m Aartsflessentrekkerij vraagt om aandaclit PODAT Weinig drukte op de eerste exporldag Duizend uren gingen heen met scherpe verhoren 0* Truman dringt aan op invoerverruiming Laffe overval op bejaarde lieden Minderheden moeten opgeven waarvoor ze willen spreken Centrale commissie op helft van de agenda blijven steken D rinkwater leiding krijgt ui jubileum-cadeau Op de kowtsd 'Dinsdag 6 September 1940 3 DE OPZIENBARENDE ZAAK-JOANOVICI (I) 4»« üe vraag „os x£i 5 S buiten Frankrijk niet, voldoende gelegenheid mt? «wr Sch,rcve" de Parijs^ bladen niet drie jaar ing oyer ae man die luistert naar deze Oost-Eüropese naam die men heel .makkeluk onthoudt? Zo gemakkelijk dat Jaano «T Jol„o - ,Ss mm. ana.e"_a.ft»rii"s<"' ais y,. j*77 v ju oiiuac utuuruiigcn ais ,vinnie of Monty tijdens zfln proces, dat onlangs gevoerd werd, pathe- tsch uitriep: „O, heette lk maar Dupont of Durand dan zou ik het pp. nakkclflker hebben!" Van een Roemeen die ook Rus en Fransman was Zelden heeft een strafzaak, zelfs Parijs, de gemoederen zo bezig ;ehouden als onlangs „l'Affaire ioanovici". Zelden ook was het zo moeiliik Detrouwbare gegevens te verkrij gen over een beklaagde thans veroordeelde over wie een dik ke dossier met honderden artike len geschreven zijn. Zelden zelfs beeft een proces zo weinig ophel dering verschaft over het doen en laten van iemand die tijdens de bezettingstijd een, tot nog toe dus in vele opzichten duistere en ge heimzinnige, rol gespeeld heeft, Joanovicï, alias Joino, alias mon sieur-Joseph, werd veroordeeld wegens economische collaboratie. Zijn persoon is verweven met mil- Iiarden, maar eveneens met alles v/at aan corruptie, omkoperij, chantage en misverstanden kan. geschieden in èen bezet land waar deze „koopman", (want dat was Joino toch steeds in de eerste plaats), opereerde, „Ik heb geld verdiend aan dc Duitsers, en ik zal nog meer ver dienen aan de Amerikanen", moet hij gezegd hebben toen Parijs be vrijd werd. En inderdaad lag de oorsprong van het proces bij een, onderzoek in zijn Parjjse kantoor j naar aanleiding van een zwarte handel in overtollige Amerikaanse legergoederen. De rijstebrijberg Sedert die dag kwam de naam Joanovici herhaaldelijk in. de bla den voor. En steeds meer werd de nieuwsgierigheid van het publiek en van de justitie! geprik keld wanneer de verrassendste onthullingen gedaan werden door beklaagden van wie aanvankelijk niemand vermoedde dat „Joino" er iets mee te maken had. Gedu rende drie jaar werd zijn naam genoemd tijdens rechtszaken die men ^satelliet-processen" ging noemen: de zaak-Piednoir, de zaak-Fournet, de zaak der twee polities, de zaak-Scaffa Voordatzijn proces begon, wa ren er driehonderdveertig verhoren geweest: duizend uren gevuld met „gesprekken" tussen monsieur Jo seph en de rechters van instruc tie! De acte van beschuldiging, waar in de millioenen-cijfers als maca bere figuren dansen, beslaat ze ventig dicht-getypte folio vellen. Het, proces duurde drie weken. Men moet zich door een onsma kelijke zij het „interessante" rijs tebrijberg van materiaal heenwer- ken om tot de kern van de zaak- Joanovici te komen. Want niet al leen zou het zelfs voor een Balzac geen geringe taak zijn ook alleen maar de draad vast te houden van het optreden van deze „koning van het dubbele spel". Daarbij komt dat vele bladen op sensationele wijze jarenlang deze affaire uitge buit hebben en zoals dat in Parijs de gewoonte is, niet op bijzonder Onze Parijse medewerker blijft er bij, dat er geen man meer in opspraak is gekomen in Frank rijk dan de onlangs veroordeel de Russisch-Roemeense Frans man Joanovici Er Is kans, dat Joanovici's proces herzien wordt en dan is het goed, dat .men zich in alle kalmte een oordeel vormt over Jianovici's rusteloze flessen trekkerij, zijn gewetenloze geld bejag en de vlagen van weldoe- nerij, waaraan hij onderhevig was. Joanovici verdiende aan alles en aan allen, gaf weg aan vriend en vijandmaar behield het meeste voor zich self. Nu eens was Frankrijk gelukkig met hemdan weer doodonge lukkig. Wij mogen onze lezers deze eerste nauwkeurige novelle over Frankrijks grootste politie ke zwendelaar-en-wéldoener uit de laatste tijd niet onthouden. Nieuwe pianohandel geopend De heer Wegman, van de piano- handel Wegman aan de Bergweg 76, had reeds voor de oorlog gehoopt op 'n eigen zaak met voldoende ver koopruimte. ThanB ls het zover ge komen. Zaterdagmiddag'opende hfl in het pand, waar hjj reeös 12% jaar piano's repareerde en soms ook wel verkocht, een keurig verbouw de winkel, die hoewel niet groot toch aan alle eisen die de verkoop van piano's vergt (en dat zjjn er velejvoldoet. De heer Wegman heeft achter z$n werkplaats. Door devie- zenmoeiltjkheden kunnen er nog geen nieuwe instrumenten verkocht worden, maar de oude plano's op „vooroorlogse sterkte" doen hier niet voor onder, De verlichting is zeer stemmig en de verkoopruimte kan door plastic-gordijnen afgeslo ten worden, zodat men het Idee van een showroom krijgt, wat bij ver koop van grote stukken vele voor delen op kan leveren. De accoustiek ten. slotte, voldoet eveneens zeer goed. Opmerkelijk is, dat men alleen bij de plastic-gordijnen een goede accoustiek verkreeg, een speciale vinding van mevr. Wegman. (Ing. Med.) Hebt U al eens uitgerekend hoeveel U aan een ogen schijnlijk klein erliket alszeep uitgeeft? Dat loopt opt En rekent U nu ook eens uit wat U bespaart door te profileren van deze aanbie dteg: 1 jfcy" Zeeppakket bevattende: Stuk echte lanolin toiletzeep van 175 gram, stuk heerlijk geurende bloernenzeep van 90 gram, stuk originele kar- nemellczeep van 75 gram. Vroom Dreesmann ROTTERDAM JOANOVICI ben Rus, zowel als Roe meen of Fransmanal naar u wilt" discrete of zelfs maar objectieve wijze. Wie nu is Joanovici? Waar komt hij vandaan? Wat deed hij voor de oorlog? 3s hij inderdaad „opgeklommen' van de laagste maatschappelijke positie, die van voddenraper, tot milliardair? Was hij Rus, Roemeen, Frans man? (of liever wannéér was hij Rus, wanneer Roemeen en wan néér Fransman?) "Wat is het verleden van deze „gangster-patriot" geweest, zoals een krant hem genoemd heeft? Heulde hij met de Duitsers; de Russen? Steunde hij de Franse Verzetsbeweging als een „eenvou dig koopman in oude metalen" die op liefdadige wijze slachtoffers van de Nazi-barbarij hielp,een edel mens, zoals hij zich tijdens zfjn proces voordeed? Deze vragen en vele andere, zul len beantwoord worden. landbouwers gewezen op do nood zaak om meer in het buitenland te kopen. De Ver. Staten zullen niet in staat zijn hun overzeese afzetgebie den voor landbouwproducten te handhaven, tenzij zij meer invoeren, aldus de president DESMOINES (Iowa). In een toespraak op een bijeenkomst van Amerikaanse oud-strijders, heeft I nu zelfs nog kalmer was dan op de president Truman de Amerikaanse beide exportdagen van de vorige t beurs komt misschien wel door de abnormale weersomstandigheden. Het pleegt in de jaarbeursgebou wen altijd warm te zijn en van morgen was het er inderdaad al vroeg bijzonder heet. Misschien hebben de vele thuisblijvers willen wachten op wat koeler weer. Toch werden er al dadelijk za ken gedaan en opvallend was het, dat zich op deze eerste morgen onder de bezoekers bijzonder veel winkeliers en grossiers bevonden. Aardig geheel Onze indrukken samenvattende, zouden wij willen zeggen, dat deze 53ste jaarbeurs een zeer aardig ge heel vormt- De vele collectieve in zendingen blijken erg bevorderlijk te zijn geweest voor een aesthe- 'tisch verantwoorde expositie en bovendien doet de fleurige inzen ding van de kwekers uit Boskoop en omgeving, die groen en bloemen hebben geplant tussen de verschil lende paviljoens, het in één woord uitstekend. UTRECHTSE NAJAA RSREURS GEOPEND TRECHT. Tien dagen lang zullen Amsterdam en ook Den Haag hun •mere rechten aan Utrecht moeten afstaan. Korte tyd zal Utrecht in feite •e Nederlandse hoofdstad zijn. Want hedenmergen vroeg heeft de 53e jaarbeurs, zonder enig ceremonieel overigens, haar poorten voor het publiek geopend. Utrecht vlagt. Van de Domtoren en van de grote ge bouwen, op het stationsplein en op de jaarbeursterreinen zelf, wappert fier de vaderlandse driekleur in de Strakblauwe najaarslucht. En heel vroeg al zijn zjj gekomen uit alle delen van ons land: de zakenlieden en de standhouders, de nieuwsgierigen en belangstellenden. De straten tussen liet Centraal Station en het Vreeburg bieden weer het vertrouwde, ieder jaar tweemaal terugkerende beeld, van brede mensenrijen, die met actentassen onder de arm in de richting van de toegangshekken stromen. Overigens is deze stroom op deze eerste dag van de najaarsbeurs minder breed en minder imposant dan anders. Klokslag negen uur, toen de controleurs overal met hun werk begonnen, was de toevloed van bezoekers even groot, maar tot een dicht gedrang voor de ingang, zoals dat bijvoorbeeld het geval was bij de jongste voorjaarsbeurs, is het niet gekomen. Een uur later, toen. de vijf verdiepingen van het jaar beursgebouw de menigte hadden opgeslot, toen allen zich ver spreid hadden over de diverse stands, was het aan het Vreeburg, in vergelijking met vroegere beurs- dagen dan, opvallend stil. En op het terrein aan dè Croeselaan, waar de agrarische afdeling en de zware in dustrie is ondergebracht, was het al precies net zo. Gedeeltelijk zal deze slapte wel verklaard kunnen worden door de omstandigheid, dat het vandaag en ook morgen, zogenaamde exportda- gen zijn, waarop de toegangsprijs met opzet hoger; is gesteld om de standhouders rustig de gelegenheid te geven zaken af te handelen met hun buitenlandse relaties. Dat het HAARLEM. Vermoedelijk met roof als motief, heeft een tot dus verre onbekende man gisteravond een overval gepleegd op de bejaar de broer en zuster de Haan, die een café drijven in de Haarlemmermeer op de hoek van de Bennebroeker- weg en de IJweg, Omstreeks tien. uur waren nog drie gasten in het café. Op dat tijd stip gingen twee hunner heen en bleef een man achter, die toen nog een flesje bier bestelde. De eige naar van de zaak, de 77-jarige heer de Haan ging daartoe naar zijn kel der. Toen hij weer boven kwam moet hij door zijn belager zijn neerge slagen. De zuster van de heer de Haan, die haar broer te hulp snel de, werd eveneens een. slachtoffer, van de overvaller. Hevig bloedend stortte zij in een. De heer de Haan moet daarop hebben getracht naar de achterdeur te komen. Heden morgen om zes uur is de bejaarde rtlan enigszins bij kennis gekomen en heeft een passerende fietser kun nen aanroepen, die onmiddellijk de politie waarschuwde. Deze trof het huis fh grote wan orde aan. Alle kasten waren over hoop gehaald. Wat er is ontvreemd, heeft men nog niet kunnen vast stellen. Bij de keukendeur lagde verbrijzelde gietijzeren deksel van een kachel. Men vermoedt dat de aanval hiermede heeft plaats gehad. De slachtoffers zijn overgebracht naar een r ekenhuis te Haarlem. Hun toestand is zorgwekkend. Met autoped naast auto gevallen De vijf jarige E. G. van de Ceintuur baan kwam Maandagmiddag in het zie kenhuis terecht toen hu m de Lisblaem- straat met zijn autoped reed. en door een vrachtauto werd aangereden. Ver moedelijk was hu" ter hoogte van het lïnkerachterwiel gevallen en had het wiel over zijn beentje gekregen. Het knaapje is ter observatie in het Berg- wegziekenhuis opgenomen. Twee magazijnbedienden van een pharmaceutische fabriek stalen -een grote hoeveelheid artikelen en ver kochten die aan een drogist. Deze was er wat blij mee omdat hij ze niet nor maal krijgen kon. Toch stak de politie een spaak m het wiel; de drie mannen zijn gearresteerd en in het politiebureau aan de Hoflaan opgesloten. Morgen ochtend staan 2ij terecht voor de poli tierechter. (Ingez. Med.) Er !i één middel, dal MUGGEN VLIEGEN radleaal uilroeft j1 DDT -POÊDER 'thprschschéj.vóordeligstuihuk 65 cent Een Rijnvaart-eonferentie in de maak Naar wil vernemen zal de Transport groep van het Bipartite Control Office fEICO) aan de ministers van verkeer in Zwitserland. Frankrijk België en Nederland verzoeken een. vertegen woordiger van het bedrijfsleven, aan te wijzen voor het houden van een inter nationale Eyn-conferentie. Deze vertegenwoordigers zullen daar toe dan van Duitse zijde een ujtnodl- ging ontvangen. Vermoedelijk zal de conferentie nog voor 1 October a-s. ge houden worden. Zij zou moeten worden gezien als een begin van een regelmatig contact van het Rijnvaart-bedrijfsleven van alle bü de Rijnvaart hetrokken lan den. Buitenlandse Bezoekers in het Bouwcentrum Een delegatie van de Belgische maat schappij „de goedkope woning" een se- ml-puhUekrechteliJk licshaam, dat in België vele duizenden arbeiderswonin gen heeft gebouwd, heeft vorigs week zich op de hoogte gesteld van de voort gang in de woningbouw m Rotterdam en heeft zich In het bouwcentrum, laten voorlichten omtrent verschillende alge mene aspecten van de volkshuisvesting in Nederland. Met dit bezoek brachten Belgen het aantal nationaliteiten dat in een week het bouwcentrum bezocht op vijftien. Behalve bezoekers uit ver schillende Europese landen waren er In die week architecten ingenieurs en studenten uit Amerika, Australië, Tas- manlë, Libanon en Zuid Afrika. Het to taal aantal nationaliteiten dat tot nu toe van. de diensten van het Nederlandse Bouwcentrum heeft gebruik gemaakt, bedraagt reeds zevenendertig. Er is onenigheid over gewichtige belangen <"Van een speciale verslaggever) DEN HAAG, - De kwestie van de minderheden en voer al ook die zo geheten heeft Zaterdagmorgen In de centrale commissie van de R.T.C. de eerste werkelyke moeilijkheden veroorzaakt. Na lange discussies heeft de centrale commissie een tus senoplossing aanvaard. Van Neder landse zijde is, vanzelfsprekend mag men wel zeggen, krachtig aange drongen op het horen van de min* derheden. By Republiek en B.F.O, Is dat echter nog op tegenstand ge stuit. Uit het enigszins geïrriteerde communiqué dat het B.F.O. nog voor het einde van de eerste verga dering der centrale commissie, pu bliceerde, bleek nog eens hoeveel gevoeligheden er aan deze kwestie vastzitten. „Toelaten tot de algeme ne vergaderingen vinden wjj best, doch om tot het horen van üe min derheden over te kunnen gaan, moe ten alle drie de delegaties het wil len", zo had het B.P.O- het ge steld. Waar het zo lag moest de verga dering van Zaterdag wel moeilijk heden opleveren. Men heeft tenslotte de beslissing uitgesteld. Horen zon der meer is door de Indonesische de legaties geweigerd. Doch zij hebben er tenslotte toch in toegestemd, dat de vertegenwoordigers der minder heden die gevraagd hebben gehoord Eenrichtingverkeer als proef in twee straten De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam maakt het volgende bekend: Teneinde de verkeersmoeilijkheden in de Gouvernestraat en de Bloemkweker straat op te lossen, wordt met Ingang van fl September een proef met éên- richtingverkeer genomen, De Gouver nestraat wordt afgesloten voor alle ver keer van de rijde van de Nieuwe Bin nenweg- de Bloerakwekerstraat van de zijde van de Gaffeldwarsstraat. Zes nieuwe filters in October in gebruik De betonnen basritis worden eerst met poreuze steen geplaveid. De stenen worden los naast elkaar gezet. te worden, vandaag nauwkeurig mo gen formuleren over welke punten zij willen spreken. Morgenmiddag zal de centrale commissie dan nog maals bijeenkomen, om vast te stel len welke van deze punten redelflk geacht moeten worden en-.... welke niet, of liever over welke punten men gezamenlijk eens kan wor den, dat de minderheden er het hun ne over moeten kunnen zeggen. Ge heel bevredigend lijkt deze aarze ling niet. Gewichtige belangen" Veel scherper staat men van In donesische zyde tegenover het ho ren van de „gewichtige belangen" vertegenwoordigers van groepen in de republiek en Oost-Indonesië die zich van de Negara's waartoe z|j tot nu toe werden gerekend, willen los gemaakt zien- Geheel op eigen hout je heeft de Nederlandse Regering deze „gewichtige belangen" naar Den Haag geopend. Het betreft hier vertegenwoordigers uit Twapro. Djambi, de kampongs, Timurbesar en Benkoelen. Tegenover deze vertegenwoordi gers kunnen wij vele anderen zetten uit dezelfde gebieden „die 'n deel van de Republiek en van Oost-Indonesië willen blijven", zeggen de Indonesi sche delegaties. De Nederlandse re gering heeft niet erg aannemelijk gemaakt, waarom zij deze „gewich tige belangen" plotseling moest la ten aanrukken. Vooralsnog lijkt het een nogal ongelukkige manoeuvre. Het enige waarover men het ten slotte Zaterdag eens kon worden, was dat er een sub-commissie van. drie moest worden gevormd, welke vandaag onmiddellijk na haar In stelling byeen is gekomen, om te trachten voor de centrale commis sie een advies op te stellen. Men vraagt zich thans met belangstel ling af, of dit driemanschap er in slagen zal een oplossing te vin den v6ór vanavond de centrale commissie weer zal vergaderen. Dat zou dan bepaald een meer dan gewone verdienste zijn. Motorfiets uitgebrand In de Doedesstraat sloegen gister avond plotseling vlammen uit de motorfiets van de heer H. S.; de brandweer moest er bij komen om het felle vuur te blussen. Personeel van slangenwagcn. 43 werkte met zand, dat van gereedschapswagen twee met schuimblussers. Deson danks brandde dc motor geheel uit. De oorzaak was terugslag in de car burateur. 72 „Heel onwaarschijnlijk, dokter, dat u gedwaald heeft. Maar selfs als u onopzettelijk een verkeerde diag nose had gesteld, waarom heeft u het haar dan gezegd? I^et zou men selijker zijn geweest om haar in onwetendheid te laten," „Maar een arts die zich vergist, en oprecht denkt dat hij met kan ker te doen heeft, mag zijn patiënt niet in onwetendheid laten. Hij is verplicht bet geval te behandelen, onverschillig hoe ver het voortge woekerd is." ,.En toch heeft u het niet gedaan, dokter, U heeft uw „patiënte" in dc steek gelaten. U bent naar Europa gegaan! Neen dokter, dat was geen vriendelijkheid integendeel. U heeft haar doelbewust gézegd dat zij aan ongeneeslijke kanker leed. U heeft dit gedaan om haar te kwel len, om haar laatste hoop weg te nemen in het licht van wat ge volgd is om haar tot zelf moord te drijven." De dokter zuchtte. „Nu begrijpt u hoe een man een vrouw op grote afstand kan doden," De dokter hield zijn band voor zijn ogen. „Het is een merkwaardig soort van moord, dokter, moo d door suggestie, maar het is moord.... evenzeer moord ais wanneer u met uw eigen handen die scbaarheïft in de keel van Karen had gestoken, in plaats van midden in de oceaan op een dekstoeï te liggen." Dr. MacClure keek peinzend. „En welk motief schrijf je mij toe bij al deze fantastische theorieën?" „Het motief is heel begrijpelijk, en tot op zekere hoogte sympa- thick," mompelde Ellery. „Want np een of andere manier kwam u te weten tussen het tuinfeestje van Karen Leith en uw vertrek naar Europa dat Esther, die u lang ge leden in Japan had liefgehad, al die jaren opgesloten had gezeten in die zolderkamer boven het hoofd van uw verloofde.... een gevangene, belogen, geëxploiteerd, beroofd van de vruchten vaa haar genie. Uw genegenheid voor Karen veranderde in haat en een verlangen naar wraak u zag de vrouw voor het eerst in haar ware gedaante een monster dat niet verdiende te le ven." „Dat laatste valt niet te ontken nen," „U hoefde zelfs niet toneel te spe len," vervolgde Eilcry somber, toen u aan boord werd gewaarschuwd dat uw verloofde vermoord was. U was weggegaan met de zekerheid dat zij zelfmoord zou plegen; maar het be richt dat zij blijkbaar vermoord was gaf u een ontzettende schok. Dat had u nooit kunnen denken, U was be zorgd om Eva was bevreesd voor de mogelijkheid dat zij ook het ge-' heim had ontdekt en zelf Karen bad vermoord. U was overtuigd, dat Ka ren vermoord was, totdat ik bewees dat zij zelfmoord had gepleegd toen wist u dat u zelf haar had ver moord." „Mag ik nog een sigaret?" vroeg Dr. MacClure. Zwijgend bood Ellery er hem een aan, en lange tijd zaten zij zwijgend tegenover elkaar, als twee heel goe de vrienden, die zo grote zielsver wantschap voelen, dat praten on nodig is. Tenslotte zei Dr. MacClure: Tb- heb geprobeerd me voor te stellen wat je vader had gezegd als hij ons gesprek had gehoord." Hij glim lachte cn haalde zijn schouders oj „Zou hij een dergelijk verhaaltj. geloven? Ik betwijfel het, Wat voor bewijzen zijn er ten slotte? Geen enkeL" „Wat is een bewijs?" vroeg Elle ry. „Het is niet meer dan het stof felijk omhulsel van wat wij reeds als waarheid kennen. Iedereen kan alles bewijzen, als de wil om te ge loven maar sterk genoeg is." „Toch meen ik te weten," zei de dokter, „dat onze rechtbanken en onze gerechtelijke moraal wel licht ten onrechte op meer tast bare basis te werk gaan." „Dat is waar," erkende Ellery, „Laten we dan. zeggen dat we een genoegelijke avond hebben gehad, en naar myn club gaan voor een borreltje." Nog steeds glimlachend stond hij op. Ellery zuchtte. ..Ik merk dat ik blijkbaar al mijn kaarten op tafel moet leggen." „Wat bedoel je?" vroeg Dr. Mac Clure langzaam. Ellery stond op en verdween in zijn slaapkamer. Toen hij terug kwam zag Dr. MacClure dat hij een enveloppe in zijn hand had. „De politie weet niets van deze brief af." begon Ellery aanstonds. Hij overhandigde de enveloppe aan de dokter. Het was een zeer ele gante enveloppe van dun geschept Japans papier. Aan de voorzijde stond, in het handschrift van Karen Leith: Aan John De achterkant was verzegeld met Karen's goudlak en gestempeld met het Japanse ka rakter dat de dokter zo goed kende. Iemand had de enveloppe openge sneden; door de spleet zag de dok ter een opgevouwen vel briefpapier. De enveloppe was vuil en ver toonde dauwsporen, alsof hij aan het weer was blootgesteld geweest. „Ik heb dit vanmiddag op het dak gevonden," zei Ellery, terwijl hij de dokter scherp aankeek. ..Het lag naast de schaar helft Ik heb de brief geopend, en aan niemand er iets van gezegd tot nu toe." „De gaai," zei de dokter ver strooid, (Slot volgt) Op 1 October a.s. bestaat het Rotterdamse Drinkwaterleiding- bedrijf aan de Honingdljk, 75 jaar. In dezelfde maand zullen ook de zes nieuwe filters langs de Nes- serdjjk alle in gebruik genomen xün. Het jubilerende bedrijf bad voor zichzelf geen mooier verjaars cadeautje kunnen bedenken Bang genoeg heeft de Drinkwa terleiding gesukkeld met een tekort aan filters, met als gevolg, perio dieke moeilijkheden bij de water voorziening. De waterverbruikers kunnen er over meepraten en dus is het ook voor hen van groot be lang, dat deze zes filters aan het bedrijf konden worden toegevoegd. De bouw is niet altijd even voor spoedig gegaan. Gebrek aan bouw materialen en tekort aan arbeiders hebben menigmaal vertragingen veroorzaakt. Maar dat alles is nu geschiedenis en Rotterdam kan zich slechts verheugen in deze aanwinst van ons reeds zo moderne en voor treffelijke waterleidingbedrijf. De goot in het midden dient voor de afvoer van het gezuiverde wa ter; de goot wordt afgedekt met betonnen strippen. Over de poreuze steen in het bassin gaat eerst een laag grof grind t daarna een laag fijn grind. De grindlagen worden tenslotte afgedekt met een laag rivierzand, waarna het water In de filter wordt toegelaten. De aan- en afvoer van het water wordt geregeld in 't buisje naast dc filter (op de foto rechts Alweer een overwinning ONDANKS de hitte hebben wij Zondag de energie kunnen „opbrengen" naar de stratoscrui- ser te kijken. Zoiets gebeurt nog steeds niet van harte, ook al heb ben wij de absolute zekerheid dat het slechts een vreedzame vlieg tocht betreft. De oorlog heeft die zilverachüg- glinsterende vogels nu eenmaal in discrediet gébracht en hun motor geronk wekt bittere herinneringen. Daarom keken wjj naar die stra- toeruiser met de bekende gemeng de gevoelens. Toen de machine in de ijlte van de atmosfeer was ver dwenen, zeiden wijAlweer Een Overwinning En dat was het ook. Bjj de opeenstapeling van sensa ties, die ons in deze vreemde we reld deelachtig worden, moeten wij dit in alle eerlijkheid erkennen; het was alweer een overwinning, rij het een technische; want de mens staat voor niets De luchtvaart is de laatste jaren een gebied,waar de ontwikkeling razend snel gaat Hocgtereeords en snelheidsrecords worden gebroken, nieuwe gevestigd. De machines worden groter, zwaarder, sneller. De ongelukken neemt men op. de koop toe als een tragische bijkom stigheid, zonder welke wetenschap en techniek niet vooruit kunnen komen. Het heeft geen zin er lang bü stil te staan, want het leven gaat verder. Dat leven is er een van nerveuze spanningen, van ma ken dat je er het eerste btf bent, van rusteloos zoeken naar verbete ringen in .technische verworven heden en dan schiet het denken over de zin van ons leven er wei eens by in. Want zo knap als wij zijn in het behalen van technische prestaties, zo dom zijn wij in het organiseren van verhoudingen, die, het leven prettig en aangenaam voor leder een kunnen maken. Zoals gezegd, wonderbaarlijk snel is de ontwikkeling, die de luchtvaart doormaakt. Een ontwik keling zonder rustpunten. Na de Dakota kwam de Skymaster en. deze laatste moet weer plaats ma ken voor de stratocruiser. Maar ook deze machine is men bezig te achterhalen door een nieuw type, de Brabazon, de Constitution en het straalvliegtuig voor de burger luchtvaart. De mensen, die het we ten kunnen, beweren, dat ook de Brabazon al verouderd is en zo gaan-wij maar door. Er vindt hier esn verspilling van energie plaats, die aan het waanzinnige grenst. Elk nieuw type stelt weer zwaar- aer eisen aan de luchthaven, er komen investeringen aan te pas, uitgestippelde plannen moeten worden gewijzigd, enz. Terecht kan. men zich afvragen, hoe lang deze wedloop naar het volmaakte nog moet duren, want de economi sche gevolgen in deze sector kun nen niet anders dan ruineus zijn, In een artikel in de Handels- en Transport Crt. wordt gesproken over een technische koorts, waar van de luchtvaart zal moeten ge nezen. De schrijver is de mening toegedaan, dat er nog zeer, zeer veel op technisch gebied is te be reiken zonder dat daarbij grote kapitalen zijn gemoeid, die natuur lijk de prijs der toestellen ongun- slig beïnvloeden. De luchtvaart i3 tenslotte geen autonoom op econo misch gebied: „zij zal zich hebben te richten naar de algemene econo mische constellatie, of zy is op de duur in baar tegenwoordige vorm onbestaanbaar, althans in Europa". Woorden, die het overdenken waard zijn. En zeker in ons land, waar op het ogenblik een luchtha ven strijd woedt. Een strijd die hoe hij ook moge uitvallen, een. bom duiten gaat kosten. Toen de machine Zondag in de ijlte van de atmosfeer was verdwe nen, zeiden wij: Alweer een over- wb)nlng. Met een variant hierop, hadden wij ook kunnen zeggen: Nog zo'n overwinning en wü zijn er geweest!" Willem Andriessen heeft op doorreis'naar Nederland te Ottawa een recital van Nederlandse mu ziek voor de gramofoon gegeven. Hij speelde werken van Sweelinek, Pijper en van hemzelf.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3