c Duinfietspad langs onze kust van Zuid naar Noord rs?; Trix Terwindt LUCHTGASTVROUWE No. 1 MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad De Gereformeerden en de Wereldkerk Moet U (kns hóren!- Verspilde millioenen Troetelkind van KANWB aardig uit de kluiten gewassen Langs paden puinen Hl W; Op dn kohrud Donderdag 1 Sept. 1949 3 Dienstweigeraars TELKENS weer blijkt, dat de meeste mensen de geest van de dienstweigeraars niet begrijpen. Daarom wil ik U een telegram ter kennis brengen, dat uit het kamp Geesbrug Nieuweroord in Drenthe is gezonden aan de minister-presi dent en de minister van oorlog. Hierin, verklaren de bewoners van Ret kamp zich bereid als vrijwilli- .gers naar Indonesië te gaan ter be strijding van de pokken. Dit aan bod past volkomen in het kader van de oproep van H. van Rand wijk in „Vrij Nederland" tot 'pet zuiveren van de atmosfeer tussen Nederland en Indonesië. Speciaal de Nederlandse jeugd lean op velerlei gebied door in In donesië te werken, niet de schuld verminderen, doch wel 't"zo nood zakelijk contact tussen deze twee volken helpen voorbereiden. J. C. Absenteïsme niet te billijken EINDE van de vorige maand las ik in Uw blad, dat mejuffrouw Tendeloo, door de kiezers afge vaardigd naar de Tweede Kamer der Staten Generaal vindt, dat Tweede Kamerleden te weinig „schadeloosstelling" genieten ei dat het dus maar een „bijbaantje5 is, waardoor absenteïsme gerecht vaardigd wordt. Nu vind ik f 6000 per jaar plus premievrij pensioen plus treinabonnement nog niet zo slecht betaald. Menigeen, wiens ar beid van niet minder belang is voor de gemeenschap kan nauwelijks tot de helft van dit bedrag komen. In tegenstelling tot mej, Tende loo geloof ik, dat het Kamerlid maatschap niet als bijbaantje be doeld is, ondanks de aanduiding „schadeloosstelling". Zo spreekt de Grondwet bijvoorbeeld van het Kamerlidmaatschap als van. een betrekking. Nu is het natuurlijk mogelijk dat een Kamerlid zijn of haar schadeloosstelling te laag vindt. Maar om die redeh kan ab senteïsme 'niet goed gepraat wor den. Immers, toen zij jzich verkies baar stelden wisten4" zij precies waar zij aan toe waren, W. F. B. Politie zonder wapens IK VIND, dat het nu wel eens tijd wordt, dat er paal.en perk ge steld wordt aan het brute optreden en „moorden" door de politie be dreven. Ik herinner aan het optre den, van een Haagse agent, die een student met een revolverschot doodde. Weliswaar was de man lastig, maar optreden met een re volver was niet direct noodzakelijk. Nu weer dat gevalin Rijnsburg, vaar de politie op zoek naar een NSB-er een broer van de gezochte, nsar verluidt, door een misverstand heeft neergeschoten. Waarom de politie niet, zoals in Londen, zonder revolver kan lopen, is mij een raadsel. Ware het niet aanbevelenswaardig, dat politie- personnel onder 'de rang van in specteur 'geen 'vuurwapens meer draagt? A. A. pi Doorgedraaid fruit MET VERBAZING heb ik Uw artikelen gelezen over de vernieti ging van fruit cn met verbazing heb ik mij afgevraagd, waarom hier in Nederland niet, zoals in Luxem burg het overtollige fruit wordt verwerkt tot brandewijn. Vooral pruimen'en kersen schijnen er zeer geschikt voor te zijn.. Deze hebben een sterk alcoholgehalte van onge veer vijftig procent Zou hier niet een nieuwe industrie kunnen ont staan, die tevens eer. deviezenbe- sparing zou betekenen, doordat minder import van graan voor je neverstokerij nodig zou zijn? Te grote oogsten of gesloten grenzen zouden dan geen rol meer spelen, daar de mindere kwaliteiten r.aar de fabriek zouden kunnen gaan. Ik wil .hiermede geen propaganda maken voor het verbruik van alco hol, maar breng mijn ihee onder de aandacht, in de hoop, dat er mensen zullen zijn, die aan deze schande een einde zullen kunnen maken. M. A. S. d. M. Radiodistributie Loonsverhoging mag niet worden gegeven, doch de radiodistributie wordt ipet ruim 33% verhoogd! En dat zo goed als zonder commentaar! Vele abonné's zijn dan ook met mt) van oordeel, dat de aangekondigde verhoging ontoelaatbaar moet wor den. geacht, te meer, daar deze het minst draagkrachtige volksdeel treft. Zij zullen daarom niet na-i laten krachtig te protesteren, des- noods in de vorm van een pet' - 'ncment. W.'.tt (Ingez. Med.) pij het M.G. Wie is verantwoordelijk? Deze week. in VRIJ NjiDERJAX'D Bosbranden Nederland bestrijdt ze door ze te voorkomen- Nogmaals: Moeten onze vrouwen met pijn baren? Blinden kunnen ziende worden. Devaluatie op komst? en vele andere artikelen. Wenst u dit summer te ONTVANGEN? Toezending volgt: a. Na ontvangst van 25 ets aan postzegels; of b, gratis na antvaagst van een briefkaart, waarmede u een proefabonnement bestelt tot en met 31 December 1949. ter wijl u ons f 3,10 doet toekomen oer postwissel of oer postgiro DO. 6209 ten. name van De Twentsche Bant met vermel ding rekening „Vrij Nederland Administratie ..Vrij Nederland". Raamgracht 4, Amsterdam. (Van een eigen doortrapper) We hebben een paar dagen gefietst en we kunnen het nóg merken. Zegt U niet, dat het niets bijzonders is, want dan moet U het zelf maar eens gaan doen. Maar waarschuwt dan tijdig..., dan gaan we weer mee, Wü reden van Hoek van Holland naar Den Helder over brede autosnelwegen-met-fietspad, hobbelige straatwegen, duinfiefspaden-met. Caubergaanzien, we klommen over hekken en bleven aan prikkeldraad hangen. We hebben het puntigste puinpad niet geschuwd: allemaal om Jets te kunnen vertellen over het troetelkind van de KLA.&W.B.: het rijwielpad door de duinen, dat over enkele jaren een toursstische keten zal vormen tussen Noord en Zuid. Laat Uw fiets rustig In de stalling en rijdt alleen ln gedachte met ons mee. U kunt straks altijd.nog opstappen en het nadoen. - "We zijn in Hoek van Holland ge start Rotterdam aan zee, met een bevolking van Engelse mili tairen, die op weg naar het strand in eigenaardige, halfronde blikken huizen wonen. Het internationale gezelschap,, dat juist van de trein de Harwichboot gaat, geeft deze badplaats een eigen karakter. Vroe. ger is hier wel een duinfietspad geweest, maar volgend jaar pas wordt dat hersteld. We nemen dus de grote weg door Hollands Tuin, het Westland, tot 's-Gravenzahde. „Een duifietspad", zegt een oude tuinder, dié we er naar vragen, „dat is hier nooit geweest". Inder daad is 's-Gravehzande een van de weinige schakels, die ontbreken in de grote fietspadketen. WaSreëns het vissersplaatsje Ter Heyde lag (de Duitsers hebben hét volledig afgebroken) zijn werklie den bezig met herstel van het te gelpad dcor.de duinen. Dertig dui- zen3r gulden zal dat kosten, maar over enkele-weken kunt tr dan ook weer van. Monster naar Den Haag Jrijdcn. Bij de watertoren, begint Den Haag. Hier is het grintpad dat op de tegelsvan ..Monster aansluit al een jaar in orde, al is het nog niét geopend. Tot Scbeveningen loopt deze weg door, maar Ui kunt langs een wirwar van fiets- en wandel paden bovendien heel die prachtige brede duinstrook doorkruisen.' Even uitpuffen Scbeveningen künnen we niet voorbijgaan zonder wat te drinken op een gezellig terrasje, waar we wel de hele dag zouden willen blij ven, als we niet hadden belooft' U mee te nemen langs de kust. Daar gaan we dus weer, over de boule vard, waar het héél druk is, naar het pompstation. Even voor de wa tertoren moeten we de rechtse weg hebben, die naar "Whssenaar gaat. Jammer dat "hier overal prikkel draad langs de. weg staat. Dat komt omdat dé Haagse Duinwaterleiding even zuinig is op de 'duinen 'als Delfland dat is vóór Scheveningen. De weg naar het paradijsje Meyendell laten we rechts liggen, maar even in zee duiken aan. het Wassenaars strand kunnen we werkelijk niet laten. Het is hier minstens zo druk als in Scheve- is, maar' ook hoe het wórdt, doen we net of we dat bordje „Verboden toegang" niet zien en we zijn op het terrein van de Amsterdamse Duinwaterleiding. Rechtsaf, twee hekken over klimmen gaat het? en daar ligt het Van Limburg Stirumkanaal met daarlangs een mooie grintweg. Die weg zal wel altijd verboden blijven,, want de maatschappij is bang voor bescha diging van het talud. Waar die nieuwe weg dan komt? Wel, even wijdig aan het kanaal, maar meer naar zee buiten het terrein van de waterleiding. Precies op de grens van Noord- en Zuid-Holland sluit hij aan op een betonweg, die de Duitsers door de- duinen hebben aangelegd. Blijkbaar hebben de be zetters ook wel eens iets gemaakt, waar wy nog wat aan hebben. „Gladde" weg naar Zandvoort Het is best rijden op dat fceton. Maar wat is dat? Ineens houdt de weg op en voor ons ligt een strook puin waar arbeiders over rijden met een stoomwals. „Waarom in hemelsnaam die mooie weg kapot gemaakt?", vragen we. Omdat dit gedeelte van klinkers is geweest en totaal werd stuk 'gereden, legt de opzichteruit. "Volgend jaar loopt hier een gladde asphaltweg tot Zandvoort toe'. Nog een uur lang houdenwe het visioen van die ideale weg, terwijl we met de fiets door het zand ploeteren. Op het zelfde ogenblik, dat we hevig spijt krijgen de normale weg niet te heb ben genomen, begint bet beton- lint weer. Zandvoort: dezelfde drukte als Hoek van Holland, Scheveningen en Katwijk. Hier is geen duinpad meer, maar een drukke verkeers weg met fietspad naar Overveen en Haarlem; Links van die weg is een hoog ijzeren hek met prikkeldraad en slot: daar moeten we 'over, want de betonweg daar achter - ook door de Duitsers aangelegd loopt rechtstreeks door de: duinen haar IJmuxden. Hoe bedrieglijk zijn toch die Duitse wegen: na resten van een Teutoonse muur breekt ook deze ineens' af en de puntige brokken puin maken fietsen haast onmogelijk.. Toch *s hier met wei nig kosten een goede weg van te maken en dat zal zeker ook gebeu ren. Mooi is hét tèrrein hier niet: 'op vele plaatsen zijn de duinen opengescheurd door het jopblazen van bunkers, waarvan er nog heel wat slaan. We korheri uit bij 't aar dige binnenhaventje van IJmuïden. Nu over de sluizen en langs een gol vend fietspad naar "Wijk aan Zee. Dan wordt het gemakkelijk. Een gezellig klinkerpad, waar soms een mager scharminkel van een duin haas over wipt, gaat langs Castri- cum naar Egmond aan Zee; typi sche badplaatsjes, die op het eer ste gezicht meer hotels dan hui zen ^schijnen te hebben. Voorbij Egmond zijn er vele duinwegen, die allen even mooi zijn. Wij rijden naar Egmond afd Hoef, tot even voorbij Wimmenum, en dan de straatweg naar de kust tot Bergen aan Zee. Vandaar in de richting van Schoorl, maar voor we daar komen nemen we het nieuwe fiets pad naar zee, dan een stukje door de Duitsers aangelegde weg en ten slotte komen we in Kamperduin. Dit is niet de kortste weg maar stellig een der aantrekkelijkste ge deelten van het traject. Bij Kam perduin houden de duinen op, maar onder aan de dijk van de zeewering is het goed fietsen. Jammer dat het Zwanenwater, een prachtig natuur, reservaat ten Noorden van Petten, gesloten is. Nu moeten we er om heen tot we in Kallantsoog zijn. Over de rechte straatweg naar Den Helder rijden is een opgave waar mee we geen moeite meer kunnen hebben. - - Tienduizenden bezoeken verlicht ..Berg cn Bos" (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Drie en vijftig duizend mensen uit allp delen van bet land en ver daarbuiten bezoch ten tot en met Woensdagavond het sedert 1 Augustus in. de avonduren fraai geïllumineerde Apeldoornse park „Berg en Bos". Aanvankelijk lag het in de bedoeling, alleen in de maand Augustus gelegenheid tot bezichtiging te geven. B. en "W, hebben echter besloten de poor ten van het park eerst Zaterdag avond 3 September te sluiten en de prijzen de laatste week dras tisch te verlagen. Het plaatselijk bestuur van de Stichting 19401945, ten bate waarvan dit lichtfeest was georga niseerd. verwacht dat het aantal bezoekers tenslotte de zestigdui zend verre zal overschrijden. Het zal dan ruim de helft méér bedra gen, dan was verwacht. Ook de bunker van Seyss-ïn- quart, die eveneens door de Stich ting wordt geëxploiteerd, heeft deze zomer een record-aantal be zoekers getrokken. Opvallend is dat uit het Noorden en Oosten van het land veel meer vacantie-gan- gers de bunker komen bezichtigen dan uit het. "Westen. De reizende pappententoonsiellmg, ook al in. Apeldoorn geweest, werd door liefst 35.000 personen bezocht. Zoals bekend wilden de Apeldoor- ners, die dit alles met zoveel ener gie op touw zetten, hiermee het half millioen voor de Stichting vol maken. Of zij daarin zijn geslaagd zullen 'te zijner tijd de kasboeken wel uitwijzen. 't Moet eerst slecht zijn, teil het goed werden. Dit is het - fietspad door d.e duinen tiaar hét strand bij Monster. Houd moed... vol gend jaar is het misschien een juweeltje. ningen: de nabijheid van de grote steden is goed te merken. Met de zee. achter, ons vinden we links het fiatspad weer, aan het eind waar-| f de Katwijkse boulevard ligt. 1 kermis rijden we voorbij, dat /alt buiten ons bestek. Van Kat wijk naar Noordwijk aan Zee wor den de duinen breder en hogei, voelt U wel hoe zwaar het trappen is? We .laten natuurlijk niét mer ken dat hefklimmen inspanning kost, want Vam de balcons van de dure Noordwijkse hotels slaan def tige badgasten ons getob medelij dend gade. Na Noordwijk eerst een stukje: straatweg en dan komt ons duinpad weer. Als we het steeds blijven volgen komen we op de grote weg naar Zandvoort, Maar. dat doen we niet, omdat we iets ge hoord hebben van een weg die in de toekomst dicht langs de zee zal worden aangelegd. En omdat we alleen fietsen om te vertellen hoe t 't is feest vandaag DIT is Trix Terwindt, hoofdste- wardess van de KLM. We zet ten vandaag haar portret in de krant, omdat ze op deze dag op de kop af 32^ jaar in dienst is brj deze maatschappij en, op een paar maanden na, evenlang de belangen van de Nederlandse luchtvaart heeft gediend als stewardess, als Iucht- gastvrouwe. Maar niet alleen hééft zij ~de aan dacht op zich gevestigd dóór als een der eersten in 193 T dit toen'nog nieuwe beroep te' gaan beoefenen, maar ook en vooral, doordat een' vooraanstaande plaats heeft" inge nomen in de Nederlandse verzets beweging. Men herinnert zich mis schien. dat zij de eerste der weinige Nederlandse vrouwen was, die tij dens de oorlog, het was ir. de nacht van 13 op 14 Februari 1943 door de geallieerden per parachute werd uit geworpen. Daaraan zat deze voorgeschiede nis vast. In Maart 1942 kreeg me juffrouw Terwindt. die daarvoor door haar uitgebreide talenkennis zeer geschikt was. van het verzet opdracht een Nederlandse militair via België en Frankrijk naar Zwit serland te brengen. Ze slaagde daurir. en na enige tyd lukte het haar ook met een convooi naar Spanje te reizen en vandaar naar Lissabon, waar juist een vliegtuig van de KLM vertoefde onder com mando van Evert van Dijk en Karei Tepas. De volgende etapoe van haar reis ging toen naar Engeland en hier-volgde zil de zware opleiding voor cadet-officier en parachutiste, Zeven maanden later, in die nacht van 13 op 14'Februari, moest zij boven Drente uit een vliegtuig springen met als opdracht het op bouwen van een nieuwe ontsnap- pingslijn voor geallieerde piloten. Van die opdracht is niets gekomen, want Schreieder had de lucht ge kregen van. de operatie en. zorgde voor een zogenaamd ontvahgatcom- mando, dat haar regelrecht naar het hoofdkwartier bracht van de Gestapo. Haar lot volgt nu bekende banen. Van de Gestapo naar de SD- gevangenis in Haaren. Vandaar naar het Oranje-hotel in Schevenin gen, van Scheveningen naar het concentratiekamp voor vrouwen, in Ravensbriick en van Ravensbrück naar Mauthausen, waar zij op 25 April 1945 werd bevrijd door het Rooöe riruis. Na de bevrijding keer de zij terug naar haar oude beroep, maar nu als hoofd-stewardess. Haar verdiensten voor- de -vrij heidsstrijd werden onder meer op 18 Januari 1947 beloond door de toekenning van de „medal of free dom" door de toenmalige ambassa deur der VS in ons land, dr. Stan ley K. Hornbeck. WOENSDAG IS ER EEN BEGIN GEMAAKT met de drie-daagse oefenmars vanverschillende le geronderdelen door 'n groot deel van Gelderland en OverjseL Tij dens het overtrekken van de door de pontonniers geslagen ponton brug bij Pannerdendoen. vlieg tuigen hierop een aanval. Vice-admiraal Kist volgt zijn collega Pinke op DEN" HAAG Schout bij nacht F. J. Kist, eertijds plaatsvervangend chef van. de marinestaf, is met in gang van 1 September tijdelijk be vorderd tot vice-admiraal. Vice-ad- daarom door de reders miraal Kist ia tevens aangewezen *s~ J om vice-admiraal A. S. Pinke op te volgen als commandant zeemacht in het Oosten. Hij zal op 1 September met de „Willem Ruys-' naar Indone sië vertrekken. .-?.■■ Als plaatsvervangend chef van de marinestaf wordt de heer Kist op gevolgd door commandeur A. de Booy, Huur kwestie» rentezegelg ouderdomspensioen invaliditeitswet civiele procedures arbeidswet enz. Vraag: Mevr. M. V. te R. der geldswaarde daarvan, tenmin- vraagt inlichtingen over de uitke-[ ste wanneer het gehuwde personen ringen van de RÏ'ksverzekerings- betreft. Is iemand ongehuwd, dan bank, mede in verband met haar leeftjjd. Antwoord: 'Sedert 1 October 1948 worden de invaliditeitsrenten en weduwenrenten met 100% ver hoogd. Bovendien wordt in bepaal de gevallen een gezinstoeslag ver strekt. De hier bedoelde verhoging gezinstoeslag worden evenwel niet verstrekt aan personen, die de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt. Vraag M. G. v. C. te R. wil gaarne weten hoe hoog de uitkering ingevolge de Noodwet-Drees is in gemeente le klasse; en welke korting plaats heeft op eigen inko men wanneer, de nood uitkering wordt toegekend- Antwoord: In een gemeente der le klasse bedraagt genoemde uitkering voor gehuwde mannelijke Jersonen 936,™ per jaar. Op dit bedrag wordt gekort de helft van het jaarlijks inkomen, dat naar beneden mag worden afgerond tot een veelvoud .van 50,—. Ouder domsrente wordt eveneens als in komen beschouwd. Vermogen, in welke vorm dan ook. wordt geacht een inkomen op te leveren van 6% In Amsterdam is de „Gereformeerde Oecumenische Synode" gehouden, van deputaten 'benoemd, die het kerke- Oecumenisch betekent: de wereld omvattend. In déze betekenis was de 'KL.8den gekozen benaming voor deze Synode wat euphemistisch, nu er alleen, e,4 öaarom is%r reeds Be" oorióïe- voorzover het de buitenlanders betreft, afgevaardigden waren van Ge- Jaren, een gesprek geweest lussen de reformeerde confessie uit Amerika, Z,-Afrika en nog enkele landen: In Hervormden en Eemonstranten, van zekere zin dus: het isolement, waarin de.Gereformeerden zich.welbewust boekvormTe vinden 'ïs.*} ans 10 bevinden, gehandhaafd met Gereformeerden uit andere landen. Qe weg der Gereformeerde Kerken De grote vraag, aan deze Synode voorgelegd was Intussen: verbreking ons Jarid> sedert .1886 en Abram van dit isolement. Niet zozeer door dc^oveivyegins of toetreding- tot de dusgenaamde International Council of Christian Churches mogelfck was, theologie van 'Kuyper en Inzichten van al kwam het punt natuurlijk aan de. orde. Bij voorbaat stond het wel vast, Kuyper op onderscheiden gebied, richt, dat de Gereformeerde Kerken in ons land zich aan deze fundamental© Jllü weg moeilijk bjij- zaak van twijfelachtig karakter niet zanden binden. ven. D.i wil zege;n. dai dan Twee meisjes verdronken in Westerschelde BIERVLIET. Twee meisjes, d" nichtjes Buysse, respectievelijk 11 en 13 jaar oud, zijn Woensdag middag in de Westerschelde door de sterke stroom meegesleurd en verdronken. Zii waren, samen met twee andere meisjes ter hoogte van de Thomas-polder onder de ge meente Biervliet aan het baden. Het ongeval geschiedde voor de ogen van de mensen aatl de wal. waarbij zich ook een broer van een der meisjes en diens vriend bevon den. Een onderwijzer, de heer H. Dupuy begaf zich onmiddellijk te water, maar moest zijn reddings pogingen staken. De twee andere meisjes zagen hun vriendinnetjes wegdrijven en wilden ze achterna gaan.-Men belette dit door ze met geweld uit het water te trekken. Belangrijker was daarom de vraag, of tot' aansluiting kon worden besloten bij de Wereldraad van Kerken. In eigen kring wordt reeds lang tot deze aan sluiting opgewekt, maar een misschien even groot aantal stemmen, pleitte ér tegen. Het moet gezegd worden, dat de vraag zelf in de Oecumenische Synode Deza week: in Kerk en Wereld op dit en dan op dat punt, toch wegen, van Gereformeerden uiteengaan. □at is dertig jaar geledenhet. géval geweest, toen de groep-Geelkerken (Ger. in Hersteld Verband) de Kerken verliet cn inmiddels lot do Hervormde Kerk terugkeerde. Het is het geval ge weest »n do oorlogsjaren met de groep- Sehilder (Ger. Kerken onderhoudende - ciplëie bezwaren, toch meenden, dat er Art. SI K.O.) doch In veel groter om- met grote ernst en in a.le breedte is geen doorslaande redenen waren om af- vang. Er is thans binnen de Gerelor- bchaudeld. Vóór- en tegenstanders ver- zijdig te blijven. Juist de positie der meerde Kerken écn toenemende sector kregen het volle pond. Maar tot een Kerk in de wereld, de mogelijkheid van jongeren' en ouderen, die met een besluit kwam he: niet. Niet ln gunstige voor de stem van het Evangelie, brac.n- zeker heimwee uitzien naar de bevrij- zfn (aansluiting) en niet ln ongunstige ten hun tc; deze mening. De conser- ding uit het nog steeds gehandhaafde zin (definitieve afwijzing hiervan). Dat vst:cve cn voorzichtige krachlen heb- isolement. Het is maar de vraag, of de is jammer, ofschoon het verheugend is, ben het evenwel voer dit ogenblik ge- leiding der Gereformeerde Kerken, al- dat de deur in zoverre iverd opengc- wonnen. .thans zé. öie daarin op dit ogenbLik houden, dat in JS53 opnieuw deze aar.- Men kan dit aUes. wanneer men zelf nog eer. geestelijk overwicht hebben, sluiting b!J do wereldraad zal vyorden behoort tot eer. Kerk. die aan het Oe- deze stroming binnen haar eigen bed- bezien. Men bedenke %ye:. cat wy dan cumenisch werk van GcnOve van harte riir.g kan houden. Individueel lukt dit vier Jaar verder zijn. Dat wil zeggen: .deelneemt, beschouwen ais eer. interne reeds lang niet meer. dan is de wereld vier jaar verder, zaak van Öe Gereformeerden. Maar dan Wij moeten dit evenwel homt met een Dat kan óók betekenen, bij ;de vulka- dienen enkele punten; toch te worden zeker leedvermaak bezien. Voorop staal nische bodem., waarop zij zich bevindt; overwogen. bij ons. zoals bij vele Gereformeerden, duizend jaar terug. Dan is óók de arbeid Bijvoorbeeld dit: dat de Remonstran- het oprecht verlangen naar gezamenlijk van de "Wereldraad zelf vier jaar ver- ten ln ons land eveneens bezwaren heb- beleven en belijden van gerneen- dcr cn begint er wellicht iets van le ben tegen de basisformule van de We- schappelijk geestelijk bezit. En indien blijken van hoe grote betekenis voor xeldraad. Die is hun namelijk te recht- in afzienbare tijd de Hervormde Kerk allerlei problemen van geeslelijk-zccJe- zinnig! Zij is de Gereformeerden te gaat leven.onder een njeuw kerkbestel. Jijke aard, die het leven van vele landen vrijzinnig. Maar de Remonstrantse dat aan de belijdenis en1 de H. Schrift omspannen, de Protestantse Wereldkerk Broederschap wilde niet de verantwoor- onderworpen is, zal binnen dé Gerefor- in deze organisatie grotendeels verenigd delijkheid op zich nemen niet mee te meerde Kerken de vraag naar dit samen is. En het betekent dus ook. dat vier doen, in een tijdsgewricht, waarin het gaan ongetwijfeld accuut worden, jaar lang de stem der Gereformeerde a|s een der belangrijkste opgaven moet Het zou zeer te wensen zijn, ten be- Kerken m ons land en van enkele an- worden beschouwd om het zozeer on- hoeve van de Positie der Kerk in het deren in het buitenland in het geza- derling verdeelde Protestantisme tot el- Mgemeen en onder op volk dat de meniijk zoeken van bet heil der wereld kaar te brengen. Tot een gezamenlijke invloed der Kerken en de Gerefor- en het samen -zich richten naar het ]cracht in de wereld, tegenover andere meerde Kerken meegeteld op heel heilsplan Gods, noE niet zal worden ge- krachten, die dikwijls precies weten het volksleven, geen vier jaar meer w00rt£" lsojemeat WDrrtt n°e ge- hoeveel mogelijkheden in eensgezind nodig beeft om zich als een zekere een- handhaa optreden gelegen zjjn. held te demonstreren en de kracht te Betreuren wij, buiten de Gerefor- Daarom ook stelde de Generale ontwikkelen, die Kerk en volk behoe- meer'de Kerken, dit reeds, het zal onge- Synode der Nea, Herv. Kerk zich ten» venj twUfeld evenzeer'betreurd worden .door volle achter de oecumenische samen- die gereformeerden leden der Ger- werking en Iaat zij geen gelegenheid Kerk ambtsdragers cn voorgangers, voorbijgaan deze te bevorderen. Ook om „Hervormd Remonstrants Gesprek vooraanstaanden- b.v, ln het werk-der deze reden werd. in de laatste Synode- door W, Aalders en drs. Van Nleuwen- Zending die ondanks bepaalde prirs- zittingen der HerV. Kerk. een commissie hulzen, uitg. Boekencentrum. Den Haag. wordt 8% van de vermogenswaarde als inkomen aangemerkt. Vraag; R. H. te Z. Wat moet iemand doen om zich als zelfstan dige te mogen vestigen? Antwoord: Het verdient aan beveling nadere bijzonderheden bij de Kamer van Koophandel te vra gen, omdat de eisen voor verschil lende bedrijven niet gelijk z(jn. Men kan dan ook vernemen, onder welke vakgroep het bedrijf ressorteert Vraag: A. L. v. G. te U. wil weten tot welke instantie hij zich moet wenden omdat de huurbepa- ling naar zijn mening onjuist is ge schied. Antwoord: In het onderha vige geval verdient het aanbeveling eens aan te lopen-bij het Bureau v. d. Prysbcheersing, wyde Begijne straat 15 bis, Utrecht (tel. 11654). waar men ongetwyfeld bereid zal zyn na te gaan of in strijd met de prijsvoorschriften is gehandeld. Vraag: B. J. L. te d. H. Er doen zich moeilijkheden voor by een glasverzekering-maatschappy, wel ke allerlei chicanes heeft nu enige ruiten zijn gebroken en in gebreke blijft aan contractuele verplichtin gen te voldoen. Antwoord: Men zij zeer voor zichtig met' het zonder meer aan vaarden van een verzekering bi(j een onbekende firma. Goed informeren alvorens een contract te sluiten is het allerbeste. Er zijn een aantal goede, bekende instellingen, welke zich niet aan chicanes schuldig ma ken. AMSTERDAM Eén tiental gedele geerden van de Ronde Tafel Confe rentie, allen afkomstig uit Öost-Bornco, zullen Zaterdag een bezoek brengen aan Ede. naar aanleiding van de band van doze gemeente met Samarinda tot het verlenen van materiële en culturele steun, De gedelegeerden zullen op het stad huis worden ontvangen en rondgeleid worden door dé'stad. DEZE FOTO VAN PRINSES ELIZABETH van Engeland tofird genomen in haar nieuwe residen tie, Clarence House, welke niet ver is gelegen van het Bucking ham Palace. Het avondtoilet van ■prinses Elizabeth bestaat uit zit- vergrijze zijde; Op het hoofd draagt zij een diamanten tiara en een dubbele gij parels siert haar hals. Onder Panamese vlag C CHEPEN, varende onder Pana- mese vlag, staan bij de zeelie den over de gehele wereld in een kwade reuk. Hun achterdocht en wantrouwen tegen deze schepen is zo oud als de strijd, die zij voeren voor sociale rechtvaardigheid en een menswaardig bestaan. Die Pa namese vlag' is een dekvlag. Zij dient alleen om allerlei ongèrech- tigheden-te camoufleren en zij kan daarom door de reders- van elke natie worden gebruikt. .Wie het niet zo nauw neemt met arbeids voorwaarden en wie lastige con flicten wil .vermijden, bedient zich van de Panamese vlag, want de wetgeving van Panama is als een net met.vele mazen,, waar. gewiekt- ste reders makkelijk doorheen kunnen glippen. En zo zijn sche pen, varende onder Panamese vlag berucht geworden, onder de zeelui overfde gehele wereia. Conventies, arbeidsovereenkomsten, internatio naal gemaakte afspraken^vaak in moeitevolle strijd veroverd door de Vakbeweging, worden op deze schepen met voeten getreden. Uil de vaart genomen schepen worden doDr'de Panamese reders, die dik wijls niets anders zijn dan verte genwoordigers van buitenlandse maatschappijen opgekocht cn opge lapt en weer naar zee gestuurd. Gedroste zeelui kunnen er werk vinden zonder hun monsterboekje te tonen, kortom de-meeste sche pen onder Panamese vlag en re gelrecht vrybuiterschepën waar tegen weinig of niets "te beginnen was. Het ziet er thans naar uit, dat het niet langer zo zal bljjven. De. vakbeweging isdit geknoei beu en op de conferentie van vertegen woordigers d er:.T.TJ.-'.'.die-dezer dagen te Rotterdam -werd- gehou den,* heeft men zulks j duidelijk laten merken; Er'is^toën 'iets' 'ge beurd wat het onthouden waard is. Panama ceelt zich deze keer niet afzijdig gehouden, doch een vertegenwoordiger gestuurd. Men heeft blijkbaar begrepen, .dat het de I.T.F, ernst is met de voorgeno men boycot en dat" 'een dergelijke actie nu' niet bèpaald'ih het belang is van het'land. Dé gedelegeerden van de I.T.F. hebben een aantal spijkers met koppen kunnen slaan. Er zaï in December een driepar tij enconferentie komen met de vakbeweging, de Panamese rege ring en de Panamese reders é'n tot zolang zal de boycot worden uit gesteld in afwachting; v'an het re sultaat. Verder, zal er een...collec tieve overeenkomst worden geslo ten,-terwijl op Panamese schepen die zich aan de afspraken niet. storen, de boycot-actie van toepas sing blijft. Tenslotte zal het Pana mese. parlement in de Octcberzit- ting de ratificatie van de conven tie van Seattle 1946 in behandeling nemen. Kijk, en dit is het onthouden waard, want al deze tekenen wij zen er op, dat de vrijbuiterij onder Panamese vlag haar beste dagen heeft gehad: wat de; vakbeweging jarenlang met lede ogen heeft moeten aanzien, staat op het punt overwonnen té worden. En deze ontwikkeling bèwijst nog niets an ders'. Zij bewijst dat de Internatio nale Vakbeweging een macht is geworden, waaraan geen regering en geen reder meer stilzwijgend voorbijgaan. Het beroep van zee man is nooit makkelijk geweest en vergeleken bij de sociale positie van de arbeider heeft het vrij lang geduurd voor dit beroep zich mèt. een aantal beschermende bepalin genkon omgeven. Thans schijnt de tijd aangebroken, dat ook. de laat ste vesting, die goede, sociale toe standen over de gehele linie in de weg stond zal vallen. Js het wón der, dat de ogen van reders en van zeelieden over de ganse wereld'op deze Rotterdamse conferentie ge richt zijn geweest? Nieuwe kop boven het radionieuws HILVERSUM. Wie vandaag heeft geluisterd naar de radio nieuwsdienst is waarschijnlijk iets nieuws opgevallen. De verzorging van het radionieuws is met ingang van heden in handen gekomen van het ANP, in verband waarmede de omroepers van deze dienst voort aan hun rubriek, aankondigen alsj „Hier is de nieuwsdienst voor de Nederlandse Radio Unie verzorgd door het ANP." Een reuzenvliegboot van de Amerikaanse marine is bij'San Diego in zee gestort De gehele bemanning van tien koppen kwam óm. het leven»

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3