Dam-rubriek KRUISWOORDRAADSEL Wat blijft moeder lang weg Even temperaturen Een echte motorduivel -stwEg1 Hallowie is daar? Montering van het voedingsapparaat in het televisietoestel Zaterdag 17 September 1949 'Regen ïn Tokio deze JONGEMAN kijkt niet zo somber omdat het weer is omgeslagen en hij zich juist in een kuip met ijs ge ïnstalleerd had. Nee, hij is een proefkonijn tje van het Amerikaans Luchtvaart Me disch Laboratorium, dat zo een speciaal pak test, dat iemand zelfs by Poolkoudc drte uur voor bevriezing moet vrijWarzv- ONDER EEN PARASOL zijn hebben en houden op zijn rugpeddelt een in woner van Tokió op een geïmproviseerd «lot door een verlaten, ander.wat*" staande, stadswijk. Vól zorg neemt de verzorger de tempe ratuur op.van Taffy, die per schip op teeg is van Thailand naar San Francisco. De scheepskapitein kijkt toe. ff et is lanö niet uitgesloten, dat er by aankomst twee oli fanten zullen zyn. Rij hoopt echter, dat de btyde gebeurtenis niet aan boord plaats vindt. VERGEEFS PROBEERT de tien maanden oude my ma Blankenstein de zware koffer op te tillen, toant ze oend, dat moeder wel erg lang weg bleef Maar ja, als je naar Zuïd-Afrïka emigreert, dan moeten er heel wat formaliteiten verouW worden. 'E BEKENDE SCHAATSEN- RIJDSTER Sonja Menie en de sport vlieger Winthrop Gardiner, staan klaar voor een vliegtochtje naar Long Island, waar Gardiners -we Ige - stelde familie woont. Het was maar voor j.een weekend, zeiden ze, maar „men? beweert dat het paar grotere plan nen heeft „Men" -had gelijk. Deze week'zijn ze ge trouwd. VINDT U HAAR WIET NET een echte Indische prinses? (links) Dat is ze nu cofc, maar hoewel ze in India geboren werd; is zij 'een dochter van Schotse ouders. In September 1948 trouwde zij de Maharadjah van Jodhpur. Zij 'heet thans Sundra Devi, is 26 jaar oud en is de tweede vrouw van de. Maharadjah. De Maharadjah was in 1943 al getrouwd met prinses Shree Krishna, maar de Hindoe-wetgeving staat hem toe meer dan een vrouw te houden. Die is goed, zei het leuke Franse filmsterret je~ Simone Simon, toen haar 'n mop verteld werd De match Eu wePirc (Door onze schaakmedewerker) Het is slecht® tot betrekkelijkweini ge outsiders doorgedrongen, dat onze landgenoot dr. Euwe onlangs een match heeft gespeeld met de Joego-SIaviache grootmeester Pirc, die in 5—5 is ge ëindigd, De publiciteit in de pers is vrijwel nihil geweest en. dit demon streert. dat de belangstelling van het publiek voor de verrichtingen van onze kampioen geringer is geworden. En dat verschijnsel is weer een. gevolg van de omstandigheid, dat de na-ooriogse resultaten Van Nederlands voorvechter zijn. landgenoten hebben teleurgesteld. Laten we er geen doekjes om winden, wij waren en zijn nu eenmaal overtuigd, dat Euwe méér kan dan bijv. zijn prestaties in de jongste zeskamp om het wereldkampioenschap. Sport is wreed en noblesse oblige; men plaatst de uitblinker op een moei zaam docrr hem beklommen voetstuk en heeft de neiging hem te verguizen, als hij eens iets beneden zijn maximum verwijlt. Eén van de aspecten van het „pro bleem Euwe" is o.i. het geringe ver trouwen dat hij heeft in zijn toch on telbare malen bewezen vermogen, tot het vladen van de juiste weg in on overzichtelijke situaties, ook als hij objectief wat minder staat. Hij streeft naar duidelijke stellingen, met zo mo gelijk een klein, door techniek in winst om te zetten, voordeeL Daarom kiest hij gewoonlijk beken de en intensief geanalyseerde openings varianten. Maar dit biedt de goed ge wapende tegenstander een flinke kans op gelijk spel op remise tot slot en daarmee boekt men geen wereldsuc cessen. Wat meer durf, een iets grote re bereidheid tot het nemen van rici- cos, zou oJ. Euwe's resultaten' weei tot het oude hoge niveau kunnen op voeren. Daarvoor lijkt Euwe's besluit, het beroepsspei vaarwel te zeggen en weer leraar te worden, zeer nuttigI Men speelt als amateur nu eenmaal onge- RDG kampioen van Nederland (Door onze dammedewerker) Na zeer veel wederwaardigheden heeft dan toch eindelijk de herkan- singsontxnoeting plaatsgehad tussen de beide finalisten „Gezellig Samen zijn" van Amsterdam en Residentie Damgenootschap" van 's Gravenhage. De eerste ontmoeting was reeds te gen de voorspehingen in, in een gelijk spel geëindigd. Toen speelde de Hage naars thuis. De beslissende ontmoeting had plaats te Haarlem en de Amster dammers waren sterk favoriet. Ook hier bleek echter weer de „schone onzekerheid van de sport", want RDG wist een voorlopig resultaat van 108 te bereiken, en daarmede mochten de Amsterdammers nog best tevreden zijn, want héél wat puntjes werden door de RDG-ens door zenuwachtigheid ver- speeid,- Ter verontschuldiging van de Am sterdammers geiat dat zij met 3 inval lers verschenen voor iüemahd minder dan Keiler, de Jongh -en- Gooyer. De Hagenaars waren evenmin, in hun beste formatie en misten Springer en Tus- veid. En zo zal dan de afgebroken parttt van de Hagenaar R..v. d. KHft moeten uitwijzen of de Nederlandse titei, na een reeks van jaren, weer eens lh Den Haag zal terechtkomen. O.i, is die kans al zéér groot, daar het afgehroken eindspel bij analyse een buitengewoon fraaie remise blijkt te bevatten the we onze lezers niet willen onthouden Zwart: S, 39, dam op 5. Wit; 11, 26, 50, dam. op 21. - Zwart (v. d. Klift) ig aan zet en kan als volgt- remise forceren: 1-, 5-2811 (Belet 11—7 wegens 39—44; enz.) 2. 11-6, (A) 9—131 (Nu zou 3944 fout zijn, bijv. 2.— 39-44; 3. 50x39, 2Bx50; 4. 21—17, 50x11; 5. 6x17, en Wit wint). 3. 2149, (de enige zet die directe re mise voorkomt), 3, 13—18li 4, 6—1, (Na 4, 49—21, 39445. 50x39, 28x44: 6. 21—17, 44x11; 7. 6x17, 18—23, enz. maakt Zwart op tempo remise) 4. 1822! (Nu is de lastige dreiging 5. 2227; 6. 49x21, 3944 enz. met remise, ontstaan). 5. 2621 (Er is niets beters aan te geven). 5..—, 28—14II (Een zéér fijne zet, gelijk straks blükt.Er dreigt momenteel 22—27 enz.) 6. 21—16 (Dus weer gedwongen). 6. 14r-251! (Alles sluit als in een compositie. Nu dreigt er weer 7. 22—27 en. 8. 39—44 enz.) 1. 1—5 {De enige). 7, 22—27ill (Het sluitstuk) 8. 6x44, 25—3 9. 49x21, 3x26; en Zwart zit in de veilige 3x1 remise-haven i (A) 2. 2117 2833; 3. 26—21 (gedw.) 9—13; 4. 21lij, 13—18; (Dreigt 18—22; enz.) 5. 11—6 (De enige), 33x11; S. 16x7. 3943i en weer zit Zwart in de veili ge 3x1 remise-haven I Een pracht slot van. een wel buiten gewoon spannend verlopen competitie. VOOR PROBLEEMLIEFHEBBERS Auteur B. Springer (Eerste publicatie) Zwart; 7/9, 11, 16, 26, 35 3a Wit 22 24. 25, 32, 49, 43/45. Wit speelt en wint. OPLOSSING VORIG PROBLEEM 1,. 33—291 37x46 (Op 37x28 volgt 39- 24, enz. met Winst) 2, 40-t35I! 46X23; (gedw.) 3. 29—24, 23x46 - 4. 24x13, 25x 34; 5, 50—44, enz. wint, G. Malfray, kampioen van Frankrijk Zo juist bereikt ons het bericht dat G. Malfray die begin van dLt Jaar het kampioenschap van Parijs won, nu ook de titel van1 kampioen van Frankrijk in de wachi heeft gesleept. De atrijd was uiterst spannend, want Bizot en Fayet behaalden evenveel punten n.i, 17, als no. 1. Slechts het J.onnenbom—Berger-systeem gaf Mal fray de titel. Wij komen op deze wed strijd nog nader terug. Op bijgaande tekeningstaat schema tisch afgebeeld hoe het voedingsappa raat wordt ingebouwd in het televisie toestel. Het bestaat uit een vcedings- blok, dat de spanning moet leveren voor de .kathodestraalbuis, de video-ontvan ger en de tljdbasisgeneratoren. Een ont vanger zonder geluidsgedeel'te neemt ongeveer 120 tot 140 milliampère op in bedrijf, waarop de voedingstransforma tor berekend moet zijn. De hoogspan ning voor de kathodestraalbuis wordt verkregen door een. z{jde van de 2 maal 300 volt door te wikkelen tot plus minus 800 volt tegenover het midden. Daar een kathodestraalbuis echter minder dan één. milliampère opneemt en de sparmings- deler eveneens een zeer lage stroom voert, verkrijgt men de piekspanning van ongeveer 1120 volt. Na gelljkrlchting met een 1875 of 1876 en na het filter, bestaande uit twee condensatoren en een smoorweerstand van. loo.ooc Ohm, houdt men ongeveer 1009 volt over voor f de D.G, 9-4. In de spanningsdeler zijn I twee potentiometers opgenomen. Eén dient voor het regelen van de helder- heid, terwijl de andere het focus I (scberplnstelling) regelt. De twee pö- J tentiometers aan de hoogspanningszijde van de spanningsdeler regelen de stand van het raster op de buis (centrum regelingen), dus het zuiver in het mid den van het scherm houden van het beeld. De koppelcondensatoren tussen de platen van de kathodestraalbuis moeten van een zeer goede kwaliteit zijn en ae volle belasting van de hoogspanning kunnendragen. Enig lek, hoe weinig ook, verplaatst het raster naar een ander punt van de-buis of-zelfs geheel uit het voorvlak. Bijhet monteren moet goed worden opgelet, dat aUea goed is ge ïsoleerd tegenover aarde, daar. bij luoo volt reeds hevige sproehadingen kunnen optreden. - Philips heeft bekend gemaakt, dat de experimentele uitzendingen tot Januari 1950 gestaakt zullen worden en het zendsyateem aangepast zal worden aan de internationale normen, In verband hiermee zullen enige kleine veranderin gen in de televisie-ontvangers aange bracht moeten worden, waarop wij een volgende keer in het kort zullen terug komen. KATHODUS ouders en huisartsen een bron van 2org. Het komt zelfs voor, dat een kind, dat al zindelijk geweest is, 's nachts opnieuw onzindelijk wordt. Tot de lichamelijke oorzaken van de voortdurende onzindelijkheid behoren ten eerste misvormingen aan bepaalde organen. Verder; ex, ceem, maden en afwijkingen aan sommige klieren. Deze gevallen, die het minst voorkomen, kunnen ver holpen worden. Meestal is er echter sprake van een psychische storing. Het is ge makkelijk te begrijpen, dat achter, lijke kinderen moeilijk zindelijk zijn te krijgen, ja in vele geval len lukt dat helemaal niet. Over deze kinderen zullen we het niet hebben. Wij willen liever de ge- vallen bespreken, waarvan door medische behandeling de kinderen weer zindelijk te inrijgen zijn. Daar zijn in de eerste plaats de kinderen, die het slachtoffer zijn van een verkeerde opvoeding. Het zijn geïntimideerde kinderen, die veel geslagen worden en dan uit angst of uit koppigheid 's nachts iö hun hed plassen. Deze kinderen kunnen alleen genezen worden door hen naar een ander milieu te verplaatsen. Vanzelfsprekend duurt het dan nog enige tijd voor zo'ü kind weer rustig geworden is. - Bij andere kinderen is de oor zaak een neurose, dat wil zeggen: deze kinderen zijn van nature ner veus. Het betreft hier afwijkingen In het zieleleven, die alleen door een arts kunnen worden behandeld, Men is tot de ontdekking gekomen, dat ook de slaapd lepte een rol speelt. Succes bereikt men vaak door de kinderen 's nachtg wakker te maken, maar. hiervoor moet men eerst te weten zien te komen op welk tijdstip van de nacht kinderen onzindelijk zyn en hen dan onge- Onderzoek naar geval van anti-semitisme in VS-zone FHANKFORT. HAmeri- kaanse militaire bestuur in Duits land heeft een onderzoek gelast naar beschuldigingen van anti-se mitisme die gemaakt zijn tegen de burgemeester en zijn plaatsvervan ger in Offenbach, Zij zouden in een vergadering van de gemeenteraad anti-semitïsche verklaringen heb ben afgelegd en de benoeming van een Joodse dokter tot directeur van het stadsziekenhuis ongedaan heb ben gemaakt. beaamde wat beroemdheid Oost gezegd had. „Doer dat geniale tegenspel kon Zuid zfjn spel niet meer maken; door het weggooien van KUi. kon. later de KI. b. van West een entree worden" verkondigde de toeschouwer nog. Beschaamd dropen de protesterende heren af. Niet alleen dat zij de wed strijd met grote cijfers verloren had den, zij hadden zelfs geen. moment stil gestaan bij O.'s fenomenale tegenspel en z. had zelfs de KJ.h, niet zien val len I Maar deze Zuidspeler was niet zo gauw. uit het veld geslagen, en na de gezamelijke aftocht uit de omgeving van de smakelijk lachende wedstrijd leider beet hij zijn teamgenoot, die aan de andera tafel de Oostplaats had in genomen. toe; „Ik begrijp niet dat iü KL heer éók niet hebt weggegooldl". Gedenkplaquette voor graaf Bernadotte LAKE SUCCESS. In het hoofd- kwartier vari de Verenigde Naties is door Tryve Lie een bronzen pla quette onthuld ter gedachtenis aan graaf Folke Bernadotte, die op 17 September 1948 te Jeruzalem al3 bemiddelaar van de Verenigde Na ties in het Palestijnse conflict werd vermoord.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 6