I m HET ROTTERDAMSCH PAROOL Hongarije en Polen zeggen Tito de vriendschap op Kirk mocht Stalingrad en z'n wederopbouw zien i i1 I I is Chinese volksraad neemt nieuwe grondwet aan Nota's in Boedapest en in Warschau overhandigd Bouwplan 1950 1450 imllioen Italië zal de lire niet devalueren Kivomintüng-delegatie niet langer representatief, zegt Peiping Valburgse arbeider worgt zijn Vrouw Half November eerste wapenen WAT VOOR WEER? Bewolkt maar droog Mooiste September sedert 1729 Waar de Duitsers in '42 hun nek braken Gangstermethoden tegen jong paar en represailles familie van in oorlog omgekomen militairen RTC-bespreking op Hooge Vuursche r__ Nee toch.Heus! Wn s 9e jaargang no. 230 Red en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abocm.prtfs: per week ƒ0.32 per kwartaal ƒ4.10, losse nummers ƒ0.09 Opgericht door de Stichting „Hei Parool" DE SCHIEDAMMER Z aterdag 1 October 194>R Uitgave N.V. De Ni^we Pers Postgiro 398644 Bankieri Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vrié» Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper BOEDAPEST. Twee volksrepublieken in Oost- en Zuidoost Europa, Hongarije en Polen, hebben het eergisteren door deSowjet unie gegeven voorbeeld gevolgd en het verdrag van vriendschap en wederzijdse bij. stand met SSuldslavië opgezegd. Beide landen hebben hieromtrent'een nota doen overhandigen aan de Zuidslavisehe gezanten In hun hoofd steden. In belde nota's wordt de beschuldiging uitgesproken, dat de Zuid slavisehe vertegenwoordigers hun diplomatieke post misbruikten om zich bezig te houden met spionnage. èn samenzweringen, gericht tegen de veiligheid van de staat, binnen welks grenzen zij vertoefden. Betrekkingen zijn snel verscherpt De betrekkingen tussenZuid- slavië en Hongarije,.zijn sfiel..ver scherpt sinds enkele weken gele den in Boedapest het proces tegen Rajk gevoerd werd, wie ten laste werd. gelegd, 'dat hij mëtr Zuid slavië zou hebben samengespannen om de Hongaarse regering omver te werpen. In de Hongaarse nota wordt ge zegd, dat Hongarije het verdrag met Zuidslavië van nul en gener lei. waarde meer acht, omdat de Züidslaven het pact met voeten hebben getreden. Er wordt in de nota. op gewezen, dat het proces tegen Rajk aan het licht heeft ge. van de defensie en net economisch potentieel van Polen. „Borba" het Zuïdslavisch com munistisch partijblad, heeft verr klaard, dat de opzegging door dé Sowjetunie van het vriendschaps verdrag met Zuidslavië bewijst, dat de Sowjetregering „plechtige inter nationale verdragen als niet meer dari vodden papier beschouwt." - Prins Bernhard vaart naar en vliegt in de West AMSTERDAM. Z.K.H. Prins Bernhard zal de reeds eerder aan gekondigde reis naar de Antillen en Suriname maken met een smaldeel oorlogsschepen en zich daartoe te Rotterdam inschepen aan boord van Als aanvulling op de begrotings stukken heeft minister.In 't Veld aaii de Tweede Kamer doen toekomen het bouwplan 1950, dat sluit met éen bedrag van 1450 ml 111 oen gulden. Dat is 110 tniliïoen meer dan in 1949.. Werken, waarvoor geen of weinig materialen nodig zijn en onderhouds werk van schilders, witters en be- hangers, zijn bij de bepaling van dit bedrag buiten beschouwing gelaten. Bij de samenstelling van hét plan: vóór 1950 is nog geen rekening ge houden met de devaluatie van de gulden. Alshiervan1 een prijsstijging hèt gevolg is, zal dit natuurlijk lei den tot.'wijziging van het 'plan. Volgens het plan zijn o.a, de vol gende posten uitgetrokken: 4300 mil- lioen voor weg- en waterbouwkun dige werken, 480 millioen voor. nieuwbouw, herbouw en uitbreiding van woningen, (dat bedrag komt overeen met het volume van onge veer 40.000 woningen, en. is tachtig'. rftillioen meer dan in 1949). 4300 mil- lioen voor bedrijfsgebouwen, welke post eventueel'nog met vijftig mil lioen kan worden verhoogd in de; loop van het jaar, 69 millioen voor boerderijen. 740.millioen voor scho len, 14 millioen voor ziekenhuizen, 11 millioen voor kerken. hr-nfVit do4. nutieruam xnscnepen aan Dooro van Hr. Ms. TCegkampschip „Karei gezworen tegen deHongaarse re- gering. Voorts wordt beweerd, dat de Zuidslavisehe minister van bin* lenlandse zaken' Alexander Raa- covic illégaal naar Hongarije is ge komen om heimelijke besprekingen te voeren met Laszlo Rajk. Zuidslavië wordt ervan beschul digd, willekeurig leden van de Hongaarse legatie in Belgrado te hebben uitgewezen. Het Hongaars'-Züldslavisch ver drag werd op 8 December 1947 te Boedapest ondertekend door maar schalk Tito en de Hongaarse pre mier Lajos- DInnyes. Terugroeping geëist Polen zegt niet alleen de vriend schap op, maar het eist ook de on middellijke terugroeping van acht leden van de Zuidslavisehe am- bassade tie Warschau. Voorts eist de nota.de stopzetting door de am bassade van alle aktiva. In de Poolse nota wordt .ver klaard, dat het proces tegen Rajk de onderdanigheidr*yah Zuidslavië aan de imperialistische kring be- - ..Wees,- complotten smeedde tegen de- sou- vereiniteit van. de yolksrèpubHékêrt ïn Oost Europa, Iri "dé no'a wórdt verder gezegd, dat net Fóolse; mi nisterie van buitenlandse zaken in het bezit is vanhet bewijs, dat Zuidslavië's vertegenwoordigers in Polen verwikkeld -waren in spion nage en andere activiteit, welke gericht was op de ondermijning Doorman". 2.KB. zal tot de aan komst te Curacao aan boord van dit schip: blijven. Het ligt in het. voor nemen, dat'het bezoek aan de Klei ne Antillen zal worden gebracht aan boord van Hr. Ms. lichte kruiser „Jacob van Héemskerck". De over tocht naar Suriname zal per vlieg tuig geschieden. Het smaldeel zal op 2 Januari 1950 uit Nederland ver trekken. Verhoging treinabonne ment blijft gehandhaafd DEN 1 HAAG, Op vragen van het Tweede Kamerlid Gortzak in verband met de verhoging der spoorabónnementen heeft minister Spitzen geantwoord, dat de finan ciële positie der Spoorwegen het onmogelijk maakt om de 1 Januari 1948 ingevoerde tariefsverlaging te. bestendigen. De betrokken maat4 regel is getroffen na ampel over leg, waarbij de maatschappij ge volgen. de volle aandacht hebben gehad. De minister vindt om deze u-eöehen geen aanleiding"- omjr^ïug te: komen óp dé göedk'éüring Üer tariefsherziening. 7. In bet zoeklicht 'BALKAN Kruitvat van Europa T\/T AARSCHALK; TITO is het -L V^Uchtendvoorbeeld, voor., alle communisten in de dóór Moskou beheerste satellietstaten van' Zuid Oost Europa. Weliswaar wordt hij door de leideps. van deze' staten in de Koniihform-pers bitter; ver guisd, maar in hun. ..hart zijn zij behalve communist toch altijd ook nog tót op. zekere hoogte patriot. Dit is één van de redenen, waar om zy hevig teleurgesteld zijn over de brutale verléngéns van Moskou, dat eenvoudig geen rekening wil houden met büh nationale belan gen, dat" eist, dat zij deze zonder meer terzijde .zuEen stellen, wan neer de bélangeiivan de Sowjet Unie in het geding, zijn. Dit is iets. dat aari alle vooraan staande politici en „partijleiders achter het -yze- rengordijn be kend - is. Het - maakt, dat ,:zij. elkangêr. wan trouw en. en ver denken: Zij zul len dat blijven doen, zolang Tito- in staat zal zijn het Kremlin ie1' weerstreven.;".' Tito's verzet is de .bron, waaruit Op de Balkan en in Oost Europa- steeds weer opnieuw oppositie, tegen- Möskou borrelt: Daarom vormt de -ontwikkeling lil ,ZÜidr slavië voor -Stalin zulk een-groot; gevaar. Maar juist daardoor-is het conflict tussen .Belgrado^eh kou ook een grote bedreiging, vóór Europa en de gehele 'wereld.:.Want wat zal er gebeuren, als. dë Russen, op een kwadp dag tot de. opvatting komen, dat zijalleen door een militaire aanval op Zuidslavië hun macht over de satellieten kunnen behouden? Men kan slechts hopen, dat de Sowjetsnuchter genoeg zullen zijn om te beseffen, dat zij daarmee mogelijk het sein voor een derde wereldoorlog zouden geven. Maar meer dan een hoop is het niet.,' Want zij zijn."doodsbe nauwd, dat Tito school zal maken en angst'is een 'slechte raadgever; Zodat ook vandaag de Balkan nog altijd het kruitvat van Europa blijft. i Draaiende wind Weersverwachting tot Zon dagavond: Overdrijvende wolkenvelden maar overwegend-droog. weer. Tamelijk koude nacht met hier en daar tijdelijke mist, overi gens weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot mati ge, langs de Waddeneilanden later vrij krachtige naar weste lijke richting draaiende wind,. 2 Oct.: Zon op 6.41. onder 13,17.; op 17.18. onder 0.59. 3. Oct.: Zoh op 6.43. onder 18.14; Maan op 17.31, onder 2.15; Het «oor de Finse Regering te Hardinxveld gebouwde, stoom schip „Sirius" heeft Donderdag proefgevaren. Ten gevolge van de mist kon de „Sirius"' 's avonds niet naar Rotterdam terugkeren, zodat op de Nieuwe Waterweg het anker werd uitgeworpen. De Sirius tijdens de snelheidsproef op de Nieuwe Waterweg. Overstroming in Starre'v eist vele slachtoffers MADRID. In .het gebied van Castellon de ia Plana en Seviïla kwam gisteren een einde aan de langdurige en zware regenval ten gevolge waarvan reeds; 77 doden gemeld werden en -nog talloze men sen vermist worden, Castellon dat zonder licht zit be sloot alle winkels te sluiten als uiting van rauw voor de doden. De oogst is oractisch geheel ver nield. Een moeder verdronk zichzelf in de rivier toen zij hoorde dat haar twee kinderen, omgekomen waren. Het hoge aantal doden is te wijten aan het feit dat op het platteland in Spanje niemand kan zwemmen. LONDEN. De Italiaanse mi nister voor de schatkist, Giuseppe Pèlla, heeft In de Kamer van Afge vaardigden medegedeeld, dat Italië -niet zal devalueren. „De lire Is gezond genoeg om te vertrouwen op de vrye notering op de markt", aldus de minister, die er nog aan toevoegde, dat Italië zijn goudreserves In de paar laatste weken .verdubbeld heeft en.de finan ciële. toekomst „in alle kalmte", te gemoet kan zien. De totale Italiaan. Se goudreserve bedraagt thans ,325.000 kg. tegen slechts 108,614 kg óp 30 Juni j.l. Italië heeft van de Verenigde Staten 116.600 kg -goud 'gekocht tegen de gunstige prijs van ?35 dollars per ounce. Op basis van die goudprijs is de Italiaanse bank- biljettenci roulatie thans voor 17 proéent door de goudreserves ge- Ö«kt-. HONGKONG. De Chinese Volksraad, die op het ogenblik te Peiping bijeen is, heeft unaniem het „gemeenschapsprogtam" goedgekeurd, Waarmee de basis is gelegd vóór het nieuwe regime. In dit document wordt de aard van de nieuwe Volksrepubliek gedefinieerd, wordt de buitenlandse, de militaire,: de economische en culturele politiek vastge steld en wordt dc organisatie van het uieuwe Chinese bestuursapparaat gedefinieerd. De raad nam tevens een resolutie aan, waarin werd be sloten, dat de nieuwe regering de oude delegatie van China in de Ver enigde Staten zou vervangen. Overeenstemming met de Russische politiek Mao Tse Toeng, de leider van de communistische partij in China, is met algemene stemmen gekozen tot voorzitter van de „Centrale Volksregering van de republiek China. Mevr. Sun Tat Sen en vijf anderen zijn benoemd tot vice- voorzitter. In de resolutie wordt gezegd, dat Tsjingfut Tsjiang's aanwezigheid Tiit nn' rails mnpef j. TO»Mtg«h*»t» het „nttwMe Miasm 1.1JK op l-atls moest OC ;jvar. d; -irouw hsast de spoorbaan schijn wékken van een ongeluk ELST. De 26-jarige los-arbeider A. v. d. B, uit Valburg heeft,bekend zyn vrouw te hebben geworgd en haar daarna bij de spoorlijn Reste renNijmegen te hebben gelegd om zodoende de schijn te wekken, dat zij door een passerende trein was gegrepen. Zoals wij reeds meldden hebben spoorbaan gevonden. -AT spoedige bleek,' da'T.de vróuw niet overreden was." Daarom heeft het parket uit Arnhem haar echtgenoot terdege aan de tand ge voeld en hem in arrest gesteld. De man viel spoedig door de mand. Hij heeft verklaard, dat 2ijn vrouw en hij Woensdagavond ruzie hebben gehad, hetgeen nog al eens gebeurde. De vróuw heeft daarop de woning verlaten en is in de richting van de spoorbaan gefietst. De man volgde haar. Naar hij zei heeft zijn vrouw- hem bij de spoorbaan een paar maal met een stok geslagen. Hij beeft haar de stok ontrukt, haar daarmee bewusteloos geslagen en vervolgens geworgd. Toen beeft hij het lichaam en de fiets naar.de rails gelegd én is naar huis.gegaan. Later heeft hij nog zijn winterjas naast het lijk ge legd. Aanvankelijk deed v. d. B. het voorkomen, alsof zijn vrouw met z'n. jas naar een klerenmaker in Zetten: was gegaan en niet was teruggeko men. Nadat het sectie-onderzoek dul- delijk had aangetoond, dat de vrouw; was geworgd kon v. d. B. zijn be wering niet langer staande houden.; De moord heeft in het ruim..dui zend inwoners tellende Overbëtuw- se dorpje veel opschudding verwekt. Men wist wel, dat het tussen v. d. B. en zijn vrouw niet boterde, maar dat uit hun onenigheid moord zou voort- komen had men nooit gedacht. in de Verenigde Staten een beledi ging is .voor het Chinese volk. Zo gauw de niéuwe regering geïnstal leerd zal zijn," zal aan de A'meri*. kaanse regering worden meege deeld, dat zij de enige is, die het Chinese volk; vertegenwoordigt en haar worden verzocht de afge vaardigden van de Kwomintang te Lake Success niet langer als dele gatie té erkennen. De. nieuwe Chinese grondwet brengt de Chinese buitenlandse politiek in overeenstemming met die van de Sovjetunie. Andere punten zijn: 1. De regering zal alle verdra gen onderzoeken, die door dé Kwomihtang-regering zijn gesloten, en beslissen of zij móéten worden aangehouden of opgezegd, 2. De regering zal streven naar hervatting en ontwikkeling yan. handelsbetrekkingen met andere landen.- -*r'- 3. Alle fndustriën, die van vitaal belang voor land en volk zijn, zul len worden genationaliseerd. 4. De regering zal de vrijheid van de pers beschermen, doch zal het verspreidén; van geruchten en ven nieuws .dat schadelijk voor de staat 'is,alsmede oorlogshitsers tegengaan. De scheidende mr. Jï. de Bie met linkszijn opvolger, mr. dr. G. L. van Oosten Slingeland, tijdens de laatste feestelijke zitting op de rechtbank. WASHINGTON. De eerste verschepingen van 'Amerikaanse wapens en uitrusting naar de lan den van het Noord-Atlantisch pact zulleo tegen half November begin nen. Regeringsautoriteiten hebben mee gedeeld, dat groepen Amerikaanse -militaire deskundigen binnen veer tien dagen zullen vertrekken naar de West-Europese hoofdsteden Volgens het schema zal Frankrijk de eerste voorraden en ook het grootste aandeel ontvangen, De eerste verschepingen omvatten „grote uitrusting", zoals kanonnen, tanks, uitrusting voor vervoer en verbinding afkomstig uit de sur- plusvoorraden van het Amerikaan se leger, de luchtmacht en de ma rine. Amerika wil snel beginnen met de herbewapening van West-Euro pa, hoofdzakelijk om psychologische redenen. Ongeveer 200 Amerikaanse tech nici en officieren zullen naar Europa komen om de wapens te demonstreren. Een derde deel -van de wapens komt uit de reserve- voorraden, een vijfde deel uit de surplusvcorraden en de rest is nieuw. AMSTERDAM. Het „Prins Bero- hard-Fonds" heeft een subsidie van 5.000.- verleend aan het Ballet der Lage -Landen om het'optreden' in.het. seizoen 1949—1950 - mogelijk te ma ken.; De veranderingen in de lucht- drukverdeling, dte enkele dagen geleden zijn. begonnen, duren nog altijd voort. De weersgesteldheid in onze omgeving komt meer en meer onder de invloed van de depressie- activiteit op de Atlantische oceaan. Een zwak koudefront is ons land gepasseerd en dientengevolge is de vochtigheid van de lucht minder groot geworden. Over de 'Atlantische oceaan trekt momenteel een stroom van actieve depressies. Zij nemen hun weg over IJsland. èn koersen verder.in Oos telijke richting. De wind zal in Ne derland naar het Noordwesten en later naar het Westen draaien en in kracht toenemen. Men verwacht tamelijk veel bewolking, die echter zal ioorden afgewisseld met perio den van zonneschijn. Over het al gemeen zal het droog zijn. De temperatuur van de afgelopen maand heeft te De Bilt gemiddeld een niveau bereikt als in de 2Vz eeuw, waarvan de gemiddelde maandtemperaturen bekend zijn, nog nooit was voorgekomen. Dit maal bedroeg het gemiddelde 17.2 graden tegen 13.7 graden normaal. De warmste herfstmaand was - tot nu. toe September 1729 geweest, toen het kwik gemiddeld op 11.9 graden stond. De heetste dag van de afgelopen maand ujqs 5 Septem ber, toen op tal van plaatsen re cordtemperaturen werden gemeten en toen zelfs de nacht een' record- warmte opleverde. In De Bilt kwa men 8 zomerse dagen voor, het ■normale aantal is slechts 2. Aan de langdurige periode met rustig herstweer zal nu waar schijnlijk in de lóóp van de komen de dagen een- èinde kamen'. Het hogedrükgebïed booen Centraal- Europa, dat ons kalm weer piet hoge temperaturen bezorgen neemt namelijk steeds meer in betekenis af en trekt weg naar het Middel landse Zeegebied. Aan de andere kant neemt echter op de Oceaan de depressie-activiteit steeds meer toe. Een aamtal' actieve depressies beweegt zich van Amerika langs de zuidpunt van Groenland naar IJs land en dan naar Scandinavië. De ze depressies, die vergezeld gaan van stormachtige winden strekken hun invloed steeds verder in zui- de lijke richting uit.- Verwacht kan -worden, dat binnen enkele dagen de invloed van deze depressies zich ook over onze omgeving zal., uit breiden,; hetgeen dan toenemende .tuinden Uit AOestelyke richtingen ën geleidelijk gróter wordenvan de regehkansen tct gevolg zal hebben. .(Van een bijzondere medewerker) STALINGRAD. Niemand onzer is ooit in dc gelegenheid zo ver achter hèt Stalin-Gordijn door te dringen,;dat hij op z'n gemak Stalingrad kan bezoeken en bekijken. Terwijl het toch een stad is. die nog altijd tot de verbeeldingskracht van de mensen spreekh De nieuwe Amerikaanse am bassadeur in Rusland, een diplomatiek man, admiraal Kirk, heeft cr zeer verstandig-aan gedaan als gunst ecu „vrij bezoek aan Stalingrad" aan te vragen. HU trok erheen met zijn zoon en zyn secretaris. De resultaten vindt men hieronder: kranig is aangepakt. De volgende opsomming is uit zijn mond opgete kend: Kirk is een-diplomaat! Omdat van Stalingrad indertijd de victorie begon, heeft Kirk in de eer ste plaatê zijn'aandacht besteed aan de nog herkenbare sporen .van de. enorme worsteling van veldmaar schalk Von Paülus' troepen met de mannen van majoor., Rodimtsjef; slagveld'na slagveld van de ruim 60. kilometer-lange stad aari dei Wolga werd bezocht tot ên' met het hoogste punt aan7 de Wolga. waar de Duitsers waren doorgedrongen; daar, op Ma- mayev-Kurganheuvel (90 tot 120 me ter hoog) staan nog de wrakken van de ;:verst-gevorderde tanks; Natuurlijk net als -in iedere an dere stad die een practischè rol heeft gespeeld aan een of ander, front wemelt het nogvan puinhopen in Stalingrad; en even natuurlijk Is het, dat de eerst-vernomen"klacht: van de bewoners1 luidt„Er. is'.een schrome lijk tekort aan wóonrüimtek', maar daarnaast vond admiraal Kirk, dat: de wederopbouw van de beroemde stad van het keerpunt van de oorlog De beroemde tractorenfabriek Rode October werkt op volle kracht en -de.verscheping van haar produc ten gaat geregeld door: talloze woonkazernes -vrwden afgebouwd en in menig park js het de moeite waard rond te wandelen; Men heeft mij aangetoond, dat de plannen voor het herrezen Stalingrad talloze ver- keers- enbehuizingsverbeteringen bevattem Elke dag werd ik er aan herinnerd, wat zich in Stalingrad heeft afgespeeld, want de'waar- Ijjk-mooie suite, die ik In het In- tourist-hotel bewoonde, keek uit op het onderaardse hoofdkwartier, waar veldmaarschalk Von Paulus op 31 Januari 1943 capituleerde, d.wjs.:, dat onderaardse hoofdkwartier is er niet meer, maar men heeft er een waren huis geopend met een.groot feest en zodoende vergat men, dat vlakbij de Intourist en het warenhuis nog ruï nes grijnzen van wat eens ook grote gebouwen waren. Geheel hersteld is. het: vier. etages- hoge flatgebouw, dat 58 dagen aan een stuk verdedigd werd- door ser geant Jacob Pavlov; hij en zijn ze ven metgezellen hebben alle aanval len weten af te slaan. Tja - veel meer kan lk niet ver tellen. Of er ook aardige villa'tjes staan in Stalingrad?; 'jazeker: langs de Wolga heb ik er rgezien. En of de mensen kunnen wachten, tot er een nieuw woonblok klaar is?; neen, net als overal .elders ter wereld, klimmen'de met een nieuwe woning gelukkig-gemaakten er al in, voor dat ze gereed zijn. Dat is echter maar een kleinigheid; er zyn: zoveel gebieden waarbij het mensdom zegt: „Wij kunnen niet wachten geen dag en geen nachtl" Daarom, toen ik wegging uit Sta lingrad, de stad van wier strijd Pll- vier zo'n aangrijpend epos heeft ge schreven, nam ik ineens mijn pen en schreef in het gastenboek: „Ik heb grote - bewondering voor de heroische verdedigers van de vitale stad Stalingrad!" en daar héb ik geen woord teveel mee gezegd." Zo herstelt men op rondborstige wijze vriendschap die een deuk hoeft gekregen. Directe belastingheffing op kostwinnersvergoeding •s-GRAVENHAGE. Met Ingang van l October zal de belasting over de kostwinnersvergoedingen, die uit betaald .worden aan de familieleden van militairen der Koninklijke Landmacht, door middel van inhou dingen worden geheven op.dezelfde wijze, als de loonbelasting. Tot dus verre vond er op déze kostwinners vergoeding geen inhouding voor be lasting plaats. Deze werd geheel door aanslagen geheven. Ih de toe komst kan een belangrijk deel dér aanslagen achterwege blijven, omdat de belasting dan reeds door ie in houdingen zal zijn voldaan. Deze maatregel heeft de minister vari Financiën .genomen na overleg met zijn ambtgenoot van Oorlog. Hij deelt verder meè, dat de nieuwe re geling geen betrekking heeft op de kostwinnersvergoedingen aan fami lieleden van militairen der zeemacht, omdat voor de belastingheffing daar op een andere regeling geldt. Léon Frapie overleden PARUS, Léon Frapie, de be kende Franse schrijver, is in de nacht van Donderdag op Vrijdag overleden. Frapie verwierf in 1904 dë lite ratuurprijs van Goncourt. Hij schreef verschillende bekende wer ken', waaronder „La Matemèlle" („De bewaarschool"), een boe}c waarmede hij zich grote populari teit, verwierf en waarvan een Gïm werd-vervaardigd, Frapie "leed aan een longkwaal en ook zyn hart was niet sterk meer de laatste jaren. Vierentwintig doden bij U-éinongeluk in China HONGKONG.-T- Tengevolge van een trèdpontsporing werden 24 Chi nezen gedood ;en dertig anderen zwaar gewond. Spoorwegautoritei ten delen mede dat de ontsporing vermoedelijk te' wijten is aan sabo tage van communistische guerilla's. Een trein van achttien wagens, die ongeveer' duizend passagiers vervoerde van Kanton naar Kou long, liep even buiten Kanton uit de rails. LONDEN. Als repressaillemaatregel voor de laakbare behandeling van een Britse electrlcien van de.Britse legatie in Boedapest heeft het Foreign Office dc Hongaarse gezant in Londen latenweten, dat een Hongaarse bediende van de legatie uit Londen teruggeroepen moet'worden. In de avond van 1 Juli werd de electricien mr, Harrison in een auto met eenofficile Hongaarse nummerplaats geduwd, naar een onbekende bestemming gebracht en daar vier uur ondervraagd,, al dus begint het door het Foreign office bekend gemaakte - verhaal dat veel op een detective story lijkt. Men. deelde hem mee; dat indien hij niet bereid was een lijst van Hongaarse verraders te verstrek ken, dit zeer ernstige gevolgen zou hebben voor de Hongaarse, telefo niste van de legatie, met wie hU bevriend was en die kort daarvoor gearresteerd was wegens een po ging uit het land te vluchten. Harrison antwoordde, dat hij dergelijke inlichtingen niet bezat. Daarna werd het licht in de kamer, waar hij was, uitgedaan. De deur van de aangrenzende ka*: mer ging open en de betreffende dame werd in een duizelige toe stand door een man binnenge bracht. „Na een poosje- werd zij weggeleid,- Men vertelde Harrison, dat hij alleen de macht van haar vrijla ting té 'berverkstelligen had en dat bcm tot 10 Juli de tijd gegeven 2au worden de gewenste inlichtingen te verstrekken. Vervolgens, aldus de mededeling van hét .ministerie, werd de wagen van Harrison inleen straat -van Boedapest; tot stilstand gebracht en de chauffeur van een andere auto kwam langszij en fluisterde als VICE-ADMIRAAL QUANT DRINGT AAN: ,C? een ware gangster,, tot de 10de, wees voorzichtig. In verband met hetgeen, hij.mee gemaakt heeft, is Harrison 9 Juli uit Hongarije vertrokken en hij bevindt zich,nu in Engeland. Daar de Britse regering geen be vredigend. antwoord Dp haar pro test heeft gekregen besloot zij tot genoemde represaillemaatregel. Eerste helft October overal collecte 's-GRAVENHAGE..— „Ondanks de belangrijk, verhoogde, pensioenen, die het rijk uitkeert aan .de nagelaten betrekkingen - yan de ih. de oorlog 19401945 gesneuvelde1: militairen is het nog altijd "dringend, nodig, dat er in het gehele land een collecte voor deze mensen wordt.'gehouden. Ook de vele verminkten.-:óud-milltairen en verscheidene,- .gedémobiliseerden kunnen deze hulpvan het. Neder landse volk niét ontberen". Dit zei Vrijdagavond vice-admi- raal b.d. L. Quant in een radio-toe- spraak, die hij via de uitzending voor de Nederlandse Strijdkrachten hield to.t ons .volk,. „Hoe:.nodig die: collec te wel is zal U duidelijk; worden, >al£ ik vertel, dat er in 1948 door de ge zamenlijke militaire fondsen nog 600.000 is uitgekeerd", zei hij. Vice-admiraal Quantdeelde mee, dat er óp hét ogenblik zes. militaire fondsen, samenwerken, nl. het Fonds 1815, de Prins- Berohard-stichtihg, het Karei Doórmanfonds, de Stami], „Ereschuld én Dankbaarheid", en ;hèt Van Weerden—Poelmanfónds, die allen zéér nauw contact houden, met dè Bond van Nedérlandse Militaire Oorlogsslachtoffers. THU zei, dat de collecte voor deze gezamenlijke fondsen gedurende de eerste veertien dagen van October zal worden ge houden.;'-' Uiteraard zijn giften vpor dit dpel ook zeer' welkom. Deze, kunnen ge-, stort worden, onder vermelding van de. letters,G.MlF., hij de Kasverèni- ging te Amsterdam of oppostgiro- nummer; 877 van -'de Kasveteniging en bij het'secretariaat van hét- Co mité,* dat. wórdt .'w'aargén omen-detor het secretariaat van .de Prins Bern hard stichting, 2e Weteringplantsoen 19, Amsterdam, Postgiro 396490. Sultan Hamid IX- voorzitter van da Centrale Commissie heeft vanmid dag verklaard dat, het Umestatuut niet bekend zal .worden gemaakt voor de plenaire vergadering van.de R.T.C. welke vermoedelijk volgende week wordt gehouden. De Sultan deelde voorts mede dat de leden, van de -Centrale Commissie alsmede de voorzitters van de delegaties en de financieel-economische commissies en de subcommissie van die commis sies morgen naar de Hooge Vuur sche züllcn vertrekken, waar zij hèt weekend zullen doorbrengen ter be spreking van. de bevindingen waar toe men op dit terrein is gekomen. De sultan sprak de verwachting uit dat na het weekend deze kwestie grotendeels geregeld zal zijn. Een Duits „occult" tijdschrift verklaarde onlangs, dat Hit ler's geest op een seance gespró ken had ën berouw toonde over detijdens het leven bedreuen daden. Thans roept fiet zijn le zers op iedere avond hun radio op de 21-meter band dj te stem men, „waarover Hitler's bood schap 'uit het hiernamaals zal klinken", - Op hoog plateau in Saoedi- 'Arabië is een moderne uersie. .«aft de Ithrueuse paleizen uit' de Duizend-en-èen-Nacht verre zen. Het is bestemd voor koning Ibii Saoëd's tweede zoon, erhir Fetsal, heeft 4 millioen dollar-' gekost, 'beriat o.a. 2 btóscpqpza- lèn en is door Amerikanen ge- böutad. De. Russische radio heeft oG ■weer een nieuwe naam'voor:' Stalin': bedachtCoryphee de moderne lüetenschap. Leonard F, Clark, .een Ame- •rikaame ontdekkingsreiziger, heeft verklaard in Nobrd-West-g China g een berg gevonden te hebbendie 170'meter hoger zou zijn\dan de Mount Everest..Geo-" gtafen' vragen zicti. M af, bffde berekeningen van Clark jüist zijn. ;|S:i r'Wl '1(1

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1