HET ROTTERDAMSCH PAROOL „Ik was spion van Washington en maarschalk Tito" 7ot het bittere einde.... Gouden Centraal Bureau viert feest Eerste cyclotron staat bij Amsterdam HONGARUE'S EX- COMMUNIST No. 2: w Wereld opnieuw geplaats voor raadsel der zelfbeschuldiging Slotwoord: Hulde aan Rusland Zwerver vermoordt moeder van acht kinderen Verlossing uit de dollarcrisis? Postemploye in een postzak MinisterLandbouwproductie moet omhoog Vier geallieerden ontsnapt uit Russische gevangenis Directeur van CB onderscheiden "Spoedig voor-iihie der Benelux? Luizen, slaag en ijscel DIT WEEKEINDE Vrijwel geen buien 7-Dëcember divisie komt naar huis Kostbaar instrument <^ag en nacht in gebruik T,emmer werpt tijger van zich en voorkomt paniek Nee toch.Heus! 9e Jaargang no. 218 Red en Adm. Looge Haven 141. Schiedam Tel 69300 Abonn-prljspér week ƒ0,32 per kwartaal /4.10. lasse aummera 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE Zaterdag 17 September 1949 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankieri Arasterdamsehe Bank te Rotterdam Directeur! B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper BOEDAPEST. Laszlo Rajk, eena nummer twee op de ranglijst van de Hongaarse communistische beweging, oud minister van buitenlandse en van binnenlandse zaken, stond Vrijdagmorgen bleet, en verschrom peld voor zijn vijf rechters in de grote rood marmeren zaal van het ge bouw der vakverenigingen. Om zeven minuten over negen kwam hij, gekleed in een donkerblauw costuum en een wit overhemd, aan het hoofd van" de stoet van de acht beklaagden de zaal binnen. Met gebo gen hoofd ging hij tussen de rijen van de 1500 toehoorders van het proces naar de zeventien stoelen, die voor het podium, waarop het ge- rechtsbof was gezeten, waren klaar gezet. Acht voor de beklaagden en negen voor hun bewakers. Na enkele inleidende formaliteiten volgde het voorlezen van de aanklacht. die hij voorzet in een kamp in Zuid-Frankrijk van gevluchte Spaanse republikeinen. Toen zou hij volgens zijn eigen woorden hebben gewerkt vóór, de Franse geheime -politie.En tijdens de Duitse bezetting, zo zegt hjj. zou hij voor de Gestapo hebben ge werkt, die hem naar zijn vader land, Hongarije dirigeerde. Hierin wérden Rajk en zijn me de beklaagden .ervan beschuldigd te hebben gewerkt voor de Ame rikaanse geheime dienst door mid del van vertakkingen via het Vaticaan en de regering van Tito in' Zuid-Slavië. De president van de rechtbank vraagt: „Begrijpt TJ de aanklacht?" Rajk: „Ja.'" President: „Bent IJ het er mede eens?" Rajk: „Ja." Hij verklaart hiermede zichzelf schuldig. Nu worden de andere be klaagden weggeleid en dan begint Rajk aan een betoog, dat bijna vier uur in beslag neemt én waarin hij op vele punten voor hemzelf be zwarende détails aan het licht brengt, die niet In de aanklacht waren neergelegd. Analoog aan de Moskouse zui veringsprocessen uit het midden der dertiger jaren beëindigt hij zijn rede met lofuitingen op de Sowjet Unie, „dé trouwe bewaak ster van de vrede" en de Hongaar se communistische partij, „stut en steun van het Hongaarse volk." Uit de levensgeschiedenis, die de thans veertigjarige Rajk hët hof vertelt, blijkt-dat in 1930, toen hij in Frankrijk verbleef hij .in aan raking is gekomen mét het Marxis me. Na zijn terugkeer in 1931 naar Hongarije sluit hij zich aan bij een linkse, zij het niet .communistische organisatie. Hij wordt gearresteerd door de politie en. door deze weer vrij gelaten na de verklaring tfi hebben afgelegd .vrijwillig met "de politie samen'.te-willeb werken spion. V "'"r.. Tijdens de Spaanse burgeroorlog zou hij met dezelfde taak naar Spanje zijn gezonden, 'een opdracht In het ïoeklicht aan 3--' nu ge VC OE „t nc BOLIVIA Democratisch succes DE revolution Bolivia, de groot ste, die het land ooit gekend heeft, is neergeslagen. Dit betekent een hoognodige overwinning van de democratie in Zuid-Amerika. Sinds de oorlog hebben uiterst rechtse militaire juntas de gekozen rege ringen van Columbia, Peru en Vene zuela Twsïjaagd. Over het regiem van Peron behoeft niets meer gezegd te worden. In 1946 beschreef het uiterst betrouwbare „Political Handbook of the "World" de revolutie, welke Bo livia in dat jaar beleefde, als „een zuivere opstand van het volk". Dic tator Villaioel werd ten val gebracht de burgerlijke rechten werden her steld en de invloed van het enorme Patïno-concern, de onderneming, dia de tinmijnen exploiteert, sterk ge reduceerd. In de laatste zevtn. maanden, heeft de gematigde rege ring van Bolivia zich echter tegen niet minder dan drie opstanden moetenv erdedi- gen. Al deze re voluties steunden op extreemrechts „tactische ma noeuvres" van extreem links en buitenlandse in vloeden. "De Boliviaanse regering heeft medegedeeld, dat de samen zweerders hun plannen in Peru en Argentinië konden smeden. En ex- president Herzog verklaarde, vóór hij afstand deed ten gunste van pre sident Urriolagoltia, dat. hij zich ge vangen voelde tussen de molenstenen van het fascisme en communisme. Dat was mogelijk, omdat de commu nisten een tactisch belang hebben bij de chaos. Maar achter dit alles verschuilt zich, wat de vroegere democratische president van Vene zuela, Betancourt, het „totalitaris me van rechts" noemt Betancourt gaf de volgende beschrijving van-de vijanden, die hem verjaagd hadden: „Groepen militairen van uiterst rechts, zonder steun van het volk en. met behulp van het grote kapitaal, veroveren do zetel van de regering en stellen de dictatuur in. Deze neo- fascistische regiems zijn alle.gelijk.,., zij geven de indruk een familie van Siamese tweelingen te zijn, ontspro ten aan één moeder het Argen tinië van generaal Peron." Aan deze totalitairekrachten, die voor geen grenzen halt houden, de .volkeren verdelen en de vrede in Zuid-Ame rika verstoren, is ln Bolivia thans voor de derde maal met succes weer stand geboden. Het is te hopen, dat drie maal in dit geval scheepsrecht zal blijken te zijn. Afnemend buiig Weersverwachting geldig van Zaterdagavond; tot - Zondag avond: Wisselende bewolking met vooral aanvankelijk plaatselijk nog enkele buien. Morgen afne mend buiig. Meest matige Wes telijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan van- 18 Sept.; Zon op 6.18. onder 18.49; Maan op onder 17.39. 19 Sept.; Zon op 6,20. onder 16.47; Maan. op 1.26, onder 18.02. „In Maart 1345 werd ik door een Duitse instantie gearresteerd, maar de beschuldiging werd ingetrok ken, nadat ik mijn- dubbel leven had onthuld." Sedert 1945 zou hij voor de Amerikaanse geheime dienst heb ben gewerkt met als contact-man nen onder meer de toenmalige am bassadeur der V.S., Seldon Cbapïn en een zekere Kovacs. Van deze beiden heeft de eerste inmiddels verklaard nimmer ander dan zui ver formeel contact te hebben ge had met Rajk en de tweede zou hem zelfs nimmer hebben gespro ken. Het dpel van de Amerikanen zou zijn geweest vla Tito met wiens volgelingen Rajk in 1947. in direct contact kwam, de Oost-Europese landen van de Sowjet Unie te scheiden, en deze te verenigen in een aan de Sowjet'Unie vijandige federatie, die in Zuid-Slavië haar kern bad moeten vinden.- Daartoe moest Rajk de Hongaarse oppositie in-het geheim steunen, Rakosï, de leider van de Hongaarse commu nisten, F ar kas, de: minister van defensie en Gerö, oe economische 'leider moesten worden vermoord. Volgens zijn bekentenis betekende het ingrijpen van de staat tegen kardinaal Mindszenty een „verlo ren slag voor de oppositie". vian binnenlandse zaken van Zuid-Sla-' vië zou een gedetailleerd plan zijn uitgewerkt voor het veroorzaken van grensincidenten en daar op te volgen ingrijpen van hét Zuid- Slavische leger. Ook zou Tito hem hebben medegedeeld, dat hij het plan had Alban'.ë in te lijven bij Zuid-Slavië, moeilijkheden te ver wekken met Bulgarije en de Griekse partisanen te liquideren. Rajk besloot zijn levenshistorie met een verheerlijking van de communistische regering van zijn land: „Ons complot kon niet sla gen, omdat er in Hongarije pen partij was en is, die de reactlon- nairen liquideert en het land op bouwt. Dat de regering hierin is geslaagd komt, omdat de Sowjet Unie een vriend is van kleine lan den en het goed meent met de vol keren der wereld." Na de verklaring van Rajk ver daagde het hof de zitting. Heden zal het woord zijn aan Rajk's me- debeklaagden. LEEUWARDEN Hel kleine Surhulzum, een Fries dorpje in de omgeving van Drachten, is gister middag het toneel geweest van een moord en een zelfmoord. Op de ëenzame Achterweg heeft een zwerver een 50-jarige vrouw, moe. der van acht kinderen, met een schot door het hoofd gedood en daarna een einde gemaakt aan zijn eigen leven. Een bewoner van de Achterweg zag het drama van zijn venster uit gebeuren. De dader is de zwervende lied- jeszanger D. Tabak uit Surhuister- veen, die vijftien jaar van zijn leven in de gevangenis heeft door gebracht wegens een te Drachten gepleegde moord. Enige jarenge leden kwam hij op vrije voeten en vond toen een onderkomen bij het gezin van de gr oh d werker 'Groen land in Augustinusga. Hütrachtte na enige tijd een verhouding aan te knopen met .de vrouw des hui zes, die daarvan niet gediend bleek. Hij liet haar niet met rust, wachtte haar herhaaldelijk op en bedreigde haar. De vrouw, die wist dat de zwerver een revolver had, leefde in een voortdurende angst, dat zij zou worden aangerand. Toen zij gistermiddag op de fiets naar haar moeder in Stroobos ging, een plaatsje aan. de Fries-Groning se grens, trad Tabak haar in de weg en schoot haar door de borst. Hij dwong haar vervolgens weer op de fiets te stappen en reed met haar naar Surhuizum. Toen de vrouw daar op de Achterweg in elkaar zakte, droeg Tabak haar naar.de berm. In minder dan geen tijd speelde zich toen alles af.-.- De man van devermoorde, die in. de Noordoostpolder werkt, was op hettijdstip dat de moord ge schiedde op weg naar huis. Minister Stikker verheugd over beloften der VS WASHINGTON. De Nederland- se minister vanf -buitenlandse ia- ken, mr. D. U- Stikker,'heeft Vrij dagochtend een onderhoud gehad met zijn Amerikaanse collega, Dean Acheson, dat een voorbereiding vormde voor de bijeenkomst van de; raad voor hétNoord-Atlantisch Pact, die heden 'wordt gehouden. Hij noemde de belofte van de ver enigde Staten, dat alle Marshall- landen zullen profiteren van de be sluiten, die genomen zijn .tijdens de besprekingen der drie mogendhe den over de dollarcrisis, „zeer be vredigend", en voegde hieraan "nog toe, dat het besluit van de Verenig de Staten/om belangrijke goederen uit het buitenland op te slaan, waar schijnlijk zal betekenen, dat dit land meer tin en' rubber uit Indonesië en meer bauxieti'uit ."West-Indië zal gaan invóéreii &Wij verheugen ons daarover zeer', én ook zijn wij zeer verheugd, dat de Verenigde Staten een onderzoek zullen Instellen naar -? rpo"? ijkiieidfvan verzachting der Amerikaanse douaneprocedures," ao zeide jie minister. Minister Stikker ontkende tenslot te, dat de Ronde Tafel Conferentie te Den Haag in Oen impasse zou zjjn geraakt. „Wat dat betreft wil Sk met nadruk verklaren, dat verhalen over een impasse, van de aan. de gang zijnde onderhandelingen tot het rijk der sensatie behoren", al dus minister Stikker, MEDAN, De laatste maanden zijn er op het postkantoor te Medan voortdurend kleine diefstallen ge pleegd. Dezer, dagen hoorde een po litieagent .verdachte geluiden in het postkantoor. Samen met een chef van de P.T.T. stelde hij een onder zoek in, Aanvankelijk konden zij niets verdachts bespeuren. Er waren ook geen sporen van inbraak. Plotseling evenwel merk ten zii een merkwaardige ma noeuvre op van- een" postzak. Bij opening kwam hieruit een employé van het postkantoor te voorschijn. Verscheidene diefstallen zijn nu tót klaarheid gebracht, DEN HAAG De Nationale Coöperatieve, aan--«ji' ferkoopvereniging voor de landbouw „Centraal Bureau" te Rotterdam heeft Vrijdag ter ge legenheid van bet vijftigjarig bestaan een buitengewone algemene ver gadering gehouden, in de grote zaal van het Kurhaus te Schevenlngen. Onder de genodigden was de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening, de heer S. L. Mansholt, die aan het slot van een redevoering mededeelde, dat het de koningin behaagd heeft de directeur van het Cen traal Bureau, dè heer J. G. Bessem, te benoemen tot ridder In de orde van de Nederlandse leeuw. Behalve minister Mansholt woonden vele andere officiële persoonlijk heden de vergadering b|j. De voorzitter, de heer H. D. Louwes te.Ulrgm, gaf In zijn rede een waardering van het verleden, een verantwoording van het heden en een beleid voor de toekomst. om vraagt, een antwoord te geven, Dè coöperatie heeft op velerlei moeilijkheden antwoord gegeven. Dat kon slechts gelukken dank zii doorzettingsvermogen. De invloed van het C.B. is voor een deel meet baar in-cijfers. Gaat men dB on meetbare invloed na, dan moet men bedenken, wat gebeurd zou zijn als er geen C.B. was geweest. De minister betoogde verder o.m. dat de landbouwproductie moet worden verhoogd. Als deze niet met enkele tientallen procen ten omhoog gaat, zal de levens standaard van het volk in gevaar worden gebracht. Een belangrijke coöperatie als het C.B. zal daarin haar aandeel moeten bijdragen. Het C.B. zal hebben mede te wer ken aan het sluitend maken, van de handelsbalans. In 1952 moet het tekort op onze betalingsstan daard verlaagd moeten worden, In 1952 zullen de landbouw en de daarop aansluitende industrie'voor 800 millioen gulden meer moe ten produceren. Prof dr J. Wisselink,. rector- magnificus der Nederlandse eco nomische hogeschool te Rotterdam, belichtte de verdienste van de landbouw-eoöperatie, de betekenis van de landbouw en de landbouw- export voor onze -nationale econo mie om daarna terug te komen op de taak der coöperatie bij het op- voéren der bedrijfsrendementen. BERLIJN. Een Amerikaanse en drie Britse soldaten z^jn gisteren uit een Sowjet-gevangenis ontsnapt na een gewapende Russische wacht overweldigd te hebben en drie barricades te hebben genomen. De soldaten vertelden aan de geallieerde autoriteiten, dat zfl op hon- gerrantsoen hadden moeten leven, afgeranseld waren wegens overtreding van bepalingen en de „heet- en koud-water-behandeling" hadden onder gaan. De Amerikaan bevond zich ruim tien maanden ln Sowjetdetentie. Een der Britten zat sedert Augustus 1948 in Russische gevangenschap en de belde andere Engelsen sedert Maart van dat jaar. van. Hij vertelde de Britse autori teiten besloten te hebben uit te bre ken, omdat hij een zwak hart had en vreesde zijn kwaal in de gevaa- enis erger zou worden. Hft was er _n geslaagd een mes te verbergen, waarmede hij" de muur van zija cel doorboorde. Vandaag wordt Tiet grote monu ment onthuld, dat ter nagedach tenis van de in de oorlog omge komen frpoormannen «oor list hoojdgebouw III der N.S. te Utrecht is opgericht. Het beeld is vervaardigd door de kunstenaar W. J. Valk; op het voetstuk zijn aangebracht de volgende verzen van de dichter Hendrik de Vries: Aan hen die nimmer buktent t Geheim en hecht verbond Van wrekers der verdrukten Voor die geen recht bestond: Der weerloos weggerukteh, Gekwelden en gesarden; Waar zoueel machtensmoeden. ln rouw en vrees verstarden. Wat slagen, ook, mislukten, Wat makkers wreed v üérbloeddeh Zij streden, en volhardden Het beleid voor de toekomst be schouwend, stelde spr. de vraag of de leden als coöpererende boeren en tuinders medegegroeid zijn met de ontwikkeling en opgewassen tegen hun taak zulk een groot be drijf te dragen en mede te leiden. Na de rede van de heer Louwes merkte minister Mansholt op, dat het verleden heeft geleerd, dat de landbouw in.staat is, als de tyd er ?")E eerste keer__zijn toerden en... U ze - op gezon- konden ze daar wel het Bloe- der. tegen, mendaalse strand ge- Na een warme nazo- Toen Moeder met komende hele Am- *ner kwam het eind kroost naarhuis tijas sterdamse familie Jan- van het strandseizoen gegaan kwam de taak sen. Vit 'n buurt waar in zicht Voor 't hoofd aan Fa. Verhuizen, de huizen dicht opeen van het gezin vielen Zo zien we hem dan stonden en voor de die dagelijkse reizen al met een vriend bij de kinderen de straat als niet meer mee. hele huisraad op de speelplaats gold. fs Avonds arriveer dé weg langs het strand hu* in het pikkedonkerzitten; wachtend op de Wat een verandering vaak in een plensbui, auto, die alles weer op die dag. Zon, wind En koud werd het ook naar huis zal rijden en water een groot al aan het strand. Tceh En we horen hem de strand om de hele dag volhouden jongens, tót. verzuchting a an het op te spelen; Ma Jan- de laatste dag,, tót 15 eind van één herfst- sen en de kinderen kon September. achtige dag slaken:'k den hun geluk niet óp. Ze hebben volgehou- Wou dat die wagen Elke avond kwam Va- den en er tot de laatste maar gauw kwamje dér per trein naar zijn dag gezetenEen beet- zit hier gewoon te ver tent aan het strand en je blauw de laatste da- nikkelen. zag hoe zfjn kinderen gen maar na 4Vz Ja,' Tiet is ook al bruiner en bruiner maand strandleven weer September. DEN HAAG, Naar A.N.F.— Aneta's diplomatieke correspon dent uit betrouwbare bron ver neemt bestaat er grata kans, dat de Bene lux-voor.unie op zeer korte termijn tot stand zal komen. Als onderhandelingen, die nn gaande zijtje met succes worden bekroond, z§i Fet zélfs mogelijk zijn dat de voor-unie nog op 1 Oc tober van dit jaar zal ingaan. Opbrengst van Vught viel mee DEN HAAG. Naar wij verne men heeft de verkoop van. de in ventaris van het voormalige kamp Vught ongeveer een derde meer óp- gebracht dan de raming, welke 80.000.— bedroeg. Een der Engelse soldaten, Sulli van genaamd, vertelde aan zijn Britse ondervra 'ers,dat hy en zijn makkers ontsnapt waren, on danks de aanwezigheid van een be waker, die zijn geweer op henge richt had. Toen hem gevraagd werd, hoe zy de bewaker overweldigd had den, antwoordde Sullivan met een gryns: „Toen hü ons'zag viel hy flauw." De autoriteiten némen maar aan, dat de bewaker overweldigd werd en niet flauw viel. De soldaten ontsnapteu kort na middernacht, toen de wacht afge lost werd In de gevangenis in de Danzigerstraat, tn de Sovjet-sector, naby de grens van de Franse sector gelegen; Onder leiding van Sullivan bra ken zfl uit hun cellen en daarna uit hun celblok. zy namen vervolgens twee prikkeldraadversperringen en een 35 meter hoge muur. die aan de bovenkant met glasscherven be plant was. De autoriteiten zeggen, dat de soldaten vervuild waren, bedekt met beten van ongedierte en aan ondervoeding lyden. De Britten wa ren gekleed in tot *-tJ de draad ver sleten uniformen, De Soldaten vertelden, dat zij slaag kregen om kleine overtredin gen van de gevangenisregels. Zij verklaarden, dat de Sowjets ook ge vangenen straften, door hen In. de „ijscel" te sturen. Dat was een ka mer, waar de gevangenen naakt in werden gestuurd. Voortdurend werd daar koude vrind binnengeblazen. De Amerikaanse soldaat, Sion- kiewicz genaamd, was In Novem ber 1948 door een* Russische pa trouille op een spoorwegstation In de Ru&sische sector opgepikt. Dé Amerikanen hebben verscheidene malen schriftelijk om zjjn vrijlating verzocht, nadat onofficieel verno men was, dat hy zich in Russische detentie bevond. De Russen gaven dit tóe, doch zelden dat Slenkiewicz een Pool en geen Amerikaan was. De soldaten hadden hun. ontsnao- pine al-enige tyd geleden beraamd. Een van de Engelsen .was er ln ge slaagd, een gaatje'in de nmur van zijn cel te maken. Hij kon' zijn arm door het gat steken.en het sjot.'.van zijn' cel openen. Daarna bevrydde hy de anderen. Na Lun vlucht uit de gevangenis bereikten zy de Franse sector, waar z|i zich onder bescherming van de Weatdultse po litie stelden, die de Westerse autori teiten op de 'hoogte stelde. De Amerikaan vertelde dat hy se dert ztyn arrestatie in vyf Russische gevangenissen was geweest. De Britten verklaarden, dat zy ver scheidene malen afwisselend in heet en koud water waren gedompeld als straf voor de weigering op vra gen te antwoorden. Sullivan en z|jn landgenoot Taylor werden achttien maanden geleden door de Russen opgepikt. Hun werd verteld, dat z|j werden vastgehouden alg getuigen van gewapende-berovingen. De po gingen der Britse autoriteiten, hun vrijlating te verkrygen waren vruchteloos. Hun landgenoot Boni face was in Augustus 1948 gevan gen genomen. Held van de ontsnapping ia Sulll- Geen Bi- en Trizonia meer FRANKFORT. De Amerikaan se hoge commissaris voor Duitsland McCIoy, heeft bizónale raad ont bonden verklaard. Hierdoor is de naam „Bizonïa" of „Trizonia", die werd gebruikt om de Brits-Ame- 'rikaans-Franse zone yan West-Duits- Iand aan te duiden, vervallen. Voortaan .zal worden gesproken over de Westduitse federale repu bliek. Het einde van Bizonia DROOM DER ALCHIMISTEN WERKELIJKHEID AMSTERDAM. Europa's eerste synchro-cyclotron is gereed geko- men^en men heeft er by wyze van proef ook rèéds zilver, koper en phos- phorijzer radio-actief mee gemaakt. Dit cyclotron Is gebouwd door de N.V. Philips en geplaatst in de oude retortenhal van dé voormalige gas fabriek in de Watergraafsmeer te Amsterdam. De depressie boven de Noordzee, die t tueer in cms land beïnuloedt, is minder diep getnorden. Een zwak, front met randstoringen trok tn oostelijke richting dwars over ons heen en bracht- hier tamelijk veel regen en in het Oosten van Neder land zelfs onweer. Vrijdagmiddag klaarde het weet vrytael ooeral op, behalve langs onze oostgrens en in Limburg. Boven het Noorden van Engeland bevond zich gisteren een trog, een zone van lage luchtdruk, die zich de afgelopen nacht ih de richting van Denemarken heeft be wogen en hier in de nanacht regen heeft gebracht. Daarachter komt echter de rijf? van hoge luchtdruk die zich van Portugal tot aan Noord Ierland uitstrekt steeds dichterbij. Vandaag zuüen er, do or het nade ren hiervan, vrijwel geen buien voorkomen en ook Zondag zal het overwegénd droog weer zijn. De depressie aan de Oostkust van Groenland is dieper getu orden, maar zij verplaatst zich weinig. De depressie in de buurt van de Azó- ren vult zich langzaam op. DEN HAAG. Met het vertrek van de „Kota Inten'r op 3 Septem ber 'ji uit de haven van Tand joh S Priok is een begin gemaakt met de repatriëring van de C-dlvisie „7 De cember'*." Aan boord'bevinden zich in hoofd zaak speciale onderdelen, nl. de 5e en 13e genie veldcompagnie, het le brugpeloton, bet le geniepark, het Ie div. materiaal park, de 3e infan terie: brigade werkplaats (groep a en-bi en de 2e hülpverbandplaats- afdeling. i; ,v,-' Verliezen in Indonesië DEN HAAG. Dg regering maakt 'békend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen In Indonesië zijngerapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 6 Sept.: soldaat le kL W. Th. Wolters uit Duiven (Gelder land). N.-L L.: Gesneuveld 2 Sept.: sol daat Moehamad Enoeng uit Indo nesië. Centrale Commissie van RTC thans in België DEN HAAG. De leden van de Centrale Commissie van de R-T.C. zijn Vrijdag om twee uur per auto naar Namen in België vertrokken. Het gezelschap telt in totaal hegen tien personen. Naar verluidt wer den speciale schikkingen getroffen met de Belgische regering, zodat de grens kóu worden overschreden zonder de gebruikelijke formalitei ten. De meeste Republikeinen be zitten immers slechts Republikein se In dit geweldige apparaat .-van enkele honderdduizenden kilogram men wordt -aan de allerkleinste deeltjes der materie, de kernen van de atomen van waterstof,een der gelijke snelheid gegeven, dat zy by botsing tegéir de atomen van an dere stoffen daarin zulke funda mentele veranderingen téweegbren- gen, dat er een totaal nieuwe atoomsoort, dus een nieuwe stof, ontstaat. ANTWERPEN. Do Sinjorenstad heeft Vrijdagavond een.'sensatie beleefd dlc minder prettig afliep; ln Circus MIkkenie viel, jtgdens de avondvoorstelling een Bengaalse tjjger temmer Gilbert Houcke aan. en' bracht hem ernstige verwondingen toe. Houcke is naar een ziekenhuis overgebracht. "fj Tarzan Houcke zwaar gewond naar ziekenhuis Houcke is ecu grote, rustige Zweed van een jaar of dertig', wiens tijgemummer een Van de grote at tracties is van het Circus Mikken!e op de St. Jansplaats. Het Tarzan- nummer is zo gevaariyk,- dat geen maatschappij Houcke een verzeke-, "ring biedt, m 1945 viel de tyger Tosca Houcke zo fel aan, dat Houcke vyf maanden een zieken huis in moest; thans hèeft-de tyger Axelman Houcke's bovenarm ën hand doorgebeten. Houcke. wist zich te bevryden en zichzelf te red den vóór..de andere tygers hem eveneens konden bespringen. Hoe wel enkele: toeschouwers begonnen te gillen en-jfte hollen, ontstond er geen paniek.' Dc' manier waabop de athletische. Houcke de tyger - Van zich af wierp de piste in werkte als b0 toverslag kalmèrenö. De alchemie, de droam der ouden, is hiermede dan toch bewaarheid geworden, al is het dan op een wyzeen met hulpmiddelen, waar van de alchemisten uit de oudheid geen flauw idee hadden; ook niet konden hebben, omdat zö de kennis misten, die men. zich pas de aller laatste jaren omtrent de bouw van de atomen heeft weten te verwer ven, Ook de geweldige technische hulpmiddelen, die er voor een cyclo tron nodig zyn, zjjn èen product van de jongste tyd. Een cyclotron is een zeer kostbaar 'instrument Geen enkel land kan zich de weelde veroorloven elk zijner uni versiteiten met'een cyclotron uit. te rusten. In Nederland heeft men daarom een stichting ln het leven geroepen, het Instituut voor kernphyslsch onderzoek, (afgekort: I.K.O,). waarin het rijk, dc gemeente Amsterdam en de N.V. Phi lips' gloeilampen te Eindhoven deelne men. Deze stichting beheert en finan ciert het laboratorium voor kernphy slsch onderzoek, de gemeente Amster dam heeft voor de laboratoriumgebou wen gezorgd en de N.V. Philips heeft er zijn cyclotron ingebracht Zl] Houdt dit ln bedrijf met eigen wetenschappelijke werkers en technici, onder leiding van prof. dr. C. J. Bakker, dc directeur van het LKlO. en prof. dr. ir, F, A, Heyn, de heide, ontwerpers van het cyclotron. Het Philips cyclotron zal dag en nacht tn gebruik zhn. Overdag zal er zuiver wetenschappelijk werk mee worden verricht, waaraan zowel door hooglera ren,en studenten van de gemeèntelljke universiteit" te Amsterdam als door andere wetenschappelijke werkers In Nederland zal worden deelgenomen. Des nachts-dus bij wijze van spreken op .nachtstroom" zullen er door de N.V. Philips dié kunstmatige radio actieve stoffen mee worden gemaakt, welke de wetenschappelijke Instituten en onderzoekers ln Nederland en daar. buiten-voor hun werk nodig hebben. Kunrtraatlge radio-actieve stoffen zijn tegenwoordig nameHJk een zeer belarig- rtik hulpmiddel" voor tal van onderzoe kingen op, landbouwkundig, biologisch, geneeskundig en scheikunstig gebied. In de techniek ztjn'zij zelfs bezig tot een nieuw stuk gereedschap te worden. Algemene Vergadering TT.N.O. zou elf weken duren LAKE SUCCESS. .Volgens Trygve Lie zal de .Dinsdag begin-, nende algemene vergadering der Verenigde Naties ongeveer elf we ken duren. Hij achtte de politieke atmosfeer „Iets beter" dao- het vorige jaar, toen de assemblée bij eenkwam onder de schaduw der Berlijcse blokkade. De gedelegeer den zouden'ditmaal wel „in een be tere stemming" zijn, zo zeide hij. Het meisje en het monster... Miss Holland Anna Hendrifca Jochemsen en haar tien mede dingsters naar de titel .„miss Europa" hebben in Palermo de de waarschuwing ontvangen, dat zij „op straffe van disqualifica- tie" niet naar Montelpré, het bol werk van de «Siciiiaanse bandiet Gittïtano, mogén gaan. De volgende advertentie is tn Engeïands degelijkste bltuL de „Times" te lezen: „Wil een ieder, die in 1949 een geest gezien heeft, de by zonderheden mededelen aan Dennis Berdens, 20 Queen Street, Londen, tele joon May fair 5401." Keizer Haile Selassie heeft bij decreet bepaald, dat alle Ethiopische boeren op strajje van een hoge boete hnn vee -moe ten laten vaccineren. Hij heeft dit gedaan, omdat in zijn land jaar lijks ongeveer 1 millioen runde ren sterven aan longontsteking en pleuris in Rome heeft een hevige ha gelbui grote opschuriinp ver wekt.'. Er vielen hagelstenen zo groot als appelen. Zes mensen moesten met hersenschudding naar het ziékenhuis worden ge bracht, Talrijke ruiten irèrden verbrijzeld en auto's liepen diepe deugen op. in Amerika'is een nest van ïij/lón vervaardigd, dat een kogel van 45 mm, afgevuurd op een afstand van 5 meter, niet doorlaat. Verder is een kogel van hard plastic uitgevonden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1