. te d. H. Vallen personen, die een publiekrechtelijke functie uitoefenen, onder de bepa lingen van de Invaliditeitswet of bestaan voor ben andere regelen. Antwoord: Personen, die een publiekrechtelijke functie uitoefe nen, vallen niet onder de bepalingen van de Invaliditeitswet, aangezien zij geen arbeider zijn tn de zul van het Burgerlijk Wetboek. Iemand, die een publiekrechtelijke functie bekleedt, kan niet geacht worden m. loondienst te zyn, zoals dit is be doeld in art. 1637a B.W. Dit artikel luidt aldus: „De arbeidsovereenkomst is de overeenkomst, waarbij de eene partij, de arbeider, zich verbindt, in dienst van de an dere partij, den werkgever, te gen loon gedurende zekeren tyd arbeid te verrichten." Personen, In dienst van de Over heid, werkzaam op arbeidsovereen komst, vallen wel onder de bepalin gen van de Invaliditeitswet. Vraag: T. v. V. te L.. Is er een pensioenfonds voor zeelieden? Antwoord: Een dergelijke pen sioenregeling is er niet, doch wel wordt aan de voorbereiding ervan gewerkt. Intussen functionneert een ove£T gangsregeling voor zeelieden van 80 jaar en ouder. Vraag: D. V. te V. Moet voor een dienstmeisje, dat bij het hoofd van het gezin en diens vrouw werkt en apart voor een inwonende ge trouwde dochter, worden aangeno men dat er twee gescheiden betrek kingen zijn? Antwoord: Gelet op de situa-, tie is hier sprake van werkzaam heden voor een gezin, zodat de be palingen van de Ziektewet en het Ziekenfondsenbesluit hier van kracht zyn en de verschuldigde uremia dient te worden betaald

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 4