Voor onze economie nog geen hechte basis verkregen J Halve budget voor Defensie oorlogsschade en staatsschuld Uiterste zuinigheid nodig Productie op eigen grond moet bevorderd Op dg koM&l MINISTER UEFTINCK VERKLAART: Rijkspersoneel verminderd Geen huurbelasting, maarde personele belasting omhoog Verteringsbelasting kómt meer op de voorgrond Nee toch.Heus! Hoge opbrengst geraamd Bestaanszekerheid op lange termijn r Staatsuitgaven 1949 en 1950 vergeleken (in millioenen guldens) Spoedige vermindering dezer uitgaven wordt nagestreefd Dinsdag 20 September 1949 3 Sedert 1 Januari 1946 verdween 30.000 man DEN HAAG. Op 1 Januari 1946 bedroeg de totale sterkte van het Rijkspersoneel, alle catogorieën inbegrepen 131.018 man, terwijl de- 'ze In de begroting voor 1950 ge raamd wordt op 101.446. De vermin dering bedraagt dus ten naastebij '30.000. Een geheel ander beeld ver kregen we echter, als het burger personeel van de departementen van Oorlog en Marine buiten be schouwing blijft Aan deze departe menten is nl. reeds sedert enige tijd een proces aan de gang om in ae administratie militairen door bur gers te vervangen. Wanneer beide departementen buiten beschouwing worden gelaten bedroeg het aantal personen In Rijksdienst op 1 Jan. 1946 122.826, terwp het m de be groting voor 1950 geraamd wordt op 81.403, Een vermindering dus van ruim 40.000 personen. Aan ge noemde departementen waren op 1 Jan. 1946 werkzaam 8192 burgers tegen 19.953 volgens de raming der thans Ingediende begroting. De sterkste vermindering valt te constateren aan het departement van Algemene Zaken, nl. van 1030 (1946) tot 116 (1950). Justitie, van 37.316 op 16.836, Binnenlandse Za ken, van 5654 op 1103, Wederop bouw en Volkshuisvesting, van 9038 op 4115, Economische Zaken, van 12.156 op 6023, Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, van 19.991 op 8184, droegen eveneens belang rijk tot de inkrimping van het aan tal personen in Rijksdienst bfl. Be halve de militaire departementen vertoonden ook Buitenlandse Za ken, Financiën en Overz. Gebieds delen een uitbreiding van het aan tal ambtenaren. Nog steeds zijn talrijke personen In Rijksdienst werkzaam op ar beidscontract. Hun aantal bedraagt ongeveer 50 procent van het totaal. DEN HAAG. Algemeen ken merk van de te volgen belastingpo li tiek, aldus de minister van Finan ciën in de MilJioenennota, is de ver plaatsing van de belastingdruk van de sfeer van de verwerving van het Inkomen naar de sfeer van de be steding. Die verschuiving van druk zal ertoe bijdragen, volgens de be windsman, om geleidelijk het even wicht tussen tering en nering, voor Nederland als geheel gezien, nadcr- bfl te brengen. De eis van beperking van niet strikt noodzakelijke con sumptie en de noodzaak van het be houd van het begrotingsevenwicht leidt tot het verhogen van verte ringsbelastingen, Met betrekking tot deze verte ringsbelastingen bevat de Mülioe- :In bet zoeklicht DE DEVALUATIE Slechts een eerste stap Zelfs de devaluatie ingrijpend en zwanger aan gevolgen als deze maatregel is kan niet meer dan een eerste stap op de weg naar Europa's wedergezondmaking zijn. In het bijzonder in de Verenigde Staten ziet men in, dat de waarde vermindering van pond, gulden en andere zachte valuta aan het door de dollarcrisis geplaagde Groot- Briftannië en de overige Europese landen slechts een tijdelijke op luchting kan brengen. Nog ver strekkender, geheel nieuwe, revb- lutionnaire maatregelen zullen no dig zijn om Jt door de oorlog ont wrichte internationale economische bestel te vervangen door een vorm van samenwerking, welke is aan gepast aan de noden en behoef ten van deze tijd. Goedkoper, dat wil zeggen ratio neler productie methoden zullen in Europa moeten worden toege- ipast en veel en veel uitgestrekter j afzetgebieden dienen te worden ge schapen, waarheen een machtige stroom van fabrleksgoederen kan worden geleid. Om dit te bereiken, is het nodig, dat niet slechts Euro pa, maar ook de Verenigde Staten breken met bijna alles, wat in het verleden als economisch dogma gold. Wellicht zal het ten slotte zelfs nodig blijken te zijn, dat er een zij het ook beperkte At lantische economische unie 'ge schapen wordt. Maar in welke richting men de definitieve oplos sing ook zal zoeken zeker is, dat de devaluatie der zachte valuta de eerste* stap moest zijn. Zonder deze zou het vrij inwisselbaar ma ken der muntsoorten een onmoge lijkheid zijn. En het Amerikaanse Congres heeft in talloze uitlatingen van zijn leden laten blijken, dat het zonder dit niet bereid is, zijn goedkeuring te hechten aan welk nieuw internationaal economisch project ook. Aantal geredden van de „Noronic" bedraagt 479 TOBONTO. Volgens de gege- vem, waarover men tot nog toe be schikt hebben 479 personen de brand van het Canadese ës „Noronic" over leefd. In totaal bevonden zich 684 personen aan boord. Er zijn thans 121 doden geborgen. Nog 84 perso nen worden vermist. DEN HAAG. In de Millioenennota komt de minister tot de conclu sie, dat thans in vele sectoren van het economische leven een terug keer tot meer normale toestanden te constateren valt. Intussen kan niet genoeg worden herhaald, dat deze ontwikkeling nog geenszins Inhoudt, dat thans ook een hechte basis zou zijn verkregen, waarop men zonder meer kan voortbouwen. De verwezenlijking van de tot dusverre be reikte resultaten was sléchts mogelijk door het interen op het bezit aan buitenlandse activa en met behulp van omvangrijke buitenlandse steun. De erkenning-, dat bovendien ook thans nog voor de handhaving van het bereikte een aanzienlijke buitenlandse hulpverlening niet kan worden ontbeerd, betekent tegelijkertijd het blootleggen van de zwakke funde ring der huidige Nederlandse economie. In verband met het ook in het buitenland waarneembare streven naar evenwicht in de vraag- en aanbodverhoudingen wijst de mi nister met het oog op de noodzaak tot verdere verbetering van de handelsbalans op het voor Neder land toenemende belang, dat het zjn producten tegen concurreren de pryzen kan aanbieden. Het dient derhalve zijn binnenlandse kostenpeil zo laag mogelijk te hou den door een verdergaande verbe tering van de kapitaalsuitrusting in industrie en landbouw, een ver sterkte rationalisatie en een ver dere opvoering van de arbeidspro ductiviteit. Voor de oplossing van het laatste probleem acht de minister het van belang, dat wordt gestreefd naar een zo consequent mogelijke toe passing van het stelsel van belo ning naar prestatie. In verband met de essentiële be tekenis, welke voor het sluitend maken van de Nederlandse beta lingsbalans moet worden, gehecht aan de verdere vergroting van het productievolume belicht de minis ter ten slotte de mogelijkheden tot opvoering van het investeringspeil. Hiertoe blijft een verhoging der besparingen een dringende eis en 3s het geboden, dat het thans rede lijke consumptieniveau geen. ver dere stijging van. betekenis zal on dergaan. Het streven van de bewindsman is er bij voortduring op gericht, de uitgaven, van de overheid, welke tot de consumptieve sfeer zijn te rekenen, zoveel mogelijk te beper ken. De mogelijkheden hiertoe zijn evenwel, als gevolg van het starre karakter van een groot deel der Staatsuitgaven, van de militaire uitgaven afgezien, aanzienlijk ge. ringer dan somtijds wordt aange- nomen, Reeds meermalen heeft de mi nister een beroep gedaan op het Nederlandse volk tot het betrach ten van de uiterste zuinigheid in het verbruik en tot het vergroten van de besparingen. Hij schroomt niet, dit beroep aan het slot van zijn Nota met klem te herhalen. Slechts indien alle lagen van de bevolking zijn doordrongen van de noodzaak hiervan en zich ook dienovereenkomstig gedragen, zal de buitenlandse hulp een zo groot mogelijk rendement kunnen af werpen en zal men het resultaat kunnen verwezenlijken, welke met die hulp werd beoogd, nL het stel- len van de Nederlandse economie op een hechte basis. Eerst nadien zal het mogelijk zijn het econo mische en financiële beleid in ster kere mate te richten op een directe welvaartsvergroting. PROF. P. LIEFTINCK rnog geen hechte basis voor onze economie nennota enige belangrijke medede lingen. Ten aanzien van de huur belasting komtr de minister tot de conclusie, dat onder de huidige om standigheden een groter huurverho- ging dan van 15 procent met raad zaam is. Daarmede is eeu huurbe lasting ih feite van de baan, omdat het redelijk is, diX de eigenaren de ze 15 procent geheel als compen txe ontvangen voor de verhoog kosten van onderhoud. Om die reden worden ook de motieven voor en tegen een fcutirbel .sting buiten be schouwing gelaten. Een verdere verhoging van de aan het gebruiken van een woning verbonden kosten kan, aldus de minister het best plaats vinden met inachtneming van een zekere differentiatie, waarbij In het oog wordt gehouden, dat een verzwaring van de druk op dit punt in het algemeen meer gevoeld wordt naarmate het inkomen lager is. Daartoe leent zich wel een ver hoging van de personele belasting. Door de vrijsteLUngen ieit verminde ringen roept deze verhoging in veel mindere mate de bezwaren van so ciale en economische aard op, welke verbonden zijn aan een huurbelas ting. Nochtans corrigeert ztf de be staande toestand, waarby de ge bruikers van woningen voor de door hen genoten woondiensten min der betalen dan die woondiensten eigenlflk waard zjjn. De verhoging van de personele belasting met hon derd opcenten op de personele be lasting naar de grondslag huur waarde komt in de plaats van de vroeger overwogen huurbelasting. Een herschatting van het meubi lair zal plaats vinden ten einde ho ger opbrengst te verkrjjgen uit de belasting naar deze grondslag. De herziening van de personele belas ting zal verder omvatten een ver hoging van de vrijgestelde bedragen met in. het algemeen 20 procent. Een bijzondere voorziening zal wor den getroffen met het oog op ty- dens en na de oorlog gebouwde wo ningen, waarvan de huren op een hoger niVeau liggen dan die van de voor-oorlogse woningen. Als dit geen wellevend inbre ker genoemd kan worden Hij drong de woning van John Albaum in New York binnen door de stopverf weg te kras sen en een cdasruifc te verwij deren uit de achterdeur. Hij stal 7 dollar, zette de ruit er met nieuwe stopverf in en ver dween. Nog een ïnbrekersverhaal: In Vlissingen werd de politie ge alarmeerd ,door omwoners, die hadden gemerktdat een ruit van het distributiekantoor was ingeslagen. De politie rukte uit en constateerde dat een kat de dader was. Het dier ontkwam aan zijn arrestatie door de vlucht. In de Amerikaanse stad Athaca Is de 22-jarige John Bohne wegens het rijden met een ingetrokken rijvergunning veroordeeld om 30 weken lang iedere Zondag in de gevangenis door te brengen. In Turijn heeft een dokter aangifte gedaan van de ont vreemding uit zijn auto van twee flesjes met millioenen diphterie-bacillen. De politie heeft de dief uio de radio ge- waarscnuwd voor de dodelijke inhoud van zijn „aanwinst"» DEN HAAG. Het ruim vloeien van de Rijksmiddelen i3 een van de omstandigheden, waardoor op de Rijksbegroting voor 1950 een over schot kon worden gecreëerd. In de hieronder afgedrukte tabel zftn naast elkaar geplaatst de ramingen van de aan het Rijk ten goede ko mende opbrengsten van de belastin gen in 1949 en 1950. By deze ra mingen is geen rekening gehouden met eventuele wijzigingen in de be lastingheffing. Van de een en twin tig vormen van belastingheffing, welke hier verzameld zyn, wordt van zeventien een hogere opbrengst verwacht dan het vorige jaar. Al leen de bieraccyns, de belasting op gouden en zilveren werken, de bij zondere wijnbelasting en de zegel rechten bljjven by de algemene ten dens ten achter. Omschrijving Inkomstenbelasting Vermogensbelasting Vennootschapsbel. Loonbelasting Dividendbelasting Gommiss arissenb eL Vereveningsheffing Motorrytulgenbel. Bijz. wijnbelasting Invoerrechten Statlstiekrecht Zoutaccyns Gedistilleerd aec. Bieraccijns Suikeraccijns Tabakaccijns Belasting gouden en zilveren werken Omzetbelasting Zegelrechten Registratierechten Successierechten in millioenen 1949 1950 639,1 675,6 50,2 54,8 159,8 228,3 456,5 511,3 6,5 3,7 200.0 35.0 0,1 214,6 6,4 6,4 59.1 19.2 59.3 155,2 0,8 712.1 18.3 27.4 59,4 41,1 5,9 210,0 40,0 0,0 273,9 6,4 6,4 76,0 14,6 73,0 173,5 0.6 730,4 16,4 32,0 59,4 2B19.1 3229,6 Motorschip „Sirius" is weer vlot GREAT YARMOUTH. Het tweehonderd ton metende Neder landse motorschip „Sirius" is, na ruim vijf dagen bij Eccles in Nor folk, tussen Great Yarmouth en Cromer, aan de grond te hebben gezeten, Maandagavond vlot ge- Het werd door de Neder- sleepboot „Maas" naar de outh gebracht. sleept. landse haven van Yarmoi William Randolph Hearst, de Amerikaanse uitgever van de Hearst kranten, is door Paps Plus da Twaalfde tot ridder in de orde van St. Sylvester benoemd. Herfst in het park KONINGIN SPREEKT TROONREDE UIT (Vervolg van de voarpag.) dank zij de hulp. die ons land ten deel valt in het kader van het Europees Herstelprogramma. Deze hulp is echter van lijdelijke'aard. Zij is reeds verminderd en zal over enkele jaren aflopen. Na de sane ring van het geldwezen en van de begroting is thans allereerst die van de betalingsbalans geboden. Grote moeilijkheden staan ons volk hierbij te wachten, moeilijkheden, De Russischs regering heeft er zich. mee accoord verklaard, dat de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der grote vier Donderdag te New York weer bijeenkomen om de besprekingen over het verdrag met Oostenrijk voort te zetten. Gew. en Buiten- Categorieën gew. Dienst Dienst n Totaal Totaal 1949 1950 1949 1950 1949 1950 596 473 86 590 559 Afschrij vingen B6 80 BuitenL Dienst 35 38 35 38 Pol. en Justitie 197 187 3 4 200 191 Onderwijs K. en W. 339 371 9 10 348 381 Oorlogsschade 537 489 0 1 537 490 Militaire uitg. 654 713 134 139 790 852 74 91 78 75 152 166 17 16 8 122 25 138 12 12 19 S 31 18 Bevord. handel en Nijverheid 19 24 64 78 83 102 Bevord. landbouw en visserij 58 69 7 8 65 77 54 26 54 26 Prüssubsidies 10 13 10 13 Sociale voorz 385 429 1 1 386 430 Volkshuisvesting 33 51 54 39 87 90 Overz. Gebiedsd. 21 '10 11 10 Bestuurskosten 117 127 4 4 121 131 71 114 71 114 Wachtgelden enz... 19 11 19 11 Totalen 3238 3350 381 575 3519 3925 Landb ouw-egalisat ie 227 171 fonds 227 171 Totaal-generaal - 3465 3521 3846 4095 DEN HAAG. Een beschouwing van het niveau van de ontwerp-be- grottng 1950 heeft naar de mening van de minister, zoab die tot uiting komt in de Millioenennota, slechts zin, indien men zich daarby voor ogen stelt, dat deze liegroting is opgesteld In een periode, waarin ons land ge bukt gaat onder zware militaire verplichtingen, tegeiyit het herstel van de oorlogsschaden moet financieren en bovendien een In do oorlog zeer hoog opgelopen staatsschuld te torsen heeft. Duidelijk blijkt dit, wanneer men nagaat, welke buitengewoon hoge bedragen moesten worden ee- raamd voor militaire uitgaven, voor oorlogsherstel en voor de dieOBt staatsschuld, n.1. (zie ook bijgaande staat): militaire uitgaven In hike zin 852 mlllloen, uitgaven voor oorlogsherstel 490 miUioen, staatsschuld 559 millfoen, totaal 1001 mlllloen. Van dit bedrag drukt ƒ1675 mlllloen op de Gewone Dienst en de Buitengewone Dienst I en 226 mlllloen op de Buitengewone Dienst H. Dit betekent dat van het totaal der Rijksuitgaven op de Gewone Dienst en de Buitengewone Dienst I (met inbegrip van het nadelig saldo op h«t LandbonwegaUgatie- fonds), tezamen ƒ3521 miUioen belopend, bHna de helft voor rekening tegorieën. komt van bovengenoemde uitgaven-cati De eigenlijke militaire uitgaven zijn berekend door op de uitgaven van de departementen van Oorlog en Marine in mindering te brengen de uitgaven voor demobilisatfëvoor- zieningen, welke als sociale voor zieningen zijn beschouwd, die voor militaire pensioenen, voor loods wezen en hydrografie. Wel is reke ning gehouden met de uitgaven voor de landmacht in Suriname en de Nederlandse Antillen, welke door Overzeese Gebiedsdelen worden ge daan. De in de begroting opgenomen militaire uitgaven hangen ten nauwste samen met de Interne en externa veiligheid. Naar de mening der Regering moeten z|j onder de buidige omstandigheden als onver mijdelijk worden beschouwd. Het spreekt niettemin vanzelf, dat-deze last op de duur ondraagiyk Is en dat ernstig gestreefd zal moeten worden naar een zo spoedig moge lijke vermindering van deze uitga ven. Behalve op militair gebied zullen mogeiykheden tot verdere bezuini ging in hoofdzaak moeten worden gevonden by de uitgaven van de Gewone en de Buitengewone Dienst I, die na aftrek van het te kort van het Landbouwegallsatle- fonds eveneens 1675 mUiioen be dragen. De Regering, die daarnaar streeft voor zover dit mogelijk is met behoud van een sociaal verant woord welvaartspeil, vestigt echter de aandacht op de volgende facto ren: a. Van de uitgaven van ƒ1675 miUioen komt ƒ400 voor rekening van personeelsuitgaven. Onder de tegenwoordige omstandigheden, meent de Regering, kan verminde, ring van deze post dóór verlaging van salarissen niet in overweging worden genomen. b. Verlaging van uitgaven af gezien van relatief geringe efficien cy bezuinigingen zal dua moeten worden gevonden in een vermindering van overheidstaken. By de toenemende bevolking in ons land zou stabilisatie in feite reeds een vermindering betekenen. c. Opheffing van tydeiyke diensten kan in da meeste gevallen niet ten volle als bezuiniging wor den aangemerkt, omdat zfl meestal gepaard gaat met een, zy het dan verhoudingsgewijs geringe, uitbrei ding van het departementale appa raat. d. Vermindering van uitgaven door opheffing of beperking van levensmiddelensubsidies wordt ten dele gecompenseerd door daaruit direct of indirect voor het Rflk voortvloeiende hogere lasten of mindere Inkomsten. Behalve de militaire uitgaven zön verschillende andere ten laste van da Gewone Dienst komende uitga ven hoger geraamd moeten worden dan in 1049, toen b.v, nog geen re kening was gehouden met salaris- en pensioenverbeteringen. Ook legt het gereed komen van woningwet woningen aan het Ryk een steeds groter wordende bijdrage in de ex ploitatiekosten op en valt aan een verhoging van de uitgaven voor on derhoud en verbetering van kana len, vaarten, sluiswerken, bruggen en landwegen nauwejtjks langer te ontkomen. Voor het' tsir hand ne men van verschillende D.U.W.-wer. ken, indien de nood2akeiykheld die slechts bij een gecoördineerde actie op verschillende terreinen, van regeringsbeleid en grote krachtsinspanning van allen zullen zijn te overwinnen. Met de gewij zigde economische noodzakelijk heden zal op realistische wijze re kening moeten worden gehouden. In de aanhangig gemaakte belas- tingantwerpen is zowel aan deze omstandigheden als aan sociale overwegingen aandacht gegeven. Ook bij de militaire verplichtin gen, die Nederland in het belang, van de collectieve veiligheid op zich neemt in internationaal ver band zal rekening zijn te houden met hetgeen economisch en finan cieel kan worden gedragen. Ver trouwd mag echter worden, dat de vervulling van die verplichtingen door te verkrijgen materiële hulp zal worden vergemakkelijkt. De zoeven genoemde economische noodzakelijkheden worden in ster ke mate beheerst door het feit, dat de concurrentie op de wereldmarkt voortdurend in kracht toeneemt. De verkopersmarkt heeft zich in een kopersmarkt gewijzigd. Onder deze omstandigheden zal Neder land zijn zware export taak moeten vervullen op straffe van een aan zienlijke daling van het tegen woordige voorzieningsniveau en het ontstaan van werkloosheid. Hier ligt een waarlijk nationale taak, waaraan een ieder op de plaats waar hij is gesteld, zal moe ten medewerken. De devaluatie De wijzigingen op monetair ge bied, die bezig zijn zich te vol trekken In overleg met het Inter nationale Monetaire Fonds, gullen zonder twülel Invloed .uitoefenen op de concurrentiepositie der on derscheidene landen. Ook Neder land zal de omstandigheden, waar onder hel handels- ea betalings verkeer met het buitenland zich voltrekt, in menig opzicht zien wijzigen. Nochtans zal ,de taak. waarvan ik zoeven sprak, slechts ten volle kunnen worden vervuld, indien de krachten worden gericht op het bereiken, en handhaven van een in internationaal verband concurre rend niveau der productiekosten en vergroting van de productie. Verhoging van de arbeidsproducti viteit, mede door opvoering van de efficiency, zal daartoe noodzakelijk zijn. Ook omvangrijke Investerin gen voor vervanging, modernise ring en uitbreiding zijnr> hiertoe vereist. Deze investeringen zullen een uitvoerbevorderend1 of invoer- besparend karakter moeten dragen. Zij dienen vooral in de industrie tot stand te worden gebracht. Ook met het oog op de werkgelegen heid, die voor de snel toenemende bevolking moet worden geschapen en die in het bijzonder van beslis send belang is voor de positie der arbeiderB, acht de regering de be vordering van de industrialisatie een van de kernpunten van het te voeren economisch beleid. Daar naast zal zij aan de emigratie bij zondere aandacht schenken. Ar be ids vrede Het stemt tot verheugenis, dat ondanks na-oorlogse spanningen en moeilijkheden de arbeidsvrede kon worden behouden. Dat dit in de ja ren na de bevrijding mogelijk is ge- heeft in belangrijke mate bijgedragen tot wat aan herstel van de welvaart des lands is bereikt. Handhaving van een goede samen werking tussen overheid, werkge vers- en arbeidersorganisaties zal ook voor de verdere ontwikkeling van grote betekenis zijn. Ook over de nieuwe situatie, die een gevolg zal 2ijn van de zich wijzigende mo netaire verhoudingen, zal met de Stichting van de Arbeid overleg worden gepleegd. Pogingen om tot verruiming en vrijmaking van het internationale goederen», en dienstenverkeer te geraken worden door Nederland krachtig gesteund. Binnenslands wordt .een einde gemaakt aan de- tailbemoeienissen, die zijn voortge vloeid uit de schaarste-economie, daartoe zou komen te b jstaan, is op maar die thans verstarrend zouden de desbetreffende post de nodige kunnert werken en gemist kunnen ruimte geopend. worden. Na de Jaarbeum DE resultaten van de 53ste Jaarbeurs zijn zeer bevredi gend, zo lezen wij in een commu niqué van de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs te Utrecht. TJj kan zonder enig voorbehoud ge slaagd worden genoemd en dit Is des te verheugender, wanneer zulks wordt gezien tegen de ach tergrond der factoren, die op het ogenblik het economische leven beheersen, zoals rigoureuze belas tingheffing, daling van de koop kracht en bij'gevolg kleiner inkopen van de cliënten, en toenemende concurrentie. Juist door de wezigheid van deze factoren, zijn. de verwachtingen bij geen der deelnemers hoog gespannen ge weest en dit plaatst de goede za ken, die er zijn gedaan, In een op-f - merkelijk licht. Het totaal aantal bezoekers is ongeveer gelijk gebleven aan dat van de vorige Jaarbeurs circa 200.000 maar binnen dit totaal had een aanzienlijke verschuiving plaats. Het aantal verkochte loket- kaarten liep terug, maar de hoe veelheid cliëntenkaarten, die door de deelnemers aan hun afnemers worden toegezonden, steeg aanmer kelijk, zodat men kan spreken van een daling van het „kijkpubliek" en van een stijging van het „koop- publiek". Daarbij komt, dat het aantal bui tenlandse bezoekers 60 hoger was dan van de vorige Najaars- beurs, 'tgeen dus wijst op een nog steeds groeiende buitenlandse be langstelling. België staat aan de top, gevolgd door Engeland, da Verenigde Staten, Frankrijk en In donesië. En Duitsland? Duitsland was na Engeland met het grootste aantal deelnemers vertegenwoor digd, n.l. 265 tegen nog slechts 58 op de Najaarsbeurs in 1948. T-T ET is allang geen geheim meer, x x maar na de Duitse geldsane- ring voltrekt zich het economisch herstel in West-Duitsland met ge weldige schreden. Het is ook geen geheim, dat dit herstel wordt ge voed door allerlei geallieerde maat regelen en wanneer dit tempo zö door blijft gaan, zal Duitslandzich ontwikkelen tot een economische macht van de eerste orde. "Waar wij, als Nederlanders bevreesd voor zijn, een vrees, die overigens ook in lan den als Belgie; Frankrijk en Enge land leeft, is, of deze economische macht op een bepaald punt in de geschiedenis politiek zal gebruikt worden en daaromtrent zijn wü nog allerminst gerust; zij verklaart onze betrekkelijke gereserveerd heid. Aan de andere kant erkennen wij uit puur zakelijke overwegin gen de belangrijkheid van Duits land als economisch reservoir, als expansie-mogelijkheid van ons han delsverkeer. zonder welk wijzelf slechts moeilijk kunnen ademhalen, In 1938 was 31.3 van onze to tale invoer afkomstig van Duits land, dat 14.9 van onze export -nfnareren:-daarmede na Engeland onze voornaamste klant was. Daar naast-waren er onze,inkomsten uit het transitoverkeer en de inkom sten uit onze investeringen m Duitsland, die voor de oorlog op 1 1% milliard gulden geraamd wer den. De Belgen hebben hun gereser veerdheid to.v. Duitsland reeds lang laten varen en versterken, waar mogelijk, hun economische betrekkingen met dit land. De Ne derlanders, ernstiger en daardoor langzamer, blijven thans evenmin achter en het onlangs afgesloten handelsverdrag met West-Duitsland levert daar het bewijs voor. Als dit accoord slaagt, betekent het dat de handel naar beide zijden ongeveer 400 millfoen gulden per jaar zal be lopen. In 1948 bedroeg de export naar Duitsland nog geen f 160 mil- lioen bij een import uit Duitsland van f 267 millioen! Uit de belangstelling van de Duitsers voor de Jaarbeurs kunnen wij afleiden hoezeer ook zij bezig zijn de posities te verkennen. De positie van de middenstand, die aan de ene kant door de liquidatie der schaarstemaatregelen ruimer armslag krijgt, doch aan de andere kant door toenemende concurrentie, gepaard met zware bedrijfslasten, in sommige opzichten voor financi ële moeilijkheden komt te staan, zai de bijzondere aandacht van de re gering vragen. Verdere stimulering van de vak bekwaamheid, in het bijzonder ook in het ambacht, moet, mede met het oog op de bevordering van de ex port, van grote betekenis wórden geacht. De toenemende behoefte aan voeding voor het snel in aantal groeiende Nederlandse volk en de belangrijke bijdrage in do uitvoer, welke de landbouw moet leveren, maken het noodzakelijk, dat de productie op eigen grond en met eigen arbeid zo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Het landbouwbeleid blijft er op gericht de voorwaarden daarvoor to soheppen door to stre ven naar bestaanszekerheid op lan ge termijn door middel van produc tie- en marktordening en voort gaande verbetering van onderzoek, onderwijs en voorlichting. Ofschoon op dit ogenblik de in ternationale verhoudingen, het In donesische vraagstuk en het finan cieel-economisch beleid zeer in het bijzonder de aandacht vragen, wordt met kracht doorgewerkt aan de verdere verwezenlijking van het program ten aanzien van Wetgeving en bestuur, dat het vorige jaar werd ontwikkeld. Ook andere on derwerpen In verband met de ide- ele en materiële belangen van ons volk dan toen werden genoemd, zijn op verschillende departemen- ten ter hand genomen. Hoezeer de economische en finan ciële toestand beperkingen oplegt,, het mogelijke zal worden gedaan om het herstel van onze volks kracht, stoffelijk atowel als geeste lijk, dat zich in de sedert de ocr- Ipg verstreken jaren op een in me nig opzicht verheugende wijze heeft voltrokken, verdere voort gang te doen hebben en om ons uit nood en verwoesting herrezen land een waardige plaats te doen inne men in, de .internationale samen werking. Uw taak zal ook In de ko mende jaren veelomvattend en moeilijk zijn. Met de bede. dat Gods onmis bare zegen op onze gemeenschap-- pelljke arbeid moge rusten, ver klaar ik de gewone zitting der Sta- ten-Generaal voor geopend."

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3