L £1' 1 fjjgs HET ROTTEKDAMSCH PARCDL Het dollar-arm Engeland zoekt genezing in Washington ■1^1m Drents krantenkauwerop bezoek Indonesië moet weer aan het werk in „Straatsburg'" heeft zijn bestaansrecht bewezen Minderheden hebben een lange verlanglijst Attlee: Wij komen niet als bedelaars v Devaluatie nog niet ter sprake Nationalisatie zal beperkt blijven tot bedrijven van openbaar nut r~ 3 Nee toch.Heus! v. NIWIN-Kerstactie begint deze maand Eerste zitting van Europese .Assemblee heden geëindigd Centrale Commissie komt tijd tekort, men mag 's Woensdags niet meer uit 9e Jaargang no. 210 Bed en Adra Lange Haven 141. Schiedam Tel 69300 Aboao prlja: pei week 0.32 per kwartaal 4.10. loBse nummers /0.Q9 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEMMMEB Donderdag 8 September 1949 IHtgmra N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Banklen Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur; B, de Vrle« Hooidredacteur: W, B. F. Schaper WASHINGTON. Gisteren zijn In Washington de niet slechts voor de deelnemende partijen, maar voor de gehele Westelijke wereld uiterst belangrijke financiële besprekingen tussen de Verenigde Staten, Enge land en Canada begonnen. Voor de V.S. nemen aan de conferentie deel de ministers Snyder en Acheson en de EX.A.-directeur Paul Hoffman; voor Engeland de ministers Cripps en Bevin en de Britse ambassadeur in de V.S. sir Oliver Franks; voor Canada de ministers Pearson en Abbott en de Canadese ambassadenr In de V S., Wrong. De eerste zitting, die in de morgenuren gehouden werd, had een zuiver formeel karakter, maar reeds in de namiddag ging men op volle kracht aan de arbeid. Werkgroepen werden gevormd, welke in details de afzonderlijke aspecten van het te behandelen vraagstuk hoe Engeland en het overige ster- linggebied uit de dollarnood le redden zullen bespreken. dollartekort op te lossen. Hij zei, dat Engeland zijn iróportbeperkin- gen zou moeten voortzetten, hoe onaangenaam en reinig wenselijk dit ook is. Hij verklaarde, dat het probleem van overbrugging van Engelands dollartekort niet van Engeland alleen afhangt. „Het hangt ook af von de mogelijkheden, die ons worden geboden door de handels systemen van andere landen. Wij erkennen, dat er een wijde kloof moet worden overbrugd en wij hopen, dat de brug tegelijkertijd aan beide zijden kaï worden ge bouwd." „Ik ben er zeker van," aldus sir Stafford, ,.dat de periode van hulp verlening geacht moet warden ten einde te lopen met het einde van het plan-Marshall in 1952 en dat wij thans enige verbeteringen in onze economieen moeten overwe gen, welke de terugkeer van crises kunnen voorkomen en welke meer beschouwd kunnen worden als stappen» in de richting van een permanente oplossing dan als tij delijke middelen. En wat dit be treft zijn wij vastbesloten alles te doen om onze productiekosten te verlagen en onze industrieën Ten aanzien van de duur van de conferentie is niets vastgesteld. Men ziet in, aldus verklaarde mi nister Snyder aan de journalisten, dat het te behandelen vraagstuk grote moeilijkheden met zich brengt, die niet vatbaar zijn voor een gemakkelijke of snelle oplos sing. Naar minister Snyder voorts reide, verwachten de Ver, Staten, „dat het probleem zal worden overwogen in het kader van de Amerikaanse buitenlandse econo mische politiek, zoals die tot uiting komt in het programma voor we derzijdse handelsovereenkomsten, de internationale handelsorganisa tie, het Europese Herstelprogram ma en de instellingen, waarin de overeenkomst van Bretton Woods voorziet." De Britse minister-president, Attlee, zeide gisteren, dat Enge land aan de financiële besprekin gen m Washington met deelneemt als iemand, die om Amerikaanse hulp smeekt, maar als partner van de Verenigde Staten bij het behan delen van na-oorlogse problemen Attlee verklaarde in zijn rede tot de jaarlijkse conventie van het machtige, acht millioen leden tel lende Trade Union Congress, dat sommige Britseconservatieven hand in hand gaan met de commu nisten, ten einde verdeeldheid tus sen Engeland en de Verenigde Sta - ten te zaaien. Attlee gaf toe, dat Engeland's economische* toestand met gunstig is, naar voerde daar bij aan, dat elke regering met het zelfde dollarprobleem te kampen zou hebben, omdat het land nog altijd-moet vechten mefde nasleep van de oorlog. Hij beloofde, dat de regering niet tot loonsverlaging zou overgaan, ten einde de prijs der Britse exportartikelen te kunnen verlagen, doch gaf tegelijkertijd te verstaan dat zij met haar goedkeu ring aan loonsverhogingen kon ge ven, zolang de productie niet in aanzienlijke mate opgevoerd is. Sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën deed tij dens de middagzitting een beroep op de V.S. en Canada om Enge lands mogelijkheden om dollars te verdienen uit te breiden. Sir Stafford deelde de conferen tie mee, tvat Engeland heeft ge daan om het probleem van zijn staat te stellen de goederen, die de rest van de wereld nodig heeft, op basis der concurrentie te leveren." Sir Stafford sprak niet over de kwestie der eventuele devaluatie van het pond sterling. Dertiende slachtoffer van Unruh overleden CAMDEN. Gisteren is in het ziekenhuis te Camden een Jongen van 10 jaar overleden, die eveneens doör Howard Unruh werd beschoten. Hij is Unruh's dertiende slachtoffer. De moeder en grootmoeder van de jongen zijn ook door Unruh dood geschoten Unruh werd gisteren door twee psychiaters onderzocht. Hij stond bekend als erg vroom en had steeds zijn Bijbel bij de hand. Eergisteren verklaarde hij, dat hij zijn schietpartij begonnen was, omdat hij „een hekel had aan zijn buren." S. Coldewey onderscheiden DEVENTER De heer Steven Coldewey, tweede voorzitter van de K.N.V.B„ tevens voorzitter van de Oostelijke afdeling, ontving van het Franse Ministerie van Opvoe ding de gouden medaille „de l'Education physique et des Sports" Dader van roofoverval in Haarlemmermeer gearresteerd AMSTERDAM - De Rijkspi litle te Haarlemmermeer heeft giste ren een zekere T. G., geboren in Haarlemmermeer gearresteerd, ver dacht van de roofoverval op de café houder de Haan en diens zuster. Deze overval werd Maandagavond ge pleegd De man heeft ee volledige be kentenis afgelegd. Het geroofde geld is door de politie in beslag genomen In de toestand van de beide slachtoffers is enige verbetering ingetreden. Een man, die op de avond van de roofoverval ook.m het café was geweest, kwam gisteren bij het bureau van de rijkspolitie te Hoofddorp mededelen, dat hij degeen, wiens signalement m de krant had gestaan, die avond in het café had gezien en .kende. Toen de man een foto werd getoond herkende hij hem onmiddellijk. In de woning van T. G. vond de politie met bloed bevlekte kleren. Hij zelf werd gearresteerd op een boerderij aan de Aalsmeerderweg, waar hij als arbeider, werkte. De verdachte kwam reeds vroe ger met de justitie in aanraking voor een aantal diefstallen. (Van een ónzer verslaggevers) Zijn kleine oogjes glimmen achter de dikke brilleglazen en een rijtje brokkelige gele tanden in de vooruitstekende onderkaak wordt zicht, baar, als hij tevreden lacht. Hij slikt onze krant, in smalle stroken ge scheurd, gulzig en met welbehagen naar binnen. „U hebt lekker papier, meneer". Ja, daar is de sinds kort beroemde kranten.eter Gerrit Jan Klifman vanmorgen zo maar, onaangekondigd, onze redactie bomen binnen wandelen. Hij had honger! Of hij even mocht gaan zitten en een krantje van ons'eten. Nu mist men van een oplage van tienduizenden vüf, zes exemplaren niet. Wü konden dus moeilijk krenterig zijn, en hem zijn ontbijt weigeren. Ter gelegenheid van ftei bezoek dat het koninklijk paar aan Mid- detbeers brachtroerd een Bra bants e koffiemaaltijd in de stal van een boerderij aangeboden, met bediening in Brabantse kle derdracht, alles in stijl van fees ten in plattelands gemeenten in de uMeijertj". Een overzicht van de tafeltffuSijï~''Z.K.Hc prins Bernhard eek kop koffie wordt aangeboden. DEN BAAG. Naar de overdracht der souverelnltelt zal ons eerste werk zijn, het volk weer aan het werk te krijgen; dat is belangrijker dan het bouwen van economische luchtkastelen. Wij zün er ons van be wust. dat in het eerste jaar van onze onafhankelijkheid veel zal staan in het teken van een worsteling om ons bestaan en het is aan twijfel onderhevig, of wjj gedurende die tüd In staat zullen zijn, om zelfs maar een begin te maken met de uitvoering van herstelplannen." Dit ïs ver. klaard door dr. Sumitro, de financiële deskundige der Republikeinen, in een onderhoud, dat htf gisteren met een vertegenwoordiger van ANP- Aneta had. Ons belangrijkste werk geduren de- dit eerste jaar zal zijn het sti muleren van de voedselproductie het importeren van voldoende hoeveelheden textiel en geneesmid delen om de meest nodige behoef ten te dekken. Een andere vitale noodzaak is de reorganisatie en de uitbreiding van de transportmidde len, ten einde deze hoognodige goe deren te kunnen brengen naar die gebieden, welke onder de huidige omstandigheden moeilijk toeganke lijk zijn", aldus dr. Sumitro. Dr. Sumitro wees er op, dat het doel van de productie in het eerste jaar voornamelijk zal zijn gericht op de binnenlandse consumptie en derhalve niet zal leiden tot een vergroting van de export. Naar zijn mening zal het wel meer dan twee jaren duren, voordat de exporten uit Indonesië een flinke toename te zien zullen geven en wellicht wel vijf jaren voor de nieuwe staat zich zal kunnen verheugen in een uit- voersurplus. Het is volgens dr. Sumitro te ver wachten, dat Indonesië nog gedu rende het eerste jaar van zijn onaf hankelijkheid een dollarlening no dig zal hebben en in dit verband herinnerde hij er aan, dat er ver leden jaar tussen Nederland en de Export-Importbank te Washington over een credïet van 100 millioen dollar voor de reconstructie van Indonesië is onderhandeld, welk crediet echter niet is geopend ten gevolge van de politieke onrust in Indonesië. In Indonesische kringen wordt gehoopt, dat dit crediet het volgende jaar nog voor Indonesië beschikbaar zal zijn, aangezien het zeer belangrijk zou bijdragen tot bet winnen van de strijd om het nationale bestaan. De Indonesische econoom zeide, van mening te zijn, dat de econo mische betekenis van Zuid-Oost- Azië voor West-Europa in de naas te toekomst nog groter zal worden dan ze op het ogenblik reeds is. In dit verband merkte hij op, dat Ne derland binnen dit kader de vracht vaarder zou kunnen worden tus sen' deze beide belangrijke gebie den en dat bijgevolg de Neder lands-Indonesische Unie, mits goed geleid en vrij van alle dwang, een brug zou kunnen vormen tussen West-Europa en Zuld-Oost-Azië. Omtrent het economische stelsel van de toekomstige Republiek In donesia Serikat merkte de heer Su mitro op, dat overheidscontrole op het handels- en betalingsverkeer op zijn minst voor de komende 2 d. 3 jaar nodig zal zijn. Hij verwacht nationalisatie van vitale bedrijven, zoals openbare nutswerken en spoorwegen, maar niet van mijnen, olievelden e.d., die thans in parti culiere handen zijn. Het is moge lijk, dat in de toekomst concessies voor nieuwe projecten alleen zou den worden gegeven in de vorm van een gemengd bedrijf. Ons nienwe feuilleton .dat wordt ons nieuwe feuilleton, waarmee we van daag beginnen. De inhoud? Wel, laten we die niet verklappen. U moet er genoegen mee nemen, als we verzekeren u een span nende combinatie van detective- en spionnageverhaal te zullen voorzetten. De „kleine Eric" (nazi-spion?) zal door zijn zelf genoegzaamheid uw ergernis wel opwekken bij zijn escapades in Amerika, waarbij het leven van politieke kopstukken op het spel staat. Een dagelijkse dosis er gernis dusdie aan het slot in bewondering zal omslaan, niet alleen voor de „kleine Eric", maar ook voor de schrijver Ja mes M. Fox, een Hollandse Amerikaan, wiens tweede boek dit Is. Het werd in Amerika een „best-aeller" en. u zult in de ko mende dagen ervaren waarom V Giuliano „vecht slechts voor zijn moeder" PALERMO. Salïatore Giuliano, de Siciliaanse bandietenkoning, die reeds jaren door de politie wordt gezocht, heeft heden in de ochtend schemering een bezoek aan Palermo gebracht en de muren van het hoofdplein met ondertekende affi ches beplakt. Hierna" heeft hij zich weer in zijn schuilplaats in de ber gen teruggetrokken. In de affiches doet hi] een beroep op de politie om niet de wapens tegen hem op Je nemen, daar hij „slechts voor zijn moeder vecht", die thans in de ge vangenis zit onder verdenking, dat zij haar zoon heeft geholpen. E ET ZE! Gerrit Jan Klifman bezig met 't verorberen van zijn ontbijt. „U hebt best papier, me neer!" DE LAATSTE HAP Droog weer Weersverwachting geldig van Donderdagavond tot Vrijdag avond; In de nacht en ochtend plaatselijk nevel of mist. Mor gen overdag droog weer en ge deeltelijk bewolkt met een ma tige wind tussen West en Zuid- West. Weinig verandering in temperatuur. u öept. Zon op 6 04, onder 19.10; Maan op 19.50. onder 8.05. 2 elefoonboek bekwam hem niet Het griezelig-onbegrijpelijke ge beurde: Gerrit Jan, de 51-jartge. uit Coevorden afkomstige zwerver, begon uw lijfblad smakelijk tg ver orberen. Niet bij pagina's tegelijk, dat zou zelfs zijn keelgat verstop- pen( maar in lange, smalle stro ken. Het ene papier-lint was nog niet verdwenen of met een zwierig gebaar liet hij het volgende zijn bijna tandeloze mond binnen flad deren. Hoe ter wereld hij tot dat kran ten-eten gekomen is? „De mensen zeggen, dat ik be roemd wil worden. Maar dat is niet waar! Ik doe het alleen, omdat ik nooit van mijn leven meer maagpijn wil hebben. En omdat het toch iets bijzonders is, wat ik doe, wil ik er ook best een paar centen mee verdienen. Want ik beir een gesjochten jongen. Maar gelukkig voel ik mij de laatste drie maan den voor het eerst sinds jaren kip lekker. Ik kon het vroeger soms niet harden van-de pijn in mijn maag. Toen ik nog bij 'de D.U.W. was, in de buurt van .Eindhoven, kon ik er soms gewoon niet van werken. Omdat ik dacht, dat het aan mijn voeding lag, ging ik ten einde raad gras etén, maar daar werd ik nog veel zieker van. En stro kon ik ook niet verdragen. Toen gaf een Brabander me de raad. het met kranten te probe ren. Even pauzeert de grijze Gerrit om een propje weg te slikken. Dan vervolgt hij: „De Waarheid" was me te taai'èn het weekblad „Pano rama" te glad en te stijf. Maar met „Parool" en „Trouw" had ik direct succes. De maagpijn ver dween subiet door dat malse pa pier"'. Er kronkelen weer twee kran ten-serpentines de beweeglijke mond binnen. Al kauwend en slik kend brengt hij uit: „Trouwens, ik moet zeggen; Jul lie papier is ook primal" Of hij nog ander voedsel tot zich neemt dan zestien krantenpagina's' per dag? „Enkele kadetjes. Warm eten kan ik niet meer zien „Krijg je geen darmstoomïssen van al die proppen?" „Geen centje last meneer. Dat komt door de bruine suiker. Een half pond in de twee dagen lepel ik op." „Verlies je ook met aan lichaams gewicht?" „Ik ben nu 119 pond, dat is een half pond meer dan drie maanden „Waterman" Vrijdag thuis DEN HAAG. Het troepentrans portschip „Waterman" wordt in de nacht van Donderdag 8 op Vrijdag 9 September m de haven van Rot terdam verwacht. De ontscheping begint op 9 September te <9'uur. geleden. En ik voel me zo gezond als een vis. 's Zondags ga ik de ho tels en eethuizen langs en dan eet ik, voor de afwisseling, papieren servetjes. Ik heb het ook eens met een telefoonboek geprobeerd. Maar dat is me niet bekomen" Wat de dokters van zijn diëet zeggen? Hij laat een attest zien van het Academisch iekenhuis te Lei den. Daar staat in, dat hij geen lichamelijke afwijkingen heeft; Zelfs zijn maag is in orde. Gerrit Jan Klifman moet weer verder. Hij wil naar Arnhem liften om daar enige „demonstraties"' te geven. Vandaar wil hij naar Apel doorn en Deventer. Als hij de trap af gaat, heeft hij een rolletje kran ten onder de arm. Mondvoorraad voor onderweg, Toch hebben wij hem meewarig nagestaard Meer kaas voor hotels ën restaurants DEN HAAG. Tot dusver moch ten de Horeca-bedrijven (hotels, restaurants, enz.) slechts bij het ontbijt kaas aan gasten verstrekken. Thans mag in' deze bedrijven ook buiten het ontbijt kaas worden ver strekt. Een Duitse boer uit de nabij- i heid van FTeudenbach zal de zer dagen voor de rechter moe ten verschijnenomdat hij zijn 34-jarige dochter meer dan vijf jaar in een donker hok had opgesloten. De boer was het niet eens met haar plan tot een hu welijk. Een gepensionneerde majoor van het leger der VS, C'a- rence Langoud 66 jaar, heeft scheiding gevraagd van zijn 51- jarige vrouw. Zij had voor hem verzwegendat hij haar zevende echtgenoot was. E en tuinder in het Friese Arum, de heer Tuinstra, ver loor 17 jaar geleden zijn trouw ring. Onlangs heeft hij deze bij het bewerken van zijn land her vonden. Hij herkende de ring aan de inscriptie. Op Tsjechische huishoudscho len is een nieuw leervak aan het lesrooster toegevoegd. De meisjes moeten leren- een land- bouwtractor te besturen. Tien dagen krijgen zij motorkennis twintig dagen piactisch onder richt btj de boeren. Een schooljongen van 't plat teland in Nieuw Mexico, de zesjarige Robert Madera uit Ochoa, tuordt elke dag door zijn vader per vliegtuig naar de op 25 kilometer afgelegen school gebracht en gehaald. '"(Van een onzer verslaggevers)/' DEN HAAG. Een vroege kerst man .wandelde gistermiddag; een slee met pakjes achter zich aan trekkend door de Meijendelse Bos sen bij Den Haag. Temidden van donkergroene dennen stond, comi pleet met „sneeuw" en kleurige ballen en slingers, een kerstboom. Het was- het begin van de vierde NlWIN-kerstpakkettenactie. Met de Kerstdagen zullen de Ne derlandse militairen in Indonesië wee*- een groet uit het vaderland ontvangen in de vorm van een pak ket waarin sigaretten, lekkernijen, een kalender en enkele nuttige ge bruiksvoorwerpen. Juist voor de militairen overzee, ïs het kerstfeest van nog meer betekenis dan voor hen, die dit bij uitstek huiselijke feest, om eigen haard kunnen vie ren. Iedere militair1 ontvangt een pakket. De actie wordt door alle thuisfronten gesteund en men ver wacht, dat iedere Nederlander al leen of gezamenlijk, een pakket voor zijn rekening neemt. Deze en de volgende maand zijn de etiket ten f 5,weer by de bekende adressen beschikbaar. ONZE EUROPESE PARLEMENTARIËRS 7 Richard Strauss in levensgevaar G ARMTSCH-PABTENKIRCHEN. Richard Strauss verkeert in le vensgevaar, aldus maakt zijn acts m een communiqué bekend. De 85- jarige, m Duitsland geboren com ponist, die aan angina pectoris lijdt, heeft opnieuw een ernstige instor ting gekregen, nadat in zyn toe stand verleden week een verbete ring was ingetreden. (Van onze speciale verslaggeverj DEN HAAG De vraag van de Centrale Commissie van de RTC aan de minderheidsvertegenwoordigers om eens op te geven over welke pon ten zü hun woordje zonden willen zeggen, heeft een merkwaardig.twee slachtig resultaat opgeleverd. Terwijl verschillende mlnderheidsvertegen- woordigers dezer dagen in resoluties blijk gaven van een groter ver trouwen in de Verenigde Staten van Indonesië (de RJ.S.) dan zij tot nu toe ooit aan de dag hebben gelegd, laat de lijst van dertig ponten, waar over zU gehoord wensen te worden, er weinig twijfel aan bestaan dat vei en in deze Nederlandse minderheidsgroep, toch wel naar een zeer uit zonderlijke positie in de K.LS. streven. Enerzijds worden redelijke zeker heden voor de positie van de minder heden gevraagd; begrijpelijk is bij voorbeeld, dat men een" ruime ter mijn vraagt voor het bepalen van de keuze der nationaliteit. Doch de min derheden schijnen aan hun kansen van zich te doen horen weer afbreuk te doen door strak te blijven vast houden aan de mogelijkheid om op Nieuw Guinea afgesloten Nederland se nederzettingen te vormen. Het is een lange lijst geworden, welke door deze lengte en door een gebrek aan politiek schiftingsver mogen haar kansen Yeel afbreuk doet. De sub-commissie voor advies over de „waardevolle belangen" is tot de conclusie gekomen, dat zij een per manent karakter dient te krijgen. Zij bleek van oordeel, dat de „waarde volle belangen" tot op heden door elf vertegenwoordigers verpersoon lijkt geen rechten kunnen doen gelden om gehoord te worden. De twee Indonesische leden, Prmggodig- do en Duparmo gaven de heer Kolle- wijn te verstaan, dat deze waarde volle belangen in de delegaties al genoegzaam zijn vertegenwoordigd. Om niettemin aan de democrati sche beginselen met af te doen, heeft de subcommissie besloten over ieder verziek ep ieder onderwerp afzon derlijk te willen adviseren aan de centrale commissie. En zo dacht de centrale commissie (C.C.) er ook over in haar gisteren 'gehouden vergadering. De subcom missie werd derhalve in haar be staan geprolongeerd. Over de lijst van vragen van de minderheden heeft de centrale com. missie echter nog geen beslissing ge- namen. Het programma van de min derheden bleek zo omvangrijk, dat de volgende dne dagen ieder der de legaties de lyst zal bestuderen. Vrij. dag komt de C C. weer bijeen en dan zal zij haar beslissing nemen. De centrale commissie constateer de. dat het werk op het ogenblik zo'n vlucht heelt genomen, dat zy tenminste tweemaal per week bijeen moet komen. Tevens brengt dit mee, dat de commissies en de subcommis sies iedere dag zullen moeten ver gaderen en volgens besluit van de C.C. is net van nu af uit met de uit stapjes op Woensdag. Slechts des Zaterdags gaat men het Land nog m. Vandaag werd er nog van de laatste Woensdagse kans ge profiteerd door een druk bezoek aan Twente te brengen. Een merkwaardig en bedenkelijk incident heeft zich Maandagmiddag in de financicel-economische delega tie voorgedaan. Daar ontdekte na een half uur vergaderen een der Neder landse gedelegeerden een onbekend, baardig hoofd, dat vast zat aan een druk notities makende man. In het gezelschap van de vele tientallen af gevaardigden die in de Lairessezaal bijeen waren kon hij niet onmiddeL Lijk worden thuisgebracht, doch ten slotte was iedereen het er in de Ne derlandse delegatie toch wel over eens dat dit een vreemde eend in de bijt moest zijn. Secretaris van der Tak voelde hem eens aan de tand en toen deelde deze indringer mede journalist te zijn van een Rotterdams blad. Nu staat ech ter vrijwel vast dat de naam welke hij opgaf vals is. Bij bet betrokken blad is naar men ons mededeelde geen gebaard journalist werkzaam en wat wij nog zouden willen weten, is of zyn baard vast op zijn gezicht zat. De eerste Europese Raadgevende Vergadering, die heden geëindigd is, heeft, naar de mening van de Nederlandse gedelegeerden, een ver- looR^etaa,. 4at._ wanneec-..iuetti-ja_ Aanmerking- rteemf de beperkingen, die nog aan de Assem bi ée z(fn op gelegd, reden tot voldoening geeft. Drie der Nederlandse gedelegeer den hebben ons in het kort hun mening" over de resultaten van de zitting weergegeven. De heer Van de Kieft (Arb.) vestigde er de aan dacht op, dat men bij de beoordeling niet uit het oog mag verliezen. Öat de macht van het eerste- Europese parlement nog gering is. „Wij kun nen niet veel meer doen dan het Comité van Ministers bepaalde maatregelen in overweging 'geven. En binnen de grenzen van deze be voegdheden heeft de Assemblée niet slecht gewerkt." De heer Van da Kieft. dïe deel uitmaakt van de economische com missie, zeide verder: „Het econo mische rapport bevat stellig zeer belangrijke aanbevelingen. Men vindt er niet veel nieuws in. Dat is waar* Het is allemaal al wel eens eerder gezegd. Ongetwijfeld. Maar hier is toch een voor meer dan hon derd gedelegeerden uit twaalf lan den aanvaardbaar program opge steld, dat aan de regeringen van Europa kan worden aanbevolen." De heer Van de Kieft beschouw de het echter als hoofdzaak, dat Straatsburg de mogelijkheid en be staanbaarheid van een Europees parlement buiten twiifel heeft ge steld. „Deze Assemblée van twaalf naties heeft getoond tot werken in staat te zijn. Zij zal niet meer kun nen verdwijnen en zal in de toe komst haar eigen stijl en vorm vinden." De heer Serrarens, een der beide vertegenwoordigers van de Katho lieke Volkspartij, die door zijn voorzitterschap van de sociale com missie een vooraanstaande rol in de Assemblée heeft gespeeld, was zeer voldaan over de saamhorigheid on der de gedelegeerden. „Wij staan voor het historische feit» dat Euro pa zich bewust is van zijn bestaan, zijn taak en zijn roeping," verklaar de hfj ,.Wij vergeten hier nog niet, dat wij Engelsman of Turk zijn, maar wij beemnen toch te begrij pen dat wij allen samen Euro peanen zun. dat Europa een ge meenscha ppeliik» grondslag heeft en op deze grondslag zich als meu- wa grootheid wil organiseren." Ook de Christelnk-Historische vertegenwoordiger, mr 'Schmal. sprak zijn voldoening uit over de bereikte resultaten Hij gaf ons on omwonden te kennen, dat hij met geringe verwachtingen naar Straats burg was gekomen „Wat mij even wel getroffen heeft," ïo zeide hij, »js dat van het begin af van alle zijden een zo grote mate van bereid heid tot onderlinge samenwerking -aan._de .dag werd gelegd. Goede wil "als eerste vereiste voor het wel slagen van het te verrichten werk is zeker aanwezig." Overigens vestigde mr Sehmal da aandacht op de wenselijkheid van een permanent overleg van geest verwanten uit verschillende landen, een wenselijkheid, die volgens hem in Katholieke en socialistische krin gen reeds duidelijk wordt ingezien. Atoombommenwerpers oefenen boven Duitsland NEURENBERG. De Amen- kaanse luchtmacht heeft gisteren in het kader van manoeuvres in West- Duitsland atoombommenwerpers van bases in Enge'and laten opstij gen en in de strijd geworpen tegen „vijandelijke invallers" uit het Oos ten. Een tot dusverre onbekend aantal B-50-bommenwerpers heeft zich in twee groepen door de ra dar-verdediging heengevochten en heeft bij een poging ae voornaam ste „vijandelijke" bases voor jacht vliegtuigen uit te schakelen „aan zienlijke schade" aangericht Een communiqué van de Amerikaanse luchtmacht meldde, dat de reus achtige bommenwerpers alle op de grond geparkeerde vijandelijke vliegtuigen hebben verrast toen zij onverhoeds over het vliegveld te Kitzingen raasden, De vliegtuigen waren geladen met een tot dusverre geheim gehouden nieuw type bom. Dr. Huender uit Suriname teruggekeerd UMUIDEN. Gistermiddag arri veerde in Dmuiden aan boord van het th.s. Cottica de afgetreden gou verneur van Suriname, dr W. Huen der- Hij werd verwelkomd door mi nister L. Goetzen en diens echtge note. De heer Huender zal om ge zondheidsredenen enige tijd met zijn gezin in Zwitserland doorbrengen, waarna hij een funche zal aanvaar dden bij het Ministerie van Buiten landse Zaken. GRIEKENLAND Balans van de strijd BEGIN van dit jaar wisselde het commando van de Griekse re geringstroepen, generaal Papagos nam de teugels in handen. De tak- tiek in de strijd tegen de commu nistische partisanen werd gewij zigd en de militaire steun van de V.S., in de vorm van oorlogstuig en adviseurs, ging effect afwerpen. Thans beschikt de Griekse lucht macht over 50 Amerikaanse duik bommenwerpers en 30 zware transportvliegtuigen. Eveneens omtrent de jaarwisseling bleek on enigheid in de kringen der parti sanen te bestaan. Hun comman dant Markos (schuldig aan Tito- neigingen?] moest het veld ruimen en de Zuid-Slavische grens bood hen niet langer gelegenheid tot strategische aftochten wanneer de druk der regeringstroepen te zwaar werd. Twee zware gevechten langs de Grieks-Albanese grens hebben in de loop van. Augustus de ba lans definitief ten gunste van de,regering doen doorslaan. Het eerste grote tref- In bet zoeklicht fen vond plaats van 10 tot 14 Aug.- in het Vitsi-gebergte. tussen Fio rina en Kastoria. Hei tweede liep van 24 tot 28 Aug. Betrouwbare rapporten nemen aan, dat het ge tal partisanen, dat bij het begin van dit jaar nog 30.000 bedroeg, nu gereduceerd 35 tot 5.000. Vier duizend hunner zouden zich op Albanese bodem bevinden. De res terende duizend m het hart van Griekenland, in het onherbergzame land opererende als verspreide eenheden. Zij zullen het de Griekse regeringstroepen nog moeilijk ge noeg kunnen maken, maar in re geringskringen vertrouwt men hen voor het einde van dit jaar door kleine mobiele en goed geoefende patrouilles onschadelijk te kunnen maken Griekenlands problemen ïn de militaire sector zullen daarmede geen eind hebben gevonden. Daar voor zou nodig zyn de zekerheid dat de Kominform-buren, Albanië en Bulgarije verdere steun aan de rebellen staken. En er is niets, dat deze veronderstelling rechtvaar digt. Een eindbalans kan dan ook nog niet worden opgemaakt, wel een tussentijdse en deze vertoont, een gunstig saldo voor Athene.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1