Devaluatie-lawine rolt nog steeds verder Kosten levensonderhoud worden hog er E£?n rn «ffï*SKJRrtwE Franse franc met 10 procent omlaag ïn Indonesië nog geen standpunt over devaluatie Dode bij mijnexplosie in Roermond Voorunie Benelux 1 Nov. van kracht AGENDA Schippersgezïn sliep week lang in open lucht B.M.H.C. wint de Nederlandse liockeydag Geen verdovende middelen ol pressie, zegt Szonyi Westduitse regering gevormd Talrijke kampioenen Zondag op het zwemfeest van ,,R" Prachtige prestatie van een duif tijdens wedvlucht Devaluatie was onvermijdelijk 4 Dinsdag 20 September 1945 rejermjr besloot na een kabinetsritting, die bijna vier uren duurde drt pariteit met het pond is thans vastgesteld an 4wi fmnn 4r>v+n S»rSrt?hLrth>rMe'?"'Se Xesenover de dollar blijf» eon vrije SS I! ï"ihr;f; gm f»™* «M Ktammel™. Zweden T?15 kroon van 3,80 voor een dollar qij 5 18 srbrachL terwfll de pariteit met de pond gelijk is gebleven. inbracht, ter hand te nemen. Op het ogenblik hebben de Britse exporteurs overi gens werk in overvloed vooruit lopend op een mogelijke devaluatie zöjn er in de laatste weken voor vele mdboenen aan Amerikaanse orders m Engeland geplaatst. Verder ver klaarde minister Cripps,'dat er niet op de defensie en de sociale uit gaven zal worden, bezuinigd, maar wel op het staatsapparaat Bokssport en devaluatie LONDEN De devaluatie van het pond zal voorlopig het einde betekenen van bokswedstrijden in Engeland tussen Britse boksers en Amerikanen. Jack Solomons, die onlangs uit de Verenigde Staten terugkeerde, verklaarde, dat som mige Amerikaanse boksers, die be loofd hadden deze winter naar Londen te komen, wellicht hun toezegging zullen intrekken. Het ziet er naar uit, dat de Amerikaan se boksers de devaluatie van het pond zullen moeten accepteren, omdat de gages niet verhoogd kun nen worden, of dat de Britse bok sers met kleinere beurzen genoe gen nemen. Maar ook dit lijkt on waarschijnlijk. Intussen zfjn de onderhandelin gen tussen Freddie Mills en Joe Maxim voor een titelgevecht om het halfzwaargewiehtkampioen- schap door de devaluatie van bet pond zwevende geraakt. In het geheel, hebben thans acht tien landen gedevalueerd of staan op het punt zulks te doen, ïn een tiental andere staten, waaronder West-Du!tsland. Oostenrijk en Argen tinië, wordt de devaluatie ernstig overwogen. Zwitserland en België verklaarden niet te zullen devalue ren. maar financiële experts ver wachten, dat. tenminste België bin nen. afzienbare tijd tot deze maat regel zal moeten overgaan. Een optimistisch, geluid is uit de Verenigde Staten gekomen; Ameri kaanse zakenlieden verwachten, dat er thans een emde zal komen aan de verstopping van de internationale handel, zoals deze zich in de laatste tijd ontwikkeld heeft Sir Stafford Cripps heeft gisteren tijdens een persconferentie, die door met minder dan 400 journalisten werd bijgewoond, een beroep ge daan op de Britse zakenlieden om met verdubbelde kracht de export De Staatssecretaris van financiën van Indonesië, örs A- Oudt. heeft Dinsdagochtend te Batavia In een radiotoespraak medegedeeld, dat de Indonesische regering nog niet defi nitief haar standpunt heeft bepaald met betrekking tot het vraagstuk der devaluatie, rodat dienaangaande nog niets kan worden medegedeeld. Drs. Oudt zeide, dat sluiting van banken en spaarbanken niet in de bedoeling ligt, doch dat, in afwach ting van een definitieve bepaling van het standpunt der Indonesische regering, het deviezen-fonds voor Indonesië tydelijk alle wisseltrans acties met bet buitenland heeft stop gezet. De handel is de laatste tien dagen reeds op een eventuele devaluatie van. de Ned. O as tin dis che gulden vooruitgelopen. Dit kwam tot uiting in een scher pe stijging van de prijzen van levens middelen, textielgoederen en import goederen, in een grote aarzeling'bij de handelaars om over hun voor raden te beschikken en in een sterke daling van de waarde van de gulden op de zwarte geldmarkt te Batavia. Het bestuur van de Nederlandse Antillen beeft met betrekking tot de devaluatie van het pond sterling en een eventuele devaluatie van de Nederlandse gulden zijn houding nog niet bepaald. ROERMOND Een planfcoenar- beider is gedood, toen Maandagmid dag om even over half twee een mijn explodeerde in een plantsoen nnn de Minderbroedersingel te Roer mond. In de winter van 1944 bevond zich hier een tankversperring met ipjjnen. Deze versperring en de mij nen zijn destijds opgeruimd en het terrein werd afgezocht Er schijnt echter een mijn te zijn achtergeble ven. Toen twee arbeiders met een zodenklopper een verzakking in een grasperk egaliseerden heeft de mijn de vereiste druk gekregen, met het gevolg, dat bij is ontploft" Het li chaam van de gedode werkman is zwaar verminkt. Het slachtoffer was sedert 1920 In dienst der ge meente Roermond. De man was ge huwd en vader van zes kinderen, waarvan er drie minderjarig zijn. Voetballer, dief en recidivist GELEEN. Ln ds nacht Zondag op Maandag heeft de Ge- Jeense politie een bekend Sittards voetballer (die Zondag nog het enige doelpunt voor zijn club maak te) aangehouden, nadat hi] in een kledingmagazijn was binnengedron gen en daar enkele costuums en een regenjas had ontvreemd. De dief was door de eigenaar ontdekt en op de vlucht gejaagd. In een portiek op de Rijksweg werd hij door de poli tie gearresteerd. Het bleek later, dat hij in de nacht van Zaterdag op Zondag zich te Meerssen eveneens schuldig had gemaakt aan diefstal uit een kle dingmagazijn, waar hij ook gestoord ■werd. De dief, zekere Pb. uit Helmond, die meestal in een woonwagen ver blijft, is volgens de politie, een re cidivist BERLIJN. Een rechtbank te Halle <Sowjet-7.one> heeft het dood vonnis uitgesproken over August Huebscher, voormalig korporaal van de SS en kok van het concentratie kamp Buchenwald. Zeventien getui gen, onder wie Sievert, minister van binnenlandse zaken van Sak- sen-Anhalt, verklaarden, dat Hueb scher in de periode van 1941 tot 1945 een groot aantal kampbewo ners beestachtig mishandelde en knoeide met hun. voedselrantsoenen. Amerikaanse is niet bang voor peperen-zout haar Wat onmiddellijk opvalt, wan neer men, in de drukke winkel straten van New York loopt, is dat niemand op tl let. Ieder is zo bezig met zichzelf, dat hij er niet aan denkt ook maar de minste aandacht aan de duizen den om zich heen to 'schenken. En het is verwonderlijk met welk een rust de eindeloze men senstroom zich voortbeweegt. Opzichtige kleding ziet men weinig. Het snit van de heren- costuums is opvallend goed; de dassen zijn kleurig en vertonen vaak vreemdsoortige motieven, zy vormen de vrolijke noot van de meestal saaie herenkleeding. De vrouwen dragen haar kleren met een zekere onverschillig heid. Dit is echter schijn; ïn werkelijkheid wordt de garde robe met het grootst mogelijke overleg gekozen. De Amerikaan, se vrouw verschilt in twee op zichten totaal van de Hollandse: ze is do1 op kleuren en op grijs haar. Zü kiest ook haar schoe nen, ja zelfs haar zakdoek en zonnebril in vrolijke tinten en wat het haar betreftzij denkt er niet over het te ver~ ven. Men begrijpt hier niet goed waarom dit in Europa zo popu lair is en meent dat het uitslui tend gedaan wordt om jonger te schijnen. Dat wij peper-en- zourikleurig haar niet flatteus vinden en overtuigd zijn, dat een warme tint ons heter staat, verwondert haar^ Mijn kapper voorspelt somber nog meer echtscheidingen als de vrouwen hem zo weinig werk geven. Volgens hem zouden veel mannen gevoelig zijn voor een kapsel, dat niet zo duidelijk het voortschrijden der jaren ver toont. Wie zal het zeggen?... In ieder geval is een kapper, die 7 dollar rekent om zijn cliënte de gewenste tint te geven, niet onbevooroordeeld, lijkt mij. Sophie' Hoedt Winkler Prins. BRUSSEL. Eerste minister Eyskens heeft hedenmorgen ver klaard, dat op 15 October In Lu xemburg een vergadering zal wor den gehoed en van ministers der Beneluxlanden. Dit betekent, aldus Gaston Eyskens, dat de Yoonmie op 1 November van kracht zal worden. België heeft het initiatief genomen tot deze bijeenkomst. VOOR HEDEN Operette: Schouwburg, S u: Walsdroom (Hoofdstad Operette) Palace, S u: Laeh-Invasie 1949. Circus: Kruiskade, 8 u: Circus Strassburger. Films: Arena, 2, 7, 9 uur: Moeder was actrice; Capitol, 2, 7, 930 u: Western Union; Cineac, 9— 5.30 u: Nieuws enz, 6, 8. 10 U; The big shot Colosseum, 2, 7, 9.15 uur; Spionnen aan de Theems; Harmonie, 2. 7, 9,15 U; Brief van een onbeken de vrouw; Lutusca, 2, 6.30, 9.15 u: Amber; Luxor. 2, 7. 9..30 u: Al te goed is buurmans gek; Prinses, 2.15, 7,9.15 u: In het duister van de nacht; Rex, 1.15, 3.15, 7, 915 u: Rendez vous met Annie; 't Venster, 2, 7, 9.15 u: De zevende sluier; Victoria, 2, 7, 9.15 u: The big Shot. Schiedam; Monopole, 2, 7, 9 u: De Zwarte Pijl; Passage, 2, 7, 9.30 u; 't Is feest vandaag. Tentoonstellingen: Boymans, 10—5 U: Werken uit be2. v. D. G. v. Beuningen; Drie eeuwen prentkunst; 't Venster 10—23 uur: schild, en tek. Beïnt MankES; Kunst kring 105 u. schild, teken, aquarel len Paul Delvaux; Bouwcentrum 922 u. Kanalisatie v. d. Maas, be- roepsv. en vakopL Bouwbedrijf. DEN HAAG. - De heer W. Stem- metz in Amsterdam, die voor de KVP zitting had in de Tweede Ka mer. heeft met ingang van morgen zijn ontslag als lid van dit college ingediend- Baby gestorven door ontbering Op de harde grond, slechts foe* gedekt met zakken en lappen, zon der beddegoed of huisraad, zo heeft het gezin van de 40-jarigre schippersknecht A. H. E. zes dagen gebivakkeerd aan de Waalhaven op pier zeven. Het gevolg hiervan is geweest dat ecu baby van vier weken van ontbering is gestorven en de twee andere kinde-en uit het gezin, bedekt met ongedierte en huiduitslag in de Boezembarakken moesten worden opgenomen. De schippersknecht had ruzie gehad met zijn schipper en me met zijn gezin de schuit verlaten. Vergeefs probeerden ze ergens on derdak te krijgen. Ten einde raad besloot de man een bivak op te slaan op pier zeven van de Waal haven. Dat was op 10 September. Zes dagen lang bracht het gezin door op de grond, slechts toegedekt met zakken en lappen. Een paar over struiken gehangen jute zak ken moesten het beschermen tegen de wind en de koude nachtlucht. De drie kinderen bezaten hoege naamd geen kleding. ïn ellendige toestand werd de schippersfamiiïe Donderdagavond j.l. aangetroffen, door een agent die onmiddellijk maatregelen nam. Het jongste kind. een baby van vier weken, was zwaar ziek. Eerst werd het bij een gezin op de Hey- plaat ondergebracht, maar toen de toestand ernstiger werd, moest het kindje in het Soph ia-kinderzie kenhuis worden opgenomen, waar het Zondag is overleden. De twee andere kinderen, één van twee jaar cn één van een jaar en drie maanden waren met ongedierte overdekt en leden aan scabies. Zij zyn naar de Boezembarakkcn ge- biacht. De ouders hadden het niet nodig gevonden, een dokter te waarschuwen. De man. heeft in middels een schip gevonden en is met zijn vrouw vertrokken. De kinderpolitie heeft maatregelen genomen. De roofoverval op de Boerenleenbank De Rotterdamse recherche heeft de laatste dagen grote activiteit aan de dag geleed in zake de roofover val op de Boerenleenbank te IJssel- monde. WU hebben reden om aan te nemen, dat binnenkort deze gerucbri makende affaire tot e«n oplossing zal worden gebracht. Er zouden reeds enkele arrestaties zijn ver richt. Dr. Konrad Adenauer heeft be loofd dat zijn West Duitse regering zich tot het uiterste zal inspannen voor de stiehiing van de Ver. Sta ten van Europa. Hij noemde fede ratie de enige garantie voor Euro pa's vreedzame ontwikkeling. Schaerweyde de sterkste in het B-tournooi Nadat vorige week alom in den lande de voorronden waren gehou den van de Nederlandse Hockey- dag, vonden afgelopen Zondag in' Amstelveen de eindronden plaats, Ten slotte slaagde BM.H.C. uit Eloemendaal er in het prachtige beeld -.Dé Batavier", de wisselprijs voor deze wedstrijden, voor een jaar in zijn bezit te krijgen. De in ternationaal Bouman heeft daarin ■v/el een zeer groot aandeel gehad door alle door BJVf-H-C. op die dag gescoorde doelpunten voor zijn rekening te nemen. Overigens toon de de gehele ploeg zich" van een sterke zijde. Ze versloeg eerder op de dag de beide uitstekende Zuide lijke clubs Ven! o (21) eft H. T. G. C, (31). Het is wel treffend dat, nu K.H.IJ.C. aan deze serie wedstrijden niet mee heeft gedaan, juist de ploeg die als enige vorig jaar H.H.IJ.C. kon verslaan, in dit Middlesex tegen het Nederlands elftal LONDEN. Gemeld wordt, dat Middlesex Wanderers door het be stuur van de KNVB zijn uitgeno digd naar Nederland te komen om op Woensdag, 26 October te Rot terdam een oefenwedstrijd te spe len tegen het voorlopige Neder lands elftal, Het elftal van de Middlesex Wanderers is voor deze ontmoeting als volgt samenge steld: Doel; R. Ivey (Romford); ach ter: L. J. Wallis (Leyton Stone) en R. Gadsden (Hyes); midden: L. T. Opp (Hendon), D. Stoker (King- stonians) en E. Fright (Bromley); voor: J. Lewis (Walthamstow Avenue) ,en. G. Robb (Fincüley). DE PROCESSEN IN BOEDAPEST Complot zou anti-Russisch Balkanblok hebben willen vormen BOEDAPEST. Alle acht com- monistische „leiders, onder wie Laszlo Rajk, de voormalige Hon gaarse minister van buitenlandse zaken, die te Boedapest terecht staan onder beschuldiging van ver raad en spionnage voor de Ameri kanen en de Joegoslaven, hebben thans bekend. Mogelijk zullen eind deze week de vonnissen worden uitgesproken. Lazar Brankof, die aan ft hoofd gestaan zou hebben van de Joego slavische inlichtingendienst in Hongarije, deed mededelingen over de organisatie van de Joego-Slavi sche spionnage inTsjecho.Slowa- kq'e. Hij noemde Dmdic, assistent- leider van de Joegoslavische mili taire missie te Praag; als de leider hiervan. Een der andere beschadigden, dr. Tïbor Szonyi verklaarde o.a., dat Allan Dulles, een broer van de Amerikaanse senator John Foster Dulles, tijdens de oorlog chef was van de Amerikaanse inlichtingen dienst in. Zwitserland en een aantal politieke immigranten in Zwitser land, „Trotzkïsten", in dienst had genomen. Szonyi- zeide verder, af te weten van contact tussen maar schalk Tito en de Amerikaanse in- (Eigen bericht) DEN HAAG. De gevolgen van de devaluatie van de gulden, welke thans voor de deur staat, zullen zich voor de grote massa van het pa. bliek op enkele terreinen in ongunstige zin doen gevoelen. Vrfj direct zal dat het geval zijn met betrekking tot de broodprijzen, omdat onge veer 70 procent van het broodgraan, dat hier wordt gebruikt uit de dollargebieden wordt geïmporteerd. Ook de prijzen van artikelen, waar in bloem verwerkt is, zoals biscuit, gebak, etc. zullen spoedig deze In vloed ondergaan. lichtingen dienst. Hij zeide ook nog, dat rijn getuigenis „oprecht en waar in elk detail" was. „De weet uit ervaring, aldus Szonyi, „dat er bij politieke processen "zoals dit, al tijd mensen zijn, die menen, dat de bekentenis van de verdachte aan verdovende middelen of pressie te wijten is. De als deskundige weet, dat dit onmogelijk is". Volgens Szo. nyi wouden de beschuldigden be trokken zijn geweest bü een - com plot tot vorming van een anti- Sowjetrussisch Balkanblok onder leiding-van Tito. - - - Een woordvoerder van. het Fo reign Office heeft ontkend, dat er enige waarheid zou schuilen'in; de beweringen, welke tijdens het pro ces te Boedapest zijn geuit, dat twee Britse functionarissen in Hongarije betrokken zouden zijn geweest biheen cdmplot tegen de Hongaarse regering. Aangezien ook veevoeder in hoofdzaak uit de dollar landen zal worden geïmporteerd, zullen de binnenlandse prijzen in de sector veeteelt eveneens na verloop van vrij korte tijd een stijging onder gaan, welke op de kosten van le vensonderhoud direct van invloed worden: weliswaar is de import van vlees dn de nabije toekomst van geen betekenis meer, op grond daarvan zal geen prijsstijging be hoeven op te treden, doch de kos ten van de veeteelt in Nederland door de verhoogde voederprQzen zullen wel doorwerken. Directe verhoging van- de prijzen is voorts te-verwachten van de stij ging der kosten van geïmporteerde oliën en vetten. Tegenover dit alles staat echter, dat tengevolge van de devaluatie een veel sterker economisch her stel zal mogen worden verwacht. Hierdoor, en door de correctie maatregelen, welke de regering ongetwijfeld moet nemen, is te verwachten, dat de gevolgen van de devaluatie voor de grote massa heel wat minder ernstig zullen zijn dan zij zich op het eerste gezicht laten aanzien. DOVER De poging van de 58-jarige Londense dokter. George Basil Brewster, om het Kanaal over te zwemmen, is na 8 uur 20 min, mislukt. Het was zijn 13e poging". Nijmegéa's vrijheidsvuur brandt weer NIJMEGEN. Maandagavond is het vrijheidsvuur uit Eindhoven langs,de historische corridor door snelle lopers naar Nijmegen over gebracht De loco-burgemeester, de heer W. Beukema, ontstak ermee bet licht in de kom van het Vrij- heidsmonument nabij de Waal brug. De vlaggen van Amerika, Engeland, Nederland en Nijmegen, die om het monument stonden op gesteld, werden gehesen. Woorden van welkom werden gesproken tot de Amerikaanse en Engelse uni lit aire 'attaché's, die de plechtigheid bijwoonden- Het ge heel werd opgeluisterd door mu- Duizenden defileerden langs Vrijheidsmonument en woon- bij het Keizer Karelplein een voorstelling bij. Langzaam-aan staking der Londense spoormannen LONDEN. De Londense spoor wegarbeiders hebben Zich uitge sproken voor een „Langzaam-aan" staking, die Woensdag tg midder nacht: zal ingaan. Zij willen kracht bij zetten aan een eis van hun vak bond tot een loonsverhoging van tien shilling per week. Het is de eerste reactie van de Engelse arbeiders op de aansporing van Sir Stafford Cripps .harder te werken voor hetzelfde loon'*. Men neeznt aan, dat hun actie een chaos zal veroorzaken in het ingewikkel de vervoerssysteem van de Britse hoofdstad. Deze actie zal een van de belangrijkste kwesties zijn waar voor de raad van het Britse Vak- verenigingscongres zich gesteld ziet in de vergadering, die vandaag be legd is om de economische situatie te bespreken in het licht van de de valuatie van het Britse pond. toumooi diens plaats heeft ingeno men door als eerste te eindigen. Vac de beide promotieklasscrs uit het Westen, S.C.H.C. en de Delfise Studenten zegevierde eerst genoemde over Union (Nijmegen), doch trof BhEC. De Studenten verloren reeds hun eerste wed strijd, tegen H.T.C.C, (10). In de volgende ontmoeting moest de Eindhovense pleeg het opnemen tegen T.O.G.O., dat een 3—1 zege op de Leeuwarder Hockey Club achter de rug had. Op verrassende wijze werd deze Zuid-West ont moeting een overwinning voor de Zuiderlingen (10). De eindstrijd ging tenslotte dus tussen B.MH.C. en H.T.C.C. Tegen ,het productieve spel van1 'Bouman c-s. waren de Eindh ovenaren echterniet opge wassen. In het B-tournooi had de Rot terdamse. 2e klasser Aeolus, dat zich een plaats in de einddag had veroverd, in de eerste ronde een bye, doch moest toen de stick krui sen met Schaenveijde. Deze laat ste ploeg had al in haar treffen te gen HDS laten, zien dat zij wat in haar mars had. Aeolus zocht tever geefs naar haar goede vorm en dolf verdiend het onderspit (31). Hurley, dat in de eerste wedstrijd zich duidelijk sterker had getoond dan Rapidity, bleek daarin echter al haar kruit te hébben verschoten en verloor in de finale van Schaer- wëïjde met 2-Q. De uitslagen-waren: A: TOGO—LHC 3—1; HTCC— D. Stud. 1—9; BMHCVenlo 2—1; SCHC—Union 1—0; TOGO— HTCC 0—1; BMHC—SCHC 3—1; HTCCBMHC. 1—5. B; SchaerweydeHDS 22 (Schaerweyde wint ha doelscho- ten)HurleyRapidity 40; Aeolus^-Schaerweyde 13; Hur ley—Schaerweyde 02. BONN. De eerste Westduitse V regering die onder leiding zal staan van dr Konrad Adenauer is heden officieel door president Theodor Heuss benoemd. De ministers zijn: dr. Konrad Adenauer, bondskanse lier (CDU); dr Franz Bluecher, vice-kanselier on minister voor het Europees Herstelplan (Vrije Dem.); Heinrich Heïlwege, minister voor Verhinding met de Bondsraad (Duit se Partij)pref. Ludweig Erhard, minister van Economische Zaken (CDU); dr Fritz Schaeffer, minister van Financien (CDU); Jakob Kai ser, minister voor zaken, die geheel Duitsland betreffen, met inbegrip van de Oostelijke zone (CDU); dr Gustav Keinemann, minister van Binnenlandse Zaken (CDU); dr Thomas Dehler, minister van Jus titie (Vrije Dem.); Wilhelm Niklas, minister van Landbouw (CDU); Anton Storch, minister van Arbeid (CDU); dr Hans Christoph See- bohm, minister van. Vervoer (Duitse Partij): Hans Schuberth, minister voor PTT (CDU); dr Eb erhard Wil- bermuth, minister-van Behuizing err Wederopbouw (Vrije Dem.); dr Hans Lukaschek, /-minister voor- vluchtelingenzaken (CDU). Zaterdag [)o]o-tournooi Zoals wg reeds hebben gemeld wordt er ter gelegenheid van het 12i/j'jarig bestaan van de zwem vereniging .Rotterdam' Zaterdag en Zondag een internationaal water- polotournooi en een zwemfeest ge geven, waarvan de baten ten goede komen aan het Mr. Bierenbrood- spot-fonds. Zaterdag om" 8 uur wordt het waterpolotournooi afge werkt met deelname van de Kon. Gentse Zwemvereniging, waarin drie Belgische internationals zitten, Merwede, De Robben, de internatio nals Rohner en Keetelaar en de ju bilerende vereniging „Rotterdam". Voor de verliezersronde een aan vang neemt, wordt door zes heren een wedstrijd op de springplank ge houden, o.w. Stuip, Mu9sert en Giel, resp. 2. 3 en 4 bij de nationale kam pioenschappen, terwijl ook de Ne derlandse kampioene Leni Keiler van de partij zal zgn. Het zwemprogramma voor Zon dag ziet er zeer aantrekkelijk uit, aangezien vrijwel alle' kampioenen aan de start zullen verschijnen. Op de 100 m. borstcrawl startsn Irma Zuid-Hollandse boksers slaan Antwerpen Gisteravond werd In de grote zaal van de Dierentuin ln Den Haag een wedstrijd gehouden tussen boksers van Zuid-Holland en Antwerpen welke door onze landgenoten werd gewonnen met B—2. De uitslagen luiden: Vlieggewicht: Doodkorte (Rotterdam) verliest door opgeven in de 3e ronde van All Gerard (Antwerpen); Bantam- gewicht. Snoeck (Rotterdam) vv.o.p. van Lava (Antwerpen); vedergewtebt: De Jonge (Den Haag) wop. van Kid Eddy (Antwerpen): lichtgewicht: Te Pas (Den Haag; w.o.p. van CanipeJ (Antwerpen,); Buis (Den Haag) w.o.p. van Braem (Antwerpen); midden gewicht: H, Kico- laas (Den Haag) verliest door k.o. in de eerste ronde van Gilbert (Antwer pen); wettergewicht: Jansen (Rotter dam) w.o.p. van Mino de Wil (Ant werpen); Brochard (Den Haag) w.o.p. van Gallaart' (Antwerpen). De uitslagen van de bjjpartilen lui den: lichtgewicht: Hogeband (Rijswijk) wint door interventie van de scheids rechter In de 3e ronde. van. Van Eek (Rotterdam); middengewicht: Houtman (Rotterdam) wo,p. van Plitak (Den Haag), wel tergewicht; Bouwhuizen (De Lier) w.o.p. van W. Nolten (Den Haag). Schuhmacher en Ana Massaar en Van Boxem van D.A.W. Is bij de heren pre sent. On de 200 m. schoolslag voor da mes zien we de nieuwe kampioene H. Caspers van L.Z c tegen Janny da Groot. Kei Garrltsen, Nel van Opstal en de Belgische kampioene Raymonds Vergouwen, die kort geleden het Bel gische record op 2 m. 56.6 bracht, op hetzelfde nummer voor heren kan de spanning ten top stijgen tussen Bob Bonte Hpns Keiler en Joop van Daat- selaar. Op de 100 m, rugslag vinden we Geertje Wielema met haar clubgenote Diny van Ekns en Rla v. d. Horst. Het is jammer dat Kees Kievit uit Eind hoven voorlopig weigert deel te nemen aan wedstrjden ln het Westen, aange zien hij ln de pers gehekeld Is wegen# minder goede mentaliteit. Tot besluit speelt .,R'' een waterpolo wedstrijd te gen het militair zevental. We zitten wel in de jubilerende verenigingen. Niet alleen nadert Neptunus snel de vijftig jaar en herdenken de Rotterdamse scheids rechters de bekende dag, dat 25 jaar geleden en2maar ook de biljartvereniging Caland gaat in de bloemen. Volgende week Maandag is het 25 jaar geleden, dat zij werd opgericht en nu willen de Calan- ders. dat wel in intieme kring vie ren, maar we weten, niet of hun dat helemaal zal gelukken. Vanavond begint het al met jubileum-wed strijden, evenals morgenavond en Donderdagavond. Voor deze wed strijden zijn. bevriende relaties uit genodigd. Zaterdag is er tot besluit van de feestelijkheden een diner. Geen grote drukte dus, maar een waardige feestviering, waarbij de sport zelf niet in het gedrang komt De vereniging schijnt nu voorgoed Zij kwam een half uur eerder aan dan de rest Pe Rotterdamse Postduiven, bond hield dit keer een wedvlucht uit Diercn-Doesburg afst. 114 km. De duiven werden daar om 8,10 uur in vrijheid gesteld, met be wolkte lucht en kalme Z.-Westen wind. Allengs ging echter de wind opsteken en de dolven kregen het hierdoor niet gemakkelijk. Niette min kwamen zij toch op tijd de stad binnen en was er zelfs een bij die klaarblijkelijk het gehele con- vooi had losgelaten en rechtstreeks op huls aan was gestevend. Deze duif arriveerde reeds te 9,40 uur in de stad en had alzo een voorsprong van 22 minuten op het gehele canvooi. Het was een duif van de heer H. Frankenhuizen, iid van de P.V. De Westerbode. Bii informatie is ons gebleken, dat deze duif, reeds vier maal aan de kop vloog, al. 2 maal een 2e prijs, 1 maal een le priis en ook nog een 3e prijs. Frankenhuizen is een nog jonge liefhebber, die dit jaar,de duif cadeau kreeg van de bekende sportman R. Halter. Rond 10 uur kwamen de overige duiven de stad binnen en werden de prijzen ge leidelijk aan nog binnen het half uur verdiend. - De Ned. Algen. Bond loste dit keer te Mons (België) afstand 1B8 km. De wedvlucht had een gunstig verloop en alzo werden de prijzen in 20 minuten verdiend. De Ned. Bond van Zaterdagvlie gers had dit keer een wedvlucht vanuit Neuville (België) afstand 155 km. op haar programma staan welke eveneens bijzonder geslaagd mag heten. Gelost te 12 uur arri veerden de eerste duiven te 14,20 uur en werden de prijzen in 12 minuten, verdiend. Op geen dezer wedvluchten wer_ den er verliezen geleden. De eerste prijswinnaars in de diverse verenigingen en rayons, waren de volgende personen. De Spangenbode: 1 W. de Hoon, 2 A. H. v. Leeuwen, 3 J. de Waaier D.C.V.: 1 P, G, v. d. Schans, 2 A. J. Leen ders, 3 A. Verhoeven Het Centrum: 1 G. v. Zon, 2 C. Berkhout, 3 C. v. d. Hoeven BI. Doffer, Overschie: 1 R. Coller, 2 De Schepper, 3 Gebr. "WÏHems FXjenoord: 1 G. 'de Otter, 2 J. Dijksman, 3 D. Tijl GevL Vrien den, IJsselmonde: 1 Hofman en Bezemer, 2 W. de Klerk. 3 G, Kos~ ter Vitesse: 1 D. Ootkaas, 2 K. Hekking, 3 L. Rutten Hillegon- da: 1 H. Stam, 2 M. de Graaf. 3 A. Blom De Maasstad; 1 L. Venia- ga, 2 P. Versnel, 3 Gebr. Dekkers De Luchtreizigers: 1 3 J. de Ko ning, 2 Gebr. v. Pelt Maas: X J. v. Egmond, 2 C. v. d. Leer, 3 L. de Jong Ooievaar; 1 N, Struik, 2 J. Spee en Co,, 3 W. Zegboer Ooster Combinatie: 1 Gebr. v. Baren, 2 J. Wismeijer, 3 A. v. d. Sman De Reiduii: 1 J. Hfuizer. 2 J. de Bruin, 3 C. H. Brits Recht van Allen: 1 A. Staneke, 2 L. Gotmers, 3 H. Groeneveld RDode Doffer: 1 v. Til en Co., 2 mevr. Aboneij, 3 J. L. Bronmans De Snelvliegers: 1 2 M. Lokker en Co., 3 v. IJsselmuiden - Rayon Crooswijk: 1 M, Lokker en Co., 2 G, v. Zon, 3 D. Ooykaas Tot Wederzïens: 1 2 Gabr, Jansen, 3 A. Witkam Het Westen: 1 C. Bierhuizen, 2 C, v. Leiden, 3 P. Pot Westerbode; 1 H. Frankenhui zen, 2 P. Meïjler, 3 J. Lansbergen. Kring West idem. Wilhelmina: 1 H. Royen, 2 Kloot en Zn., 3 P, Hoppee N.C.C.: 1 J. de Bruin, 2 Gebr. Blom, 3 Kasbergen Noorderpost: l A. Hoogendoorn, 3 A. de Koning, 3 v. Loyen Rayon Noord: 1 A. Hoogendoorn, 2 J, de Bruin, 3 N, Stam Jonge Sper wer, IJsselmonde: 1 D. Kleijzing, 2 M, de Jong, 3 Gebr. Ossanen. Ned. Algem. Bond: Het 7e Wijk: 1 J. Goedhart, 2 mevr. Damma, 3 J. Brouwer. Willemsvrienden: 1 2 mevr. Damman, 3 Littel en Co. De Adelaar: 1 2 Goedhart, 3 van Nie. Zaterdagvliegers West: 1 J. H. v. Woerden, 2 L. A, Kop, 3 A. J. Bufjt. een tehuis te hebben gevonden in de Biljartacademie, maar hoeveel omzwervingen heeft zij moeten 1 maken voor het zover wasl Ik her inner alleen nog maar aan Royal, aan Pschorr, aan Du Nord, aan Suisse en daar ligt er dan nog wel eens een enkele tussen. De Rotterdamse Studenten Roei vereniging zal nu ook we! blij zijn met het eigen huis, dat zij heeft gekregen aan de Schansweg. Gedu rende de zomermaanden is daar 'n roeiloods in elkaar gezet en Zater dag gaat mr. K. P, van der Man- dele die officieel openen. Sinds 1926 waren de studenten afhanke lijk van „De Maas", maar na de oorlog groeide de vereniging zo sterk, dat zij in 1947 de erkenning van de Nederlandse Roei-Bond ver kreeg en tevens voldoende in de geldmiddelen kwam om een eigen loods te laten bouwen. Zo groeien langzamerhand de kleinen onder de beschermende vleugels der gro ten uit, maken zich los en zoeken hun eigen. weg. Meestal gaat dat good, maar soms gelukt het wel eens niet om helemaal los te geraken en je eigen weg te gaan. Dat ondervindt Bram Appel op het ogenblig. Ik las in de „Sportkroniek", dat Appel en de KNVB nog een appeltje met elkaar te schillen hebben of Beter de KNVB met Appel. Want de KNVB heeft hem geen toestemming ver leend om voor 'Reims te gaan spe len en Appel heeft nog steeds niet geantwoord op de vragen, die de Bond hem gesteld heeft inzake zijn contract met Reims. Het Bondsbu- reau zal zich nu tot de Franse Voet balbond wenden. Waar dat op uit loopt kan men nu slechts nog gis sen, maar misschien had Appel er beter aan gedaan de KNVB meer te kennen in zaken, die niet alleen hem, maar ook haar aangaan. De schutters van de politie zijn gistermorgen in het krijt getreden tegen de schutters van de politie korpsen uit 32 andere plaatsen in Nederland om het kampioenschap scherpschieten. Hoofdcommissaris Staal die naar hij zegt zelf met zo'n beste schutter is opende de wedstrijd en schoot meteen een tien! (Hij wilde bet niet geloven, maar 't is toch heus waar). Als de schutters zi-'h evengoed houden als de administratieve-ambtenaar Van der Griend, die pas schaakkam pioen voor het Westelijke district is geworden, kunnen we terecht nog trotser worden op de sportieve prestaties van onze agenten. Vorrink in de Apollohal AMSTERDAM Voor het eerst sedert negen maanden heeft Koos Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid, na zijn vliegonge luk in Kopenhagen, zijn partijge noten in een openbare vergadering toegesproken. Zesduizend Amster dammers brachten hem gister avond bij zijn verschijning op het met vlaggen versierde podium van de Apollohal een daverende ovatie. Vorrink's rede was getiteld: „Voor vrijheid en vrede". Hij keer de zich tegen de Sow jet-Unie, sprak over de terreur achter het ijzeren gordijn eri over het feit, „dat Rusland het enige land ia. geweest, dat zich als overwinnende mogendheid aan gebiedsuitbreiding te buiten is gegaan." Nadat hij het „prachtige herstel van het productie-apparaat in Ne derland en de grote sociale rust" geprezen had, wijdde hij enige woorden aan de samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. „Wij, demoeratisch-socialisten, hebben voor het compromis geen angst," zo riep hij uit, „wanneer het tot de verwezenlijking van onze idealen kan bijdragen". De devaluatie van het pond ster ling noemde hij een poging om de spanning tussen pond en dollar te verminderen. Ook hij achtte de devaluatie van de gulden onver mijdelijk, maar geloofde, aan de mogelijkheid, dat deze vrij alge mene devaluatie van Europese munteenheden kan bijdragen tot het economisch herstel van de ge hele wereld. Het laatste gedeelte van Vor- rinks rede was gewijd aan. de ideo logische tegénstellingen, die het oude Europa zo verdeeld maken. Europese samenwerking, essentieel als die is, is al niet meer voldoen de. Er moet samenwerking komen met het grote werelddeel aan de andere zijde van de Oceaan. Vol gens Vorrink kon men er niet meer mee uit Amerika alleen maar het land van het ongebreidelde kapita lisme te noemen. Tenslotte deed hij een hartstochtelijk beroep op al' zyn partijgenoten mede te werken aan de grote taak, die op de ar beiderspartij in dit verdeelde Euro pa rust: de verwezenlijking van het democratisch socialisme Tjerk Hiddes bijna thuis DEN HAAG. Hr. Ms. torpe doboot jag er „Tjerk Hiddes", die, uit Indonesië via de West thuis vaart, zal 30 September a.s. ter rede van Vlissingen aankomen, waar de commandant der zee macht in Nederland, schout bij nacht J*. J. L. Wilïinge, zich met een viertal officieren van zijn staf voor inspectie aan boord zal begeven. Na deze inspectie stoomt Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" op naar Rotter dam, waar het schip de volgende ochtend zal meren. Geit door twee honden i' verscheurd Twee honden kregen Maandag middag wolvenneigmgen, toen zij op een weiland langs de Bergse Rech ter Kottekade de geit van een schillenophalcr zo rustig en- weer loos zagen grazen. Zy vlogen op het dier af en voordat er iemand te hulp kon snellen hadden de woe dende beesten het geitje totaal uil elkaar gescheurd. Gelukkig voor de schillenbaas stelden de beide bazen van de hondjes hem sportief met vyftig gulden schadeloos. Dagelijkse ongevallen Een zwaar stuk oud üzer ver wondde in de. nacht van Maandag op Dinsdag de voet van de 58-jarige havenarbeider D, de J. uit De Beu kelaarstraat. De man had het stuk in het ruim van het m.s. Camroux dat in de Waalhaven ligt willen wer pen. Het brokstuk gleed terug en kwam met de punt op zijn linker voet terecht. Met een ernstige wond is hij in het Havenziekenhuis opge nomen. Twee Ijzeren bouten van de schuifladder waarop de 43-jarige schilder A, H- G. uit de Arreslee- straat Maandagmiddag aan de voor zijde van een pand aan de Ael- brechtskade stond, schoten, los. De man maakte een. val van acht meter en moest met een gebroken been naar het Zuiderziekenhuis worden vervoerd. Btj het rangeren van spoorweg wagons op het terrein van C. Swart- touw aan de Merwehaven is Maan dagavond de 48-jarige controleur I. Verhagen uit de Brielselaan, die tus sen twee wagons doorliep, met zijn linkerarm tussen de buffers bekneld geraakt. De man is met een gebro ken arm in het Havenziekenhuis op genomen. UTRECHT. In verband met de devaluatie is door de Nederlandse Spoorwegen de verkoop van recht streekse plaatsbewijzen en de recht streekse bevrachting van bagage voor het buitenland tot nader order stopgezet^ Zij, die naar het buiten land reizen, kunnen dus slechts- plaatsbewijzen krijgen, geldig tot een der Nederlandse grensstations. Ook de bagage kan slechts tot een grens- punt worden bevracht Voor het buitenlandse parcours zal derhalve in vreemde valuta in het buitenland moeten worden betaald.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 4