VOORAL VOOR DE VROUW Zei i werkzaamheidkenmerk Slaan der Amerikaanse opvoeding ScJUxiioH Nederlandse hulp hij het onderwijs zou niet doelmatig zijn f Nederlands in Ik wil die nare soep niet J eugdbibl i ot heek stimuleert durf en initiatief Aan alles komt een eind Aangekleed Handwerken v Mr. ALISASTRO AMID J O JO OVER VOLKSOPVOE DING Alleen reeds op Republikeins gebied Indonesië behoefte aan 30.000 leerkrachten Evelien spreekt I VAN VROUW j TOT VROUW De Beursbruif is geplaatst Whippet-reimeii belangrijkste ooit georganiseerd Zaterdag 3 September 1949 9 3 „Begrijp je wat het voor mij be tekende, toen ik opeens de gele. genheid kreeg een lang gekoesterde wens te vervullen en een studie- lels naar Amerika te maken?" dat was het eerste, wat mejuffrouw Hannie Wolff, leidster der Haagse Jeugdbibliotheek in de nok van het gebouw der Openbare Leeszaal ons vroeg, toen wü haar na die mooie reis te spreken kregen. „Mijn leven lang strijd ik voor de „zelfwerkzaamheid" der jeugd. Ik tracht die bij mUn dagelijkse werk zoveel mogelijk te bevorderen en toen kwam Ik daar in het land, -waar in de zelfde richting wordt gestreefd en waar reeds zo onein dig veel meer bereikt kon worden.' „Hoe lang was je er?" „Zes maanden uit en thuis; ik ben heen en weer gevlogen, dus verloor vrij wel geen tijd met de teis. Maar vermoeiend dat het was! Ik had steeds verlangd eens te mogen rondzien in Amerika, waar zij ons op het gebied der jeugd-bibliothe ken en -leeszalen zo ver vooruit zijn. Nu ik de kans kreeg een beurs te verwerven van een Unes co fellow-schip, wilde ik er ook zo goed mogelijk van profiteren en zoveel mogelijk zien. Alleraardigst werd ik overal ont vangen De American Library as sociation had op mijn verzoek in overleg met Unesco mijn reispro gramma opgemaakt, zodat ik geen tijd verloor met nutteloos gezoek of ingewikkelde plannenmakerij Unesco wil niet. dat de fellow, die oversteekt, blootgesteld wordt aan interviews en dergelijke tijdro vende zaken. Zij, die aangewezen worden, gaan voor studie en ob servering. Je moet een achtergrond van je vak hebben; daarop wordt je reis uitgestippeld. De opzet van Unes- co-beurzen is, dat de fellow pro fijt trekt van het geziene en dit iti eigen land in toepassing pro beert te brengen, en vooral ook de samenwerking over de gehele we reld tracht te bevorderen, Unesco geeft één beurs per vak, b.v een voor muziek een voor bibliotheek wezen. Uitsluitend dus op het ge bied van kunst, ■wetenschap, cul tuur. Het Fellowship houdt tn: reis en studietijd, het volgen van colleges (Library School) aan verschillende universiteiten. Het langste twee maanden 'ben ik in Cleveland geweest aan de Western Reserve University. Daar wordt zeer veel werk gemaakt van de Jeugd-bi- bliotheekopleiding. De openbare leeszaal daar hield een'tentoonstel. Hng ter gelegenheid van „de 50 gouden jaren van werken met de jeugd in de Clevelandbibliotheek."* Om van te watertanden. Trouwens ik voelde me soms hevig jaloers op de prachtige jeugd-encyclopaedieën Dat de vacantie nu toch om Is kan zoontje niet vatten. „Naar school?", roept hij, „hoe kan dat nou?" „Aan alles komt een eind", zegt tie werkster. Die zin haakt zich in hem vast. En heel die dag zoekt hij het tij delijke van de dingen. Aan tafel; ,,Nu is de melk nog in de fles. Straks zit-ie in m'n buik. En gaat-ie er weer uit". Als ik met een etui aankom om het schoolgaan te verzoeten, praat hij somber! „Nou is het nog mooi met dat gele lineaaltje Maar straks En over rin nieuwe sandalen; „Hoe lang duurt dat glimmen nou Mam?" 't Is Vrijdag, 's Avonds zit ik zot te doen met het vrouwenblad. Roerloos lees ik alle copie, die ik bijkans van buiten ken, totdat ik er misselijk van word. Zoontje prutst aan z'n ganzen bord. Alleen als ik me opwind over vergeten aanhalingstekens, zegt hij wijs. na een dag filosoferen: „Morgen ligt die krant in een plas, Mam. Of in de kattenbak. Of in het allervièste wat er bestaat *t Kalmeert me töch. (hxg. Mei.) Was Uw wol veilig in ALKALI VRIJ 35 et o«' dA. 100 ar.. en op de mogelijkheid, die de kin deren daar wordt gegeven om hun opgaven uit te werken. Ik genoot van de wij2e. waarop de jongeren daar in staat werden gesteld om zélf hun gang te gaan en vertrouwd te raken snot de boe ken en de catalogi Denk je eens, even in, wat een grote waarde dit voor hun opvoeding en hun later leven moet hebben. Als je hier om je heen kijkt in een leeszaal, hoe onhandig en stuntelig sommige volwassenen zijn bij het naslaan van een catalogus, dan voel je pas hoe dit veranderen moet en hoe dat kén, wanneer wij nu reeds de jeugd hierin leiding geven .Wij in Holland kennen de schoolbibliothe ken amper. Ja er zijn natuurlijk een soort uïtleenbureaux, waar de kinderen elke week een keurig ge kaft boekje mogen halen, maar het zélf zoeken naar lectuur van hun gading, het speuren het combine ren van de te vervullen wens en van de boeken, die daarover be staan, dat wordt slechts op een enkele vooruitstrevende school be- Ontbijt. Ze kondigt aan dat ze vanmiddag het nieuwe zeil zal kopen, want de keuken schreeuwt erom. Ik houd meer van een vrouw in een ro mantisch lapje dan van nieyw- zakelijke vloerbedekking, al knapt het kombuis er nog zo van op. Daarom geef ik iets ten beste over „vrouwen die er altijd aardig uit zien" en „die tot sloofjes verdor ren", waaraan ik vastknoop dat ze beter een jurk kan kopen. In haar huishoudelijk geweten getast stuift ze op; „Denk maar niet, dat ik zo'n aangekleed poppetje van me laat maken, waarmee je de hele dag kunt rondvlinderen. Ze sputtert nog iets van „zeker de boel verwaarlozen" en verdwijnt met kribbige haast. Avondeten Zij: „Vind "je het geen geslaagde 'jurk? Ik had er bijna drie keukens mee kunnen beleggen". Ik: „Ach, voor mijn part wordt die keuken een roethol". In Cleveland's Jeugdbibliotheek gaat het gezellig toe. vorderd. De belangstelling begint echter te ontwaken. Ik krijg al dikv/ijis vragen in deze richting en ik hoop er van de winter, als ik mijn rapporten voor Unesco uitge werkt en ingeleverd heb, hier en daar lezingen over te kunnen hou den, Je hebt er geen idéé van hoe animerend het Is voor de jeugd en hoe hun boekenliefde wordt op gewekt, wanneer zij' met fleurig materiaal te doen hebben. Dat heeft werkelijk veel invloed op de lees-ammo der kinderen. En dat wordt in de Ameri kaanse jeugdbibliotheken zo veel mogelijk toegepast. In ons land is er nog te weinig contact tussen de school en de bibliotheek. Maar dat zal op de duur vast beter worden." De boekenweek staat er in het teken van het jeugdboek. Hij wordt georganiseerd door de boek handelaren in samenwerking met de Jeugdbibliotheek De kinderen v/erken hier zelf aan mee; zü fa briceren vaak allerlei, dat bij de boekenweek te pas komt. Dikwijls ook bereiden de kinderen zelf ten toonstellingen voor in verband met een gedenkwaardig feit of een bepaald onderwerp zoals b.v. Uni ted Nations Intercultural relations Die internationale contacten wor den op het ogenblik sterk onder streept. In Amirfka hebben de grote uit gevers speciale uitgeefsters van jeugdlectuur. Alle boeken kunnen daar in grote oplagen verschijnen. Hierdoor is het mogelijk om de beste artisten aan het werk te zetten en veel aandacht te schen ken aan goede boeken, met een artistiek verzorgd uiterlijk. Slaan is gemakkelijk. Opvoeden piet. want dat eist zelfbeheersing. Wie het kind wil helpen een even wichtig mens te worden, bereikt dit niet door het te laten voelen hoe gemakkelijk een grote en ster ke een kleine, zwakke voor zijn eigen gemak naar zijn hand kan zetten. V'ant de meeste ouders slaan alleen uit ongeduld en woe dt., maar niet uit opvoedkundige overwegingen. Geslagen kinderen reageren op de duur niet meer nor maal op het leven Ze hebben de angst nodig gekregen en kunnen hem niet missen, omdat ze er aan gewend zijn geraakt, dit als de enige drijfveer van al hun doen te zien. Zo ontstaan de types die al tijd de stok achter de deur moeten hebben en zonder dril-systeem om onder te bukken tot niets komen. Een onaangename karakteront plooiing tonen ze dikwijls als ze io de gelegenheid komen zich te laten gelden. Over anderen laten za dan de angst regeren die ze in zichzelf het zwijger opleggen, door haar anderen in te boezemen. Daarachter schuilt eigen zwakheid en onzekerheid. Kinderen die wreed en ruw zijn tegen kleinere kameraadjes willen alleen maar bewijzen dat ze zelf de sterkste zijn. Als iedereen bang voor je is, dan kan er immers niemand 2ijn waarvoor je, zelf bevreesd bent. Dit heeft de hardhandige opvoeding hun geleerd: Wees een goede slaaf, om de sterke niet te prikkelen- maar beter is het zelf d« angst aanjagende te zijn In een wereld waarin nog steeds gedacht wordt aan de jaren die achter ons liggen en men grote woorden spreekt over het verhoe den van een eventuele herleving van de fascistische horden-menta liteit, mag men zich wel eens af vragen in hoeverre ieder van ons onbewust meegewerkt kan hebben tot het ontstaan daarvan. Want de ■psychologie van het fascisme valt voor een groot <*eel samen met die van het geslagen kind, dat als heerser wreed en als onderdaan slaafs wordt. Zo bezien rust op iedere vader er. moeder een verantwoordelijk- beid die veel verder gaat dan de ontwikkeling van hun kind tot normaal individu Hier hebben de ouders, maar vooral de moeders de hand erin hoe de wereld van straks, waarin hun kinderen groot geworden zijn, er zal uitzien. Motten De huisvrouw zal veel tijd, moeite en geld kunnen besparen als zij al haar wollen goederen, kleding en meubelstoffen en tapijten motbe sten dig zou kunnen kopen De tex tielfabrikanten zijn meer en meer bereid raotbjstendige artikelen te leveren, maar er moet ook vraag naar zyn. Deze vraag is niet zo groot, als voor de oorlog, omdat velen nog niet weten, dat de fabrie ken haar deze voordelen kunnen bieden. Zo lezen we tn de uitgave van de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting Mode-novellette Wordt er nog gehandwerkt door de moderne vrouw? Heeft ze daar nog tijd voor met haar drukke huishouden, naar weinige huishoudelijke hulp en haar vela belangstel lingen? Wy geloven van wel, maar op een andere manier dan een vorige generatie dat deed. In de kemenade van 1949 worden handwerken ge wrocht die practïsch nut hebben, zoals tasjes, mutsen, kragen en truien. Kleding stukken worden versierd, maar alles moet weinig tyd kosten en een maximaal effect geven. Kruissteekjes in bonte kleuren van grove wol (Smyrnawol) geven aan een donker j'urkje een fleurig aanzien. En stel U voor dat U van hetzelfde materiaal een bijpassend Turks mutsje maakte zoals de drie gratiën op da schets dat hebben gedaan. Een geweldige lange kwast staat daar nog pikant bij ook. Een geborduurd bolerootje met muts je zoals boven links op de schets is 'n aanwinst voor elke garderobe. Wij denken ons dit garnituurtje van zwart vilt of laken met borduur sel van oranje rode en bruine kruissteekjes hier en daar onderbroken door een paar kraaltjes of pailletjes. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. -In het begin van 1927 feliciteerde de directeur van het Haagse huig van bewaring in de Casuarisstraat de gevangene die cel 14 bewoonde. ïn de gevangenis had deze celbewoner Juist de meester titel behaald. „Manheer Sastxoamldjojo, ik feliciteer u, u krijgt vandaag spruitjes," sprak de directeur en aldus geschiedde. 01 Hatta in cel 1 "en Pamontjak In cel 7 In de vreugde der spruitjes mochten delen vermeldt het verhaal niet. Het vermeldt slechts dat 22 jaar later dit drietal tot de zwaar gewichten behoort van de Republikeinse delegatie, welke thans in Den Haag de overneming van de souverelniteit komt regelen; een zaak, welke met hun verbluf in de Casuarisstraat in nogal direct verband staat. jeugd toen in do militaire gelederen was opgegaan aan de vooravond van. de eerste politieactie. Doch de honger nar kennis is onbeschrijfelijk Jongens, die reeds voor onze vrij heid hebben gevochten gingen zo gauw als maar kon naar de school banken terug Indien het oplei dings vraagstuk voor leerkrachten vol gens de ontworpen plannen tukt, zal Indonesië over een jaar of zeven, acht, het onderwijs op de noodzake lijke schaal kunnen aanpakken. Dan Is een leerplicht te verwachten voor kinderen van 8 tot 14 misschien van 7 tot 14 jaar. Oud-minister Sastroamidjojo ver wacht op dit stuk niet veel mogelijk heden van hulpverlening door Ne derland. Wanneer men hem met enige bezorgdheid vraagt, of h|j al dus Indonesië niet teveel hooi op de vork laadt, toont h|j zich optimis tisch. Gij zandt onze plannen moe ten bestuderen, om te kunnen con stateren, dat wfl ons niet aan illu sies overgeven, verzekert hij. En opvoeding en ontwiKeling van de cultuur zijn nu eenmaal nationale zaken: zy moeten zich in vrijheid kunnen ontwikkelen in een vrjje maatschappij waar de geeBt vrij is. Het kan zo'n lijdensweg zijn, 't kind dat het vertikt om te eten. Kom Robbie, nog maar zes hapjes, nog maar vijf hapjes. Toe nou, Robbie, weet je wat, dit is een olifant hij kümt naar je toe, kijk, kijk, hapMaar alle olifanten ten spijt, Robbie gelooft het wel, draait zijn koppig hoofdje om, knoeit met zijn vingers in de prak, zit met een volle mond en grote dromerige ogen uit het raam te staren, en het wordt weer een. drama- Wat moet ik eraan doen? Jam mert de moeder, Ze is soms uren met het kind bezig en het blijft zo: wanneer Robbie wa. ouder is, wei gert hij nog halsstarriger. Dan komen er scènes met Pa: Je blijft aan tafel, tot je bord leeg is, dreigt vader en t-an wordt Robbie koppig, hij wil niet, hij blijft zitten en houdt vol, het eten is koud, 't wordt eindelijk maar voor zijn neus weggehaald ~n hij moet naar bed. Tranen, iedereen in een slecht humeur, niemand is er wat mee opgeschoten. Is het dan zo gek om een mo dernere weg in te slaan en te doen wat vele dokters ook aanbevelen: Als het kind niet wil eten, Iaat hem dan. Dring het hem niet op. Maar geef hem ook niets anders. Wanneer het kind honger krijgt, eet hij vanzelf wel. Ja maar, hij heeft het zo nodig, zegt de moeder. Hij is toch al niet dik en niet sterk, hij moet toch de nodige voedingsstoffen binnenkrij gen? Dat is natuurlijk wel zo, maar op deze manier krijgt hij ook niet bar veel naar binne--. en boven dien, wat erger is, het kind tyran- niseert zo het hele gerin. Een dokter vertelde hoe hij het een keer meemaakte, dat men het kind eindelijk maar zijn gang liet gaan en het toen ook werkelijk m twee dagen niets at. Maar toen was het ook radicaal voorbij, hij had razende monger en verorberde alles, wat voor hem vverd neergezet. En meteen was het conflict ook blijvend opgelost, voortaan treuzelde hij niet meer met eten. In elk geval is het fataal, wan neer een kind het middelpunt wordt aan tafel van de bezorgde belangstelling van vader en moe der. Er kan natuurlijk, als hij niet wil eten, iets met hem niet in orde zijn. moet dan een dokter ge raadpleegd worden. Goed, dan blijkt, dat het kind volkomen ge zond is. Hij beeft ook genoeg be weging, is in de buitenlucht, speelt normaal. Welnu, dan moet hij ook honger hebbep of althans een ge zonde trek. VTaar h„j eet niet, dus is er iets anders met hem aan de hand: hij wü de aandacht trekken. Hy vindt in die liefhebbende angst van zijn moeder een zekere bevre diging, het kind wil zich laten gel den. Vaak komt het voor bij kinde ren, die jaloers zijn op een kleiner broertje of zusje en die op deze manier laten uitkomen, dat er niet genoeg attentie aan hen wordt be steed, naar hun zin. Het beste is, om heel gewoon en normaal te doen. Het is vanzelf sprekend, dat we om zes uur aan tafel gaan. Het is vanzelfsprekend, dat alles wat op tafel komt, lekker is, °n het is vanzelfsprekend dat we allemaal eten. Als een kind dan niet eet, goed, dan moet hij het laten. .Yeg bordje. Net of er niets aan de hand is. Geen honger? O, nou dan niet. Dan is het hele pleizier in het niet-eten weg. Niemand heeft be langstelling, niemand zeurt of vleit, niemand belooft iets of dreigt met iets. Maar dan is de mop er ook af. En Robbie zal mis schien niet eten, maar 's avonds zal hij om een boterham vragen en de volgende dag zal hij gewoon meedoen en net als de anderen boontjes en aardappelen eten. Weg is het conflict. Wanneer een kind oepaald iets niet lust, dring het hem dan niet op. Wacht tot hij een keer erg hongerig is en geef 't hem dan. Natuurlijk hebben alle kinderen dingen, waarvan ze beslist gruwen. Melk, of vellen ïn de melk, of griesmeel ~f uien. Waarom daar ophef van maken, melk kunnen ze krijgen in een andere vorm of in de pudding en van dingen als uien of griesmeel gaan ze mis schien later houden. Een kind kan zo diep verwijtend kijken na een hap van de een of andere stamppol èn zeggen: Nou heb je er toch uien in gedaan, moeder! Of ze zeewier te eten krijgen. En dan is het natuurlijk erg be langrijk, dat het eten er gezellig en smakelijk uitziet, dat de tafel net jes gedekt is, dat er vooral kleur tjes zijn: tomaten, sla, rauwe wor telen, het staat zo gezellig, het geeft een feestelijk idee 'en het wekt de eetlust op, Mr. AU kreeg spruitjes als beloning Bepalen wij ons voor vandaag tot mr. Ali Sastroamidjojo, van Juli 194? tot voor enkele weken minis ter van Onderwijs in de kabinetten Sjarifuddin en Hatta. Minister van Onderwijs niettegenstaande de om standigheid, dat hy van het eerste ogenblik, dat Nederland en de Re publiek onderhandelden lid van de Republikeinse delegatie was. Nu echter de RTC is begonnen was deze combinatie niet meer te handhaven. Doch, Sastroamidjojo nog voldoende met het hoofd by zijn oude werkzaamheden om ons een beeld te geven van het zeer gecompiceerde vraagstuk van het onderwys waarmede Indonesië heeft te kampen. „Ge kunt u een indruk van dit irobleem vo-men," zeide de minis- er, „door te letten Dp de uitslag •var de telling op 31 December 1947, in het gebied dat de Republiek was gebleven na de eerste politionele- actie. Toen b eek e- een tekort van. 30.000 onderwijzers te bestaan. Wat dat wil zeggen mag u bla ken uit het feit, dat er op Java in dit stadium 35.000 onderwijzers werkzaam waren aan de volksscho len, die of dat ogenblik 3% milUoen leerlingen hadden. Op Sumatra wa ren er toen op Republikeins gebied 10.900 onderwijzers werkzaam voor 516.000 leerlingen. Deze cijfers be tekenen reeds een zeer sterke stij ging ten opzichte van voor de oor log. In de navolgende jaren is het leerlingenaantal nog veel sterker omhoog gegaan, doch wij bleven zitten met het probleem van de on derwijzers opleiding. Dat plaatst ons voor enorme moeilijkheden. Onderwijzers werken tegenwoor dig van 8 tot 6. dut zegt wat. Ik ben begonnen met een spoedoplei ding van twee jaar voo* onderwij zers, doch ik moest er snel een vier jarige cursus van maken, omdat de onderwijzersbonder protesteerden tegen het omlaag gaan van het peil. Nu is er een vierjarige cursus voor in de plaats gekomen, doch reeds na twee jaar doen de adspiranten- onderwyzers practyk in de twee laagste klassen var de volksscholen. Op de duur zal er echter een op leiding van zes jaa- voor onderwij zers moeten komen Behalve dat, moet het vaktech nisch onderwijs hard worden aange pakt en vooral de strijd tegen het analphabetisme. Op onze vraag of Nederland op het gebied van het onderwijs be hulpzaam kan ~yn. schudde de oud- minister beslist het hoofd. „Onmo gelijk. Dit is evenals de meeste an dere zaken van opvoeding en cul tuur een terrein waarop Indonesië zich zelf zal moeten helpen. Het eni ge punt waarop ik hulp van Neder land mogelijk houd is-bij de op leiding van de mensen, d' onze leer krachten weer zullen moeten vor men. De rest zullen we zelf moeten doem Leerbonger We hebben een krachtig begin gemaakt. Toen ik minister was, waren de scholen leeg, omdat da DEN HAAG In een onder houd dat we reeds eerder met de Republikein mr. Ali Sastroa midjojo hadden, deelde deze ons mede dat er naast het Indone sische geen tweede officiële taal zal kunnen zQn. Dat het Neder lands een bijzondere positie in Indonesië zou kunnen krijgen achtte hij niet mogelijk.. Talrijke jonge Indonesiërs hebben slechts Indonesisch en Engels geleerd en ztf kennen het Nederlands nauwelijks. In de toekomst zal het misschien mogelijk zijn, dat Nederlands op dezelfde wijze op de scholen onderwezen zal wor den als het Engels. Doch op het ogenblik Is dat nog geenszins Intussen ziet het er wel naar uit, dat dit in de federale gebie den toch iets anders zal liggen. politicus de zaak zo scherp natio naal stelt Niet voor niets is hij lid van de Partai Nasional Indonesia." Een onmiskenbaar socialistische partij, Indien men naar haar pro gram kijkt", licht hij zelf toe. Doch belangrijker dan dat socialistische element js in dat program het na tionale element, dat boven al het and era de voorrang heeft In dat opzicht verschilt zij duidelijk van Bjahrirs „Partai Sosialis Indonesia, die veel minder sterk dat nationale op de voorgrond stelt Misschien, dat, eenmaal de onaf hankelijkheid verkregen, dat natio nale sentiment onder de druk van de practische noden minder dogma tisch zal worden gehandhaafd. Want Indien het nationalisme een dogma blijft in Indonesië, zal dat, ontwikkellngsmogelijk- vrezen wy, w w ,.v heden afsneden, hetgeen zieh op de Het is niet onbegrijpelijk, dat deze duur noodlottig kan doen gelden. EENDELIJK „Hft ligt in zfln lagers, mannen!" „Dat Is één, baas!", zo klonkt het vanmorgen om vjjf minuten voor negen bjj de Beursbrug. Na bijna drie uur Ingespannen arbeid waren de mannen van de constructlewerkplaats Hollandia er in geslaagd, de ene helft van de nieuwe Beursbrag, een ge vaarte van negen duizend kilo te plaatsen. hulpmiddelen die zoveel betekenen, koevoeten en stukken hout zorgen voor dc nodige steun. „Genoeg", klinkt het dan. Nu nog even een dop over d-j lagers, dan. een bsvel naar d man aan de lier en met vakkundige hand draait hjj de brug op zftr steunen, „De kop pen daar op, jongens„Ja, baas," „Willem geef eens een kwartsleu tel." „Die ligt er al." „Pas op dat je er niet in valt," gekscheert er een. „Ik haal Je er voor geen mü- ltoen uit." (Dit in verband met de ondraaglijke stank di uit de Lange Haven opstijgt). De koppen zijn vast gedraaid. Zy kunnen weer even uit blazen. De stemming'is-opperbest, maar dan volgt de" tweede en laat ste helft van de brug. Er moet doorgewerkt worden, want het ob stakel In de sluis moet Maandag morgen al weg zijn. De aanvoer van modder voor het opspuiten van de polder langs de spoordijk mag niet opgehouden weiden. Daarom wer ken zij vandaag door en eventueel morgen ook. Maar zy zyn tevreden, want ztJ zien even goed als wij dat hier weer iets groots en nuttigs ver richt wordt. De arbeiders in de fa briek repareerden de oude brug, zti leggen er nu de laatste hand aan en volgende week Zaterdag, zullen de auto's, de fietsers, de paarden- wagens en de bussen weer onge stoord de Dam over kunnen zonder omweg naar Kethel. De „noodtoe stand" heeft geduurd van 1 Juni af. Lang genoeg, vindt U niet? Volgende week kan men er weer over Een dryvend dok had zich voor dit zware karweitje door de Lange Haven moeten wringen. Twee stel lingen waren opgezet om de dubbe le basculebrug met een totaalge- wïcht van dertig ton daar te krij gen, waar men hem wilde hebben. Het drijvende dok had deze helft (aan de Kethelae sijde) om circa half zeven van do boot gelicht, waarop de twee stukken en de trot toirs naar de ilaats van hun be stemming waren pevoerd. Hoog bo ven zyn rustplaats zweefde de hal ve brug in de takels, langzaam maar zeker vierde men uit, en zoals averal, wogen ook hier de laatste loodjes het zwaai t. De geoefende ogen van uitvoerders, opzichters en arbeiders, prachtig i3 die samenwer king op zo'n ogenblik, zien de si tuatie direct. „Een beetje naar links, een beetje naar rechts, zak ken maar," roepen zij tegen de man aan de lier. Een op de bok met zijn oude vertrouwde stoommachine naast zich en een op de kant, die samen met zyn maat alles met de hand afdoet. De dokkabel aan de kop en de straatkabel aan de ge heel vernieuwde staart. Bij de la gers gekomen t'ildan dat er nog wat versjord moet worden. Zes, ze ven mannen springen aan de lijnen en. met een rhythmisch „halio" zien de talryke toeschouwers de brug steeds meer boven zy'n lagers ko men. De manner, gaan met deze ne genduizend kg staal net zo voorzich tig om als met een troetelkindje van negen pond. Er wordt gesjouwd met planken en plankjes, kleine De officiële loting voor de kam pioenschappen van Nederland voor whippets, die morgen op het ter rein van Hermes D.V.S. zullen worden verlopen, heeft plaats ge vonden. Veertien reuen zijn voor het kampioenschap ingeschreven en vijf teven. De 14 reuen zijn onderverdeeld in drie series, welke door loting als volgt zijn samengesteld: le serie: Guy, Utrecht. Knicky, Den Haag, Topsy, Rotterdam, Hu- ma's Aloff, Rotterdam. Karnac, Voorschoten (kampioen 1948). 2e serie: Orion, Utrecht, Ambro- slus v d Ypelaar» Roosendaal. An dantino, Den Haag. Rapid van Heemskerk, Amsterdam. Jimmy d. Drie Kastelen, Tilburg. 3e serie: Ardath, Den Haag. Johny, Voorschoten. Canny, Den Haag, Monty van Alma, Den Haag. Speciaal de loting voor de le serie is sensationeel uitgevallen, aangezien hier practisch alle favo rieten voor de titel elkaar direct al ontmoeten. Hierdoor zullen mis schien honden niet in de finale komen, die onder normale om standigheden altijd tot de finalis ten behoren. Alle verliezers komen echter in twee herkansingsrittén tegen elkaar uit en dus is er alle gelegenheid zich in de halve finale te plaatsen. Als winnaars der eerste serie zien wij Karnac en Knicky; der tweede serie, Ambrasius v Ype laar en Rapid van Heemskerk, al hoewel hier een verrassing van Andantino en Jimmy v. d. Drie Kastelen heel goed mogelijk is. Ook de derde serie is heel open. Ardath en Canny hebben hier de beste papieren om zich in de halve finale te plaatsen. Omtrent de indeling der halve finales is nu uiteraard nog niets te zeggen, doch Karnac zal zeker goede kans maken zijn titel te pro longeren. Echter moet worden af gewacht, of de vorm van de ra zend snelle Knicky niet is achter uitgegaan door zijn riekte van de laatste weken. Wij tippen: *1 en kampioen: Kar nac, 2 Knicky, 3 Canny. Bij de teven zyn de volgende honden ingeschreven die elkaar 3 x om punten zullen bekampen: De Renner's Trixie, Amsterdam, Chubby, Rotterdam, Josita, Den Haag Mady, Den Haag, Loeska v. d, Eaelgrey, Den Haag. Dit kampioenschap zal naar alle waarschijnlijkheid terecht komen bij Josita. De huidige kampioene, Loeska v. d, Edelgrey, is in maan den niet meer op de baan geweest tengevolge van blessures. Rekening moet worden gehouden met Mady die wel in staat zou kunnen zijn Josita te kloppen. Chubby en De Renner's Trixie starten als outsi ders. Zoals bekend wordt het Pro gramma o.m. aangevuld met een bij-wedstrijd voor whippets A- klasse, waarin drie uitstekende Nederlandse honden het tegen de kampioen van Wales zullen opne men, over drie ritten met punten- tel]ing_ Gezien het grote programma en de wens der organisatoren, alles snel te doen verlopen, maken wij het publiek er op attent dat om slipt 2 uur begonnen zal worden K.N.M.B. WEER ACTIEF Onlangs is de afdeling Schiedam van de Koninklijke Nederlandse Middenstands Bond heropgericht. Het voorlopig bestuur van deze af deling bestaande uit de heren K. Kramer Freher, Broersvest 74 tel. 07988; C. F. van Meurs, Singel 128, teL 67844; A. J. Bijloo. Singel 129, teL 68110 voert op het ogenblik in de stad een actie voor het werven van leden. Men voelde het in deze kringen als een gemis, dat de oude afdeling van de „Koninklijke" in de na-oorlogse tijd slapende bleef. Binnenkort gaat men vergaderen en er zal een actieprogramma wor den opgesteld. KERKDIENSTEN Zondag 4 September Ned. Herv. Gem, Grote Kerk 10 uur Ds J G Jansen, 5 uur Ds H W Hemmes (Doop). Nieuwe Kerk 10 uur Dr L J Cazemier, 5 uur Ds J J Hietkamp, Delf shaven. Westerkefk 9 en 10.30 uur Ds J Gras Vredeskerk 9 en 10.30 uur Ds A Hoffman. Jeugdkerk, Verenigingslokaal, Nieuwe Haven 155, 10 üur de heer B Mastenbroek. Evang. Lutb. Gem. kerk L. Nieuwstraat, 10 uur Ds. J van Leeuwen. Chr. Ger. Gem. kerkwarande, hoek Burg. Knappertlaan vm. 10 uur Ds A Zwiep, nm. 5 uur Ds. A. Zwiep. Oud-Katholieke Kerk, Dam 28 10 uur vm. H Mis van de 13de Zendag na Pinkster, Oud Geref. Gem. Jeugdhuis L. Haven 10 en 5 uur Ds W. Roos. Leger des Heils geb Lange Ha ven, 10 uur HeiLigingsdienst; 6 uur Openb samenk. G Verboonstr.. 7 uur Verlossingssamenkomst. Ned. Herv. Geref. Evang., zaal Tivoli, Nieuwe Haven 237, vm. lü en nm. 4 uur Eerw. Heer Smit, godsdienstonderwijzer te Rotter dam. Herv. Evang,, jEben Haëzer" ge bouw Pieterman Westvest, 10 en 4 uur dhr. Middelkoop. Kerk van Jezus Christus van de Heil. der Laatste Dagen. 10.40 uur Zondagsschool; 5 uur avond dienst. Stadsevangelisatie „Jeruël" 10 itür bijeenkomst. Geref. Kerk. Oostcrkerk Zondag vm. 10 uur Ds J A Schep. Zondag nm. 5 uur Ds J J v Wageningen. Zondag 2. Plantagekerk. Zondag vm. 10 uur D? W A Krijger. Zondag nm. 5 uur Ds J A Schep Zondag 1. Julianakerk. Zondag vm. 10 uur Ds J J v Wageningen. Zondag nm. 5 uur Ds W A Krijger. Zondag 52. Kethel, Zondag vm. 9.30 uur de heer W A J Dalmayer. Zondag nm» 2.30 uur de heer W A J Dalmayer. Zondag 1 Evang. Gein. Zondag vm. 10 uur Br. Visser. Zondag nm. half 8 Ds. D_ Siegers, Ned. Herv. Pred. te Nieuwendam. Evangelisatie Tent, Rotter damschedij k. Ned. Prol, Bond 10.30 uur West- vest 92 Prof. Dr. W. Banning.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3