Breuk met het cijfer betekent breuk met eeu stelsel Arendje moest thuiskomen Havilland „Cornet" nog in aanbouw maar beroemd Russisch gevaar bevordert de groei in Straatsburg Bi er verbruik loopt nog steeds terug WAARHEEN MOET ONS ONDERWIJS? De leerling make het proefwerk wanneer hij er voor klaar meent te zijn Vrij klasse-verband de oplossing? Golven razen door straten van Tokio Dr. P. J. SCHRöDER S__ Passagiersvliegtuig met straalmotoren heeft kruissnelheid van 800 k.m. DE KINDERKRANT ÜJacüi bis&D dsi kahsdjamv? 1 Sowjets brengen Albanezen in een nare positie Zelfs de dames geven de voorkeur aan een borreltje Zaterdag 3 September 1949 5 T~\ B BEDOELING van leder examen is: Kennis en inzicht te peilen. Heeft jantje genoeg kennis om tot de H.B.S. toegelaten te worden? Kan men met een gerust gevreten de heer A. „loslaten" op een klas? Mag de poort tot de universiteit voor de heer B, worden geopend? Als ik zeg: Kennis, voel ik even een onzekerheid. Moet Ik niet tevens zeggen; geschiktheid? By sommige examens poogt men ook die te onder zoeken: een gediplomeerde kleuterleidster heeft niet slechts bewezen "Van Kennis en inzicht af te leggen, maar ook van geschiktheid om met een p-oep kleuters om te gaan. Wanneer een kind van de lagere school toe latingsexamen doet voor de H.B.S. of het Gymnasium, wordt zijn kennis onderzocht. Maar de examen-commissie hecht terecht grote waarde aan het advies van de „afleverende" lagere schooL waarin Hoofd en klasse- onderwgzer verklaren of zfl het betrokken knaapje In staat achten het cnderwtfs te volgen. Concentreert hjj zich goed Hoe is zijn geheugen? Hoe zgn ijver? 6 6 By het eind-examen van het V.H.M.O. onderzoekt 'men alléén kennis en inzicht. „Men" is de com binatie van leraren en commissie van gecommitteerden of deskundi gen. En men drukt zijn oordeel in een reeks cijfers uit. Dat is niets ongewoons. Het Nederlandse kind wordt met cijfers grootgebracht en ls gewend zijn prestaties in cij fers gemeten voor zich te kragen. Van de wisselende waarde dier cij fers is ieder overtuigd. Een zeer recent voorbeeld ls het vol gende: een leerling kreeg in de 4e klas van een Gymnasium voor een proefwerk •wiskunde bestaande uit vier vraagstuk ken, een zes.. Hij legde zijn werk voor aan de wiskundeleraar van de H.B.S. van wie hij bijles had. Die oordeelde dat van de 4 vraagstukken 3% goed waren en achtte dus T'« X 10 8% het Juiste cijfer. De jongen ging „pingelen* bij zijn eigen leraar die om van het gezeur af te 2ljnr van de 6 een 7 maakte. De proefwerken van de jongen wezen nu de volgende cijfers aan: 1. 6. 6. 7 20. •Eindcijfer: 5, Met deze 5 gevoegd bij twee andere, was de knaap verloren. Hij bleef zitten. Dit voorbeeld waartoe djfer-tellerij leidt, ls m.i. sterker dan het bekende, waarin een zelfde Ned erlan ds opstel door vijf- docentén werd gewaardeerd met 3, 4. 5, s en 7 of daaromtrent. Uit het mijne blijkt hoezeer ook bij zoiets exacts als wiskunde-vraagstukken .toch schij nen. eenheid van beoordeling, zoek kan zijn. Tweede dwaasheid: men neemt in sommige vakken een schriftelijk èn een mondeling examen af en berekent uit die twee dikwijls geheel, ongelijksoortige grootbeden een eindcijfer. Een eeuwig punt van discussie ls -dus of een \ier voo r een vertaling kan worden „opge haald" door een 7 voor literatuur. Ener zijds Weegt een 4 voor enige uren schrif telijk werk zwaarder dan een 7- voor twintig minuten mondeling. Anderzijds ls 5'/j meer dan 5 en 5 betekent: bijna voldoende. Meer dan bijna voldoende kan toch moeiiyk iets anders zijn dan voldoende. In andere gevallen omvat het schrif telijk examen eeri reëks van onderdelen en men kan. dus bijvoorbeeld bij het toelatingsexamen H.B.S. tot de volgende' merkwaardige conclusie komen: de examinandus A is in het vak Nederlands voldoende, wdnt; voor z*n dictee had hij een5, voor z'n taalkundige ontleding een 3, voor z'n redekundige ontleding een 4. voor z'n opstel een 8 en voor z'n „woordenschat" een 10. En (5 3 4 4-8 10) 5 is immers 6. Cijfers; voor de leerlingen onzer scho len vaai laag tot boog zijn. cijfers het levende element In hun bestaan. Zij leven van, voor, door en met cijfers. Er is een wilde jacht op zessen. Met 'n zes „ben je safe". Geen Ieraar „kan Je wat maken", als je maar „op 'n zes staat". „Heilige" lijsten gevaar loopt dat by een slecht resultaat zijn tijdelijke benoeming niet wordt ge continueerd. is hij in de verleiding, zich iets te Jatert ontvallen over wat hy voor het mondelinge examen denkt te vragen. Dan is hy reeda op het hellende vlak en met eenparig-versneide beweging glijdt hjj naar beneden. Ik mag dit artikel niet besluiten zon der twee punten te hebben besproken. Het eerste is dit en. ik zeg het met nadruk: een 20-jarige ervaring bij het M.O. heeft mij geleerd dat leraren in het algemeen geen krentenwegers, geen kwart-punten-tellers zijn, dat rij eerlek en onbevooroordeeld hun leerlingen be oordelen al zijn zij slaven van het C»Jtersysteem, ik zou dan ook niet willen pleiten voor een terugkeer tot het vroegere eindexamen dat door aan do Candida ten onbekende docenten werd afgenomen. Men kan deze taak met ver trouwen aan de eigen leraren opdragen, al blijken enkelen de verantwoordelijk heid niet te kunnen dragen. Het tweede punt is voor mij van groter betekenis. Talloze malen heeft men in onderwijskringen en daarbuiten Ik d®1** aan de ouders die van "dat hele cfjfergedoe niets begrijpen en die in de maanden om overgang en examen heen zo intensief met hun kinderen 1 de vraag gesteld: is het! cijfer-systeem onvermijdelijk? Ik meen van niet. Alleen wie breekt met del cijfers, moet breken met het klassikale stelsel. Het heeft niet de minste zin in plaats .van a te zeggen: voldoende en de rest te laten zoals ze is. Maar het hSeft wèl zin om een leerling een proefwerk te laten maken, wanneer hij er voor klaar meent te zijn. Mislukt het werk, dan kan hy zijn poging na enige weken, van hernieuwde studie herhalen en wanneer hij dan bewijst een bepaald onderdeel „voldoende" onder de knie te nebben, kan hy de blik op het volgend® richten. Ik ben er mij van bewust dat de experimenten met deze werkwijze nog ln een beginstadium verkeren. Met name zou ik geen oplossing kunnen geven van het vraagstuk der vertalingen, behalve deze partiële: wanneer een leerling enige malen een slechtte Homerus-vertaling heeft geproduceerd, moet hij meer aan dacht aan deze schrijver kunnen be steden zonder dat hy het ene gat met het andere stopt. Alleen in vrij klasse- verband bestaat daartoe de mogelijk heid. Daar kan hij zonder dat dit funeste gevolgen heeft voor de andere vakken, een poos Homerus "tot centre 'd'interêt maken en het blijkt dat de geconcen treerde studie dikwijls bijzondere vruch ten afwerpt. Juist de veelheid der vak ken leidt immers tot versnippering van. de aandacht. In Nederland zjjn enkele lycea die hebben gebroken met het klassikale systeem en experimenteren met een vrijere vorm. Hun ervaringen en resul taten verdienen met aandacht te worden gevolgd door allen wie het Nederlandse V.H.M.O. ter harte gaat. Drie duim water gevallen in acht uur tijd TOKIO. Ia Oost Tokio dobbe ren de oude houten hulzen op de golven, die door de straten jagen. De Soemida-rivier, gezwollen door de zware regenval die volgde op de taifoen, heeft het dichtbevolkte oostelijke stadsgedeelte onder wa ter gezet en het aantal slachtoffers van de taifoen doen stijgen tot 163 mensen. Tot aan het. midde! lopen de vrouwen in het water om hun mannen te helpen in de ongelijke strijd tegen de voortrazende stroom. Electriciteit en telefoon functione ren niet meer en de treinverbin dingen zijn vernield. Het weerbu reau heeft meegedeeld, dat in de laatste acht uur drie duim water in Tokio is gevallen en voorspelt, dat het nog minstens tien uur zal blijven doorrregenen. In Centraal Japan is vier dülna water geval len en volgens i.:': weerbericht zal de regen in di' -Lied waarschijn lijk tot en met 1 mdag voortduren. Behalve de doden worden 39 personen vermist en zijn 351 men sen gewond. In Tokio en Yokaha- ma zijn 150.000 mensen dakloos ge worden. In de haven zijn 21 sche pen gezonken. Tien andere Hepen aan de grond of werden op de kust geslingerd. BIJ het eindexamen is het al precies zo. Onze H.E.S.-directeuren zijn ln het bezit van zogenaamde norm-lijsten. Daarop vindt men lange rijen cijfers, voorstellende de geleverde prestaties van lange rijen can di daten die „nog net" geslaagd zijn. Daaraan toetst men de moeilijke gevallen. Deze lijsten hebben een. geur van heiligheid. Zij zijn in ieder geval onaantastbaar. Dat wil zeggen: je zakt In Drachten ln 1949 niet voor Je eindexamen als je cijfers als twee drup pels water gelijken op die van. candidaat R. die Jn 1036 in Goreum is geslaagd. Het cüfer-systeem leidt automatisch tot fraude. In de eerste plaats: fraude door de leerling. Wie op 4, 6, 5 staat voor drie proefwerken móet een 8 pro duceren om „safe" te zijn. Niet slechts voor dit vak, maar dikwijls ook voor zijn overgang. Nu heeft hij ook nog een mondelinge beurt van een 4 en monde linge beurten dienen vaak „voor de afronding". Krijgt hij dus een 7 en een eindcijfer van 22 4 5%, dan kan die 4 oorzaak zijn dat de 5% niet tot 6 maar tot 5 wordt afgerond. Maar met een 8 ia Ml wel binnen, want 23 4 6-, daaraan valt niet te tomen; een min is nu eenmaal een kwart punt. Dat de leerling, nerveus doordat hy weet dat „alles van dit ene werk afhangt, ln een slechte conditie is bü de voorbereiding en in een nog slechtere bij het maken van zijn werk, is duide lijk. Dat hij naar oneerlijke middelen grijpt om het vege lijf te redden, is verklaarbaar. Onregelmatigheden In de laatste tyd hoort men evenwel ook van onregelmatigheden door docen ten gepleegd byeindexamens. Ik kan de gevallen niet beoordelen, maar aan de klachten is zoveel ruchtbaarheid ge geven, dat men de ogen niet voor het feit kan sluiten. Welke oorzaken zouden zijn aan te wijzen? Ik meen dat het er twee zijn: de leerlingen zijn door tal van omstan digheden (nog) niet op voor-ocrlogspeil, de examen-eisen wel, En in -de tweede plaats: voor de klassen van het V.H.M.O. staat thans een in verhouding zeer groot aantal onbevoegden. Zij kennen de knepen van het vak niet door en door, zy weten niet of niet voldoende hoe en waarop zij hun leerlingen moeten trainen, Dikwijls hebben zij moeite met de orde. Dat daaronder het onderwijs in hoge mate lijdt, is duidelijk. Nu komt het eindexamen, dat in zekere zin óók voor de -docent een examen Is. Als hij niet stevig in zijn schoenen staat, als hij De algemeen secretaris van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, schrijft in neven staand arfrikelj dat het cijfer- systeem automatisch tot fraude leidt. Als de leerling maar een zes haalt (of noem het «vol doende", toaarmee men tóch nietmet het systeem breekt) dan woelt hij zich veilig. Wie maakt hem dan nog wat? Is het niet verklaarbaar, dat zö licht naar oneerlijke middelen wordt gegrepen? Een examen-zes bewijst niet, dat de leerling de stof „vol doende" heeft verwerkt. Dr. Schroder beveelt in dit artikel een ander beoordelingssysteem aan. HATFIELD (HERTFORDSHIRE). Hatfield in Hertfordshire, dit i6 het kleine, een half uur buiten Londen gelegen, plaatsje, waar het mo de™^ straalvliegtuig ter wereld wordt gebouwd: de De Havilland DH l. 'SulTf' Sr"'a nie' U Iange Ui,! m' het een kruissnelheid van 800 kilometer per uur 35 passagiers op een hoogte van 12 a 13 kilo- meter io nodig over een afstand van 5500 mijl door het luchtruim voc. ren. als eerste machine, waarbij de straalaandrijving wordt toeaenast burgerluchtvaart. En nu al la het even beroemd als de !ïiUr d de tie „Vampire"de eenmotorige straaljager, die M strMd Vaweïe "^baar- Geheimzinnigheid over liet interieur Nog vóór het prototype van de „Cornet" zijn eerste proefvlucht had gemaakt begon men met de seriefabricage. Een ongebruikelijk iets, dat wel bewijst, hoeveel ver» trouwen De Havilland Aircraft and Engine Companies stelt in haar technische ontwerpers en ingeni. eurs. En zij staat daarbij niet al leen. De Britse luchtvaartmaat schappij B-O-A-C. heeft voor haar lange luchtlijnen al een order van veertien „Cornets" geplaatst. De uitvoering van deze order zal nog wel tot 2952 op zich laten wachten. Bij een bezoek aan de HaviUand-fabrieken hebben wij de oorzaak daarvan kunnen zien. Men is er druk bezig met het bouwen van een geheel nieuwe montagehal, omdat de „Cornet" zeer grote afme tingen heeft. De officiële cijfers worden nog zorgvuldig geheim ge houden, maar naar ruwe schatting bedraagt de vleugelwijdte ruim dertig meter, is de lengte van de romp ongeveer 25 meter en heeft het richtingroer ongeveer een hoog te van 5 6 meter. Nog geheimzinniger dan met de ze afmetingen is men met het inte rieur. In het inwendige van de „Co. met" heeft nog niemand een kijkje kunnen nemeh en de fabriek wil er totaal niets over loslaten. Er moe ten tal van. nieuwe snufjes ln zijn aangebracht en het ls bekend, dat overwogen wordt het toestel uit te rusten met stoelen, die tot slaap plaatsen kunnen worden uitgescho ven. In dat geval zou het aantal passagiers niet 36, maar'32 bedra- gen. Achttienhonderd arbeiders heb ben aan de bouw van de „Cornet" gewerkt. Drie jaar geleden begon men met het ontwerpen. Dat op de transportbanden van de fabriek thans ai de geraamten van zes toe stellen verrijzen is een opmerke lijke prestatie. Proefvlucht Op 27 Juli j-1. maakte John Cunningham^ de chef-invlieger van De Havilland, de eerste proef vlucht. Het met vier machtige straalmotoren „Ghosts" genaamd uitgeruste toestel bleef 31 minu ten in de lucht. De DH 106 werd door Cunningham tot 3000 meter hoogte opgetrokken, waarna hij ere kist aan verschillende proeven on derwierp. Na de landing kon hij Sir Geoffrey de Havilland, de oprich ter der fabriek verzekeren, dat de machine rustig in de lucht ligt, Prinses Wilhelmina op „Sonsbeefc 1949'' ARNHEM. Prinses "Wilhelmina heeft een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van beeldhouwkunst „Sonsbeek 1949" te Arnhem. Hare Koninklijke Hoogheid was verge zeld van haar hofdame mevrouw De Beaufort, De prinses werd rondgeleid door de Arnhemse kun stenaars mevrouw Fri Heil en Gjjs Jacobs van den Hof. De prinses liet verscheidene leden van de werkge meenschap van Arnhemse kunste naars aan zich voorstellen. goed manoeuvreerbaar is en dat de eerste vlucht hoge verwachtingen had gewekt- De „Ghost"-motoren gebruiken ieder ruim 600 liter brandstof per uur. Toch is men er van overtuigd, dat door de grote snelheid en het comfort, de „Cornet" vele zakelijke voordelen biedt en dat het een toe stel is, waarmee de grote lucht vaartmaatschappijen geld zullen kunnen maken. Zullen wij over vijf jaar onze trips naar het buitenland in een straalvliegtuig ondernemen? OP DE' TRANSPORTBANDEN van de Havilland fabriek staan de rompen van het nieuwste straalvliegtuigtype. Met 'n vaart van 800 km. per uur zal men er straks mee door het luchtruim klieven, zo soepel, dat op de ta feltjes van het interieur een pot lood op zijn achterkant kan blij- ven staan. Bus van Groningen naar Bremen UTRECHT. Met ingang van 2 October a.s. zal dagelijks een autobus rijden van Groningen, via Nieuwe Schans, 'L'eer en "Oldenburg naar Bremen. De bus vertrekt om S uur van station Groningen en komt om 13.45 uur te Bremen aan, waar hij om 14.30" uur weer vertrekt om 's avonds om 3 uur in Groningen te zijn. De busdienst wordt verzorgd door de Groningse Autobusdienst Onderneming (GAD.O.). Aan de Duitse grens moeten de reizigers overstappen in een bus van de Deut sche Reichsbahn. De busverbinding is tot stand gekomen op verzoek van de Nederlandse Spoorwegen. Zij wordt onderhouden inplaats van de nog steeds niet herstelde spoorver binding. Bewoners van de noorde lijke provinciën zullen nu op hun reizen naar Noord-Duïtsland niet langer de aanzienlijke omweg over Oldenzaal behoeven te maken. Arendje! Arendje! Je moet thuis- aangereden op Arendjes fiets. Ze komen. belde heel hard eh riep: Joehoe, De moeder van Arendje hing uit joehoe! het raam en ze schreeuwde en ze Arendje keek, naar beneden en gilde van Arendje, Arendje, maar zag daar zijn zusje rijden. Op zijn wie er kwam, geen Arendje. Heb- fiets? Ja, op zijn fiets. Maar dat ben jullie mijn Arendje niet ge- was verschrikkelijk, dat mocht zien, zo vroeg moeder aan alle nooit, niemand mocht op zijn fiets mensen die voorbijkwamen en al lemaal zeiden ze: O, ja we hebben hem gezien. Waar is ie dan? vroeg moeder. Hij hing aan de tram, zei de een. Hij was bij het spoor, zei de an der. Hij liep bovenop de brugleuning zei een derde. Maar daar kwamen plotseling een heleboel mensen aan, die rie pen: Arendje zit op het dak van de groentewinkel van Jan Tennis sen en hij wil er niet afkomen. Die dekselse jongen, riep de moeder van Arendje. Ze bond haar schort los en ging er op af en alle mensen liepen mee. En jawel, hoor, daar zat hij, die Arendje, bovenop het dak van de groentewinkel van Jan Teunissen. En een volk er om Jbeen! Arendje, je moet thuiskomen, riep moeder. Ik wil niet, riep Arendje terug. Kom naar beneden, schreeuwde moeder heel boos. Ik doe het niet, riep Arendje. Wat nu? Ze konden daar toch niet blijven staan met z'n allen? En thuis brandden de aardappe len aan. Daar kwam timmerman Jansen met een grote, lange ladder. Ik zal die aap wel even halen, zei hij. Hij zette de ladder tegen het dak, klom naar de dakgoot, maar toen? Arendje klauterde vlug, vlug naar boven en verdween hele maal naar de andere kant van het huis. Je kon hem niet sens meer zien. Maar kijk, daar was hij weer, boven op de nok, hij zwaaide en riep: Ik kom toch lekker niet! O, o, wat een toestand. De moe der van Arendje was radeloos en de mensen riepen: De brandweer moet komen! de politie moet ko men! en ze gingen de brandweer al waarschuwen. In de verte kwa men ze aan, de brandweermannen met ladders, veel grotere ladders dan die van timmerman Jansen. Arendje, daar komt de brand weer! joelden de mensen, maar Arendje bleef zitten en trok zich er niets van aan. En juist toen de brandweer was gearriveerd en ze bezig waren de ladders neer te zetten, toen ge beurde er iets heel onverwachts. Het zusje van Arendje kwam rijden. En als een haas, als een dakhaas dan, liet Arendje zich langs de dakpannen naar beneden glijden: Roetsj! Toen greep hij de regenpijp en in een wip was hij weer op de begane grond. Wacht even, jy vlegel, riepen de brandweermannen. Wacht even, lelijke aap, riep timmerman Jansen. Maar Arendje wachtte helemaal niet. Hij pakte de fiets van zijn zusje af, sprong op het zadel .en weg was ie. Alle mensen hadden het nakij ken. Maar toch zwaaide er iets voor Arendje, toen hij thuis kwam, kun je dat begrijpen? Kun je het be grijpen? Dan is het goed. fitü? Waar is toch, o, waar is toch de kabeljauw gebleven? Hij lag toch in de. kelderkast, ik heb 'm nog gezienl Ik heb er naar staan kijken en ik fluisterde nog even: Dat is vast een kabeljauw van éne gulden tien Tjonges, èn wat nou? Weg is die kabeljauw! Zou hij soms gestolen zijntoen iedereen in bed lag? Is er soms een dief die kabeljauwen lekker vindt? Ik dacht vannacht nog even dat ik iemand met een pet zag, ik hoorde iemand lopen,krikkekTakke ,op het grind. Met die kabeljauw Of droomde ik dat nou? Kom je helpen zoeken, waar of hij is gebleven? Kijk, daar in de kelder staat het water op de grond Is die kabeljauto soms uit z'n eigen weer gaan leven? Is hij weer gaan spartelen en zwemt hij weer in 't rond? Jé, toe ga nou gattio Zo'n doje kabeljauw! Waar is toch, o, waar is toch die kabeljauto gebleven? Hy lag toch in de kelderkast, dat is toch al te mal? Nee maar, wacht eens even, wat hoor ik daar voor leven boven op de daken? Aha, ik snap het al: Miauw, miauw, miauw! Daar bleef die kabeljauto. HET BIER IS WEER BEST, MAAR zeer hoog alcohol-percentage smaakt naar het Engelse ale. In brouwerskringen hoopt men, dat het bier-accijns spoedig zal wor den verlaagd, doch door het uitstel len van de behandeling van dc bier accijns in het. Belgische parlement, zal dit nog wèi even op zich laten wachten. De verlaging zal nt ge schieden in het kader oer economi sche Unie van beide landen. De prijs van een glas bier is ongeveer dertig cent, terwijl een glaasje jonge jene ver 7 cent goedkoper is. Momenteel zijn de accijnzen op het bier echter nog te hoog om tegen, de jenever* (Van een onzer verslaggevers) prijzen te kunnen concurreren. Van- „Een borreltje meneer?" zelfsprekend hebben de Nederland* De man, die zojuist aan de leestafel van een der grote café's heeft plaats- se brouwers de hoofden by elkaar genomen, knikt, gestoken om het bierdrinken te eti- „Ja, da's goed, ober". muieren. Het resultaat hiervan? Zoals het in dit café gaat, gaat het in de meeste. Steeds bestelt het Waar ge gaat of staat ziet ge het. publiek borrels, een enkele maal limonade of chocomel en slechts zelden, Een grootscheepse gezamenlijke re in vergelijking met vroeger, wordt er een biertje besteld. clame-actie. die de aandacht op het bier vestigt. Een van de grootste re- In 1930 gebruikte men in Neder- appelsap en chocomel en andere niet clame-stunts, die Nederland na de land ongeveer 27Vè liter bier per jaar alcoholhoudende dranken, van grote oorlog heeft beleefd: „Het bier is per hoofd» welk gebruik ook de vol- invloed op het afnemend bier-ver- weer best", gende jaren op hetzelfde peil is ge. 'bruik. De grote vlucht, die de sport bleven. Uiteraard moeten de oorlogs- na de oorlog heeft genomen, heeft er jaren, toen de Duitsers, bierdrinkers niet weinig toe bijgedragen, dat de van professie, hier hun onzalige limonades sterk in het offensief kwa- practijken uitoefenden, buiten be- "ten. De ware sportliefhebber poogt schouwing worden gelaten. In de zijn lichaam in vorm te houden om eerste twee na-oorlogse jaren was de beste prestaties te leveren en al- het verbruikscijfer 19,1 liter, maar cohol is voor hem of haar uit den het vorige jaar deed zich het eigen- boze. De omzet van limonade is na aardige feit voor, dat het bierver- de oorlog dan ook met een kwart ge bruik in Nederland plotseling sterk stegen. minderde. Het verbruikscijfer liep Verscheidene brouwerijen zijn er tot 13.8 liter terug. Natuurlijk werd .tce overgegaan, naast bier, ook limo- er in brouwers-kringen naarstig naar nades te fabriceren. Een bedrijf in de oorzaken hiervan gezocht. Als Rotterdam zal binnenkort een nieuw voornaamste oorzaak werd geeonsta- soort bier, het zgn. pale ale, op de teerd, dat het jenever-verbruik sterk markt brengen. Dit bier bezit een is toegenomen. Zelfs de dames zitten tegenwoordig achter de borrel iets dat men. voor de oorlog zeider zag. Natuurlijk heeft ook de opkoms' van andere dranken, zoals coca-cq): e.d. een nadelige invloed op het bier verbruik, terwijl voorts het feit, da vele mensen denken dat het bier nu; niet van dezelfde kwaliteit is nl voor de oorlog, een rol hierin speelt Niets is echter minder waar, D samenstelling van het bier is preek-, dezelfde als bijv. in 1939 en ook hr alcoholpercentage is sedert Octobe 1947 even hoog als een. tiental ja re: geleden. Vele café-houders, vooral i: zaken van mindere rang, besteder verder aan het bier niet de aandach die het nodig heeft. Een goed gla: bier tappen, vereist vakmanschap die bij velen geheel of gedeeltelijk ontbreekt. Bier moet nu eenmaal koel geser veerd worden en zelfs de wijze van tappen heeft invloed op dc smaak van het bier. De jongeren, die in de oorlogsja ren bier van beduidend mindere kwaliteit geserveerd kregen, moeten het tegenwoordige bier nog leren waarderen. Ongetwijfeld is ook de verbluf, fend snelle opkomst van coca-cola, In. de gistkelders bevinden zich de „bassins", tot de rand gevuld met duizenden liters bier. Brui ne, golvende meertjes, die van tijd tot tijd opgespoten worden. Als het bter „tveer best is", rol len de tappers de vaten onder de STRAATSBURG. „Op het ogenblik is er internationale ontspanning, maar wjj weten niet of het zo blijven zal," zei Lord Layton dezer dagen In de Consultatieve Raad van Europa. Niemand kan zeggen dat hg on gelijk had. Maar rijn woorden zjjn toch wel kenmerkend voor hetgeen wjj in deze dagen reeds ontspanning noemen. In China rifn miilioencn man nen in actie, in een strijd, die voor de zoveelste keer dit grootste rijk ter wereld binnenstebuiten haalt, een strijd echter ook, die enorm veel al gemener en veelomvattender is dan al wat China in zjjn langdurige ge schiedenis heeft beleefd. Oorlog in Vietnam. Burgeroorlog In Birma. Gevaarlijke spanning in het tweede mensenreservoir ter wereld, in Indië. Onzekere toestand in het Naburige Oosten. En dan de spanning in de wereld der satellieten, die het conflict tussen Moskou en Belgrado ver oorzaakt, waaribj) wf} dan nog het effect van Ae strijd In Griekenland niet mogen vergeten. En toch, er ls ontspanning. Het gevaar van een wereld oorlog Is op het ogenblik niet zo dreigend, zo dagelijks verontrustend. Waarlijk, wjj zijn bescheiden geworden in onze eisen aan de vrede. Als het allerergste maar wordt afgewend. Duits nationalisme trekt opnieuw de aandacht De te Straatsburg vertegenwoor digende West- en. Zuid-Europese landen kunnen zich weer eens rus tig bezig houden met hun eigen be langen. Over de bijeenkomst valt de- schaduw van de komende Britse verkiezingen, zegt men terecht. Wat een Idylle, als er geen zwaarde re schaduw is dan deze! Het begint waarlijk weer mderwets knus te lijken. Alleen, het moge waarheid zijn, het is toch maar halve waar heid. Er is de blijvende zorg inzake Rusland. Maar, als men van een Britse schaduw spreekt, kan men dezelfde term niet voor het Russi sche gevaar gebruiken. Want die Britse schaduw belemmert op het ogenblik de groei van het tere plantje van Straatsburg. Bevin heeft te zeer zich, door Engels tra ditioneel isolationisme in zgn depar tement geïnfluenceerd, tegen het streven uitgesproken. Zeker, hjj ts beter gaan inzien. Maar Churchill ■was intussen een van de leiders van de Europese beweging geworden. Uitspraak staat tegenover uit spraak- Churchill bleek het goed te menen met de zaak der Europese eenheid, om, tegen zijn natuur, ie dere provocatie van zijn Engelse te genpartij achterwege te laten te Straatsburg. Maar toch, de zaak vaart in z§n breed kielzog. En de Britse verkiezingen kunnen niet In dat kielzog gehoud.n worden. Maar nu komt het Russische ge vaar. Dit belemmert de groei niet te Straatsburg, maar bevordert die. Ook de Britten overtuigt het van de urgentie van een economische een heid van Europa. ZU geven dit grif toe. Slechts in imenwerklng kun nen wij een economische catastrofe in Europa vermeden. En een eco nomische catastrofe zou Rusland gemakkelijk spel geven. Zo komt het, dat de aanhangers van de Britse regering te Straats burg, in het politieke, ten aanzien van het denkbeeld der federatie heel behoedzaam zijn, maar toch goed meewerken. Zo ls het Russische ge vaar als een mals regentje, dat de groeizaamheid te Straatsburg be vordert. Lastige vriendschap ]7R buiten de kwesties van de Raad. anders probleem genoeg te bepraten, waar de beren vriend schappelijk samenkomen. Waar gaat het in Zuld-Slavlë heen? Naar-het uiterlijk te oordelen op een groot fiasco -oor de P.usaen, dat wel eens schokkend kon zfln voor hun poaiti» in andere vazalstaten. Dus vraagt men'; Zal Moskou het aanvaarden? Zal het niet tot ieder uiterste wil len gaan om het te beletten? Nu geloven zeer weinigen aan de moge lijkheid van gewapende dwang. Bel grado levert weliswaar gevaar voor <le bedeakeljjkste politieke neder laag die Rusland sedert de oorlog geleden heeft. Maar het heeft er, sedert 1946 al ovele, en soms zeer bittere moe -en verkroppen, dat het ook hier tegen iroet kunnen. Tito dreigen echter allerlei geva ren. Hy kan niet langer halfslachtig zijn in het vragen van steun aan het Westen, wil het Kominfonn- boycot niet gevaarlijke economi sche gevolgen voor z$n land krijgen. Dit probleem is waarlijk niet een voudig. Tito kan vermoord worden, en in aansluiting daaraan kan een burgeroorlog in Zuld-Slavië worden ontketend. Dat de Kominfonn dit pr&beren zal, daarvoor staan vele voorbeelden borg, Tito heeft ook zijn goede troeven. Zfln sluiting van de Griekse grenzen schijnt van be slissende invloed op de burgeroor log in Griekenland. Zelfs de politie ke en andere troeven, die ln Alba nië regeren, zijn er voorzichtig on der geworden. Die Albanezen, Mos kou's troetelkinderen om goede re den, komen in. een nare positie Duits nationalisme ■"TERWIJL men zich te Straats- A burg bezig houdt met het vraagstuk van de toelating vaa Duitsland tot de Raad, valt de aan- Jr. M. v. doors Blankenstein kraan en v uilen de tonnen, die weer naar de café's gaan, waar ze te lang op de consumenten liggen te wachten. Want zoals uit bijgaand artikel blijkt is de interesse voor. bier aanmer kelijk gedaald. (Eigen foto's dacht meer op Duitsland en het Duitse nationalisme. Nu de Ameri kaanse beperkinge. wegvallen, be looft Beieren een stroom van nieu we bladen, die bijna alle reïncarna ties zijn vaa bladen uit de dagen van Httler. Zelfs de uitgever van. Strcichera Stürmer, hét wild por- nografisch-antlsemietische blad, dat er zeer toe heeft bijgedragen Strel- cher de strop om te doen, zou weer een blad uitgeven. En van hem heeft men niet veel goeda te verwachten. De heren zijn overmoedig: Eén hoofdredacteur in spé wil het Duit se volk gaan duidelijk maken, zo zegt h|j. wat het in Hitier verloren heeft. Zulke dingen, trekken, toch wel de aandacht. En men zal het Duitse probleem niet In behandeling nemen, zonder terdege aandacht te wijden aan de onverbeterlijke aan leg voor nationalistische, besmetting, die het Duitse volk blijft kenmer ken. Algemeen echter maakt men een onderscheid ln gevaarlijkheid van een toelating tot de Raad van Europa en tot het Atlantisch ver bond. Voor dit laatste zijn zéér weinigen gestemd. Konrad Adenauer voert besprekingen BONN. De eerste besprekin gen voor de vorming van een West-Duitse coalitieregering ztfn begonnen. Dr. Konrad Adenauer, door de Christen-Democraten aangewezen voor de functie van kanselier, con fereerde in zijn residentie Rhoen- dorf met Fritz Hellwege, eerste voorzitter van de extreem rechtse Duitse Partij. De beide politici be gaven zich daarop naar Keulen voor een onderhoud met Franz Bluecher, tweede voorzitter van de Vrije Democratische Partij. De C.D.U., D.P. en F.D.P. kunnen in het parlementrop een meerder heid rekenen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5