C D STADSNIEUWS Hernieuwde actie tegen Tsjechische K K-kerk heöen BANKETBAKKERIJ „HET WESTEN" 2 AGENDA Winkeliers moeten zich organiseren DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Arrestatie van geestelijkenuitbreiding van de staatscontrole Vlaardingen SCHIEDAM MO NOPOLE-THEATER SCHIMMENJACHT DE ZWARTE PUL LEERLING-STRIJKSTER Gemeubileerde Zit-Skapkamer W, VAN NOORTWÜK ZN. Koeriersters Donderdag 15 September 1949. 5 Zeilen voor de P arool-wisselbeker „De Nieuwe Waterweg"' naar Den Briel In net kader van de wedstrijd om de Parool-wisselbeker beeft de watersportvereniging „De Nieuwe Waterweg weer een zeilwedstrijd naar Den Briel georganiseerd. Om half tien s ochtends werd gestart vanaf het Hoofd bij een zeer flauw windje, waardoor het gros der deel nemers door de startlijn dreef en geen nauwkeurige start kon plaats vuiden. Bh het naderen van de Westgeul werd afgesproken om el kaar met motorkracht hierdoor te slepen, en op de Botlek opnieuw te starten. Deze manoeuvre verliep bijzonder vlot en nu met een klein briesje werd de tocht naar Den Briel vervolgd. Door de heersende wind. liepen de lichte schepen snel tut en waren door de anderen niet meer in te halen, ook vnl. doordat sommige deelnemers met 'n privê- vlaagje werden bevoorrecht. In Den Briel lag het finishschip en nam hier hiden op. De RP 10 van de politie te wa ter vergezelde ons op de heen- en terugreis voor het toezicht op de naleving der voorschriften en ter eventuele assistentie. 's Middags om 3 uur werd de startvlag gehesen voor de terug weg. Er stond nu een zeer behoor lijke bries in de lengte rechting van het vaarwater, waardoor de gehele weg opgekruist moest worden spoedi Tentoonstellingen: 721 September. Sted. Museum. 2—5 en 7.3010 uur: Tisnn-expo sitie van Prot. Interk. Thuisfront. Films: Passage: Da 2. 7. 9.30, 2a. en Zo. 1-45, 4.15, 7, 9-30 u; Brief van een onbekende vrouw (18 jr.l Monopole; Da. 2. 7, 9, Za. en Zo. 3. 5, 7. 9 u: De spookmijn en Het begon met moord <14 jr.l. Toneel: 17 September. R.IC Volksbond. 8 uur: K.D.Q, met „De Houten Ham." 17 September, Musis Sacrum, 8 uur: Tot Steun i.d. Stry'd met ,,'n Wespennest". ROTTERDAM Militaire Kapel bezoekt Schiedam Zoals reeds aangekondigd, brengt de Militaire Kapel van het Depót Geneeskundige Troepen te Utrecht een bezoek aan Schiedam op Vrij dag 16 September a.s., zulks ter ge legenheid van de door het P.LT. georganiseerde tentoonstelling over de Oost en de West, „T.I.S.N.A.". in het Stedelijk Museum. De Kapel» cia tegen 6 uur op het Boerhaveplein verwacht wordt, zal een mars m riten langs de volgende route: Boerbaveple_n, Rotterdamsedïjk (beneden), Lange Singelslraat, Em. mapkin, Broersvest, Lang3 Kerk Op uitnodiging van de midden stands vereniging „Rotterdam" -heb ben gisteravond een aantal winke liers-verenigingen in het Beursge bouw -vergaderd oni de moeütjkhe-, den te bespreken die rich voordoen bjj het organiseren van winkelwe ken. De heer L. den Adel, voorzitter van de winkeliersvereniging „Gcud- sesingel-Vondehveg", hield een in- j leiding en somde do moeilijkheden op. die zijn vereniging ondervindt en die in grote trekken parallel lo pen met de moeilijkheden van de winkeliers in de Middellandstraat. Hij legde eveneens de nadruk op de noodzaak om tot een nauwere sa menwerking te komen en stelde voor aan de vereniging „Rotter dam" om als overkoepelende orga nisatie een agenda-bureau te ope- de win- Teld u!tr5£Wna IsWÏÏf1 Sosehju Hoorraat, Dam. Vlaardin. profiterende van de stroom kwa men de deelnemers aan de West geul, die nu zonder veel moeite „ge nomen" werd. Op de Nieuwe Wa terweg aangekomen begon de wind wat door te zetten, zodat nu de schepen met flinke snelheid door het water schoten- Ook hier kwam. weer duidelijk naar voren wie de „oude rotten" zijn. Krig-kras va rende over de rivier om zoveel mo gelijk van de sterke vloeostroom te profiteren kwamen de eerste sche pen na ruim 2K uur varen door de finishlijn voor het Hoofd en voeren de Voorhaven binnen. Alle deelne mers volbrachten deze tocht en de gemaakte' tijden waren zeer goed De uitslagen waren*. Kleinste klasse; I. T. v. d, Bosch met .Jïaracuta". B-M.-klasse: 1. p. Wies. Kleine kajuitklasse: I. J. v. d. Heyden met „Tini"; 2. H. de Jong met „Stuwer". Grote kajuitklasse: 1. L. Kok met „Marian"; 2. C. Stap met „Branda- ris". gerstrat, Aieuwe Ha»en, Gordon, straat, Fabristraat, Wcstfranke- landsHstraat. Mèsdaghlaan, Rem- brandtLau, B,K. laan, Nassaulaan, Pr. Fr. Hendrikstrat, Stadhouders laan, Groenelaan, Hagastraat, Nieu. we Haven, Lange Nieuwstraat, Westvest, Griffioenstraat, Lange Haven. In het Gebouw van Chr. Sociale Belangen wordt de mannen daarna door he tP-I-T. een broodmaaltijd aangeboden. Dan volgt em concert in de Ge meentelijke Muziektent in de Plan. tage van S—9 uur- Taakverdeling B. en W. De leden van het College van Bur gemeester en Wethouders hebben de volgende taaiever deling vastgesteld: Burgemeester; Politie. Brandweer, Museum. Ziekenhuis, G. C. en G. dienst en Vleeskeuring: Weth. Mr, P, van Bochove. Financiën. Personeelszaken. Havendienst Vervoer- Reintgmgs- en Ontsmettingsdienst en Sportzaken: "Wethouder B. v. d. Kraan: Gemeente werken en Grondbedrijf; Wethouder C. Kramers: Woningdienst Tedm, Bedrijven en Culturele Zaken; "Wethouder Hl Sabel: Onderwijs en Sociale Zaken Als waarnemend Burgemeester is aan gewezen Wethouder Sabel. De Kunstkring opent het toneelseizoen De eerste toneelavond van de Schiedamse Kunstkring in het nieu we seizoen zal plaats vinden op -Donderdag, 29 September, in het Passage-theater. Het Rotterdams Toneel geeft dan een opvoering van het blijspel „Jonkvrouwe de la Seiglière". Dit stuk, dat in de na- Napoleontische tijd speelt, behan delt de terugkeer van de oude ade- lijke meesters op hun bezittingen, hun houding tegen hun omgeving en tenslotte de strijd, welke ont brandt tussen hen en de kinderen der Revolutie. De liefde speelt door dit hele verhaal een grote rol en blijkt tenslotte beslissend te zijn. Dit Franse blijspel is het eerste in een serie van zeven toneelstukken, die de leden van de Kunstkring, welke het Passage-theater tot oo enkele plaatsen na zullen vullen, zal worden voortgezet. Wedvlucht S.C.V. S.C.V. de Postduif hield een wed vlucht vanuit Kesteren. 77 k m. Aan lal duiven 433, los 8.39 uur. Eerste duif 9,30 37. laatate duif s.39.41. 1 W, Poort zn.: 2 D. v. d. Tuin: 3. 4 A. Suttorp; 5. S K. Mullwilk; 7 J. W. Blom: 8 A. Wagtendonk: 8 P, Gou weleeuw Co.» 10 P. Verheug en Co.: 11 J. de Waard; 12 P. de Kreuk Co.- 13. W. J. Jansen 14 A Heeren: 18 C- A. Verhaeren: 17 A. Konings IS Z. Wen- teler; 20. H. Donks. Wie met de „Sibajak" terug komen Met het troapentransportschip „Sibajak", dat 1 October te Rot terdam "verwacht wordt, komen de valgcode Schiedammers en Vlaar- tun«ers naar huis: Sold. Winterswijk, Breestraat 60b Schiedam. Vaandr. Meyers, Copernicusplein Ia. Schiedam. So'd. Seen, Spoorsingel 55 Vlaar- dingen. S- M. den Hamer, Wm, Beukelsm. straat 8, Vlaardingen. Schr. II zra 't Hart, W. Brouwer straat 14, Schiedam. Sold. G- A. Dorsman. Rotterdara- sedijk 248, Schiedam. L. E. Dorsmanv. Ameide, Rot- terdamsrdijk 248, Schiedam. C. D. Dorsman» Rotterdamsedïjk 248, Schiedam. HBSBolnes Zaterdag a.s. om 4 uur spelen HB.S. en Bolnes op het terrein aan de Havendijk hun tweede eompeti- ti'weds rijd. Bolnes won vorige week en H.B.S. wist op H.V.C. maar npunt te behalen, zodat het nu nodig 5s heide punten te ver overen, H.B-S. verschijnt weer vol ledig en een goede wedstrijd kan dus verwacht worden. De overige wedstrijden zijn: Rozenburg 2H-B.S. 2; V.F.C. a 1—H.B.S. a 1; H.B.S. a 2—VD.L. a 2; H.B.S. b 1R.K.W.I.K. b; Zwa luwen VI c 3HB.S. b 2. nen. zodat in de toekomst kehveken niet op hetzelfde tijdstip zullen vallen „Wij moeten actief zjjn -en propaganda maken," aldus de heer Den Adel. „Vooral alg men weet. dat er veel concurrentie Is van Den Haag. waar de winkeliers de reiskosten vergoeden aan Rot terdammers. die bij hen verbrulks- artikelen kopen." Na de inleiding- ontstond een dis1- cussie, waaruit bleek dat sommige verenigingen weinig of geen moei lijkheden ondervonden, en waarin de noodzakelijkheid naar voren werd gebracht om geen oppositie te gaan voeren tegen de overheid, maar dat het beter was de moeilijkheden door samenspraak op te lossen. Tevens wilden enigen weten, wat nu eigen lijk de middenstandsveren. „Rotter dam" was. Hierover werden z<j uit voerig ingelicht door de heer P. J. Brinckman voorzitter van het Ned. Verb, van Middenstandsverenigin- een, waarbii de vereniging „Rotter dam" is aangesloten. De heer Brinckman hamerde op de noodzakelijkheid van aansluiting en organisatie in de middenstand. ..Het kan mp niet schelen of u zich bij onze vereniging aansluit," zei hg, „dat laat ik aan uw eigen In richten over. Als u rich maar aan sluit want de moeilijkheden waarin de middenstand nu verkeert zfln aan zichzelf te wfften. Anderen or ganiseren zich, maar de midden standers deden niets." Aan het slot van de vergaderin<* stelde men een motie op aan B. en W. waarin word* aangedrongen op meer soepelheid ta.v. de winkelweken. Deze motie kon doordat vele belanghebbenden niet aanwezig waren niet direct worden verzonden maar men zal zb spoedig mogelijk de handtekeningen verzamelen die verzending mogelijk maken. 188, Binnen enkele ogenblikken is de gelag kamer van „La 'vacbe hollandsise" het toneel van een wilde vechtpar tij De Franse katholie ken zijn verre in de meerderheid en schel den de Hollanders uit voor „geuzen" Op dat ogenblik trekt Jan Ru ber Isz zijn degen, sprmgl naar voren en roept: „Hoeden af voor die geuzen!" en meteen wipt bÖ een dikke Fransman de hoed met pluimen van het hoofd. Maar dan wordt het toch Ujd een goed heenkomen te zoeken, want het wordj nu ernst. Jan Ro- bertsz geeft bet sein weg te gaan, doch wan neer ze zich ijlings naar buiten willen bege- ven, worden ze aangehouden door een groep i wacht, die gealarmeerd is en nu de Hollanders gewapende soldaten: het is de prefect met ïij" in hechtenis neemt. Opnieuw een Engels droog dok naar Rotterdam Naar de Handels- en Transport- Ccuram. verneemt en ons ook dnor de betrokken firma werd bevestigd, is het dok A F D no 7 tot voor kort eigendom van de Britse admiraliteit en liggende te Kanes Bay ten westen van Glasgow, door bemiddeling van het Amsterdamse scheepvaartkan toor „Metacenter"verkocht aan N. V. Nïehuis en van den Berg'S scheepsreparatiebedryf te Rotter dam de sleepboot Zwarte Zee van L Smit en Co's Internationale sleep dienst zal het binnenkort naar Rot terdam brengen. JEUGDWEEKEND MERCUBIÜS Onder auspiciën van de Haagse Jeugdgroep houdt de Alg. Bond „Mercurius" in de Jeugdherberg „Ockenburgh" te Loosduinen het in deze kring zo langzaam beroemd geworden „Druivenweekend". Schiedam en Vlaai-dingen hopen voor de eerste keer ook van de par tij te zijn. Vertrokken wordt per fiets vanaf het Koolas (beneden aan de Broersvest) Zaterdagmiddag om half drie door de kantoorbe dienden. Inl. Nico v. Kruining, Overschiesestraat 76b. De winkel bedienden vertrekken ook vanaf het Koolas om half zeven. Inl. C. v. d. Hoek Jr., Vlaardingerdijk 57a. Middenstandscexitrale tegen GTB-toonzaal Door de Schiedamse Midden standscentrale is protest aangete kend tegen het raadsbesluit van 2 September, waarbij aan de GTB een crediet werd verleend voor het weer inrichten en exploiteren van een toonzaal aan de Broersvest- Zo als de secretaris van de Midden standscentrale, de heer "Van Oppen, destijds in de raadsvergadering reeds mededeelde, is men van me ning, dat de overheid zich hierbij op het terrein van* de middenstand begeeft. Wel gaat de GTB alleen verkapen via de erkende handela ren, doch deze willen ook hun eigen, expositie- en demonstratieruimte zien gebruikt. De Middenstands- centrale ziet in "t weder in gebruik nemen van deze toonzaal een ver dere inkrimping van het zelfstan dige bedrijfsleven. Burgerlijke Stand Geboren: Isabella M.. d. v. G. DrÖge en J. M. E. Koppen ol; Johanna F. W.. d v. J. B M. Hoogland en U Woudstra Hendricus J„ z. v. C. J. de Koning en M. Kronselaar: Helena A, d. v. W. H. Donks en C. v. d. Ven; Benrica I, Th. M., d,*v, Th. N. M. Jansen en Th. M. F. ten Doesschaie. Overleden; 13 Sept, A, van Blèrt, 74 J. Het publiek dacht er anders over De jury heeft geoordeeld en. zjj heeft dat goed gedaan, maar het publiek heeft zich niet door de be slissingen van de jury laten be ïnvloeden en de foto's van Droom land objectief bekeken om daarna een formulier in te vullen en dat aan het comité doo r te geven. Niet minder dan 1552 mensen deden dat en men heeft dan ook heel wat werk gehad om uit te zoeken op welke foto's de meeste stemmen waren uitgebracht Het bleek ten slotte foto nr, 146 te zijn, die niet minder dan 310 stemmen, verwierf. De maker can deze foto was de jeugdige Rudi de Ronde, die zoals wö reeds meldden de derde prijs be haalde bij deze foto-wedstrijd. Op foto no. 141 werden 217 stemmen uitgebracht en op nr, 152 in totaal 138. ruim 500.000 meer is dan een jaar geleden. Het totaal aantal inleg- posten bedroeg in de maand Augus tus 2396, het aantal terugbetalingen 1346 tegen resp. 1855 en 1S52 In dezelfde maand in 1948. Pijpers/vragen de aandacht „De Ptlpers" te Vlaardingen ma ken de laatste t<jd leterlijk en fi guurlijk veel tam-tam. Hadden we eerst een Pij perdag. enkele weken geleden was ch een Pijpermiddag en thans staat er een Pjjperexposi- tie voor de deur In verband met het jubileum van dit corps. Deze expo sitie wordt in „Liefde en Vrede" ge houden en is Donderdag vanS tot 11 uur geopend. Vrijdagavond van 7— 11 uur en Zaterdag van 's middags 2 pur tot 's avonds 8 uur, „De Jon ge Pijpers" maken Donderdagavond van 78 uur een mars door de stad, terwijl beide corpsen Zater dagavond voor het stadhuis een taptoe zullen aanbieden. Spaarbank' Op 31 Augustus van dit jaar wa ren er In Vlaardingen ruim 10CK) spaarbankboekjes meer In omloop dan op hetzelfde tijdstip In 1948, De Spaarbank te Vlaardingen heeft thans ruim 22.500 boekjes in om loop, Het totaal tegoed bedroeg op 31 Augustus 8.118.492,27, wat Lange afstandzwemmers Vlaardingen telt vele enthousias te zwemmers, Dat bewijst niet al-, leen het grote aantal zwemlustigen, dat men dagelijks in vaart en vlie ten kan aantreffen en ook ïdet al leen het feit. dat dit jaar reeds om streeks 1000 personen hebben ge zwommen om het KNZB-zwemdi- ploma, maar het wordt nog eens goed bewezen door die prestatie tocht, die Zondag j.l. werd afge legd door een negental leden van VZC die een 25 km lange zwem tocht hebben gemaakt van Schie dam naar Hoek van Holland. Het waren de dames F. Coté, M, Dey, J. Willemse en de heren C. Dal- meyer, S, Th. Harm sen, D. v. d. Heul. J. H. Jansen, J. v. d. Moezel en H- Stolk. In drie uur tijd zwom men deze afstand in water van pri ma temperatuur. Men. heeft na een fikse stran wande lire-, waaraan, door alle zwemmer^ werd deelgenomen, de terugtocht aanvaard in de volg boot, die de ploeg op de heenweg had vergezeld. SCHAKERS OPENEN HET SEIZOEN Voor de elfde maal sinds haar be staan hield de schaakvereniging HVO een Jaarvergadering. Deze keer werd die geopend, door de heer E. Bongers, voorzitter. Jaarversla gen van secretaris en penningmees ter bewezen, dat de vereniging in alle opzichten kerngezond ia, zodat deze vereniging het nieuwe seizoen .met volle moed kan ingaan. HVO telt thans 40 leden en zal met 3 tientallen aan de competities deel nemen. Huisschakers, die in vereni gingsverband willen spelen, kun nen zich than8 nog opgeven, zij zijn hartelijk welkom en kunnen bg spoedige aanmelding nog deelne men aan de competities. De club avond wordt gehouden op Donder dag van 19.30 tot 23.uur. VISSERIJ Vertrokken VI. 114 Adr Visser, VL 142 L. Kuiper en VI. 84 G. v. d. Snoek. PRAAG. Van katholieke zijde In Praag verneemt Associated Press dat nieuwe arrestaties van geeste- lijken door de .Tsjechoslowaakse veiligheidspolitie z(jn verricht. Onder de jongste slachtoffers be vindt zich dr. jiri Maria Vesely, vroeger paier.prior van het Domi nicanen-blooster in Praag. Pater Vesely maakte tijdens de Duitse bezetting deel uit van de ondergrondse beweging. In deze kerkelijks kringen wordt betoogd, dat de regering bezig is met een campagne tegen vroegere ondergrondse werkers, omdat de regering bang zou zijn, dat deze mensen met ervaring uit hpt verzet, thans weer de kern zouden kunnen vormen van acties tegen het hui dige bewind. De beschuldiging van de minister van justitie, Alexei Cepicka, luidt, dat het Tsjechische episcopaat zich bezig houdt met de organisatie en sabotage. De gearresteerde geeste lijken wordt ten laste gelegd te hebben deelgenomen aan een net van koeriers om contact te onder houden tussen de geïsoleerde bis schoppen en de geestelijkheid. Hun taak zou zijn geweest om herderlijke brieven en andere me dedelingen te smokkelen. De afdeling Praag van de com munistische partij heeft besloten, om waarnemers naar elke katho lieke kerk in de stad te sturen, die controle moeten uitoefenen op het geen er in de kerken gezegd werd. Tot nu toe kwam een dergelijk toezicht op de kerken slechts spo radisch voor. Voorts is Woensdag te Praag een ministerieel decreet bekend ge- Hevige ontploffing op een jacht ..Ik dacht eerst dat het hele scheepje uit elkaar zou vliegen,1 vertelde ons iemand die vanmorgen om zes uur aan de Veerkade de ontploffing had gezien op het jacht „Antija" van mr. H. Willemse. „Het was een oorverdovende klap en de stukken vlogen wijd en zijd in het rond. En de man, die aan boord was mag van geluk spreken, dat hij zich juist op het voorschip bevond, toen achter de zaak uit elkaar sloeg." ,»Dïe man aan boord" was de 64- jarige Cornelis van der Geer, wo nende aan de Oranjeboomstraat. Hij is de schipper van de „Antija" en had juist de benzinemotor van het jacht op gang gegooid. Terwijl h- naar het voorschip, ging ont stond er een hevige ontploffing. Schipper van der Geer kreeg een paar stukken hout tegen zijn benen en op het achterschip brak brand uit. Vermoedelijk ontstond de ont ploffing door een lekkage in de uit. laatpijp, waardoor gasvorming is ontstaan in de motorruimte. De brandweer werd direct ge alarmeerd en de mannen van noo- torspuit vier, die spoedig ter plaat se waren, behoefden slechts een s'ang op de waterleiding aan te koppelen om het vuur meester te worden, Schipper van der Geer is door de G.G.D. naar het Ziekenhuis aan de Coolslngel vervoerd dat hij, na behandeld te zijn, gelukkig di rect weer kon verlaten. De schade aan boord van de „Antija" is aan zienlijk maar zij wordt door de verzekering gedekt. Zitdag handel op Spanje De heer J. L. Voute, handels secretaris bij het Nederlandse ge zantschap te Madrid, zal voor be langhebbenden bij de handel op Spanje te spreken zijn op Woens dag 21 September 1949 van 10—12 uur, ten kantore van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Holland te Rotterdam, Beurs gebouw Coolsingel 58. derde ver- dieping. Belanghebbenden, die een be spreking met de heer Voüte wen. sen, gelieven hiervan spoedig aan de genoemde Kamer mededeling te doen, onder korte vermelding van het onderwerp. Nieuwbouw V. en D. in de steigers Dezer dagen Is een Begin gemaakt met Dreeamann. op de hoek van Hoogstraat en Roode Zand. Aan de Ned. Mij voor havenwerken io ondershands gegund de afbouw van het tot nu toe gereed ge komen gedeelte van het betonskriet. Dit omvat kelder, begane grond. Ie etage en een klein deel van de 2e etage. Goederenwagen met stro onderweg in brand NIJVER DAL. Een goederen trein beladen met balen stro raak te Woensdagmorgen tussen Nijver- dal en Wierden in brand. De trein stopte direct toen de brand werd ontdekt. De brandweer was spoe dig ter plaatse, doch kon niet ver hinderen, dat de gehele voorraad, welke zich in en op de wagon be vond een prooi van het vuur werd. Doordat op dit traject enkel spoor ligt, ondervond bet treinverkeer vertraging, welke na twee uur weer was opgeheven. maakt waarin in het algemeen de plaatselijke bux*gerlijke autoriteiten gevolmachtigd worden, toezicht op kerkelijke aangelegenheden uit te oefenen „teneinde vrijheid van godsdienst te waarborgen en te voorkomen, dat de godsdienst mis bruikt wordt tegen het volksdemo- cratische regime". Het decreet geeft genoemde autoriteiten tevens het recht om requesten te horen betreffende kerkelijke salarissen en contribu ties. Bovenstaand decreet, dat 31 Juli gedateerd is, wordt beschreven als een administratieve maatregel ter vergemakkelijking van de over dracht van het gezag der thans op geheven regionale regeringen m Moravië en Bohemen. De plaatselijke gezagsorganen zijn verder gemachtigd „nota te nemen" van herderlijke brieven om na te gaan of zij geen „ongewenste inhoud" hebben. In het kader van hun algemene supervïsie.vol- machten zyn zü ook gerechtigd toe zicht uit te oefenen op theologische scholen, zoals dit ook geldt, voor on derwijs, kunsten en wetenschappen kerken, propaganda en openbare bibliotheken. Kardinalen berinneren aan de ban over communisten PARIJS. De vier Franse kar dinalen. die van Rijssel» Lyon, Ren- nes en Toulouse, hebben de Franse pers een door hen allen getekende verklaring ter hand gesteld, waar in die katholieken, die organisa ties der communistische partij steu nen. worden gewaarschuwd dat zij, ingevolge het door de paus uitge vaardigde decreet, volgens hetwelk een goed katholiek geen aanhanger van het communisme mag zijn, in de ban kunnen worden gedaan. „Wij hopen", zegt de verklaring onder tneer, „dat er geen enkele trouwe zoon van de.katholieke kerk zal zijn. die zijn medewerking ver leent aan de veelzijdige uitingen der communistische propaganda". In hun verklaring zeggen de kar dinalen echter eveneens, dat zij hiermede niet de bedoeling hebben van een anti-communistische veld tocht, ..De kerk. zo zeggen zij. zal geen kruistocht voeren, die haar compromitteert. Onze zending ligt uitsluitend op geestelijk terrein." Het aan de kaak stellen van het communisme, aldus de kardinalen, wil geenszins zeggen, dat wij nu partij kiezen voor het kapitalisme. „Het kapitalisme is een materialis tische levenshouding, die door de christelijke leer wordt verworpen." Die Frits! P\IE Frits! Wij waren er al zo aan gewend hem aan de arm van zijn weelderige en vlezige ver- loofde te zien stappen. Goed, zij zette haar zinnen op een ander manspersoon en daar komt me die Frits een poos later met dat kleine, uitroeptekenachtige Jetje uit de bus. Een vreemd gezicht voor de vrienden, 't Was net of een man jarenlang in een pompeuse Ameri kaanse wagen had zien toefen en opeens komt hij voorbij gesnord op een Solexje. Ondanks het nieuwe geluk was Frits nog steeds ten zeerste verbit terd over het gedrag van zijn vroe gere beminde, de grote Cato, die hem plotseling de bons had gege ven en in zee was gegaan met een vent van niks. Frits had dan ook niet kunnen verzwijgen dat hij een rancuneus plezier had in de fijne en slanke lijn van de lieve Jetje, juist omdat Cato altijd hevig ja loers was geweest op soortgelijke maten. Bij iedere ontmoeting met een rank honderdpondertje had Cato nauwelijks haar afgunst kunnen verbergen, maar het scheen haar lot tot haar laatste stap zwaar op de aarde te moeten drukken, want wat zij ook deed om minder om vangrijk te worden, het hielp alle maal niets, geen half pond. Toen ik Jetje een maand of drie geleden voor de tweede maal ont moette, zag zij er best uit. Je zou zeggen dat zij iets gevulder gewor den was, zeker van het goede leven met die brave Frits, dacht ik. Een maand later stond Ik er wer kelijk versteld van hoe uitstekend die Jetje het bleek te maken: je herkende ze haast niet, zo was ze aangekomen. Nog een poosje later kon jö Jetje bij de dikkertjes indelen en toen ik ze van de week tegen kwam schrok ik er werkelijkt van: die uitroep teken ach ti ge Jetje van vroeger was een tonnetje geworden, een grap pig bol gevalletje van een vrouw tje. De stemming was overigens best en juist stond ik met Frits en Jetje voor de Bijenkorf een beetje te babbelen en te lachen, toen Cato voorbij kwam. En nu had ik er een lief ding voor over gehad als u eens had kunnen zien hoe die tweemeis jes, zal ik maar zeggen, elkander bekeken DESIDERrUS TIJDENS DE JAARLIJKSE BIJ EENKOMST uan de Euanpclt- sche kerk in het Olympisch Sta dion te Berlijn, richtte bisschop Otto Dibeüus» het hoofd dezer kerk. zich scherp tegen de com munisten. „Wij nopen, aat al Je ijzeren gordijnen in de toekomst zullen verdwijnen," zei hij. Voorts waarschuwde hij de com munisten zich niet aan dezelfde föuten schuldig te maken als de Nazi's hadden gedaanOok pleit te hij voor een hereniging van Duitsland, Bisschop Otto Dibe- lius tijdens zijn relde tot 30.000 B er liner s. Russische satellieten voor V.N. beschuldigd WASHINGTON. De Alr.eri- kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft ver klaard, dat Bulgarije, Hongarije en Roemenië in de Algemene Vergade ring van de Ver. Naties beschuldigd zullen worden van schending van de rechten van de mens. Acheson deel de mede, dat de drie Russische sa tellietstaten zo juist een voorstel van de Ver. Staten hadden afgewe zen, om, in. overeenstemming met de bepalingen van bet vredesver drag comm. te benoemen ter be handeling van de beschuldiging, dat zij herhaalde malen de overeen komsten geschonden hadden, waarin wordt aangedrongen op een eerlijke rechtspraak en persoonlijke vrij heid. Min. Stikker confereert met Dean Acheson WASHINGTON. Minister Stik- ker heeft hedenmiddag een onder houd gehad met minister Acheson. Gisteren voerde minister Stikker besprekingen op de Nederlandse ambassade. Daarbij werd niet slechts aandacht geschonken aan de kwesties, welke Zaterdag waar schijnlijk: ter sprake zullen komen in de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de lan den van het AtL Pact, maar werd bovendien de Nederlandse buiten landse politiek in net algemeen aan een beschouwing onderworpen. Mi nister Stirker is voornemens infor meel contact op te nemen ga van gedachten te wisselen met verschil lende andere ministers van Buiten landse Zaken, die op het ogenblik in Washington vertoeven. Militaire conferentie van rlcplnemers Atlantisch Pact in October DEN HAAG. Zoals betend voeren op het ogenblik "de 'minis ters van buitenlandse zaken van de landen aangesloten bij het Atlan tisch Pact in Washington bespre kingen over practische problemen, die met dit pact samenhangen. Aangenomen wordt dat deze be sprekingen begin October zover zullen zyn gevorderd, dai ook details inzake de defensie der ver schillende landen in behandeling zullen worden genomen. Daartoe komen de ministers van defensie van de landen, die zijn aangesloten bij het pact, einde Sep tember of begm October in Wash ington bijeen. Voor Nederland zal naar alle waarschijnlijkheid minis ter mr. W. F. Schokking naar Ame rika reizen. Hij wordt, zo verneemt het A.N.P. uit Washington, op 4 October daar verwacht. Van Vrijdag 16 Sept. t/m Maandag 19 Sept. PETER'LORRE in (The Chase) in een aaneenschakeling van beklemmende avon turen. Toegang 18 jaar. Zaterdag en Zondag 3—5'nar Toegang 14 Jaar. Sensationeel! DINSDAG GEHEEL NIEUW PROGRAMMA CHEMISCH REINIGINGSBEDRUF ROELOFF vraagt: MEISJES EN VROUWEN, van iedere leeftijd In opleiding als Aanmelden van 85 uur, Matherfesserdjjk 420. Na 5 uur: Mathenesserdijk 430. ZWITSER 2oekt voor direct zonder pension op nette stand met bad en telefoon. Brieven postbox 59. Onze weekreclame is voor Vrijdag en Zaterdag POND ZAND SPRITS voor 55 cent pond FRINSESSEXOEKJES voor 50 centl (met amandelen) H Gebakjes 16 cent Slagroom gebakjes 20 cent MooJ opgemaakte taarten voor elke gelegenheid. Petit' Fours 2 voor 25 cent, Amandelbroodjes 2 voor 25 cent Rondo's 10 cent Radio Sprits 7 cent. Gevolde koeken 10 cent Cakes 3 voor 25 cent. Wü bakken een grote sortering ZANDKOEKJES EN SPRITS KIJKT U EENS IN DE ETALAGES EN U ZIET EEN GROTE SORTERING OPGEMAAKTE KOEK JES. PETIT GLACé enz. enz. ONZE SPECULAAS is onovertrefbaar van smaak en kwaliteit en kost dit seizoen slechts 55 cent per half pond. NA SLUITINGSTIJD staat onze automaat u ten dienste tot 11 uur namiddag. CROQUETTEN 2 VOOR 25 CENT NIERBROODJES 25 CENT. GEBAK enz. enz. Bewaar Uw Kassabons, deze hebben waarde. ST. LIDUTNASTRAAT 49 TELEFOON 67586 Bekroond ic 's-Gravcnhage P.S. AI onze koekjes hebben wö in prijs verlaagd. Vrijbank. Vlaardingerdijk 300. Vrijdag 9 uur v.m. vera In een dag zijn Uw vacan- tie-foto's weder afgewerkt in uw bezit. Het foto-adres J. G. v. Willebrand, Rotterd. dijk 205. Schiedam. goedgekeurd geitenvlees, zonder bon., met been 2, per kg.; zonder been 2.50 per kg. Verkoper Baks. Net meisje gevraagd als hulp in de huishouding van 8.302.30. Aanmelden na 8 uur n.m.: Mevr. v, Iperen, Lorentzlaan 53c, Schiedam. Verloskundige vraagt woon ruimte. 2 kamers plus kook gelegenheid in het Oosten van de stad. Br. Na. S 67 bur. van dit blad.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 2