Schiedam in de ochtendschemering zijn middeleeuws bëstaan van HIJGER r SINGEL 209 FOTO GEZ. WILLEMS KA SEPTEMBER MULDER .Vrijdag 2 Sept, 1949 3 Uit het verleden van Schiedam .VAT Verbinding Delft naar Merwede gaf stoot tot stichting HOE HET BEGON EN VERDER GING 515 Pra cM«9e WÉMÉ! KOUSENREPARATIE V* K. v. VUUREN BROERSVEST 75 VOOR tl AU \jVt SPEELGOED WAAROM.... PIJNLIJKE O VOETEN l B.P.H.JANSE PLATE SPECIALITEIT IN VERLOVINGSRINGEN OUDE GENEVER A. J. v. d. VEN „ARTISTIEK" „BE-HOEDEN" 68470 GARAGE Ook bij de Schiedamse winkeliers vindt U wat U nódig heeft GEER DE PIJNLIJKE VOETEN W. StEPMAN Mtm t iM'i9ar^p"r. AANWINST „Jodyenhet Hertejong" VAN LEEUWEN In deze acte werd op 7 Januari 2 286 vastgelegd,.dat elke inwoner van Schiedam verplicht was, hij zijn dood zijn „beste kleed" aan het Gasthuis na te laten. T S het U wel eens opgevallen, dat de Schie van de Maas tot J de Kandelaar een bochtige loop heeft en verderop, tot Delft een nagenoeg rechte lijn door het Zuidhollandse'landschap trekt? In zijn boek over Delft en Delfland heeft prof. Nier- meyer overtuigend aangetoond, dat het rechte stuk van de Schie eigenlijk een gegraven vaart is, oorspronkelijk ook Delf heette en ten doe! had.de grafelijke hof, waaruit dè stad Delft ontstond, met het buitenwater te verbinden. Waar de Schie uitmondde in een inham van de. Merwede - de rivier droeg toen tot Vlaardingen die naam werd allereerst de polder Nieuwland bedijkt en het oudste huis te Riviere (Mathenease) als een versterking gebouwd. Ongeveer in het midden van de dertiende eeuw is er een, dam metovertoom tot stand ge komen, waaraan Schiedamlater haar naam zou ontlenen. Eerst heette hét nog Nieuwerdam of Nieuwer-scie, in tegen stelling tot Ouwerseie, nu Overschie, oorspronkelijk Scije ge noemd, In Scije was ook een grafelijk slot. Nauw betrokken bij de oudste geschiedenis van het aan de in vloed van het buitenwater onttrok ken grondgebied bij de .Scie.dam was Aleidis, weduwe van graal Jan van AvennesHenegouwen en tante van graaf Floris V. In 1282 blijkt zij begonnen te zijn met de bouw van een kerk: immers de bisschop van Utrecht geeft dan zijn toestemming tot de kerkbouw, door Aleidis „de novo" (onlangs) „in nova terra apud Scheidam" (op het nieuwe terrein bij Schie dam) aangevangen. Het origineel van dit bisschoppelijke stuk berust in het archief van de proosdij Ko ningsveld bij Delft Deze kerk, die opgravingen van fundamenten bij de restauratie van de huidige, grote kerk hebben dit bevestigd zal gestaan hebben op dezelfde plaats als de tegenwoordige Grote of St, Janskerk. werd door Alei dis op 5 September 1276 met het patron aatsrecht benevens 18 mor-' gen land te Matenesse aan het Gasthuis te Schiedam, eveneens door haar gesticht, gegeven. Het Gasthuis droeg vervolgens met toestemming van Aleidis bediening d. roest Clement en inkomsten van de kerk over aan het klooster Koningsveld. Op dit Gasthuis heeft ook betrekking een bekend stuk van 7 Januari 2286, waarbij de „scpenen van den nieuwendamme ende die mene- port" vaststellen.tiaf elké poorter of inwoner van Schiedam, man of vrouw wanneer hij. of zij 'sterft, gehouden is zijn of haar „beate kleed" aan het Gasthuis na te la ten. Het stuk werd bezegeld door Floris van Henegouwen, de proost van Koningsveld en door de zeven schepenen van Schiedam. Telfcens komen wij dus en dit is ook bij latere stukken bet geval het Delftse klooster Koningsveld te gen, wat op nauwe relaties wijst. Op 18 Maart 1275 gaf Aleidis aan Schiedam stadsrecht en „eximeer- de" losmaken, bevrijden)" het daarmede uit het landrecht. Klein zal het plaatsje toen ndg geweest zijn en dicht bij elkaar móeten ae belangrijkste gebouwen in het centrum gelegen zijn. Een aardige benaming had dit centrum reeds heel vroeg: „drie-weech-scee plaats'dus, waar drie wegen op elkaar uitkomen het zijn de Dam, de Hoogstraat (van de mtddeleeu- wen tot diep in de achttiende eeuw. Gooystraat genoemd) en de Boter-' straat. Het Gasthuis zal- oorspron kelijk wel dichter bij de kerk heb ben gestaan dan het latere Sint Jacobs Gasthuis op de Hoogstraat. "Wij mogen'aannemen, dat er ook een stadhuis gebouwd is .op de plaats van het huidige stadhuis; wanneer is niet bekend, maar in.de. oudste rol van criminele zaken, die begint in 1386, worden de za ken behandeld op „der stede hues - Enige economische betekenis moet Schiedam in het laatst van de dertiende en het begin van de veertiende eeuw reeds gehad - hebben. Hierop wijst niet alleen het voorkomen van „Willem die Lakenman" in het stuk voor het •Sint Jacobs Gasthuis van 1236, •„waarüit. blijkt dat er'enige dra perie was, maar ook een aardig verhaal van de kroniekschrijver Willelmus Procurator, die op het jaar 1327 vertelt, hoe na een lange periode van droogte een hevig onweer met zware regen val zich boven de stad Schie dam ontlastte: „clerus" (geeste lijkheid) en „populus" .(lekenbe- volkinghaastten zich naar het stenen kerkgebouw, maar ook de Lombarden, hoewel 2ij zelf een stenen huis hadden, spoedden zich naar de parochiekerk, wat grote ontstemming wekte, omdat hun beroep meebracht, dat zy ais „peocatores" (zondaars) wer den beschoiiwd. Hét voorkomen van Lombarden in de stad her wijst economische activiteit. Uit de aard der zaak waren er m Schiedam ook jaarmarkten.inge-, steld (1270), die werden gehou den óp de huidige grote Markt en omgeving. Wat ik nu laat vol gen ïs nog slechts een hypotese: de Korte Dam, die uitkomt op de Hoogstraat, dicht bij de Markt (bjj „drie weech-scee") had van middeleeuwen tot de tijd, waar van oude Schiedammers nog we ten te vertellen, de naam Kruis straat; zou het nu mogelijk zijn, dat deze naam de herinnering in zich droeg aan het Kruis, dat bij het begin van de Markt wera opgeslagen, ten teken dat vreem delingen marktvrede en rechts bescherming werden toegezegd? In de veertiende eeuw heeft Schiedam zijn vesten gekregen: de Lange Vest (nu Noordvest en Vel- levest) en de Broersvest, gegraven in 1355. Tot het terrein, gelegen binnen deze vesten en de Hoog straat en Dam, was Schiedam's stedelijk gebied voortaan beperkt. Ook nu nog wordt de „oude stad" door deze grenzen omsloten, Hoe jammer is het, dat de veertiende, eeuw behalve deze begrenzing van haar gebied Schiedam ook minder prettige dingen bracht. Immers het huis te Riviere werdmet omliggen de gronden in 1339 in leen gegeven san Diederik van Matenesse, en in het laatst van de veertiende eeuw werd het Frankeland, het gebied aan de overzijde van de Lange Hai ven, door hertog Albrecht in eigen dom gegeven aan het geslacht van Wassenaar. 1 Expansie van de stad was dus in beide richtingen uitge sloten.'Dit was hierom zo te be treuren. omdat Schiedam, op een kruispunt van binnen- en buiten water, gunstig gelegen was voor scheepvaart en- handel. 'Tot over maat van ramp kreeg Rotterdam, dat aanvankelijk de mindere was van Schiedam, in 1340 door het graven van de Rotterdamse Schie haar eigen verbinding met het achterland en groeide langzamer hand Schiedam boven' het hoofd. Behalve wallen en vesten kreeg Schiedam ook poorten, aanvankelijk vier ia getal: de Vlaardingerpoort (op het einde van de Vlaardinger— straat), de Kethelpoort (óp het einde van de Ketheïstraat), de Overschiese poort (bij de brüg over de Schie naar dé Noordvest). en de Rotterdamse poorl( op het einde van de Hoogstraat), Later komt hier nog bij de St.; Christóffèl- óf Hoofdpoort. -; ...fl-V V;.. Kloosters binnen de stad Schiedam Binnen het doof dé vesten en poor ten omsloten gebied vond men in de middeleeuwen ook tal van geestelijke stichtingen: er was eenBagijnhof, waar nu nog een steeg, van die. naam is; er was een mannenklooster, vrij wel zeker in 1442/3 gebauwd, van de Kruisbroeders of Kruisheren, op een terrein, thans begrensd door Broers- vest, Herenpad, Broersveld en dat deel van de Lange Kerkstraat dat ven de rapporten van in 1494 en 1514 gehouden enquêtes ln Holland en WestjFriésland ten behoeve van* taxatie, voor de belastingen.' ia 1494... In 1494 verklaren de Schiedam mers desgevraagd dat er „ten tijden van Hertoge Karei" 574 haardsteden waren, waarvan er in 1404 109 ver brand zijn. Verder delen zij over het bedrijfsleven mede, „dat ten tij den van wijlen Hertoge Karei, waren binnen der voorsz.stede offvarende 36 harickbuijssen, aldaer thuijs behoo- rende; tenzelven tijden was oock bin nen der voirsz^tede draperye, dat men jaerlicx makende was omtrent 500 halve laeckenen; wseren oock tenzelven tijden brouwers, dewelcke goede neringhe hadden van der. brouwerye; tenzelven tijden waren oock, binnen derzei ver stede thuys behoorende 4 of 5 coopvaerders, de welcke alle dagen off ende an voe ren met coopmanschippen". Maar nu, in 1494, „angaende den staet van beuren faculteyt int generael" delen zij mede, „dat in den jaere voor- nomd waeren binnen aer voorsz.- stede veel reeders van buijsen, dra- penierders, coopvaerders ende an dere die ghemeene poorters binnen der stede, die welcke veel meer rijek- dom ende goeden hadden dan daer nu ter tijt zijn. Seggen. oock, dat nu- tertijt binnen de voorscr. stede niet meer en zijn dan 12 buyssen ende 2 cleyne buiskens, die ten. harinck zul len varen, welcke buyssen alzoe snoode zijn ouderdomme, overmidts dat men geen nyeuwe buyssen en heeft mógen maecken van armoede, dat men se ten tijden als daer voren 35 buyssen offvarende waren, niet en soude hebben willen voeren, uytge- nomen 4 buyssen, die in den jaere XCIII en XCmi gemaect zijn. Seg gen oock, dattet waer is, dat huyden ten dage gheen draperye binnen der voorscr.stede .en is, daer men of scrijven mach, overmidts armoede van den drapenierders. Seggen noch, dat up huyden sdaechs zijn binnen der voorscr. stede 8 brouwers, ghe- lijck in voorleden jaren zijn ge weest, mer daer en zijn niet meer' dan 2 off 3 brouwers, die wat ne ringhe hebben: alle" die andere ne- rïnge zoude wel eenen brouwer machtich zijn te doen; ende is oock huyden des daechs mer een coop- vaerder die binnen der voorscr. stede thuys behoort, welcke coopvaerder is wel 14 jaer oudt, zoedat men achter dese reyse niet meer en zal mogen vaeren". en in 1514 In 1514 wordt door Schiedam ver klaard, dat er in de stad 470 huizen zijn, 6 :priestershuizen, - 1 mannen klooster, 3 vrouwenkloosters en een bagijnhot Van deze geestelijke stich tingen wordt gezegd, dat zij „brou wen ende. maicken lyndelaickenen gelijck die waerlieke luyden"; de pastoor van Schiedam deelt mede, dat er in zijn parochie11580 commu nicanten waren. Het stadsbestuur van Schiedam' constateert, .-„dat die ge- niëene-neringe es die harinckvaert, ende datter dit jaer van '14 gevae- ren hebben, onder ga et ende quaet, groot ende cleyn, 20 buyssen twelck duert van StJacobsdage tot Ste Mer- tinsmisse. Voort zoe- zfjnder in der voorn, stede oock 6 of 7 coopvaer- m daermefc die iiwonende'n vao vroeger het land van Belofte werd Voorn. stat vaeren in coonvaert: genoemd; verder verschillende vrou wenkloosters; in de' eerste plaats het Sint Ursula klooster de zusters, behorende tot de derde orde van Sint Erancïscus, de Tertiarissen, be gonnen in 1405 samen te wonen; het oorspronkelijke zusterhuis stond ten Oosten van de kerk -en werd in 1425 tot klooster verheven, doch in Juli 1428 door brand verwoest; de zusters kregen toen vergunning een nieuw huis .te, laten bouwen, dat moet ge staan hebben op een terrein grenzend aan Ketheïstraat (in de zestiende eeuw ook genoemd: „Beneden de heul over 't Zusterhuis Overdam" en „Beneden de dijkstraat over St. TJr- sulenconvent") en Breestraat; dan het Sint Annaconvent, waaraan- de huidige Sint-Anna-Zusterstraat haar -roam ontleent; wanneer dit klooster. gesticht," is niet precies bekend; asker is, dat'het in 1498 bestond; de Zusters waren Augustinessên;. ten slotte was er nog het convent'van Leliendael ter plaatse, waar nu, het Weeshuis der Hervormden staat op de Lange Achterweg, In 1461 sticht ten „die susteren. van der denjer oir- den Sinte Franciscus uut dat convent van Hairlem tot sinte Claren" een klooster in het huis waar de maagd Lidulna was gestorven, staande.'aan de Bogaardstraat. Daar Bogaardstraat en Lange Achterweg identiek zijn, is het niet onmogelijk dat laatstge noemd klooster het convent van Le liendael is. Boven alle gebouwen, wereldlijke en kerkelijke, stak de Grote of Sint Janskerk uit.- Men. neemt aan hoe wel zulks niet te bewijzen is dat met de bouw van dei kerk in 1335 werd begonnen. In 1425 werd z^f ge consecreerd, maar dit-was gezien het feit, dat er eèn oudere, kerk ge weest is— niet de eerste wijding van. een Schiedamse kerk. In 1428 had de kerk veel te lijden van de grote, brand,die, zoals wij zagen, ook het eerste St. Ursulaconvent in de as legde; bij de restauratiewerkzaam- heden zijn de sporen van de brand teruggevonden, echter niet in de ZÜiderzijbeuk en het: zuiderzijkoor, de 2gn. „Nieukerck". Uit het feit,' dat de K. Liduïna in April 1433. begra-, ven werd aan de zuidzijde 'van de kerk en wel buiten het gebouw en dat bij de restauratie haar graf werd ontdekt in'de Nieuwkerk, kunnen wij concluderen, dat nadien de kerk de grote uitbreiding heeft ondergaan,. waardoor .de parochiekerk haar te genwoordige" gedaante: die van een eenvoudige, sobere, maar statige hallenkerk met driebeukig schip en prachtige toren. Economisch beeld van Schiedam Wanneer de grote klokken een dateert van 1455 en werd gegoten* door "Willem van Cloterdiïc en Ste ven Bütendiic, een is in 1519 ver vaardigd door Wilhelmus en Jaspar M;oer hun bronzen geluid lieten horen over Schiedam, stierven de tonen niet weg langs stille straten van een kwijnend stedeke. Want al werd Rotterdam haar meerdere, toch was Schiedam in. de 15de en 16de eeuw een stad, levendig, vol vertier en bedrijvigheid. Er was enige Ura- perie namen als Raam, Raanweld, Raamgracht, getuigen het en .uit de bekende Kamper pondtolregisters blijkt, dat veel Schiedams laken op de Deventer markten kwam, maar in de zestiende, eeuw was de.drapene. geheel verdwenen. Een aardig beeld van Schiedam's bedrijf en handel ge- de voorn, stat vaeren in coopvaert; ende omtrent lichtmisse soe waeren- der uyter voorn, stede wel 200 man nen ende meer ter zeeva'crt om schollen, ende andere in coopvaert om buy ere. Voort zoe generen hem veel van den wijfs .ende kinderen met netten te spinnen ende te -brey- deh Item omtrent 2 of 3 jaeren gele den. hebben zy begonnen een. wey- nich draperien,ende 10 of 12 drape nierders, daer tmeeste deel. gesce- pen zijn die draperie te laten, omme dat de wolle te-diere es, ende dat de laickenen luttel gelden, alsoe die maer en zijn van den prijs van 11 gouden guldens, ende maicken om trent 500 laickenen sjaers. Ende heb ben1 4 brouwers, ende over 8 ÓE 10 jaeren-hadden zij' wel 8 brouwers; ende declineert- deselvé brouwerye, omme dat de brouweryen alomme vermeerderen ende vermenighen, ende dat de brouwer hem sr.erp daer- an behouden, mach. Ende ieselvé ne- ringe die zy hebben, die moeten zy onder malcanderen houden, alsoe al daer geen. deurvaert of neringe en es, endewaren der 10 of 12 uyter stede, zoe en zonder geen neringe medallen wesert Oock'mede zoe zijn zy zeer v'ergaen bij versterften ende buytenhijlicken. Seggen voort, dat die harinckvaert zeer binnen 10 jae ren gemïndert es, wantter binnen de voorn, tijdt geweest es 26 buyssen. Ende aengaende die coopvaert, dat ter binnen desen lesten voorleden jaere uyter voorn, stede 4 coopsce- pen ia der zeé gebleven zijn". Bedenken wij, dat deze enquêtes werden gehouden.in verband met de heffing van belastingen, dan kunnen wij aannemen, dat elk plaatselijk be stuur er zeker niet op uit was zijn financiële en economische toestand rooskleuriger voor te stellen dan zfj was: integendeel, menig verslag zal een somberder tint Vertonen, dan de werkelijkheid te zien gaf, al mag niet verheeld worden, dat in de jaren 1494 i en 1514 de toestand verre die van een hoogconjunctuur was. Het beeld, dat ons hier van Schiedam's économisch leven, gegeven, wordt, en waaruit wij kunnen zien, hoe dominerend de ha ringvangst en haringhandel warer», vindt zijn bevestiging in de middel eeuwse keurboeken, van Schiedam. In het oudste keurboek komt een afzon derlijke afdeling voor, die tot titel draagt: „Dit zijn keuren ende ordy- nancïën, verclaert bijt meeste deel van den stiermans van den haruige etc. ende gesciede anno (14)34 in Junio". Tot in détails worden de vol gende onderwerpen hierin geregeld: „Vant lastgelt", „van den versscben haring", „van den offslach", „om elc zyn tyt te voldienen", „van die scepe te leggen", „om rechte spreken an scepe, die men hier opleyt", „van re kening te doen", „van den verndels ende netten", „van. den cupers ende eerst van den biertonnen", „van den harlncktonnen", „van den zoutte". Uit dc tweede helft van de vijftiende en uit de zestiende eeuw zijn nog verschillende ordonnantiën op hét branden en pakken van de haring be waard gebleven. Zo hebben.wjj, als het ware in vo gelvlucht, het middeleeuwse leven van onze stad Schiedam bezien. Met opzet heb ik hier. niet verhaald de politieke rol die Schiedam speelde, in het "bijzonder tijdens de laatste phase van de twisten tussen Hoeken en Kabeljauwen,.de Jonker-Fransen oorlog. In 'hét zestiende artikel van deze reeks schreef ik reeds uitvoe rig over de bronnen "processtuk ken en literaire gedenkstukken die daarop betrekking hebben. Spe ciaal vestigde ik toen" de aandacht op een voor kort ontdekt Schiedams rederijkersspel; „Het spul van Joncker Franssenoorloch". In verband met de mogelijkheid, dat in 1950 tijdens de herdenkingsfeesten dit stuk zal D.W.S.Contact gaat wekelijks verschijnen Het officieelorgaan der Schie- damse Handbal vereniging D.W.S. vermeldt een verheugende medëde- lïng voor de leden. Met' iögang van heden zal het contact-blad wekelijks gaan verschijnen. Er is tevens een nieuw systeem ingevoerd voor wat betreft de aanschrijving voor deel neming van een of andere wedstrijd. De opstellingen komen. nJ. in „Con tact" te staan, zodat de persoonlijke aanschrijvingen vervallen. Het voor deel hiervan is, dat ieder ruim schoots óp tijd weet, op welke plaats hij of zij staat opgesteld en wie zijn of haar medespelers zijn. Een tweede mededeling zal wel met even veel vreugde begroet zijn in het D.W^.-kamp. Het derde'heren- elftal is n.l. op het laatste nippertje gepromoveerd naar de Districts Re serves 2e klasse, doordat een. plaats in. deze afdeling vrij kwam. De uit stekende prestaties wan het afgelo pen. seizoen zijn hiermee toch nog beloond, Het vierde heren-elftal gaat nu alleen de D.W-S.-kleuren in de afdelingen Eerste klasse hoog houden- Zondag speelt D.W.S. 1 op Bos- hoek om elf uur een wedstrijd tegen Rotterdam 1. Om 12 uur speelt D.W.S. 3 tegen Rotterdam 2 (dames). De beren-elftallen 1 en 3 komen uit op het tournooi van H.V/36 in Den Haag. Om één uur speelt een D.W.S. heren combinatie tegen Snelwiek 2. Hermes-tour slaagde in alle opzichten De tour van Hermes D-V.S naar België en Luxemburg is zowel als vacantieuitstapje als uit sportief oogpunt bekeken uitstekend ge slaagd. Na een technisch goed partijtje voetbal tegen F C Turnhout, dat met 51 werd verslagen, bereikte het gezelschap Zondagavond het in een zee van licht badende Brussel, waar Stolk zich na zijn wedstrijd ia het Ned, Cricketelftal bij het gezél schap voegde. De andere ochtend werd na een rondrit door de stad via Namen en Dinaut naar Han gereden en een. be zoek aan de grottengebracht. Na een prachtige rit werd' tegen de avond Bouillon bereikt In vrolijke stemming bracht men de avond door. Dinsdag winkelden onze stadgeno ten in Luxemburg (ook mannen winkelen!), waarna 's middags een onvergetelijke tocht door het mooi ste gedeelte van de Ardennen naar Echternuch vólgde. 's Avonds in het hotel gaven de Schiedammers een muziek en zang uitvoering, die alle gasten tot laat in de avond bezig hield. Na een tocht via het schitterend gelegen Chervaux gin het naar Valkenburg en later naar Geleen, waar tegen Maurits werd gespeeld. Zoals wij gisteren reeds meldden, won Hermes met 6—3. Er werd on danks de vermoeidheid van de reis uitstekend gespeeld. Donderdag ging het via Tilburg en Oisterwijk weer op huis aan». - Zaterdag 17 September opent de Schiedamse Toneelvereniging „Kunst door Oéfening" haar seizoen .met een opvoering van de. klucht in drie bedrijven „De Houten Ham", door Jan van Ees en Henk Bakker. De opvoering' wordt gegeven in de grote zaal van 'de R.K. Volksbond aan de Lange Haven en begint ora acht uur. (IngezJ Med. j "VunnBn nde Bezeilen bloem pOrrfl worden opgevoerd, hoop ik in het volgende artikel de werkzaamheden van de Schiedamse rederijkskamers te behandelen. Ontwikkelen Afdrukken Vergroten Pasfoto's Reproducties Hoogstraat 105 Telef. 66729 Speciaal adres voor CÖRSETTEN BUSTEHOUDERS BUIKBANDEN etc. NAAR MAAT EN CONFECTIE NOG LANGER Pedicure - Sportmasseur Specialiteit in aangemeten steunzolen. Hoogstr. 107 TeL 67813 BALATUM 1.25 p; M. 1 Meter, breed Pracht VLOERKLEDEN 69.— MEUBELFABRIEK STOFFEERDERIJ GROTE MARKT 21 Telef. 67762 Schiedam GtDP. IN$Tk(/CT£Uft 22.59 HAARDEN Gasfornuizen 220.- Gascomforen Electr. wasmachine f 215.— WRINGERS Schoonmaakartikelen HOOGSTRAAT 128 TEL. 68304 Op graveren kan gewacht worden VISSER Co. LIKEUREN WIJNEN BIER LIMONADE Voor 'n goed SCHILDERIJ KUNSTHANDEL a. m. Janssen INLIJSTEN VAN FOTO'S PLATEN EN- ETSEN Rotterflamsedljlc 211 Telefoon: C8617 HOEDENMAAND Laat U bij I BROERSVEST 6 smakelijk BROOD en GEBAK F Bakkerij Broersveld 15—17 Tel. 68231 Schiedam - Rotterdam Bezorging door de gehele stad SPECIAAL ADRES VOOR: ."j® Med. gedipl. Pedicure De gehele dag geopend Rotterdamse dijk 158 a 1140.- 5'. n/i 7-5 Mathenesserlaan 190 (hoek. Nw. Binnenweg West kruiskade 4 Pretorialaan 4 7 Een voor Uw boekenkast luxe editie, J 9JU BOEKHANDEL Broersvest 44 Telef. 68152 .Wie er aan de slag willen en kunnen gaan Bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, kantoor Schiedam, stonden op 31 Aug. .de volgende aangeboden en gevraagde arbeidskrachten genoteerd: AANGEBODEN ARBELDSKRACHTEN BOUWBEDRIJVENMandenmakers, dakbedekkers, uitvoerders. METAALBEDRIJVEN: chauffeurs, halfwas bankwerkers, halfwas ijzerwer kers, automonteur, ALG. BEDRUVEN: boekhouders/ kan toorbedienden, musici, magazijnbedien den, portiers, vertegenwoordigers, on geschoolde arbeiders, verbandmeester, transportarbeiders, bezorger, verkopers, schoenmaker, vellenbereider, molenaar, slager, colporteur, kellner, bulfetbedien. J i, incasseerder. JEUGD: 11. timmerman 11. electrl- clens, aank, électrlcien, li. meubelma kers, 11. instrumentmakers, 11. winkel bediende-etaleur, II. decoratieschilder. automonteur, 1L waterbouwk. teke naar, IJ. modelmaker. Jongste bedien den. l.l. handtassentnaker. 1.1, construc- tletekenaar. VROUWEN: Verkoopsters, kantoor personeel, naaisters. GEVRAAGDE ARBEIDSKRACHTEN BOUWBEDRIJVEN: Schilders, tim merlieden, stucadoors metselaars, vloe- renleggers, METAALBEDRIJVEN: Bankwerkers, precisiebankwerkers, eloc. lassers (N.V. L,), gereedschapmakers,, constr. mon teurs, koperslagers, fitters.' vormers, metaaldraaiers, fraisers, schavers (ge schoold), plaatwerkers, schcepsbikkers, pijpen monteurs, scbeepsijzerwerkcrs, grofsmeden, halfwas polijster, loodgie ters, instrumentmakers, framebouwers, nagelheters, nanhouders. alg. bedrijven; Letterzetter, boekdrukkers, fabrieksarbeiders, kleer maker, pompier, dropswerkers, veehou-. dersknecht, kolensjouwers. In do Lim burgse .mijnen kunnen flinke ongehuw de arbeiders geplaatst worden, leeftijd 18—30 jaar. JEUGD: Borstelmakers, cartonnage- werkers, granietwerkers,kunststeen, aank. soldeerder,' koperslagers, koper gieters. vormers, slagersjongen, halfwas slager, leerling voor glasindustrie, 1.1. lakspuiter, constr. werkere. 1.1. schil-, ders.' 1.3." bediende' of bedienden voor kruideoiersbedrjjf, leeft'ijd 14—25 jaar, halfwas rijwielhersteller, O. lijstenma kers, LI. bakker, 1,1. gereedschapslijper, 1.1. ass. laborant, 1.1. disüllateursknechts leeftijd 14—16 jaar. VROUWEN: Dagmeisjes, fabrieksmeis jes, strijksters. kapster. 1.1. naaisters, confectie, werksters. - Landbouwers en landarbeiders, die zijn aangesloten bij een organisatie die- nen zich' voor emigratie uitsluitend te wenden tot. hunne organisatie tot 31 Dee. 2949 Niet georganlseexden wenden zich uitsluitend tot het Arbeidsbureau, uiterlijk, tot 31 Dec. 1849. EMIGRATIE NAAR AUSTRALIA EN NIEUW ZEELAND Landbouwers en arbeiders in vrijwel j öeroePen (kantoorpersoneel - wordt niet gevraagdI kunnen worden ge- E a„Vo0r emigratie' naar Canada, Zuid-Afrika, Zuid-Amerika bestaat nog steeds gelegenheid.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3