HET ROTTERDAMSCH PARCDL ma ha Nederlands bos en heide door brand vernietigd "I I Él if J Él I Opheffing Australische niet 's Werelds grootste vliegtuig als een veertje de lucht in J lil 1 m Wat deed Ugisteren met de warmte Snel ingrijpen verhindert ramp als in Frankrijk Weer een bosbrand in Frankrijk Churchill wantrouwde Russen al in 1942 Brand in Bandjèrmasin Chinese communisten eisen Tibet op Amerikaanse zone tijdelijk in een „slagveld" veranderd Bij „Operatic Oogst" is alles echt, behalve de munitie Havenarbeiders achter aanspraken van1 Nederlandse oud-strijders "ri Nee tóch.Heus Luchtkasteel der Britten werd realiteit Toestel biedt plaats aan 200 passagiers Bill Odom gedood in vliegwedstrijd I «I ri; m 'W '•!l ril r I i 9e Jaargang no. 208 Eed eD Adm Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonh.prijs: per week 0.32 per kwartaal 4.10, losse nummers ƒ0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Dinsdag 6 September 1949. Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankiert Amsterciamsche Bank te Rotterdam Directeur:- B:\de "Vrlei Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper De schilder nam ccn flesje limo nade mee «aar boven. Twee in de teil en twee om nat ie gooien. Als glazenwasser, heb je altijd. .-water- bij 'déhaiïd. Een jeugdige bewoner van een woonschuit nam zijn maaltijd mee in'het water.- Alleen voor de siraaiinaker viel het niet mee, hij. had alleen maar zand en tegels Duitse springt 6.21 meter HANNOVER. Tijdens athle- tïekwedstrijden. te Hannover won de Duitse athlete Elfriede Brune- mann het nummer verspringen met 6.21 meter. Veranderlijke wind Veranderlijke bewolking met hier en daar een regenbui. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag- 7 Sept.; Zon op 6.00, onder Z9.15; Maan ppy 19.32, onder 5.42. (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN. Gisteren hebben de sirenes over ons heidelandschap geloeid. De verzengende zonnehitte der laatste dagen had het land rijp gemaakt voor bos- cn heidebranden en vonken uit locomotieven, onvoor zichtigheid met sigaretten en lucifers en het ondeskundig verbranden van tuinbouwafvai heeft de rest gedaan. Het zwaarst is DriebergenRijsenburg getroffen, waar als gevolg van een vonk uit een locomotief een gebied van zeven hectare heide, jonge dennen, berken en laag hout als een toorts in vlammen is opgegaam Een employé van de wegenwacht van de ANWB, die patrouilleerde op Rijksweg 12, die langs de spoorlijn loopt, ontdekte het eerst wat er aan de hand was. Uit de hei zag hij klei ne sliertjes rook kringelen, die op de vrij krachtige Zuidenwind werd ver waaid. Binnen enkele minuten was de brandweer van Driebergen ge waarschuwd, maar het: was al te laat. Over een. lengte van een kilo meter stond de jonge aanplant langs de spoorlijn' Utrecht—Arnhem in brand. De vluchtige rook had zich verdicht tot een dikke mist, die'de zon aan de hemel verduisterde. Een ramp als onlangs Zuid-Frankrijk heeft getroffen dreigde en het is slechts aan de energieke aanpak en de goede samenwerking tussen tien tallen brandweren en honderden mi litairen en burgers te danken, dat ïze is kunnen worden afgewend. In de tropische hitte was het bijna geen doen voor de blussers. Voort durend moesten degenen, die in de eerst linie stonden worden afgelost door anderen. Bovendien bleek het terrein met zonder gevaar, want in de vlammenzee knalde herhaaldelijk munitie, die hier nog bleek te liggen. Het zanderige terrein waar de brand loeide was moeilijk te naderen. Zo bleef bijvoorbeeld de zware brand weerauto .van Zeist bij Traay in een mul zandpad steken, maar een ge strande brandweerauto krügt men. ook wel weer vlot als met een „een twee hup" iedereenzijn schouders, er tegenaan gooit om.de wielen uit bet rulle zand te bevrijden: Vraag niet, hoe die mannen er. uit zagen, toen aan .het eind van ;de dag het grootste gevaar was bezworen. Zwart als negers kwamen zij uit het bos ie voorschijn. Het .zweet parelde hen op het voorhoofd,:maar'zij had den de voldoening gesmaakt de vij and in te dammen en. te vernietigen. Woonhuizen, die .met vernietiging werden bedreigd, hadden zjj kunnen redden.-r Wij zijn een uitkijktoren bij; Drie bergen beklommen. Aan de kim za gen wij door de zinderende lucht achter welig groen dé 'torens' .van ■itTh-pght PITAmprgfndrt. In^d&fcgrqgn. een zwarte wond, waaruit nog hier en. daar rook opsteeg: Nog was tegen het'vallen van de avond hét pleit niet helemaal gewon nen, nog rookte het hier en daar en schoten kleine, vlammen te voor schijn. Er moesten wachtposten wor den betrokken om op het eerste ge vaar fe - kunneningrijpen, maar de slag was, gewonnen. Niet alleen échter bij Driebergen moest de brandweer ingrijpen. Ook bij Nunspeet, Wezep.ri Oldebroek, Stroe, MiUïngen en. Soestduinen ging kostbare recreatiegrond verloren. Bij Nunspeet..brak vrywel gelijk tijdig op twee plaatsen brand uit Oude. dennenyan veertig, meter hoogte gingen in het vuurop- De brandende kronen veroorzaakten, zo genaamd kroonvuur, waardoor de blussing zeer bemoeilijkt werd. Bij Wezep ging 6 hectare grond verloren. Bij Oldebraek was het al niet beter gesteld, daar gingen 2. hec tare vliegdennen in vlammen op. Bij Bergen op Zoom moest de brand weer viermaal uitrukken om een he- BORDEAUX. - Onder de gloeien de 'zon hebbengisteren militairen en brandweerlieden de gehele dag ge streden tegen een nieuwe bosbrand, die op 48. km ten Zuidwesten van Bordeaux over 3000 ha woedde. Ten slotte kon de commandant van de vuurbëstrijders verklaren, dat de brand bedwangen'"was en geen 'ge vaar meer zou opleveren als de wind zou'7blijven afnemen. Vier boerde rijen zijn ;geheel verbrand'en dorpe lingen móesten, de vlucht naar de kust nemen,. STRAATSBURG. Aar, de Eu- ropese Consultatieve Assemblee is gisteren een tot dusverre niet ge publiceerd memorandum aangebo den, dat door Churchillin October 19.42 is geschreven en waaruit blijkt dat Churchill reeds zeven jaar ge leden rondliep met het denkbeeld van een Raad van Europa. In dit memorandum, wordt met nadruk betoogd, dat de eenheid van Euro pa de enige methode: is cm het con tinent te bewaren voor „Russisch barbarisme" en wordt de stichting van'-de „Verenigde Staten van Europa" als einddoel gesteld. Dit vuurwerk van de Britse oor logsleider vermocht de leden ech ter'niet tot meer spoed ih de zaak van Duitslands opneming in de Raad van Europa a an, te'zetten. Het Duitse stormpje, indertijd door de Britse conservatieven ontketend, .werd tot bedaren gebracht door de aanvaarding van een resolutie, waarin aan het ministeriële comité wordt verzocht voor de volgende 2itting voorstellen aangaande 'dé opneming van nieuwe leden te doën. - Meer hout voor woningbouw DEN HAAG. Nadat begin Juli de distributievoorschriften betref fende bouwhout waren ingetrok ken, bleef nog de bepaling van kracht, dat per woning maximaal 10 M3. hout mocht worden ver bruikt... Thans is ook dezelaatste hout- beperkende maatregel bij woning bouw ingetrokken. LOS! De „Queen Elisabeth" van de lucht heejtzijn startbaan ver laten en zet daarmede de kroon op vijf jaar zwoegen. Lengte ya» neus tot staart 60 meter. Bij de pijl, aan de andere kant van het vliegtuig, het raampje, waardoor (zie de andere foto) de testpiloot zijn hoofd stak. De achtmotorige Brabazon 1 ontleent zijn naam aan lord Brabazon,. de eerste Brit die een vliegbrevet behaalde en schade A5.millioengulden BATAVIA. Een vernietigende brand- waarvan men.de;oorzaak aan sabo~ ta'ge meent temoéten toeschrijven, heeft tijdens 't. weekeinde gewoed in een' rubberopslagplaats te Bandjer- masin op Zuid Borneo, zo zeggen met vertraging- in Batavia ontvan gen berichten. De schade aan goe deren en machines wordt op vijf millioen gulden geschat, Nederlandse berichten melden voorts, dat zeventig k.m. ten noord oosten van' Bandj ermasia drie rub berplanters worden vermist, nadat zij een bezoek aan een onderne ming hadden gébracht. Men vreest dat zij om het leven zijn gekomen. gin van bosbrand dé kop in te druk ken. Zo zouden wij met opsomming van branden kunnen doorgaan. We vol-' staan' met te zeggen,, dat het gisteren een zwarte dag was vóór hei Neder landse hós- én heidezit In verband met de zeer Hoge tem peratuur en de grote droogte doet de commandant van de bosbrand- weren nog eens ech uiterst dringend beroep op allen, die bos en heide be zoeken om het gebruik van vuur achterwege te laten. LO NDEN. In een - hoofdartikel, dat door het officiële .Communisti sche Chinese, persbureau is. gepubli ceerd, wordt verklaard;.; dat de Chi nese communisten voornemens zijn „Tibet zo spoedig mogelijk van zijn huidig réactiorinair be wind. te bevrij den." Het persbureau beschuldigt Engeland, Amerika„en hun volg zaam hondje Pandit Nehroe" ervan, dat zy „ons Tibét willen opslokken." Het is- waarschijnlijk, dat de schrijver-politicus Theodor Heuss president zal 'worden van de toe komstige West-Duitse Republiek. De 65-jarige Heuss is voorzitter van de democratische partij. In de jaren dat Hitler ih Duitsland zijn schrikbewind uitoefende, zijn de meeste van Heuss' boeken verbrand. De grijsharige politicus achter zijn bureau. FRANKFORT, Méér. dan 110.000 man troepen nemen.deel aan de ma noeuvres- van het Amerikaanse le ger in Duitsland, die heden begon nen zijn. Twee - „legers", waaronder strijdkrachten van. luchtmacht en vloot, zullen 10 dagen' ih actie zijn. Eenheden van. het int groene unifor men gestoken leger. ven. de „agres sor", dat een 600 km lang. front be heerst van Fulda tot Fassau, zullen een. offensief inzetten, .gericht op de verovering van het terreinrond, het punt, .waar de* Rijn en de Main, nabij Mainz, samenkomen. Er wordt 'verondersteld, dat de „agressor" een gebied veroverd heeft dat zich uitstrekt van het nieuwe front" tot het punt, waar .de Ame rikaanse zone grenst aan dé Russi sche zone, 'Tsjéchóslowakije en Oos tenrijk. „«.i - ;v. ."-é y Men verwacht,-dat militaire waar nemers uit ten minste 12 landen- ge tuige, zullen zijn van operaties, die zullen:varicrem,yL'ah..h^t"iSlaanr„van, een brug over' de 'Dörtau door genie-. troepen tot het grootste Amerikaan se troepentransport sinds het einde van de oorlog. Bijna ieder aspect van de werkelijke oorlog met uitzon dering van het gebruik van scherpt zal in de „Operatie Oogst" gerepro duceerd worden. Medische eenheden zullen naar het „slagveld" gaan, met alle benodigheden van bloedplasma tot een rijdende operatiekamer. Veldlazaretten zullen achter het „front" worden ingericht en een hos- pitaalvliegtuig zal met „gewonden" af en a an vliegen. Veldpredikers ver gezellen de troepen. Zelfs verslagge vers zullen weer „oorlogscorrespon dent" .zijn en als zodanig gekleed gaan. Iets nieuws is, dat militaire politie het verkeer uit verkenningsvliegtui gen per radio zal. régelen. Zij zal ook gebruik maken van mobiele eenhe den mét- uitrusting voor het nemen van' vingerafdrukken van „spionnen en agenten"van de „vijand". Voorts zullen voor. het eerst bij dergelijke manoeuvres burgerlijke ambtenaren met detroep en y,bezet te" plaatsen binnentrekken om 'er een' „militair bestuur" te vestigen, .Ook eenheden van de Amerikaan se marine nemen aan de oefeningen deel,waarbij zij gebruik zullen, ma ken van patrouillevaartuigen. en lan- dingsboten op de Rijn, Main en Do- nau. Verder nemen nog deel 400 toe stellen van de luchtmacht, waaron der straalvliegtuigen. Ringslang van een meter bij te,ersum gevonden ^-'EEERSUMF—''"By 'dé* aöftëxdéijrt van zijn woning heeft.een inwoner van Leersum een ringslang van een zelden voorkomende soort gevcn- dén, Hij" heeft hem afgestaan, aan Ouwehands Dierenpark.' De slang is ruim een meter lang en onge veer vier centimeter dik. (Eigen bericht) SYDNEY. Twijfel is gerezen omtrent de opheffing van het reeds vier jaar oude Australische boycot op de Nederlandse scheepvaart, doordat de Australische vakvereniging van ftavenarbeiders overweegt, zich te stellen achter aanspraken, welke Nederlandse oud-slrijders en oud.gouvernementspersoneel tegen de Nederlandse regering geldend hebben gemaakt. Verwacht werd, dat de „Waterside Workers' Federal Council" het boy cot zou: opheffen in verband "met de Rónde Tafelconferentie in Den Haag. (Het boycot begon; ra December 1.945 en werd later uitgebreid tot de luchtvaart In Mei 1948. volgde een opheffing, die echter bij het begin van de tweede politiëleactie werd teniet gedaan). Dezer dagen werd echter door de waarnemend secre taris-generaal van het vakverbond, T. Nelson, verklaard, dat hynog geen officieel verzoek ..ontvangen had, om het boycot op te beffen. Eo hij voegde er aan toe, dat de .aan spraken van de „Victimised Dutch Ex-Servicemen's Club", een organi satie van Nederlandse oud-strijders in Australië, als factor bij iedere te nemen beslissing v-,n de federatie in overweging dienden te worden geno men. Deze oud-strijders beweren, dat de.; Nederlandse regering haar ver plichtingen ten aanzien van achter stallig salaris, pensioenen en voor geschoten gelden niet is nagekomen. Velen van hen zijn gehuwd mét •Australische meisjes. Sommigen van hen zijn zelfs lid van een Australi sche vakvereniging, zoals de „Amal gamated Engineering Union", die het boycot tegen de Nederlandse lucht vaart heeft afgekondigd. De ontevredenheid, dezer lieden heeft zich reeds geuit in een demon stratie voor het Nederlandse, consu laat in Sydneyen verder heeft een hunner voor de Australische radio een uiteenzetting gegeven van de aanspraken, welke hij op de Neder landse regering meent te hebben. Eyeneens uit Parijs, maar dan by de Are de Triomph zal een Amerikaan, die hier. woont, starten per cuto, om in een jaar, via 57 landen een reis om de wereld te maken. Nog nimmer heeft iemand per auto een reis om de wereld gemaakt en Edivin King .wilde altijd dl graag de eerste zijn, die zo iets onderneemt. Hij kan er 'n wed denschap van' 15000 dollar mee wirnipn. In Baltimore in de V.S. ts een dier gevangen, dat van zijn- kop tot het midden van zijn li chaam de indruk maakt een Tcat te zijn. Verder naar achteren heeft het meer van een konijn Bij de Noire Dame in Parijs Zijn-gisteren drie Fransen ge start voor een wandelman, naar Kaapstad. Ze hebben er twee jaar vóór uitgetrokken. Opti mistisch verklaarde een hunner:' „De hele route bestaat uit we gen, behalve in de Sahara". Koningin ontvangt Hatta SOESTDIJK. De' Koningin heeft hedenochtend de heer Mo hammed Hatta, voorzitter van de Republikeinse delegatie ter Ronde Tafel-conferentie, in audiëntie ont vangen. EXPERIMENT VAN HONDERD VIJF EN ZESTIG MILLIOEN GULDEN die na de proefvlucht de eerste was, die de piloot met zijn vlucht inschlkkèlijk zijn zelfs 230. 165 mil- kwam gelukwensen. j.lioen guMeh heeft de Britse belas- (Van ónze luchtvaartmedewerker) BRISTOL „Ik ga ,nu even van de grond «n mis schien ga ik meteen dé proefvlucht maken," zeï Arthur John Pegg in zijn microfoon. Het oorverdovende gedreun van de acht motoren van de Brabazon I zwol aan tot een orkaan, de snelheid waarmede het toestel over de bijna drie kilometer startbaan raasde groeide meer en meer en ja, inderdaad, daar raakte het neuswiel los,, de andere wielen volgden. Het luchtkasteel ging de lucht in en een. luchtkasteel van de Britse, vliegtuigindustrie was realiteit geworden. Het grootste vliegtuig van de wereld, de Queen Elisabeth" van het luchtruim, beantwoordde aan de technische droom vah v^f lange jaren. Onze verslaggever, die Zondag op Schiphol de Ame rikaanse Str&tocruiser bewonderde,- gewaagde er, reeds van, dat op de dag, dat hij dit vliegtuig bewonderde de faam ervan als het-grootste ter wereld verbleektetegen de schepping van Brits vernuft, waarin; op. datzelfde ogenblik Pegg, de invlieger, zeide: „ïk ga nu even van de grond." Voor wij dit toestel in' Nederland te'zién krijgen, zo het .al ooit zal gebeuren, zal nog.. wel enige tijd ver lópen. '- Toen Arthur John Pegg een paar handels verzette en:hij de aarde verliet, trok hij een technisch laboratorium, met zich meë^dat op Atlantische vluchten, zonder onderbreking, van Londen naar New York, 100 passa giers kan vervoeren voor wie slaapplaatsen aanwezig zijn. (De strato- cruiser kan ér „maar" 45 vervoeren, op dezelfde route). Op kortere afstan den neemt de Brabazon 200 passagiers mee en als'de. mensen een beetje tingbetaler dit vliegtuig gekost en, waar er aanvankelijk een begroting Was opgesteld van 80 millioen gul den, is het duidelijk, dat er nogal enig. gemorris geweest over 'dit kost bare experiment. Van deze 165 millioen. gulden moest niet alleen het vliegtuig worden be kostigd. Er is ook bijinbegrepen, dat een geheel dorp, Charlton bij Tilton moest worden afgebroken om de startbaan te kunnen bouwen. De startbaan moest van zeer zwaro con structie zijn om de 129.272 kilogram, die de „Brab" weegt te kur.oen tor sen. Er meest een nieuwe har.gar worden neergezet van driehonderd meter breedte en dertig meter hoog te om de onderdelen van het monster te construeren en zo zouden wij kunnen doorgaan. Cyferromantiek Overigens, wat is er tegen om door te gaan, want in do nuchtere cijfers schuilt de romantiek van dit expe riment. De lengte van het vliegtuig is 60 meter. De spanwijdte van de vleugels is ruim zeventig meter en het hoogste punt. van het roer be vindt zich meer dan 15 meter boven „KLAAR?" De chef-invlieger vah de fabriek, die de Brabazon I bouwde, Arthur John Pegg zit in zijn- cabine gereed öm de moge lijkheden van 's wereldsgrootste vliegtuig in de praktijk te be proeven. Toen de vliegerij hag in de kinderschoenen," stond,.28 jaar geledenj als een jongetje van 15 kwam hij als duvelstoejager bij de RAF. de begane: grond- De reservoirs voor de brandstof kunnen 54.588 liter benzine bevaten. De kruissnelheid is 400 km per uur eri het maximum be draagt 480 km. Toen; de! Brabazon.I na een-vlucht van 27 minuten .naar de aarde te rugkeerde, hét toestel had intussen wat rondjes gedraaid .met- een ge middelde snelheid van 250 kilp- metér per .uur, maakten" directie, in genieurs én mecaniciens, een ronde dans van uitgelaten vreugde, want de theorie is nog" altijd een'ding en de praktijk een. ander. Voor één dag verstomde de critiek öp wat minder enthousiaste 'lieden geldsmijterij ach ten. Het laatste woord is echter nog niet gesproken óver dit vliegtuig, noch over de béide andere toestel len van hetzelfde type, die dé Bris-. tol-vltegtuigfabrieken op stapelheb ben staan voor de -British Overseas Airways, - Të duur Men.meent, dat bet te.duur is voor een rendabele exploitatie in het trans-atlantische verkeer. Elfc uur vliegen met dit. mailschip van. de lucht komt op ,40.000 gulden te.staan. Sommigen menen, dat het geen'zin heeft, noch voor de zeevaart, noch voor het luchtverkeer reuzen te bou wen, die met verlies moeten werken en bun voornaamste betekenis put ten uit vlagvertoon. De tijd zal Ieren wie gelijk heeft'. In ieder geval bewijst dit vlieg tuig,' dat vooralsnog alléén dient voor experimentele doeleinden,dat de Britóe luchtvaartindustrie behalve CLEVELAND. Bill Odom, de houder van het snelheidsrecord van vluchten om de wereld is gisteren bü de Amerikaanse nationale backt races in Cleveland om het leven ge komen, toen zijn vliegtuig op eon huis stortte. Twee Inwonenden, een vrouw en een jongen, moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar de vrouw overleed. Het huis vloog in brand. In April 1947 vlcóg kapitein Odom in de Reynolds Bombshell in 78 uur 55 minuten en 30 seconden om de wereld-, met als passagier da vulpen- fabrikant Milton Reynold. In Au gustus, van hetzelfde jaar brak hij dit record met hetzelfde vliegtuig in een solo-vlucht van 73 uur, 5 mi-- nuten en 11 seconden. Odom was 30 jaar oud. Britse troepen bezetten fabriek in Oberhausen OBERHAUSEN. Een volledig Brits bataljon, bestaande uit 800 manschappen, uitgerust met stalen helmen, machine geweren en Bren- guns is gisteren de grote syntheti sche oliefabriek in Oberhausen bin nengetrokken om de demontage- ploegen te beschermen tegen de opstandige fabrieksarbeiders. De- montageploegen zijn met trucks uit Wuppertal en Duisburg naar Oberhausen gebracht, begeleid door Lt. kol. T. Cantreli, plaatsvervan gend chef van de afdeling „repara tions" van het Britse militaire be stuur en kol. J. H. Blakesley, die een week geleden dpor de fabrieks arbeiders werd mishandeld. De Britse autoriteiten hebben twee zwarte vlaggen, die „ten teken van rouw" waren uitgehangen, van de fabriek laten verwijderen. Drie Duitse fotografen werden door de Britten gearresteerd. Als reden werd opgegeven, dat afbeel dingen de publieke opinie zouden kunnen beinvloeden tegen de de montage. „Nee meneer, geen plaatjes!" riep de metgezel van Greta. Garbo uit, toen het. tweetal per:, auto door. Rome reed. Het «ias echter al té laat en de- wereld was weer een afbeelding rijker,: van de vrouw, aie buiten haar beroep liefst zo onopvallend mo-r - gelijk haar weg "gaat, In hel zoeklicht Joh. v. Oldenbarneveldt 7 September thuis DEN HAAG. Het troepen trans portschip „Johan van Oldenbarne veldt" wordt in de nacht van' Dlns- dag 6 September op Woensdag 7 September in de haven van Am sterdam verwacht. De ontscheping begint op 7 September te 9.0D uur. de snelle de Havllland Comet,het eerste passagiersvliegtuig mét straal aandrijving,. .nog meer troeven in handen heeft in' de concurrentie strijd tëgén de VS. Eri hierbij mogen we de derde kaart in handen van John BulL niet vergeten; de plannen, voor een nieuwe vliegboot, de Saun-: ders van de Roe-„Princess" klasse, toëstellén, die nog groter zullen zijn dan dè Brabazon en een gewicht zullen hebben van 140.000 kilogram. BOLIVIA Quitate ta ER wordt gevochten in Bolivia, in het hart van Zuid-Amerika. In vier steden, la Baz, Cochabara- ba, Oruro en Santa Cruz ris een. week geleden opstand uitgebroken én terwijl de regering aanvankelijk wist te melden, dat het verzet was onderdrukt, .bereiken ons nu weer - berichten,dat opstandelingen de hoofdstad van het land La Paz, van vliegtuigen uit hebben bestookt. Reeds bij bet beginvan dit jaar, daarna in Mei en. nu wederom- zijn er meer of minder omvangrijke revolutionnaire .woéllngen. geweest tegen de. rege ring van presi dent Villaroel, die sedert -1943 in bet zadel zit. Een regering overigens die daar naar-V lands wijs door een revolutie belandde. Op de achtergrond van de woe lingen, waarin vooral de mijnwer kers der tinmijnen een actief aan deel hebben staat de nationale re- volutionnaire partij, die in 1946 regeringspartij af werd en in deze partij weer hebben beroepspolitici en militairen, die zich in hun car rière gehinderd menen de boven toon. De. mijnwerkers zelf, voor 80% Indianen, veelal verslaafd aan de elcohol. en op zeer laag ont wikkelingspeil zijn hierbij niet veel meer dan de troeven,,'die door de intelligentsia van het land worden, uitgespeeld. Hiermede wil niet 'gezegd zijn, dat deze mensen geen reden heb ben tot ontevredenheid. De zelfs voor Boliviaanse verhoudingen hoge frequentie van opstanden ge durende de laatste jaren wijst daar wel. Op. Tijdens de oorlogst 1 jaren beleefde het land, 'dat in de tinmijnen zijn voornaamste in komstenbron 'vindt een. gouden tijd. - Engeland' en Amerika hadden, voor hun oorlogsindustrie een grote behoefte aan deze grondstof en de vraag naar dit artikel drukte zich uit in verbetering van de wel stand van de bevolking. Aan deze onverzadigbare behoefte vantin is een eind gekomen, de welvaart daalt, de ontevredenheid groeit en tegenstrijdige belangen in de krin gen van hen, die aan'het roer zit ten of die plaats begeren, hebben de voor deze oorden vertrouwde leus „Quitate tu, para que yo. me ponga", „Scheer je weg, nu Is het mijn beurt" de hoogste actualiteit verschaft. ■;'iri i riri-il J i«i

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1