HET BOTTERDAMSCH PAROOL Westen praat niet meer over normalisatie' in Berlijn 'tÈÜÉl» Mevrouw Mucke: „Mijn man is helemaal niet zo rijk'9 Lauwheid in vertrouwen Twee rovers overvallen Amsterdamse spaarbank Militair hulpprogramma thans startkïaar Accoord over spoorwegstaking door Russen geschonden Buit ruim zeven duizend gulden iÉMfêM Russische atoomexplosie beïnvloedt mening van het Congres Vroegere secretaresse moet voor zijn kleren zórgen Mededelingen politie betwijfeld Politie zwijgt, maar vraagt vJ Kuyle voor hel Hof Korte maar sware telastelegging 9e Jaargang no. 228 - Red en Adm. Lange Haven 141, Schiedam TeL 69300 Abonn.prljs: per week 0,32 per kwartaal 4.10. losse nummers ƒ0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE Donderdag 29 September 1949. Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankten' Amaterdamsche Bank te-Rotterdam Directeurs B. de Vrfes - Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper BERLIJN. De Westelijke geallieerde commandanten van Berlijn hebben bun Russische collega, generoalmajoor Kotikow, doen weten, dat z|J de vlermogendheden-bespreklngen met hem niet kunnen voortzetten, zolang de Sowjet-autoritelten in gebreke biyven de aangegane overeen, komsten na te komen. In een brief aan Kotikow verklaren de comman danten, dat zij van de geallieerde Hoge Commissarissen het verzoek heb. ben ontvangen om de onderhandelingen over de normalisatie van het leven in Berlin, dfe door de vier ministers van Buitenlandse Zaken na hun Parjjse zitting waren aanbevolen, te staken. Ztf verklaren, dat het geen nut heeft naar een accoord te streven, daar de Russen de overeen, komst over de Bcrlynse spoorwegstaking niet zjjn nagekomen en repre saille-maatregelen hebben genomen tegen een groot aantal West-Ber_ llfnse spoorwegarbeiders, die Indertjfd gestaakt hebben. Op hun vele pro testen hiertegen hebben de Westelijke commandanten slechts onbevredi gende of in het geheel geen antwoorden van ds Sowjet-autoritelteij ge kregen. In een geval, aldus de brief der Westelijke commandanten, ver zocht de Franse commandant, generaal Ganeval, om een onderhoud over deze kwestie met generaal Kotikow. HU kreeg ten antwoord, dat de generaal met verlof was- Dezelfde dag echter had de Britse commandant, generaal Bourne, over een ander onderwerp een gesprek met Kotikow. Ds Westelijke commandanten hebben de West-Berlijnse magis traat thans gelast, niet langer voort te gaan met de omwisseling van 40 procent van het salaris der spoorwegarbeiders in Westmarken. Op een persconferentie zei gene raal Ganeval: „Wij namen deze verplichting van de door de Sow- jetautoriteifcen gecontroleerde „Reichsbahn" over. Wy kunnen deze betalingen echter niet voort zetten, daar- wij geen gewoonte wensen te maken van het overne men van Sowjet-verplichtingen en de fondsen, waaruit de gelden af komstig waren, thans ln handen der Westduitse regering zijn. Ik ben niet van oordeel, dat dit besluit een hernieuwing van de spoorweg, staking ten gevolge zal hebben". Reuter tekent hierbij aan, dat 29 Juni besloten werd genoemde 40 procent van de salarissen te beta len in het kader van de overeen komst ter beëindiging van de Ber- lUnse staking. Deze overeenkomst loopt heden ten einde. De Britse, plaatsvervangende commandant, brigade-generaal Ben_ son, heeft verklaard, dat het be sluit om de viermogendhedenbespre- kingen te beëindigen, slechts be trekking heeft op de onderhande lingen over de normalisatie van het leven ln Berlijn. Dit behoeft niet noodzakelijk invloed te hebben op besprekingen op een ander niveau. „Wft hopen, dat de onderbreking de Russen tot de~overtuiging„zal bren gen, dat zij hun beloften dienen na te kamén", aldus Benson. In de brief aan Kotikow, ko zegt Reuter, wordt verwezen, naar een brief van Kwasjnin, Sowjet-hoofd van de afdeling vervoerszaken, waarin deze blijk geeft van een „op cynische wijze voorbijzien van door REGEREN IS MOEILIJK ZWART en somher is het beeld, dat Cripps van het huidige Engeland heeft opgehangen toen hij in de buitengewone zitting van het Lagerhuis het woord voerde over de devaluatie. Het Britse volk kon er uit opmaken, dat het nodig zal zijn de buikriem nog vaster aan te halen. Dat is natuurlijk nooit een prettige boodschap en zij, die hem te horen krijgen zijn dik wijls maar al te geneigd het oor te lenen aan critici, die beweren, dat bet ook anders had gekund. Aan die critici ontbreekt het ln Engeland niet. De liberalen hebben een motie ingediend, waarin bet zo wordt voorgesteld, alsof de socia listische politiek de devaluatie on vermijdelijk heeft gemaakt. De Conservatieven betogen ongeveer hetzelfde, Zy vergeten, dat de verhoudin gen, die tenslotte de oorzaak van de devaluatie zijn geworden, ont staan zijn lang voordat de Arbei derspartij aan het bewind kwam. De devaluatie is een poging het Britse dollartekort op te heffen. Het dollartekort is een gevolg van j economische ver schuivingen in de oorlogsjaren en het werd nog verscherpt ten- 1 gevolge van de lening, die Engeland drie jaar ge leden met Amerika sloot. Die ech ter was op haar beurt een poging een vicieuse cirkel te doorbreken. Engeland had een tekort aan ge bruiksgoederen. Het moest produ ceren, maar had geen grondstoffen. Om grondstoffen te krijgen moest het exporteren, om te exporteren moest het eerst produceren. Dit zijn feiten, die ook de con servatieven het hoofd zouden heb ben moeten bieden. Echter zonder het vertrouwen van de arbeiders te gemeten. Dat wil zeggen met meer stakingen, meer verloren ar beidsdagen en dus geringer pro ductie. De vraag rijst of dan de noodzaak van devaluatie zich, niet nog veel vroeger zou hebben voor gedaan. Opposïtievoeren is thans gemak kelijk in Engeland. Regeren niet- Conservatieven en liberalen schij nen zich daar soms weinig reken schap van te geven. De vraag is nu maar, of het Lagerhuis dit wel zal doen. In hei zoeklicht Rustig herfstweer "Weersverwachting van Don derdagavond tot Vrijdagavond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laag han gende bewolking. Later opde dag plaatselijk opklaren. Zwak_ ke en af en toe matige wind uit oostelijke richtingen. Vfei- nig verandering in temperatuur. 3" -.-,>1 2on op 6 38, onder 18.21; Maan op IS 34, onder 23.40. hem zelf aanvaarde verplichtingen". Kwasjnin had verklaard, dat er geen personeel ontslagen was, doch volgens de feiten hebben meer dan 2,000 spoorwegempioyé's ontslag gekregen en zijn hun plaatsen door met de communisten sympathise rend en vervangen. Djokja vergadert over RTC BATAVIA Hedenmorgen komt het Republikeinse kabinet bijeen onder voorzitterschap van de sul tan van Diokja voor een bespre king van de voorstellen van de Nederlandse delegatie in Indonesië, de rapporten van Sjafruddin Prawiranegara en die van de mi nister van defensie over zijn oriën tatiereis, door Sumatra. Voorts komt in bespreking het rapport van de derde koerier van de Repu blikeinse delegatie ter R.T.C. Ongelukkige dag voor twee straaljagers LEEUWARDEN. Gisteren in de namiddag stegen twee straaljagers op van het militaire vliegveld bij Leeuwarden. De motor van een der toestellen sloeg nog tijdens het star ten af, zodat de piloot zijn toestel onmiddellijk weer tot stilstand wilde brengen. De straaljager had ech.er inmiddels zoveel snelheid gekregen, dat de machine over een dijkje vloog, en verbolgens over een sloot om ih eéif" welland tot "stilstand te komen. Een grote rookkolom steeg onmiddellijk uit het toestel op. De brand kon echter met de mid^'en van het vliegveld worden geblust. De schade, die aan'het toestel is Roggebrood vrij in prijs DEN HAAG. Nadat sedert Fe bruari 1949 verpakt en verduur zaamd roggebrood niet meer aan maximumverkoopsprijzen gebonden is, vervallen thans met ingang van heden de maximumverkoops prijzen voor de overige soorten rog gebrood. Onder roggebrood wordt verstaan brood, dat voor 40% of meer uit roggemeel en/of rogge bloem bestaat AMSTERDAM. Gistermiddag omstreeks kwart over vjjf uur heb ben twee tot nog toe onbekende mannen een uiterst brutale roofoverval gepleegd op het bijkantoor Ceintuurbaan van de spaarbank voor de stad Amsterdam. De twee employé's waren bijna gereed met het opmaken van de kas, toen zü plotseling twee mannen, Ieder met een vuurwapen in de hand, de bank zagen binnenkomen. Met de woorden: ,Kalm Uan, heren, dan zal u niets gebeuren. Steekt u uw handen maar in de lucht en gaat u maar met uw gezicht tegen de muur staan," richtten zü de wapens op de employé's, diB zich dusdanig bedreigd voelden, dat z\j aan het op kalme toon geuite bevel gehoor gaven. De grootste en oudste der rovers drukte daarna de buitendeur van de bank, waarin op dat ogenblik geen publiek aanwezig was in het slot, terwijl de Jongste over de afrastering, welke de ruimte, waarin zich de kassiers bevonden, en de hal voor het publiek afscheidt, klom. De oudste rover vertelde daarna de kassiers, doelende op de jongste; „Hy heeft een mes bij zich, waar hy erg handig mee is, zodat ik u aanraad te doen wat wy zeggen. Waar is het geld?" Een der employé's antwoordde daarop: „Jullie treffen het niet, want ik heb juist vandaag een groot bedrag naar het hoofdkantoor ge bracht." De rovers zochten hierna op de lessenaars en namen wat klein geld, dat daar lag. weg en gelastten toen een der bedienden de brandkast te de politie gebeld, die per radlo-auto- dienst snel ter plaatse was en on middellijk, maar zonder succes, de omgeving afzocht. De signalementen van de beide rovers lulden: De oudste is tussen de 25 en 30 jaar oud, pLm. 1.75 meter lang en heeft een normaal postuur,. Hy heeft een bleek gelaat en was on geschoren. Hy droeg een veel ge bruikt grys costuum, waarvan de kleur van broek en jasje iets ver schilde. Zijn hoofd was bedekt met openen, waar zij ook zelf reeds aan een grijze slappe vilthoed met bre- -- - - de rand. De tweede man was niet ouder dan 20 jaar, 1.70 meter lang, ten ger, met een geelachtige tanige ge laatskleur, een blond uiterlijk en gekleed eveneen3 in een grys cos tuum, waarvan de broek donkerder dan het jasje was. Hy droeg een khaki leg er overhemd zonder das en ook een grijze hoed met slappe brede rand., Deze Jaatste sprak met een Limburgs of^-Bfcabanfe- accent. Het totaal bedrag, dat gestolen werd, was ƒ7817.93. hadden gemorreld. Onder bedrei ging der wapenen werd ook aan dit bevel voldaan, waarna de overval lers een bedrag aan pasmunt, dat ln rolletjes in dé brandkast lag, wegnamen. In een lade van een der bureaux vonden de dieven boven dien nog een aanzienlyk bedrag aan bankbiljetten, dat zij eveneens mede namen. Zij gelastten vervolgens de beide bankbedienden^de handen te laten'zakken en'.'naar^de -kolenkel der te gaan- De deur, welke deze kelder met het kantoor verbindt, werd afgesloten en na het bevel ge geven te hebben: „Jullie wachten tien minuten met alarm te maken' aangericht, is vrij belangrijk. De pi loot is ongedeerd. Het tweede toestel was niet veel fortuinlijker, want dit moest enige tijd later een overigens goed geslaag de noodlanding maken bij Volen- dam. DE VOLENDAMSE JEUGD is niet bij het verongelukte vlieg tuig weg te slaan verdwenen de rovers. Zij verlieten het gebouw door de voordeur en stapten op de fietsen, welke zy te. gen het gebouw hadden geplaatst. De beide employé's zagen kans door .een raam aan oe achterzijde van het gebouw de tuin te hereiken, waarna zy' over een schutting klom men en zo bij de buren binnen kon den gaan. Hier werd onmiddellijk WOENSDAGMIDDAG hebben twee tot nu toe onbekende man- nen<een brutale roofoverval ge pleegd op het bijkantoor van de Spaarbank voor de Stad Amster dam aan de CeintuurbaanEen buit van 8500 gulden viel de daders in handen. Nieuwsgie rige voorbijgangersjongelieden, klimmen tegen de ramen van het bankgebouw. Nee toch. Heus! In Brisbane schoot John Ed mund Page met zijn auto ra kelings langs het voorbalcon uan een tram. Vervolgens pas seerde hij met een vaart uan meer dan 100 km. een stilstaan de bus aan de verkeerde kant. Hij negeerde het stopteken uan een politieman, passeerde twee auto's, die naast elkaar reden drong een derde van de -weg, reed een vierde onderste boven, botste op een vrachtauto, die voor het ziekenhuis stond, vloog door de schok uit zijn-eigen vla gen, kwam op zijn hoofd terecht en werd meteen naar binnen ge dragen. Voor de politierechter verklaarde hij zich niets meer van deze rit te herinneren. De lijst van gevonden voor werpen te Den Haag ver meldde gisteren tussen de ge bruikelijke tassen, jassen en portefeuilles: een militaire Wil lemsorde. Het nare woord „devaluatie" is in Engeland taboe gewor den. Cripps sprak acht dagen geleden van „een -wijziging in de wisselkoers", de Daily He rald, de spreekbuis van de La- bourparty had het de volgende dag over herwaardering", Att- lee tenslotte noemde dezer da gen teat er gebeurd is weer een „verandering *van de_ wissel koers". WASHINGTON. President Trnmans program voor Amerikaanse wa penlevering aan het buitenland ten bedrage van 1.314.010.000 dollar, waar van de hU het Atlantisch Pact aangesloten landen een milliard dollar ontvangen, ia gisteravond "wet geworden, doordat het zowel door bet Huis van Afgevaardigden (met 223 tegen 109 stemmen) als door de Senaat (bjj mondelinge stemming) werd goedgekeurd. De wet behoeft alleen nog de handtekening van de president om officieel van kracht te worden. Het wapenprogram heeft thans de nieuwe naam „wet betreffende hulp voor wederzijdse verdediging" gekregen. Er wordt in bepaald, dat de landen van het Atlantisch Pact 500 millioen dollar in contanten zul len ontvangen en dat 500 millioen dollar zullen worden gebruikt voor aankoopmachtigingen ter betaling van wapenbestellingen. Van de 500 millioen in contanten zullen er honderd millioen onmid dellijk ter beschikking worden ge steld. De overige 400 millioen zul len worden gegeven, wanneer het defensie-comité van de Atlantische landen samenhangende verdedi gingsplannen hebben opgesteld. De rest van het bedrag (ongeveer 314 millioen) wordt verdeeld onder Griekenland en Turkye (2H.370.000 dollar). Iran, Korea en de Philip- pijnen (27 640.000 dollar) en het algemeen gebied" van China (75 millioen dollar). President Truman kan beslissen over de besteding van dele laatste 75 millioen dollar. De Republikeinse afgevaardigde John Vorys (Ohio) verklaarde, dat de jongste atoomexplosie in de Sowjet-Unie de mening van vele leden van het Huis met betrekking tot dit program had beïnvloed. Hij zei, dat halve maatregelen in de V.S. en Europa geen antwoord zou den zijn op de Russische Vorderin gen op atoomgebied. (Van onze verslaggever) UTRECHT. Wat is er waar van de verhalen, die meer en meer de ronde doen naar aanleiding van de raadselachtige dood van Fritz Schal- lenberg in Den Haag? Wie was Mucke? Men vertelde ons van hem, dat hjj voor de oorlog soms op wondeiyke wijze zaken deed. In de oorlog werkte hy als Duitser voor de Duitsers, maar tevens voor Nederland en onder dc bedrijven deed hij ook voor zich zelf goede zaken. Het heeft velen verwonderd, dat hy al heel spoedig, nadat hjj na de bevrijding ln het fort De Bilt werd geïnter neerd weer werd vrij gelaten, waarna BU prompt verdween.. meer met mijn man. Ik weet dus ook mets van zijn zaken Degeen, die meer contact met Mucke heeft, is zijn vroegere secre taresse ui Utrecht, met wie hy zeer vriendschappelijke relaties onder hield Ook haar hebben wij ge sproken, „Ik ben er van overtuigd, dat Schalïenberg vermoord is", gaf zij na lang "weifelen toe. En later het zy' zich ontvallen: „Ik ben gisteren opgebeld door een vriend van Schal ïenberg, die mij de naam van' de moordenaar noemde." Maar noch deze naam noch de naam van de vriend wilde zy noe men. Later vernamen wy •- van an dere zijde, dat dit, zo het verhaal juist is, die vriend dan waarschijnlijk een meester in de rechten is geweest. Het lijkt ons wel gewenst, dat de betrokkenen deze mededeling aan de politie doen, opdat deze haar op haar waarde kan toetsen. Een andere vraag. Had Mucke werkelijk zo'n groot vermogen dat hy liet onderduiken? Het is ons van verscheidene kanten tegengesproken. Zijn wettige vrouw, die op de vil la „De Instuif" woont in Zeist, spreekt dat tegen. Zij zegt: „Mijn man had werkelijk met zo veel geld, dat hy de hoge aanslag van de be lastingen kon opbrengen. Daarom is hij weggegaan. Na de bevrijding is hy spoedig vrij gelaten. De heren De Visser en Koningh hebben moei te voor hem gedaan. Mijn man had tijdens de oorlog ook gezorgd, dat de heer De Koning werd vry gelaten uit het kamp Amersfoort, waar hij was ingesloten. Nu heb ik geen contact i Ook de vroegere secretaresse sprak het tegen, dat Mucke een groot vermogen heeft laten onderduiken. „Maar Mucke doet graag een beet je dik", zei ze „Als hij tienduizend gulden heeft, doet hy je geloven dat hy een ton bezit. Maar hij heeft wer kelijk niet veel. Het is zelfs zo, dat ik kleren voor hem moet kopen." „Kijkt u maar?,* zegt ze- dan. En ze laat ons een pakket zien, met pas voor Mucke gekochte kleren: een overhemd, sokken, ondergoed Waar is Mucke" Waar is Mucke nu, vragen wij. U schijnt hem pakketjes te sturen. Is hij in Zwitserland? Neen, ln Zwitserland is hij niet, zegt de vrouw. Waar hy wel is? Zy aarzelt. Uit het gesprek en ook uit andere mededelingen, die ons bereikten, ge loven wy met stelligheid te kunnen concluderen, dat Mucke niet in het buitenland Is, maar zich momenteel in ons land bevindt. Hij staat in nauw contact met enkele adviseurs. En wat zegt Mucke's raadsman, Prof. Mr. Russell in Amsterdam? „Als Mucke een. beroerte zou heb ben gehad, zoals sommigen bewe ren, zou ik daar onmiddellijk "een telegram over hebben gehad. Wat Schalïenberg betreft ben ik over tuigd, dat hij vermoord is. Hij moest verdwynen, omdat hij teveel wist over de twaalf punten, waar over in Den Bosch is gesproken. Iemand, die het weten kan, ver telde my trouwens, dat de dood van Schalïenberg verband houdt met de zaak Pegels-Vieter-Leem- DEN HAAG De talloze ge ruchten omtrent de vermoede- lyke doodsoorzaak van F. Sch. (Schalïenberg), die m de mor gen van de 15de September jl. dood in een ondiepe vijver, m de Haagse diplomatenwijk werd aangetroffen, blijven hardnek kig voortleven. Even hardnek kig echter houdt de Haagse politie vast aan haar mening dat S. zelfmoord heeft gepleegd en niet door geweld van het leven is beroofd. De Haagse politie, zo werd ons, (AJI.P.) medegedeeld, is er van over tuigd, dat S. tydens en na de bezetting 'n rlogal bewogen leven heeft geleid. Met het onderzoek naar dit leven, dat reeds sinds geruime tijd werd ingesteld, heeft de Haagse politie even wel niets uitstaande. De Haagse politie wacht thans met belangstelling af of iemand haar positieve aanwijzingen kan doen toekomen die de juistheid van het vermoeden bewijzen, dat S. werd vermoord, omdat hy te veel wist over verschil lende personen en de millloenen van dr. ing. Mucke. huis. En wat dat vermogen van Mucke betreft, de verhalen daar over zijn fantastisch en onwaar." Zie verder peg. 5 DEN HAAG. Met ingang van de winterdienstregeling zal de In- diëlijn der KX.M. uitsluitend wor den gevlogen met Lockheed „Con stellation" toestellen. - ER ZIJN IN NEDERLAND meer eerlijke mensen dan konke laars. Eerlijke mensen eisen openhar tigheid en kunnen als aan deze voorwaarde is voldaan veel be grijpen en aanvaarden. Ook als datgene wat zij te horen krijgen helemaal niet best is en riekt naar het vieze water waarin „de^ Duitser Schalïenberg dezer dagen dood werd aangetroffen. Want laten we elkaar piet voor de mal houden: dat geval-Schal- lenberg betekent meer dan een eenvoudige zelfmoord of een merk waardig ongeluk. Het betekent net zoveel als men kan fantaseren en als het erop aankomt kan iedereen cr nog wel wat by breien ook Maar het betekent beslist niet zo weinig als de politie het wil doen voorkomen. Let wel: wij accepte ren vooralsnog onvoorwaardelijk de mededeling dat er van misdrijf niets gebleken is, want ons is de gedachte een gruwel, dat politie en justitie opzettelijk valse berichten aan de pers zouden verstrekken. Wy blijven erby dat zy mans ge noeg zijn om, mocht er „iets aan de hand zijn" een ander commu niqué te verstrekken dan de P o S i- t i e v e verklaring dat er van mis drijf niets gebleken is. Maar er is me$r. Schalïenberg was niet zo maar een man die in de een of andere moedeloze bui het misdrijf beging over eigen leven te beschikken; hij nam m de kringen der Nederland se samenleving, welker activiteit met .voor iedereen zichtbaar is, een bijzondere plaats in. En het is de pech voor deze in het halfduister levende en werkende kringen dat het lijk van Schalïenberg in een Haagse vijver werd gevonden, waardoor de schijnwerpers der publieke belangstelling m eens ge richt worden op zaken, die men totnogtoe placht achter de coulis sen te bekokstoven. En nu is het niet meer de vraag of Schalïenberg zelfmoord pleegde of niet, maar „wie en wat was en deed Schalïenberg?" Dit "is een pijnlijke vraag, maar er helpt geen lieve moederen aan: er moet antwoord komen, wil de overheid niet nog Verder schul dig staan aan de groeiende stem ming van lauwheid in vertrouwen, waaraan Nederland lijdt. LAUWHEID'in vertrouwen. Dat is wat ons land meer en meer typeert. Geen crisis, helaas. Want een crisis heeft een spoedig einde: erop óf eronder en dan weet men de uitslag. Maar lauwheid. De fel heid van reactie op verkeerde toe standen, we missen het in ons land te zeer en de- sympathie die Wij voor instellingen als-Rijfeseenheid eh.blaadje# als.deNieuwe' Post-nog' kunnen opbrengen is dat ze fel kunnen zijn. Doch de grote massa accepteert met gelatenheid en ver moeidheid dat de waarden, waar voor We in de oorlog zeiden alles over te hebben, zoetjes-aan wor den gedevalueerd en ingepast wor den in het schema van zoals-het- altyd-was. Zuivering? Het zou wat! Doorbraak? Kom nou! Een nieuwe geest, meer mede leven met anderen, die niet uit ons groepje zijn, niet in onze stand thuis horen, niet van onze party zijn? Wat een dwaasheid! Voorlichting, inlichting over ons aller toestand, ons aller belang? Ja, zeker. Het gonst in Nederland van. de voor- en inlichtingslieden. Men vindt ze op schier elk bureau dat zich een klein beetje respecteert. Rijksbureaux en particuliere in stellingen en soms doen ze uitste kend werk. Soms. Maar meestal zijn ze zo ver beneden de maat, zo ver naast het begrip wat er n o d i g is, dat men gevoeglijk kan zeggen: Voorlichting? Ach, ach! De muur tussen „ons" en „hen", tussen het volk en de regering wordt weer keurig steen voor stéen opgetrokken én de voorlich- tmgsdiensten vervullen daaïbü meermalen eerder-de taak van de woedende hellehond dan van uit nodigende gastvrouw. VOORLICHTING. Het - is de basis voor het scheppen van vertrouwen. Openhartigheid. Het is de pijler voor een hechte band tus sen regering en volk. Wij denken nu aan de zaak- Schallenberg, aan de affaire-De Boer, de dood van Eduard Veter man, de mysteries rondom het Bureau Nationale Veiligheid, de verdachtmakingen jegens de heer Sanders, de geldelijke bemoeiin gen van mr. Einthoven, de relaties van Van der Waals, de beschuldi gingen tegen de Haagse politie, waarover geen heldere uitspraak komt. het onnaspeurlijke loslaten van Joseph Schreieder, de haastige terechtstelling van sommige ter dood veroordeelden, de vertraging m de executies van anderen wanneer wij aan nog veel meer zaken denken dan deze alleen, dan zyn er twee mogelijkheden. De eerste is; dat wy de ene theo rie ha de andere opstellen om aan te tonen, welk verband er mis schien of zeker tussen al deze zaken is. De andere is: dat wy van de justitie en de politie vragen nu eens met wat meer gegevens te komen, dan totnogtoe is geschied. Dat zij afdaalt van haar ivoren toren en eindelijk eens menselijk doet, in begrijpelijk Nederlands gaat vertellen, om te voorkomen dat men er in Nederland maar op 20"; fantaseert. En" dat men ophoude met de schijf op zich'te "laden alsof er in Nederland lieden leven, die het waard zijn gedekt te worden, Want niemand, waar ook geze ten, welke functie ook bekledend is het waard, ter wille van het prestige van persoon of ambt, ont zien te worden. De gemèensehap is van meer betekenis dan de duurste drager van het gezag, die volgens onze democratische begrippen, dit gezag slechts bekleedt door de wens en de uitspraak van de ge meenschap 1 Wanneer wij ons toch te buiten willen gaan aan de verkondiging van één theorie, dan'is het dat in alle genoemde en niet èenoemde zaken, waarvan het publiek met de klomp aanvoelt dat „er meer ach ter zit", de autoriteiten die het weten konden en dus spreken moesten, gaarne Jantje Van Leiden speelden, Kluiten in het Riet zonden en Ivoren Torens be klommen. MEN kan bij deze houding vol harden. Men kan, zoals de Haagse politie vandaag deed, zeg gen: „Wij blijven erbij dat Schal ïenberg zelfmoord pleegde; wie be- wyzen kan, dat hij vermoord is. moet dat maar eens komen vertel len." Dat klinkt erg aardig, maar is zo voos als het maar kan, omdat het van een verkeerde stelling uit gaat. N atuurlijk moet ieder een, die iets van belang over Schal ïenberg weet, dat aan de politie ko men vertellen. Dat is plicht. Maar het gaat helemaal niet Dm de vraag of Schalïenberg door anderen of door zichzelf vermoord werd. Het gaat er nu om: wat deed Schalïenberg. en wat is er met die vreemde meneer Mucke aan de hand en ligt er niet toch een re latie tussen deze heren en de ge wezen burgemeester van Den Haag? Is het geen tijd, dat de justitie eens vrijelijk uit de doeken doet, hoe dat nu toch allemaal in elkaar zit? Zij weet dat toch dank zij h3ar officiële en geheime opspo ringsapparaten? Zou het geen aan beveling verdienen om eens een. persconferentie te beleggen, zoals bij de schorsing van de Haagse bur gemeester? Een samenkomst, waar bij de pers nu eens met te horen, krijgt wat hèar taak is, doch eens zou kunnen vertellen waarin de voorlichting van de justitie tekort schiet?, waarbij de verhouding tus sen dhr. Mucke en ex-burgemeester Visser op andere wijze wordt be handeld, dan „als onbelangrijk", nu duidelijk is geworden dat de heren bij elkander onderdoken?, en waarbij zonder onderscheid des persoons openhartige voor lichting wordt gegeven? SCHALLENBERG. Moord, zelf moord? Het is niet belangrijk. Van der Waals, Schreieder, Pegels, Leemhuis en Viëtor, ga maar doorBelangrijk, niet be langrijk? Het is maar betrekkelijk. Als „zaken" die moeten worden afgedaan: onbelangrijk. Als symptomen in een samen leving, die gezond wil worden, die al dat oorlogsgeknoei wil uitban nen, die sterk wil staan voor alle moeilijkheden die komen gaan en. derhalve moet afrekenen met voze plekken en ondeugdelijke elemen ten: belangrijk. Als belemmeringen voor een sterk vertrouwen in de dragers van het gezag en de bestuurders van stacL.en land: hoogst.belang rijk- Als onze overheid een. eind wil maken aan die lauwheid in ver trouwen, welke funest is voor het organisme dat natie heet, hééft zij in het geval-Schallenberg de aan leiding by uitnemendheid om met een slag verloren goodwill te her winnen. Opening van zaken, bijzonder heden over Schalïenberg en de hele troep, zonder bijgedachten aan de mogelyk precaire positie van enkelingen in Nederland. Er zijn meer eerlijke mensen in Nederland dan konkelaars. Er zijn meer eerlijke regeerders in stad en land dan zwak in de schoenen staande. Er zijn meer politie- en justitie mensen die gebaat zijn bij algehele voorlichting, dan die daarvoor moeten vrezen. Het is nog altijd zo dat de waar heid het v/int van gekonkelefoes. Ook al doet het hier en daar even pijn om openhartig te zijn. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT. „Ons volk zal be minnen wat Duitsland bemint en haten wat Duitsland haat." Nee, het was niet de journalist Louis M. A, Kuitenbrouwer, alias Albert Kuyle, die in de zomer van 1942 in het weekblad „De Weg" van het Nationale Front zo lyrisch aan zjjn gevoelens jegens de overweldiger uiting gaf. Maar prof. dr Scholten, president van het Utrechts Bijzon der Gerechtshof waarvoor de ge-» bogen, gedrongen pennevoerdr. met zün felle ogen onder bvti verwarde bos fletse haren van morgen te recht stond vond het typerend voor verdachtes eigen geestesge steldheid, dat deze woorden te lezen stonden ln een blad, waaraan Kui tenbrouwer zelf meewerkte, „Dat was rhetorïek," vond deze zelf, waar on de president boos opmerkte, dat deze opvatting daaromtrent niet algemeen binnen de grenzen van het Nederlandse volk wordt gehuldigd. „Dat is landverraad!," zei prof. Scholten verontwaardigd. De tenlastelegging is niet lang, wel zwaar .voor zulk een man, dia als dichter en essayist een zekera bekendheid genoot en door ver scheidene hoge geestelijken een goed Christen en een goed vader lander werd genoemd. Zijn artike len in „De Weg", in „Het Neder lands Dagblad", een andere Uitgave van het Nationale Front en in het „Algemeen Handelsblad" zouden af breuk hebben gedaan aan het ge zag van de Nederlandse regering ta Londen, de Engelse en de Amerl* kaanse oorlogvoering. In. zjjn ge schriften werden de Duitsers ver heerlijkt en maakte Kuitenbrouwer, volgen3 de dagvaarding, anti-Jood- se propaganda en wekte hij op tot de strtjd mèt de Duitsers tegen Rus land. (Zitting duurt voort). DE 20.000 ER UIT DEN HAAG De f 20.000.— Ia gevallen op nr. 21075, van do 508ste Staatsloterij, eerste klasse, tweede lijst

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1